WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Van Venray naar Peking, enkele reis Prijzen- commissie Weekoverzicht I rn i I I flIsr? 03 <3 sf® S- 5- S.*3 o M -i® pS. w ®- Zaterdag 8 Maart 1947 No. 10 Acht en Zestigste Jaargang Druk on Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm. regel minimum fl 1.00 Abonnemenispiys per kwartaal vtor Venray 11 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Pater Artemius heeft voor eenige tijd Venray verlaten, om naar het Missiegebied in China te ver trekken. Hij beloofde ons op de hoogte te houden van zijn reis en hier volgt dan zyn eerste Maandagmiddag kwamen wy in Antwerpen aan. Een paar dag6n te vroeg, want de boot zou pas Woens dag vertrekken, maar wy mochten toch aan boord komen. Van de waclit- tyd hebben wij een dankbaar gebruik gemaakt om Antwerpen eens te be zichtigen. De stad draagt nog vele sporen van de V 1, die de Duitschers er op afgeschoten hebben. Maar het meeste is reeds hersteld. De gvoote Boerentoren, een wolken krabber, waarin o.a. een groote bank gevestigd is, had geen enkele heele ruit meer, maar nu is er niets meer aan dit geweldige gebouw te zien. Ook de havenwerken van deze stad zyn imposant, er beerscht een ge weldige bedrijvigheid, ondanks de vorst, die ook de lading van onze boot de „Edmund Flamming" verhin derd. Daardoor vertrekken wy eerst Vrijdagmiddag. Onze boot is een Liberty schip, een Amerikaan van 10.000 ton, 136 m. lang en 16 meter breed, de snelheid is niet groot, ongeveer 15 km. per u tenminste zonder tegenwind. Wy doen erg veel havens aan, de eerste is Le Havre, waar we vanavond hopen aan te komen. Vandaar gaat het naar Bordeaux, Barcelona, Genua, Napels enz. Er zullen meer als drie maanden noodig zijn om in Shanghai te komen en vandaar naar Peking. De bemanning is een allegaartje, Amerikanen, Philippino's, halfbloeds enz. Er zyn maar enkele katholieken onder. Vanmorgen hebben die gebiecht en gecommuiceerd. Ook de kapitein is katholiek, zelfs een neef van een Canadesche 'Kardinaal. Met onze zes paters zyn wy de eenige passagiers en wy mogen be schikken over de geheele passagiers- accomodatie, die eigenlijk bestemd is voor 15 menschen. Het eten is Ame rikaans overvloedig. By één maaltijd meer vleesch als in Holland in één week. Het schip ziet er vuil en sme rig uit. Het dek wordt versperd door vier locomotieven en 2 kolenwagens, die naar Korea moeten. De vorige kapitein heeft de zaak verwaarloosd, maar de nieuwe, die wy nu als gezagvoerder hebben, heeft beloofd de zaak grondig schoon te zullen maken, wat wel te hopen is, want nu zien wy er doorlopend uit als negers. Vrijdagmiddag vjjf minuten "oor een, raakten wy los van de wal. Maar het wordt een reis met hindernissen, want. om half vyf lagen wy weer gemeerd voor de sluis, die de haven van de Schelde afsluit. We mochten er niet door voor de volgende morgen. Ln zoo varen we dan Zaterdag om ongeveer elf uur op de Schelde, die heelemaal vol drijfijs ligt. Een hevige sneeuwjacht en een felle kou maken ons het afscheid van ons ijslandje minder py'nlyk. We gaan nu de warmte tegemoet. Met behulp van een kaart en een kyker, kunnen wy ons een beetje oriènteeren, we passeeren Terneuzen en om vier uur is Vlissingen in zicht met het gehavende Walcheren op de achtergrond. Hier gaat een loods var boord en een ander neemt zijn plaats in om ons door het Kanaal te bren gen. Langzaam gaan de laatste boomen en huizen van Nederland voorbij. We passeeren menig door de Duitschers getorpodeerd of op een mijn gelopen schip, waarvan alleen nog de mast toppen boven het water uitsteekt. Om half zeven verdwijnt het laatste stukje Nederland in duisternis en mist, dan zyn# we in volle zee. De deining wordt steeds sterker en wij maken al direct begin van een storm mee. We menen, dat het al heel wat is, maar de bemaning verzekert ons, dat het heel wat harder spoken kan als het een „werkelijk" begint. Voor ons is dit echter al meer als mooi genoeg. Het is een prachtig gezicht, maar de meeste van ons hadden er al gauw genoeg van. De een na de ander zorgde voor een verrassing voor de visschen. Met twee man pro beerden wy het vol te houden. We wilden niet ziek worden, we stonden op de achtersteven, diep in de kraag met een pet op het hoofd het eenige hoofddeksel wat niet afwaait en we zongen maar. Alle liedjes, die we kenden of biet kenden, galmden wy uit. Zo zyn we er in geslaagd de gedachte aan ziek worden uit ons hoofd te zetten. We wonen op het achterdek, waar de dening het grootst is en daar we nog niet over zeemansbeenen beschik ken, waggelen wy als dronke kerels over het dek. De wind neemt steeds in kracht toe en sneeuwjachten ver hinderen elk uitzicht. Om negen uur werd het zoo erg, dat de kapitein besloot voor het Ka naal het anker te laten vallen om de morgen af te wachten. De volgende morgen gaat het verder, de bemanning schijnt er ook weinig van te weten, waar we ergens varen. Ik vermoed, dat wy nu in het Kanaal varen. De zon schynt nu heerlijk en we zullen hopelijk vandaag nog Le Havre bereiken. De loods gaat direct van boord, die zal myn brief mee nemen, dus ik ga eindigen. Blyf bidden voor een voorspoedige reis, want tot nu toe hebben we niets dan tegenslagen gehad. Tot de volgende haven;; Uit het verslag van de jaarverga dering der Kath. Arbeiders Beweging, dat vorige week in dit blad geplaatst werd, bleek overduidelijk hoe deze organisatie werkt en vocht voor de belangen voor de by haar aangesloten leden. Een commissie ontbreekt echter en ontbreekt ook by de andere stand organisaties. Dat is de pryzen-com- missie, die overal elders, waar zij reeds lang werkt, zeer vruchtbaar werk doet. Inderdaad, het is waar, dat op het oogenblik er meer goederen zyn en komen als voor enkele maanden terug, maar er is nog altyd een zeker gebrek en het zyn juist de minst be deelden, die ^hiervan het slachtoffer zyn. Want jammer genoeg is het maar al te waar, dat er voor vele dingen, die dagelijks gebruikt moeten worden nog te hooge pry zen betaald moeten worden, te hooge prijzen, die de werkman en middenstander nog armer maken als hij al door den oorlog geworden is. Want ook by het aanschaffen van nieuwe goederen worden dikwijls nog duizelingwek kende prijzen gevraagd. Zoolang dit nog met het huisraadschadeboekje kon en kan betaald worden, merkt men er weinig van, maar nu deze op of bjjna op zijn en hetcor.sumen- tencrediet daaxvoor al aangesproken moet worden, zal menig huismoeder de schrik om 't hart slaan. De handelaar is over het algemeen over de prijsbeheersching niet te spreken, volgens zyn mening is te "weinig rekening gehouden met zijn belangen en moet hy de grootste offers dragen om de prijzen en de lonen in Nederland in evenwicht te houden. Dat hy zich niet altyd aan de prijzen, die voorgeschreven zyn, zal houden is uit dit oogpunt bezien verklaarbaar. Ook de Overheid hoeft ingezien, dat vliegende colonnes, een leger van ambtenaren en wat dies meer zij, toch nooit een -deugdelijke prijs beheersching kunnen handhaven, als het groote publiek niet meehelpt en toen dan ook stemmen opgingen in de verschillende standsorganisaties om dit door het publiek zelf te laten doen, heeft zij daar direct haar toe stemming voor gegeven. Niet alleen haar toestemming, maar haar volle medewerking. Zoo werkt in vele plaatsen allang de pryzencommissie, samengesteld uit een lid der standsorganisaties, aangevuld met een vrouwelijk lid en en een zgn. neutraal lid, dat desnoods als scheidsrechter op kan treden bij onderlinge oneenigheid. Ingelicht door deprijsbehoersching over wat raag en wat niet m; houdju zy b.v. eenmaal in de veertien dager? zitting, waar het publiek haar klachten, aan- of opmerkingen kan brengen. Deze worden onderzocht, blijken zy juist te zyn, dan wordt met de betrokken winkelier of han- delaai gepraat en een oplossing ge zocht. Blijkt naderhand, dat deze man nog door gaat met de hooge prijzen voor zijn artikelen te vragen, dan werdt dit geval doorgegeven aan dp prysb9heersching, met alle gevol gen van dien. Zo zal het dus een ieder duidelijk zyn, dat hier dus eerst een laatste instantie de Prysbeheerechingsamb- tenaren op de proppen komt en de geheele kwestie uitgemaakt wordt door menschen uit eigen dorp of stad, die met moeilykhoden e.d. beter op de hoogte zijn dan een wildvreemde ambtenaar, terwijl ook niet direct politie e.d. klaar staan, maar de zaak, waar het omgaat, onder elkaar regeld wordt. Deze werkwijze heeft nog twee ontzaggelijke voordeelen, buiten de hierboven genoemde. Heeft iemand klachten over een werkelijke prijs opdrijving. dan is voor vele menschen moeilijk om direct naar een of andere officiële instantie te gaan, terwijl een standsorganisatie door haar werk zaamheden oen grooter vertrouwen geniet. Ook de handelaar zal beter opletten en ook beter zyn moeilijk heden naar voren kunnen brengen. Laten de betreffende standsorgani saties de handen eens in elkaar slaan en ook voor Venray deze zoo noodige commissie in het ltven te roepen. Velen zullen hen daarvoor dankbaar zijn. OF „ZE" OOK OP DE HOOGTE ZIJN In de Nederlandsche Staats courant van Maandag 3 Maart no. 43, staat te lezen, dat de gemeente Ovorloon in Limburg ligt. Afgezien van het feit, dat Overloon geen gemeente is (Blerick staat ook nog als zoo danig genoemd) dienden ze in Den Haag toch te weten, dat het veelbesproken Overloon in Noord-Brabant ligt, maar ja, Venray heeft ook al eens in do Staatscourant gestaan als een Brabant8che gemeente Wie sprak daar ook weer over de vergeten hoek Belasting op de sociale uitkeeringen De minister van Financiën zal bin nenkort een tweede uitvoeringsbe schikking inkomstenbelasting 1941 bekend maken, waardoor een aantal sociale uitkeeringen aan belasting onderhevig zullen worden. De heffing zal plaats vinden als by de loonbelasting, dus door inhouding. Inkomsten uit kinderbijslag en ziekengelduitkeeringen zullen niet langer belastingvrij zyn. Belast worden: uitkeeringen inge volge de sociale verzekeringswetten, welke door tusschenkomst van de worden uitbetaald; blijvende renten aan nagelaten betrekkingen van lien, die ingevolge de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zeeongevallenwet 1919 worden uitbetaald en de uitkeeringen ingevolge de regeling overbruggings- uitkeering en de periodieke uitkee ringen, welke gedaan worden door de stichting „1940-1945" en de stich ting „Friesland 1940—1945". De beschikking zal in werking treden, voor zoover het de voorheffing betreft, met ingang van de loon periode, welke aanvangt na 31 Maart 1947 en wat de inkomstenbelasting betreft, met ingang van het belasting jaar 1947 begint. Strengere controle op den weg De A.N.W.B. heeft zich tot den minister van Justitie gewend met het verzoek eon intensiever politie-toezicht op onze groote wegen, buiten de be bouwde kom der gemeenten, te wil len doen instellen, opdat aan vele overtredingen, met name het ontoe laatbaar parkeeren op de rijbaan, het permanent te veel links houden, het gebruiken van de autowegen door bespannen wagens, handwagens, wielrijders, voetgangers en vee, het voeren van een verblindende verlich ting, het ontbreken of in onvoldoen den staat verkeeren van de achter lichten van de voertuigen, eindelijk eens paal en perk zal worden gesteld, Hoe koud liet was... Hoe koud de afgeloopen Februari- maand is geweest, blijkt duidelijk uit het volgende: de gemiddelde tempera tuur, gerekend over het geheele et maal, bedroeg —5.5. Dit is 8 graden onder normaal. Een lager gemiddelde werd slechts bereikt in 1855 met —5.7. Plet aantal ijsdagen (dagen, waarop de temperatuur niet boven nul komt) bedroeg 24. In de laatste twee en een halve eeuw zyn in deze maand nooit meer dan 18 ijsdagen voorgekomen. Ook de winter als geheel is zeer koud geweest. Zoo bedroeg de gemid delde temperatuur van de 3 meteoro logische wintermaanden (December, Januari en Februari) -2.3, welke waarde alleen in 1829/30 werd over troffen met —3.1. Tentoonstellingsplan in Nijmegen In de groote hallen van de Koren beurs en in de zalen en tuinen van „De Vereeniging" wordt van 7 t.m. 15 Juni a.s. te Nijmegen onder de titel „Novum" een tentoonstelling gehouden op het gebied van industrie handel, nijverheid en landbouw. Een zeer moderne en artistieke opbouw talrijke noviteiten en verschillende bedrijven in werking zullen aan deze expositie een bijzonder cachet geven. Ook aan het amusement wordt de noodige aandacht besteed. De chauffeur reed door... Een tot nu toe onbekend gebleven autobestuurder reed Maandagavond in de Hasseltstraat te Tilburg het trottoir op met het gevolg, dat twee daar loopende personen op slag wer den gedood. De chauffeur reed door, zonder zich om zich om zyn slacht offers te bekommeren. Aardappelen-schaarste als gevolg van de winter Ondanks de ongunstige gevolgen van de aanhoudende vorst stagneert aardappelvoorziening niet. Om deze voorspoedige gang van zaken te be werkstelligen blijkt het echter nood zakelijk offers te brengen. De groote voorraden kiei-aardappelen, oorspron kelijk als reserve bedoeld, moesten worden aangesproken. Voor export bestemde hoeveelheden werden opgeëischt voor de binnen- landsche consumptie. Het schema voor de aardappelvoorziening van Neder land was gebaseerd op de raming, dat in April de zandaardappelen zou den zijn en dan pas geput behoefde te worden uit de gebruikelijke reserve van opgeslagen klei-aardappelen. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat Nederland het komend voorjaar krap in do aardappelen zal zitten. Dinnen acht jaar 2000 boerderijen in Noord-Oostpolder De exploitatie van de N.O.-polder in één ononderbroken worsteling van een gigantisch Staatsbedrijf tegen overmachtige problemen, die als een onzichtbare hand het tempo van het machtige raderwerk vertragen. De oorlogsomstandigheden, het gebrek aan arbeidskrachten, machines en materiaal, hebben de uitvoering van de oorspronkelijke plannen danig in de war gestuurd. In plaats dat eenige jaren geleden begonnen kon worden met de uitgifte van bedrijven zooals in de opzet was voorzien stond de N.O.-polder-directïe voor het steeds moeilijker wordende vraagstuk: hoe 21.000 hectaren cultuurgrond naar behooren te exploiteeren en tegelijk ieder jaar 5000 hectaren te winnen op de onafzienbare onkruid- en riet velden, welke een 27.000 hectaren groot dorado voor muizen, ratten en ander gedierte waren gewórden. Koste wat kost. moet derhalve een deel der exploitatie-zorgen op de schouders van particulieren worden overgedragen, want met de exploita tie der cultuurgronden en de ontgin ning van nieuwe gronden, gaat het nu weer ernst worden. In de loop van acht jaar verwacht men gereed te zyn met de polder, d.w.z. dat on geveer 2000 boerderijen zullen ver rijzen en even zoovele boeren en ook landarbeiders in staat gesteld zullen worden een eigen bedrijf in eigen land te stichten. Eieren roor Export Met ingang van Maandag j.l. geldt voor de pluimveehandel een nieuwe regeling, welke- verplicht voor elke kip, boven de tien stuks, 85 eieren per legseizoen in te leveren. Tevens ligt het in de bedoeling dit jaar tot export over te gaan. Naar welke lan den en tegen welke pryzen staat nog niet vast. De verwachtingen ten aanzien van deze export, waarvoor een groote hoeveelheid zal worden gereserveerd, zijn niet hooggespannen. De vooruitzichten voor de binnen- landsche consumptie zyn aanmer kelijk beter dan verleden jaar, hoe wel de pluimveestapel niet wordt uitgebreid. Men st reeft een verjonging na, door dit jaar 9 millioen kuikens te broeden. De gunstiger vooruitzichten zullen ten deele afhangen van een eveneens nieuw en beter inleveringssysteem. Voor elke levering worden zegels verstrekt, die op een kaart geplakt dienen te worden. Zonder geleide- biljet mag niet meer worden ver voerd. Op deze wyze hoopt men grotere zeserheid te verkrijgen, daH de pluimveehouder zich wat aan de inleveringsbepalingen hcudt. De Gilde viert weer Het eerste groote Brabantsehe fodera- tie-gildefeest sedert de bevrijding zal deze zomer 1 en 2 Juni georganiseerd worden te Vierlingsbeek, waar dan het Sint Laurentiusgilde het vier honderdjarig bestaan viert. Op 1 Juni zullen alle Brabansch gil den, die aangesloten zyn by den bond van Brabandsche schuttersgilden, te gast zyn bij de Vierlingsbeeksche jubilarissen. Ook de Limburgsche gil den en schutterijen worden uitgenoo- digd dan present te zijn. Alleen definitieve boerderijen. Met den bouw van nieuwe boer derijen gaat Let- nog niet vlot. Plan nen zijn er voldoende, maar van werkelijken bouw is nog geen sprake. Wel werden nood-boerderijen en stallen gebouwd. Ons zwaargetroffen Limburg kreeg er resp. 644 en 707. Hiermede is den bouw van nood- boerderijen en noodstallen afgesloten. Voortaan zoo deelt Minister Neher's ministerie mede. zullen slechts defi nitieve boerenbehuizingen worden gebouwd. "Drie jaar voor veesmokkel Voor den Bijzonderen Politerechter te 's Hertogenbosch werden Dinsdag de eerste zaken behandeld tegen loden van de veesmokkelbendo waarover de laatste weken in de pers zooveel is geschreven. Helaas blijven hier de feitelijke daders, die aan deze smok- kelaffaires grof verdienen, buiten schot Het waren kleine boertjes van Hoogeloon, die Dinsdag in de ver- dachtenbank plaats namen. Deze kleine smokkelaars zijn de geleiders van het vee, dat de grens wordt overgebracht en zy ontvangen voor dit werk van hun opdrachtgevers meestal niet meer dan f 25 f 50. De Politierechter noemde het vee smokkelen een economisch delict van de hoogste orde. Hier moest, zeide hy, streng opgetreden worden en elke veesmokkelaar die voor hem werd geleid, zou er op kunnen rekenen, zwaar bestraft te worden. De Officier van Justitie eischte in al deze zaken 3 jaar gevangenisstraf. De Politierechter sloot zich by dezen eisch aan, zoodat ook de uitspraak in deze eerste behandelde gevallen van veesmokkel 3 jaar werd. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend Rechtbank Roermond P. v.d. B. te Venray, diefstal van electr. energie f 20 subs. 10 d.h. BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Venray brengt hierbij ter openbare kennis, dat by schrijven van 21 Febr. j.l. door den Particulier-secretaris, in opdracht van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernliard aan de ingezetenen van Venray, Hoogstderzelvor oprechten dank is overgebracht voor de geluk wenschen, welke namens de burgerij door ondergeteekende aan Hunne Koninklijke Hoogheden werd aange boden by gelegenheid van de geboor te Hunner Dochter. Venray, 3 Maart 1947 De Burgemeester der gem. Venray, A. H. M. JANSSEN. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat vanaf heden tot 20 Maart a.s. ter gemeentesecretarie dezer ge meente kosteloos voor eenieder ter inzage zijn neergelegd de navolgondo stukken, betreffende voorgenomen onteigeningen door het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw van een aantal per- ceelen en perceelsgedeelten in deze gemeente: een kaart, waarop de te ontei genen perceelen en perceelsgedeelten zyn aangeduid; b. een lijst van kadastrale num mers der te onteigenen perceelen en perceelsgedeelten, met grondnummors verwijzende naar voornoemde kaart. Dat verder op 20 Maart 1947 des namiddags te 2 uur ten gemeente huize door een daartoe aangestelde commissie zitting zal worden gehou den, teneinde bezwaren van belang hebbenden aan te hooren. Dat alle belanghebbenden, ook tot uiterlijk twee dagen voor deze zit ting, schriftelijk hun bezwaren by voornoemd college, van Alkemade- laan 350 's-Gravenhage kunnen in dienen. Venray, 4 Maart 1947. Oranje Comité. Door het Oranje-Comité alhier werd ter gelegenheid van de geboorte Prinses Marijke aan il.M. de Koningin 't volgende telegrammen verzonden: Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Plet Oranje-Comité te Venray biedt Uwe Majesteit zyn hartelijk ste gelukwensen aan ter gelegen heid van de heugelijke gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Hierop werd van Hare Majesteit het volgende antwoord ontvangen: 's-Gravonhage 25 Febr. 1947 Hare Majesteit de Koningin, ge troffen door de gevoelens van mede leven in je vreugde over de ge boorte van Prinses Marijke, waaraan gij jegens Haar uitdrukking hebt gegeven, heeft my opgedragen U daarvoor Haar dank te betuigen. De Koningin verzoekt U Haar erkentelijkheid tevens over te wil len brengen aan allen, uit wie naam gij mede hebt gesproken. De Particulier Secretaresse van H. M. de Koningin, J. GELDENS. RAADSVERGADERING Behandeling der begrooting Ontslagaanvrage Weth. Peters. Gister Vrijdagmiddag om half 4, hield de Gemeenteraad van Venray, eene openbare vergadering, waarin de navolgende punten werden hatideld 1. Beöediging toegelaten lid W. Selder. 2. Ingekomen stukken a. Schryven Gedeputeerde Staten van Limburg van 1 Februari 1947, 2e Afdeeling, No. B. 1532, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 20 Dec. '46 no. 173, tot onderhand- sche verhuring van een gedeelte van het pand Marktstraat 8 aan het Water schap der Noord-Limburgsche beken ten Westen der Maas. b. Schrijver, van Gedeputeerde Sta ten van Limburg van 8 Febr. '47, 2e Afd. no B. 1979, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 20 Dec. 1946, no. 179, tot onderhandsche ver pachting van een viertal perceelen ontginningsgrond. c. Schrijven van Ged. Staten van Limburg van 8 Febr. '47. 2o Afd. no. B. 1816, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 17 October 1946, no. 151a, tot onderhandsche gunning van de exploitatie van den gemeente lijken autobusdienst. d. Schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen van 8 Febr. '47, no. 3004, afd. L.O. houdende ontheffing van het voor schrift, vervat in het eerste lid art. 19 de LO.-wet 1920. e. Verzoek van J. M. van Lierop, Veltum L 80 te enray, tot het ver strekken van een geldleening aan hem, groot f 3000.- onder hypothe cair verband. 3. Vaststelling begrooting van in komsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1947, met de daarbij behoorende begrootingen van het Gemeentelijk Gasbedryf, den dienst van Gemeentewerken en het Gemeentelijk Woningbedrijf. 4. Vaststelling van de bedragen der vergoedingen ex-art. 101, 5e lid, der L.O.-wet 1920 voor het jaar 1947 per leerling voor het gewoon-, het voortgezet gewoon en het uitgebreid lager onderwijs, en toekenning van een voorschot hierop ingevolge art. 103, 6e lid der genoemde wet. 5. Goedkeuring van de begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1947 van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. 6. Voorstel van B. en W. tot het afgeven van een verklaring, dat de gemeente Venray bereid is aan de Vereeniging voor Landbouwonderwijs te Roermond te verkoopen een ge deelte van het perceel, kadastraal bekend sectie C. no. 6479. ter grootte van 3200 M2 voor de stichting van een Landbouwhuishoudschool, voor den prijs van f 2.50 per M2, te aan vaarden op het oogenblik, dat met den bouw van de school een aanvang wordt gemaakt. 7. Schrijven van W. R. Peters, waarbij liy ontslag neemt als wet houder der gemeente. Tegen een boom gereden Tengevolge van de gladheid van den weg, slipte Maan dag de 1-uur bus van de NV. Vitesse op den Leunscheweg te Venray en vloog tegen een boom De conductrice Mej. H. werd aan het hoofd gewond, terwyl eenige pasagiers ontvellingen en kneuzingen opliepen. De bus moest worden weggesleept. Uitvoering Halfvasten. Zoals reeds eerder werd bericht, geeft Venray's Mannenkoor op Half vasten-Zondag 9 Maart oen muzikale uitvoering in de feestzaal van „St. Servatius". By deze uitvoering is de medewerking verkregen van de „Me- lodian Singers" uit Venlo, die een grote reputatie genieten. Zy zullen een 16-tal nummers ten gehore bren gen. De rest van 't programma bevat verschillende nieuwe nummers van het Mannenkoor. De muziekliefheb bers wacht dus een avond van mu zikaal genot. Gouden bestaansfeest „Diana". Het groot concours, dat gehouden wordt door de Handboogschutterij „Diana", ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, zal plaats hebben op 22, 28 en 29 Juni a.s. Met de voorbereiding van dit feest heeft men reeds een aanvang ge maakt. Enkele commissies zyn reeds benoemd. Wy twijfelen er niet aan of he'. gouden bestaansfeest van „Diana" de oudste der Venraysche handboogschutteryen zal waardig herdacht worden. SPORT IN VENRAY. Door de Commissie van Sport, welke Vrijdag vergaderde, werden verschillende punten aangaande de sport in Venray onder de loupe ge nomen. Zo werd' o.a. het voorstol, om binnen zéér afzienbare tyd uit te zien naar enkele goede sportvelden, voor hockey, korfbal zowel als voet bal ten zeerste toegejuicht. Misschien zou dit 'n begin kunnen zyn van een sportpark in de toekomst, waar wy toch zeker naar toe moeten. Daar er door deze commissie al 'n verzoek was gericht aan de organi sators van de M.P.M.-koers, om deze via Venray te leiden en dit verzoek werd afgewezen, werd besloten hier tegen te protesteren, daar nu de gehele koers buiten de Peel valt. Alhoewel 't weer ons ophetoogen- blix nog niet zo erg aan zwemmen doet denken, vormde dit toch een druk punt van bespreking. Ook hier voor zyn al stappen gedaan, maar 't gebrek aan materiaal en geld speelt een grote rol. Toch voelen allen, dat er a.s. zomer iets voor deze tak van sport gedaan moet worden, zowel uit sportief als hygiënisch oogpunt be zien. Een en ander zal door deze Commissie aan den Gemeenteraad voorgelegd worden. Voor de wandelaars wordt ook al reeds tegen begin Mei een wandel tocht in 't vooruitzicht gesteld. Er zal begonnen worden met een tocht van 20 K.M., welke meer bedoeld zal worden als een training voor de h ieropvol gen de grote waudeltocht. Dus de tippelaars kunnen alreeds een begin maken met trainen. Benoemd De heer W. Verschuuren, alhier, werd als keurmeester benoemd te Oprichtingsvergadering L.F.O. Op de gehouden oprichtingsverga dering van de Limburgsche Fruit telers Organisatie (L.F.O.) van den Kring Venlo der Coöp. Venlosohe Veiling, Venlo, werd voor de afdeeling Venray bevattende de plaatsen Ven- ray-Dorp, Heide, Leunen. Oostrum, Oirlo, Merselo en Wanssum, het vol gende bestuur gekozen Voorzitter: H. Hermans, C 30, Oostrum. Leden G. de Mulder, K 26a, Leunen: H. Camps, Venray-Heide; Jac. Backus. Stationsstraat 23 Venray; M. Claes- sens, E 56, Oirlo; H. Steegs, G. 13, Casténray; Fr. Geurts, Boogart, Gejjs- teren. VOEDSELBUREAü VENRAY Paterslaan 20 Telefoon 416 Huisslachting 1947-1948. Het vleeschrantsoen voor de zelf- verzorgers van groep A, dus land en tuinbouwers, alsmede land- en tuinarbeiders is als volgt vastgesteld: Aantal personen geboren vóór 1 Jan. 1944: te slachten dieren: 2 1 varken 5 2 varkens 9 3 varkens 12 4 varkens Kinderen, geboren oa 31 Dec. 1943 kunnen niet in de zelfverzorgers- regeling worden opgenomen on tellen dus niet mede by de vaststelling van het aantal in te leggen varkens. Door personen, wier hoofdbestaan niet in den land- of tuinbouw is gelegen, dus de B-groep, zal in den regel niet meer dan 1 varken ge slacht kunnen worden. Aanhoudvergnnningen kunnen veel al worden afgegeven aan al degenen, welke vergunning hebben gehad om tusscher. 1 Nov. '46 en 1 April '47 een varken to mesten en te slachten. Personen, welke in Oct. '46 reeds in de gelegenheid werden gesteld om hun varken te slachten, komen in 1947 '48 niet meer in aanmerking voor huisslachting. BELANGRIJK Alle zelfvorzorgers welke het vol gend seizoen willen slachten, moeten op een der onderstaande zitdagen een aanvraag indienen. Stamkaarten van alle gezinsloden moeten worden mee gebracht: Maandag 9—12 Oostrum Wed. Camps; Maandag 2—5 Merselo café Arts; Dinsdag 9—12 Veulen van Gasselt; Dinsdag 2—5 Leunen café A.Martens; Dinsdag en Woensdag den geheelen dag voor Venray-d- rp op 't Bureau; Woensdag 9—12 Oirlo café Drabbel»; Woensdag 2—5 Casténray caféKuipers Donderdag |9 12 Heide café Litjens; Donderdag 2-5 Ysselsteyn Boerenbd. Na Donderdag 13 Maart knnnen geen aanvragen meer worden aangenomen. Daar do zelfverzorgersrogeling, wat betreft de groep A, redelijk genoemd s O o n c *3 K> M 5 3 I 5T"0 3 "-(O §z 3 c -~«a x CD "(t E S O c© 3 1 a 3 3 w r- 3 C- <T3 P je V, £5 Q et -3 O e» P p 6^ "O g£.o S o 5 N N E ia P -j P P 5* 5- C 3 Brc O -3 er CJ1 H O O w S O O N© O O 3 *"3 O Sn o 3 <n ►-I 3 o o" N a 3 c. c. Q 5- p Er w Sj> Q s> O -i 3 - i— c Z S =T 3*g D O -=< ■o=o® O gjü) 2. s 5* rz o c U) o O - O r 0-" z 3 .g p »g?i •f3 o O g. 5 01 O-Ï 3. U S D 3 je J o -3 W -•o S rt-o 2 5T 3 Q -i ta 3 -o O f 3 i - "O O <D 3 p o ®*2 2 O, 5? 3 £""*0. 38° 3D 7s 8gï Z 5§"L C.J3 w sf£ S3 3 T3 3 i Q o- W O O 2 o E 12 O e 3 er C_, 3 -3 2. M 7* s —o •o 3* C - E.*3 3 ï-""0 E 2 IA fiiil" -» O Q. 5* 3 3* O N 3 r£ c rt -~" 3 (KJ UW DRUKWERK van klein tot groot Fa. v.d. Munckhof drukt het vlug en goed I

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1