W eekoverzicht ïoo jaar geleden. ting vorbondon economische bezwaren door oen daaropvolgende vermogens heffing aanzienlijk zouden worden verscherpt, doordat dan de quantita tive working der heffingen stork zou wordon vergroot. Naar de mooning dezer leden is liet do vraag of de te bereiken budgotaire saneoring wel voldoende zwaar weegt om de bezwaren te doen aanvaarden. Zij verklaarden zich echter bereid, in verband met don ornstigon toe stand van 's Rijks financiën en mede gezien do omstandigheid, dat deze vermogensheffing een onderdeel vormt van het geheel financieelo, fiscale en monetaire beleid, zooals de regeering dat voor zich heeft uitgestippeld, om deze bezwaren in constructieve» zin onder het oog te zien on in dozen geest een aanvaardbare oplossing te zoeken. Dezo loden zagen een oplossing in tweeörlei richting: De eerste zou kunnen worden gevondon in oen verbetering en fijnere bewerktuiging van liet be paalde ln artikel 34, waarin de betalingsregeling is vervat. Do andere oplossing zou hierin kunnen bestaan, dat do heffing in eens zou worden vervangen door een gedwongen leening togen een zeer lage rente van b.v. 2 pet. Hiorbü zou hot systeem van dit wetsontwerp kunnen worden benut om het bedrag van ieders doolnoming te bepalen. Aldus zou het noodzake lijke sluitstuk der monetaire saneer ing, waarvoor de minister do heffing ineens mede heeft bestemd, op an- deje wyzo verkregen worden. Ook hadden sommige dezer loden er bezwaar tegen, dat deze heffing uitsluitend zou worden opgebracht door do vermogens, terwijl de hoo- gere inkomens hun aandeel in de schulddelging niet zouden bijdragen. Verscheidene loden verklaarden ten slotte aan het nut der heffing te zijn gaan twijfelen. Deze twyfel ontstaat wanneer men de budgets ire beteekenis dezer hef fing gaat afwegen tegen do ongetwij feld daaraan verbonden ernstige eco nomische bezwaren. Zy hadden de netto besparing berekend op 5 millioen gulden. Bovendien zou hot vermin deren van schuld een slag in de lucht blijven zoolang de begrooting niet sluitend is gemaakt. Andere leden legden vooral den nadruk op do groote moeilijkheden, die oen eventueele betaling van der gelijke omvangrijke bedragen met zich brongen. Deze moeilijkheden zul len do regeoring dwingen naar de alternatieven te grijpen, die in de memorie van toelichting reeds zyn genoemd, t.w. oen verloening van uitstel van betaling, dat is een uit- leening van de te betalen bedragen aan de belastingschuldigen en een aanvaarding van een bedrag in na- tura. Vele andere leden verklaarden zich volkomen met de gedachco van hot wetsontwerp te kunnen voreenigen zy is een oisch van gerechtigheid. Do meening, dat de heffing ineens zoo vervolgden dezo leden aan het bedrijfsleven do bedragen ont trekt, dio het behoeft voor de noodige herinvesteenngen en uitbreidingen en dat de heffing daarom een beletsel vormt voor het economisch herstel van ons land, berust op oen misver stand. Het tempo, waarin de outillage van de industrie zal worden ver beterd, hangt uitsluitend af van de mate, waarin uit het nationale product van toekomstige jaren nieuwe kapitaalgoederen ter be schikking komen. Het geldvolume is daarbij zonder belang. Dit heeft uitsluitend beteekenis voor de vraag, hoe duur de geproduceerde kapitaalgoederen zijn. Door de heffing inoons zal geen enkel bestanddeel van het reöele Nederlandsche vermogen worden ge consumeerd. Zy zal sloch's leiden tot een wijziging van de interne schuld verhouding, welke zoowel op de grootte als op do samenstelling van het reöele Nederlandsche vermogen van geen onkelen invloed zal zijn. Tenslotte verklaarden verscheidene andere leden, dat hun do vertogen van de tegenstanders dor heffing toch wel zoor zonderling voorkwamen. Zelfs indien de netto-budget-besparing niet grooter waren dan 1' 30 millioen hetgeen zy onjuist achten, leek hun een vermindering van uitgaven met jaarlijks f 3G millioen wel van belang SYSTEEM EN TARIEF Tegen de voorgestelde regeling der vrijstellingen en verminderingen had den vele leden bezwaren. Ten aanzien van het tarief bepleit ten volo loden over hot algemeen oen moor gedetailleerde progressie. Eenigo leden vonden liet. ongelast laten van lichamen onvoldoende in de memorie van toelichting gemoti veerd. Zy achten hot moeilijk goed te keuron, dat eigenlijk hot vermogen (bedrijfskapitaal) van do N.V. nauwe lijks in do belasting betrokken wordt Zy zouden het een verbetering vin den, als ook de lichamen in de be lasting worden bogropon, in welk geval ter voorkoming van dubbele belasting de aandeelen zouden kunnen wordon vrygestold. Vele leden achtten dit systeem practisch niet uitvoerbaar op de door den Minister in do momorio van toe lichting aangegeven bronnon. VERMOGENS-BESTANDDEELEN Togon de vaststelling van do waar de van onroerend goed op maximaal 120 pCt. van die op 1 Mei 1940 werd door verscheidene leden ernstig be zwaar gemaakt. Vele leden hadden er ook bezwaar tegen, dat buitenlandsehe effecten, welke in December 1945 aan een bui- tenlandsclïo beurs waren genoteerd, zullen worden gewaardeord naar hun waarde in die maand, zooals deze is opgenomen in de officieel© prijscou rant. Studie-commissie „VOLKS HUISVESTING" In verband met de talryke moei lijkheden op het gebied van den wederopbouw, de volkshuisvestingen de stodebouw, welke in diepste wezen het gevolg zijn van het ontbreken van oon bevredigende en goedsluiten- do wcttolijko regeling, heeft de Stichting „Herstel Limburg 1945" besloten een studie-commissie in te stellen, welke ton doel heeft op kor ten termijn advies uit te brengen aan de Regoering omtrent de wenschen, die - onder meer met betrekking tot de afbakening van bevoegdheden in do provincie Limburg leven. Deze „Studie commissie Volkshuis vesting", welke is samengesteld uit terzake kundigen, burgemeesters zoo wel als technici uitliet gewest, heeft inmiddels onder voorzitterschap van het Gedeputeerde Staten-lid Mr. R. Höpponer, haar werk aangevangen. Vermeld zy voorts, dat met de provincie Noord-Brabant, alwaar onlangs door de Commissaris der Ko ningin, Prof. de Quay, ter bestudee ring van de meer practische proble- mon verband houdende met boven staande onderwerpen eveneens een commissie in het leven werd geroepen nauw contact zal worden onder houden. De instelling van genoemde com missies mag mede van belang wor den geacht in verband met de toe zegging van de Regeering (Memorie van antwoord nopens liet IX Hoofd stuk der Rjjksbegrooting 1946, Open bare "Werken en Wederopbouw) om op korten termyn de bestudeering van het ontwerp woningwet van do Staatscommissie - Frederiks op te dragon aan een daarvoor in te stellen commissie. De honderdduizend is getrokken Trekking van do Staatsloterij op Dinsdag 21 Januari 1947: f 100.000 op no. 5282 f 50.000 op no. 5671; f 1000 op nos. 7032, 8044, 11362 en 11795. De hoofdprijs van f 100.000 is ge vallen te Utrecht (serie A), Hengelo (sorio B) en Schiedam (serie C). De f 50.000 is gevallen in de steden Zwolle, Leiden en Rotterdam. Opkomst lichting 1914 De jongemannen, goboren in 1924, zyn voor den dienstplicht ingeschre ven en worden thans aan een genees kundig en psychologisch onderzoek onderworpen. Slechts een beperkt aantal van hen het 1/5 gedeelte van hot totaal aantal ingeschtevenen niet te boven gaande zal worden bestemd tot gewoon dienstplichtige en omstreeks raidden 1947 worden ingelijfd voor het volbrongon van de eerste oefening. Wie daartoe zullen behooren, valt thans nog niet te zeggou, daar do resultaten van de keuring on verder in tostellen onder zoeken daarop van invloed zullen zyn. De overigen zullen worden bestemd tot buitengewoon dienstplichtige by landmacht of zeemacht; zy zullen voorshand niet in militairen dienst worden geroepen. Zy, die by de keuring geschikt worden bevonden en moenen in aan. merking te komen voor vrijstelling van den dienstplicht dan wel voor uitstol van eerste oefening, moeten onmiddellijk na de keuring een daar toe strekkend verzoek indienen by den burgemeester van de gemeente van inschrijving. De daarvoor to bezi gen formulieren zyn kosteloos ver krijgbaar ter gemeente-secretarie. De verzoeken van hen, die tot buiten gewoon dienstplichtige wordon be stemd, blijven buiten behandeling. Oproeping ran tandartsen Daar bet getal gewone dienstplich tigen, die tandarts zijn, verre van tooroikend is, worden thans ook bui- tongewone dienstplichtigen, die tand arts zyn, in militairen dienst geroe pen. Het doel van dezon maatregel is 't dragen van de lasten over een zoo groot mogelijk getal tandartsen te verdeelon, zoodat een aflossings- systoem kan worden toegepast en de diensttijd tot een redelijken duur kan worden teruggebracht. Watergrens lekt. Behalve de waterlinie die ons in do oorlog niet bijster heeft geholpen zyn we sedert enige tyd ook een „watergrens" rijk. Dio grens wordt gevormd door de groto rivieren, waarover, van Noord naar Zuid, zonder vergunning geen vee meor mag worden vervoorc. Dit om de smokkelhandel op BelgiG tegen te gaan. Dat in die watergrens eon ernstig defect is, bewijst het feit, dat onlangs een veehandelaar op een der markten zich er op beroemde, zoveel vee over do grens te kunnen brongon als hy wilde. In oen week tyd had hy 45 koeien naar Belgiö gesmokkeld of laten smokkelen. Vroeger had je de „twaalf-stuiver- gasten. tegenwoordig - wellicht van wege de spanning tussen lonen en prijzen! - moet jo vijftig pop neer- tollen om een koeije over de water grens te laten sleuren. Maar aange zien dit bedrag „braaf' in de Belgi- seho verkoopprijs wordt verdiscon teerd, maakt de smokkelaar zich daar geen dikke benen over. Niks gedaan dio watergrens, zeg gen de boeren, die hun kostelijke vee liever in Nederland zion bly ven. Beter zou hot zyn als aan de werkelijke grons afdoende controle was. S.D.-agente krijgt levenslang Het Byz. Gerechtshof te Maastricht heeft de 28-jarige S.D.-agente A. Zeguois-Boere uit Maastricht tot levonslange gevangenisstraf veroor deeld en ontzetting voor hel leven uit beide kiesrechten. I)o advocaat-fiscaal had 14 dagen geleden de doodstraf tegen haar ge- öischt. De a.s. blijde gebeurtenis Heel liet land bereidt zich zo lang zamerhand voor op de viering van de aanstaande blijde gebeurtenis in hot prinselijk gezin. Ook de school; klnderon krijgen een extraatjeeen beker chocolademelk en 25 gram ver snaperingen. Beul van Amersfoort nam do benen Mot de bewaking van onze oorlogs misdadigers, welke in de cellenbarak ken van Scheveningon zjjn onderge bracht, is het niet pluis, noe valt het anders te verklaren, dat een berucht individu als Frans van Laar, boter bekend onder de naam „De beul van Amersfoort", de benen kan nemen en met nem nog twee andere gedetineerden hun vrijheid wisten te herkrijgen Een drastische her ziening van het bewakingssysteem is bier zeker op haar plaats- Nog geen tabaksbon voor twee weken De bonaanwyzing van de tabaks- kaart op 23 Januari zal nog niet voor 14 dagen tegelijk gelden. Dit is dus in afwijking van een persbericht, dat hierover verleden week verschenen is. Een en ander staat in verband met de bevoorrading van de handel. Op 23 Januari zal een bon voor twee rantsoenen worden bekend gemaakt, geldig tot en met 8 Febr. a.s., terwijl op 30 Jan. a.s. wederom een bon voor twee rantsoenen zal worden aangewezen, die ook tot en met 8 Februari geldig zal zyn. Op 6 Februari zal worden begon nen met het aanwijzen van oen tabaksbon voor een periode van twee weken. Engeland. De Engelse regering heeft een wit boek het licht doen zien, waarin het volk op de hoogte gebracht wordt van de economische moeilijkheden waarmede deze overwinnaar ook te kampen heeft. Het land heeft een zeer einstig te kort aan arbeidskrachten, t.w. meer dan 500.000 arbeiders. De export moet, mede door de schulden in de oorlog gemaakt, met 75 pet. boven het voor oorlogse peil worden vergroot. Want ondanks het feit, dat Engeland slechts 70 pet. van het vooiiogse volume importeert kan het dit niet betalen, in 1946 bedroeg daardoor het nadelig saldo 3.300.000.000.- Dus ook in Engeland gaat het nu om deviezen! Italië Ook in Italiö heeft minister de Gasperi Maandagavond het ontslag van zyn kabinet president Nicola aangeboden Daarmede is een einde gekomen aan de spanning in hot politieke leven van Italië, sedert do scheuring in de socialistische party. Nu America bereid is Italiö hulp te verlenen by de wederopbouw van zyn industrie, het krygt immers een lening van 100 millioen dollar, mits er rust heerst in het land, is het te verwachten, dat do verhouding van het centrum en do rechtse partyen tegenover de communisten een heel wat sterker karakter zal vertonen, daar deze zich tot nu toe niet ge houden hebben aan desamenwerking binnen de regering en zodoende een der oorzaken van de val dezer rege ring geworden is. Polen. In Polen werden de verkiezingen voor het parlement gehouden. Hoewel de officiöle uitsl'agnog niet bekend is, blykt toch wel, dat de re geringspartijen oen overweldigende meerderheid verkregen hebben,tegen over de boerenpartij. De loop der vorkiezingen schy'nt door dwang in timidaties arrestaties e.J. toch zo beinvloed te zyn, dat Engeland en America maatregelen willen nemen. Maar doordat do regeringspartijen de volle steun van Moskou genieten is het hoogstwaarschijnlijk, dat ook Polen de democratio in concentratie kampen e.d. verstikt zal worden. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd whrden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dingdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. „VENRAY VOORUIT" Vorige week kwam de commissie „Algemeene Zaken" van de Vereeni- ging „Venray Vooruit" in vergadering byeen. Deze commissie met haar veelom vattende taak en onder leiding van ons Ged. Statenlid, den Heer Th. Peters uit Oirlo, mag zich byzonder verheugen in de belangstelling van do bevolking, gezien de velen, aan hun gerichte verzoeken en vragen. De industrialisatie van Venray is wel de hoofdschotel van hun program. Er heerschte dan "ook een stemming van voldoening over het feit, dat thans twee industrie-terreinen door ons gemeentebestuur zjjn verkocht en had men waardeering voor de coulante en vlugge afwikkeling door onze plaatselijke overheid. In de Commissie wordt thans go- streefd om een verwerkingsindustrie voor landbouwproducten in Venray gevestigd te krygen, om hierdoor onze landbouwbedrijven afzet te ver zekeren, o.a. verzamelt „Algemeene Zaken" alle gegevens omtrent het stroo-verbruik. De gevoerde besprekingen met het Economisch Technologisch Instituut Limburg te Maastricht, waren zeer vruchtdragend en heeft dit Instituut, DE SCABIES VERDWIJNT De stryd togen de Scabies wordt onverminderd voortgezet en wel te MERSELO op Maandagmiddag 27 Januari en op Dinsdag 28 Januari van 1 tot 7 uur in liet Jeugdhuis. LEUNEN op Dondeidag 30 en Vrijdag 31 Januari telkens van 1 5 en 7-8 uur in het Bondsgebouw. Zo nodig ook nog op Zaterdag 1 Februari. Meebrengen ^Stamkaart van het hoofd van het gezin, Ziekenfondskaart en een handdoek voor de zeep. Indien in een gezin by een van de leden Scabies geconstateerd is, moet het HELE gezin zich later behandelen. Pas wanneer alle gezinsleden zich hebben laten behandelen, wordt do zoep tegen betaling beschikbaar ge steld en worden de bedden, enz. „geflit". Werkt allen mee, om zo spoedig mogelyk de lastige en besmet telijke ziekte voorgoed uitgo- roeid te krygen. Misplaatst schaamtegevoel kan U niet helpen; enkel een BEHANDE LING is afdoende. hetwelk, provinciaal streeft naar het vestigen van industrie, alle mogelijke medewerking toegezegd. Wanneer alle loden der Commissie hun moeilijke doch nuttige taak, onder bezielende leiding van hun voorzitter, trouw blijven vervullen, kan nog veel in het belang van Venray tot stand worden gebracht. Verplichte inenting tegen pokken Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis, dat in het Sint Elisabeths-ziekenhuis, gelegenheid zal worden gegeven, tot kostelooze inenting tegen pokken op Donderdag 30 Jan. a.s. des namiddags om twee uur. Belanghebbenden moeten: 1. medebrengen het trouwboekje, waarin de to enten personen staan aangeteekend; 2. op denzelfdon dag en hetzolfde uur iri de week na de inenting terug komen in het ziekenhuis, om het verloop der inenting te laten onder zoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Volgens i de inentingswet 1939 moeten de kinderen, voordat zy den leefiyd van één jaar bereikt hebben, worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zyn; bij twyfel raadplege men den huisarts. De inenting zal voor de geheelo gemeente alleen in het ziekenhuis plaats hebben. R.K. LaudbouAvliuishoudschool Dezer dagen had te Leunen de eindles plaats van den 2-jarigen cursus. Na de opening door den Edelaehtb. Heer Burgemeester als Voorzitter, begon het gebruikelijke examen, dat vlot verliep. Daarop richtte de Voorzitter zich in een mooie toespraak tot do vele aanwezigen, waarin hy mededeelde, dat alle candidaten het diploma had den verworven. Verder spraken nog de Zeer Eerw. Heer Pastoor uit Leunen,mej. Andela, Consulente te Roermond en mej. Sangers. De leerlingen hadden gezorgd vooreen welvoorziene koffietafel doch ook voor toneel en zang. Mej. Kessels dankte namens de leerliugen allen, die tot het welslagen van den cursus hadden bijgedragen. De geslaagden zyn: Truus Loonen, Nicolet Muis en Anna Vollenberg Venray; Maria en Nelia Claessens, Maria Loonen Leunen; Stina Maas Heide; Maria Kessels Oostrum; Tony Engelsen Rica Miehels Merselo; Mien Ileezen en Anna v.d. Ven Oirlo; Drika Arts en Maria Jou rissen Ysselsteyn; Dientje Hendrickx Wanssum; Boriha Hermans Blitterswijk; Jo de Hoog Maashees. De geslaagden proficiat. Vastenavond Zondagavond zal dan voor de^eorste maal in Venrays geschiedenis en in die van de Raad van Elf, dit hoog- dwaze college zitting houden in de feestzaal van Huize St Servatius. Zitting houden is wel een kalme uitdrukking voor de dwaasheden die verkocht zullen worden. Zijne dwaasheid Prins?- zal ook verschijnen en met het openbaar ma ken van zijn naam, officieel do voor bereidingen voor de Vastenavond openen. Het publiek zal veïder op orginole wyze beslissen welk liedje dit jaar de titel het Carnavalslied 1947 verwerven zal. De inzendingen hebben de verwachtingen verre over troffen, dus dit zal een opgave worden De uitgebreide Hofkapel van den Prins, zal de avond die een overvol en aardig programma heeft, nog meor aantrekkelijk maken. Gelukkig gunt de Raad van Elf iedereen een kans om deze avond by te wonen, omdat zij geen voor verkoop houden, maar de zaal een half uur van te voren open te stellen. Wy twijfelen er niet aan of deze avond zal de nodige belangstelling wel trek kon. SCABIES 't Kriebelde hier, het jeukte daar en jo ging op zoek naar mogelijke oorzaken. Je vond er geen en het jeukte en kriebelde door; de koude buitenlucht was er heilzaam voor, maar kwam je by een warme kachel dan zat je op een mierenhoop. Ten lange leste ging je half razend naar de dokter „Scabies" luidde het geleerde oordeel. „Krets" zei je buurman. En met oen gevoel of je half Venray vermoord had en iedereen je aankeek ging je huiswaarts. Er werd gesmeerd en gesmeerd, maar de mierenhoop werkte onver droten voort. Totdat vorige week het grote offensief werd ingezet over de gehele linie. De Ursulasehool werd operatie terrein en Zusters, Broeders en Uit spuitende dames gingen tot dón aan val over. Mot talfyke medejeukers (nooit geweten dat je zovele collega's had) werd je definitief verlost. En laat m(jn buurman zyn neus maar ophalen als ik nog wat dicht bij hem in de buurt kom, aan allen die mee hielpen my en myn medelijders weel een rustige slaap te bezorgen, de allerhartelijkste dank. Met recht kan Uw devies luiden Veni Vodi Vici. Ik kwam, ik zag, ik overwon. Spreekbeurt Tweede Kamerlid Het Tweede Kamerlid J. Peeters uit Roosteren, een zeer goed spreker, zal Dinsdag a.s. om 8 uur voor do Jongeren der K.V.P. spreken over hel. Iiidiü vraagstuk. Hoewel bodoeld voor de jongeren worden de ouderen ook toegelaten. "Wij hopon, dat velen dezo unieke gelegenheid om van bevoegde zijde iels meer te weten te komen over doze belangrijke kwestie niet zullen laten voorbij gaan en dat vooral onze jrngeren hier zullen laten zien met terdaad iets over te hebben voor hun politieke vorming. Zy zullen er wijzer van worden. Weer een spoor-bus Venlo—Nijmegen. Ingaande Maandag 27 Januari a.s. zullen de Noderlandsche Spoorwegen tusschen Nijmegen station en Venlo station een autobus inleggen, die alleen op werkdagen zal gaan rijdan. Evenals by de stations Nijmegen, Cuyk, Boxmeer, Blerick en Vonlo zal deze bus stoppen te Oeffeit by café van Kempen, Vierlingsbeek bij café- de Wildeman en te Venray by café de Zwaan. De bus Nijmegen—Vonlo vertrekt om 10.35 uur uit Nijmegen en de bus in omgekeerde richting vertrekt om 13.10 uit Venlo. Eveneens zal met ingang van Maandag 27 Januari een busdienst Nijmegen station-Cuyk station-Oeftëlt (café van Kempen) Boxmeer station vv. worden onderhouden. Deze dienst wordt dagelijks uitgevoerd. De ver trek tijd van Nijmegen station is 19.30 uur. De naar Nijmegen terug koerende bus vertrekt om 20.50 uu uit Boxmeer. Kindermoord. De Rechtbank te Roermond ver oordeelde G. M. te Ysselsteyn tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens kindermoord. Handboogsport. Op 12 Februari a.s., is het 25 jaar geleden, dat in Venray de bond van Handboogschutteryen werd opgericht. Dit zilveren jubileum zal op feeste lijke wijze worden herdacht, 's Mor gens om 10 uur wordt in de Pators- Kerk te Venray een plechtige Hoog mis opgedragen door de geestolyke adviseur, do Zeer Eerw. Heer do Bot, pastoor te Merselo. Van half 12 tot half 1 wordt recep tie gehouden in het verenigingslokaal van de Handboogschuttery St. Anna bij den Heer W. Claessens, Langstraat. Verder ligt het in de bedoeling deze zomer 15, 21 en 22 Juni ter her denking van dit jubileum een groot internationaal Schutters-Concours te organiseren. De plannen hiervoor zyn reeds in voorbereiding. MIVA-AVOND Ten bate van de Miva geeft de R.K. Tooneolver. „Koomsoh Tooneel" uit Arnhem hot pas verschenen: „blank en zwart" van Ed. Terlingen op Woensdagavond 29 Januari a.s. in het Feestgebouw „St. Servatius" te 8 uur. Zoowel de naam van het tooneel- gezelschap als het stuk zyn een waar borg, dat dit oen geslaagde uitvoering zal worden. Wij raden dan ook een ieder aan, dit stuk te ga«n zien en niet alleen daarom, maar ook, hot is uiteindelijk het voornaamste om de Miva te steunen. Want, dat deze steun noodig is daar zal toch een ieder hot onge twijfeld over eens zyn. Het probleem van de Missie staat momenteel, mede tengevolge van de politieke verwikkelingen in de Over- zeesche Gebiedsdeelen in hot brand punt der belangstelling. De oorlog heeft aan de Missie zware slagen toe gebracht en vooral de practische hulp middelen hebben enorme verliezen moeten boeken. Hot is de taak van de Miva om daarin te voorzien. Zij kan dit r.iet alleen en behoeft daar om de steun van alle Katholieken in Venray, die de Missie oon warm hart toedragen en dat zyn er zeker honderden. Welnu, laten deze honderden Woens dagavond, 29 Januari a.s. komen luis teren en gonieton van liet tooneel- spel, dat zal worden opgevoerd. Hun eerbied voor hot werk van de mis sionarissen zal er ongetwyfold door toenemen en zy zullen tegolykerlyd zich oen voorstelling kunnen vormen van de geweldige moeilysheden, waar juist deze groep mee heeft te kampen. De Miva is een welbekend insti tuut, dat hoogo waardeoring geniet bij de Katholieke bevolking. Maar er moet en er kan nog maar gedaan worden. Nog niet een ieder is als donateur of donatrice toegetreden, nog niet iedereen heeft geregeld de Miva-avonden bijgewoond. Dezen koer is er derhalve do gele genheid deze- verzuimen in te halen. Laat men er gebruik van maken. Arbeidsbureau Venray GEVRAAGD Niette meisjes vanaf 15 jr. voor op te richten textielatelier. Wyk- en winkelbediende pl.m. 20 jaar voor levensmfddelenbodryf. Kleermakersknecht voor Venray Arbeiders voor Steenkolenmijnen in Limburg. Gevonden damesrywiol, Wed. Berkens Pater straat 16; rozenkrans, Lonsen Lang straat 50; bruin dekzeil, Wed. C. v. Meyel Deurnsclieweg L 18; inlegvel stamkaart 39722, P. Bertrams Oude Oostr.wog 32: distributiebonk?art, M. Wijnhoven slager Henseniusstraat; inlegvel stamkaart, Voermans Lange- weg 20; zwart lederen motorhand schoen, Mandors Leunen K 51; heeren polshorloge, Oostrum D 16; wit-zwarto ruige fokshond (teof), J. Swinkols Leunen K 65; bril, Volleberg Bonte- koestraat 1; woilen kindermuts, Eibers Bindstraat 16: kinder-ovorjas en dames glacé's, kazerne Langstraat. V0ED8ELBUREAITX Venray en Oirlo Mciigvoeri-uilsystcem. Door meerlevering van granen bo ven den aanslag kunnen tot Maart 1947 bonnen verstrekt worden voor ochtendvoer en koemeel tot een hoe veelheid van 5 kg. per kip mot een maximum van 150 kg. on 50 kg. per koe. Levering granen Op 1 April 1947 moeion alle telers aan hun graauaanslag voldaan heb ben. Alleen in uitzonderingsgevallen zal door de P.V.C. uitstel worden verleend. Dit moot op het Hoofdkan toor te Roermond worden aange vraagd. Toewijzing kuikens 1947 Pluimveehouders, welke nog geen aanvraagformulier hebben ingediend, krijgen hiervoor gelegonhoid Maan dag 27 Jan. en wel als volgt: Heide 9-12 in café Litjens, Ysselsteyn 9—12 en 1 4 in het Bo eren b ondsgebomv Merselo 9 12 en 1 4 in café Arts Leunen 9-12 in café A. Martens, i jVeulen 2—5 in café van Gasselt, Oostrum 9-12 in café Camps, - Castenvay 2—5 in café Knijpers, Oirlo 9-12 en 1—4 op het Voed- selbureau te Oirlo, Dorp 9-12 en 1—4 uur en Dinsdag 28 Jan. 9—12 op het Voed- selbureau. Voor juiste opgave van de gevraag de gegevens is 't gewenscht, dat het bodryfshoofd zelf de aanvrage doet. Gevraagd wordt o.a.: oppervlakte van de hokken, grootte van de uit loop, vermoedelijk te'betelen opper vlakte met haver, maïs, rogge en andere graansoorten, alsmede aard appelen. Tevens nog de vooroorlog- sclie hoenderstapel en de momenteel aanwezige kippen van broed '46 en '45, verder nog de totale grootte van de veebozetting en het gewenscht aantal kuikens voor' liet komende seizoen. Aangezien na 27 Januari geen for mulieren voor een kuikentoewijzing meer worden geaccepteerd, hopen wy dat alle aanvragen tijdig gedaan worden. Aan specifieke kippenhouders met een ander hoofdbestaan, alsmede aan niet-landarbeiders, met-tuinders en niet-landarbeiders kan geon toewij zing gedaan worden. De P.B.U. v. Bureau Venrav onvOirlo 11. EMONTS. De Stille Omgang;. Het hoofdbestuur van het gezel schap van den Stiilen Omgang te Amsterdam heeft als dagen voor don bedetocht -dit jaar vastgosteld de Zondagen 16 en 23 Maart a.s. Do algemeene intentie luidt: Dat Christus leer en gebod de eenige grondslag moge worden voor ons volksbestaan en den band onzer rijks eenheid. HEIDE. Zondag 19 Januari j.l. hield de Zang- on Tooneelvoreeniging ,,'t Heidebloempje" voor een goed ge vulde zaal een Concert met Toneel uitvoering. De uitvoering werd in gezet met een drietal Zangnummers onder leiding van Jac. Janssen, het Toneelspel onder leiding van G. Klis ters. Beido delen werden tot in de puntjes uitgevoerd. Verder werd de pauze aangevuld door muziek van de vroolijke snuiters. Tegen 11 uur keeyden allen zeer voldaan huiswaarts. OIRLO. M. de Pont), thans Hoofd der School te Blitterswyck on Land- bouwondorwyzer, is benoemd tot Con sulent der Jonge Boeren van de L.L.T.B. in Limburg. Voorwaar een zeer eervolle promotie De nieuwen Consulent zy veel succes en een zegenrijke arbeid toegewenst. 100 jaar geleden de we reld er anders uil °ïan nu. Er waren geen auto's, geen fiet sen, geen radio en geen tele foon. Maar kranten waren er reeds lang; kranten, die ver haalden van gebeurtenissen dichtbij en veraf, die schreven over nieuwe uitvindingen en vooruitgang. -Toen reeds greep de heer P. de Gruyter actief in in den opbloei van een nieuwe welvaart door zijn mededeelingen in de cou ranten, die de aandacht trokken van gemeenteraden en stadsbe sturen. Hij werd uitgenoodigd zijn zienswijze in lezingen uit een te zetten en verwierf een bestuurszetel in de Noord-Bra bantsche Mij. tot bevordering der Nijverheid. Zooals vroeger kent De Gruyter slechts één doel, steeds weer het artikel verbeteren, terwijl de groote omzet en eigen fabricatie een besparing oplevert, die als 10% korting aan de klanten ten goede komt. Speciaal ook voor koffie en thee naar De Gruyter, de koffie- en theezaak.^ Zooals vroeaerL

Peel en Maas | 1947 | | pagina 2