WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN TROONREDE. „EENS GETROFEN, ALTIJD GETROFFEN". ONZE JONGENS IN INDIë BEL bij Brand Zaterdag 27 Juli 1946 No. 30 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct. per 3 mm.,regel minimum 11 1.00 Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray 11 1.00 buiten Venray H 1.20 uitsluitend vooruitbet. H.M. de Koningin heeft Dinsdag de gewone zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troonrede. In deze, tegenover andere jaren zeer lange rede. werden de volgende pun ten in het uitzicht gesteld Indiening van een wetsontwerp tot instelling van een commissie-generaal voor Indiö, om het opperbestuur over Indië beter tot haar recht te doen komen. Nauwere samenwerking met België, t.a.v. de internationale vraag stukken. Aanspraken op beperkte grenscorrecties langs de oostgrens. Versteviging van de tucht en het moreel, tevens vergroting van de geestelijke verzorging en sociale be moeiing in leger en vloot. Maatregelen ter voorkoming van lichtvaardige echtscheiding, eveneens ten behoeve van een meer doeltreffen de bestrijding der openbare onzedelijk heid. Vernieuwing van onderwijs en verbetering van do financiële verhou ding ten aanzien van het Bijzonder Hoger Onderwas. Ontwerp van een wettelijke basis voor een nationaal omroepsbestel, op publiekrechtelijke basis. De industriële ontwikkeling van Nederland moet omhoog gestuwd worden. Bescherming van het middenstands- bedrijf, tegen oneerlijke concurrentie van het grootbedrijf door middel van crediet verlening. Betere levensvoorwaarden voor boe ren en tuinders door een gezonde prijzenpolitiek, herontginning en her verkaveling. Het herstel van het geschonden landbouwbedrijf zal met kracht wor den voortgezet. Evenals de weder opbouw speciaal van geestelijke en culturele waarden en bedryfsge bouwen. Een financiële regeling voor den bouw van woningen door particulieren is bijna gereed. Stimulering van het verkeer te land en in de lucht. Publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie met economische medezegging schap, onder leiding van een op te richten sociaal-economische raad. Verbetering van de kinderbijslag, verplichte wachtgeldregeling en werk loosheidsverzekering, sociale verzeke ring en ouderdomsvoorziening, deze laatste op zeer korte termijn. Drastische inkrimping van het ambtenarenapparaat, vooral by de Ryksburéaux. Dit jaar zal de zuivering van pers en overheidspersoneel haar beslag hebben. De salarisverbetering der onder wijzers, is in voorbereiding. De dagblad pers toont zich tevreden over de inhoud van deze rede, of schoon zij wel enkele punten graag wat nader geconcretiseerd zou zien, en zij stellen met voldoening vast, dat zeer vele punten, die de Kath. Volksparty in haar urgentieprogram had opgenomen reeds in de troonrede vermeld zyn, zodat wij binnen niet al te lange tyd hun verwezenlijking kunnen verwachten. De nieuwe GEMEENTERAAD Wanneer U deze courant in Uw bezit krijgt, is het mot de gemeente raadsverkiezing afgelopen en daarmee bent U definitief koning kiezer af voor vier jaar. Even liebtU weer Uw macht gevoeld, de macht van do kleine man. Even hebt U weer het gevoel gehad, dat toch ook nog meetelt in dat grote organisme, dat „Staat" heet. Mogelijk was dat niet zo sterk by de Kamer- en Statenverkiezingen, maar nu bjj de Gemeenteraadsver kiezingen bentU van alle kanten aan gespoord en aangemoedigd, soms op werkelijk orginele manier, om toch Uw kostbare stem te geven aan deze of gene, die met heilig vuur de drin gendste beloften voor de toekomst gaf en U hebt zich weer eens ge wichtig gevoeld. Het is jammer, dat in de vele reclames etc. ook weer dingen waren, die volstrekt niet door den beugel konden. En dat is jammer, want veel effect heeft iets dergelijks gewoonlijk niet en het eerlijke oordeel wordt op zo'n manier vertroebelt. Het is niet fair oen „tegenstander" anoniem en in het geheim aan te vallen, wy zien liever een open en eerlijk debat, als hot dan beslist nodig is, dat de een of ander rechtstreeks moet worden aangevallen, maar of dat laatste ooit nodig is by een ge meenteraadsverkiezing kunnen wij tot heden niet inzien. En r.u bent U ont troond. Mogelijk bent U teleurgesteld met de uitslag, die U hier ingesloten vindt, U had die of die beter gevonden, maar daar is nu niets meer aan te doen. De volkswil, zooals dat zo deftig heet, wou anders en Uw mening is verdrongen en vier jaar lang zult U zich daar by neer moeten leggen. Andersom kunt U ook tevreden zyn met de uitslag, U had er zo stiekum op gerekend. Dan hebt U dat opluch tende gevoel Uw stem goed besteed te hebben. "Hoe hot ook zy, laten wy allen tevredenen en ontevredenen deze gemeenteraad, die wy weer als vroeger samen uitgekozen hebben, ons ver trouwen schenken. Deze nieuwe Raad zal enorme moei lijkheden te overwinnen hebben, moeilijkheden, zoals wij deze in Venray nog nooit gekend hebben. En er is een kwaal, die haar werk zo ontzet tend veel kan afbreken, dit is het kankeren. Zeker is het, dat alle be loften, gedaan vóór de verkiezingen niet verwezenlijkt kunnen worden, men kan het niet iedereen naar de gin maken, maar laten wy or.ze klach- Staking. Reisverbod. De Venrayse arbeiders staken. Maandagmorgen zyn zij er mee be gonnen. Zy zijn het werk opgekomen en hebben hun werkgever gevraagd, „wat verdienen we". En het antwoord was„wat de heren uit Den Haag hebben voorgeschreven". Zy keken elkaar aan en zeiden„dan staken wij". En zo beleefde Venray weer eens een staking, na meer dan vyf en twintig jaar. Wat onwennig stonden zij op straat te kyken en waren vol spanning wat straks de vreemde arbeiders zouden doen I»e vreemde arbeiders kwamen en... gingen aan het werk. En dit heeft vele van onze arbei bers verbitterd, meenende, dat hun actie gesabboteerd wordt door deze arbeiders. Wij moeten echter trachten de zaak zuiver te stellen. Verschil lende vreemde arbeiders en aannemers hebben wy naar hun mening in deze gevraagd. Allen zonder uitzondering zyn er van overtuigd, dat de arbei ders hier ter plaatse de dupe gewor den zyn van een maatregel, die op zyn zachtst uitgedrukt, allesbehalve netjes is en, dat zy de consequentie die hieruit volgde: „de staking", goed keurden. Maar uitgezonderd deze sympathie, hebben de vreemde arbeiders geen reden tot staken, hun loon blijft het zelfde, zodat hun bonden zeggen „door bly'ven werken". Staken zy mee, dan doen zy dat voor eigen rekening. Nu is er nog eer. vraag die de ge moederen bezighoudt Waarom staakt kring Venray en kring Boxmeer alleen l Laat de rest van de getroffen ge bieden ons in de steek, of hoe zit dat. Dit is niet waar. Er stonden voor de werkgevers twee wegen open Doen of er geen besluit van 't College voor Rijksbemiddelaars bestond, de oude lonen door betalen, of de nieuwe regeling toepassen, met het gevolg staken De eerste weg hebben de aannemers in de andere plaatsen ingeslagen, zy betalen te veel en men wacht af wat de gevolgen zullen zijn, het tweede is in Venray toegepastEr wordt gestaakt. Onze eigen arbeiders staan met de handen in de zak te kyken en de weder opbouw, die al zo goed op toeren was, heeft weer een klap gekregen. Men schijnt in den Haag er heime lijk plezier in te hebben, hier de zaak in het honderd te laten lopen, want nu er een conflict geschapen is met de eigen arbeiders, nu moeten de vreemde arbeiders de papieren romp slomp ook nog voelen Wat heeft men nn weergevonden? Iedere Vrydagavond gaan de vreem de arbeiders naar huis en komen 's Maandags terug. Dus heeft een vreemde arbeider het voorrecht om een geheel vrije Zaterdag te hebben. Dit is dan ook het enige voorrecht, dat een vreemde arbeider hrer heeft, in vergelijking met de plaats, waar van hy komt. En dit niet alleen, er gaan soms praatjes van meer loon enz. enz. Dit is ten enemale onjuist. Een vreemde arbeider verdient hier in Venray, evenveel als by zijn eigen thuis. Reisgeld en verleturen worden niet vergoed als er geen acht en veertig uur per week gewerkt worden. Nu hebben indordaad in de getrof fen gebieden enkele werkgevers en werknemers hier misbruik van maakt en sommige waren een halve week op reis en de rest werd ge werkt, maar over het algemeen wer den de 48 uur per week gehaald en kon Vrijdagsavonds vertrokken wor- ten inzake de Raad eerst terdege onderzoeken. Wy vooral, hebben dikwijls uit in gezonden stukken klachten te slikken gehad over de Raad, maar by infor matie bleek dan, dat ofwel bet werk reeds lang was aangepakt, ofwel door hogere .machten was weggewerkt. Daarom laten wy niet te gauw zijn met „onze" critiek en laten wy het kankeren eens en voorgoed achterwege Laten wy deze Raad, al had U hem misschien liever anders gehad, met vertrouwen tegemoet treden. Stel deze mensen op de hoogte van Uw wensen en klachten, zy zitten er toch voor U. Als dat gedaan wordt, dan kunnen wy ons wel eens kwaad maken over do een of ge ander, maar dan zullen wy daarnaast toch ook respect krygen voor het overwinnen van de ont zaggelijke moeilijkheden. die deze Raad in de weg liggen, zullen wij het werk van deze mensen ook beter waarderen. En zy, zich gesteund wetend en voelend door de Venrayse mensen, zullen met enthousiasme kunnen werken tot heil van onze Gemeente. Ileron nieuwe Raadsleden, wy wen sen U van harte geluk met Uw ver kiezing en wy hopen, dat U de be loften aan Uw kiezers inde komende zittingsperiode zo veel mogelijk ge stand zult doen, opdat bij het op maken van 'de balans over vier jaar, wy allen kunnen zeggen: Deze Raad is ondanks het vele wat haar in do weg lag en kwam, met de wodoropbouw van Venray. gees telijk en materieel, een flink stuk op geschoten. Daar kan de nieuwe Raad een voorbeeld aan nemen. Dat zal dan Uw grootste beloning zyn, want wij geloven niet, dat Uw werk plezierig zal zyn. U hebt deze taak vrijwillig op LT genomen, vol eindigt haar zo goed als U kunt. Succes is toegewenst den. Nu heeft een ambtenaar ont dekt, dat by deze regeling de arbeiders 10-uur per dag werken, terwijl er volgens een of ander artikel van de Arbeidswet maar 10 uur per dag mag gewerkt worden. En nu had je het gedonder in de glazen. Een nieuw voorschrift word uitge vaardigd, waarin bepaald is, dat de ene week Zaterdags moet gereisd worden, de andere week Vrijdag- 's avonds en beide koren moet om 10 uur 's Maandags begonnen worden. En de vreemde arbeider zegtze kunnen..., ik vertrek Vrijdagsavonds en ik zal wel zorgen, dat er 48 uur in de week door mij gewerkt wordt, dat kunnen ze komen controleren en als de lieren dat niet goed af is, dan zien ze my hier niet meer. En wie zit er weer met de gebakken peren? Het getrollen gebied. Want natuurlijk is het de heren in den Haag niet goed af. Ieder normaal mens zou zeggen: wat bestaat er nu tegen een vertrek op Vrijdagavond, zodat een vreemde arbeider Zaterdags in de gelegenheid is om distributie- en andere zaken af te handelen, als er maar 48 uur gewerkt wordt, dan wordt er toch voldoende gepresteerd? Neen, zegt den Haag, hier op dit papier staat het zo en dit papier is de baas. En weer is een conflict ge schapen en weer is het getroffen ge bied van Limburg, de dupe en enkel en alleen om wat bureaucratie, want iets anders kunnen wy dat niet noe men, deze regeling niet en die loons verlaging ook niet. Eens getroffen, altijd getroffen, is een nieuw en bitter spreekwoord in deze streken. Er wordt geklaagd over te veel kankeren, maar lach maar altyd als dergelijke dingen gebeuren.'Belacheljjk zyn ze in ieder geval. Hopenlyk worden ze toch eenmaal wijzer, boven in Holland, ondertussen bly'ven wy hier wel met de stukken zitten wachten. Wy hopen, dat het gezond verstand toch eindelijk weer boven komt, op dat de Wederopbouw, die nu al tame lijk begon te rollen, weer zyn oude loop herkryge. HEKEN ADVEHTEERDEKS Zaterdag 3 Aug. verschijnt ons blad iu dubbel for maat, zodat Kermis- e.a. advertenties, behoorlijk kunnen norden opgeno men, mits tijdig gebracht. tyiauwt'ps.... In Venlo treedt op het ogenblik een helderziende op, een zekere Hur- kos, en volgens de advertenties met zeer veel succes. Reeds verschillende malen zyn zyn voorstellingen geprolongeerd. Een van zyn beroemde uitspraken is b.v., dat Hitler nog in Madrid zit. Nu is de een of andere slimmerik op het idee gekomen om Hurkos eens te vragen of hy inplaats van personen ook dingen wist ie vinden. Hy zou wel eens willen weten, waar zyn fornuis gebleven was. En prompt kwam het antwoord, in die en die straat, in dat en dat huis en in die en die kamer. Met het gevolg, dat de ene Venlosche helft, Hurkos naar de eeuwige jachtvelden verwenst en de andere helft zich voor zyn deiir staat te verdringen om inlichtingen, waar door het huisraadschadeboekje merk baar verlicht zal worden. Is het niets voor „Venray Vooruit", om die heer ook eens in Venray uit te nodigen, nu de gemeenteraads verkiezingen voorbij zyn, kan dat best wat afwisseling geven, en je kunt nooit weten, ik ben ook nog een broek kwyt. IZEGRIM. No. S voor schoenen Het centraal distrioutiekantoor deelt mede, dat in den loop van de maand Augustus 1946 voor een schoenenbon in aanmerking komen zy, wier stam kaartnummer eindigt op het cijfer 8, voor zoover zy sedert in Januari 1945 nog geen bon voor gewone of beroeps schoenen hebben ontvangen. De plaatselijke distributiediensteD zullen na I Augustus a.s. bekend maken, op welke dagen men onder overlegging van zyn stamkaart met bybehoorend inlegvel, de bonnen kan afhalen. 11 uur in den morgen. Het Javaanse landschap blakert in het helle zon licht. In de verte steökt een bergrug donker af, tegen den smetteloos blauwen hemel. Door dit prachtige stille landschap, beweegt zich een kleine Nederlandse patrouille lang zaam voorwaarts, hun wapens in hun vuisten geklemt en voorbereid op iedere onverwachte overval der In donesiërs. Op hun mouw schittert af en toe een embleem, geslagen uit koper, voorstellende een eikenblad, het sym bool van bet Limburgse land. Ook in Indië zullen wy steeds met trots kun nen tonen, dat wy Limburgers zyn. Plotseling geeft de commandant een teken om halt te houden. Met zyn kjjker zoekt hy het terrein af en verschijnt oen veelzeggende trek op zyn gezicht. Op een wenk van hem, treedt de opvolgende commandant, nog een piep jong vontje, nader, en de luitenant reikt hem de kijker over en wysfc op enkele zwarte gedaantes boven op de plooing in het terrein. „Een vyandelyke patrouille" fluis tert de sergeant. „Inderdaad", bromt weer de iuitenant. Ook de soldaten hebben direct in de gaten wat de oorzaak van halt houding is, want de „Bren"-sehutter heeft eveneens de vijand waarge nomen. „In gesloten formatie verder" wordt er dan gecommandeerd, en dan gaat het verder, steeds dichter nadert men de vyand. Aan de voet van een heuvel wordt even rust gehouden en een plan de campagne in elkaar gezet. De patrouille splitst zich in tweeën, in een Bren- en een geweergroep. Dan begint men de heuvel in V formatie te bekruipen, met de com mandant in de spits. Op de top aan gekomen is van do vyand niets meer te bespeuren. Of zouden ze ergens in oen hinder laag liggen en dan direct in de rug! aanvallen Niemand spreekt een woord. Door die stilte hoort men de harten byna kloppen van spanning, maar bang zyn ze niet doze stoere jongelui uit het Verre Noorden. De commandant neemt het terrein op en bemerkt dan links van hem een smalle kali (riviertje), waarachter een kleine kampong (dorp). Zou daar misschien de vyand zitten loeren Niemand weet er antwoord op te geven, dus zit er niets anders op dan om dat zo fustig lykende inlandse dorpje aan een nadere inspectie te onderwerpen. Op een vooruitstekende heuveltop wordt de Bren in stelling gebracht en richt de schutter de mond dreigend op het dorpje. De geweergroep daalt weer langs dezelfde weg als ze ge komen zijn af en maakt een om trekkende beweging. Reeds na verloop van onkele mi nuten heeft deze do kali bereikt en maakt zich juist gereed om deze over te steken, als er vanuit de kampong een schot valt. Direct zoeken onze mannen dekking en de Brenschutter op zyn hoge post ziet, hoe zy van achter een sawah- dykje, hun geweren richten op den overkant. Het is nu drukkend stil, aan beide kanten loert men op het ogenblik dat de vyand zich bloot zal geven. Door het brein der soldaten flitsen allerlei gedachten. Maar ondanks alles blyven zy rus tig en paraat. Het is nu maar wach ten, totdat er weer een schot valt. De sergeant heeft nu duidelijk een hoofd waargenomen, voor een der vensters van de dichtst by liggende hut. Dan komt het bevel van de luitenant: -Klaar maken tot vuren". Direct opgevolgt door oen „Vuurop dichtst bijliggende woning". Geweren en Sten-guns openen nu het vuur op het aangewezen doel. Vanuit de kampong begint nu ook een machine geweer te ratelen. Hier door moeten onze schutters weer dekking zoeken. De kogels uit het vyandelyke M.G., suizen rakelings over het lage dijkje. „Mortier in stelling", is het eerst volgende commando en na een mini mum van tyd, verlaat de eerste gra naat de loop, om met een scherpe knal ergens tussen c^ie hutten in te slaan. Een, twee, drie, tien en meer gieren over, maar de vijandelijke Vic- ker (M.O.), blijft doorratelen. Iedereen heelt het druk met zich- zelve, behalve de Bren-groep, die vanaf hun hoge standplaats het gevecht gadeslaat en probeert te oriënteren, van waar het vijandelijk vuur nu eigenlijk komt. Weldra heeft de sergeant ontdekt, van waar regelmatig do mitrailleur ratelt. Met eengryns kruipt de schut ter achter zyn „ijzer" en opent het vuur op de aangewezen hut. Het is een lust om dat vertrouwe lijke en rustige ratelen van de Bren te horen. Na enige ogenblikken staakt plot seling het vuren vanuit c^e hut, en verschijnen er voor de deuropening enkele, in Japanse uniformen gosto- ken Indonesiërs, met de handen om hoog geheven. De Bren zwijgt. De geweer groep steekt nu, maar nog steeds voorzichtig, de kali over en doorzoekt daarna de gehele kam pong, dio geheel verlaten was, op hot vrolyke stel" na, dat rillend als een rietje tussen de bajonetten wordt weg gevoerd. Na een vermoeide tocht, wordt laat tegen de middag de kazerne bereikt, waar de luitenant na verslag uitge bracht te hebben, de jongens met een pluimpje laat inrukken. In een kalme gang gaat het nu naar de barak, helm en bokketuig wordt afgeworpen en lluitend gaat het nu naar de badkamer. Vandaag is het zonder gewonden of doden gegaan, maar morgen? Zo is het leven van onze mannen op Java, en merendeels in ons land weet niet. wat onze jongens daar in het verre land doen. Op een van dergelijke patrouille- tochten, heeft waarschijnlijk een vijandelijke kogel het nog zoveel be lovende leven van onze dorpsgenoot Harry Camps, afgesneden. Vol idealisme en vol vuur is hy als oorlogsvrijwilliger vertrokken naar I idië, en ondanks de grote, bittere teleurstelling die hij daar ondervond is hij blyven vechten voor vrede en eendracht. God heeft hem echter de Vrede ge geven, dien Hy alleen geven kan en Harry rust nu in de Indische aarde. Een Venraysche jongen, die sneu velde voor God, Koningin en Vader land. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. VENRAY VOORUIT Venray Vooruit verzoekt alle ver enigingen, die dit najaar een of meerdere uitvoeringen willen geven, zo spoedig mogelyk de vastgestelde datums op te geven aan de Secretaris van Venray Vooruit, den heer C. I'ijls, Grotestraat, in verband met het vast stellen van de speciale dagen voor die verenigingen, om zodoende zoveel mogelyk te kunnen verhinderen, meerdere opvoeringen op een dag vallen. Verenigingen begrijpt Uw belang in deze en meldt U. zodra door vereniging een uitvoering bepaald is. FESTIVAL IN OOSTRl M. Velen hebben Zondag een bedevaart naar Oostrum gemaakt om eens te gaan genieten van de muziek, die daar door de verschillende harmoniön en fanfares, alsmede door verschil lende zangverenigingen, in 't veilings gebouw werd ten gehore gebracht. En het was geen vergeefse tocht, men heeft inderdaad kunnen genieten van goede giuziek en zang. Maar het was vanzelfsprekend, dat de hoofdschotel feitelijk gevormd werd door de Philips-harmonie, die hier, op haar concours-best, enkele num mers ten beste gaf, onder leiding van Kees van der Heyden, die de talrjjke toehoorders deden watertanden. Maar niettemin tegenover het festi val in Leunen, was reeds weer een aanmerkelijke verbetering merkbaar by enkele verenigingen en blykt dus weer de oude werkkracht naar boven gekomen te zyn by „onze vereeni gingen". En ook de meeste van hun nummers waren inderdaad de moeite waard. De organisators van dit festival kunnen op een zeer geslaagde Zondag terug zien. Vakkennis bekroond. Op de gehouden Groote Nationale tentoonstelling van het Nederlandse Trekpaard te 'sHertogensch, mocht onze dorpsgenoot, de hoefsmid Hub. Lueassen met de volgende paarden een ptys behalen No. 172 Alverna, eig. Frans van Douveren, A^on-Bergen 81/, punten No. 304 Julia van Castenray, eig. A. Boveé, Veulen-Yenray 9'/i punten No. 403 Nico van Melo, eig. Heng- stenass. Venray-Horst Severnim e.o. 9V, punten. P.D.Y. De Zwaluw Wedvlucht 21 Juli Ottignies. Aan komst eerste duif 9 38-15. Laatste 9-57-6. Los 8 uur. H. Vermeulen le, 18e en 30ste: H. Derks 2e en 20e; I'. Kersten 3e. 32e, 33e en 34e: J. v. Leuken 4e; A. Loonen 5e; H. Croovmans 6e: Jac. Verstegen 7e; H. Peeters 8e, 23o en 44e: m7 Poels 9e en 16e; Jac. Verstegen 10e, 15e, 21e, 26e, 36e, 37e en 43e: J. Kusters 11e. 12e, 13e, 22e en 29e; H. Strybosch 14e, 41e en 42e; W. Cremers 17e, 31e en 35e: J. Boom 19e: J. Strybosch 24e, 25e en 39e: P. Janssen 27e on 28e: G. Janssen 38e: Gebr. Rutten: M. Siebers 45e: J. Bastiaans 46e, 47e en overduif Gevonden Zilveren ketting en kruisje is bij Wed. M. Voesten, Kruisstraat 34 een bankbiljet, is by G. Lemmens. Oostrum D 8b; een bruine heeren portemonnaie. by M. Janssen Lang straat 25; een muntbiljet, by Vollen- berg, Maasheescheweg 40: een sigaret tenkoker, by Dr. San Giorge, Oost singel: een bruin lederen portemonnaie met inhoud, by wachtmeester Vroon, Oude Oostrumscheweg: een ijzeren staaf, by Yollenberg, Maash.weg 40: een zilveren armband by F. Swinkels, Maasheescheweg 9. GESLAAGD: Aan de M.T.S. te Eindhoven, slaagde de heer G. Michels Morselo, voor electro-bedryfsteclmiek 01 BLO. Voor Mulo B-diploma slaagde te Sittard op 18 Juli j.l. Th.Claossens te Oirlo. Zwaar gestraft De tuchtrechter voor de prijzen te 's Hertogenbosch heeft W. G. te Maashees, die metselzand en grint te duur had verkocht veroordeeld tot f 13.500.—. Hieronder is f 12.000.— begrepen voor te veel genoten winst. LANDVERRADERS te Roermond bereeht. H. H. H.. 29 jaar, landbouwer te Venray, was in 1941 toegetreden tot de Waffen-S.S. Heeft steeds front dienst verricht en behaalde enkele onderscheidingen. Eisch luidde 12 jaar gevangenisstraf. J. A. L. L., 23 jaar. arbeider te Venray, was in 1943 toegetreden tot de Landwacht Nederland en heeft 2 jaar dienst gedaan aan het Oostfront In verband met verdachtes sociale en gezinsomstandigheden, die tot zyn in diensttreding hebben geleid, eischte de adv. fisc. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. 51S (Sirene) 39» (Politie) of 3S0 (t'onidt. Brandweer) Verkiezing Gemeenteraad De Voorzitter van het Hoofdstem bureau in de Gemeende Venray maakt bekehd, dat de openbare zitting, bedoeld in artikel 92 der Kieswet, ten aanzien van de op 26 Juli a.s. te houden stemming, gevolgd door de openbare zitting, bedoeld in artikel 107 der genoemde wet, waarin de uitslag der verkiezing voor de leden van den Raad* der Gemeente Venray wordt vastgesteld en bekend gemaakt, zal plaats hebben op Maan dag 29 Juli a.s. des voormiddags 10 uur in een lokaal van het huis Groote Markt 2. BEKENDMAKING Ophauldicnst huisvuil Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeeno kennis, dat ingaande 31 Juli a.s. het ophalen van huisvuil zal geschieden als tot heden (Woensdag en Zaterdag) doch de volgende route zal worden geno men. Beginpunt voornn 8 uur by Paters- laan. Vervolgens Langstraat, Kruis straat, Henseniusstraat. Hensenius- plein, Merseloscheweg, Jan Hensenstr., Langeweg. Hoederstraat, Bontc-koestr., Bindstraat, Heuvelstraat. Marktstr.. Kerkpad, Groote MarKt, Hofstraat, .Schoolstraat, Patersstraat, Oud Oos trumscheweg, Draalstraat. Kolkweg, Groote8taat, Stationsweg, Maashee scheweg, Smakterweg, Veldstraat, Wilhelminastraat, Oh. Ruysstraat, Oostsingel, Kard. van Rossumstraat, Mgr. Nolensstraat, Bongerdstraat, Landweertweg; Akkerweg. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat uitsluitend afvalstoffen uit keuken, asch en dergelijke mee gegeven mogen worden, dus geen steenpuin, dakpannen en dergelyke. Ook faecaliön en sterk aan verrotting onderhevige stoffen moeten geweigerd worden. Er moet gebruik worden gemaakt van goed gesloten houten bakken, tonnen, of emmers, waarvan de totale inhoud maximaal 1/1G M3 mag be dragen. Deze- bakken, tonnen of emmers moeten voorzien 2yn van handgrepen voor het hanteeren. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de „Verordening regelende de heffing en de invordering eener be lasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden in de ge meente Venray" vastgesteld door den Raad der gemeente bjj besluit van 8 Mei 1946 No. 43, en goedgekeurd by Koninklijk Besluit van 13 Juli 1946, ter gemeente-secretarie gedu rende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Venray, 23 Juli 1946 Burgemeester en Weth. van Venray De Burgemeester, A. H. M. JANSSEN De Secretaris, J. BOOM wnd. In aansluiting op bovenstaande be kendmaking, meenen wy goed te doen op hot navolgende te wijzen. De thans goedgekeurde verordening I op de helling van vermakelijkheids belasting, bevat een ruimere om schrijving van het begrip vermakelijk heden als tot nog toe heeft gegolden en o.m. zyn thans onder de heffing gebracht wedstrijden, veld- en andere spelen. Hieronder vallen dus o.m. vpetbal- en athletiekweastryden, ys- wedstryden, paardenrennen etc. Daarnaast zyn de tot nog toe be staande vrijstellingen aanmerkelijk ingekrompen en is o.a. de „vrijstelling voor vereenigingen gedurende eon dag in hot kalenderjaar" vervallen. Voorts is de methode van heffing dezer belasting naar een bepaald percentage van de entrëe's hefrwelk tot nu toe uitsluitend gold voor (bioscoopvoorstellingen in plaats van uitzondering, regel geworden, zoodat indien voor een vermakelijkheid entree geheven wordt, practisch steeds naar do opbrengst daarvan belasting geheven wordt en wel 10 pet van de onzuivere opbrengst voor zang-en muziekuitvoeringen en wedstryden, reld- en andere spelen, en 20 pet. roor alle andere vermakelijkheden. Den ondernemers van vermakelijk heden wordt derhalve aangeraden, teneindo moeilykheden of stagnatie by het houden daarvan te voorkomen, al va ens een vermakelijkheid teorga- nisoeren, zich ter secretarie to over- tuigon of do bedoelde vermakelijkheid onder de helling valt en zoo ja,-aan do daaruit voortvloeiendeformaiitoiten etc. te voldoen. Toegangsbiljetten worden, mits zulks uiterlijk 3 x 24 uur voor liet tydstip waarop de vermakelijkheid wordt gegoven ter secretarie is aan gevraagd, kosteloos door de gemeente verstrekt. Voedsel bureau VENRAY Paterslaan 20 Tel. 416 BEKF.NDM AK1>G. RUNDVEE. Van liet in ons Bureau op Vrijdag 19 Juli 1.1. aangevoerde vee is vermist de roodbonte pink oormerk no. 9364, knipno. NI. Bedoelde pink heeft geloopen in het weiland van Klooster Jerusalem. Laagheidse weg. Eventueole inlichtingen te verstrek ken op het Voedselbureau De P.B.H. van Bureau 6, Venray A. CREEMKRS Hot ligt in de bedoeling van do Athletiek- en Gymnastiek voreeni- ging Venray, om nakermis-Zondag een dorpsloop te organiseeren. Gildefeesten. Onze Schuttersvereeniging St. Anna, behaalde j.l. Zondag, op de Gilde- feesten te Beek en Donk, drie eerste en een tweede prys en wel lste prijs beste houding optocht, lste prijs oudste papegaai, lste prijs tromslaan. 2de prijs roffelen.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1