ÜJ I pm s 1 Pi I Hi s PM? !r15 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Mgr. P.I. Verriet in Venray INDIE Buitenlands Overzicht W eekoverzicht t!; li s 1 3 m. ÏïS. i s 3 iiï* in t?, i li r li o f O CD p 11 i I o o 3, -?H§1 o ÖT f <L Zaterdag 7 September 1946 No. 36 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave, Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28J TelefoonJK 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 8 mm. regel minimum fl 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Hartelijke ontvangst op het Dekenaat Zagen wij in de afgelopen tijd, dat veel vreemden Venray bezochten, óók zijn eigen zonen komen naar hun geboorteplaats terug om al dat oude weer te zien, wat zij achterlieten bij hun vertrek naar het buitenland. Om te zien wat waar is van al die ver halen over verwoesting en ruïnes. En vooral voor onze missionarissen roept hel oude vertrouwde dorp. Wij zagen Pastoor Kemps, Pater Swinkels en deze week Mgr. Verriet, de Apostolisch Vicaris van Curasao, een van ,,onze" bisschoppon. Mgr. is per vliegtuig naar Neder land gekomen en zoals hij zeiMijn hart ging open toen ik daar onder mij de zo dierbare kust van Nederland zag. Monseigneur bezocht zijn zuster, moeder Fulgentia, in het klooster „onder de Bogen" in Maastricht en kwam toen door naar Venray, Daar werd hij ontvangen door de Hoog Eenv. Heer Deken en de Edel achtbare Heer Burgemeester. En het was vooral de jeugd, die Monseigneur 's avonds een hartelijk welkom in Venray toeriep. Twee bruidjes boden hem 'een ruiker aan met een toe passelijk gedichtje. Het knapenkoor zong hem het _Tu es Petrus" toe. De verkenners, welpen en gidsen stonden voor het dekenaat opgesteld. Ook hier heette de Edel achtbare Heer Burgemeester nan ens alle inwoners van Venray, Mgr. Ver riet welkom in het vaderland en vooral in Venray, dat zo veel geleden heeft door den oorlog. De harmonie arriveerde wat later, maar het woord van de president, Dr. Sala, was er niet minder hartelijk om. Hij memoreerde de wijding van Monseigneur en het vele werk, dat sindsdien onder zyn leiding op Cura sao is verricht. SO pet. is nu Katholiek en, dat is niet het minst het werk van zjjn en onze bisschop Mgr. Verriet. Dr.Sala klaagde, dat 'hy niet alleen veel stof felijks in Venray vernield zou zien, maar ook, en dit is erger, veel gees telijks. Velen zyn enkel nog in naam katholiek en de diepe grond van hun geloof missen zy. Spreker beval ook Venray laan bij Mgr. zyn bezoek aan Rome en wenste Mgr. Verriet een prettige vacantie toe in het Vaderland. Dan nam de bisschop zelf het woord. En hij vertelde van het meeleven van heel katholiek Curasao met de strijd in Nederland. Hoe zy millioenen aan kleren, geld en andere nuttige dingen by eengespaard hadden en dit naar katholiek Nederland zonden, als dank voor het vele, wat do katholieken van Nederland voor Curasao gedaan heb ben. Monseigneur vertelde van zyn aankomst in Nederland, hoe zijn hart was samengekrompen toen liy op. weg naar Venray, dat grootste te ken onzer voorvaderen niet meer zag, de toren van onze prachtige kerk. Maar Venray zal zyn kerk weer opbouwen en het. zal een teken zijn van het geslacht, dat komen gaat, aldus Monseigneur. Hij was nog niet lang hier, maar hij meende, dat Dr. Sala wat te somber was. Evenals in het verleden zal ook nu dit geslacht weer tonen, dat het zijn oude godsdienstzin niet verloren heeft, zijn godsdienstzin, die wel liet beste blijkt uit de grote missieliefde, die Venray steeds bezat en ook nu weer toont. Monseigneur spoorde allen aan om het geloof metterdaad te beleven en evenals gij my altijd geholpen hebt met uw gebed en offeis, zo zal het volk van Curacao U nu helpen. Ook de Hoogeerw. Heer Deken onderstreepte deze woorden, waarna hij Monseigneur verzocht zyn Bis schoppelijke Zegen te willen geven. Nadat Monseigneur een vergelijking getrokken had met het Curagaosche nieuwe jaar, waar duizenden Zijn zegen kwamen vragen by het begin van het Nieuwe jaar, zo wenste hij ook nu Gods beste Zegen voor de toekomst. En dan gaf de vriendelijke witte Monseigneur zijn bisschoppelijke Zegen. Mgr. Verriet zal in Nederland een onderzoek instellen naar het Bijzon der onderwijs en de katholieke acties terwijl hy verder een bezoek zal brengen aan het getroffen gebied. Monseigneur zal na zyn bezoek aan Rome, ongeveer half November weer naar Curasao terug keren. Ook wij wensen Mgr. Verriet, een aangename vacantie toe in het Vader land, Geen zeur-brieven, vol beklag en uiteenzettingen over wat we hier nog te kort komen, maar opgewekte epis tels, die er van getuigen, dat ook bij de groote meerderheid van de achter geblevenen in het vaderland de moed en de pit er nog niet uit zyn. En evenmin het vertrouwen in de toe komst. DIXI. Hoe onze Venrayse jongens zich houden. Wat hun brieven ons leren Wy willen weer eens een belang rijk deel van onze geringe plaatsruim te inruimen voor woorden over hen, die zoveel recht hebben op onze be langstelling en waardering: de vele jongemannen uit de streek van Peel en Maas, die na de bevrijding van het moederland het als een plicht en roeping hebben gevoeld om ooklndië te helpen ontrukken uit de greep van den overweldiger en daarmee aan de inlandse bevolking vrijheid en de kans op welvaart te hergeven, tevens aan Noderland de kans om door eer lijken samenwerking die "welvaart op te voeren en er in te delen. Voor deze doeleinden vechten onz6 mannen nog steeds, want nog is In- die niet vry, nog steeds zucht de be volking er onder de terreur van door Japanners afgerichte schavuiten, die evenals hij ons de Land wachters-, K. K. cn andore handlangersorganisties van den overweldiger het deden, hun roof- er. moordlusten bot vieren. Het bedroevende is, dat, terwijl ver weg in tropische gewesten jonge land genoten hun leven dag op dag, uur op uur inzetten voor liet belang van Nederland en zijn Overzeese gebieds delen, velen hier misleid door onkun de of de perfide propaganda van aanhangers van extreme ideologiën of de agenten van buitenlandse be langen - mede door een tekort aan juiste voorlichting door de Nederland se overheidsorganen deze dapperen bekladden en verkeerd beoordelen. Wjj ontvangen regelmatig corres pondentie uit Indië en dezo bewijst ons telkens, hoe ernstig onze vrij willigers in Indië hun taak opvatten en hoe Karaktervol ze die volbrengen. Ons doet wann aan, te ervaren, hoe jougelui, die vroeger maar een oppervlakkig leventje hebben geleid, door den ernst van hun plicht in Indië en door hun lijke ervaringen, alsmede door een blijkbaar doeltref fende leiding, tot flinke kerels zijn uitgewassen, die weten wat ze wil len en zwaar hun eigen verantwoor delijkheid voor hun gestelde daden boselfen. 1-Iot is gemeen om dezo jonge man nen als een stelletl'e avonturiers af te schilderen, die naar hartelust hun kogels verpaffen op weerloze inlan ders. Wij hebben al meerdere brieven gelezen van vrijwilligers die daarginds hebben gedood. Maar zy verlustigen zich daarin geenzins. Zo hebben ge dood en zij zullen niot aarzelen om het wéér te doen. als het ging of gaan zal tegen sluipmoordenaars, tegen door de Jappen voor terreur opgeleid rapaille, Indische Landwacli- ters, K.K-ers en S.D. agenten om het eens „op z'n Hollands" uit te drukken - onder wier willekeur en geweld de overgroto massa der Indo nesiërs zucht en lydt, erger dan wij het ooit gedaan hebben onder de Duitse overheersing. Uit alle correspondentie blijkt, dat onzo jongens geenszins huurlingen zyn van kapitalistische belangen. Onze vrijwilligers hebben de vrijheid to lief dan dat ze deze zouden mis- gunnen aan het goede slag menschen, dat in het algemeen gesproken de eilanden van den Indischen Ar chipel bevolkt. Zij willen slechts vrienden zyn van de inheemscheu, zij willen dezen helpen aan hun vry beid en hen onafhankelijk maken van welken vreemden invloed ook, opdat ze met Nederland en de Nederlanders kunnen samenwerken voor gemeen schappelijke welvaart in één groot, in vrijheid samengebundeld konink rijk. Als er iets bepaalds is te noemen, dat onzo jongens een heilige drift bezorgde om het extiemisme en de extrimisten in Indië te bestrijden, dan is dat zeker niet een of andere politieke opdracht, maar de dankbaar heid van do groote massa der inlan ders, wanneer hier en daar de extre misten konden worden verjaagd en uitgeroeid. Die dankbaarheid demon streert zich herhaaldelijk in tallooze betuigingen en vriendelijkheden. Ge heel vrijwilligers banen de bevrijders den weg voor onze mannen, b.v. door het opruimen van versperringen, waarover zij moeten verder trekken om orde, rust en veiligheid te her stellen. Onze vrijwilligers zyn geen avontu riers. geen bandelooze bende en ze vormen geen zedelooze troep. In het laatste opzicht kunnen wij de ouders, vrouwen en verloofden geruststellen! De zedelijkheid in de troep is een onderwerp, waarover vele jongens ons openhartig hebben ge schreven Natuurlijk, ze zijn menschen als wij met deugden, feuten, gebreken en hartstochten. En de verleiding is groot. Maar het teekent juist het karakter en de standvastigheid van de overgroote meerderheid hunner, dat ze niet bezwijken onder de ver leiding, maar zich verstandelijk en moreel er tegen te weer stellen. Zeker, er zyn militairen, die ernstig ziek in de hospitalen liggen, zich een misschien levenslang lyden en bij wyze van spreken eeuwigdurenden moreelen kater hebben bezorgd. Zyn dezulken er niet in de Neder- landscho burgermaatschappij Ken nen we allen niet uit onze binnen- landsche militaire loopbaan tal van gevallen, waarin soldaten, onder officieren en officieren hun mensche- lyke eer vergooiden terwijl ze zich op een uur of minder sporens be vonden van hun echtgenoote of ver loofde In zedelijk opzicht toonen onze vry willigere in Indië, onder ernstige ver leiding, over het algemeen gesproken méér karakter dan de Nederlamlsche burgermannetjes in soldatenpak het in v red es- of mobilisatietijd hebben gedaan. Laten wo onze vrijwilligers niet beroddelen, maar hen sterken door ze voortdurend van onze interesse te laten blijken. Laten we ze vriend schap betoonen en regelmatig met hen correspondeeren, opdat we ze leeren kennen en begrijpen in hun moeilijkheden daarginds en opdat zij een frisschen kyk behouden op het moederland. Laten onzo meisjes voor al in briefwisseling met hen treden, d.i. in een eerlijke, openhartige uit wisseling van gedachten en belevenis sen, opdat in onze vrijwilligers het verlangen levendig blyve naar de reinheid van een jonge Nederland- sche vrouw, voor wier eer zij hun eigen eer hebben te bewaren on te beschermen. Het Griekse volk koos den Koning. In Griekenland toog het volk naai de stembus om vóór of tegen de monarchie te stemmen. Het heeft volgens den officiële uitslag, met meer dan 70 pet. voor den terugkeer van den koning gekozen. In de grote steden bedroeg het percentage vóór den koning 60 pet. op platteland £0 pet. Ondanks de con trole van Britse en Amerikaanse waar nemers, die zeiden, dat een en ander zich eerlijk had toegedragen, zeggen de communisten, dat de verkiezing heeft plaats gehad onder zware druk van deze regering. Vanzelf sprekend kan men haast zeggen, heeft Rutland ook de nodige op 'en aanmerkingen op de verkiezingen. De koning zal over enkele weken van Londen naar Griekenland terug keren. Uit do Kussen wordt men niet wijs. De Russen schijnen met allo ge weld een nieuwe oorlog voor te be reiden. Maakten zij eerst al herrie over de Dai dan ellen en zetten ze Turkije onder zware druk, zelfs zo, dat America en Engeland het wijse lijk oordeelden om maar grote zee manoeuvres in de Middelandse zee te houden, waarby geheime wapens meedoen en meevervoerd worden. Nu is hun satteliet Joego-Slavië weer eens begonrten het werk der Paryse vi edesconferentie, in het hon derd te laten lopen door een groter deel te eisen van Venetië-Julia. Ondertusschen experimenteren de Russen rustig en nog wel boven Zweden met V 2's en andere Duitse geheime wapens. Zij voegen do ver overde Duiise or.derzeërs by hun eigen vloot en reparerende vroegere Duitse slapschepen. Alles met gebruikmaking van Duitse experts, hoewel hun dit verboden is door het verdrag van Potsdam. Verder gaan er geruchten over reusachtige versterkingen van het Oostzeegebied. Wanneer hebben wy ook alweer soortgelijke verhalen gehoord En werd er rustig verder geslapen IVEDEK0PB0C1V Het raadsel der getallen Deze laatste weken heeft de romp slomp rond de wederopbouw in het felle licht der openbare belangstel ling gestaan. En merkwaardiger wijze is een en ander nu eens niot aan hangig gemaakt door de getroffen gebiedon zelf, maar heeft de dagblad pers haar oor eens te luisteren gelegd bij men kan wel baast zeggen zeur en kankerbladen uit liet getroffen gebied zelf. Het begon in den Haag. Het Ka-i merlid Andriessen stelde de vraag i aan de Minister of het inderdaad waar was, dat voor herbouw van een huis 33 instanties nodig waren. Neen. zei 'de minister, by myn weten maar 3. Nietes, zei de Gazet van Limburg geen 33 maar 38. Neen, zei de Volkskrant, wy tellen er al 40. Onzin, zogt ons een architect, 44. We knikken maar eens, daar zijn1 we getroffen voor- Wedden, dat ze volgende week er, al 50 hebben. Er zit schot in..., Maar alleen in de instanties. Of dat getel wat helpen zal, we geloven dat allang niet meer... Groote stijging van verkeersongevallen In Juli 1946 hebben in ons land 2335 verkeersongevallen plaats gehad. Bij 89 dezer ongevallen werden per sonen doodelyk gewond, bij 465 on gevallen ontstond ernstig lichamelijk letsel (exol., doodolyke verwondingen), by 464 licht letsel, terwijl in 1317 ge vallen uitsluitend materieele schade werd toegebracht. Hot aantal onge vallen mot doodelyken afloop en met ernstig letsel bedroeg in Juli 1938 60 resp. 361. Tengevolge van do 2335 verkeersongevallen in Juli 1916 wer den 1242 personen gewond, waarvan 96 doodeliik en 567 ernstig In de periode Januari t/ra Juli 1946 zyn 553 (339) doodolyke verkeers ongevallen geregistreerd, waar bij 584 (358)__personen om het leven kwamen en 2793 (2368) ongevallen met ernstig letsel, tengevolge waarvan 3316 (2490) personen ernstige kwetsuren opliepen. De tusschen haakjes vermelde cijfers hebben betrekking op de overeen komstige perioue in 1938. Fraudes ontdekt De distributiediensten schijnen de welwillenoe aandacht te hebben onzer politie. Helden is afgewerkt. Nu blijkt liet in Utrecht weer hommeles te zijn. 9750 rantsoenen margarine, 2000 tabik, 30 schoen- bonnen, wat te samen een slordige 20 mille opbracht. De heren zullen wel voor een jaartje "brom men. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Vrije sigaretten en zwarte tabak Millioenen sigaretten worden maan delijks clandestien en legaal inge voerd, doch hot grootste deel daarvan verdwijnt in don zwarten handel, aldus deelde de chef van de econ. recherche te Rotterdam mede. Vyf en zeventig procent van den zwarten handel leeft van de tabak er. men zou dezen onmogelijk kunnen maken, als de sigaretten vrij en tegen een acceptabelen prijs in den handel kon den worden gebracht. De econ. recher che staat in dezen lijnrecht tegen over het rijksbureau voor tabak. 3 eenheden braudstoffeu aangewezen. De bezitters van een brandstoffen- kaart „T 606"" dienen de daarop voorkomeiioe bonnen „62 BV" en „63 BV" in het tijdvak van 5 Sept. t.m. 30 November a.s. bij den brand- stoffenhandelaar in te leveren. Op deze bonnen zullen in totaal 3 eenheden vaste brandstoffen worden geleverd. Teneinde den handel en dus ook de gezinnen zoo gelijkmatig mogelijk te kunnen bevoorraden wordt er bij het publiek op aangedrongen met de inlevering van bovengenoem de bonnen niet tot het laatst te wachten, doch deze voor 20 Sept. a.s. aan den kolenhandolaar te over handigen. Op bon „62 BV" zal worden ge leverd 1 eenheid bruinkoolbriketten of gascokes, naar keuze van den leverancier en op bon „63 BV" twee eenheden vaste brandstoffen, even eens wat de soort betreft, naar keuze van den leverancier. Er wordt uiter aard naar gestreefd om de verdeeling der beschikbare soorten over den handel zoo gelijkmatig mogelijk te doen plaats hebben. De op de brandstoffenkaart T 606 voorkomende bonnen 58 en 59 kun nen worden vernietigd. In September een kilo suiker extra. In de tweede helft van September, zal in verband met het feit, dat eenigen tyd geleden het suikerrant soen niet volledig kon worden ge handhaafd, thans voor alle leeftijds groepen een extra bon worden aan gewezen voor één kilogram suiker. Inleveren nieuwe bonnen voor fruit. Uiterlyk Woensdag 11 Sept. a.s. moeten de bonnen 563 en 963 bij een handelaar in groenten en fruit wer den ingéleverd ter verkrijging van een nader vast te stellen hoeveelheid fruit. De aflevering op bovengenoemde bonnen zal beginnen, zoodra men op de bonnen 476 en 975 twee kilogram fruit heeft ontvangen en de rantsoen waarde van boven gepubliceerde bonnennummers is gepubliceerd. Doodelijk ongeval Op de staatsmijn „Hendrik" brak Dinsdagmorgen een kabel, waardoor de liftkooi ongeveer 40 m. naar be neden stortte. De hulp-opzichter L. Dieteren verloor hierbij het leven. Limburgers ontlersehe i(1 en. Woensdag werden onder de velen, die in den Haag waren, vyf Jam- burgers onderscheiden met hoge Amerikaanse decoratie's voor hun moedjg en heldhaftig gedrag gedu rende de bezetting. Deze zg. „Piloten- helpers" kregen de hoogste burger lijke onderscheiding der Vereenigde staten. Hendrik Tummers uit Echt kreeg de gouden palm, F. Yerbrug- gen en R. Roosjens te Roermond, Bert Poels uit Horst America en Wiel Houwen uit Helden kregen de zilveren palm by de Amerikaanse Oorlogsmedaille. In en door hen worden do onder grondse werkers, die in de zware bezettingsjaren taai en verbeten stre den tegen den verdrukker, geëerd. Nieuws uit Venray en omgeving tesecretario een formulier afhalen, meerderheid door een goed doelpunt Vervolgens moet hy zyn werkgever j uit te drukken. In do tweede helft verzoeken de op hot formulier voor kon Veohel de partyen echter weer komende werkgeversverklaring in te op gelijke voet brongen, 1 1. vullen en te onderteekenen, waarnaDe spanning stoeg ten top. Aan hy het formulier tijdens do keuring beide zyden werd het uiterste ge- moet indienen bij den Voorzitter van I gegeven. Razend snel bleef het spel den Indeelingsraad. j zich verplaatsen. Het publiek leefde enthousiast mee. En toen onze Ven- VOKHSEL1H KEAI VENRAY raysche jongens in do laatste secon- Registratiekaartr». W(j maken de 1den van de wed3trUd tenslotte nog r. door een mooie eoal de overwinning belanghebbenden "er op attent om op de registratiekuart steeds de grootte van het bedrijf in te vullen. Tevens willen wy eropwyzen.dat by te late inlevering van deregistra- tiekaart in liet vervolg geen voeder- toewijzing meer zal geschieden. De i door een mooie goal de overwinning uit het vuur wisten te slepen, kende hei enthousiasme geen grenzen meer. Hiermee won Venn y zelf haai eerste tournooi. Veche! werd tweede, Kollenberg derde. De geste v«*n de H.C.V'ers, waarby datum waaTop* de k^art ïngeïevord j ;an de „ZUvoren Turf" afstand moet zyn staat steeds op de kaart 0 vermeld. Dit is, voor de thans in het bezit van de veehouders zijnde kaart, 10 Sept. Tijdige inlevering is ook van belang, daar wy steeds belangrijke gegevens hiervan door moeten geven. Bovenstaande geldt eveneens voor het Voedselbureau Oirlo. De kaarten kunnen aldaar op de zittingsuren worden ingeleverd. Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen S uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Loonderving bij keuring voor den dienstplicht. De Burgemeester van Venray brengt het volgende ter kennis van be langhebbenden: Op 1 Septemberj.I. is eon regeling in werking getreden, welko betrek king heeftop liet toekennen vaneen vergoeding wegens loonderving by keuring voor den dienstplicht en i en waarin o.a. het volgende is be- i paald: i De werkgever is verplicht het loon uit te betalen, waarop de keurings- plichtige op den eersten dag van de keuring aanspraak zou kunnen ma- ken, indien hy op dien dag zijn nor- J male werk had verricht. Over den tweeden en eventueel over den derden keuringsdag zal vanwege het Ministerie van Oorlog aan belanghebbenden een vergooding worden toegekend wegens loondtr- ving. Deze vergoeding zal worden uitbetaald door liet Hoofd van don Indeelingsraad, waar men gekeurd wordt. De kouringsplichtige, die meent aanspraak op deze vergoeding te kunnen maken, moet daartoe eonige .dagen voor zijn keuring ter gemccn- KONINGINNEDAG dat is jammer, om deze aan haar sportievi Vechelsche vrienden te schenken, werd zeer op prijs gesteld, Onze dames kondon het niet tot een prijs brengen. Do uitslagen tegen Deurne, Tegelen en Kollenberg waren resp. 0—0,0—1 en0-0. Hier wonnen do Togelsche dames de Turf, de 2de was voor Veche), de 3de kwam aan Kollenberg. H.C.V'ers, jullie hebb9n door uw prachtig spel het medeleven met en de belangstelling voor de HCV en 't hockeyspel ir. sterke mate vermeer- ■cesderd. Wy -kunnen, deze dag geen onverdeeld noemen voor de organisators. Het bloemencorso, dat andere jaren J S. i .-Omroep, dikwijls uit tientallen groepen be. Verleden Zondag lieeft het eerste stond kon dit jaar ternauwernood de ellta, een uitstapJe naar swalmen go- tien halen. maakt, om daar de club van die naam s Middags niet de kinderfeesten ,e bekampen. In een overigens matig was het weer ouderwets druk op het ,d6 wedstrW won sv.v. ver- sporttenen,. Een massa deelnemers djend met 2, ,.adat onM jeugd een verdrongen zich voor de diverse wed.ir>_0 overwinning had behaald op die strijden, die vaten uitgeschreven. van Swalinen in een nederlaag-wed- De tractatie viel evenals de prijzen, bij de kinderen zeer in de smaak. Het concert 's avonds moet heel mooi geweest zijn, maar ik heb er niets van verstaan wegens de nogal luidruchtige begeleiding van de aan wezige jeugd. De Turnclub toonde enkele zeer mooie staaltjes van haar kunnen en op het Bengaals licht na was het precies als vroeger. Alleen is het te hopen, dat de kiosk spoedig klaar komt, wat én het geluid èn de plaats ten goede zal komen. De oudere jeugd was voor een groot deel elders haar vermaak aan het zoeken en keerden eerst diep in de nacht huiswaarts. Het is jammer, dat dit gebeuren moet. Waarom werd voor onze oudere jeugd ook niet eens wat georganiseerd, zoals wy b.v. in Oostrum zagen, waar wielrennen, hardlopen e.d. uitgeschreven waren voor hen. Velen zouden hier hun feest vieren in plaats van elders, zonder contro'e. Een dansvloer op de Markt schijnt wel taboe te zyn. De taptoe bracht een tam slot aan een tamme dag. Circus Renz. Gisteravond opende het Circus Renz, dat op het Sportterrein aan de Leun- scheweg staat opgesteld, zijn poorten voor de eerste voorstelling. De laatste weken was het in Cuyk, Gennep, Grave en Boxmeer. Hier had het niet over belangstelling te kla gen. Elke voorstelling was uitver kocht. [let rijk govarieerde program ma viel zeer in de smaak en de Pers was er vol lof over. We kunnen er dus zeker van zyn, dat Venray on omgeving ook een ruim gebruik van de geboden gele genheid zal maken. Geslaagd Te Den Bosch en Utrecht, slaagde voor het kleermakersdiploma Gezel A en B. de heren Jac. v.d. Vorleen P.J. Wismans. Op het te Amsterdam gehouden vakexamen slaagde voor het „Textiel Brevet", mej. M.T. van Es. aihier. Auto ongeluk stryden tournooi. a.s. Zondag komt de populaire 2e klasser Geleen mot de beide eerste elftallen naar Venray. Geleon is een ploeg van jeugdige spelers, die vooral om hun snelheid zeer gevreesde tegen standers zijn in het Zuiden. Wy zien ze met volle belangstelling tegemoet. De wedstrijden beginnen om 1 en 2.30 uur. Kr bestaat gelegenheid tót 15 Sep tember a.s., om donateurskaarten aan te ragen by de kassa. In verband met het groot aantal wedstrijden in seizoen '46—'47 is de prijs ervan be paald op f 5,50. De entrée voor de wedstrijden zal wegens de stedelyke belasting voortaan voor wedstrijden van liet eerste elftal 40 cent en voor die van het tweede elftal 25 cent bedragen. Het Bestuur deelt nog mede, dat do jaarvergadering van a.s. Zaterdag zal gehouden worden by Verheugen om 7 uur. F.D.V. de Zwaluw. Wedvlucht met Jonge duiven vanaf Aerschot. Afstand 100 km. Aankomst eerste 11.5.37 u., laatste duif 10.32*41 u. E. Vermeulen ie: M. Siebers 2e. 3e, 37e en 44e; Jean Janssen 4e, 36e en 40e; P. Lemraen 5e, 12e, 39e en 49e: M. Thoonen 6e, 19e, 26e on 43e: H. Vermeulen 7e; P. Spee 8e, 9e en 24e: J. v. Houdt lóe en lie; J. Bastiaan 13e, 27e, 28e en 35e; A. Willems 14e. en 32e; H. Croovmans 15e en 10e: G. Philipsen 17e; J. Strybosch 18e': I.. Coopmans 20 en 23e; fl. Derks 2lé en 46e; J. Klisters 22e en ovorduif; .T. v. Leuken 25e en 34e: M. Poels 29e en 50e; H. Peeters 30e; W. Thysen 31e; J. Ousters 33e; Jaap Verstegen 38e en 47e; 1'. Strijbos 41t; II. Strybos 42e en 48e; A. Loonen 45e. Wedvlucht met Oude duiven, vanaf Aorsehot. Afstand 100 km. Aankomst eerste duif 10.34.24 uur, laatste duif 10.54.8 uur. J. Kusters le en ovorduif; II. Crooy- j mans 2e en 10e: G. Janssen 3e en 4e: P. Spee 5e: H. Derks 6e: W. Lonr.ans "7e; A. Willems 8e en lie: Jean Jans sen 9e: W. Thysen 12e: J. v. Leuken 13e. Vorige week werd abusievelijk ver meld 3e diploma G. Janssen, dit Maandagmorgen is een vrachtauto, moet zyn J. Kusters 3e diploma. te Muiden, tegen een tram geredey. De auto vervoerde een 24-tal arbeiders uit Haarlem en omgeving, die te Venray werkzaam zyn. Een tiental arbeiders werden zoodanig verwond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Veulen Rectoraat Zor.dag j.l. was het feest op het Veulen. De wens van jaren is ein delijk in vervulling gegaan. Veulen heeft een eigen kerkje en een eigen Rector. Is het dan wonder, dat toen Rector Vorbucht, Zondag geinstal- leera werd, heel Veulen op de been was. Aan de rand van het Veulen, werd de Eerw. Heer Rector, omringd door bruidjes, afgehaald door de plaatselijke verenigingen, waarna pastoor Vorst er- mans uit Leunen de nieuwbenoemdo Rector, installeerde. Op het Jubilieum-concours van de P.D.V. „Welkom" te L'den, niet de vlucht op St. (juent in, op 18 Aug .j.l.. worden door de loden van de Zwaluw, de volgende prijzen behaald J. Verstegen 37—63 J. Kusters 45 I'. Janssen 100 J. Boom 182 G. Janssen 234 M. Poels 239 Totale deelname 969 duiven met 250 prijzen. D1STR1BUT1ED1ENST KRING VENRAY Bekendmaking voor de week van 8 t.e.m. 14 September 1946 Schoenen. Voor het tydvak van 11 i tot 25 September 1940 is het eind- De kinderen brachten hun nieuwecijfer 4 tvier) aangewezen voor een geestelijke leider, een aubade waarnaschoenbon. Iedereen, wiens stamkaart een plechtige hoogmis werd opge-als laatste cyfer 4 (vier) draagt, komt dragen. dus in dit tydvak, mits hy/zy in Januari 1945 of later geen bon voor H.t-Y.-nieuws. I gewone schoenen, Amerikaansche Prachtig weer, uitstekende wed- scl,'?.enen of. ^roepsschoenen heeft strijden on de goede hoekevgeest 0"Uant-'eIL in aanmerking voor een maakten het eerste -Zilveren Turf"- !'°n N ö01" "ewone Schoenen. De schoon- tournooi tot een succes en een mooie vl"110'! kuc°en afgehaald worden te propaganda voor de hockevsport. !o cf3? °.n <?rS,.-, vo|£cMaandag Er was veel en dankbare belang-Pi' vaB 9-l*2_uur A-G en van 14 16 u. H M. Dinsdag 10 Sept. van 9-12 u. N-R en van 14 -16 uur .stelling, die vooral in de strijd tus- jschen Kollenbergen Tegelen omdeio q. derde plaats en de finale tusschen J. ,*ens bes,.a;it °P «'e plaatse- Venray en Vechel van uitstokendzitdagen gelegenheid schoen- hockey konden genieten. Via een 0-0 gelijk spel tegen Kol- Waarschuwing voor winkeliers. Het i lenberg en een 1-0 overwinning op blijkt nog herhaaldelijk voor te ko- .Deurne bereikten de onzen do finale, mon, dat winkeliers op de bonnon waarin zich oveneens Vechel ge-waarop eerst Vrijdags mag worden plaatst had door overwinningen op gokocht, reeds Donderdags afleveren. I Tegelen en Boxtel. Dit is verboden en hierop zal in dé i In de finale bereikto het tournooi.toekomst streng worden gi let. Men zij zowel in spanning als in technische dus gewaarschuwd. jnMHtofc baar e»nix.,In 4e mm* Celdlrteldsilunr Lc-t uü^u ,„.d.llU:ilkcleu. umpui. vöd, uitgereikt D 9- '1 S3 5 0 ir S" S 0> Ct) 3 CD S CL CD I |- 3" O c Q. 3* (Q 3 IQ 3 I TT CD CD cn' cd" ^-\ CD X CD -J 3 li M Z o o O O D o f -•j Sü CD O j I O

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1