Indonesische kwestie WEE KBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Consumenten - ccediet 1 2 Zaterdag 1 Februari 1947 No. 5 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 EL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm./regel minimum fl 1.00 Abonnement spry 8 per kwartaal: vcor Venray fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. P o 3 e 5T E. o ffl CTQ J®. t-tf T weede Kamerlid Peeters licht deze toe in een vergadering te Venray. Dinsdagavond sprak de Heer Peeters qq^ maar één patroon voor onze sol- uit Roosteren,^ hflder^ Tweede Ivamer, (]aten te leveren, werd liet duidelijk, dat Engeland ons zou moeten helpen met de bezetting. Gerbrandy wist dit te bereiken. Maar hun optreden was slap en ergerlijk. We weten allen hoe bitter daarover ook door onze jongens is geklaagd. Zoo lieten zy ook de Jappen rustig zitten, die doorgingen met het af richten en drillen van de Indonesi sche jongeren tegen Nederland. Sjalirir loog dan ook niet, toen hy de Engelschen dankte bij hun ver trek, voor het scheppen van een mogelijkheid tot vestiging van een republiek. Of Engeland tot deze hou ding gedwongen is geworden door Amerika en Rusland, of door zyn Labourregeering, kan verder buiten beschouwing blijven. voorj? een vergadering der jongeren uit Venray, over de Indonesische kwestie. Deze rede was voor velen een openbaring en'verklaarde veel de door krantenberichten e.d. soms nog Lal verdraaide feiten, inzake het huidig beleid. "Wy meenen dan ook goed te doen de spreekbeurt van dit Tweede Ka merlid uitgebreid op te nemen. De Heer Peeters sprak als volgt: De belangstelling voor Indië is op het oogenblik grooter dan ooit te voren. Wanneer voor den oorlog wel eens gedacht is, dat er maar enkele kapitalisten voordeel hadden van hun geld wat zy in Indië belegd hadden, terwy'l wy nog moesten bijspringen om de bestuurskosten te betalen, dan had men wel een zeer eenzijdige kijk op de beteekenis van Indië voor Nederland en op de beteekenis van Nederland voor Indië. Waut men kan gerust zeggen, dat, indien andere landen daar de leiding gehad hadden, Nederland en Indië bitter te bekla gen zouden zijn geweest en bitter arm, IVat is ïm de voorgeschiedenis. Wy moeten niet vergeten, dat wii deze oorlog practisch verloren hebben, liefland, dat als een der eerste zijn democratische vryheid .veroverde, het land, dat als een der rijkste voor den oorlog leefde, is nu een bedelaar- geworden, afhankelijk van de groote politiek. En deze groote internatio nale politiek kent geen vriend, geen vijand, maar enkel en alléén... naakt eigenbelang. Toen wy den oorlog in Nederland verloren hadden, waren wij daaraan overgeleverd, met alle gevolgen van dien. De 7 Decemberrede van H.M. de Koningin, waarin Zij beloofde, dat de volkeren van Indonesië ir. staat zouden worden gesteld, zelfstandig een staat kundige organisatie op te bouwen op gelijke voet met het moederland, werd krachtens het gezag van het ministerie van koloniën, waarvan Dr. v. Mook hoofd was, uitgesproken. Opmerkelijk is in dit verband, dat aan liet hoofd der toenmalige regee ring Gerbrandy stond, die deze Dr. v Mook, minister van koloniën maakte en later zelfs Luitenant Gouvefneur Generaal, maar nu een der felste be strijders van Dr. v. Mook is. Deze rede kwam natuurlijk tot stand om bepaalde redenon. Want, hoewel men er van overtuigd was, dat Indië op dat moment nog niet rijp was voor zelfbestuur, speelde ook hier de grote internationale politiek haar rol. Men was bevreesd, dat de Aziatische volkeren de Japanners zouden volgen, by hun politiek van vrijmaking van de blanken. Zodoende 'meende men deze volkeren tot sabotage op te wekken. Want men moet de Japan- sche politiolc in Indië niet vergeten. Japansclie Übermenschen Zoals de Duitschers zich boven vele volkeren verheven achtten, als b.v. de Joden en de Franschen, zoo was ook het Japapsche volk liet „Herren volk". van het Oosten. Na de verovering van Indie was hun eerste werk do blanken te ver nederen, door ze in concentratie kampen op te sluiten en het Indische v.olk duidelijk te maken, dat dit do uitbuiters van het land geweest waren. De atoombom maakte een einde aan de Japansche expansie-politiek maar in het uitzicht op de capitulatie beloofden zij Tndiö zelfstandigheid, om daarmede groote moeilijkheden te veroorzakan voor de overwinnaars, daar ook zij wisten, dat Indië met rijp voor zelfbestuur was. Aan het hoofd van de nieuwe republiek stel den zy Soekarno. Soekarno-Mussert. Daarmede kwam na de bevrijding -het nieuwe probleem: Soekarno. Wy' hier in Nederland zien Soekarno wellicht teveel als een Mussert en daardoor schuldige, die door directe samenwerking mot den vyand zijn land verried, maar men moet niet vergeten, dat het Indonesische volk. hoe men verder ook politiek over Soekarno denkt, in hem ziet de be vrijder van Indië, de man, die Indië zelfstandig maken zal, de groote vrij heidsheld. En het neerslaan van een Soekarno, brengt de oplossing niet van dit Indonesische probleem want het resultaat zal alleen zijn een kolo niale oorlog en zal het Indonesische volk, nu nog verdeeld-, enkel dichter bijeenbrengen Trouwens er was nog een voorname factor De houding der geallieerden Amerika was anti-Nederland, reeds voor do oorlog verscheen een kolo niaal rapport over Indië in Amerika, dat door zijn eenzijdigheid niet juist was, maar niettemin een vernietigend oordeel gaf over onze koloniale poli tiek en waarin de inderdaad ge maakte fouten, Amerika de overtui ging gaf, dat wy er niet veel van ge maakt hadden. De houding van Australië is allen bekend. Rusland zweeg in alle talen. Maar opgemerkt dient te worden, dat alle tegenwoordige leiding in Indië óf communist óf radicaal-socialist is wat wel opmerkelijk is. Engeland speelde een eigenaardige rol. Toon Amerika niet bereid bleek Wat gebeurde er in Indië en hier In Indië heerschte het terrorisme, ieder speelde generaal op eigen houtje en dat gebeurt nog en hoe beu het Indonesische volk daar ook van is, men moet niet vergeten, dat in Azië het nationalisme sterk gegroeid is. Als voorbeeld blykt dit duidelijk by Britscli-Indië en Jndo-China. In ons land waren er sterke voorstanders van de vryheid voor Indië, zooals de Party van den Arbeid en de Com munisten, maar ook sterke tegen standers, neem b.v. do partij van de Vryheid en de Christelijk Historische Unie. Daar tusschen in stonden de twijfelaars, zy, di6 liet voor on tegen overwogen. Toen het accoord van Lingadjatti. de beruchte 17 punten, dan ook ter officieele goedkeuring aan de Stateu- Generaal werd voorgelegd, brak het onweer los. Naast de tallooze goed keuringen regende het adressen en de fractie der K.V.P. stond voor een der grootste gewetensconflicten en wel tegenover punt 1, dat de facto dus feitelijk hei gezag der republiek erkende over Java, Sumatra en Ma- doera en punt 17, dat by eventueele conflicten de hulp van een buiten- landsche scheidsrechter openstelde. Wat moest de K.V.P. doen l Men moest allereerst de toestand reëel bekijken en rechtvaardig zyn, zoowel tegenover eigen volk als tegenover het Indonesische. En eisch- te het urgentie-programma der K.V.P. niet het bevorderen van het welzyn van 't geheel en dat van ieder deel afzonderlijk, met liquidatie van de koloniale verhoudingen. De Christelijk Historische spraken van een neerslaan van het terroris me, ae Party van de Vrijheid meende, dat wy de goodwill in het buitenland hadden en ons dus wat konden per- miteeren. De Anti-Revolutionairen zeiden, dat allerwaarschijnlijkst Engeland buiten spel zou blijven. (Over Aiuerika sprak men wyselyk niet). Zonder meer vóór stemmen kon niet, want wat zou, bij een feitelyke erkenning van de republiek terecht komen van b.v. de,economische garanties, de vrijheid vau die volkeren, die Soekarno's politiek niet aanhingen; wat zou er gebeuren met de missie-vrijheid, waar van Soekarno een vyand is. Er tegen stemmen zonder meer, zou zondor dat er party-politiek ge voerd werd, de val van het kabinc-t eroorzaken, met als gevolg, binnen landsche moeilykheden, want de com munisten zaten er op te wachten. Bovendien was een koloniale oorlog hiervan het onherroepelijk gevolg, dus een practische ter doodveroor- .deeling -van vele soldaten en... bur gers. Trouwens, wat zou het buitenland doen? Oppassen was dus de bood schap Do Commissie-Generaal werd "ge raagd een verklaring by .doze 17 milten te geven, waarin de zin van het besprokene, evenals de notulen [erwerkt zouden worden. En naar aanleiding van deze ver klaring stelde Prof. Romme zijn eischen, die door Minister Jonkman beantwoord werden. Nog was dit niet genoeg, nog oen- maal werd nadere uitleg gegeven, door dezelfde minister. En met deze erklaringen en die der Commissie- Generaal, die prioriteit en voorrang hadden, kunnen de 17 punten geac cepteerd worden. Want dan is, mits Soekarno ze aanneemt en die kans is zeer groot, de mogelijkheid geschapen, dat. alle volkeren van Indië die mate van vrijheid krijgen, waarop zy recht hebben in liet geheel van het Neder- Jandsche Koninkrijk, waarvan het devies nog immer is: „Ik zal hand haven 1" 273.824 aanvragen werden ingediend, voor een .'ergroot deel bes' uit aanvrage i van gezinnen. De 149 resteerende districtsraden betreffen kleine gemeenten, zoodat de thans bekende cijfers als doorslaggevend moeten worden beschouwd. Uit de tot dusver behandelde vallen blykt, dat het gemiddeld te verstrekken crediet ongeveer f 475 beloopt. Dit beteekent, dat per aan vrage 4 a 5 personen van het cre diet profiteeren, zoodat in het geheel mag worden aangenomen, dat ruim een en een kwart milioen personen voor het crediet in aanmerking wen- schen te komen. Zooals te verwachten* was is de belangstelling het grootst in de dicht bevolkte centra, met name in de indusrriegebieden. Zoo hebben de provincies Noord en Zuid-Holland tezamen ongeveer de helft van het aantal aanvragen, doch ook in de geteisterde gebieden blijkt een bijzondere belangstelling voor dit crediet te bestaan. Inmiddels werden ongeveer 20.000 voorschotboekjes uitgereikt met een uitstaand crediet van circa f 9.500.000 Het centraal bureau voor het con- sumenten-crediet verwacht, dat men omstreeks 15 Februari met het uit reiken der voorschotboekjes over de geheele linie gereed zal zijn. Alsdan zal ook de geldig-verklaring van de eerste waardebonnen plaats hebbeu. Het is intusschen gebleken, dat verscheidene personen reeds thans# met hun waardebonnen van het con- sumenten-crediet bij don detailhandel goederen trachten te koopen. Tot dusverre zijn er echter nog geen waardebonnen geldig verklaard. Het is 'aan leveranciers daarom ver boden, reeds nu op waardebonnen goederen af te leveren. Detaillisten, die waardebonnen in betaiing wonsehen te nemen, dienen zich vooraf te voorzien van een iden titeitsbewijs. Voor inlichtingen hierover kan men zich wenden tot het plaatselijk secretariaat van de bedrijfsgroep detailhandel, of, indien ter plaatse niet een dergelijk secretariaat is ge vestigd, tot den districtsraad voor het consumentencrediet. 273.024 aanvragen Half Februari worden eerste bonnen geldig verklaard. Het Ministerie van Financiën deelt het volgende mede: Sedert de termijn voor het aanvra gen van een consumenten-crediet op 14 December definitief werd gesloten is met spoed een begin gemaakt aan de uitgifte van voorschotboekjes. Uit de van 832 districtsraden binnenge komen opgaven is gebleken, dat er Weekoverzicht Punten-lierwaardeeriug Naar men verneemt zullen in den vervolge minder punten voor ryg-, maas- en stopgaren benodigd zyn. Op 1 textielpunt kan 500 Yards ryggaren van kunstzijde of 200 Yards van andere samenstelling worden gekocht. Het aantal kaartjes maas-, stopgaren en stopzyde, dat op 1 punt kan wor den aangeschaft, is verhoogd van 2 op 6, by een opmaak van 15 M. per kaartje. Sclioenenbonnen bij voorrang. Van 17 Februari a.s. af zullen de distributiediensten op plaatselijk na der te bepalen dagen een schoenen bon uitreiken aau hen, wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 3, 6 of 9. voor zoover zy nog in 'het bezit zijn van de inlegvellen 614. Dit zijn dus degonen, die thans zó drin gend schoenen noodig hebben, dat zy niet kunnen wachten tot zy volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt komen nóch in de ge legenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te uilen. De tweede distributiestamkaart met bijbehorend inlegvel moet over gelegd worden. De distributiedienst zal van hot inlegvel de bonnen 614 en 612 verwijderen. De uitreiking van schoonenbonnen aan hen wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 5 en die tussen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 geen schoenonbon hebben ontvangen, zal op Zaterdag 8 Februari a.s. worden be ëindigd. Zy, die op grond van het bovenstaande recht hebben op een schoenenbon moeten zich dus uiter lijk op S Februari tot de distributie- dienst wenden om een schoenenbon in ontvangst te nemen. Dit £?eldt oveneens voor hen wier stamkaartnummer reeds werd aange wezen, doch die hun schoenenbon nog niet hebben afgehaald. NaSFebr. a.s. zal op de in 1946 aangewezen num mers van de stamkaart onder geen enkele voorwaarde meer uitreiking van schoenenbonnen plaats hebben. Iedere veertien dagen 3 eieren Naar men verneemt, maakt de aan voer van eie^pn het mogelijk, dat dit .jaar iedere volwassene op ongeveer ~0 eieren kan rekenen. Dit betekent n de practyk dus drie eieren in do veertien dagen. "Waarschijnlijk zullen de kinderen van tijd tot tijd daarboven nog een extra toewijzing krijgen. Wat doen de mijnwerkers? Zooals uit de bekondmairing van den beheerder der Limburgsche Steen kolenmijnen blykt, zal er op Zondag 2 Febr. a.s. aan de ondergrondsche een deel van de bovengrondsche arbeiders gelegenheid worden gegeven vrywillig te komen werken. Iedereen voelt aan den lijve hoezeer er behoefto bestaat aan kolen, nu de vorst zoo lang aanhoudt. Hoeveel te meer geldt dit voor de tallooze land- genooten, die met een zeer karig stookrantsoen de winter moeten door komen. Alle mijnwerkersbonden doen dan ook een dringend beroep op de mijn werkers om door geheel vryw-illig werken op deze Zondag te helpen voorzien in deze groote nood. Mijnwerkers, wy rekenen op u! nemer A. V. kans heeft gezien de Wederopbou w-rekeningen te doen honoreeren van herstel van huizen, welke nooit bestaan hebben, diende Dinsdagmorgen voor de Meervoudige Kamer te Roermond. Aannemer A. V. heeft buiten an dere minder correcte zakon twee rekeningen ingediend, ieder groot f 2000 voor herstel van huizen legen aan de Emmastraat 27 en te Gennep, welke huizen alleen be stonden in de fantasie van ver dachte. Verdachte voerde als afweer aan, dat hy deze f 4000 nooit ontvangen heeft. Wel geeft hy toe een voor schot van f 80.000 ontvangen te hebben rp het totaal saldo van zyn rekeningen, groot f 200.000. Onder deze rekeningen bevinden zich de twee gefingeerde nota's. Verschillen de getuigen werden gehoord, onder ambtenaren van bureau Weder opbouw Gennep, waaruit blykt, dat controle by-dit apparaat te dien tyde zoo niet onmogelyk, dan toch wel op zeer langen rermyn geschiedde en slechts door toeval, doordat een tee kenaar van dit bureau gemerkt had, dat op zyn ontworpen plattegronden deze panden niet te vinden waren, werd deze zwendel ontdekt. Rekeningen werden in massa aan genomen en passeerden een controle, W6lke in feite geen controle was. De zaak werd.... voor onbepaalden tijd uitgesteld tot het hooren van moor- dere getuigen. Geen ontruiming voor huiseigenaar. Eerstdaags zal in de ministerraad aan de orde komen een wetsontwerp tot bevordering van een doelmatige vordering van" woongelegenheid. Op een vraag uit de Eerste Kamer antwoordt minister Beel, dat de rechterlijke macht wel ontruiming van eon woning ten behoeve van een eigenaar-N.S.B.-er kan bevelen, maar voor den burgemeester mag het eigenaar zyn van een woning nooit een reden zijn, om die woning van den gebruiker te vordoren. Zelfs na een ontruimingsvonnis ten behoeve van een eigenaar kan in byzondere gevallen met bijzondere machtiging van den minister een woning gevorderd worden ten behoe ve van don gebruiker of een anderen De wederopbouwzwendel te Gennep yoor de rechtbank. De geruchtmakende wederopbouw zwendel te Gennep, waarby de aan- In Duitschland overleden Nederlanders. Reeds langen tyd is het een strijd vraag gebleven, wie de kosten moest dragen van het overbrengen van het stoffelyk overschot van in Duitsch land overleden landgenooten. Twee jaar zyn byna voorbijgegaan sedert geheel Nederland bevrijd was eerst nu heeft het Ministerie van Oorlog aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Verbond van Ge- repatrieerden medegedeeld, dat de regeering in beginsel heeft besloten de kosten te dragen van het over brengen van het stoffelijk overschot van in Duitschland overleden Neder- landsche onderdanen. De regeering maakt geen onder scheid of deze Nederlandsche onder danen burgers dan wel militairen waren. Wel zal nog nader overleg moeten worden gepleegd met de be zettingsautoriteiten in Duitschland. Na verloop van eenigen tijd zullen nadere gegevens volgen. Familieleden van in Duitschland overleden Nederlandsc-he onderdanen worden verzocht alle beschikbare gegevens te doen opgeven aan het Nederlandsch Verbond van Gerepa- trieerden, Postbus 24 te Eindhoven, Deze gegevens moeten zoo volledig mogelijk zijn. pl.m. 20 jaar voor Rijksinstelling Bovengrondsche arbeiders voor Steenkolenmijnen in Limburg. VASTENAVOND. Onder een fikse mars van de keu rig geüniformeerde Hofkapel schoof het gordijn Zondagavond open, waar achter in vol ornaat do Raad van Elf voor haar eerste zitting in vergadering by een was. En niet lang daarna w: er de echte Vastenavond-stemming in de zaal, toen vorst Karei de Dikke, de leden van de Raad voorstelde aan 't ondanks koude weer nog talryk opgekomen publiek. De keuze der liedjes door't publiek, alsmede de kleine voordrachten brach ten voor de pauze de nodige afwis seling en het publiek liet door de geleerde hazenklap haar instemming hooren. Na de pauze werd dan de keuze bekend gemaakt van het Carnavals liedje 1947: Zeg haze, bazinnen blief now toch nie binne, 't is wir vastel aovend, dat de maker G. Janssen luide werd toegezongen. De hersengymnastiek had als laatste vraag: wie "is de Prins? die even daarna door de vorst als Prins Sjeng I werd voorgesteld. Na een grootse ovatie nam Z.K, Dwaasheid dan het woord en hy be loofde alle Piëlhaaskes of wiefkes, die by zijn Installatie op Zondag 16 Febr, zouden geboren worden een spaar bankboekje. Verder spoorde hij allen dringend aan om voor deze Vastel aovend hot beste beentje voor te zetten, opdat wy ook naar buiten oen lede indruk zouden maken. Vervolgens werden door de Prins verdienstel yke Piëlhazen geridderd. Na een gezamelyk zingen van do oude en nieuwe carnavalsliedjes werd deze eerste zitting gesloten, om nu eerst recht onder leiding van de nieuwe Prins de voorbereiding voor Carnaval te beginnen. Uitslag aanbestedingen. Voor rekening van den heer Loenen te Leuner. werd aanbesteed net bou wen eener woning aldaar. Rutten, Oirlo f9237; Pijpers. Leunen f 8550; Gebr. Janssen, Venray f 8175; J. Verhoeven, Venray f7680; I-Iouwen Oirlo f 7140. Begrooting f 7900. Voor 'rekening der gemeente wer aanbesteed hot herstelwerk van het Bureau Gemeentewerken „Onder den Boog". Virtis Nova, A'dam f 5252; v.d Anker, Grave 4137; Nelissen, Haar lem f 3950; J. Verhoeven, Venrav f 3592. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Soktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis V3naf 2 u. geopend. BEKENDMAKING De Voorzitter van het Hoofdstem bureau, aangewezen in artikel 34, tweede lid der Kieswet, brengt ter openbare kennis door nederlegging ter inzage voor eenieder ter secretarie der gemeente, zyn besluit van 23 Januari 1947, waarby den Heer W. Selder benoemd is verklaard tot lid van den Raad der gemeente Venray, in de vacature, ontstaan dooi- het ontslagnemen van den Heer P. M. H: Hochstenbach. Venrayf 27 Januari 1947 De Voorzitter voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN. BEKENDMAKING Burgemeester en "Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat, by Koninklijk besluit van 19 October 1946, No. 12 is goedgekeurd het besluit van den Raad dezer ge meente van 8 Mei 1946, No. 45, tot vaststelling op twee van het ver- menigvuldigingscyfer voor de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwys en voor het voortgezet gewoon lager onderwys Arbeidsbureau Yenray GEVRAAGD Bekwaam boekhouder of boekhoud ster voor particulier bedryf Kantoorbediende bekend met typen Nieuwe Bnurtvereeniging. Een nieuwe buurtvereeniging is opgericht, welxe zal omvatten: Lang straat, Kruisstraat, St. Antoniusstr., Paterslaan, ilensoniusstraat en even tueel Leeuwstraat. Als voorloopig bestuur word gekozen: G. Custers, voorzitter, P. Oudenhoven. Jac. van Dyck, A. Katercan. A. Jacobs, leden, L. Kerkhof, penningm. en H. Janssen secretaris. Woensdagavond a.s. 8 uur verga dering in café Vollenberg,Hensenius- straat, over deelname carnavalsop tocht. Uit alle gezinnen wordt iemand verwacht. Kriugstudie-middag voor allo loden van de Boerinnenbonden en Boerinnen-Jeugdbonden v.d Groep 'Venray op 5 Febr. a.s. Woensdag 5 Febr. om 'half tw__ wordt ni de zaal van HuizeServatius een Kringstudie-middag gehouden voor alle leden van de Boerinnenbon den en Buerinnen-Jeugdbonden van de groep Venray. Deze groep omvüt do volgende af- deelingen: Gastenray, Blitterswjjk, Broekhui- zenvorst, Leunen, Meerlo. Morsolo, Oostrum, Oirlo, Swolgen, Venray Heide, Ysselsteyn en Wanssum. Het programma voor deze bijeen komst luidt als volgt: 1. Opening door de Kringvoorzits. 2. Zang. 3. Inleidend woord door Mej. G. Andela, Consulente v.d. Boerinnen- bonden, te Roermond.- 4. Zang-voordracht. 5. Inleiding door den Z.Ew. Pater Dr. van Rysbergen, Lazarist te Hel den—Panningen. 6. Zang-declamatie. 7. Een kop koffie met 'n verrassing. 8. „Peollnnnor", door den heer T. Kortooms te Deurne. 9. Zang-voordracht. 10. Sluiting. Het verschuldigde bedrag voor deelname, zynde 50 ct. per persoon, kan nog bij den ingang van de zaal worden voldaan. Eenieder brenge kop en schotel of beker mede. Wy rekenen op een volle zaal. Komt dus allen. Het Kringbestuur. YOEDSELBUREAUX Venray en Oirlo Overnamemarkt. Daar de laatste markten geregeld enkele stuks vee voorzien van slech te koptouwon geruimen tyd over de markt hebben rondgeloopen en dit yoor de leveranciers niet voordeolig is, daar er steeds enkele kilo's ver loren gaan, zullen voortaan alle aan gevoerde runderen bij aankomst op de markt een nieuw koptouw ont vangen. Hiervoor zullen 50 cent in rekening gebracht worden. Kippenhokken. Kippenhoudors, welke geen enkel bruikbaar hok ter beschikking hebben kunnen in het begin der week dit op het bureau opgeven. Via Ir. Jans sen, Rykspluimvee-consulent, zullen zy' een urgentioverklaring ontvangen voor reparatie of zoo mogelyk voor nieuwbouw. NIEUWE BONNEN voor het tydvak van 2 tm. 8 Febr. Bonkaarten KA, KB KC 701 Strook no. 4 59—1 Brood S00 gram brood 59—9rBrood 400 gram brood 59—1 Boter 59—2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 59—3 Boter 250 gram margarine of 200 grjim vet 59—1 Melk 4 liter molk 69—2 59—3 Melk 3 liter melk 59—1 Vleosch 100 gram vleesch 59—2 Vleesch 400 gram vleesch 59—2 algemeen 200 gram kaas 59—3 algemeen 125 gram koffie 59—4 algemeen 50 gram thee 59—5 algemeen 100 gram bloem 59—IB reserve 1600 gram brood 59—IC resrerve 800 gram brood Bonkaarten KI) KE 701 Strook no. 4 60—1 Brood 800 gram brood 1 Boter 250 gram boter 60-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 60—1 Melk 12 liter melk 1 60—2 Vleesch 100 gram vleesch 60—2 algemeen 100 gram kaas "i— 1D reserve 800 gram brood 60-IE reserve 600 gram bloem of kindermeel (niet uit ryst bereid) —21) reserve 100 gr. bloem of kin dermeel (niet uit ryst bereid) Tabaksknarten T 68 2 rantsoenen tabaksartikolen (geldig t.m. 8 Febr.) Bonkaarten MA MB MC MD 701 Strook no. 4 59—4 Brood 800 gram brood 59—4 Botei 250 gram boter 59—4 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet. 59—4 Melk 5 liter melk 59—4 Vleesch 300 gram vleesch 59—5 Vleesch 100 gram vleesch 59—4 Kaas 200 gram kaas Hiiisslachting. et slachtseizoen zal beëindigd worden op 31 Maart. Na dien datum zullen goen machtigingen meer wor den afgegeven. Kulkcnbonnen. Deze week kunnen de kuikenbon nen afgehaald worden als volgt: Oirlo Maandag op 't bureau; Veulen Dinsdag9-12 café v.Gasselt Leunen Dinsdag 2—5 café Martens Oostrum Woensdag 9-12 café Camps Castenray Woensdag 2-5 café Kuypers Heide Woensdag 2-5 café Litjens Ysselsteyn Woensd. 9-12 Boer.b.geb. Merselo Donderdag 2—5 café Arts Dorp en Smakt Donderdag op het Bureau. Kuikenopfokkers, teneinde ervan verzekerd te zyn, dat u het opfok voe der tydig in uw bezit hebt, is het beslist noodzakelijk, dat u de voeder bonnen onmiddellijk by uw voeder leverancier inlevert. Reclames tegen de kuikentoewy- zing kunnen uitsluitend geschieden binnen 8 dagen bij de Pluimv.teelt- comm. Landbouwhuis, Roermond. Veevoeder. Binnenkort zal voor Limburg een partij afwijkend veevoeder beschik baar worden gesteld. Dit voeder zal bestemd zijn voor rundvee en varkens. Allereerst komen in aanmerking voe- derarme, en gedupeerde bedrijven. De prys varieert van f 18 tot f 20. Op- gave hiervoor deze week. Zitdagén. Op de zitdagen, welke gehouden worden ,voor het afhalen van de kuikenbonnen, kunnen tevens alle bureau-aangelegenheden afgehandeld worden. De Buieauhouder, H. EMOMTS. CONSUM ENTENCK EDl ET. er financiering vau textiel- aanboopen. Aanvragen nog tot 1 Febr. De Voorlichtingsdienst der Stich ting .Herstel Limburg 1915" maakt bekend: Mot de uitreiking van waardebon nen voor het cnnsumentencrediet zal omstreeks 15 Febr. a.s. een aan vang worden gemaakt. Wy vestigen echter speciaal de andacht erop, dat door liet Centraal Bureau voor hot consumentencrediet te Den Haag, o.m. in overleg met de Herstelstichtingen werd besloten, do inwerking-treding van het consu mentencrediet voor do gemeenten, die vallen onder de oxtra-textiel- oorziening van de noodgebieden, te bespoedigen. Op grond hiervan kunnen consu menten, die de hun toegewezen extra textielgoederen niet kunnen betalen, reeds thans gebruik maken van de hiervoor door de gemeonten afge stempelde waardebonnen. Vooruitloopende op de geldig-ver klaring per medio Februari zullen deze bonnen reeds thans door de leveranciers in betaling worden aan genomen. Er zy echter op gewezen, dat af stempeling der bonnen slechts zal laats vindon indien de houder in iet bezit is van geldige bonnen of punten voor den aankoop van deze oxtra-textiolgoederen. Meer bonnen dan benoodigd om dezen aankoop te financieren, zullen dan ook niet worden afgestempeld. Tevens kan wordon medegedeeld, dat ingevolge machtiging van ge noemd centraal bureau aau de dis trictsraden aanvragen om crediet ter financiering van urgente textielge- vallen tot 1 Febr. a s. alsnog kunnen orden ingediend. S-B «g® §CL T p-O E B 2. ïU O I 2 S OI 3" 3 -s O o| CO 3 3 p S-<: si W o O O <t> ffl £.0 o Q l-ï ©3 o3! §i f w -O f 2® SS 3 s m O W f o. ON rr o Zo to Q OB Q. o| 2 Is - 2 o c- Q C O S 5 O g a s s 5 Q „Kiek ze Kieke". Na een botrekkelyk Korte, maar zeer intense voorbereiding, zal de 2e Oostrumscho revue Zondag a.s. haar eerste opvoering beleven. S 3 K 5 g S* u> h3 a crq t- o S c 3 O 5 ül a C d 2og 2 O f Q O JAARMARKT te VENRAY Maandag 3 Febr

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1