Geen kolen meer voor diensten en bedrijven, die niet onmis baar zijn. Sluiting van bioscopen? Do Regeering acht hot met 't oog op do zeer moeilijke kolonpositio van liet oogcnblik en do noodzaak tijdens do huidige koudoperiodo, de bevol king zoo spoedig mogelijk te voor zien van brandstof voor verwarming dringend gewenscht, dat d6 levering van kolen aan die diensten on be- drijven, welke niet bepaald onmis baar zijn, tijdelijk wordt gestaakt. In verband hiermede deelt do Re geering aan de betreffende overheids organen, zoomede aan de bevoegde instanties in het bedrijfsleven, het volgende mode: i. Inrichtingen voor publiek ver maak, waaronder schouwburgen, bi oscopen, dancings e.d. zullen voor lopig geen brandstollen ontvangen, terwijl eventueel tot tijdelijke slui ting kan worden overgegaan. J. De bibliotheken on inrichtingen voor onderwijs e.d. zullen eveneens voorloopig niet worden bevoorraad zoolang üo burgerbevolking niet van brandstof is voorzien en dienen zoo noodig to worden gesloten. 3 Allo Rijks, Provinciale en Ge meentelijke autoriteiten worden uit genood igd do dienstgebouwen e.d., waarvoor dit zonder al te groote schade bü de uitvoering van den dienst te verwezenlijken is, Zaterdags to sluiten, een en ander met nadere regeling van de diensttijden voor de andere werkdagen. Voor kantoren en magazijnen van particuliere ondernemingen e.d. wordt dezelfde gedragslijn hierbij in over woging gegeven. Het Rijkskolenbureau heeft opdracht ontvangen toe te zien, dat de voor- ziening van do mot name onder een en twee genoemde groepen van ver bruikers geen voortgang vindt, zoo lang de bevolking nog niet in vol doende rnate de brandstollen heeft ontvangen, waarop zij volgens de aangewezen bonnen recht mag doen gelden. Gunstiger regeling voor rijwielbanden. Om voor een rijwielband in aan merking te komen gold tot dusver do norm, dat men dagelijks een mi nimum afstand van 5 kilometer van huis naar werk of school moest afleggen. Dezo norm is thans terug gebracht tot 3 K.M. De afstand, die men per dag ten behoeve van zijn beroep moet alleggen, is gereduceerd van 20 tot 12 K.M. per dag. Met onbepaald verlof. Gebrek aan steenkolen en daardoor ontstane moeilijkheden in de water voorziening hebben-de militairen der Nijmeegscho kazernes met ingang van Donderdag „onbepaald" verlof bezorgd. GLADHEID EISCRT TWEE DOODEN. I Tongovolge van do gladheid slipte op den weg Cuijk- Boxmeer een met vee geladen vrachtauto en kantelde. Do chauffeur Kuypers uit Boxmoor goraakto zoodanig boklemd, dat de dood spoedig intrad. In Deurne kwam de zaakvoerder van den Boerenbond, de hoer P.Jege- rings, zoo ongelukkig te vallen, dat do dokter nog slechts don dood kon constateeren. Mij no pruimers naar de mijnen. Te Sittard zijn 42 leden van den mjjnopruimingsdienst te IJmuiden, waaronder drie officieren en een on derofficier aangekomen om op hun verzoek in de steenkolenmijn Oranje- Nassau IV to wordon tewerkgesteld. De nieuwe spelling. Por 1 Mei a.s. is de Minister voor nemens do nieuwe spelling officieel in te voeren. CARNAVAL IN LIMBURG. In Limburg is dit jaar op de mees te plaatsen, waar van oudsher liet Carnavalsfeest werd goviord, wel het verkleedon, maar niet hot dragen van maskers toegestaan. Alleen Sittard zal op dezen regel oen uitzondering gaan maken. Deze stad heeft oen van do oudste carnavals vereenigingen van Limburg n.l. do „Marotto". Vorig jaar had het maskerade-verbod dat toen door den Raad was gehandhaafd, heel wat deining veroorzaakt, zoo zelfs, dat de organisatoren van don vastenavond do voreoniging stil legden. Thans is er door hot gemeentebe stuur tevoren overleg gepleegd mot „do Marotte" en het gevolg hiervan is, dat nu aan don Raad een voorstel is gedaan om het z g. maskeeren op Zondag too te staan tydenson inden carnavalsoptocht. Maandag en Dins dag zal de openbare maskerade zyn toegestaan van '8 morgens 10 uur tot G uur namiddag. AUTO-INVOER EN WAAR ZE BLEVEN Er doen fantastische verhalen de ronde ovor hot aantal nieuwe auto's, dat in ons land rjjdt. Zeker, het is oon respectabel aantal, maar by lange na niet zoo groot als wel wordt bo- woerd en in olk geval veel geringer dan men had willen invoeren. Sedert do bevrijding kwamen er namelijk tot 21 December 1.1. in totaal 710"> nieuwe personenauto's ons land binnen, waarvan ongeveer 750 als „cadeau", zoo vertelde minister Vos aan do „Autokampioen". Oorspronkelijk was het plan in 1940 25000 personen-automobielen in te voeren. In verband met de devie- zonpositie konden echter voor slechts 14.243 wagons buitenlandeche betaal middelen beschikbaar worden gesteld. Doch ook hiervan is in feite slechts do helft werkelijk geïmporteerd; do overige bestellingen konden niet wor den uitgevoerd, in hoofdzaak wegens do beperkte leveringsmogelijkheden, waartoe ook de veelvuldige stakingen haar deel hebben bijgedragen. Over de verschillende provincies' worden de ontvangen 7165 wagens als volgt verdeeldGroningen 235, Friesland 263, Drenthe 132, Overijssel 389, Gelderland 845, Utrecht 401, Noord-Holland 1377, Zuid-Holland 1395 Zeeland 316, Noord-Brabant 578, Lim burg 399. De diverse overheidsdiensten kregen er 835. Volgens de beroepsklassen werden zo als volgt toegewezenvolksgezond heid (artsen, ziekenhuizen e.d.)24 pet- veterinaire dienst (veeartsen e.d.) 4 pethandel en industrie 32 pet.; land bouw on voedselvoorziening 7 pet.; wederopbouw (bedryvon e.d. daarvoor werkzaam) 5 pet.; vervoermaatschap pijen, verhuurinrichtingen en taxi bedrijven 4 pet.; gemeenten, provin ciën, waterschappen en openbare nuts bedrijven 6 pet.; soc. en cult, instel lingen en geestelijke verzorging 3 pet.; publiciteitsbedrijven (couranten, druk kerijen e.d.) 1 pet; vrye beroepen en diversen 3 pet,; overheid 11 pet. Momenteel hebben we een wagen park van eenige tienduizenden auto's, maar daaronder zyn er vele, die niet erg „mobiel" meer zyn. Ruw geschat staat minstens een kwart van de wagens permanent in de gerages om to worden opgelapt. En eiken dag zullen er wel 25 a 30 voorgoed den weg verlaten of een kleine tienduizend per jaar. Zoodat men kan .constateeren, dat de invoer tot nu toe eigenlijk ver be nedon de norm is gebleven. Want alleen al om op peil te blijven, moeten er jaarlyks minstens 10.000 bijkomen. En dan rekent men nog niet eons met de gestegen behoefte. Als men dan ook nog bedenkt, het chronisch tekort aan onder.deelen on de voortdurende overbelasting der reparatie-inrichtingen, dan begrypt men, dat de vooruitzichten voor het personenauto-verkeer weinig roos kleurig zyn. Ir. R. P. H. Miedema wrnd. Rjjkslandbomvconsuleut. Ter voorziening in de vacature ont staan door do benoeming van ir. G. Royackers tot secretaris van de Stichting voor den Landbouw te Den Haag, werd door don Heer Directeur- Generaal van den Landbouw per 1 Februari 1947 belast met de waar neming van het Rijkslandbouwconsu- lentschap voor Limburg ir. R. P. H. Miedema. De heer Miedema, geboortig uit het Brabantsche platteland, is voor do Limburgsche boeren geen onbe kende. Zyn interesse ging vooral uit naar de verbetering der bedrijfsvoering door meer kwaliteitsteelten, o.a. door middel van teelt van zaaizaden on pootgoed. Scholen afgebrand. Nog geen 24 uur na de verklarin- gon van minister Gielen in do Tweede Kamer, dat voor 1947 slechts voor 35 nieuwe scholen materiaal beschik baar zal zyn, werden in Noord-Lim burg twee schoolgebouwen een prooi der vlammen. In Middelaar, wellicht het zwaarst gehavonde dorpje in Noord-Limburg, werd do bordpapieren school, die tevens diende als vergader en cursus-lokaal van de plaatselijke vereenigingen en die voorden vreem deling een bezienswaardigheid was, in de asch gelegd. De school te Wans- sum werd in den daar op volgenden morgen door brand voor een groot deel verwoest. t Veetecltdagon in Limburg Het programma van de te Roermond te iioudon veeteeltdagen is als volgt: Zaterdag 22 Februari om 10 uur in de bioscoopzaal „Harmonie". Opening der veetecltdagen door den voorzitter, dhr P. van Kempen. Districtsverga dering N.R.S. met een lezing met lichtbeelden door Ir. W. de Jong, directeur N.R.S. Om 2 uur in zaal Buytendyk: Vergadering van den Bond van Rundveefokvereenigingen in Limburg met een lozing door Ir. van Wyk, Rykszuivelconsulent over „De Melkcontrole in Limburg". Maandag 24 Februari om 10 uur in do bioscoopzaal „Harmonie" vergade ring van het Limburgsche Varkens stamboek met een lezing door dr. Grashuis over „De invloed van de voeding op het weerstandsvermogen van jonge dieren"-. Om 2 uur in de bioscoopzaal „Harmonie" vergadering van de afaeeling Limburg van het Trekpaardenstamboek met een lezing door prof. Dr. J. A. Beyers, hoog leeraar aan de diergeneeskundige faculteit Utrecht, over „Keliek en andere aandoeningen by paarden. Komen emaille-waren yrij Het Rijksbureau voor metalen heeft in overleg met de fabrikanten in emaille-waren aan den minister oan Economische Zaken voorgesteld, de emaille-artikelen distributie-vry to maken. Jlrnnd in veilinggebouw Door onbekende oorzaak is Woens dagavond brand uitgebroken in de fruitveilinggebouwen te Bunde (L.) Een derde van het complex, benevens de kantoorruimten werden een prooi der vlammen. Ook talrijke instru menten, o.a. de electrische weegklok, gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Bedrijfsleven iu Eiudliovea Ondanks de beschadiging van het industrieele apparaat bereikte de uit voer van Philips-artikolen ruim 55 millioen gulden tegen 47 millioen in 1939, aldus deelde de voorzitter van de K.v.K. van Eindhoven Maandag in zyn Nieuwjaarsrede aan deze Kamer mede. Gebrek aan ruimte en aan arbeids krachten zyn de grootste moeilijk heden, waarmede men te kampen had, doch daarnaast noemde de voor zitter als bolemmerendon factor voor een spoedig herstel het onvoldoende begrip voor de moeilijkheden, die het bedrijfsleven van buitonaf bedreigen en met name van de zydo der over heidsbemoeiing en het gevaar, dat men went aan de gedachte, dat de overheid toch alles bedisselt, zoodat men er makkelijker toe komt het eigen initiatief het zwijgen op te leggen. Met personeels-moeilijkheden heefi ook de sigarenindustrie te kam pen. De fabrieken werken momenteel mot een bezetting, die slechts een derde is van die van voor den oorlog. Bovendien is de aanvoer van grond stoffen kwalitatief ongunstig. De hout-industrie heeft te kampen met materiaal-gebrek. De K. v. K. heeft in het afgeloopen jaar besprekingen gevoerd teneinde te komen tot een directe verbinding Eindhoven—Brussel Antwerpen. Voorts verwacht men de electrifi- catie van de liin Eindhoven—Maas tricht. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt te Eind hoven een psycho-technisch bureau op te richten, gelyk aan dat te Nij megen en Tilburg. Eindhoven kreeg 4056 nieuwe wereldburgers De groei van Eindhoven tot de zesde stad van Nederland is voor een niet gering deel te danken aan het geboorte-overschot, dat 3185 bedraagt. Het werkelijke geboortecijfer is 4056 of 30,8 per duizend. Volgens de offi ciële cijfers maken de katholieken 77.3 procent der bevolking uit. Van do in 1940 geboren kinderen werden er 3246 katholiek gedoopt ot wel 75 procent, welk percentage 2.3 beneden het totale cijfer der katholieke be volking blijft. Ongunstiger staat het met de hu welijken, die niet voor de kerk wer den gesloten. Dit percentage bedraagt ruim 35 procent, hoewol by de beoor deeling van dit cijfer rekening moet worden gehouden met die paartjes, welke voor de wet zyn getrouwd, doch met de kerkelijke inzegening wachten tot een woongelegenheid is gevonden. Hun aantal mag echter op niet meer dan 5 procent worden geschat. De resterende 30 pet. toont aan, dat katholiek Eindhoven zich op een hellend vlak bevindt. De Elfsteden-tocht. In totaal zyn van do verschillen, de startplaatsen voor den Elfsteden- toertocht 2018 deelnemers en deel neemsters gestart, van wie er 313 of ongeveer lö'/i pet. don tocht volbracht hebben. Sneenw- en ijzel toeslag voor vervoer Met ingang van Woensdag is de sneeuw- en ijzeltoeslag op do tarie ven van het goederenverkeer beperkt tot 10 pet. voor het inter lokaal ver voer per vrachtauto en 4 pet voor interlocale verhuizingen. Met „zwarte" eieren aan den haal. De officieele eierverzamelaar van den Boerenbond, vd. S., uit Ede vereen, had met A. uit Arnhem, een com pagnonschap gesloten om eieren voor de zwarte markt te verzamelen. Een andere man uit Arnhem was bereid 7400 stuks af te nemen. De winst van beide compagnons was berekend op f 300. Er verscheen, enkele dagen na den afgesproken datum, evenwel een vierde man, die voorgaf van den kooper te komen om de eieren af te halen. De eieren werden toen vast ingepakt ter camouflage tusschen aardappels en stroo en zouden dan den volgenden morgen vervoord kun nen worden, 's Nachts verdwenen zij echter spoorloos. De eierverzamelaar begaf zich toen naar den oorspronkelijke aspirant- kooper, maar die beweerde van niets te weten. Terwille van de goede relatie wilde hy toch wel zeven cent betalen, maar de verzamelaar had den boeron achttien cent beloofd en kwam dus in moeilijkheden. Een van hen was met den nieuwen prijs niet te vreden en bracht dö* zaak aan het rollen. De eieren konden niet meer in beslag worden genomen, omdat zy reeds naar het Westen verkocht waren. Do kooper en zyn afgezant, die al eerder een zelfden truc uit haalden, zyn in arrest gesteld. Liefdadigheidswedstrijden in Limburg Het Limburgsche Groene Kruis heeft een beroep gedaan op de Lim burgsche voetbalsport en niet te- vergeefscb. Als gevolg hiervan wordt in de maanden Mei en Juni een serie wedstrijden van regionale ploegen ge houden. Daarvoor wordt Limburg ver deeld in vier groepenMaastricht, oude Mijnstreek (Heerlen o.m.), nieuwe mijnstreek (Sittard—Geleen) en Nrd.- Limburg (Venlo, Roermond, Weert. De vertegenwoordigende ploegen van deze groepen spelen wedstrijden, waarvoor het Groene Kruis een waardevolle trophee beschikbaar stelt. lVeer terug naar Brazilië Z.H. Exc. Mgr. O.A.J, de Haas, bis schop van Arassuai (Minas) is, na een vacantie van twee maanden in ons land, dezer dagen met een toe stel van de K.L.M. weer naar zijn standplaats vertrokken. Toen de nu zeventigjarige kerkvorst veertig jaar geleden voor het eerst naar Zuid- Amorika ging duurde do reis langer dan zyn heele vacantie, uit en thuis. 10 millioen ton kolen „bevroren" in de Roer In het Roergebied ligt by de mijnen op het oogenblik 10.250.000 vers ge houwen steenkool, die niet vervoerd kan worden wegens het dichtvriezen van de waterwegen en de onbegaan baarheid van# de landwegen. Deze voorraad neemt elke dag met 40.000 ton toe. Het zal, zelfs nadat de dooi is ingetreden, nog lang duren voordat al deze voorraden zyn weg gewerkt. In Februari alleen werden in de Britsche zone en in de Ainerikaansche zone 556 treinen uitgeschakeld, door dat pijpen van" de locomotieven waren gebarsten door de vorst. „Voor den bakker". De bakkers uit Overysel zyn goede bakkers. Waarmee wy niet willen zeggen, dat die uit Friesland of Lim burg dat niet evenzeer zyn. Vast staat inmiddels, dat do bakkerspa- troonsvoieenigingen uit Oost-Overysel den mjnister gevraagd hebben, of zij geen maïs in hun brood behoeven te verwerken. Zy stelden den bewindsman voor, de regeeringsmaïs by de boeren te ruilen voor tarwe en rogge, waarvan de bakkers brood kunnen bakken, terwijl - de boeren op hun beurt de maïs aan het vee kunnen voeren. Daarmee is de heele zaak „voor den bakker", zeiden zei. In 't kort. De beruchte Ludwig Heineman is Maandag te Arnhem ter dood ge bracht. Hy had meer dan 40 moor den op/zyn geweten. Woensdag zyn in ons land de groente-handelaren instaking gegaan, als protest tegen de huidige maxi mumprijzen. Binnen afzienbaren tijd zal de Weerfabriek De Bilt, er toe overgaan de weerverwachtingen te verstrek ken over een geldigheidsduur van vyf dagen, b.v. over drie dagen kan regen verwacht worden. Onze boeren kunnen hiermede rekening houden. St. Margriet telt dan niet meer mee Te Heerlen wisten dieven in een nacht voor f 3000 aan sieraden te gappen, terwyl in een bioscoop f 3000 aan contanten werden ontvreemd. Te Amsterdam is de eerste vrou welijke notaris in ons land benoemd. BOERDERIJEN IN DEN N O. POLDER. Dit jaar uitgifte van de eerste bedrijven. Ir. C. van Kalisvoort, werkzaam by de Noord-Oost-Polderwerken, heeft in Lochem gesproken over de droog making van den N.O.-polder, die in het brandpunt der belangstelling staat, speciaal van de landbouwende bevolking van ons land. Wy ontleenen het volgende aan deze voordracht: In 1941 was de Nooroostpolder droog gemalen. Voor de drooglegging waren afwateringskanalen uitgebag gerd, die later werden uitgediept. Voorts zyn er z.g. tochten en grep pels, allen voor de afwatering, teiwijl de geheele polder nog gedraineerd zal worden, waardoor het overtollige water spoedig kan wegloopen, doch waardoor by droogte door middel van oppomping water in deze buizen kan worden gevoerd. Tusschen de tochten liggen de wegen, terwyl de slooten den polder verdoelen in perceelen van 12, 24, 36 en 60 ha., waarop later boerderijen zullen worden ge bouwd. Reeds enkele dorpen zyn geprojec teerd, zooals Ernst, Luttergeest, Mar kenesse, terwyl Emmeloord inderdaad reeds dorpsaccomodatie heeft. In de zes jaar van droogmaking, die nu achter den rug zijn, heeft men een verwoeden strijd moeten voeren tegen het onkruid, zooals moerasandyvie, melde, biezen, distels hoefblad en zeeaster, die byna allen nog overwoekerd worden door het riet. De zeeaster, die een goede drachtplant is voor de byen, levert geweldige honingoogsten van bijzon dere kwaliteit, dat hebben de imkers de laatste jaren in de Wieringeimeer ondervonden. Het onkruid wordt bestreden door afmaaïng voor het zaad rijp is, ter wyl het riet soms 4 keer per jaar wordt afgemaaid, waarna het land in cultuur kan worden gebracht. Merkwaardig is, dat in de omge ving van de eilanden Urk en Schok land, waar diluviale gronden zyn aangetroffen, waarop een veenlaag is afgezet, bjj opgra\ ir.gen voorwerpen gevonden zyn uit het steenen tijd perk, die erop wijzen, dat in deze streken stammen gewoond hebben, die tot tie oudste bewoners van ons land gerekend moeten worden. Ook zijn er boomen in den veen grond aangetroffen (die grootendeels gaaf zijn gebleven) waaruit afgeleid wordt, dat daar een bosch moet zyn geweest van circa 300 ha. grootte, dat door de zee is overstroomd. Uit verschillende streken van ons land zyn jonge boeren en arbeiders opgetrokken om dezen polder in cul tuur te gaan brengen. Ze leven er in kampen van circa 300 man en cul- tiveeren den grond, die langzaamaan ontzout is. Door den landbouwkundigen dienst waarbij vele boerenjongens werken, die de Landbouwwinterschool hebben doorloopen, worden vele grondmon sters onderzocht, naar aanleiding waarvan bepaald wordt welke be stemming de grond zal krijgen: bosch, landbouw, tuinbouw of ge mengd bedrijf. Ongeveer 500 ha. bosch wordt door Staatsboschbeheer thans aangelegd, terwyl 2300 ha. in gebruik zal wor den gegeven voor tuinbouw en fruit teelt. Op de lichtere gronden in het Zuiden komen de gemengde bedryven, terwijl de zavelgrond bestemd wordt voor akkerbouw. Van de ongeveer 1800 boerderijen die er in den loop van ongeveer 10 jaar zullen verrijzen en waar van er in het najaar 1947 reeds een honderdtal zullen worden uit gegeven, zal het grootste gedeelte in eigendom blyven van den Staat. Ze zullen verpacht worden vooral aan jonge boeren waarvoor een be drijfskapitaal noodig zal zyn van f 1250 per ha. De droogmaking van den N. 0.- polder zal van groote beteekenis zyn voor ons volk, niet alleen omdat een groote opbrengst verkregen zal wor den door het intense verbouw van land- en tuinbouwproducten op de vruchtbare gronden, maar voorname lijk omdat de mogelijkheid zal ge schapen worden voor menigen jongen boer om zich te vestigen in eigen land. IV alvisch-problemen Engeland staat indien men de deftige „Times" mag gelooven voor eer. alles-bcslissende vraag „Eet men walvisch met een visch- mesje, of moet men walvisch als een vleesohgereckt beschouwen Het gerecht walvisch, dat in Enge land een aanvulling zal betoekenen voor het kleine vleescbrantsoen, levert op deze wyze vele moeilijkheden op. Op de eerste plaats is daar het dilemma van de huisvrouw. De Times schreef, dat dit probleem „de toch al zoo gespannen zenuwen van het jonge vrouwtje, niet ten goede zou komen". Op de tweede plaats, merkte het blad op, moet rekening worden ge houden met de gevoelens van den harpoenier. Zal hy liever jager, of visscher genoemd worden Op de derde plaats - wie zal de walvisch verkoopen „een zeer ac tueel juridisch vraagstuk", volgens de Times de vischverkooper of de slager Geen enkel schrandere leerling van de lagere school, die geleerd heeft, dat een walvisch een zoogdier is, zal nalaten een heibeltje te schoppen als de walvisch als vischgorecht wordt opgediend. Nieuws uit Venray en omgeviDg Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. Concert met tooneel uitvoering Zondag j.l. brak Venrays harmonie met de traditie om op Vastenavond haar jaarlyks concert met uitvoering te geven. Met medewerking van de toneelclub Hioob, werd reeds Zondag deze avond gegeten. Dr. Sala opende deze uitvoering met een korte rede waarin hy wees op het gebrek aanbelangstelling voor de ernstiger dingen in het leven, o.a. voor de kunst hier in Venray, een gebrek, dat zware gevolgen kan heb ben voor de toekomst. Dat de toneelclub Hioob met de harmonie voor deze avond mee heeft willen werken, toont aan, datsamen- werking veel tot stand kan brengen. Dan bracht* de Harmonie onder leiding van haar directeur enkele nummers ten gehore, die duidelijk lieten horen, dat het muzikale peil van ons corps langzaam maar zeker omhoog gaat. De muziekliefhebber werd hier werkelijk iets goeds voor gezet, wat ten volle werd geappre cieerd. Na een korte speech van Z.D.D. Prins Zjine I die met gevolg en Raad van Elf aanwezig was, kwam de beurt aan Hioob die „Bloed en Liefde" van Godfried Bomans ten tonele bracht. Wie Pa Pinkelman en Tante Polle- wop kent, weet waartoe deze schrijver in staat is. „Blotd en Liefde" is een zelfde stuk „Kolderaria", wat zeer zware eisen aan de spelers stelt, eisen die niet altijd zyn ingewilligd. Want door -het slecht kennen dei- rollen, werd het geheel dikwijls rom melig en verward. Toch werden fyne stukjes toneel te zien gegeven en Iwan en Boudewyn, om slechts enkele te noemen, gaven zeer goed spel. Tenslotte nog dit, was het niet dezelfde Godfried Bomans, die in zyn aanwijzingen voor het opvoeren van toneelstukken, er met nadruk op wijst, dat» men niet van achter de coulissen aan moet lopen In deze opvoering werd daar echter talloze malen tegen gezondigd. Dit alles neemt echter niet weg, dat we een prettige avond gehad hebben en ondanks de fouten, van „Bloed en Liefde" genoten hebben. Geyonden. Lage zwarte jongensschoen en groene boodschappentasch, Kazerne; textielkaart ten name van Steeghs, De Borst Bosch weg 6; damesarmband G. Wismans Leunscheweg 19; Porte- monnaie met zilverbon (14 dagen ge leden) Wed. Voesten Kruisstraat 34. Zeg haze, hazinne blief now toch nie binne 't Is wtr YastelaOTend. Zo gaat Venray dan morgen zyn Vastelaovend vieren, het feest van lol en zotternij, het feest van dwaas heid en mökkery. Drie dagen zal Prins Carnaval zyn scepter zwaaien over het Piölhazenland en met de bonte fleur van gevolg en Raad van Elf, trekken over straten en wegen. Vergeten zullen zyn de zorgen, ver geten de beroerdigheid van deze tyd, vergeten ruïnes en lego plekkenjdrie dagen zal het klatergoud van de sctfyn fonkelen over het besneeuwde dorp. Vlaggen wapperen, verklede men sen brengen kleur in den winterse dag. In danstenten en cafe's dringt de muziek door het rumoer en de rook. Carnaval, Vastenavond is er met een borreltje en een dans, met een optocht en een bruiloft, met muziek en goed eten. Blijheid en vroolyk- heid zal weldadig hangen boven, ons dorp. We mogen bly zyn, dat ook dit jaar dit volksfeest weer hier zal ge vierd worden en dat onze jeugd niet naar elders behoeft te trqkker.. maar hier even uitbundig en vroolyk als overal elders deze drie zotte dagen kan doorbrengen. Laten we dit ook dan weten te appreciëren en zorgen, dat dit echte volksfeest bly en ongedwongen voort gang vindt. Geen wanklank moet te horen zyn, lol en plezier kunnen ook zonder dat heel goed gemaakt worden, ja kun nen zelfs alleen zonder dat er zijn. Laten wy zien, dat wy deze dagen als één grote Piëlhazenfamilie samen plezierig en wejgemoed doorbrengen verenigd onder leiding van de' grootste dwaas Prins Carnaval. Het zal dan eëh goede ouderwetse Vastel aovend worden. Blief wakker Piëlhaas S.Y.Y.-Omroep (tooneel) 't Js nu eenmaal 'n feit, al lykt 't dan ook niet zoo, dat S.V.V.'s finan- tieele positie nu niet direct roos kleurig is en het is daarom, dat liet bestuur contact heeft gezocht met de „Vlasbloem" te Oostrum, voor het geven van een tweetal uitvoeringen van de Oostrumsche succes revue „Kiek ze Kieke". De vlasbloem, was spontaan boreid, deze uitvoeringen te geven en wel op Zaterdag 15 en Zondag 16 Febr. beide uitvoeringen in feestzaal Sint Servatius en het worden „knar avonden Wegens de te verwachten groote drukte worden de leden verzocht zooveel mogelijk de uitvoering van Zaterdag te bezoeken en hiervoor tijdig plaatsen te bespreken. Zie ver der advertentie in dit blad. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad te Venray. Gistermiddag om 3 uur hield de Gemeenteraad van Venray eeno open bare vergadering, waarin de navol gende punten behandeld werden: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. totverleeneu van medewerking aanleg electrische verlichtingsinstallalie in de Bijzon dere Meisjesschool te Leunen. 3. Voorstel van B. en W. tot het toekennen aan 't bestuur Ver. Br. v. Liefde, Jongensschool voor Ulo te Oostrum, van een vergoeding. 4. Voorstel van B. en W, tot het verleenen van uitstel van betaling van do verschuldigde aflossing op de hem onder hypothecair verband ver strekte gelden aan E. L. v.d. Pasch te Venray. 5. Voorstel van B. en W. tot het verstrekken van gelden onder hypo thecair verband aan M. P. Bonants te Venray. 6. Voorstel van B. en W. tot het doen uitvoeren van herstel en ver- beteringswerkon aan de Kantoren van Gemeentewerken „Onder den Boog". 7. Voorstel van B. en W. tot het herstellen van de oorlogsschade aan het woonhuis Stationstraat 3. 8. Voorstel van B. en W. tot het doen uitvoeren van enkele herstel- lings- en verbetéringswerken aan 't gemeentehuis. 9. Voorstel van B. en W. tot vor- hooging van het bedrag tot hetwelk door hen in 1947 kasgeldleeningen kunnen worden aangegaan. 10. Voorstel van B en W. tot 't aangaan van een rekening courant- overeenkomst met de N V. Bank voor Ned Gemeenten, ter vervanging van de thans by de Ned. Bank N.V. loo- pende overeenkomst. 11. Aanbieding rekening inkoms ten en uitgaven der gemeente over 1944, met de daarbij behoorende re kening van Gem. Gasbedrijf. 12. Aanbieding van de begrooting van inkomsten en uitgaven der ge nieste voor het dienstjaar 1917, met de aaarby behoorende begrootingen Gem. Gasbedrijf, den dienst van Gem. Werken en Gem. Woningbedrijf. 13. Aanbieding rekening inkomst, en uitgaven over 1944 en dienstjaar 1945 van Algem. Burg. Armbestuur. 14. Idem idem over 1947. 15. Voorstel B. en W. tot vaststel ling van een nieuwe verordening, regelende de markten in deze ge meente. 16. Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid van den gemeenteraad W. Selder. Hoofd Opsporingsdienst M.G. te Venray voor (lc Rechtbank. Voor de derde maal in een jaar diende voor de meervoudige Kamer te Roermond de zaak van den ex- inspecteur, Gr., indertijd Hoofd van den Opsporingsdienst, van het Militair Gezag te Venray. De zaak werd steeds tot t hooren van meer en andere getuigen uitgesteld Verdachte had in 1944 te Venray in beslag genomen inboedels van N.S.B.-ers onder zijn beheer. Uit deze inboedels heeft verdachte een antieke kast verkocht voor f200.-. Hij heeft dat geld aan een ondergeschikte overgedragen ter opberging. Nader hand hoeft liy het bedrag onder zyn personeel verdeeld en zoll' f 100.— voor zich gehouden als voorschot op achterstallig salaris. Deze som heeft verdachte later uit eigen middelen weer aangezuiverd. Tegen den Rechtor-Commissaris heeft Gr. indertijd voor hem bezwa rende verklaringen afgelegd, die hij nu herroept: „Ik was do kluts kwijt" beweert hy. Een advocaat van het M.G. ver klaart, dat in beslag genomen meu bels wel voor eigen gebruik mochten worden aangewend en in sommige gevallen mochten worden uitgeleend. Op een vraag van den president gaf getuige toe, dat verkoop te verging. Overigens stond verdachte volgens getuigen bekend als flink en eerlijk. De Officier van Justitie wees er in zyn requisitoir op, dat verdachte voor 19 Mei wol wist, waar hy geld moest afdragen. Hierdoor gaat, volgens den Officier, verdachte's bewering, dat hy niet wist, waar hy het geld moest afdragen, niet op. Hy achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 3 maanden gevangenisstraf. Volgens Mr. van Boven, den ver dediger van verdachte, gaf het Mili tair Gezag bevelen en tegenbevelen en als men iederen, over den tyd, dat het M.G. de baas was, voor de rechtbank moest dagen, die misschien iets te ver gegaan was, dan stonden er hier nu duizend in plaats van dezen verdachte. Verder attendeerde de verdediger het Hof erop, dat het verdachte niet om het geld te doen was, dat bewij zen zyn handelingen.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2