3 Sóldatcnketbkcl X o a> to Xi a n T2 *4 c 2. nT o a O to n 9 t-, a ■J. f 0 P-B C 55 2- fl> X n ra ra Zaterdag 24 Augustus 1946 No. 34 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave van den Munckhof Firma Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 postrekening 150652 PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm. regel minimum fl 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray (1 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. DE „NEDERRIJN" terug naar het moederland. Vorige week gaven wij U een artikel: „Land gevraagd", waarin de voordelen werden uiteengezet, die wij, Nederlanders en speciaal wy Limburgers, zouden hebben bij een grenscorrectie langs de lijn Venlo—Dinxperlo. Ondertussen hebben verschillende dagbladen hun best gedaan om in lange en prachtige verslagen te laten merken, dat de bewoners van de Nederryn altijd Duits zyn ge weest en Duits willen blijven. Niet alleen zal het oordeel van 10Duitsers weinig gewicht in de schaal leggen, maar deze reporters schijnen wei nig van de geschiedenis to weten. En ter zake. Een deskundige heb ben wy hierover naar zijn mening gevraagd, welke hieronder moge volgen. Veertig jaren terug waren we op bezoek op Exaeten. Onze gids daar, was de bekende aestetiker P. Giet man. Hij toonde er ons meerdere mooie beelden; vooral de engelen figuren hadden zijne en daarom ook onze belangstelling. I-Iet mochten geen meisjesfiguren, maar jongenskoppen ZUP.' Gietman kwam uit Xanten. Hy vertelde, hoe by zyn eerste PI. Com munie, daar in 't Nederlands gepreekt werd. Hij vond het jammer, dat de Nederryn van Nedefland - 't moeder land - was losgescheurd. Hy be treurde het, dat dit Nederlands gebied, door den Pruisischen roofstaat was opgeslokt. Onze geleider was al 'n oude heer en het is gemakkelijk te begrijpen, dat wy studenten, door deze woorden gepakt werden. Graag gingen wy met hem naar de gastenkamer, om daar nog wat te hooren over een onder werp, dat nu iedereen in Limburg, ja, in heel Nederland, in de gedachten ligt- De zonden onzer vaderen worden gestraft en gewrokon tot in het verre nageslacht. Het leek, alsof hy zag in de rampjaren van den tegenwoordigen tijd. Wat had het anders kunnen zyn! De Nederlandse staat had in den Bourgondischen tijd een kans. Ons volk was bezig zich te ontwikkelen naar een éënheidsstaat. Hoe gemak kelijk was daaruit een volk van 25 a 30 millioon Nederlanders gegroeid. Een staat gelegen in de lage landen, beheerschend de monden van Schelde, Maas, Rijn, Yssel en Dollard. Een land met één taal met een energiek en vruchtbaar volk,een natie gezocht door het recht, maar gevreesd ook door onrecht en machtswellust. Het begin van onze versplintering, van onze machteloosheid, ligt in de godsdiensttwisten. We willen de schuld niet werpen op katholieken of protestanten, we willen alleen maar constateeren, dat daar't trourig begin lag van onze verdeeldheid en onzen ondergang, waarvan we nu nog de ge tuigen zyn. Men moge er op wijzen, dat de z.g. gouden eeuw,'andere taal spreekt. Daartegenover staat, dat de zee provinciën te klein waren, om op den duur op te tornen tegen de omrin gende, concurreerende en vaak na ijverige groote landen. Zonder de landprovincies, zonder een voldoende achterland, met landbouw en later industrie, konden onze zee- en handels provincies do wedloop niet volhouden. Was ons volk één gebleven, hadden de godsdiensttwisten onze eenheid niet verscheurd, hoe geheel anders was onze geschiedenis geweest. De zonden der vaderen zyn op ons geslacht wel wreed gowroken. Zou dit ook gebeurd zyn wanneer Neder land, België, Fransch-Vlaanderen, de Nederrijn en het land der Roodo Aarde, die etnografisch en geografisch by elkaar hooren, tot oen groot ryk waren uitgebloeid. Is dit nooit meer goed te maken? Men zegtwe staan op een keer punt. Kan nu goedgemaakt worden, wat toen bedorven is? Zouden de landen, die in de loop der geschiedenis, ons Nederland een anderen weg op drongen, nu verplicht zyn ons volk recht te doen De roofstaat Pruisen, heeft den Nederryn geannexeerd, zeer tegen de zin der bewoners. Pruisen is nu van de kaart weggevaagd. Het kan nu zyn zware hand op de Nederrynsehe bevolking niet meer doen drukken. Maar hoe staat het met het Neder rynsehe volk zelf? Hoe denkt men daar Ik heb van meerdere menschen gehoord, dat zy gaarne weer tot het moederland zouden terugkeeren en zoo bevryd worden van een voort- durenden druk en vrees, waaronder zy de laatste honderd jaren geleefd hebben. Er zullen geen vijfentwintig jaar noodig zijn om het opgeplakte pruisisch karakter af te schudden en een pracht Nederlands te voorschijn te brengen. Wanneer de Nazis en Pruisen verwijderd worden, wanneer Nederlanders hun plaatsen innemen, dan zal binnen korten tijd nog het aloude en echt Nederlandscli karakter in eere hersteld zijn. We hebben immigratiebureaux voor vele landen. De 9 millioen Nederlanders wil men levens- en werkruimte ver schaffen. Het mag goed bedoeld zyn, m.i. is er maar één goede immigratie, naar den Benedenrijn. Die stam- genooten gaan niet verloren, vooral als die streek weer naar het moeder land weerkeert. Hier liggen mogelijk heden om onze boerenbevolking bij huis een bestaan te verschaffen. Im migratie naar verre landen is gewoon lijk verlies voor ons ras. Alleen in Zuid-Afrika vertoont zich een ander beeld. Dan Engeland. Het Britsche im perium heeft ons mede bevryd. Maar zouden deze volken daartoe in staat geweest zyn, als ons land zich niet totaal had ingezet. Uit dankbaarheid moesten deze volken hun Nederland- schen bondgenoot belonen. Het kost hun slechts goeden wil. Bovendien stellen zij daardoor hun eigen grenzen veilig. Aan do dapperheid en het uit houdingsvermogen van het Koninkrijk der Nederlanden dankte men voor een niet onbelangrijk deel de over winning. Waaicrn worden ons de vruchten van ons lijden en werken onthouden Frankrijk: 1870—'71, 1914-'18 en 1939—'44 spreken toch duidelijke taal. Had Erankrijk in do vorige eeuw niet meegewerkt aan 't versplinteren van de ..lage landen", dan had 't daardoor een sterkon staat opzijn rechterflank gehad, dan zou dit roemruchte volk niet de geweldige catastrophe dei- laatste twee oorlogen gekend hebben. De waarschuwing der geschiedenis moge daar verstaan worden. Do grootste geesten daar, begrijpen het. Nederland Cavaent Consules. We maken ons zorgen om vele zaker.. De allergrootste taak, die ons te doen staat, verliezen wy uit het oog, de herrijzenis van hetééneDiet- sche volk: de opheffing der versplin tering, de vereeniging en hergroepee ring van ons volk, de herleving van onze cultuur, de stichting van een ryk met bestaansmogelijkheden voor zyn steeds groeiende bevolking. Wy hebben nu de kans, misschien de laatste. Moge de geest van de Oranjes, van Oldebarneveld, van Hugo de Groot, van Jan de Wit, over ons waardig worden. Ons volk heeft in do vcrschrikkelyke jaren de tanden op elkaar gekiemd en met verbeten standvastigheid alles verdragen en geleden. Wij willen en hopen, dat onze staatslieden de rech ten van de Dietsche volken, tegen wie ook, zullen handhaven. Je Maintiendrai, wij zullen hand haven. In dezen tyd past geen slap heid en halfheid. Het recht moet zegevieren. Een sterk en groot Neder land is onmisbaar in Europa voor den vrede. Dan zal ook onze stem in Indië verstaan worden. God helpe ons arme volk en ver lichte onze staatslieden. B. PRACHTIG SUCCES van oiize VENRAISCE TURNERS Slechts weinige mensen weten, dat onze Turnvereniging weer groeit en bloeit, we zouden haast zeggen, als een lelie in' een modderpoel. En byna niemand weet, dat j.l. Zondag onze Turners hebben deelgenomeu aan de Kringfeesten te Sevenum, welke door de kring Venlo werd uitgeschreven. Jawel lezer, we zijn er weer, ons idéaal is het nog niet, want de ge volgen van den oorlog zijn ook by ons als een muur op onze schouders terecht gekomen. We hebben al 1 jaar lang moeten worstelen om daar onder uit te komen, want de moeilijkheden zyn soms zwaar, dat ondervinden wy dagelijks, maar plotseling voel je het als een warme zonnestraal. Eindelijk, het is er weer! Ja lezer, het is er weer, wy mer ken dat iederen Vrijdag op de oefen avonden, iederoen heeft het kunnen merken met de Dorpsloop op II Aug. j.l., e:i alle Turnvrienden van de kring Venlo, hebben dat gemerkt op het Kringfeest te Sevenum. 18 Aug. is voor ons de eerste glorie dag na de bevrijding. Het succes wat daar werd behaald, was voor iedereen een verrassing en eerlijk gezegd ook voor ons zelf, want ook wij hadden niet durven hopen op dit Kringfeest een prys te kunnen bemachtigen, want het feit. dat onze jongens onder is spiedende „Jury-oogen", moest marcheren, zonder dat zij in de ge legenheid waren geweest daarvoor te oefenen, was niet zo erg hoop gevend. Vóór ons marcheerde SO man sterke vereniging van Tegclen met tien tamboers en zes hoornblazers en daar achter Swalmen met 40 leden. Ons clubje slechts 15 man sterk, met één tamboor en twee hoornblazers, mar cheerde daar dapper tusschen in. Maar de wil om iets te bereiken was aanwezig, dat kon men zien aan de gezichten en dat kon men merken aan onze tamboer, die, geladen als hy was, de geweldige concurrentie zowel voor als achter ons, zyn trom finaal in de soep timmerde. Dat was het moment, dat ik voor het eerst weer voelde, „kyk jongens, het is er weer" en we marcheerde tevreden verder in de maat der Tegelenaren, maar als de trommels van Swalmen soms eens machtiger waren, wel, één tip van onze leider was voldoende, want het overspringen naar een ander tempo was zelfs perfect in orde. Tien deelnemende verenigingen, ver deeld in eorste on tweede klassers, hebben daarna op het Sportveld hun kunnen getoond. Vooral onze jongens hebben op deze middag weer naam gemaakt in do Turnorswereld, want met twee verplichte oefeningen aan Brug en Rek en een vrye oefening, welke op voorboeldige wyze werd uitgevoord, plushot marcheren (trom inbegrepen) word met 68 punten de 3e prijs behaald, een prachtig succes wanneer men weet, dat dé le en 2e prys, beiden worden behaald met 68V, punt. AVy zyn trots op dit succes en op onze vereniging, want lezer, „het is er weer", die echte sportsfeer die ons ontspanning brengt en vriendschap. Vriendschapsbanden, die nog sterker zijn dan de kettingen van het Engelse Nieuws uit Venray en omgeving SOMBERE woningbouw-perspectieven. Particuliere ondernemers, totaal uitgeschakeld. Eigenlijk levorde de gehouden aan besteding van den bouw van arbei derswoningen voor rekening van de gemeente Venray, niets verrassends op. De uitslag was enkel een nadruk kelijke bevestiging van het nieuwe kostenpeil. We moeten er rekening mee gaan houden, dat een arbeiders woning, óók op het platteland,op het oogenblik 12000 a 13000 gulden moet kosten. De gemiddelde inschrijvingsprijs te Venray bedroeg ongeveer 11.000 gld. per woning. Daarbij komen de kosten van verven, de kosten van den grond, tegenvallers enz. Rekening houdende met de nood zakelijke afschrijvingen, onderhouds kosten, belastingen, rente en risico's, behoort de huur van een huis 7 pet. te bedragen, dus van een nieuwe ar beiderswoning 850 a 1000 gld. per jaar, d.i. 17 a 20 gld. per week. En ais men géén rekening ge houden wenscht te zien met afschry vingen en bijzondere risico's, en niet meer dan 3 pet. rente verlangt, dan nóg moet de huur op minstens 5 pet. worden bepaald, d.i. op 600 a 700 gld., of 12 a 14 gld. per week. Natuurlijk kan geen arbeider zulke huur betalen en daarom is het uit gesloten, dat particuliere ondernemers zich in de eerstkomende jaren aan woningbouw zullen wagen, anders dan voor het voorzien in de eigen behoefte. Het is te verwachten, dat het wo ningvraagstuk in afzienbarentiid geen oplossing bekomt. Alleen de onper soonlijke „overheid" kan zich groote verliezen, welke ten laste van de al- gemeene kas komen, permitteeren. Ook zij zal zich echter de grootste beperking moeten opleggen, omdat de verliesposten op den woningbouw zóó groot zyn, dat ze bjj massalen woningbouw catastrophaal worden. Om in de meest dringende behoefte aan nieuwe woningen te voorzien buiten de herstelwerken in de ver woeste gebieden om wordt de bouw van 70.000 woningen vereischt. Stel, dat het allemaal abeiderswoningen kunnen worden, welke 5 pet. aan huur van de bouwkosten moeten op brengen, dan heeft de overheid jaar lijks alleen op deze woningen 25 millioen toe te leggen, indien de huur wordt teruggebracht op f5.— per week Dan moeten we nog rekening hou den met het verval der bestaande woningen. Alle kosten van levensonderhoud zyn sterk verhoogd; alleen de huren zyn kunstmatig gehandhaafd op het vooroorlogsche peil. De gemiddelde huur van een arbeiderswoning in onze streek is circa f 2.50 per week. Er is geen sprake moer van, dat een huiseigenaar rente kan maken van zyn geld. Indien hy zyn pand wenscht te onderhouden, is hij jaarlijks veel meer kwyt dan hy aan huur f 130.— per .iaar ontvangt. Honderd en dertig gulden zyn by de huidige loonen in minder dan geen tijd verwerkt. We bedoelen niet te zeggen, dat de huren omhoog moeten, doch maken slechts duidelijk, dat de huiseigenaren geen kosten meer kunnen maken ten behoeve van het bezit van arbeiders woningen. Nu schynt het in do bedoeling te liggon om binnenkort de bestaande huren algemeen met een bepaald percentage to verhoogen. Dat per centage kan niet te groot zijn, want het wordt voor do arbeiders met den dag tóch al moeilijker om uit te komen met hun loon. Van die geringe huurverhooging zou de eigenaar dan een klein deel voor zich mogen behouden en de rest komt in een stabilisatiefonds, waaruit de overheid eenig verlies op de exploi tatie van nieuw-gebouwde woningen wil dekken. Het is duidelijk, dat dit lapmiddel noch de eigenaren van bestaande woningen helpt, noch van grooten invloed kan zijn op de mate van de exploitatie-verliezen van den nieuw bouw. Komt er dus geen andere en betere oplossing, dan zal het woningvraag stuk steeds nijpender wordenle weinig nieuwbouw en verval van de bestaande woningen. We constateeren zonder te criti- seeren. Ook wy kennen voorhands geen oplossing. En toch als meer-deskun- digen er niet spoedig een vinden, staan we weldra voor een ramp. BEL bij Brand 518 (Sirene) 392 (Politie) of 380 (Comdt. Brandweer) schip Queen Mary". Aldus een enkel zinnetje uit de huldigings-toespraak van een vooraanstaand persoon in de Turnerswerold. IS Aug. 1946 zal voor ons altijd een aangename herinnering blijven, want op die dag boekten wij ons eerste succes na de bevrijding en dat niet alleen, maar we hebben genoten van prachtige sport. - Op Koninginnedag 31 Aug.a.s. organiseert deze vereniging een Dorps- loop, voor Junioren tot 17 jaar (zie verder in dit blad) terwijl onze Tur ners, gedurende de pauze van het concert, een Turndomonstratie zullen geven met acrobatiek. Wie van goede sport wil genieten, moge niet ver zuimen dit te gaan zien. Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR VERCAüTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Geslaagd. Voor de Acte Duits M.O., slaagde te Amsterdam, de heer Johan Zwitser- lood, thans wonende te Kerkrade. Voor Steno, slaagde te Eind hoven, mej. Olga Zwitserlood. Te Breda, slaagde voor de Hoofd- acte, de lieer Th. van Rooy, uit Oos trum, onderwijzer aan de R.K Jongens school te St. Michiels-Gestel. P.D.Y. de Zwalnw. Wedvlucht vanaf Quentin. Afstand 260 K.M. Aankomst eerste duif 6.21.15, laatste duif 7.28.34. Los 2 uur 10 min. De prijzen werden behaald als volgt: J. Verstegen le, 3e, 17e en overduif; J. Kusters 2e; P. Janssen 4e, 13e, 15e en 18e; J. Boom 5e; G. Janssen 6e en 22e; M. Poels 7e, 12e en 20e; W. Cremers 8e; H. Crooymans 9e en25e; H. Peeters 10e; Gebr. Strybosch 11e en 23e; A. Loonen 14e, 19e en 21e; P. Kersten 16e; H. Derks 24e. H.C.Y.-Nieuws Het gesloten liockeyseizoen zit er wper op. Morgen mogen weer de eerste weastryden gespeeld worden. De H.C.V.-ers zetten het nieuwe sei zoen in als gasten op het tournooi der H.C.Geldrop. En dat we morgen alle kans krijgen om het opgekropte enthousiasme terstond, in een paar zware wedstrijden bot te vieren,daar staan tegenstanders als Forward Til burg, Maastricht, Eindhoven, Hel mond, Weert, Boxtel en Geldrop borg voor. Het afgelopen seizoen werd met tournooien in Vaals en Veghel be sloten. Speciaal onze damesploegwas met resp. een le en 2a prys zeer succesvol. Zullen ze morgen deze suc cessen continueren De strijd is vol komen open. By de eerste wedstrijden van het nieuwo seizoen valt van de kracht der tegenstanders niets te zeggen. Maar hos liet ook zy, de H.C.V.-ers zijn vastbesloten de goede naam, die zich als „cup-figliters" verworven heb ben, morgen alle eer aan te doen. door weer met de uitersto krachts inspanning voor een goed resultaat te vechten. En dat het kan. is in de laatste competitiewedstrijden en de tournooien van hot vorige seizoen duidelijk gebleken. H.C.V.-ers, dit seizoen hebben we een groot doel voor ogen. Jullie weten het! Zondag 1 Sept., krygen we al direct een van do hoogtepunten van het komende seizoen. Ons eerste eigen „Zilveren Turf'-tournooi. We zullen er volgende week op terug komen. Aan het tournooi nemen deel do dames- en herenploegen van Kollen berg Sittard, Vaals, Tegelen, Veghel, de lierenploeg van Boxtel en onze beide eigen elftallen. Een unieke ge legenheid om meerdere uitstekende liockeyelftallen aan het werk te zien en tevens om blyk te geven van Uw sympathie en medeleven met de Ven- raysche hockeyclub. S.Y.Y.-ömroep. Het seizoen '46—'47, is op uit- uitstekende wijze geopend door het Jeugdtournooi van 17 en 18 Augustus. Het is een manifestatie van mooi jeugdvoetbal geworden. N.E.C. trad 's Zaterdags al direct op de voorgrond door een 2—0 en 5—1 overwinning, resp. opHelmondia en Boxmeer. Quick in de andere afd. versloeg haar grote concurrent Noad met 2—1 en was reeds verzekerd van de finale, doch... Zondagmiddag kwam een elftal tegen haar in het veld, dat door taai verdedigen en met behulp van Vrouwe Fortuna, Quick met 1-0 versloeg. Dit elftal was Venray en zy brachten de spanning van het tournooi. N.E.C. steldo zich intussen in de finale door een 1 1 gelijkspel tegen Wit-Zwart. In de andere afdeling was er volop spanning, toen de laatste wedstrijd N.O.A.D.-Venray aanving, want de stand was aldus: Venray 2 110 3 1-0 Quick 3 2 0 1 4 3-2 N.O.A.D. 2 10 12 2-2 Ook nu blonk de achterhoede van Venray uit en wisten destand blanco te houden, ondanks de veldmeerder- heid en betere techniek van Noad Door een beter doelgemiddeldekwam Venray dus in de finale tegen N.E.C. Beide ploegen waren vermoeid en hot is daarom geen bijzondere finale ge worden. N.E.C. won met 3-1 en daarmee de eereprys. Venray mag op een zeer geslaagd tournooi terugzien. Het is daarom dan ook, dat wy de inwoners van enray hartelijk danken voor degulle gastvrijheid, welke zy voor onze gas ten gotoond. Zonder uw hulp was dit tournooi niet kunnen doorgaan. a.s. Zondag opent het eerste elftal het seizoen, met de wedstryd Venray- Quick, do bekendo le klasser uit Nijmegen. Wy zijn benieuwd, hoe Venray zal verschynon en party zal geven tegen deze le klasser. In verband met de stedelijke ver" makelijkheidsbelasting verzoekt het Bestuur, de leden hun lidmaatschaps kaart mode te brengen. De donateurs- kaarten van het afgelopen jaar zyn vervallen. De wedstrijd Venray—Quick, vangt aan om 2.30 uur. Dorpsloop voor Junioren De Turn en Athletiekvereeniging „Venray" organiseert op Koninginnen- dag 31 Aug a.s., in overleg met het Oranje-Comité, een Dorpsloop voor jongens tot 17 jaar. Het traject van deze Dorpsloop be draagt ongeveer l'/i K.M., waarvan de start in de namicdag om 5 uur zal plaats hebben, evenals de vorige Dorpsloop op de Paterslaan, waar ook tevens woor het eindpunt zal zijn. De deelnemers zullen dan de hierna te noemen route volgen. Paterslaan, Langstraat. Honsenius- straat, Leeuwstraat, Schoolstraat, Marktstraat, Grootestraat, Paterstraat Paterslaan. Wy vestigen er speciaal de aandacht, dat er weer enkele waardevolle prijzen beschikbaar worden gesteld, o.a. als eerste prys een vulpen. Deelnemers kunnen zich schriftelijk opgeven bij Joh. Jeuken Langstraat la, met insluitiug van f 0.50, onder op gave van naam, voorletters, adres en leeftijd. De inschrijving voor deze Dorpsloop blyft geopend tot Vrijdagavond 30 Augustus. Rijksdienst Landhouwherstel Inspectie Limburg distr.Yenray Landbouwers, die nog grondschade hebben gehad aan weiland, wat nog niet is opgenomen, door aanwezigheid van mijnen, of waar grondschade is ontstaan ten gevolge van opruiming van mijnen, tanksehade en granaat- schade, kunnen dit alsnog doen op het kantoor van Landhouwherstel, Stationsweg 35 Venray, tot uiterlijk 1 September 1946. Zy die een kippenhok moeten her bouwd hebben, vragen hiervoor een Urgentie-verklaring aan by Ir. Jans sen, Rijkspluimvee-consulent te Venlo. Met deze urgentie-verklaring moe ten zy, die onder B.W.B. vallen, d.w.z. do A-govallen, een aanvrage doen via B.W.B. Belletablaplein 8, te Venlo, terwijl de andere zich moeten wenden tot Algem. Wederopbouw Paters- klooster alhier. J. Wijnhoven, Districtshoofd R.L.B.H. Venray YOEDSELBÜREAU YENRAY. RUNDVEE-LEVERING. Veehouders die in do maand .Sept. rundvee weu- schen te leveren, moeten dit voor a.s Woensdag 28 Aug. opgeven op het Voedselbureau met opgave van soort en aantal. EI ER-LEVERING. Kippenhouders die hun leveringsplicht van eieren voldaan hebben, worden er aan her innerd, dat. zü de aanslagkaart weer by den l'.B.H. moeten inleveren. Dit kan iederen dag geschieden tijdens de kantooruren. De PI. Bureauhouder, A. CREEMERS. YOEDSELBUREAU OIRLO TOEWIJZING ZAAIZAAD. Telers, die een hoeveelheid tarwe, gerst en groeno erwten uit eigen oogst voor uitzaai op eigen bedrijf wenschen te behouden, dienen binnen 4 weken na dorsching een toewijzing hiervoor aan te vragen. GROENE ERWTEN. Van do te leveren groene erwten kunnen de telers een toewijzing van 600 kg. uit eigen oogst voor consumptie en of veevoeder aanvragen. ARBEIDSKRACHTEN. De arbeids bemiddelaar van 't gew. arbeidsbu reau te Venlo, zal iederen Dinsdag van 2-3 uur n.m. zitting houden op het arbeidsbureau te Venray, Hen- seniusplein 9. Er bestaat dan gelegon- heid voor het aanvragen van arbeids krachten voor 't rooien van aardap pelen. SLAGMESSEN. Landbouwers, die nog een slagmes af 2 wenschen te ontvangen, kunnen dit deze week opgeven. VEEHOUDERS, die in Sept. vee willen leveren, moeten dit voor 28 Aug. opgeven. Langzaam komt het goallieerdo kerkhof by 't Sint Odakapelietje, vol te liggen. Dagelijks worden de stof felijke resten der gesneuvelden over gebracht en langzaam vullen zich do rjjen. Vóór het nieuwe jaar hoopt men klaar te zijn on zal het kerkhof geopend worden. Het oorlogsgraven-comité Venray doet in dit verband, een dringend beroep op de inwoners van onze go- meente om deze graven te adopteren. Adoptie omvat, zoals bekend: a. regelmatig bezoek aan het graf. b. het leggen van snijbloemen. c. het maken van een scherpe foto van het graf; d. correspondentie met do nabe staanden en eventueel gastvrijheid verlenen by overkomst naar Yenray. Van de meeste gesneuvelden is het adres van de familie nog onbekend, maar het graven-comité, doet al wat zy kan om deze in haar bezit te krygon. Reeds verschillende families be zochten Venray. Het contact tussen de families der gesneuvelden en degenen die het graf adopteerden was zeer goed, ondanks taalverschil. En het was duidelijk te merken, hoe deze mensen de adoptie waarderen. Nu binnenkort het kerkhof klaar zal zyr., is een groter bezoek te ver wachten en het is niet prettig voor een familie, te weten, dat niemand, of alleen een officiële instantie, voor het graf van hun dierbaren zorgt. Laten wy onze plicht kennen en als een uiting van dankbaarheid voor de herwonnen vrijheid voor het graf van een Engelsman zorgen. Velen van de Maasdorpen komen hier naar het kerkhof, mogen wy dan achter bleven Opgave voor adoptie worden inge wacht op het SecretariaatJac. van Opbergen, Stationstraat 10. KONINGINNEFEEST 19JG. Op de deze week gehouden verga dering van het Oranje-Comité werd het volgende programma voor Zater dag 31 Aug. samengesteld: De dag zal worden begonnen met een plechtige kindermis in de Pa terskerk 's morgens om half 8. We vertrouwen, dat alle schoolgaande jongens en meisjes aanwezig zullen zyn. Verder: 10 uur vm. groot bloemencorso. Bijeenkomst op de Groote Markt. In de namiddag: van half 3 tot half 5 kinderspelen op het Sport terrein. Allereerstvliegerwedstrijd. De deelnemers moeten zich vóór 30 Aug. opgeven by den secretaris van het Oranje-Comité J. van Heyster. Eindstraat 3. Verder: mastklimmer balkruien, zaklopen, hardlopen mot hindernissen e.a. Om 5 uur grote Dorpsloop, georganiseerd door S.V.V. 's Avonds om 9 uur zullen de Harmonie, het Mannenkoor en het Gemengd Koor concerteren op de Grote Markt, 't Concert zal worden afgewisseld door turn- en athletiek- oefoningon van S.V.V. Na afloop van het concert Taptoe. Het Oranje-Comité verzoekt de in- gezstenen to vlaggen en zich met Oranje te tooien. Overbruggingsuitkeering iii z.g. vacanticweek. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nisgat do Ministervan SocialeZaken heeft goedgekeurd, dat aan: a. bouwvakaibeiders, die aan een rijks werkplaats voor vakontwikkeling een cursus hebben gevolgd on daar na in het bouwbedrijf zijn tewerkge steld; b. niet-bouwvakarbeiders werkzaam op zoogenaamde D.U.W.-werken, voor zoover zij niet over voldoende vacautiobonnen boschikkon, een by- slag krachtens de regeling overbrug- gingsuitkeering wordt verstrekt. Deze bijslag zal gelyk zyn aan het verschil tusschen de waarde dor be schikbare vacantiebonnen en 't bedrag •lat zy ingevolge de regeling over- bruggingsuitkeering over die dagen zouden hebben ontvangen, indien zy in deze regeling zouden zyn opgeno men. Diegenen, die meenen krachtens 't vorenstaande voor een byslag in aan merking te komen, kunnen op het kantoor voor steunverleening in de week van 26 tm. 30 Aug. a.s. vm. van 9-12 uur een aanvraagformulier afhalen of doen afhalen, hetwelk vol ledig ingevuld en onderteekend al daar wederom dient te worden inge leverd vóór 30 Aug. a.s. 12 uur. Jacht op wilde varkeus. Reeds verleden jaar werden in do bosschen achter Merselo enkele wilde varkens opgemerkt. Vermoedelijk zijn deze afkomstig uit het Reichswald en tydons de oorlogshandelingen en do lievige boschbranden aldaar naar veiliger oorden uitgeweken. Deze imigranten schijnen in hun nieuwe omgeving best te gedijen. Men hoort reeds spreken over vyftien en twin tig stuks en meer. Zy vernielen veel aan veldgewassen. Het is begrijpelijk, dat de boeren uit Merselo hier niet erg mede zijn ingenomen en al het mogelijke pro- beeron om van dit kwaad verlost te worden. De dichtheid en uitgestrektheid dezer bosschen biedt echter aan de wilde zwijnen een zeer goede natuur lijke bescherming en alle tot nu toe gedane pogingen om dit gevaarlijk wild op te ruimen, bleven zonder resultaat. Wel leverde een drijfjacht op groot wild, welke in deze om geving voor enkele weken werden georganiseerd, zeven vossen op Ook de afgeloopen week werden weer drie drijfjachten gehouden waar bij men eenmaal een wild zwyn onder schot kreeg. Door verschillende kogels werd het dier getroffen, maar wist nog te ontkomen. Yacantie.... ...is een heorlyke tyd, voor jongen en oud. Maar je moet ook de vacantie- tyd goed gebruiken. Daar willen wy jullie een beetje mee helpen en daarom gaan wydoze laatsto week nog 'ns fyn een middag uit. Let op JONGENS: Maandag, Dinsdagen Vrijdag 5e, 6e en 7e klas. Maandagen Woensdag3eon 4e klas Om 2 uur by de Jonsschool. MEISJES: Maandag, Dinsdag 3een 4e klas. V oensdag 5e, 6e en 7e klas. Om 2 uur by de meisjesschool. Gaan jullie allemaal mee MERSELO. Door de fanfare „Sint Oda" en de Handboogschutterij _St. Hubertus alhier, is besloten, om een groot wmterconcert met toneeluit voering te geven op 27 en 28 Oct. a.s. Medewerking wordt verleend door onze bekende Toneelvereniging K.D.O. welke reeds in studie genomen heeft' het bekende drama in 3 bedrijven van Jef van Klerken, genaamd: „Ik eisch de doodstraf". O O 9- s 2. or c 2 g cr o B 2. rT fl> os "Ja ill a 15 o" ET B -1 (V S" 03 SC o -o M Z er 09 CO SC o c/F r*- 03 09 H m PO co N) O T3 C P r*- a o o o M ra era' cr 5" p A CH 5 N 00 In, H I3 50 f> KIS Hf- g er re n> ca o er CD S n cro. H z oo P* O Q- s r* c 03 •-» pr O O PT o 50 M 00 Oo, 3 B C >>f J2, o O 3 5 n> c 2 c a. n P B g. Q- CD 03 fl) 3 o g 1' a> •1 03 t O e O *r B "O o. ro 3 cro. S. N U GTO. B 00. c O O BI rt- c tr M 09. to 5T N O rt> 3 ry O Z O X -I 3 C- O era oo to r O - H N z o *3 CO

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1