WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Carnaval <947 fèen viduui duvelen vóUnde is keenqeqaan Op de grens van het land van belofte.... Een woord tot de jongeren Bi] brand Weekoverzicht Zaterdag 15 Februari 1947 No. 7 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kan toorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon IC 4780 512 Postrekening 150652 N MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm. regel minimum 11 1.00 Abonnement spry s per kwartaal: vcor Venray fl 1.C0 buiten Venray 11 1.20 uitsluitend vooruitbet. BEKENDMAKING AFWIJKING van artikel 144 der Algemecnc Politieverordening, hou dende verbod tot het bezoeken van avondvermakelijkheden door jeug dige personen gedurende Carnaval. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door hem, ingevolgo het bepaalde by artikel 144 der Algemeene Politieverordening de navolgende ontheffing wordt verleend aan bestuurders of beheerders van een inrichting, waar voor het publiek toegankelijkheden, andere dan dansen worden gegeven en gedurende de Carnavalsdagen in deze inrichtingen na des avonds negen uur toe te laten of te laten verblijven personen be neden den leeftijd van 18 jaar. Het bezoeken van de inrichtingen, waar vergunning is verleend voor 't maken van muziek, door personen beneden don 18-jarigen leeftyd is in begeleiding van ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters toe- Kinderen beneden den achttienja rigen leeftyd, welke zich in een der inrichtingen of lokalen als bedoeld na negen uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters, worden daaruit door de po litie verwijderd en tegen hen zal proces-verbaal worden opgemaakt. Gedurende den tyd dat er vergun ning is gegeven tot dansen, mogen kinderen beneden den leeftyd van 18 jaar de inrichtingen waar gedanst wordt, niet bezoeken, ook niet indien zy onder geleide zyn. Venray, 5 Februari 1947. Houders van dansmuziek. Da Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis van degenen, die op hunne aanvraag verlof tot het houden van dansmuziek hebben be- komèn, dat zij verplicht zyn, deze muziek op het door hem bepaalde uur, zynde voor de kom Venray 10.30 uur nm. en voor de overige gedeelten der gemeente 9.30 uurnm behoudens intrekking of wijziging zijnerzijds, stipt te doen eindigen. Door de politie wordt NIET gewaar schuwd en van hen, die na gesloten tyd hun inrichtingen nog voor dans muziek geopend hebben, zal proces verbaal worden opgemaakt en even tueel zal hun.vergunning worden in getrokken. Op de vergunningen is de tyd, waarop de dansmuziek moet eindigen vermeld, zynde 10.30 uur respectieve lijk 9.30 uur nm. Aan het verbod voor de onderne mers om personen beneden den acht tien jarigen leeftyd toe te laten en aan het verbod voor personen bene den den achtienjarigen leeftyd om deze inrichting binnen te gaan of daarin te vorblijven, zal zeer streng de hand worden gehouden. De dansmuziekhouders zijn ver plicht mot duidelijke op minstens drie Meter afstand leesbare letters aan den ingang en in de tont of zaal te vermelden, dat de toegang voor personen beneden 18 jaar is verboden. By overtreding zal zoowel tegen den vergunninghouder als tegen de bezoekers procesverbaal worden,opge maakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken zullen bovendien on middellijk door de politie worden verwijderd. Bovendien zal de dansge legenheid worden gesloten. Venray, 5 Februari 1947. Verbod Verordening. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat betreffende de vermomming en het zich verkleed] vertoonen in het openbaar het navol- j gende in de Algemeene Politieveror dening dor gemeente Venray is be paald: Artikel 107. - Het is verboden zich in het open baar te vertoonen, verkleed als per soon van een andere sekse, als gees telijke of lid van een geestelijke orde of als bedienaar van eenige godsdienst, als overheidspersoon of militair, be houdens indien bij optochten of bij openbare feesten of uitvoeringen daarvoor vergunning van don Burge meester is verkregen. Artikel 108. Het is verboden, zich in het open baar te vertoonen, het aangezicht ge heel of gedeeltelyk met een masker bedekt of op eenigerlei andere wyze onkenbaar gemaakt, tenzij met ver gunning van den Burgemeester. Van het verbod in artikel 107 en 108 voornoemd, wordt alleen onthef fing verleend voor zoover het betreft personen, die op Carnavals-Maandag en -Dinsdag aan dén optocht deel nemen, gedurende het deelnemen aan den optocht, waaronder wordt begre pen het zich begeven van huis (ver- eonigingsgebouw) naar de opstellings plaats en van de ontbindingsplaats naar huis (vereenigingsgebouw). Het publiek wordt ernstig gewaar schuwd tegen oyertre'ding van het verbod van de artikelen 107 en 108 dor Algemeene Politieverordening en wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat dit verbod ook van toepassing is in dranklokalen, dansinrichtingen en andere plaatsen waar openbare ver makelijkheden worden gegeven. Aan de politie is opdracht gegeven ten strengste toe te zien op de na leving van bovenstaande verbodsbe palingen. BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat door hem, ingevolge het bepaalde by artikel 127 sub b der Algemeene Politieverordening der ge meente Venray, aan de houders der in de artikelen 122, 135 en 137 van evengenoemdo verordening bedoelde inrichtingen of plaatsen, geen dans tenten zijnde, toestemming wordt verleend om op Zondag 16, Maandag 17 en Dinsdag 18 Februari a.s. aldaar hun vrouwelyk personeel gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of door of van wege den houder aanwezig te doen zyn onder voorwaarde, dat de vrou welijke bedienden den leeftyd van 16 jaar hebben bereikt en van een on besproken levenswandel zijn. Venray, 5 Februari 1947. BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray vestigt met het oog op de a.s. Carnaval bij deze nogmaals de aandacht op het jaalde by de artikelen 25 en 89 sub a der Algemeene Politieveror dening Venray, luidende: „Behoudens het bepaalde in artikel 56, sub le van het Provinciaal We genreglement, is het verboden, op of aan den openbaren weg of op zooda- nigen afstand daarvan, dat do go- bruikers van den weg er gevaar, schade of hinder van kunnen hebben, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, tenzij krachtens wet telijke bevoegdheid, kamers, k-atte- koppen of donderbussen af to schie ten, vuurwerk af te steken of voet zoekers of dergelijke ontplofbare stoffen te werpen, te ontsteken of af te schieten." „Het is verboden aan kinderen be neden 16 jaren buskruit of vuurwerk te verkoopen of af te geven." Op een en ander zal, nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend en by overtreding procesverbaal worden op gemaakt. Venray, 5 Februari 1947. Dringende uitnoodiging. De Burgemeester van Venray verzookt den ingezetenen met met den mees ten aandrang hun algeheele mede- weiking te willen verleenen en' alle wanordelijkheden en drankmisbruik tijdens de Carnavalsdagen te voor komen en aan de kasteleins op Car navals-Maandag en Dinsdag na drie uur namiddag tot 10 uur 's-avonds geen sterken drank te vragen., Den vergunninghouders verzoekt hij op Carnavals-Maandag en Dinsdag, vanaf drie uur tot tien uur n.m.geen sterken drank aan het publiek te schenken. Aan ouders en verzorgers richt li ij in hun eigen be'.ang en dat hunner kinderen de dringonde uilnoodiging mede te zorgen, dat do hand wordt, gehouden aan het verbod van bezoe ken van avondvermakelijkheden door kinderen, voorzoover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het belang der ouders en de kin deren zeli vastgesteld. Venray, 5 Februari 1947. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN Openstelling gemeentebureaux Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 17 en Dinsdag 18 Februari a.s. de gemeente-secretarie, het kantoor van den gemeente-ont vanger en het kantoor van gemeente werken, uitsluitend zullen geopend zijn van 10 12 uur, terwijl het bureau van den Vleeschkeuringsdienst van 9 10 uur geopend is. Drankwet Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen eon verzoekschrift van Hendrikus Albertus Antonius van Asten, wonende te Venray—Ys- selsteyn I 68b, om een verlof A als bedoeld in artikel 38 der Drankwet (staatsblad 1941, no. 476) voor een houten gebouw, gelegen naast zyn perceel Ysselsteyn I 68b. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Bur gemeester en Wethouders inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornd. A. M. H. JANSSEN. De Secretaris, H. VORST. Mère Ursule van „Jerusalem". Een oud-leerlinge van het meisjes pensionaat „Jerusalem", schrijft in De Tyd het volgende: Een simpele advertentie deelt het overlijden mede van de goede Mère Ursule, die zes en twintig jaar aan het hoofd stond van het oude bekende meisjespensionaat „Jerusalem"te Ven ray, in 1944 door oorlogsgeweld met den grond gelijk gemaakt. Bij het lezon van dit bericht zal in vele huiskamers een ontroering ge voeld worden om het heengaan van deze groote vrouw, Ja, werkelijk, zij was een groote vrouw, groot om haar nobel karakter, haar hartelijke be langstelling, haar moederlijk gevoel, haar volkomen onbaatzuchtigheid, haar ernstige plichtsbetrachting. Met open oog voor iederif moeilijk heden, wist ze steeds het vertrouwen van het opgroeiende meisje te win nen en wees ze haar den weg in den doolhof van eigen gedachten en stre vingen. Mère Ursule had een hooge opvat ting van haar taak, wat haar een on verwoestbaar optimisme gaf by de opvoeding. Zij was eerlijk en oprecht, tegen schijn en uiterlijk vertoon. Zij was waar in haar leven, en was hot juist die liefde voor de waarheid niet de groote kracht, waardoor ze an deren overtuigde? Velen zullen- om haar treuren, ja allen, die jaar in jaar uit de groote poorten van „Jerusalem" binnentrok ken en door haar by de deur werden verwelkomd. Velen, door den verren afstand naar het evacuatie-verblijf verhinderd waren, zouden haar nog graag een afscheidswoord hebben toe gefluisterd. Zooals Mère Ursule ge leefd heeft, is ze gestorven. Recht leefde ze naar God toe, heel haar leven door. Reeds lang wist ze, dat een ongeneeslijke kwaal haar levens kracht uitputte, maar ze kende geen angst en aanvaardde den dood in volle berusting. Vita mutatur, non tollitur, dat was voor haar een diepe overtuiging, geen frase, maar realiteit. By het afscheid was zij het, die troostte etiopb9urde, met de zekerheid van het weerzien. Toch hield ze van het leven en vooral van „Jerusalems" jeugd. "Wat greep het haar aan, toen zo de laatste maal haar naamfeest niet onder de kin deren kon vieren, maar alleen hun felicitaties achter het venster kon accepteeren. Deze rustige, voorname vrouw heeft belangrijk werk gedaan; hoeveel huis moeders, sociale werksters, artsen, leeraressen heeft izy niet mee ge vormd Achter de stille klooster muren heeft zy- meer wenk verzet dan menige vrouw in de wereld. Daarom moet het haar ook wel zwaar gevallen zyn, dat door de verwoesting van de oude kostschool het werk zoo gestagneerd is. De wederopbouw van „Jerusalem" wordt tegengehouden door gebrek aan materiaal en andere moeilijk heden. Zij heeft daar ender geleden, maar zonder klagen is zy in Eysden, ver van haar geliefde Venray, ge storven. Mogen allen, die zooals ik, veel aan haar te danken hebben, haar ge denken in hun gebeden, opdat ze spoedig onder den ruimen mantel van St Ursula, de patrones van haar orde, in het homelsch Jerusalem mag worden opgenomen. Ons volk is de dupe. Vee verdwijnt naar Belgie. België, waar „alles" te koop is, is uiteraard voor ons, uitgeplunderde Nederlanders, het land van belofte. Wie zou niet willen winkelen by onze Zuiderburen, waar de etalages vol liggen van allerlei begeerenswaar- "_e dingen, waarvan wy het bezit noode missen. Echter, Nederland is arm en daar om zyn deviezen voor ons extra kostbaar geworden, omdat we voor de verkryging van zooveel voor heel het volk noodzakelijkste dingen aan gewezen zyn op invoer uit het bui tenland. Daarom is alle smokkelarij, ook al gaat het dikwijls om betrek kelijke kleinigheden, thans dubbel erg en niet minder dan een misdaad jegens ons volk. Toch trekt de grens en aldoor trachten duizenden de douane te verschalken... en ons land armer te maken. De grenscontrole doet haar best, doch wat zy vangt is waar schijnlijk slechts een kleinigheid van hetgeen over de - grens wordt ge bracht. Toch is hun vangst niet ge ring, getuige de buit, die in 1946 by Roosendaal alleen werd gemaakt: Aan deviezen weiden er achter haald: 242.958 gulden, 433.871 Belg. francs, 159.735 Fransche francs, 14.064 Zwits. francs, 4270 Engelsche ponden en 527 dollar. Ander in beslag geno men smokkelobjecten bestonden o.m. uit 25.556 kg. aardappelen, 1790 vul penhouders, 369 horloges, 24 auto's, 1640 stuks boven en onderkleeding, 3317 sigaren, 422.000 sigaretten, 11.000 kg. tabak, 1017 kg. en 126.114 stuks bloembollen, 26.077 knotten breigaren 3573 paar kousen en 8362 klossen naaigaren. Voorts werden in de maand Decem ber alleen reeds aan alle inspecties te zamen in beslag genomen 125 runderen en 41 paarden. Hoe het smokkelen van koeien in zijn werk gaat, beschryft een corres pondent van do Maasbode, waaraan wy het volgende ontleenen: Ondanks het verbod van veever- voer zonder doorvoervergunning over Waal en Schelde naar Noord- Brabant of Zeeuwsch Vlaanderen ondanks de 5500 M. strook langs de grens, binnen welke liet vee boekje nog bestaat, het vee ge oormerkt en een geleidebiljet noodig is, ondanks al deze maat regelen bloeit de veesmokkel op België. Zoolang men de beesten in België voor francs verkoopen kan, zal dit bearijf winstgevend bljjven. Slechts het loopen van zeer groote risico's by het over- brengen van de waar, zal rem mend kunnen werken. Men behoeft op de Bossche vee markt maar de talryke Belgische auto's te zien om to weton, hoe het er by staat. Zelf koopen deze heeren niet: ze hebben daarvoor hun hand hangers: Nederlanders. Zij en de Rot- terdamscho veesmokkelaars hebben het leeuwenaandeel in dezen handel. Het gaat hier om onze beste melk koeien, want juist naar deze beesten bestaat in België vraag. De melk- en zuivelpositie is er immers slecht; zoo was er tot Kerstmis alleen nog maar melk voor kinderen beneden 15 jaar beschikbaar. Hoe zc werken. De gewone gang van zaken is als volgt: Men koopt op de veemarkt (het gaat hier over alle veemarkten, 't geheele land doorkoeien tegen circa f 8G0 per stuk. De aankoop is momenteel vry. Men verkoopt ze in België tegen 15 tot 20 duizend fis. Deze francs worden naar Nederland teruggesmok keld en men verkoopt ze daar zwart, waarmee men dan ongeveer 2000 gulden beurt. Dat is ruim üOO gul den per koe. En boe vaak geschiedt de smokkel niet by 25 of 30 beesten tegelyk Ofwel men koopt voor zyn francs in België goederen, waarnaar in ons land groote vraag bestaat, zooals tabak, chocolade, likeur, in het al gemeen genotmiddelen, smokkelt ze terug cn verkoopt die hier tegen de zwartste prijzen. Het mes snydt dan van twee kanten. Het gaat hier hoofdzakelijk om zwartbont vee, dat uit het Noorden komt. Men moet dus de Waal of de Scliolde over en daartoe tast men de bruggen en veerponten tevoren af, on. te zien ot bewaking aanwezig is. Er wordt zoolang gewacht tot er een kans komt. Ook neemt men wel eens een „wilden schipper" in den arm, die tegen een zacht prysje het vee overzet. Daarna kunnen de beesten vry vervoerd worden tut de 5500 M. strook. Wil men verder, dan is een geleidebiljet noodig van den gewes- tolyken voedselcommissaris, verkla rende, dat het vee bestemd is voor een boer woonachtig in de zone. Van zoo'n biljet wordt meestal geen gebruik gemaakt, maar men stalt de dieren, die vaak met auto's worden aangevoerd, net voor de 5500 M. zóne by oen handlanger. Wanneer men in relatie staat met de echte beroepshandlangers, die by de grens wonen, dan laat men het aan deze listige en met de plaatse lijke toestanden volkomen bekende kerels over, om het vee dwars door de verboden zóne tot in de'oOO M. grensstrook zelfs te brengen. Deze heeren verstaan de kunst van de terreur en ze plaatsen gewoonweg ongevraagd het vee in de weiden van de grensboeren zonder dat dezen een kik durven te geven. Zeggen ze wel iets tegen de douaniers, zoo ver zekerde men van gezaghebbende zijde dan kunnen ze er staat op maken, dat kort daarop hun boerderij in vlammen zal opgaan of hun vee met afgesneden nek ken zal worden aangetroffen. Men werkt met speurhonden. Een argeloos man loopt tegen den avond mot een foxhond op een pad in de richting der grens. In de buurt van een boschje begint 't beestje te kef fen, de man schenkt er, zoo aan den buitenkant te zien, geen aandacht aan, maar slaat spoedig een zypaad- je in, dat hem terugbrengt naar het punt van uitgang. Hij weet immers genoeg; in het boschje schuilt douanegevaar en langs dien kant zal des nachts geen vee over de streep worden gebracht. Men werkt met lange ketens van lichtsignalen: brandende sigaretten, of bepaalde verlichte étalage's in de dorpen. Men werkt met auto, motor en fietsordonansen, om nauwkeurig de gangen van elk douanier te kun nen schaduwen. En in den nacht komen de over brengers, meestal Belgen. Yoorloopers gaan met een enkel kalfje vooraf. Soms wordt zoo'n beestje gepakt, maar de manr.en ontsnappen meestal en de hoofdtroep is op tyd gewaar schuwd. De overbrengers voeren het vee ngs paden over de hei en bouw- weiland. Yan het prikkeldraad trekt men zich niets aan; on knipt dat eenvoudig door. En l - elandt het vee aan den overkant. De geraffineerdheid van de passan ten is spreokwoordelyk; de grens is wyd (het district Tilburg omvat 85 KM. grillig bosch-, hei- en weide) Er is en er wordt hier veel geklaagd over de jongoren, waaronder men dan speciaal verstaat: de jonge mannen van 18—25 jaar. Geklaagd over hun gebrek aan ernst, over hun laksheid, over hun egoïsme en dergelyke din gen meer. Men verwacht, dat de op groeiende jeugd nu meer besef zal gaan toonen voor do verschrikkelijke toestand, waarin de wereld, zoowel op geestelyk als materieel gebied zich na deze alles verwoestende oorlog bevindt en daarnaar zal handelen. En eigenaardig, het overgroote deel van deze jeugd vindt het wel goed laat de ernst der tyden koud, steenkoud, want zyn de vyf, zes oorlogsjaren niet voorbijgegaan als roovers van het mooiste deel der jonge jaren en nu zal dan do na- oorlogsche ellende nog het overge bleven restje vergallen en verzuren De groote problemen waarvoor zy staan gesteld, worden voorbijgegaan met een achteloosheid en zorgeloos heid, die voor de toekomst het ern- ;igste vreezen doet. Zeker, de jeugd heeft het altijd aan zich gehad vry en frank het leven door te stappen, onbekommerd voor zorgen on geen verdriet ken nend. Het volle leven wenkt en 'oly vrolyk er op af Maar de jeugd 5 ook enthousiast te krijgen voor een of andere taak, moeilijk en zwaai soms, voor een of andere roeping. En met vuur legde men zich daarop toe, sloofde men zich daarvoor uit. Hot is dit enthousiasme, dat de tegenwoordige jeugd ontbreekt, de belangstelling voor en de werklust om iets groots tot stand te brengen, waardoor zy gestaald en geleerd het leven beter aan kunnen. Was het niet Joep Stollman, die als een der Limburgsche jongeren, Zondag j.l. in Utrecht op de groote Katholieke Jongeren-bijeenkomst wees op de groote vervlakking der moderne jeugd, van de jeugd, die de toekomst van Nederland dragen zal. En het was Kardinaal de Jong, die de katholieke jongeren op lnin groote verantwoording wees, èn als katholiek èn als jonge man, in tegen stelling met anderen, die or enkol naar streven het leven te genieten en zich verder nergens om bekom meren. De katholieke jeugd moet als ideaal hebben meer gloed en strijdvaardig heid te brengen en uit to dragen in hun godsdienstig en maatschappelijk leven. Dat bet communisme zoo een vooruitgang heeft gemaakt, is ten deele te danken aan het geluk, wat dit de mensch belooft, geluk, dat hij niet in zyn geloof, in zyn overtuiging vinden kon, omdat dir dood en zon der inhoud voor hom is. De jeugd moet dus hot geloof leeren belyden, niet alleen in de kork, maar ook ver daar buiten, zich ge reed maken voor den stryd tegen 't communisme en vol overtuiging en enthousiasme weten to vechten. Zeker, hier in Jamburg zal hot voorloopig nog wel losloopen, maar ook hier zal het gevecht onherroepe lijk beginnen en dan, dan zal Lim- burgsch jeugd klaar moeten zyn, zal zij moeten weten waartegen en hoe er gestreden moet worden. Zoo is het bitterliard noodig, dat zyeenig inzicht krygtin do politieke situatie van het oogenblik, weet wat de Katholieke Volksparty doet en waarom, nu in dezen tyd, die voor jaren beslissend zijn zal. En zeer velen woten totaal niets. Laat daarom de jeugd aantreden om zich by do propagandisten dei- Katholieke Volksparty aan te sluiten om daar te leeren wat het zegt en wat het beduidt lid der K.V.P. te zyn en het geleerde ook verder uit te kunnen dragen. Laat de jeugd werkend lid zyn van do Katholieke Actie, het leekenapos- tolaat, waar zij zullen leeren ook buiten in do wereld hun geloof Ka tholiek te belyden en strijder te zyn. Het is bitter, bitterliard noodig 1 Aan de slag 1 DE DUITSCHE ZIEL De commissie tot onderzoek in de denazificeering van Duitsohland heeft thans voorde tweedemaal de wereld erop attent gemaakt, dat het met het uitbranden van den nazigeest nog lang niot in orde is. Er zyn in Duitscliland nog vele duizenden, die terug verlangen naar de hutspotten van Hitier en naar diens wereldbe schouwing. Zy gaan ondergronds te werk. De talryke oud-aanbangers van de party hebben elkaar weer gevonden en zy trachten op allerlei mogelijke manieren den ouden strydgeest hoog te houden. Heel moeilijk hebben zy het in dat edel streven niet, want.zij kennen elkaar nog te goed van de voor- en de oorlogsjaren. Het spreekt wel vanzelf, dat zy in het geheim probeeren zooveel moge lijk sleutelposities in handen te krij gen. Lieden, die uiteraard een demo cratische missie vervullen, blijken met het nazigif te zijn besmet. Het is thans zoo, dat zij de bevolking die zy als bestuursfunctionarissen in handen hebben, onder druk zetten, zoodat deze met het oog op de toekomst haar stem durft laten liooren. In haar Duitscho „volgzaamheid" wil men in breedon kring geen weerstand bieden aan deze groepeering. Intusschen hebben we op te merken, dat hier de ware Duitsche slaafsche aard weer boven komt, of misschien beter gezegd weer aangeblazen wordt. In ieder Germaan van welke politieke richting hy ook is, leeft het verlan gen naar heil-geroep en naar de po ging do wereld door middel van leugen en geweld te beheerschen. Wy zien in het herleven van het Hitler- turn weer het zuivere bewijs, dat, wat men overigens ook verkondigen moge, het overgrooto deel van het Duiischc volk het eons is met het streven over ander volken te hèër- schen. In de dagen van laarzen en opge heven armen was do geheime tegen actie togen het 'Hitler-regiem zóó zwak, dat ze geon stem in het kapit tel. Conslusiesmen vond het wel goed. Men liet het geweld organisee- ren. De verontschuldiging was onder hand deze wij hebben de Hitier- misdaad met den besten wil van de wereld niet kunnen verhinderen Nu evenwel beschikt men wél over menschen en middelen om zich te weer te stollen. Nu ^bloeien de ge heime organisaties levendig. En waar gaat het nu om? Nu wil men mot kunst- en vlieg werk de misdaad op den troon zet ten. Bespeurt men ook don gevaar lijken .gang van den Germaan, zijn schyn-verdraagzaamheid en zijn diabo lische listigheid Voor het verhin deren van de nazi-misdaad had men geen tijd, maar wèl voor de poging ze weór nieuw leven in to blazen. Laten we ons toch niet in slaap wiegen. Reizigers worden steeds vergeetachtiger. Minder eerlijke Yinders dan yoor den oorlog. Parapluies, hoeden, handschoenen, wandelstokken, tasschen, rugzakken, regenjassen, muziekinstrumenten foto toestellen én honderd-en-één andere voorwerpen, worden door vergeet achtige reizigers in do treinen achter gelaten; Wonderlyk, in oen tijd waarin vry wel al die dingen of moei lijk vervangbaar en bovendien vrij wel altyd schreeuwend duur zyn. De statistieken van hot Bureau Gevonden Voorwerpen der Neder- landsche Spoorwegen, wyzen er op, dat in den loop van hot afgeloopen jaar, het aantal gevonden voorworpen gestatig is toegenomen. Hetgeen ver klaarbaar is, want ook het aantal reizigers steeg. In het geheel werden niet minder dan 75.204 artikelen door eerlijke vinders by de spoorwegen ingeleverd. Daarvan konden or 26.262 (35 pet.) onmiddellijk aan de eigenaren worden teruggegeven. De rest (48.942 stuks!) werd naar het reeds genoemde bureau te Utrecht gezonden, waar... slechts 39.785 aanvragen binnenkwamen van reizigers die in de treinen iets hadden laten liggen. Van die 39.785 aanvra gers konden er 9675 worden gehol pen. Aan de overigen (30.110) moest bericht worden gezonden, dat het door hen verloren voorwerp niet in handen van een eerlijken vinder was gekomen. In totaal kon echter 47 pet. van het aantal gevonden voorwerpen aan den rechtmatigen eigenaar wor den teruggegeven. Voor den oorlog bedroeg dit percentage omstreeks 70 pet.! We mogen hieruit ongetwijfeld wol afleiden, dat het Nederlandsche volk, althans het reizende publiek, minder eerlijk is geworden. Maar... uit deze cijfers blykt toch ook, welk een won derlijke nonchalance velen ten op zichte van hun bezittingen hebben. Immers van 75.204 gevonden voor werpen werden er 39.267 (47 pet.) niot opgevraagdEn daar waren dan weliswaar heel wat niet meer zoo fraaie handschoenen by en andere voorwerpen, die weinig waarde meer hebben, maar er waren ook vry kost bare stukken onder, zeer kostbare zelfs, wier eigenaren nimmer bij do Spoorwegen zyn gekomen, om te in- formeeren, of hun eigendom daar wellicht- was gebracht. Gebrek aan vertrouwen in de mede menschen BEL 392 Pachtkamer By Kon. Besluit zyn herbenoemd de Pachtkamer van het Kanton gerecht te Venlo tot plaatsvervangers van het eerste van liet eerste lid, de heer M. Vorsleyen te Horst, P. G. Geurts te Venray en M. H. Berden te Maasbree. In Limburg wel Een groep Bussumse amateur toneelspelers zou in Muiderberg een voorstelling geven ten bat van Mui den. Toen de leden in Naardcn ir. de voor hen gereserveerde vrachtwagen wilden stappen, maakten twee politie agenten bezwaar. De auto was niet ingericht voor personenvervoer.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1