Woning-nood WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Er is slechts een noodoplossing Oorlogstroffenen en Belastingen. Resultaat van eigen initiatief BEL bij Brand Weekoverzicht Pater Artemius Zaterdag 30 November 1936 No. 48 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 min./regel minimum 11 1.00 Abonnement sprijs per kwartaal: vcor Venray 11 l.CO buiten Venray 11 1.20 uitsluitend vooruitbet. men ons toe- Twee brieven, die stuurde, willen wy U niet onthouden. De eerste luidt Graag had ik nu, dat U toch eens eindelyk iets schreef over de wo ningnood. Reeds de gehele oorlog hebben wy willen trouwen, en nu na do bevrijding "kunnen we het niet, want er is geen plaats voor ons. De tweede luidt Zoudt U nu eens niets kunnen schrijven over het woningprobleem. Van de bevrijding af heb ik men sen in huis genomen, maar ik ben bang vandaag of morgen zelf naar een andere woning te moeten om zien, want, of ze gooien me uit myn eigen huis of ze breken het vandaag of morgen af. En zo zouden wy U er velen kun- non laten zien; het Venrays publiek, dat niet gauw zyn klachten en grie ven naar de krant s*uurt, geeft in verbitterde, wanhopige, radeloze, sar castische, giftige, lange en korte brieven zyn opgekropt hart en over vol gemoed lucht, in de hoop einde lijk oons bij de krant een oplossing te vinden, van wat in het leven van zo velen oen groot, zelfs 't grootste, probleem is geworden. En laten wé het maar direct zeggen: Er is geen oplossing voor, die ogenblikkelijk of in de naaste toekomst allen bevredi gen kan. Dit is een probleem, dat nog jarenlang een der grootste van de Venrayse samenleving blijven zal, en niet alleen van Venray maar van geheel Nederland en de meeste landen van Europa. Veel wordt er geklaagd en het is als kanker, die diep in de harten van vele mensen invreet, en veel levens geluk gaat onherroepelijk ten gronde. Vele gezinnen worden bedreigd of verwoest. En het is voor hen, die nog over een woning beschikken, dik wijls zo moeilijk de toestand in te denker, van die jongeman en dat meisje, die reeds zolang willen trou wen maar wier toekomstig geluk dreigt onder te gaan bij het zoeken naar een paar kamers. Wie kent de moeilijkheden van het gezin, wier huis is kapotgebombar- deerd en totaal verwoest en dat nu is ondergebracht bij anderen, die olke dag weer voelen, dat ze genadebrood moeten eten, die voelen, dat zjj niet welkom zyn en nu al bijna meer dan een jaar om een noodwoning vragen en bedelen Wat zijn de gevaren waaraan onze opgeschoten jeugd, onze jongens en meisjes zyn blootgesteld, die overdag wegéns gebrek aan woonruimte de straat op moeten en 's nachts bijeen moeten slapen in overvolle kamers Wio schetst de ellende en de zor gen van de zakenman die door den oorlog zyn pand verwoest, nu én aan gezin én aan zaak niet meer de nodige aandacht schenken kan. Wy weten ook, dat „de andere kant" haar minder mooie zyde heeft. Want waar is dikwijls de dankbaar heid, of laten we alleen maar blijven by het doodgewone burgerlijke fat soen van sommige, die by anderen een tehuis en onderdak hebben. Is het niet waar, dat er verschillen den zyn, die het eigendomsrecht van een ander niet meer kennen willen, Die de medebewoner zo pesten, dat hy da dag vervloekt waarop hij de nieuwe bewoners in zyn huis opnam „Je kunt me lekker toch niets maken", is oen slagzin geworden die brutali teit en gemeenheid schijnt te ver oorloven. En zo is het op het ogen blik- de toestand in ons Christelijk Venray. Gelukkig hebben we een bliksem afleider gevonden en kunnen we van dit alles enkelen de schuld geven, n.l. de Commissie voor volkshuisves ting, dat, mochten we velen geloven, enkel bestaat om de verwarring nog groter te maken dan ze al is. Zy ver geten echter, dat er een oud spreek woord is, dat zegt: waar niets is, ver liest zelfs de Keizer zyn recht. Zy vergeten, dat er ook in VGnray nog mensen zyn die hun plicht, hun Christenplicht kennen. Voor wiehet woord van Christus, „Ik was een vreemdeling en gij hebt mij niet geherbergd" geen loze leuze is. Want weet U, dat er in Venray meer dan 340 woningen zyn, waarin 2 of meer gezinnen gehuisvest zyn? Dat er door de bovengenoemde en zo gesmade commissie in ruim 270 „gevallen" een oplossing gevonden werd. Maar weet dan ook, dat er nog 160 gezinnen wachten op een oplos sing, die nog niet geholpen zyn. En dat deze „gevallen" nog niot geholpen kunnen worden ligt aan hen, die door gebruikmaken van aller lei listen of pertinente weigering zich ^onttrekken aan de zeer zware morele "plicht: mensen als gij en ik te huis vesten. Versta ons goed, wy willen niet alleen aan huiseigenaren de schuld geven, reeds hier boven memoreerden wy ook de andere zyde, maar als wy alles overdenken, dan voelen wy. dat zal ieder weldenkend en katholiek mens voelen, dat dit probleem slechts doer één houding tot oplossing kan gebracht worden, n.l. door een mini mum van goeden wil van alle inwo ners van Venray, evengoed van de woonruimte-zoekenden als van hen die woningruimte afstaan. Wie do zedenverwildering ziet en leert kennen, wie het kapotgeslagen levensgeluk bemerkt, weet, dat er een grote plicht bestaat, een plicht, die nog niet allen kennen of niet willen kennen. Er zouden meer jongelui kunnen trouwen. Er zouden meer grote gezinnen beter gehuis vest kunnen worden als een ieder zyn Chrlstenplich verstond en deed. Er zou niet zoveel levensgeluk ver woest worden als de inwonenden begrip hadden voor elkanders rech ten on inzicht hadden in de eigen plichten. Wij weten wat wy kunnen doen. Een volledige oplossing brengen on der de tegenwoordige omstandigheden is uitgesloten. Maar een nood-oplos sing is: EEN MAXIMUM AAN GOEDEN WIL BIJ ALLE BETROKKENEN Goddank zyn er vele gevallen, waarin het gedwongen samenwonen niet leidt tot conflicten en men. met open oog voor elkanders rechten en plichten, in christelijke zin de nood oplossing van een gedwongensamen- wonen .aanvaardt. Maar gebeurt dit niet, dan is de kans dat de woning nood- zal worden tot een ongenees lijke kanker ze6r groot. By ieder,die verantwoording draagt in welke zin ook, moet het probleem tot het schep pen van beter en meer woongelegen heid vooraan staan en het allervoor naamste zyn. Dat het nodig is, dat hierover nog geschreven wordt, tekent wel de veranderde geestesgesteldheid veler onzer mensen, hun schijnen de dagen van October 1944 niets geleerd te hebben, hun schynt Christus eigen woord niet van toepassing op deze tyd. God geve, dat zy nog bytyds de lessen begrijpen en daar naar han delen. In de memorie van antwoord op1 zijn begrooting schrijft minister Lief- tinck, dat hy vertrouwt, dat in het begin van 1947 de voorloopige aan slagregeling in de belastingen naar inkomen en vermogen voor het jaar 1946 gereed zal zyn en dat in de loop van 1947 voor een belangrijk deel gereed zullen komeirde definitieve aanslagregeling in de belastingen over de jaren 1944 on 1945, de navorde-1 ringsaanslagen over do jaren 1941- 1941 1943 en de voorloopige aan slagen voor 1947. De minister zal den inspecteurs opdragen aan de door den oorlog in hun bezit het meest getroffenen goen aanslagen in de heffingen ineens op te leggen, voordat de wettelijke rege ling voor de vergooding van de mate- rieele oorlogsschade is tot stand ge komen. Verder zal hy bepalen, dat met be trekking tot zoodanige getroffenen in op te leggen zekerheidstellingen in geen geval eenig bedrag voor moge lijke verschuldigd wordende heffingen ineens zal worden opgenomen. De druk van inkomsten- en loon belasting op de lagere inkomens zal zeer aanmerkelijk worden verlicht zoodra de herziening van het tarief dezer belastingen, die aanstaande Is, tot stand komt. Ook hot aantal tarief klassen zal dan verkleind worden. De minister overweegt de uitgifte van bankbiljetten van vjjf gulden. Op de schade-enquête commissies de put zat, en vele zorgen had, Consumentencrediot, sloot do voorzit- slaagde het missiecomité er in, ter de vergadering mot de gobruiko- waarvan liy de grote promotor was, lyke groet. om meer dan f 6000.— byeen te De film: „Do slag om Afrika", die krygen. Pater Artemius liet ondertus- hierna vertoond werd, word zeer sen echter zyn arbeid op ander terrein zeker door allen gowaardeerd. niet rusten. m die thans bezig zyn definitief de huis- -g-- zjjn hUjSbezoek stootte hjj tel- raadscliade af te wikkelen (de ver- j.en3 W0er op do vonVaarlozing der strekking van voorschotten via het nn{,rrtftionfio ioncd. En toen de Bis- Pensioen voor den boer. In 1918 besloot de bond van coöpe ratieve zuivelfabrieken in Friesland een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van invoering van ouder domspensioen voor de leden der aan gesloten fabrieken. Voor de personee- len van vry'wel aile fabrieken beston den roeds sinds meerdere jaren voorzieningen van eigen-, weduwen en weezenpensioen. Zooiets moest toch ook mogelijk zyn voor de leden, voor de veehouders. Noodig was het wel. Want voor velen hunner, boeren met een gering aantal koeien, was het toch meestal ook „Oud en arm". Een commissie werd ingesteld. Deze commissie adviseerde de zaak aan te pakken en dan niet plaatselijk, maar provinciaal, niet particulier, maar als onderdeel van de coöp. melkverwerking. Dit laatste door de premiebetaling van de deel nemende landbouwers te laten loopen via de melkrekening van de zuivel fabriek, waarbij zü waren aangesloten, Yier jaar later, in 1922, werd het advies verwezenlijkt door de oprich ting van het Onderling Boerenver- zekeringsfonds. 18 Friesclra coöp. zuivelfabrieken zegden medewerking toe. Als deelnemers van het fonds konden toetreden de leden van de fabrieken, aangesloten bij den bond van coöp zuivelfabrieken in Friesland of van een vereeniging, welker doel is de bevordering van de algemeene en bijzondere landbouwbelangen. In 1923 werd begonnen. De gelegenheid werd opengesteld voor individueele verzekering van eigen pensioen en bij overlijden uitkeering aan nabe staanden. Het aantal toetredingen bleek ring én steeg slechts uiterst lang zaam. liet fonds besloot toen naast de individueele de z.g. groepsverzeke ring in te voeren. Alle leden beneden 55 jaar van de aan het fonds meewerkende coöp. zuivelfabrieken konden in deze groeps verzekering worden opgenomen. Daarby werd rekening gehouden met den omvang van iedere bedrijf en wel door de heffing van een vaste wekeliiksche premie van 15 cent per koe of per hectare bouwland. Het verzekerd groepskapitaal hing dus, behalve van den leeftijd der deel nemers ook af van het getal koeien en de bedryfsgrootte. Daar later bleek, dat meestal verzekeringen tothoogere bedragen werden afgesloten dan op basis van een premie van 15 cent per koe per week, geschieden nu de ver zekeringen per f 1000.— met uitkee- ringen op 65-. 60-en 55-jarigen leeftijd. Uitbreiding, De openstelling dezer groepsverze keringen ruimde tallooze moeilijk heden uit den weg. Waren begin 1924 slechts 20 leden toegetreden, einde 1929 was het aantal deelnemers reeds gestegen tot 1266. Toen ook buiten Friesland de gedachte aan eigen pen sioen by de boeren baan brak, liet het Onderling Boerenverzekerings- fonds zyn provinciaal, zijn Friesch karakter los en breidde het ook zijn werkingssfeer tot de andere provin- cièn uit. Einde Dec. 1945 waren dan ook reeds 6974 leden van niet minder dan 184 coöp. zuivelfabrieken ofland- bouwvereenigingen aangesloten, van welke gevestigd in Friesland 78, Gro ningen 6, Drente 38, Gelderland Overijssel 34 en Noord-Holland 28. Begonnen met een verzekerd kapitaal van f 90.000, bedroeg dat eind 1929 31/, millioen en eind 1945 22millioen gulden. Yan de deelnemende leden der zuivelfabrieken geschiedt de premie betaling door inhouding op hot melk- geld. Deze heeft dus plaats op eon zeer gemakkelijke, goodkoope en be trekkelijk ongevoelige wijze. Do fa brieken dragen eens per maand do ingehouden premiebedragen aan het fonds af. In 1944 werd f 187.000 uitgekeerd aan renten (pensioenen) en aan kapi taal by overlijdon en bij afloop dei- verzekering. Van een beduidend aan- fabrieken nemen practisch allo aangesloten landbouwers aan de ouderdomsvoorzieningen in den een anderen vorm deel, soms krachtens een statutair besluit, meestal vrij willig. Geïnspireerd door het succes, door het Boerenverzekeringsfonds be reikt met de ouderdomsvoorziening voor den boer, worden thans ook in tïiinderskringen voor leden van het Centraal Bureau vcor de Veilingen soortgelijke plannen voorbereid. M. WOLDA. D-B.V.Ó. is geëindigd) zal aandrang worden uitgeoefend om zoo snel mo gelijk in de behoefte aan voorschot ten te voorzien. Binnenkort is een wetsontwerp te wachten, dat voorzieningen treft in zake civiele vorderingen op het Duit- sche ryk. De schade door het onbe paald blijven van leveranties aan ■Duitsche weermacht e.d. geleden zal niet geheel ten laste blijven van hen die al dan niet tegen hun wil be trokken zijn bij overeonkomsten met, dan wel eenzijdige handelingen van den bezetter. Hoogst ongewenst noemt do minis ter het dat sommige huiseigenaren niet tot herstel van de oorlogsschade aan hun woningen overgaan, doch de voorkeur geven aan een rentedragen de grootboekinschrijving, welke hun is toegekend ter zake van bedoelde schade. Het ligt in het voornomen van den minister te bevorderen, dat in de n ion we wet op de materieele oorlogs schaden een bepaling wordt opgeno men op grond waarvan de rentever goeding over de desbetreffende groot- bookinscliruvingen wordt beëindigd, indien alle voorwaarden tot herstei en wederopbouw zyn vervuld en be trokkenen niet tot herstel mochton overgaan. Weer een nieuwe instantie Centrale Commissie onteige ningsvergoedingen. Aan het College van Algemeeno Commissarissen voor den wederop bouw is in Mei 1945 bevoegdheid verleend tot het onteigenen van on roerende zaken ten behoeve van den wederopbouw. Dit college heeft thans ingesteld een centrale commissie voor de ont- eigenings-vergoedingen, die tot taak heeft advies uit te brengen over de toe te kennen vergoedingen. In het algemeen zal -haar advies ~.s bindend worden aanvaard. De leiding van de commissie, waarin ook het ministerie van financiën is ver tegenwoordigd, berust by ir. W. N van Nooten te Rotterdam. De Centrale Commissie zal via de wederopbouwbureaux uit het geheele land taxaties over de te onteigenen perceelen ontvangen, op grond waar van zy haar adviezen zal uitbrengen. De wederopbouw-bureaux zullen ten behoeve van juisto taxaties con tact houden met de bevoegde pry zen- bureaux. Zooals ook- by de vaststolling dor rijksbijdragen in de oorlogssehado het geval is, kunnen betrokkenen binnen een maand na ontvangst in de mede- deeling der onteigenings-vorgoeding bezwaarschriften tegon het daarvoor bedrag indienen. Uit Tsjecho-Slowakye werd in Octo ber byna 40.000 vierk. M. vensterglas ontvangen. Op grond van het nieuwe handelsverdrag met dit land is een bedrag van bijna 61/, millioen gulden voor den aankoop van glas beschik baar, hetgeen beteekent, dat ongeveer 2'/j millioen vierk. M. kan worden betrokken, waarvan voor 70 pCt. vensterglas. Transportmoeilijkheden in Tsjecho-Slowakye vragen hier nog om een oplossing. Onderhandelingen dienaangaande worden gevoerd. Portugal bleek alleen glas tegen hooge pry'zen beschikbaar te hebben. De groote behoefte noodzaakte even wel tot aankoop. In October ontvin gen wy uit dit land bijna 42.000 vierk. M. glas en op grond van de gesloten overeenkomst is nog 118.000 vierk. M, te verwachten. De ruitjes braken Canada kon en wilde ook glas leveren. De verpakking bleek echter tegen de lange reis niet bestand en de zendingen kwamen met gemiddeld 40 pCt. breuk binnen. Vandaar, dat deze import voorlopig moest worden gestaakt. Uit Italië werd juist een proefzen ding van 47.000 vierk. M. vensterglas ontvangen. Deviezenmoeilyklieden doen hier vreezen, dat het vooralsnog by een proefzending zal blijven, al wordt nog energiek getracht gunstige oplossing te vinden. Frankrijk leverde reeds enkele ge ringe hoeveelheden dakglas en thans maakt een aanvullend crediet van 15 millioen frans verdere invoer van venster- en draadglas mogelijk. Uit Duitschland worden per maand ongeveer 40.000 vierk. M. draadglas verwacht, terwijl ook Engeland met voorloopig maandelijks 1000 vierk. M. draadglas aan de leniging van den algemeenen nood bijdraagt. Indien de invoer in de komende maanden volgens de gemaakte afspra ken plaats vindtj zal omstroeks Maart-April 1947 de voorziening in dol glasschade over het geheole land op I ongeveer gelyk niveau zyn gebracht. De volledige bovrediging van de zeer groote behoefte zal echter nog wel enkele jaren in beslag ntmen. Van regeeringswege wordt alles in het werk gesteld om de glasvoorziening zooveel mogelijk te bespoedigen. Sinds September worden onder on middellijk toezicht van 't ministerie van Openbare werken en Wederop bouw pl.m. 90 pet. van de uitgegeven invoervergunningen voor vensterglas bestemd voor een directen aanvoer in de geteisterde gebieden. (Wel wat laat). Glas en nog eens glas. De totale behoefte aan glas werd na den oorlog geschat op 16 millioen vierkante M. Tot dusver kqn ruim 3 millioen vierk. M. worden geïm porteerd. Deze hoeveelheid bleef beneden de verwachtingen. Onze belangrijkste leverancier is België. Met dit land werd overeengekomen, dat vanaf 1 Juni 1946 maandelijks 250.000 vierk. M. vensterglas zou worden geleverd. Na voorafgaande soortgelijke ervarin gen bleek in October slechts 115.000 vierk. M. te zyn ontvangen. Oorzaken zyn het uitvallen van ovens, arbeids- moeilijkheden. opgroeiende jeugd. En toen de Bis schoppelijke richtlijnen eenmaal be kend waren, was hy de eerste, die het grote jeugdwerk in Venray wilde en moost boginnen. En waar moeilijk heden zich opstapelden en waar finan ciële zorgen de weg versperden, overal en altijd was het Pater Arte mius, die als eerste een bres, een opening zag of maakte. Plotseling en onverwachts kwam dan nog het bericht, dat de reis naar China zou worden begonnen. Naar China, waar zyn missionarishart al zo lange jaren om gevraagd had. En daarmede raakt Venray een priester kwyt die het moeilijk missen kan. De opbouw van het jeugdwerk is daarmee een eind teruggebracht. Het vertrek van Pater Artemius naar China is een felicitatie voor China, maar een condoleantie voor Venray zei de voorzitter van het jeugdcomité orige week by het afscheid. En zo is het. Pater Artemius, U zult boos zyn, dat wy dit schreven, maar de plicht van dankbaarheid gebood ons U open lijk erkentelijk te zyn voor het vele goeds, dat U voor Venray deed in de enkole jaren dat U hier in Venray zijn mocht. Een dankbaarheid, die geheel Vedray ook za'. laten blyken by de collecte Zondag a.s., die U evenals iedere Venrayse missionaris zal worden aangeboden. Venrays jeugd en haar ouders zul len het echter hier niet by laten, voor Uw moeizame missiearbeid zul len zy den gever van alle goeds bly'ven bidden om de zo nodige steun en hulp. Wy hopen, dat wanneer U weer op vacantie komt, U hier in Venray het jeugdwerk georganiseerd vindt, zoals U het zo graag mee had helpen organiseren. Pater Artemius, wij zyn U dankbaar voor alles en wensen U in China een ryk arbeidsterrein en Gods beste zegen by al Uw werk. 518 (Sirene) 392 (Politie) of 380 (Comdt. Brandweer) CONSUMENTEN CREDIET. Wy herinneren er nog eens aan dat aanvragen voor consumenten- crediet tot en met 30 November kunnen worden ingediend. Aanvraag formulieren zyn aan de postkantoren verkrijgbaar. Bij het afscheid van Onzo eertijds zo grote en bloeiende Parochie van St. Petrus Banden is uiteengevallen in diverse kleinere parochies. De geestelijke leiding stond en staat voor grote problemen, maar zoals bij alle tegenspoed dikwijls ook nog een gelukje komt, zo was het ook hier. Als kapelaan in de Paterskerk werd n.l. Pater Artemius aangesteld. Een eenvoudig priester en monnik, met een geweldige dadendrang, één groot ideaal: de missie en een alles over heersende liefde voorde jeugd, speciaal de opgroeiende Venrayse jeugd. En velen hebben hem leren ken nen op huisbezoek, velen als biecht vader, maar zyn grootste werkkracht ontplooide hij toen bekend gemaakt werd, dat vanuit het Patersklooster zes missionarissen naar ie missie gebieden zouden vertrekken. Direct was Pater Artemius klaar om naast de steun van het gebed, deze missionarissen ook materieele 6teun mee te geven. En hoewel Venray zelf zwaar in Vergadering R.K. Arbeidersbeweging afd. Venray Vrijdag 22 November j.l. vergaderde bovengenoemde Arbeidersbeweging in Luxor. De wnd. voorzitter L.Janssen opende deze vergadering met deChr., groet en heette allen welkom, waarna door do Secretaris de notulen werden voorgelezen en vastgesteld. Voor verkiezing van een bestuurs lid werden W. Peetere, H.Janssen en A. Willems candidaat gesteld. De heer W. Peetere, Merselosche weg, werd gekozen met 94 stemmen. By de verkiezing van een voorzitter werd door de heer Van Gennip aan de vergadering voorgesteld, dit aan het bestuur over te laten, daar vol gens hem dit de beste oplossing was. Werd goedgevonden. Voor Commissieleden Solidariteits- dienst gaven zich op: J. van Goch, A. van Soest, P. Lenssen, A. Theuws en II. Janssen. Hierna verkreeg Van Gennip het woord. In korte trekken maakte hy de vergadering duidelijk wat de Standsorganisatie is en welke ver plichtingen zy heeft ten opzichte van haar leden. Met aandrang wa'arschuw- de hij tegen 't gevaar van 't Com munisme. Verder spoorde hy de leden aan om zich meer te ontwikkelen, en zich op te geven by Credo Pugno enz. Een hartelijk applaus ontving de geachte spreker voor zyn zeer leerzame uiteenzetting. Het Consumenten-crediet werd door weth. Peeters nogmaals duidelijk uit eengezet. Aan de-hand van tabellen lichtte hij het een en ander nog nader toe. Hij hoopte, dat er veel aanvragen zoudon komen, vooral voor groote gezinnen was dit een buitenkans om uit de ergste moeilijkheden te ge raken. Door het crediet aan te vragen verplicht men zich tot niets aldus weth. Peeters. Bij de rondvraag werd door een lid gevraagd of er ook een toneelavond georganiseerd werd voor de leden en of nog kans bestond om in Venray weer een Vaktekenschool te krijgen. Weth. Peeters beantwoordde beide vragen en zei, dat het houden van een toneelavond nog niet mogelijk was. Het bestuur heeft zijn best gedaan om een lokaal te krijgen, maar was daarin niet geslaagd. Wat de tekonschool betreft ontbra ken do leermiddelen en op 't ogen blik zoudon de kosten voor iedere leerling te hoog komen, zoodat wy het beste nog even geduld kunnen hebben. Spreker hoopte, dat men in September van 1947 zoover gevorderd was, dat men met de Ambachtschool kon beginnen. Nadat door weth. Peeters nog een Automatisch telefoonverkeer. Vanaf Dinsdag is hot automatisch telefoon-verkeer tusschen ge-automa tiseerde notten in het district 's-Iler- togenbosch volledig hersteld. De telefoondist rieten Breda, Eind hoven, 's-Gravenhage, Maastricht er. Venlo zyn dan automatisch te he reiken. Bloem en rijst voor kinderen Er zal om redenen van vereen voudiging binnenkort verandoring komen in de bonaanwijzing voor bloem en rijst voor de jongste kin dergroep. Thans worden deze bonnen por veertien dagen aangewezen engoven, zooals bekend, recht op een rantsoen van 300 gram bloem en 250 gram rijst per twee weken. Te beginnen op 7 December zal voor bloem telkens een bon van 600 gram worden aangewezen voor vii weker.. Voor rijst zal met ingang van 21 December hetzelfde geschieden n et dien verstande dat por vier weken 500 gram wordt verstrekt. Er komt dus geen verandering n, de grootte der rantoonen. SCHOENENBON op No. 2. In den loop van Decombor komen diegenen voor een schocnonbon in aanmerking, wier stamkaartnummer op het cyfor twee eindigt, voor zoo ver zij sedert I Januari 1345 nog geen bon voor schoenon hebben ont vangen. Distributie-nieuws. Op de bonkaarten K, L, O on P701, welke op 21 December a.s. in gebruik zullen worden genomen on met do uitreiking waarvan do distributie- diensten inmiddels oen begin liobbon gemaakt, komt in do linker boven hoek een bon voor, waarop bot num mer van de bonkaart i-; vermeld. Tegon inwisseling van deze bon zal men t.z.t. do volgendo bonkaart voor voedingsmiddelen kunnen vorkrygi n. In plaats van oen bon van het inh vel zal dus in de toekomst deze inwisselingsbon worden ingenomen by uitreiking van een bonkaart. Van het inlegvel zal voor dit doel goon bon meer worden verwijderd. Er moet evenwel met nadruk op gewe zen worden, dat het inlegvel zorg vuldig bewaard moet blijven, aange zien by uitreiking van een dclioenen- bon tie bon 614 van liet inlegvel moet worden ingeleverd. Voldoende kunstzijden kleeding in 1947. „Katoen en wol voor kleeding zal in' het komende jaar nog niet aan de vraag beantwoorden; de positie van kunstzijden kleeding zal eind 1947 echter gunstiger zyn", aldus de heer P. Fentener van Vlissingen, directeur van deN.V. van Vlissingens Katoen- fabrieken te Helmond. „Dit beteekent, zoo vertelde hy eon redacteur van het A.N.P., dat kust- zyden dauiesstoffen, voering, tricotage en lingerie naar alle waarschijnlijk heid in zoodanige hoeveelheden vor- krygbaar zullen zyn, dat men voor hot allergrootste deel in zijn behoefte op dit gebied zal kunnen voorzien. Helaas, beteekent het nog niet, dat het kleedingprobleem in het binnen land hiermee zal zyn opgelost. Immers katoenen en wollen stoffen kunnen door dezo industrie nog nier in voldoende mate worden afgeleverd. Aan voorspellingen op dit gebied, wilde de directeur zich niet wagen. Lonen bouwbedrijf. Op verzoek van de Bedryfsraad voor het bouwbedrijf hoeft het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd, dat werkgevers in het bouwbedrijf, die zulks wensen, aan hun arbeiders, die in verband met het daglicht reen 45 uron per week arbeid kunnen verrichten, niettemin maximum 45 uren loon betalen. Dezo regeling wordt geacht in werking te z:jn ge treden op 4 November 1946. Mr Houben Commissaris der Koningin in Limburg De benoeming van Mr. F. J. M. A. Houben te 's Gravenhage tot Com missarisder Koningin in do provincie Limburg is to verwachten. Dit a opvolger van Mr. Dr. W. J. A. van Sonsbeeck, die wegens zyn pensa on gerechtigde loeftü'i ontslag heeft ge vraagd uit zyn ambt. Mr. Houben, die Brabander v;m geboorte is, is een der leidende ren van de Katholieke Actie i! van Katholiek Thuisfront m D< Haag. Maximumprijs kofficsurogaat den consument bepaald op vraag beantwoord was betreffende 't j 30 cent per half por

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1