Herinneringen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Nationaal feest Langs de Duitsche grens Scabies- bestrijding O CD XI s Zaterdag 11 Januari 1947 No. 2 Acht en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van don Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm./regel minimum fl 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal: vcor Venray. fl 1.C0 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Vandaag voor twee jaren was ik allang geevacueerd, doodgewoon mijn huis uitgestuurd, of liever mijn kel der, terwijl de Tommies zich al aardig hadden geinstalleerd bij het fornuis in de keuken en ik al verschillende dingen had, die ik vroeger nooit bezat, als eetgerei e.d. En eerlijk, ik was bly, dat ik weg gestuurd werd, want ondanks de plenty cigarets en de plenty bully- beaf moest je nog al dikwijls hals over kop de kelder induiken, want de „koffiemolen" spuwde zijn gal over Venray uit en 's nachts kroop je nog al te dikwijls te diep onder je dekens als daarbuiten de hel losbarstte. Ik ging, en op mijn kruiwagen lag weJ iets meer als de deken en het eetgerei dat ik officieel mee mocht nemen. By 't St. Odapark moest er nog dekking gezocht worden in de greppel, maar tenslotte belandde ik veilig in de grote vrachtwagens, die heel toepasseiijk een vraagteken als kenteken droegen. En dan ging het langs bulderende kanonnen te Merselo; waar de meer gelukkige evacuees aan de deur stonden te zwaaien als laatste afscheidsgroet. Het vroegere arbeidskamp te Deurne was nu soep-leverancier en pleister plaats. Je werd mooi wit bestoven voor ontsmetting van alle mogelijke rare dingen, en daarna vertrokken de vraagtekens de wyde verte in. Laat 't genoeg zyn, dat we in een klein Meijerys dorpje terecht kwamen, "s avonds in 't pilcke donker, terwyl de regen overal langs syppelde. De veldwachter, zo'n heerlijk ouderwets type, was intusschen reeds zo vrien delijk 'geweest om de bevolking te waarschuwen dat er „gerepareerden" zouden komen en dat men maar een kamer moest leegruimen, dan zouden die vreemden hun eigen zaakje verder wel opknappen. En het gevolg was, dat ik 's avonds na een dik uur wan delen, met een vracht op myn nek om te bezwijken, doornat, hongerig, heel vriendelijk door ce boer in een kamer gelaten werd, waar precies niets in stond, lag, of hing, als een plaat waarop stond„Eigen haard is goud waard". Na lang bidden en smeken kreeg ik een bussel stroo en de volgende morgen wist ik precies waar de noesten in de vloer zaten. De burgemeester van dat plaatsje meende een uurtje daarna, dat er enkele halfwilden op bezoek waren, en de ruiten rammelden nog een hele tijd. Maar ik moet zeggen, het werd •tóén veel beter. Een bond van evacuees werd opgericht, wier eerste doel was om de Venrayse mensen een betere ligging te verschaffen en daar in het plaatsje zelf letterlijk niets was werd besloten een tocht naar Venray te ondernemen. De burgemeester, die gezien had, dat evacuees ook mensen waren (al konden ze soms hard vloekenver leende zyn volle medewerking en na veel gepraat en voor tal van lieve guldens, met a(le mogelyke officiële papieren en stempels, werd de tocht naar Venray aanvaard. Een vervaarlijk O.D.-man was de eerste hinderpaal, maar hy was zo verbouwereerd door de stempels en het krachtdadig Venrayse taaltje, dat hij ons liet passeren. Vlug, volgens schema werden de resp. huizen afge stroopt naar beddegoed, etenswaar e.d. en by na waren we klaar toen een politieman kwam vertellen dat alles moest worden afgeladen. Dit summum van heilige plichtsbetrach ting bracht grote verslagenheid. En alle papieren en stempels hièlpen niets, die van ,,'t Stepke" ontbrak, en dus.... De hemel zy dank, sloeg nogal dicht in de buurt een granaat met een flinke slag uit elkaar en de heilige Hermandad nam'snuivend de benen. Wy volgden zyn voorbeeld, maar volgeladen en velen zyn daar door geholpen. En dan kwam het evacuée-leven. Aardappelen schillen voor de Centrale Keuken, hout sprokkelen, evacuatie- geld en bonnen afhalen, kaarten, zwarte pieten met de Tommies, zo nu en dan andere medelijders in naburige plaatsen opzoeken, grote plannen maken voor na de terug komst, en als er een fiets te krygen was of de een of ander wist een autobezitter daartoe te bewegen, dan naar Venray, ondanks grote borden Looting is a serious Crime", ondanks '•D., M.P. en andere speurende en zoekende instanties. Het was een raar leven, waar je vrouwen verwachtte bij het aard appelschillen, zag je mannen ijverig „jassen". Iedere burgemeester had zyn eigen ideën over evacuatiegeld, en het was maar war plezierig om eens lekker te kunnen kankeren tegen evacuees van andere gemeentes die meer gaven, over de rommel daar bij jouw en tegen evacuees, die min der kregen, over al de heerlijkheden van het kleine paradijs waarin je terecht gekomen was. En hoe aardig was het niet, terwijl Papa in Venray werken was, hij daar zijn centen opstreek en Zaterdags gauw liep om ook hier zijn evacuatie- geld te halen en het was niets aardig van de evacuatiebureaux, dat ze dat zo gauw in de gaten hadden. Het eten, nu dat ging, de Centrale Keuken gaf veel stamp, „petazie" met een heel klein beetje vlees, dat ten lange leste ook verdween, maar je kon nog al eieren krygen, dat maakte veel goed, omdat je „gerepareerd" was, maar voor 1 gulden 't stuk, gewoon te geef. Ook de Tommies zorgden voor de nodige corned beef, cigaretten i en wat dies meer zy. Brandstoffen 1 hadden zy over 't algemeen weinig,1 .ondanks de zwarte handel, die zy meerendeels beoefenden, was hiervoor t slecht gezorgd. Vandaar het bekende gezegde ,,'t Is zo kaauw en genne stook Vele geövacueerden waren dan ook genoodzaakt in de bosschen eenige houtvoorraad op te scharrelen. Je werd renteaier en kreeg rente niersbevliegingen. Een wandelingentje door 't-doip 's middags, eens praten hier, eens praten daar en als er de vrouwen niet geweest waren, die met alle geweld naar huis wilde, en wanneer daar die boer niet was, die tenslotte hinderlijk dikwijls vroeg: „wanneer doede gaj weg och mis schien zat men er dan nog, en wan delde men nog langs de straten, witte klompjes aan, wandelstokje, in de hand, -cigaret in de mond. Maar ik ben weer in Venray. Twee jaren alweer en myn dak is nog kapot, en w.eg is de droom van dat heerlijke leventje. En toch, ik wil niet ruilen, want aan myn kale muren heb ik van een schilderijtje, dat nog is overgebleven, 't glas niet willen afdoen, 't schilderijtje met de volgende tekst„EIGEN HAARD IS GOUD WAARD." Sm. De dag, waarop een prins of prinses zal worden geboren, zal als een nationale feestdag worden beschouwd, indien deze gebeurtenis tussen 0 en 12 uur plaats vindt. Voor zover de dienst het toelaat, wordt aan het overheidspersoneel vrijaf gegeven, terwijl onmiddellijk na de bekend making van de geboorte de scholen zullen worden gesloten. Indien de geboorte tussen 12 en 24 uur geschiedt, zal eveneens vry worden gegeven. De volgende dag wordt dan als nationale feestdag beschouwd. Zou als gevolg van het tijdstip der geboorte de nationale feestdag op een Zondag vallen, dan zal de viering naar Maan- dag worden verschoven. i In de grenscorrectieplannen der Nederlandsche regeering is ook opge nomen de wig, die het Duitsche ge bied tot dicht by Nijmegen doet doordringen. De nieuwe grens zou van Nöord-Limburg af Noordwaarts verloopen in een flauwe bocht Wes telijk van Goch en Kleef, om dan naar het Oosten af te buigen en ten Noorden van Emmerik langs loopen- de de „oude" grens weer te bereiken. Dit gebied behoort tot de Kreise Rees en Kleef, welks bewoners circa voor de helft van landbouw leven en waar ongeveer 50 pet. van den bodem uit weiland bestaat. Intusschen zyn de verhoudingen in de „wig" anders dan in de rest van genoemde Kreise. Men treft er n.l. eenige industrie aan. Daardoor komt het, dat, globaal geschreven, de bevolking in het gebied, dat hier bij Nederland zou komen, vóór 60 pet. van de landbouw leeft en voor ongeveer 40 pet. uit industrie-arbei ders bestaat. In het gebied liggen de plaatsen Kranenburg met Arntsbezirk, Kessel (pok met het daarbij behoorende territorium) Rindern en dan ten Noorden van den Ryn nog Elten. Het deel van Rindern, dat by Ne derland zou komen, is in hoofdzaak boerenland. Kessel bestaat over wegend van landbouw. Wij zijn in Kranenburg geweest. Tot zyn Ambtsbezirk behoort het nabijgelegen Schiffentum (eigenlijk ligt het om Kranenburg heen) en de „Oite" Frasselt, Schottheilde, Nut- terden, Zyfiich en Wyler (beide laat- sten sinds Nov. 1945)'samen met 4750 inwoners; Eens waren er 6000, maar 300 sneuvelden er en de rest der ontbrekend9n vertoeven nog in de Russische zone of in naburige plaatsen. In Kranenburg en omgeving is zeer veel vernield. Dit lot deelt de streek met Kleef, Wesel en Xanten. Het artillerievuur dat Montgomery's op- marscli in 1945 voorafging en bege leidde, is daarvan de oorzaak. Vlieg tuigbommen deden de rest. Wyler is voor 90 pet. vernield. Zyfiich voor 80, Frasselt ook voor 90 pet., maar hier is al weer heel wat opgebouwd. Ook Kessel leed schade, Rindern en Elten zyn er echter tamelijk goed afgekomen. Kranenburg zelf werd voor 55 pet. verwoest. Het land maakt denzelfden indruk als.de meest geteisterde gebieden in Nederland. Ik zag er fietsen met massieve banden (by een bezoek aan Duitschland valt overigens op hoe veel fietsen nog luchtbanden hebben en hoe betrekkelijk goed de men- schen nog in hun kleeren zitten. Heele stukken straten in Kleef en Kranenburg zijn modderig en vol kuilen. De trambaan is vernield, de masten voor het dradennet staan scheef of krom of verdwenen. De Engelsche soldaten die op den weg naar Groesbeek de grensslag- boora bewaken, vinden noch in Kleef noch in Kranenburg een „canteen", voor recreatie moeten zy naar Ny- megen. Overigens bespaar ik u de beschrijving der ruines. Nutterden en Schotheide hebben een arbeidersbevolking, die in Kleef werken in de schoen-, margarine- en oliefabrieken. Kranenburg kent slechts de Bato-chocolade- enmarme- ladefabriek, en een leder- en rubber fabriek, die stil liggen. In het Amtsbezirk Kranenburg wonen nog Nederlanders, in Duitsch land geboren. Een zeer klein deel daarvan is lid van de N.S.B. geweest. De bevolking in de „wig" is bijna geheel Katholiek. Kranenburg b.v. telt slechts 40 Evangelischen. Hun kinderen gaan op dezelfde school als die van katholieke ouders. In Amt- Kranenburg werden bij de jongste verkiezingen 127 stemmen op de communisten uitgebracht en circa 480 op de socialisten. Zij kregen geen van beiden een zetel. Hoe denkt men over de grenscor rectie Het verhaal wordt eentonig. Vol gens de Gemeinde-Amtsdirektor zijn de meeste boeren er tegen. Zij zeg gen aldus: „Wijziging van den toe stand heeft voor ons geen voordeelen omdat de Nederlandsche -landbouw op den duur toch zijn overschot aan zuivel- en andere producten aan Duitschland moet verkoopen. Wor den wij Nederlanders, dan verandert er in onze bedrijven en in onze af zetmogelijkheden niets. Waarom zou den wy er dan voor zyn Nederlander te worden Volgens 'onze zegsman was een „klein deel" der boeren echter voor grenscorrectie, nl. zy, die er een persoonlijk voordeel in zien. Aange zien de anderen er geen voordeel in zagen en daarop hun conclusie ves tigden, ligt de opvatting voor de hand, dat een groot deel der bevol king zyn meening bepaalt aan de hand van. het pure economische be lang. - De arbeiders, - aldus de Director, vreezen door de grenscorrectie in de knel te komen. „Als wy dan nog maar in Kleef kunnen bly'ven wer ken" zeggen zy. Dat is hun grootste zorg. De toestand bij Grcnau bewijst, dat Nederlandsche arbeiders echter zeer wel in fabrieken kunnen wer ken, die aan de andere zijde van de grens liggen. Waarom zou het by Kleef ook niet kunnen Andere bezwaren, die wy verna men, betreffen hen, die zich na Mei 1940 in de streek gevestigd hebben. Vluchtelingen uit Oost-Duitschland b.v. of bewoners van Kleef', die weg 'gebombardeerd zyn. Dit probleem doet zich langs de geheele grens voor, van Noord tot Zuid. In hoever de grenscorrectie een „nieuw onrecht" zou zyn, waarmee men trachten wil het „oud onrecht" (de schade die Duitschland ons toe bracht) goed te maken (zoo formu leert men het graag van Duitsche zijde, is- nog niet met zekerheid te zeggen. Dat hangt er van af, hoe de bevolking in den grond van de zaak over de grenscorrectie denkt, uit economische of politieke of gevoels- motieven en hoe het haar zal vergaan onder Nederlandsch bestuur. Het is wel zeker, dat Nederland bijzondere zorg aan de grensgebieden zal moeten besteden (speciaal dat by Nymegen) aangenomen dat de grens correctie er doorgaat. Anders kwee ken wij aan onze Oostgrens een nieuw pauperdom. Wij moeten er van doordrongen zyn, dat wy. by alle inspanningen, die reeds van ons gevorderd worden (Indië, de Wederopbouw) een zware nieuwe taak op onze schouders zou den laden. „M. en N." Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Iedere 2e en 4e Dinsdag van de maand is het Kleuterbureau van het Groene Kruis vanaf 2 u. geopend. Mgr. Gouraans veertig jaar priester Een Aneta-telegrarn van 29 Dec. meldt, dat onder grote.belangstelling onze vroegere dorpsgenoot. Mgr. Jac. Goumans, apostolisch vicaris van Bandoeng, zyn 40-jarig priesterfeest heeft gevierd. In de kathedraal droeg de bisschop een pontificale mis op waarbij de hoogste militaire en bur gerlijke autoriteiten aanwezig waren. Frater Aurelius dirigeerde het vier stemmig koor, dat de „Missa Festa" zong. PastoorVan Gils hield de feestpredikatie. Tijdens de drukbe zochte receptie werd namens de katholieke burgerij een geschenk onder enveloppe aangeboden. De Prins-Bernhardkapel bracht tijdens deze receptie aan mgr. Goumans pn de Kruisheren een muzikale hulde Öntwikkelings- en ontspanningskring Venray Het is ons eindelijk gelukt de wereldberoemde Meerssener Nachte galen naar Venray te doen komen om een uitvoering te geven in de feestzaal van Huize St. Servatius op Zondag 12 Januari 1947. Dit koor, dat met glans in vergelijking kan staan met de weleer zoo beroemde „Wiener Siingerknaben", zal ook hier onge twijfeld aller belangstelling trekken. Voor verdere bijzonderheden zy' verwezen naar achterstaande adver tentie. Vermist Sedert Oudejaarsdag wordt alhier zekere P. T. vermist. Ondanks de nasporingen is men er nog niet in geslaagd hem terug te vinden. VASTENAVOND 1947 Deze week kwamen wy door een toeval in 't leger van de Piëlhaas en er was een drukte van belang. Na tuurlijk hebben wy de g9legenheid niet laten voorbijgaan om ons licht even op te steken over de a.s. Vasten avondfeesten. De plannen zyn inderdaad groots. Deze Vastenavond zal de voorgaande ver overtreffen mits.... mits geb Venray samenwerkt om hier een goede Vastenavond klaar te krijgen en wel een, die een vergelijking met die van andere plaatsen goed kan doorstaan. De feestelijkheden beginnen reeds Zondags met de plechtige installatie van de nieuwe Pjins. terwyl verder de geheele dag muziek is in de café's en in de verschillende dans tenten, die in Venray en op de kerkdorpen zullen komen. Maandags zal de grote optocht uit trekken en het is vooral deze optocht, waar de verwachtingen zeer hoog van zyn. Buurt- en andere verenigingen zul len natuurlijk hun beste beentje voorzetten om hier werkelijk iets goeds van te maken, iets, dat de Vastenavondsstemming precies zal uitbeelden. Diverse groepen hebben zich ook al opgegeven, voordat de officiële inschrijving open stond. Maar de beste en grootste komen nog, nu men zich opgeven kan. Vooral de costumering, hoe groot de nood aan textielpunten ook is, moet dit jaar af zyn. Van Vastenavond-Dinsdag wordt iets nieuws gemaakt. Dit zal een „Dolle Dinsdag" worden, met als hoogtepunt de trouwpartij van Scheie Maan en Flora Floerts. De twee laatste dagen zal het tra ditionele dansfeest natuurlijk ook weer gehouden worden en reeds vele kasteleins hebben toezegging ontvan gen of zijn nog aan het onderhan delen met danstenthouders. In ieder geval is het zeker, dat er plaats ge noeg zal zijn om zyn hartje op te halen. De Raad van Ellef heeft hiervoor ook nog diverse attracties, zodat het Vastenavond's feest, indien alles en allen meewerken een blij en vrolijk volksfeest worden zal. Onnodig zal het zijn om onze dich ters nogmaals aan te sporen hun geestesgaven zo spoedig mogelijk in te zenden Mochten sommige verenigingen nog r.iet begonnen zyn met plannen te maken, dames en heren het is de hoogste tyd! Stroopers in de Kerstnacht De Toneelvereniging Merselo bracht Zondag en Maandag in de Aula van het Gymnasium voor de leden van de Derde Orde voor het voetlicht „Strooper in de Kerstnacht". Beide avonden was de zaal meer dan ge vuld. De bezoekers waren zeer tevre den over het gebodene. Afscheid van Pater Conradus Goumans o.f.m. Binnenkort zal een priester van Venraysch bodem vertrekken naar de Missie van de Paters Minderbroe ders in Brazilië. Vol geestdrift heeft hy dit ideaal gekozen, te mogen arbeiden in de Wijngaard des Heeren, aan de uitbreiding van het Ryk van Christus. We moeten ons dat eens even in denken. Hier vinden wy het al erg noodig, dat een priester tot herder wordt aangesteld over driehonderd mensen, terwijl in Brazilië een pries ter de zorg heeft over dertigduizend zielen en onder veel moeilijker om standigheden moet werken. De vertrekkende missionaris zal Zondag a.s. 12 Januari in de Paters kerk een afscheidswoord tot zyn dorpsgenooten richten en collecte houden voor zijn missie. Ook in de noodkerken, Heide en St. Anna zal voor dat doel gecollecteerd worden. Wy twijfelen er niet aan of de Venrayers, die altyd zoveel voor de Missie voelen, zullen een goede gift schenken voor de Missie. Wy wensen de vertrekkende dorps genoot Gods ry'kste zegen over zyn Apostolaat. Zeldzaam gouden jubileum In Maart a.s. hoopt de heer Alfons Sybers, Hoenderstraat 26, het feit te herdenken, dat hy voor 50 jaren lid werd van de destijds bestaande Fan fare .Euterpe". Al die jaren is Fons een der trouwste leden gebleven en is dit nog. Geen wonder, dat dit feit niet onopgemerkt zal voorbijgaan. In Duitschland aangehouden. Een tweetal personen uit Venray, zekere P. en ".d. G. zijn aan de Duit sche grens aangehouden, verdacht van smokkelaiy. Beiden zyn naar Duitschland overgebracht en opge sloten. GEVONDENeen inlegvel. Bureau dezer eourant.j Geslaagd Op het te Eindhoven gehouden modevak praktykexamen slaagde onze dorpsgenoote Mia Verstegen, Venray en Annie Groetelaars, Veulen voor coupeuse. De nieuwe Gouverneur bezocht N.-Iamburg. De Commissaris der Koningin, Mr. Dr. F. Houben, heeft, als eerste daad na zyn ambtsaanvaarding, zich aan stonds naar enkele centrale punten van de noodgebieden in de provincie o.a. Venray begeven om contact op te nemen met de burgemeesters der gemeenten in die gebieden. Daarmede heeft de nieuwe Com missaris der Koningin tot uitdrukking willen brengen, dat hy zoo spoedier mogely'k in volle mate aandacht wil in Venray en de Smakt door de Medische Mis siezusters en 't Groene Kruis. Van 13 t.m. 18 Januari kan iedereen zich laten behandelen voor scabies in deUrsulaschool van de Zusters Ursulinen aan de Maasheescheweg. Dit geldt alleen voor de inwoners van Venray en de Smakt. Degene in Oostrum, Oirlo of Castenray die verzuimd hebben, of niet in de gelegenheid waren zich al daar te laten behandelen, kun nen zich ook alsnog in Venray laten behandelen. De Scabiespost is dagelijks geopend van 8.30 tot 12 uur en 's middags van 1.30 tot 5 uur. Kan men overdag geen tijd vrij maken dan kan men zich by de Zusters vervoegen om een uur in de avond af te spreken. Iedereen wordt gratis behan deld, één eisch wordt gesteld: n.l. in geval van besmetting moeten alle inwonende leden van het gezin, dus ook dienst meisje of knechten, behandeld worden. Wordt deze voorwaarde niet vervuld dan is behandeling vrijwel doelloos daarna eenige tyd dan herbesmetting zal op treden. Indien men dit verkiest dan kan men zich eerst door zijn huisarts laten onderzoeken, vooral als men ook aan 'n andere huidziekte lijdt, is dit aan te raden. Een briefje van den dok ter is overigens niet vereischt. 'Voor zich op de school te laten behandelen moet men zich thuis goed wasschen. Spaar de zeep niet, want U zult weer ruim voorzien worden. Meenemen 1) Stamkaart gezinshoofd (ov. trouwboekje); 2) Ziekenfondskaart voor hen die lid zyn van 't ziekenfonds; 3) Handdoek (voor de zeep.) Elk gezin, dat zich laat be handelen, ontvangt de volgende hoeveelheid zeep, by het begin van de behandeling: 1 kg groene zeep per gezin. Na afloop van de behandeling van 't geheele gezin; 1 pond per lid, met een maximum van 10 pond groene zeep. Verder 1 stuk huishoud zeep pei lid eveneens met een maximum van 10stukken, waar bij. de aanvanlceljjk verstrekte 1 kg zeep wordt afgetrokken. Hier onder mogely'k 1 st. toiletzeep. Do zeep is alleen verkrijgbaar tegen betaling. Thuis zal het beddegoed ook ontsmet-moeten worden hetgeen eveneens door zusters en helpsters van het Groene Kruis zal geschieden. Speciaal voor de afdeling mannen werken eenige Broeders van liefde, die zich voor dit werk beschikbaar hebben ge steld. De scabiesbestryding in Castenray en Oirlo was een succes, laat Venray .het goede voorbeeld volgen. De kinderen op de scholen, zullen op scabies onderzocht worden, besmette kinderen krij gen een briefje mee voor do ouders. Dringend worden die ouders verzocht, het geheele ge zin dan te laten behandelen In de overige kerkdorpen zal de scabiesbest rij ding plaats heb ben van 20-25 Januari. Nadere berichten hierover volgen nog. schenken aan de moeilijkheden, waar mede de getroffen streken te kampen hebben. SY V-Omroep De wedstrijd Zondag tegen Bergen is afgelast. Maar indien het behoor lijk weer is a.s. Dinsdag dan komen trainen Denk er aan wat op 't spel staat. Jaarvergadering P.D.V. „De Zwaluw". Zaterdag 4 Januari had in café Schellen de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereniging. Het bleek, dat de duivensport zich in een stijgende belangstelling mag verheu gen, bewijst het stijgende ledental hetwelk op 1 Jan. 1946 49 en op 1 Jan. 1947 84 bedroeg. Dit aantal is wel het hoogst bekende sinds de duiven sport in Venray georganiseerd is. Op de agenda kwam o.m. voor de bestuursverkiezing. Penningmeester P. Kersten stelde zich niet herkiesbaar. Na stemming bleek het oude bestuur herkozen te zyn. De heer J. Verstee- gen kwam op de vacante zetel. Het financiële overzicht gaf een karig batig saldo te zien, waardoor het bestuur zich genoodzaakt zag van elk lid 'n kleine bydrage boven de gewone contributie te verlangen. Om de kas nog meer te spekken, kwam by de rondvraag 'n lid met het voor stel duiven gratis beschikbaar te stellen en deze by opbod te verkopen. Dit voorstel viel in goede aarde en spontaan stelden diverse leden duiven disponibel. Tot 15 Januari a.s. kunnen nog duiven opgegeven worden. Het bestuur overweegt de verkoop t.z.t. OD z'n Amerikaans te houden, zodat elk lid in de gelegenheid is zónder te grote kosten in het bezit van 'n duif te komen. De hokcontrole en het reglement vormden nog 'n belangrijk punt van de agenda. Op de volgende vergade ring zullen beide onderwerpen defini tief afgehandeld worden. Vooraf moeten de leden een complete hok- lyst in tweevoud indienen. Als nieuw lid werd voorgesteld de heer Alb. Hendriks, Overloon. Op de vergadering van 1 (Februari wordt over zijn lidmaatschap gestemd. Ten overvloede delen wy nog mede, dat aspirantleden zich schriftelijk of per soonlijk moeten melden by het bestuur. VOEDSELBUREAU's VENRAY EN OIRLO BEKENDMAKING. Vroege aardappelen met nacultnur. Do aanvraagdatum voor vergunning van vroege aardappelen is verlengd tot 1 Februari 1947. Tevens kunnen op deze vergunningen nacultuur groenten worden aangevraagd voor alle daarvoor in aanmerking komende producten, met uitzondering van sla, spinazie en andijvie. Indien telers van vroege aardappelen na-cul- tuur groenten wenschen te telen, dan gelieve zij dit nog even op te geven. Dorschmachincs. De P.V.G. voor Lim burg heeft voor directe aflevering beschikbaar, enkele breqdstroodorsch- machines tegen de pry's van f 3000.- Landbouwers, welke dringend zulk een dorschmachine noodig hebben, kunnen dit Maandag v.m. nog op de Bureaux opgeven. Zitdagen. Voortaan zullen IEDERE WEEK zitdagen worden gehouden als volgt Bureau VENRAY: Venray-Heide iederen Dinsdag v.m. café Litjens; Yssolsteyn iederen Dinsdag n.m. Boerenbond Merselo iederen Woens dag n.m. café Arts. Bureau OIRLO: Oostrum, iederen Maandag v.m. in café Wed. Camps; Castenray, iederen Maandag n.m. in café KuypersVeulen, iederen Dins dag v.m. in café van Gasselt Leunen, iederen Dinsdag n.m. in café Ant. Martens. Levering M.C. varkens. Nu op aan drang van de Stichting van den Land bouw de pi ijzen van slachtvarkens reeds vanaf' 51 tot 90 kg. geslacht gewicht op f 1.87 per Kg. zijn vast gesteld, en deze zeker binnen 14 dagen zullen worden uitbetaald, mag verwacht worden, gezien de slechte krachtvoederpositie, en het bezwaar op vele bedrijven om het noodige graanvoer te verstrekken, dat vele M.C. varkens met een gewicht van ongeveer 70 kg. zullen worden ge leverd. Men kan dan ook beter aan de graanaanslag, welke voor de men- schelijke consumptie dringend noodig is, voldoen. k De P.B.H. v. Venray en Oirlo H. EMONTS Aanvullende BONNEN LIJST voor de tweede helft van de 1ste periode 1947 (5 t.m. 18 Januari). Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook no. 2) 55—4 Algemeen 100 gram bloem of kindermeel (niet uit ryst bereid) 55-5 Algemeen 1 kg. appels of peren 55-6 Algemeen 50 gram cacao 55-7 Algemeen 125 gram koffie p5-8 Algemeen 50 gram thee 55-9 Algemeen pl.m. 225 gr. huis houdzeep of 90 gr. toiletzeop. Bonkaarten KD, KE 701 (strook no. 2) 56—5 Algemeen 1 kg. appels of peren 56—6 Algemeen 50 gram cacao 56—2D Reserve pl.m. 225 gr. huis houdzeep of 90 gram toiletzeep 56—2E Reserve pl.m. 450 gr. huis-, houdzeep of 180 gr. toiletzeep. 56—3D Reserve 100 gram bloem of kindermeel (niet uit ryst bereid) Tabakskaarten T66 2 rantsoenen tabaksaitikelen. De bonnen voor appels en peren bly'ven geldig t.m. 1 Februari a.s. Schoenenbon voor hinderen Het C.D.K. doelt mede, dat de plaatselijke distributiediensten op nader vast te stellen dagen na 19 Januari a.s. aan kinderen, geboren in de maand Januari van een der jaren 1932 t/m 1946 een schoenenbon zullen uitreiken van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van do betrokken kinderen. HERSTELRAAD VENRAY Gezinnen, behoorende onder de parochie Venray en Rectoraat Smakt, welke tot heden geen oproep ont vangen hebben voor- het afhalen van extra textiel, voor de getroffen ge- bteden, zooals dekens, lakens of sloopen, alsook voor gezinnen, die verzuimden aan' de oproep van de Hemelraad gehoor te geven, kunnen biervan opgave doen op Maandag 13 Januari a.s. van 5 tot 6 uur ten kantore van dan Herstelraad Venray Schoolstraat 3. Dit geldt alléén voor oorlogsge troffenen. Medegebracht moeten worden alle stamkaarten van het gezin, schade- kaart Schade- en Enquête-commissie en schadeboekje. Voor gezinnen met 6 of meer per sonen, welke 1-persoons dekens heb ben aangevraagd en hieraan dringend behoefte hebben is gelegenheid liior- voor bonnen af te halen op Dinsdag 14 Januari voor de letters A-K en op Woensdag 15 Januari voor letters L—Z tel kens va» 5—6 uur. Ratten knagen aan uw boterham] Deskundigen schatten de schade, die ratten aan voedingsmiddelen in Nederland toebrengen op 20 a 30 IE <0 f* f -j (D 3 rr c 3$ O o. cr O 5' (0 O <2. <1> CD §-2. n 3 IQ Q ao CD 3* O r- o CD O 3» 3 o Q.3 g-ü) O KJ 3o gO gz O O Q O O fHh CD O CD 3 CD CD iü jj-ni n> Tv O" -1 C £- O TT .ft h C CL O CT X CQ -J CD Z3 O 3 ca 0 3 to N O O 3 C r*- H to C m co X O CD* CD CD c a c o CD -1 -* 3 7T 3 CD Q 3" tb cd" 3 it 3" Q Q- CD a CD CD a 7T -i CD O m Z m X U) Ss=|?lS J--1 p j a <D D O O 9<s tü-Up c. E'S. 5 t-, oi —li s a £.2. - 2 o s ~>®Ig 5 n r 3 ai a Saga e-s-Sg- o f rs3§ gg SS. CD W r o ►O o lil I a h H N S 3 3 d O O 2 CL <T5 H CD e £L CD CD 3 7C CQ* O O ia 3' o O -3 •o i»§ SS CD o ?r M o "O O a. <-< g. Ë.S w" o O i sr c-. o 3 Werkster gevraagd voor twee halve da gen per week. Adres bureau dezer.

Peel en Maas | 1947 | | pagina 1