Vroede vaderen vergaderden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vereniging „Venray Vooruit' Van Venray naar Peking enkele reis JONGE BOEREN GAAN NAAR BRAZILIë Zaterdag 15 Maart 1947 No* 11 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150052 MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm. regel minimum fl 1.00 Abonnement sprys per kwartaal: voor Venray fl 1.C0 buitea Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. In het artikel van Peel en Maas van 1 Maart j.l. hebben wij getracht een globaal overzicht te geven over doel en interne organisatie van de vereniging „Venray-Vooruit"._ Alvo rens U nader met onze commissies kennis te laten maken is een rectifi catie noodig. Door onduidelijkheid van het con cept van bovenbedoeld artikel, moes ten door de drukker enkele woorden geraden worden, zoodat niet alles in bedoeld artikel zuiver werd weer gegeven. Het zou ons niet verwon deren als bepaalde groepen hieraan aanstoot zouden hebben genomen hetgeer. ons zeer voor de hand liggend voorkomt en bieden wij daarvoor bij deze onze verontschuldigingen aan. Zoo werd vermeld, dat onze ver eniging STIMULEEREND werkt ten opzichte van het gemeentebestuur, gemeenteraad etc. Dit is totaal onjuist, onze bemoeiin gen in deze zijn vanzelfsprekend zuiver ADVISEEREND. Ook werd genoemd een Commissie voor Armenzorg, het geen moet zijn Sociale zorg. Commissie yan Algemene Zaken - Mogen wü U r.u dan als eerste voorstellen onze Commissie voor Al- gemeene zaken, een zeer belangrijke commissie, die alles behandelen moet wat niet by. andere commissies is onder te brengen. "Wij zullen hier verder nu niet over uitweiden, daar aanstonds de commissie zelf aan 't woord komt om U een en ander te vertellen en een klein kijkje achter de schermen te geven. Onze taak is nu de leden dezer commissie aan U voor te stellen. Voorzitter is den heer Th. Peters uit Oirlo, lid van Ged. Staten van Limburg, welke door ons direct bereid gevonden werd in deze commissie zitting te nemen en door zyn voort varendheid en relatie's een zeer belangrijk aandeel heeft in de resul taten, welke door deze commissie reeds zyn bereikt. Verder hebben zitting de heeren Weth. Wintels, Laurensse, Dir. Landbouwbank, E. Bartels, Dir. Arbeidsbureau, Raadslid van Boven en den heer A. Jeuken. Ir. H. Verbeek staat deze commis sie nog met technische adviezen terzijde. Tenslotte stellen wij U voor Raads lid Fr. Janssen, die ondanks zyn drukke werkzaamheden, mede andere vereenigingen, bereid gevonden werd het veel omvattende secretariaat van deze commissie op zich te nemen en geven hem thans liet woord Wanneer wy' een overzicht geven van de werkzaamheden der Commisie van Algemene Zaken, dan zal dit in zeer beknopte vorm dienen te ge schieden daar hare Werkzaamheden zoo veelomvattend zyn, dat men deze Commissie evengoed had kunnen betitelen met „manusje van alle Wat in het kader van een andere Oommissie niet precies past is voor Algemene Zaken. Dit heeft echter ook zyn goede zijde, want hierdoor kry'gen hare leden een kyk op alle mogelijke vraagstukken en moeilijkheden, en hebben zij der halve in het korte tijdsbestek van haar bestaan de overtuiging gekregen dat, zoowel op geestelijk als op econo misch en sociaal terrein nog vele werkzaamheden dienen te geschieden welke voor onze Venraysche bevol king nuttig en noodzakelijk zyn. Hiervoor te werken geeft grote voldoening. Was dit niet liet geval, dan geloof ik, dat de meeste leden er het „bijltje" reeds lang by neer gelegd zouden hebben, want de hier aan verbonden werkzaamheden is geen kwestie van het benutten van „een vry kwartiertje". In het korte bestaan van onze Commissie zijn roeds ruim 100 brieven de deur uit gegaan waarby nog niet bedoeld de diverse circulaire's welke naar diverse vereenigingen en instan ce's als drukwerk werden verzonden. Dat er nog personen gevonden worden, die elke goede bedoeling en streven onzerzijds (op zyn zachts uitgedrukt) niets goed vinden, zou ook een aanleiding kunnen zyn om er „genoeg" van te kry'gen, doch boven dergelijke critiek zyn wy uit gegroeid. Wy vervullen onze taak omdat wij het zoo goed mogelijk doen en zoodra er zich willen melden waarvan wy grootere activiteit en bekwaamheid kunnen verwachten, dan is voor hun ook plaats in Venray Vooruit. Ter zake, de practischo werkzaam heden is de hoofdschotel van ons maandelijks vergaderingsmenu, industrialisatie van Venray. Dit houdt niet in, dat hierover slechts éénmaal per maand wordt gesproken. De Commissieleden zijn dagelijks met elkaar in contact. Een oogenschjjnlyk nietszeggend krantenbericht is vaak aanleiding tot een onmiddellijke be spreking van enkele leden en in aan sluiting daarop een spoedvergadering. Geheel nutteloos is op dit terrein ons werk niet geweest, immers middels onze Commissie is het con tact gelegd tusschen twee fabrikanten met ons Gemeentebestuur, met als gevolg, dat twee industrieterreinen zyn verkocht en de plannen voor den bouw van een der 1 abrieken reeds in vergevorderd stadium verkeerd. Rekening houdend met onze '.and- bouwende bevolking zyn wij overtuigd, dat het zeer wenscheljjk zou zijn wanneer hier een industrie kon wor den gevestigd ter verwerking van landbouwproducten. In dit verband is een enquête -gehouden by de Boerenbonden van Venray en gehele omgeving en tevens bij de plaatselyke Bureauhouders v.d. Provinciale Voed- selcommissaris om een juist overzicht, te krygen van het kwantum stroo wat jaarlijks ter beschikking kan komen. Men betwistte ons van bepaalde zijde, dat het niet mogelijk was om een bepaald kwantum te kunnen leveren. Thans beschikken wy over de gegevens en zullen 'die bepaalde meening, gestaafd met bewijzen, aan vechten. Op geheel ander terrein liggen onze. werkzaamheden wanneer onze hulp wordt ingeroepen by het orga- niseeren van de een of andere feeste lijkheid of herdenking. De ïnstallatie-„plechtigheid" yan onze Commissie was de leden nog niet uit hun kleeren gewaaid of ons werd verzocht door de G.O.I.W. om medewerking te verleenen aan de dodenherdenking op 19 October 1946. Wij hebben volgaarne onze mede werking verleend en deze herdenking kwam tot stand tot tevredenheid van G.O.I.W. en geheel Venray Vooruit. Het doet ons goed wanneer een, van electrisch licht verstoken, arbei derswijk van Venray, ten einde raad een verzoek richt aan onze Commissie om medewerking te verleenen voor het verkrijgen van de zoo dringend noodzakelijke aansluitingen. Wij wis ten, dat dit onder de gegeven omstan digheden moeilijk is. Al behoort deze aangelegenheid niet direct tot onze competentie, toch hebben wy ons volgaarne achter dit verzoek geplaatst, wetend, dat dit geen direct succes zou opleveren. En het zal ónze aan dacht blijven houden. Toen or.s Provinciaal Bestuur een rapport ging samenstellen over ver meende achterstelling van Limburg by de overige Provincie's in den lande, was het voor onze Commissie een vereerende opdracht om als onderdeel van dit rapport een bydrage te leveren waarin uit den aard der zaak de belangen van onze streek de bijzondere aandacht hadden. Nauw contact wordt onderhouden met het Economisch Technologisch Instituut te Maastricht hetwelk adviseerend optreed inzake de Indus trialisatie. In eep vergevorderd stadium zyn thans de plannen tot huldiging van onze Venraysche Ge stichten en Inrichtingen welke zoo veel gedaan hebbon voor onze Venray sche evacuee's tijdens de oorlogsdagen van 1944. In deze is modowerking verzocht en verkregen van een andere Commissie van Venray Vooruit, n.l. de Schoonheidscommissie. Als wy uit onze droom worden opgeschrikt omdat wo meenden, dat de fabrieks-sirene loeiden (die er nog niet was toen we wakker werden) dan is dit nog oen desillusie die wij wel voor lief nemen, doch als de „zwartkijkers" blyven critiseeren dan vinden wy dit niet leuk, temeer omdat het dan moeilijk is om hun als donateur van Venray Vooruit te winnen. De Commissie van Algemene Zaken zal trachten haar taak zoo te blyven vervullen, dat Venray Vooruit zich er nimmer voor zal behoeven te schamen. II. Als ik begin te schrijven, stomen we langzaam het Kanaal uit. Gister middag Dinsdag 25 Febr. zyn we vertrokken uit Le Havre, pas seerden pl.m. 10 uur Cherbourg en zyn nu op de hoogte van Brest. We tornen tegen een sterke Zuid-Wester op. Deze is wild. Grote waterbergen rollen op ons aan, breken tegen het schip en storten zich als versproeiend schuim over het dek. Op de achter steven voelen we de sterke deining, die'teen paar meter op en neer doet gaan, met onregelmatige tussonpozen. Onze magen hebben het hard te verduren. De hemel is helder. We zagen een prachtig rode zon uit de golven op stijgen, die de zee veranderde in gol ven van bloed. Zover we zien kunnen, niets dan rollende watermassa's over straald door de prachtige zon, een majestueus gezicht, dat je stil maakt. De gevolgen zyn niot uitgebleven. We waren slechts met tweeön in staat om vanmorgen de H. Mis te lezen, aan een dalend en rijzend altaar, waar we ons voortdurend aan moes ten vasthouden. De anderen hadden te kampen met zeeziekte. De kapitein onthulde, dat de weer berichten goed waren en het gauw beter zal worden, 't Kanaal is altijd wat winderig. Maai; we gaan de Golf van Biscaye in, berucht om de stormen. Ze draagt dan ook de naam van zeemanskorkhof. We troosten ons met de gedachte, dat we geen zeelui zyn en dus hier ons graf wel niet zullen vinden. We zyn een halve dag verder. De zee is nog ruwer geworden en we moeten nu allemaal vochten tegen de zeeziekte. Tot nu toe kon ik er aan weerstaan, maar ben niet zeker meer voor de toekomst. We zyn Brest ge passeerd en varen tegen een sterke wind in naar hel Zuid-Oosten. Het schrijven wordt moeilijker maar zal probeeren 't verhaal voort te zetten. Toen ik rny'n laatste brief eindigde, hadden we Dover in zich. Dat was op Zondag 24 Febr. Om 2 uur stopten we voor de haven, waar een loods- bootje onze loods kwam afhalen, die ons yeilig- door 't nauw van Calais had gebracht. Hij nam brieven van ons mee, om in Vlissingen op de post te doen. We stoomden daarna vorder, dicht onder de Engelse kust. Het zicht was slecht. Tussen enkele sneeuwbuien en een paar mistflarden door, zagen we zo nu en dan de steile kust uit zee op ryzen. Het moeten krijtrotsen zijn, maar het wit dat we zagen kon evengoed sneeuw zijn. We volgen een heel eind de Engelse kust, ongeveer tot op de hoogte van Brighton. Het is nu Woensdagmorgen. Gister avond moest ik er uitscheiden. Ik heb me nog goed kunnen houden, maar er was niet veel meer voor nodig. Yan de anderen lagen er ver schillende op bed. De kapitein kwam eens kijken en heeft hartelijk staan lachen. Maar hij liet een paar fles sen Hollandse jenever aam-ukken en daar knapten wy' van op. De zee is nu veel kalmer. Het weer is zacht. We zitten buiten op het dek met een wijd uitzicht over de. toch nog woelige zee. Een zwerm meeuwen vergezelt ons, geduldig wachtend tot de kok etensresten over boord gooit, waar zo joelend en vech tend op afvliegen. Vanavond hopen we in Bordeaux te zyu. We zyn nu half weg Brest en Bordeaux. Maar ik moet een paar dagen terug en iets vertellen over* Le Havre. Maandagmorgen 2 uur, 24 Febr., komen we voor Le Havre en laten we de ankers vallen voor de haven. We moeten do loods afwachten om ons binnen te brengen. Deze verschijnt pas rond half 10 en dan stomen we de haven binnen, 't Was mistig weer, maar we konden nog net zien hoe mooi de stad tegen en berg is- aan gebouwd, die hoog boven zee uitrijst. We kry'gen een prachtige indruk van deze Franse stad. Maar als we erin komen valt het ons bitter tegen. De stad ligt dicht by Caen, de invasie plaats. 120 maal is zij gebombardeerd. De havenwerken en havenwijken liggen totaal verwoest. De bevolking is van 150.000 teruggelopen tot 100.000 Ook Antwerpen was zwaar beschadigd maar deze stad is er weer bovenop. Daar heerst geweldige bedrijvigheid. Daar was overvloed. Le Havre maakt de indruk van by de pakken neer te zitten. Er zit geen loven meer in. Alles ziet er slordig en vuil uit. De etalages zyn leeg, de mensen slordig gekleed. We zagen zo goed als geen kinderen. Er wordt veel armoe geleden. De arbeiders die onze boot moeten laden, graaien in de afvalhopen aan boord, om er iets eetbaars te vinden. Wij worden bestormd om cigaret- ten. Als je ze er een laat opsteken, kyken ze kwaad, ze moeten hele pakjes hebben voorde zwarte handel Ze zien ons blijkbaar aan voor ryke Yankees. We wandelen een dag door de doodse, verwoeste stad. Er zijn toch ook nog mooie plekjes, We zijn b.v. een berg opgeklauterd, waar een bedevaartskorkje staat „Notre Dame des flots", O.L.Vrouw van de golven. Vanaf deze hoge plek houdt O.L. Vrouw een waakzaam oog over degenen die op zee zyn. En zoals de inscripties en ex-foto's getuigen, heeft menigeen zyn redding aan Haar te danken. Typisch is de huizenbouw. Erg pe tieterig. We zagen hele reeksen huis jes, die men in Venray niet eens als noodwoning zou willen, zo popperig. Men zou ze daar aan de kinderen geven om er mee te spelen. Toch zijn ze met zorg gebouwd en bewerkt, ze zouden mooi passen in sprookjes als van Hans en Grietje. In de haven van Le Havre zagen we een stukje „Hollands Glorie". Daar lag een Hollandse sloepboot, die twee jaar op de bodem der zee had gelegen en nu pas was gelicht. Eén bonk oud roest, waar de mosselen nog aan vast hleefden, maar... de machines deden het nog, zo goed zaten die in de olie. Binnenkort vaart hy naar Holland terug. Le Havre verlieten wy Dinsdag middag om S uur. Tegen de avond werd het weer ruw met de bekende gevolgen. Ik heb daar al over ge schreven. Met het leven aan boord raken we eeds meer vertrouwd. Met de be- manning kunnen we goed overweg. De kapitein is een reuze kerel. Een vent als een boom, echt wat je noemt een zeebonk. Royaal, gul gauwlachs. Hy gooit ons dood met cigaretten. Hy" opperde het plan om met ons naar Rome te gaan op audiëntie by de Paus. Ook de andere officieren zyn beste lui. Ze staan dadely'k voor ons klaar. Onder de negers zyn leuke typen. Mozes b.v., onze hutboy, komt eiken dag kyken of er weer een paar zee ziek zyn en dan heeft hy de grootste lol. Hy moet onze hutten schoon houden. Maar zyn opvatting van properheid doet te voel denken aan de Afrikaanse oerwouden. Af en toe steekt hy" zyn leuke snuit door het patrijspoortje, brabbelt een taal, waar we geen woord van verstaan en komt daar naar binnen meteen vuile doek, doet hier en daar een veeg, die zwarte strepen achter laten en babbelt aan een stuk door, 'we verstaan alleen het woord seasick. De inrichting van een hut stelt andere eischen dan aan land. B.v. hoe je wekker 's nachts te zetten. We vonden uit om die in een schoen te zetten. Dat ging best. Naar bed gaan is niet zo eenvoudig, vooral niet als je het bed hebt tegen 't plafond. Als er sterke deining is, maak je heel wat buitelingen, voor je rustig ligt. Het eten is Amerikaans overvloedig, vet vet en nog eens vet. Dat ligt zwaar op je maag vooral, als je nei ging hebt om zoeziek te worden. Dan verlangen we wel naar een echt hollandse boterham. Maar dat hoort voorgoed tot het verleden. Ongeveor 5 uur komt de loods aan boord on een uur later stomen wij langs een paar schilderachtige eiland jes de Gironne op. De overgang van het groeno zeewater en het gele rivierwater is als een duidelijke streep zichtbaar. Bordeaux ligt een eind het land in; we zullen dus nog een paar uur moeten varen. We zyn bly weer aan land te kunnen gaan. Tot nu toe was het alles behalve een pleiziorreisje. Secht weer, koud storm- achchtig, sneeuw, mist. Niemand van ons voelde zich helemaal fit. Het gaat ons goed doen weer vaste grond onder de voeten te hebben, daar zullen we weer van opknappen. We kry'gen een paar dagen tyd om Bordeaux te bezichtigen. Pater ARTEMIUS. Eenigen tyd geleden schreven wij, over de uitstekende vooruit zichten, die voor kolonisatie van groepen jonge boeren in Brazilië bestaan. Thans blykt uit de binnen komende verslagen van de commis sie welke de Katholieke Boeren en Tuindersbond heeft uitgezonden naar dat land, dat haar bevindin gen volkomen in overeenstemming zyn met de opvattingen van den bisschop. De commissie zag prachtige kanten, zoo zelfs, dat ze meteen reeds de komst van de eerste afdeel ing pioniers ter plaatse ging voorbereiden. Deze zal den weg moeten effenen voor vol gende aaneengesloten groepen. De voorbereiding behelst het verzorgen van het eerste onderdak, het ver krijgen van credieten voor de eerste werktuigen, het uitzoeken van de eerste gronden. In een reeks vergaderingen die enorme belangstelling trekken, maakt momenteel de KNBTB de mogelijk heden en wenschelykheden bekend, die aan dit alles vastzitten. De bond zal de verantwoording voor de kolonisatie van de katholieke boeren op zich nemen, maar dan zal er ook een soort thuisfront gevormd moeten worden, een fundament, waar op deze uitzending hecht kan voort bouwen. 1-Iet is niet alleen een kwestie geworden van die jonge boeren, die werkloos zyn door gebrek aan grond en ,die weg willen, maar het is ook een kwestie van den geheelen boe renstand. Daarom zullen .overal clubs worden opgericht, die de emigrate k en gron dig moeten bestudeeren, waarvan niet alleen de toekomstige emigranten lid kunnen worden, maar ook alle andere belangstellenden (b.v. ouders van jonge boeren, die weg willen gaan). Ook de jonge boerinnen zullen hier haar gewichtige rol te spelen kry'gen. Daarnaast zal er een fonds worden gevormd, tot hulp aan de kolonisatie; do tot heden bestaande commissie voor de emigratie zal worden uitge bouwd tot een Dienst voor de Emi gratie, die de zeer concreet bestaande plannen met forsche hand zal gaan uitvoeren. De kansen zyn uitstekend. Brazilië is een land van enorme uitgestrekt heid met de allerbeste gronden, een land, dat momenteel nog SO pet. van zyn levensmiddelen moet invoeren. I Moderne groote-stad-vorming maakt de mogelijkheden voor een landbou- bevolking uiterst gering. Het land is juist in opkomst. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Braziliaansche regeering zeer tegemoetkomend was, téïneer daar het hier emigratie van katholieke boeren gold naar dit land, dat immers nagenoeg geheel katholiek genoemd kan worden. Brazilië zal dan ook gunstige be^ palingen maken by het geven van j credieten, natuurlijk op voorwaarde dat flinke krachten zullen worden uitgezonden, terwyl de zekerheid werd verkregen, dat in eigen neder zettingen mag gekoloniseerd worden, iets wat Canada en Frankrijk niet toestaan. In het vormen van deze eigen kolo nies ligt juist de groote kracht. De pioniers, die waarschijnlijk al binnen zeer korten tyd zullen vertrekken, moeten de sfeer scheppen, waarin de na hen komenden zich thuis zullen voelen. Op het gebied der techniek zullen de kolonisten op elkaar kun nen steunen, maar ook en dat is het belangrijkste, godsdienstig en moreel. De begroting goedgekeurd. Wethouder Peeters afgetreden. Henri Odenhoven gekozen als Wethouder van Sociale Zaken. Vrymiddag om 4 nur kwamen de heren raadsleden binnen met zware boekentassen en gewichtige docu menten en begon de vergadering. Punt een van de agenda vermeldde do beëediging van het nieuwe raads lid, de heer W. Selder. Nadat de zuiveringseod en de toelatingseed was afgelegd, feliciteerde de Voor zitter het nieuwe lid en hoopte, dat de heer Selder nog aan vele gewich tige besluiten in 't belang der ge meente mocht meewerken. De heer Selder sprak daarop een kort dank woord. De „Ingekomen stukken" w.o. de goedkeuringen van Ged. Staten om 't perceel Marktstraat 8 te verhuren aan 't Waterschap en enkele perc. ontginningsgrond te verpachten, ook om de exploitatie van de gem. auto busdienst te gunnen, werdon voor kennisgeving aangenomen. Ook hot schrijven van den Minis ter van Onder wij 8, houdende onthef fing van 't voorschrift, vervat in art. 19, eerste lid der L.O.-wet 1920, ging dezelfde weg. Het verzoek van J. M. van Lierop te Veltum om een hypotheek van f 3000.— werd niet ingewilligd, daar volgens gemeentewerken de grond, met de woning f 3.800 waard is en dus de overwaarde te klein is vol gens het besluit van Ged. Staten. De heer Odenhoven vondt zelfs deze raming van f 8800.— tamelyk hoog kon er zich dus niet mee ver enigen. DE BEGROTING. De heer Reintjes dankte als hoofd van de commissie van onderzoek de secretaris hartelyk voor de hulp, die hij de commissie verleend 'had by haar work. Wat de begroting betreft: Er zal wéinig anders op zitten dan de uitgaven te bezuinigen en de inkomsten te vergroten, hoewel de ontvangsten niet te hoog zyn geschat. Do Commissie hoopt, dat de maat regelen, die men wil nemen, zoals de verlaging van de steun aan arm lastige krankzinnigen; minder steun aan 't Armbestuur, streng zullen worden toegepast. In verband met de grote post lonen en salarissen, wil de Commissie B. en W. adviseren om het ambtenarencorps met topzwaar te maken en zodoende ook de nieuw aan te stellen belasting-controleur, hoe nodig misschien ook, desnoods aan de een of andere dienst over te geven, zodat geen nieuwe behoeft te worden aangesteld. Het nadelig saldo van Open bare Werken is wol groot, maar dit komt hoofdzakelijk door de aanleg en verbetering der wegen. Spreker hoopt dan ook, dat de plannen, in deze begroting opgemaakt, ook inder daad dit jaar zullen verwezenlijkt worden. Hy vraagt de nodige aan dacht voor de verbetering der zand wegen. De aanslagen in de hand- en spandiensten mogen daar gerust voor verhoogd worden. Spreker zou graag zien, dat voor de zandwegen een aparte ploeg arbeiders zou worden aangewezen. De Commissie was verder van mee ning, dat de Peelontginningen de voortdurende aandacht van B. en W. moeten hebben en dat zij, vooral wat de Vredepeel betreft, te pas en te onpas by de betrokken instanties op een directe oplossing moeten aandrin gen, een oplossing, waarvoor contact moet worden gezocht met anuore daarby botrokkon gemeenten. Onze gemoente bezit vehler een groot com*' plex bossen en bij een goede exploi tatie moeten deze toch ook geld op brengen, wat in de gewone dienst goed gebruikt kan worden. De ver betering van de Gasfabriek moet natuurlijk niet verder gaan als strikt noodzakelijk is. Voor zoover do op merkingen van de begrotings-com- missie.. De heer Fr. Janssen was het met het verslag van de commissie vol komen eens, vooral wat betreft do belasting-controleur, z.i. was dat weg gesmeten geld, daar 't een wonder zou zyn als deze ambtenaar z'n eigen geld verdienen zou. Ook de verbeter ingen aan do Gasfabriek waren over bodig. Dan verwonderde het spreker, dat op de begroting een nog al groot bedrag voor de aanleg van het Mgr. Wynhovenpark geraamd is, terwyl op het nieuwe plan Venray dit park niet eens meei voorkomt. De post voor Riolering (f 5967.53) vond spr. eveneens veel to hoog, goed bekeken zouden daar 't hele jaar dan twee mensen doorlopend mee bezig zyn. De heer Odenhoven had al meor dan twintig jaar de begroting meo- behandeld en met wat uitleg was 't nog alty'd to snappen geweest, dit jaar echtor kon hij er met de beste wil van do wereld niet uit. Ily zou gaarne zien, dat ook nu, evenals bij de voorbespreking, punt voor punt zou behandeld worden. De Voorzitter antwoord de sprekers. Hy' meende, dat de kwestie: salaris sen en jaarweddes, voldoende was toegelicht. Dit komt door- diverso regeringsmaatregelen, waaraan do gemeente zich aangepast heelt en 't is toch zeker niet het plan van de Raad om dit nu weer ten ktvade te veranderen. B. en W. zuilen er voor waken, dat het ambtenarencorps niet top zwaar wordt, maar de heeren moeten bedenken, dat als de nieuwe Minister van Wederopbouw inderdaau "gaat decentraliseren de gemeente ook nug op zal moeten komen voor de amb tenaren aan deze dienst verbonden. Men roept wel hard om decentrali satie, maar die heeft ook zyn na delen. .Wat de'belastingcontroleurbetreft, B. on W. zullen niet iemand voor dragen, als er geen bittere behoefte aan is. Wanneer wy zo iemand uit byv. Gemeentewerken moeten weg halen, is 't op de eerste plaats goed mogelyk, dat die persoon daarvoor ongeschikt is en op de tweede plaats zal G.W. hem wel niot kunnen mis sen. De verbetering der zandwegen heeft do volle aandacht van B. en W. en de afkoopsommen voor de hand- en spandiensten zullen worden verhoogd, opdat meerdere mensen zelf zullen meewerken. Een aparte ploeg daarvoor vindt spr. niet nodig, dit wordt" op Gemeentewerken ge regeld en practisch zal 't zo zyn, dat er 't overgrote deel van 't jaar een ploeg arbeiders voortdurend bezig is met de zandwegen. B. en W. heeft verder voortduren de zorgen over de Peelontginningen en zy zullen alles doen wat in hun vermogen ligt, om nu eindelyk eens de kwestie der Vredepeel tot een op lossing te brengen, al moet men niet vergeten, dat daar al sinds 1540 her rie over is geweest, maar niettemin zal B. en W. in contact treden met de naburige, daarby betrokken ge meenten. B. en W. hebben reeds vergaande plannen met 't bosbezit. Het is vanzelfsprekend, dat aan de gasfabriek niets meer zal gebeuren dan wat hoognodig moet voor de in standhouding. Het Mgr. Wynhovenpark komt niet geheel te vervallen en de op de be groting veïmolde posten kry'gen wij als bijdrage in de oorlogsschade weer terug van het Rijk. De kosten voor de Riolering zyn inderdaad, togenover andere jaren, zeer hoog, maar de Raad moet er aan denken, dat de riolering sinds 1928 nooit schoongemaakt zyn, ter wyl volgens deskundigen dit feitely'k om de twee jaren moet gebeuren. Dit jaar dus, na twintig jaren, moet deze absoluut gereinigd worden, wil zy behoorlijk functioneren. Daarom deze verhoogde kosten. Op de aanmerking van don heer heer Odenhoven antwoordde de A oor- zitter, dat de begroting inderdaad gecompliceerder geworden is, ook al omdat Gemeentewarken en Woning bouw ieder apart een eigen bedrijf geworden zyn. De heer Reintjes kwam nog even terug op 't antwoord van den Vooi- zitter, het is zijn bedoeling geenszins jeweest loonsverlaging of iets derge- yks voor te stellen voor de ambte naren. Hy wilde enkel waarschuwen tegen een „teveel", maar hy ver trouwt er op, dat B. en W. geen onnodige mensen zullen aanstellen. De heer Hettoma merkte op, niets gezien te hebben van 'n rijksbijdrage voor herstel van 't Mgn Wynhoven park. De Voorzitter vorklaarde, dat dit „pro memorie" vermeld staat, aange zien de grootte der bydrage nog niet bekend is. De heer Odenhoven gaf nog eens zyn misnoegen te kennen tegen een nieuwe b-1.8 ing-controlour n vroeg de byzondt-re a nd;icl t v«.» -'e ydn«- ge in de verplegingskosten der krank zinnigen. Aldus werd toegezegd.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1