WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vroede vaderen vergaderden. ONTEIGENING en HERVERKAVELING Overloon, 't tweede Caen BEL bij Brand Zaterdag 10 Augustus 1946 No. 32 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm./regel minimum fl 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Beeediging van de nieuwe Secretaris. Gemeente-arbeiders in vasten dienst. Herstelplan van Venray. Om half acht opende Vrijdagavond de Voorzitter de vergadering met gebed, om daarna direct over te gaan naar punt 1 van de agenda: Voor stel van B. en W. om de benoeming van den heer H. P. L. Vorst tot secretaris der gemeente op 1 Augustus te doen ingaan. Dit werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Dan werd de heer Vorst op de vergadering genodigd, waarna de loco secretaris zijn benoeming voorlas. De Voorzitter nam de eed af en sprak een korte rede uit. Hy achtte het allereerst zyn plicht hartelijk dank te brengen aan den heer v.d. Boom, ook namens B. en W., de Raad en de ambtenaren, voor het enorm vele werk, dat hy in de moeilijkste omstan digheden in volle y'ver en plichtsbetrachting voor de gemeente Venray heeft gedaan. Spreker gaf den heer v.d. Boom de verzekering, dat het gemeentebestuur ten volle over hem tevreden is. De Raad betuigde door handgeklap zyn instemming met de woorden van de Voorzitter. Deze richtte vervolgens het woord tot de zo juist beöedigde secretaris en wenste hem van harte geluk met zyn benoeming. Spreker weidde uit over de zeer zware taak, die de heer Vorst te wach ten staat door de geweldige uitbreiding der secretarie, tengevolge van de catastrophè, die Venray getroffen heeft. Maar de naam van harde werker met grote capaciteiten, was de nieuwe secretaris voorop gegaan en het gemeentebestuur heeft grote verwachtingen van hem. De Voorzitter vroeg hem een goed leidsman en vaderlijke vriend te zyn voor de ambtenaren, die hen door plichtsbetrachting, nauwkeurigheid en goed voorbeeld zou aansporen en er steeds aan willen denken, dat een ambtenaar er is voor het publiek en niet andersom. Spreker hoopte, dat hy hiervoor een goed raadsman zou zijn. Dit achtte hy van 't allergrootste gewicht. Op de steun van B. en W. kon hy rekenen en preker hoopte, dat de samen werking zeer vruchtdragend zou zyn, opdaG hy nog vele jaren met Gods zegen voor onze getroffen gemeente zal kunnen arbeiden. De Secretaris antwoordde dan, dat het niet de gewoonte is, dat de Secretaris spreekt in de Gemeenteraad, maar hy wil nu een uitzondering maken. Hy bracht dank aan de Raad voor het vertrouwen in hem ge steld en dank aan de Voorzitter voor zijn woorden en hoopte, dat de woorden tot hem gesproken inderdaad bewaarheid mochten worden, dat hy inderdaad met Gods zegen zou werken, hij van zyn kant beloofde zyn uiterste best te zullen doen, opdat, mede door zijn werk, Venray weer die bloeiende en ry'ke gemeente zou worden van voorheen. Dan sprak de heer v.d. Boom nog een woord van dank voor de zoals hy zei „overdreven lof", hem toegezwaaid. Hy brachJ^dank aanB. en W., de Raad en ambtenaren, die zyn inderdaad zeer zware taak aanmerkelijk hadden verlicht en hy beloofde de heer Vorst de volledige steun der ambtenaren. De Ingekomen stukken kwamen vervolgens aan de beurt: 1. Schryven van den heer Commissaris der Koningin in Limburg, inhoudende, dat H.M. de Koningin heeft goedgevonden by besluit van 7 Juni 1946 den heer Mr. A. H. M. Janssen, met ingang van 1 Febr. 1944 opnieuw te benoemen tot Burgemeester der gemeente Venray. De heer'Pubben nam dan als tolk van de Raad het woord en memo reerde de wens geuit door den heer V. Pyls, by de intrede van den Bur gemeester: „dat hy een vader voor Venray wezen zou". Spreker wenste hier openlijk te getuigen, dat de heer Janssen inderdaad een vader voor Venray geweest was, vooral gedurende de bezettingstijd en hy dankte de herbenoemde Burgemeester hier hartelijk voor. Ily hoopte, dat ook in de toekomst, nu een tijdvak komt van hard en bitter hard werken, de sa menwerking met de Raad even prettig zou zyn als nu. De Raad applaudiseerde. De Voorzitter dankte het College der Wethouders en de Raad voor de eendrachtige samenwerking en hy beloofde zyn beste krachten te zullen geven voor de Parel der Peel. Het schryven werd voor kennisgeving aangenomen. 2. Schryven van belanghebbenden by de weg Ysselsteyn—Veulen, met het verzoek, zo spoedig mogelijk deze weg te verharden. B. en W. merkten op, dat, hoewel er weinig medewerking bestond by de mensen ter plaatse, deze weg, die vooral voor liet doorgaand vei- keer van belang is, inderdaad moet verbeterd worden. Hiervoor moet hy echter geheel worden uitgegraven. Door het heersende gebrek aan arbei ders is dit helaas niet mogelyk. B. en W. heeft besloten 100 Meter van een flinke fundering te voorzien met grondlaag. Blijft dit a.s. winter goed, dan volgt de rest volgend jaar. De heer Reintjes zou gaarne zien, dat ook aan het overige deel van deze weg dit jaar iets zou gebeuren, mogelyk in hand- en spandienst. De Voorzitter zegde dit toe. Bij het Rapport van de Peelcommissie, die, zoals bekend, is ingesteld om te onderzoeken welke gronden geschikt zijn voor ontginningen, merkt de heer Wismans op, dat, wilde men tot daden komen, contact moet- worden gezocht met andere gemeenten, b.v. Horst en Sevenum. De Voorzitter juichtte dit toe en zou stappen ondernemen. De Bouwverordening der gemeente Venray werd op voorstel van B. en W. gewijzigd in dien zin, dat voor 't verkrijgen van een bouwvergun ning het verzoekschrift in zesvoud moet worden ingediend. Het voorstel van B. en W. om gedurende 20 jaar subsidie te ver strekken aan de priester, benoemd op het Veulen, kon eveneens de goed keuring van de Raad wegdragen, nadat de heer Reintjes dit voorstel nog eens dringend aan de Raad aanbeval. Hy dankte namens de bewoners van 't zo zwaar getroffen Veulen, voor de steun die het nieuwe Rectoraat kreeg Punt zes van de agenda bevatte een voorstel van B. en W., om een aantal arbeiders en een opzichter in vasten dienst aan te stellen bij de Gemeentewerken. De heer Raedts vroeg dan hoe de pensioenregeling by mensen die reeds vyf en twintig jaar in dienst waren verder zou verlopen. "Wethouders Peeters antwoordde hem in een uitvoerige rede, waarin hy de vreemde situatie schetste waarin deze mensen zyn komen te ver keren door het nalaten van de vroegere Raad. Spreker achtte het sociaal niet verantwoord, deze mensen langer op arbeidscontract te laten werken. Wat het pensioen betreft, de gemeente zal deze mensen inkopen, wat ongeveer f 25.000 kost. Nu moet 'de restrictie gemaakt worden, dat zy het pensioen wat zy krijgen, van hun oude rentckaart terug zullen storten. De normen, die golden voor vaste aanstelling, waren vooral vol doende dienstijver en arbeidsprestatie. De heer Raedts zou dan graag deze restrictie in het voorstel zien opgenomen, maar de heer Hendriks was bang, dat die gestelde normen aanleiding zouden geven tot mistoestanden. Gaarne zag spreker, dat een proeftijd aangenomen zou worden, b.v. van een of twee jaar. Wethouder Peeters antwoordde hierop, dat dit zeker de bedoeling was in de toekomst bij nieuwe arbeiders, maar nu is dat wat anders. Als er nu mensen nog niet vast aangesteld worden is dit. voor hun een prikkel om er eens een schepje op te leggen. Zodra dan voldoende dienst ijver getoond wordt, worden zy vast aangesteld. Z.h.s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van medewerking aan het R.K. Kerkbestuur voor het aanschaffen van 40 nieuwe schoolbanken, voor de Lagere school te Venray, werd z.h.s. aangenomen evenals voor de lieiopbouw van de ULO-school. De Raad verenigde zich ook met het voorstel van B._en W. tot in trekking van 't besluit tot wijziging van de verordening op heffing en invordering van rechten, wegens het uitstallen van koopwaren of het opslaan van tenten op het Marktterrein enz. Dan schorstte de Voorzitter de vergadering voor een kwartier. De taak van den supervisor De bedoeling van dit artikel is de getroffenen, nu het Heropbouwplan der gemeente Venray vaste vorm begint aan te nemen, op zoo'n eenvou dig mogelijke wyze eenig inzicht te verschaffen in de voorbereidende werkzaamheden van den Wederopbouw te Venray, waarbij zü *n meer of mindere mate betrokken zyn. Het behandelde beperkt zich hoofdzakelijk tot de onteigening en her verkaveling, omdat daaromtrent veel misverstand bestaat. Door geen voorschriften of bepalingen aan te halen en minder gangbare termen te vermijden, is getracht het voor eenieder leesbaar te houden. Onteigening. Over de onteigening van grond valt wel het een en ander te zegger.. Vele getroffenen voelen zich in hun waar de als eigenaar aangetast, wanneer zy vernemen dat hun grond ten be hoeve van het heropbouwplan ont eigend is geworden. Wy kunnen ons voorstellen dat dit een minder pret tige boodschap is. Tot de onteigening wordt echter niet lichtvaardig beslo ten. Zy wordt pas uitgesproken, wan neer het algemeen belang, b.v. het heropbouwplan, zulks eist. Eenieder zal begrijpen, dat het ter- wille van het verkeer vaak noodig is, straten en wegen te verbreden dan wel hun beloop te wyzigen. Het ma ken van pleinen, plantsoenen en par keerplaatsen e.d. sluit eveneens een wijziging van de oude toestand in. Ook kan de bestemming van de be bouwing eener straat veranderd wor den. Als voorbeeld kan hier géiden de Grootestraat die de bestemming krijgt van winkelstraat. Dit betekent dat woonhuizen e.d. welke hierin vroeger voorkwamen, een andere plaats moeten krygen. Evenzeer komt het voor dat de bebouwing een rui mere indeling moet krygen om een goede toetreding van licht en lucht te bevorderen. Dit alles houdt in, dat de grond opnieuw verdeeld (verkaveld) moet worden. Deze verdeling kan niet eer der geschieden, dan nadat de grond onteigend is. Door het verschijnen, na een op roeping, voor een z.g. onteigenings commissie krygt de eigenaar de ge legenheid zyn bezwaren tegen de onteigening ter tafel te brengen. Het is soms mogenlijk dat met bepaalde wensen Enerzijds rekening gehouden wordt. Herverkaveling. Zodra het heropbouwplan vastge steld is, is het mogelyk de herver kaveling (herindeling) van den grond te ontwerpen. In het algemeen wordt deze taak toevertrouwd aan een inge zetene van de betreffende gemeente. Aangenomen wordt, dat slechts per sonen, die met de geschiedenis van de gemeente en met de onderlinge verhoudingen goed bekend zyn, de aangwezen mensen zijn om een der gelijke taak naar behoren te vervul len. Zy worden geacht boven alle partyen te staan en als rechtschapen burgers een eerlijk oordeel te vellen. Bedoelde verkavelings-figuur zal zich, van ieder geval afzonderlijk, be hoorlijk op de hoogte stellen en de wensen van den eigenaar betreffende zijn toekomstig perceel noteren. Eerst nadat hij alle belanghebbende een keer gehoord heeft, zal het hem mo gelyk zyn een voorstel voor de her verkaveling op te maken. Hierbij zal hij trachten, zoveel als doenlijk is, aan de geuite wensen tegemoet te komen. Vanzelfsprekend kan niet aan ALLE verlangens voldaan worden. liet kan gebeuren, en hierop moet met grote nadruk op gewezen worden, dat bepaalde wijzingen in de verka veling, na de ontwikkeling der plan nen, nog noodzakelijk zal zyn. Het is n.l. uit ervaring gebleken, dat van te voren niet alle plannen overzien kunnen worden. Het is om deze reden dat de aanwyzing van den grond als VOORLOPIG beschouwd moeten wor den, zolang deze met de verbouwing niet officieel is overgedragen. Bij de opstelling der herverkaveling zijn heel vaak de preciese terrein af metingen uiet bekend, daarom moet ook rekening gehouden worden met kleine afwijkingen van toegezegde afmetingen. Eerst nadat een juiste opmeting heeft plaats gehad (momen teel zyn ze hiermee bezig) kunnen de definitieve perceelsgrenzen vast gesteld worden. Zoodra aan de getroffenen bekend is welke perceel(en) hem VOORLO PIG is toegewezen, kan hy beginnen met een bevoegd architect opdracht te geven een schets/plan te vervaar digen voor de herbouw van zyn pand. Supervisie. By de wederopbouw van Venray speelt de ruimte-werking een niet geringe rol. Het kan den stedenbouw kundige niet onverschillig laten wel ke beelden de straten en wegen straks zullen vertonen. Daarom is hy in de regel tevens als supervisor aangesteld over de architecten, die de opbouw van het heropbouwplan moeten ver zorgen. Hy zal trachten zyn zienswij ze betreffende deze opbouw op de architecten over te dragen. Doormid del van bepaalde voorschriften, zoals het vastleggen van goothoogten, dak hellingen enz., zal hy kunnen berei ken, dat het beeld ontstaat dat hy zich heeft voorgesteld. Om een rusti ge ruimte-werking van 'n straatwand te verkrijgen, zal hy de architecten soms moeten verplichten, opvallende accenten aan de gevels te vermijden. Dat de raam en deur-indeling der gevels in het straatbeeld belangrijk meespreekt, zal eenieder wel duidelijk zyn. Om de onderlinge harmonie der gevels te bevorderen is de supervi sor de aangewezen persoon, hierin regelend op te treden. Toch zal de supervisor betreffende architectuur zyn persoonlyke opvat tingen NIET laten overheersen. Uit bovenstaande blijkt dat het wenselijk is dat men eerst by de be voegde instanties informeert of een bepaald architect toelaatbaar is. Vele vragen zullen nog onbeant woord "bly'ven. Binnenkort zal naar alle waarschijnlijkheid voor de getrof fenen van Venray een brochure ver schijnen waarin alle gegevens voor lien van belang vervat zullen zyn. Tenslotte zy nog opgemerkt dat een snelle herbouw van Venray slechts mogelijk is, indien iedere ingezetene dezer gemeente, die bij de wederop bouw betrokken is, zyn volle mede werking verleent. gelegenheid voor de Jong studenten. Ook hier in Venray is de Studen tenclub Sint Bemardus weer op volle toeren, nadat zy onder de oorlog zowel met de junioren als met senioren in het geheim was doorgegaan met haar mooie werk. Jammer genoeg is ook zy niet zonder kleerscheuren uit de oorlog gekomenalle bivakbeno- digheden zyn verloren gegaan, de kas was geplunderd, alleen de vlag was bewaard gebleven. Wy vertrouwen echter dat het Jeugdcomité, dat onlangs werd opgericht en ook de ouders en de Studenten zelf alle steun en medewerking zullen verlenen om de Studentenclub, die vroeger zoveel goeds voor d6 studenten in de vacantie gedaan heeft, weer te maken tot dat wat zy was. GEVONDEN VOORWERPEN: 20 gladiolen-knollen by Schaeffers, SchoolstraatBruin lederen porte- monnaie met inhoud by C'oenen, Hof straat; Bruin lederen kinderenporte- monnaie met inhoud by P. Custers, Langstraat 62a2 bankbiljetten by Beerkens, Schoolstraat: 1 armband van dubbeltjes bij Kruysen, Overloon scheweg 91 paar dameskousen by Vullings, Merseloscheweg 13 VOED8ELBUREATT OIRLO PLUIMVEEVOEDER, Aan pluimveehouders met bedrijven van meer dan 7 H.A., waarvan min der dan 4 H.A. bouwland en een toe wyzing van 130 kuikens ontvingen (78 plus 52) kan, indien het vervoer- document voor 14 Aug. wordt inge leverd een voederwyzing verstrekt worden. GRANEN OOGST 1945. Restanten oude oogst moeten voor wat betreft tarwe, gerst, boonen en erwten voor 1 Sept. a.s. afgedorscht en ingeleverd worden. Indien telers hieraan niet kunnen voldoen, gelieve men tydig uitstel van deze verplichting aan te vragen. JUTE ZAKKEN. Landbouwers, welke nog jutezak ken noodig hebben, kunnen a.s. week een bon afhalen. Nieuws uit Venray en omgeving (Na de heropening van de vergadering kwam het heropbouw- en uitbreidingsplan dor gemeente Venray ter sprake. Wy hopen U hiervan binnenkort verslag te geven in een speciaal aan dit ..plan gewyd. artikel. Red.) p Oorlogsmuseum op 't grootste slagveld v. Nederland I AM® dagen geopend van 10 uur v.m. tot 7 uur n.m. Zondagsdienst Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR VERCAUTEREN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. KERMIS 1946 Wy hebben 't er weer opzitten. De vacantiodagen zyn weer om en onze magen moeten zich weer gaan wen nen aan de alledaagse kost, misschien nog schraal, doordat de kermis een deel van de nog komende bonnen reeds heeft opgesoupeerd. De verwachtingen over drukte en vertier waren niet hoog gespannen, ook al misschien door de slaking, maar wy geloven niet, dat de ver schillende exploitanten behoeven te klagen. Dat er een was, die nu helemaal het onderste uit de kan wou hebben, daar heeft hy nu ook het deksel voor op zijn neus gekregen. Het lunapark heeft de textielpositie heel wat slechter gemaakt en de dansvloeren zullen de schoenmakers nog wel wat te doen geven, maar daar is het nu ook maar een keer kermis voor in het jaar. Wel hebben wy hier stapels inge zonden stukken liggen, met koppen als„Het Jenevervraagstuk", „Waar blyft ons rantsoen Keukenpolitiek enz. enz., enfin alle betrekking heb bende op »le schijnbaar nogal zuinige distributie van dit kostelijk vocht, We zullen maar hopen, dat de grote uitdeling Zondag zal plaats hebben. Wel was opmerkelijk, dat de jongeren er beter aan schijnen te' kunnen komen als de ouderen. We zullen echtor deze ingezonden stukken moeten laten liggen, wegens papier gebrek (nee, lieve lezer, ze hebben ons niet omgekocht met een litertje, was het maar waar!) De politie heeft het niet druk ge had, en wanklanken zyn niet gehoord. Al met al, iedereen heeft weer eens plezier en rust gehad en we kunnen weer met frisse moed beginnen. Tot het volgend jaar. P.D.Y. DE ZWALUW Wedvlucht Quievrain, afstand 203 km. Aankomst le duif 12.52.29 uur, laat ste pry's 13.17.20 uur. J. Boom 1: A. Willems 2,14; G. Jan sen 3, 9, 25, 30, overduif; W. Thysen 4; M. Poels 5, 11, 26, 28; Jac. Verste gen 6; P. Janssen 7; Gebr. Strybos 8, 19, 35; E. Vermeulen 10, 24; A. Lonen 12, 20, 29, 34; Jaap Verstegen 13, 17, 18, 27; H. Crooymans 15, 31; Bert Pe ters 16, 32: H. Vermeulen 21; H. Derks 22, 37; J. Kusters 23, 36; J. Strybos 33. STUDENTENCLUB Lang heeft het geduurd voordat de Katholieke Jpng-Studentenbeweging de oorlog zijn werkzaamheden weer kon hervatten. Het inzicht van de noodzakelijkheid van een dergelijke studentenbeweging heeft alle moeilijk heden doen overwinnen. De Limburgse Bond van Studenten is nu weer in staat om aan alle studentenverenigin gen haar steun en leiding te geven. Reeds heeft zy een leiderscursus ge houden en daardoor aan onze studen ten een dertigtal erkende bivakleiders In het middelpunt echter van de belangstelling zal dit jaar staan de grote Bondsdag van 16 Augustus, waar verschi.Tende sprekers, o.a. Mgr. Dr. F. Feron, aalmoezenier E. Beel, het woord zullen voeren. Mgr. Lem- mens zelf zal de gehele dag tegen woordig zijn. Iets bijzonders is, dat daar contact zal worden opgenomen met de Jonge Boeren, de Jonge Middenstand en de Jonge Arbeiders. Dit is zeer te waar deren daar dit contact vroeger wel eens iets te wensen over liet. Vooral de Jonge Boeren zien het mooie van samenwerking in en zy tonen metterdaad hun sympathie door over geheel Limburg boerderijen ter be schikking te stellen als bivakeer- ZAAIZAAD. Voor het gebruik uit eigen oogst van tarwe, gerst, groene erwten en schokkers moet de teler voor 15 Sept. a.s. een „toewijzing uit eigen oogst" aanvragen op het bureau. Voor aankoop van alle zaaigranen, groene erwten, schokkers en lynzaad' moet een bestelbon worden a haald. Bestelbonnen mogen ook worden aangevraagd door handelaren, mits zy een iyst overleggen, waarop alle bestellingen genoteerd staan en elke bestelling gewaarmerkt is door de handteekening van den teler. DORSCHBRIEFJES. Telers welke groene erwten afdor- schen moeten hiervoor dorschbriefjes afhalen. Voor tarwe zyn alleen boven 2 ha. dorschbriefjes noodig, alsmede voor de perceelen waarvoor gereclameerd PUNTDRAAD EN AFRASTERINGS GAAS. Daar op vele reeds lang uitgegeven bonnen nog geen aflevering door de handelaren gedaan is, kunnen voor- loopig geen nieuwe bonnen verstrekt worden. Verplichte veelevering blijft. De minister van Landbouw, Vis- schery en Voedselvoorziening heeft besloten de verplichte rundveelevering zooals die in den vorm van een aanslag-regeling bestaat, ook na 1 September a.s. te handhaven. Zonder een dergelyke aanvoerrege ling zou by den tydelyken onvoldoen den aanvoer van slachtvee een regel matige vleeschvoorziening van ons volk niet gewaarborgd zyn, vooral ook omdat nog steeds belangrijke hoeveelheden vleesch geimporteerd moeten worden en stagnatie in den aanvoer moeilijkheden geeft. Wanneer de veehouders voor een regelmatigen en voldoenden aanvoer van vee op de slachtveemarkten zorgen, zal van dezen aanslag, welke niet hooger is dan de z.g. normale uitstoot" van den rundveestapel, practisch geen gebruik behoeven te worden gemaakt. De gewensclite spreiding over het aar, welke vroeger bestond zal worden jevorderd door de slaclitveepryzen naar gelang van het jaargetijde te doen varieeren. Mocht evenwel de aanvoer van slachtvee desondanks beneden het voor de distributie noodzakelijke peil blyven, dan zal worden ingegrepen en zullen in de eerste plaats die vee houders, die nalatig zyn geweest, worden aangeschreven om hun ver plichtingen tot leveren van rundvee na te komen. EINDELIJK HULP VOOR ONZE BOEREN Basisjaar 1940 Er zyn plannen voor een nieuwe credietregeling en schadevergoeding voor bouwbedrijven. De Rijksbijdragen worden in beginsel gebaseerd op do waarde van het beschadigde goed op 9 Mei 194u. Ten aanzien van de bedrijfsgebouwen en den bedryfs- inventaris is als grondslag genomen de verkoopwaarde op basis 1940. Omdat het onmogelijk is met een dergelyke vergoeding een bedryf op nieuw in te richten is een crediet regeling ontworpen, gedeeltelyk rente- 95 pet. bedragen van het niet over brugde deel. Do grootte van het renteloos crediet is niet in de eerste plaats afhankelijk van de vermogens positie van den eigenaar. Op een klein randbedryf zal naar verhouding het crediet grooter zyn dan op een groot kleibedryf. Voor den bedryfs-inventaris gelden dezelfde normen. Alleen zullen de credieten op korteren termijn worden verleend. Het percentage van het renteloos crediet varieert hier van 60 tot 90 pet. van het niet overbrugde godeelte. Het ligt in het voornemen van de overheid om in de credietregeling voor de gebouwen de bepaling op te nemen, dat vóór 1 Jan. 1956 definitief by de Wet zal moeten worden beslist, of tot kwijtschelding van het verleen de crediet zal worden overgegaan, dan wel het renteloos crediet moet worden omgezet in een rentedragend crediet. Het geld zal moeten worden ver kregen uit den vryen geldomloop en niet door uitbreiding van de bestaan de geldhoeveelheid. De overheid zal zich jegens de geldgevers garant stellen voor de beschikbaar te stellen credieten en ook voor de rente. In overleg met de Centrale Boeren leenbanken is een bijzondere crediet regeling in voorbereiding ten behoeve van landbouwers in zwaar getroffen gebieden, die tydelyk niet de nor maal voor het landbouwcrediet ver- eisclite zekerheid kunnen stellen. Zoodra de hier geschetste regeling in werking kan treden, zal hiervan mededeling worden gedaan. 518 (Sirene) 392 (Politie) of 380 (Conidt. Brandweer) loos. Het renteloos crediet zal 55 tot DISTRIBUTIEDIENST KRING VENRAY Bekendmaking voor de week van 11 t.e.ra. 17 Augustus 1946 Uitreiking bonkaarten 10e en 11e periode. Kantoor Yenrajr. Maandag 12 Aug. te Oirlo van 9.30-12 uur A-I en van 13-15 u. J—R. Dinsdag 13 Aug. te Oirlo van 9.30-11.30 uur S-Z.Dins dag 13 Aug. te Oostrum van 13— 15.30 u. A—I. Woensdag 14 Aug. te Oostrum van 9.30-12 u. J-Renvan 13—15.30 u. S-Z. Vrydag 16 Aug. te Wanssura van 9.30-12 u. A-M en van 13-15 u. N-Z. Schoenen. Het afhalen van schoen bonnen voor diegenen, wier eindcyfer van de stamkaart een 8 (acht) aan geeft en welke na 1 Jan. 1945 nog geen bon voor schoenen, behalve werkschoenen gehad hebben, zal plaats vinden te Venray en Horst als volgt Maandag 12 Aug. van 9-12 u. A-C en van 14—16 u. D—G. Dinsdag 13 Aug. van 9-12 u. H-J en van 14—16 K—N. Woensdag 14 Aug. van 9-12 uur O—T en van 14-16 u. U-Z. Voor de kerkdorpen op de normale zitdagen en uren. Bijzondere arbeid. De na-uitreiking bijzondere arbeid vindt plaats te Ven ray op Vrydag 16 Augustus op de gewone kantooruren. Textiel. De laatste tyd blykt het herhaaldelijk voor te komen, dat bereidverklaringen uitgegeven worden voor die artikelen die niet voorradig zyn. De winkeliers dienen er vooral goed op te?lettten, dat voor iedore bereid verklaring die uitgegeven wordt, men ook verplicht is de daarop vermelde goederen te leveren. Men diene er ook rekening mede te houden, dat vergunningen niet meer verlengd mogen worden Attentie. Op Donderdag 15 Augus tus zijn de kantoren te Venray en Horst gesloten. Hondensport. Ter rectificatie herplaatsen wy Op de Kynologenclubmatch van Noviomagum te Nymegen behaalden onderstaande honden de volgende prijzen Korth. Holl. HerdersTh. Thielen, Langstraat, met Arend le z.g.; P. L. Cox, Steegsbroek, met Aagje le g.; J. vd Bereken, Kruisstraat, met An gelina 2e g.; H. Arts, Ysselsteyn, met Hertie 3e bevr. Airedale Terriers: J. van Dyck, Langstraat, met Robertus 2e z.g.; idem met Silly 2e g. Dalmatiner. H. Hendrix, Paterestr. met de hond -Kwinni", lie z.g. Bouviers. "W. J. L. Tyssen, Langstr. m.d. hond „Thorasto", 4e bevredigend M. v.d. Berken, Merseloseweg met de hond „Siegfried", 5e bevredigend. Loon naar werken Door de 3e Kamer van het Bijzon der Gerechtshof werden te Roermond de volgende naziknechten veroordeeld: H. H. Hendriks, oud 19 jaar, land bouwer te Venray, in 1941 toegetreden tot Landwacht Nederland, 1 jaar en 6 maanden gev. straf met aftrek van voorarrest (eisch 12 jaar gev.straf); J. A. L. Litjens, arbeider, oud 23 jaar, te Venray, in 1943 toegetreden tot Landwacht Nederland, 1 jaar en 6 maanden gev. straf met. aftrek van voorarrest (eisch 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf; L. E. .1. v.d. Goor, 23 jaar, mach. bankwerker, te Venray, eisch 2 jaar en 6 maanden gev.straf, uitspraak 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Vacantie uitstapjes voor kinderen Reeds vaak is de wens uitgespro ken oin aan de kinderen onder de

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1