WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Een grote schuld, die wij betalen moeten. NATIONALE HERDENKINGEN STICHTING 1940-1945 BEL bij Brand Zaterdag 27 April 1946 No. 17 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1.00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart bij vooruitbet. Losse ros. 10c Stichtingsweek van 28 April tot 5 Mei Het is -een bekend feit, dat wy, mensen, het onaangename in ons leven maar liefst zo gauw mogelijk ^vergeten en velen denken maar liever niet meer aan de oorlog, die we nog maar één jaar achter ons hebben liggen. Als men daar wat meer aan dacht, wellicht zou men tevredener zyn en zou er minder gekankerd worden. De woordenonderduiken, K.P.-er, illegaliteit, ondergronds verzet, sabo tage, ze verdwynen al langer hoe meer naar den achtergrond, de een of ander kan nog wel eens vertellen over mogelijke sterke staaltjes, die hy of zy, in die bewogen oorlogsjaren meegemaakt heeft, maar het over grote deel is reeds verdwenen in de maalstroom van het leven. Verkie zingsstrijd en woningbouw vragen de vólle aandacht. En de oorlog, och, die is goddank voorbij. Laten wy er niet meer aan denken. In deze week, die nu komen gaat, herdenken wij het einde van den oorlog in Europa en het is in deze week, dat de Stichting 1940—1945 een beroep op U komt doen. Het doel dezer Stichting is het lenigen van zedelijke, maat schappelijke en stoffelijke noden van personen, of groepen van personen, die tijdens de Duitse bezetting door hun daad of houding, tot het binnenlands verzet hebben bijgedragen. Ditzelfde geldt voor hun gezinnen of nabe staanden. Hoe velen zijn er niet, die eigen leven en eigendommen vergetend, door hun verzet tijdens de bezetting, de vyand afb: euk gedaan hebben, meer nog dan dat, grote slagen heb ben toegebracht? Waarvan konden die mannen en jongens die duiken moesten wilden zy niet tewerk gesteld worden iri de oorlogsindustrie hun bonkaarten, geld voor gezinsonderhoud, valse pa pieren betrekken? Realiseert men zich weieens, dat in Limburg 30 tot 40.000 mensen onder gebracht zyn en voor zover mogelijk, ook verzorgd Omdat te kunnen volhouden, welk een verzetswerk is daarvoor nodig geweest. En zo is het in geheel Ne derland geweest. Honderden verzets mensen zyn gefusilleerd of, door de geweldige ontberingen en folteringen in concentratiekampen, gestorven. Honderden zyn lichamelijk en gees telijk gebroken teruggekeerd en moeten nog geruimen tyd verzorgd worden. Velen van die verzetsmensen staan op het ogenblik zonder have en goed, alleen op de wereld. De bevrijding, die zy hielpen brengen en verhaasten, heeft soms de grootste ellende voor deze mensen meegebracht. Welnu, de Stichting wil hen te hulp komen. Maar hoe De verzorging van de getroffen illegale werkers geschiedt niet via alleilei ambtelijke wegen, maar door hun vrienden medestrijders, op basis van kameraadschap, zoals die in de bezettingstijd is gelegd, in de Stichting J940—'45. Zo kan men het best hun noden en behoeften behandelen, ieder geval afzonderlijk. Dó Stichting 1940—'45 wil proheren een Staatspensioen te krygerf en dit is ook in vooruitzicht gesteld, maar daarmee zijn de mensen nu niet ge baat en het is noodzakelijk om voor de tijd, dat nog geen staatsregeling is getroffen, het particulier initiatief in te schakelen. H.M. de Koningin is ons daarin voorgegaan, Zy schonk f 500.000 aan de Stichting 1940—'45 en stelde een vleugel van het Loo, ter beschikking om alsv rustoord te dienen voor die verzetsmensen, die rust nodig hebben. Op U, oud-onderduiker, op U, vaders en moeders, die Uw kind veilig terug hebt gekregen, op U allen, die beseft, dat een ereplicht op U rust, om hen, die alles voor ons gaven, in alle opzichten te helpen, wordt in de komende week op Uw mildadigheid een beroep gedaan, geeft dan niet maar offert het is Uw dure plicht. 30 APRIL. De opening van het geallieerde kerkhof by het St. Oda- kdyulleijö, kan wegens ie vele werkzaamheden die er nog te verrichten zijn, op 30 April a.s. niet doorgaan. Dit wordt verschoven naar latere datum. Voor adoptatie der graven kan men zich nog melden by den heer Jac. van Opbergen, Stationsstraat 10. 3 MEI. Uitgaande van de gedachte, dat: a. een herdenking van allen, die voor de vrijheid van ons Vaderland streden en vielen, niet achterwege mag blijven; b. met beëindiging van ieders vryheid om ook op andere dagen en plaat sen plechtigheden van dezelfde strekking te organiseeren, toch de groote nationale herdenking onzer dooden dient plaats te vinden op eenzelfde tijdstip, door alle Nederlanders gezamenlijk c. echter de feestelijke jaardag der bevrijding niet geëigend is tot het houden van rouwplechtigheden als bovenbedoeld, is besloten jaarlyks den avond vóór de Bevrijdingsdag dit jaar dus 3 Mei a.s! - in in het geheele land te bestemmen tot „nationale herdenkingsavond". In overstemming met bovenstaand, is het programma voor Venray als volgt samengesteld 1. van des avonds 18 uur af zullen van alle openbare gebouwen en particuliere woningen de vlaggen halfstok gehangen worden; 2. Om 19 uur zal in de Paterskerk een Lof worden gecelebreerd; waarna een z.g. stillen omgang zal worden gehouden, vanaf ge noemde Kerk naar het Kerkhof bij de Parochiekerk van St. Petrus Banden, alwaar een groot aantal slachtoffers militairen, verzets lieden en burgers van dezen oorlog begraven liggen. 3. Om 20 uur zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van een kort signaal van de sirene dit tijdstip is aangekondigd, twee minuten van volkomen stilte in acht worden genomen. Alsdan zal alle arbeid worden neergelegd en elk verkeersmiddel buiten beweging worden gesteld. Op dat moment zal eenieder, hetzij in- of -buitenshuis vertoevend, staande de dooden herdenken. 4. Overeenkomstig de geest die onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielden, zullen geen toespraken worden gehouden, terwyl de weg naar de plaats der herdenking slechts te voet en in vol komen stilte, zonder vlag of vaandel, wordt afgelegd. 5. Het brengen van een eenvoudige hulde, door hot strooien van bloemen op de graven zy toegestaan. 6. Teneinde het karakter van deze „nationalen herdenkingsavond" zooveel mogelijk te bekrachtigen, verzoeken wy aan belanghebbenden hun verkooplocaliteiten op dien dag na 18 te willen sluiten. "Wy hopen en vertrouwen, dat zooveel mogelijk personen aan dezen „stillen omgang" zullen deelnemen, opd.at ook de Venraysche bevolking gezamenlyk haar slachtoffers van den oorlog zal gedenken. •I MEI VIERING. Deze dag zal, vooral hier in Venray, sober gevierd worden. Zooals het de wensch van de regeering is, wordt 's morgens ge werkt, terwyl dc openbare diensten gewoon doorwerken, 's Middags zyn voor zoover nu bekend is, diverse kinderfeesten georganiseerd en als alles goed gaat, zorgon enkele personen voor een geweldige verrassing voor de kleinen. Volgende week daarover meer. Daar het Oranje-Comité niet over de hulp der onderwijzeis kan beschikken, die in verband met de salaris- kwestie alle medewerking opgezegd hebben, doet men dus goed do krant van volgende week te raadplegen, zoodat de kinderen op de hoogte ge bracht kunnen worden, wat er voor hen te doen is. Daar op het oogen- blik het Oranje-Comité zoo goed als ter ziele is, zyn verdere plannen nog onbekend. Hoogstwaarschijnlijk zal 's avonds een concert gegeven worden door de Harmonie en de gezamelyke kooren. Een en ander kunnen wy de volgende week definitief mededeelen. HERDENKING 10e MEI Op den lOden Mei 1946 zal de weer stand, welke in de Meidagen 1940 door de Koninklijke Landmacht ge boden is, plechtig worden herdacht. Naar men verneemt, heeft de Minister van Oorlog den chef van den gone- ralen staf belast met de voorberei ding en de regeling van deze plech tige herdenking, waarbij „Het Nat. Instituut" zyn medewerking zal ver- leenen. In verband met de tijdsom standigheden en het stadium van opbouw, waarin de Koninklijke Land macht verkeert, zal de herdenking een zeer sober karakter dragen. Als middelpunt van de herdenking is het kerkhof op den Grebbeberg aangewezen. Behalve op den Grebbe berg zullen evenwel herdenkings- plechtigheden worden gehouden te Kornwerderzand, Ypenburg, Rotter dam, Dordrecht, Middelburg, Mill, Maastricht, Zutphen en Groningen en voorts in alle garnizoenen van de Koninklijke Landmacht. Aan oud-commandanten van onder- doelen, welke in 1940 aan don stryd deelnamen en dit met d£ militairen, die tot hun onderdeelen behoord heb ben, op andere dan hierbovon ge noemde, door hen to kiezen plaatsen, wenschen te herdenken, zal zooveel mogelyk medewerking worden ver leend. Aan de nabestaanden van gesneu velden, aan oorlogsinvaliden en aan de jeugd zal een bijzondere plaats by deze plechtigheden worden inge ruimd. WEDEROPBOUW Aannemers te Yenlo e.o., waren Dinsdag in vergadering bijeen om de noden in hun bedrijf eens te be spreken. En direct bleek, dat voorop stond de betalingskwestie. Duidelijk kwam uit, dat de aannemers ten einde raad warenhonderdduizenden guldens is het rijk reeds achter met betalen, terwijl de kosten maar door de aannemers uit eigen zak moeten worden voörgeschoten. Ten slotte werden de- volgende eisen gesteld 1. betaling van de ingediende re keningen voor zoover het Ryk daarvoor aansprakelijk is; 2. betaling der gedeclareerde reis- en verleturen; 3. betaling der vorderingen op wederopbouw boerderijen 4. betaling van de aangenomen werken binnen 14 dagen na verzoek tot goedkeuring daar van 5. het verstrekken van tusschen- tijdsche termijnen op den aan genomen werken. Het Departement is telegrafisch van deze eischen op de hoogte ge steld onder mededeeling, dat, indien 4 Mei a.s. geen bevredigende oplos sing voor genoemde punten bekend zyn, de werken noodgedwongen wor den stopgezet. In Venray staan we er naar uit onze informatie gebleken is iets gunstiger voor, hoewel hier ook veel mankeert. Een klacht die in Venlo naar voren kwam, o.a. de voorlich ting van aannemers en publiek en soms ook van het streekbureau, kan hier ten volle beaamd worden. Tot maatregelen als bovenstaande meent men voorlopig nog niet te moeten over gaan. LANDBOUWHERSTEL De ontwerp-begrooting van de Directie van Grondgebruik en Land- bouwhorstel is gebaseerd op de ver onderstelling, dat gedurende het be trokken dienstjaar een belangrijk deel der herstelwerkzaamheden zal kun nen worden uitgevoerd. Het streven is er op gericht om reeds dit jaar de gevolgen van den oorlog tot een minimum te beperken in verband waarmede op de begroo ting van den Rijksdienst van Land- bouwheijstel, aan welk orgaan het herstel vari het landbouw-productie- apparaat is opgedragen, voor het loopenöe dienstjaar een bedrag van ongeveer f315 millioen is uitgetrok ken. Voor Jde jaren 1947 tot en met 1950 worden de uitgaven voor dezen dienst geraamd op resp. globaal f 90 millioen f 29 millioen, f 15 millioen en f 5 millioen, waaruit een aanzien lijke vermindering van de werkzaam heden voor de komende jaren blijkt. Het herstel zal, waar mogelijk, tevens gepaard gaan aan oen opvoe ring van den bodem. In aansluiting aan het herstel van de getroffen gebieden zal ook in de niot getroffen landbouwstreken de productiviteit van onzen bodem zoo hoog mogelijk moeten worden opge voerd. Daarvoor wordt het noodzake lijk geacht, dat toenemende aandacht wordt besteed aan uitvoering van cultuurtechnische werken. Er komen twee nieuwe bijzondere iandbouwwinterscholen, bovendien nog dertig nieuwe lagere land- en tuinbouwscholen. In het bedrag van f 3.300.000.— voor steunvorleening i kleine ^boerenbedrijven, is even eens begrepen subsidie-verleening aan kleine boeren voor den bouw van gier- kelders en silo's. De begrooting van het Landbouw crisisfonds vertoont een eindcijfer van f 836.847.000. Aan do Memorie van Toelichting is het volgende ont leend Uitgegaan is voor den import van een voor het jaar 1946 opgemaakt importschema, hetwelk is gebaseerd op het bereiken van een matig doch alleszins bevredigend voedselrantsoen. Voor de richtprijzen binnenland zijn de huidige prijzen opgenomen, behalve voor 1) suikerbieten, waarbij rekening is gehouden met een verhooging van den richtprijs tot f 37.50 per ton, daal de stimuleering van de productie hierbij van bijzondere beteekenis wordt geacht: 2) Rundvleesch, waarbij een richt prijs van f0.75 per kg. geslacht ge wicht is aangenomen. Deze pry's is gebaseerd op berekeningen, welke het landbouw-economisch instituut ver richtte. De begrooting is verder gebaseerd op de huidige consumen tenprijzen, welke voor vele artikelen beneden den kostprijs liggen. Over wogen wordt daar, waar mogelijk, deze pryzen meer in overeenstemming te brengen met den kostprijs en daarmee het thans geraamde groote verlies op deze begrooting te vermin deren. De kosten van het provinciaal apparaat, welke voor het tweede halfjaar 1945 op f 15.000.000 waren geraïtmd, ziin thans op ruim f 25.000.000 voor het geheele jaar begroot. De aankoop van voedingsmiddelen zal tijdelijk nog door de regeering dienen te geschieden. Het streven is evenwel zulks weer aan den vrijen handel over te laten, zoodra dit mogelyk is. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van f 376.240.000, geheel bestaande uit het nadeelig slot van den buiten gewonen dienst, daar het nadeelig slot van den gewonen dienst hierop is overgeheveld. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. BLOEMEN Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Verdiepingsweek voor alle meisjes Na de geslaagde vormingsweek voor de jongens krijgen ook de meisjes een béurt. Onze Venray se Pater Jos. Arts m.s.c., die in het Zuiden het meisjeswerk terdege bewerkt, zal ook hier zyn begeesterend woord doen horen. Dezo week wordt gegeven van Maandag tot en met Vrijdagavond a.s. in de Aula van het Gymnasium Do meisjes van 13-17 jaar hebben iedere avond conferentie van half 7 half 8 precies. De grotere .meisjes vanaf 17 jaar hebben dezelfde avond conferentie om 8 uur precios. Moge het werk van de Kath. Actie, die hiermede toont, dat zij niet stil zit, door allen gewaardeerd worden en daadwerkelijke steun ontvangen door een volledige deelneming. Mochten er onverhoopt moisjes zijn die nog geen uitnoodigingskaart ontvangen hebben, dan kunnen zy toch komen en ontvangen die de eerste avond aan de aula. Aller gebed en deelneming zal ook deze week doen slagen. Dat gaat waar den Boscli toe De Venraysche tooneelgioep Hioob, trekt naar Den Bosch en geeft hier op 31 Mei in het Groot Casino een avond voor de Nederlandsche mili tairen. Dit getuigt \an den uitste kenden roep, welke deze vereeniging in den afgeloopen tyd verworven heeft. Eind-examen Landbouwschool. Op 24 April 1946, werd de jaarlijkse eindles gegeven van de Lagere Land bouwschool St. Martinus te Venray. In tegenwoordigheid van Dr. Droesen en Ir. Miedema uit Roermond, den Hoog Eenv. Heer Deken en aanwezige oudere, werden aan de volgende leer lingen diploma's uitgereikt H. Philipsen, Ysselsteyn; J.Muyzers Merselo; P. Nelissen, Oirlo; L. van Meyel, Merselo; M.Derks, Yssselsteyn: H. "Michels, Heide; M. Rongen, Th. Peetere, Ant. Peetere. Oirlo; L. Loenen, J. Loenen, M. Claessêns en J. v. Osch. Leunen; J. v. Meyel, Veulen; J. van Osch, G. Seykens en Th. Geurts, Cas- tenray; J. Pubben en J. M. Michels, Merselo; Th. Vollenberg, Venray; L. Kersten, Holthees; Chr. Wijnhoven, en P. Hermans, Blitterswyck; M. Willems, Venray; 'J. Peoters, Heide. H.C.Y.-nïenws Na onkele flinke nederlagenkwamen de H.C.V.-heren eindelijk weer met 'n volledig elftal in 't veld op Palm zondag tegen Heerlen III en wonnen in 'n snelle en goed gespeelde wed strijd verdiend met 4—0. De dames speelden eveneens tegen Heerlen en verloren met 0—3. Paasch-Maandag trokken de dames met 10 man, waaronder nog 4 inval sters, naar Tegelen en wisten daar tegen 'n twaalftallig elftal 'n eervol 2—2 gelyk spel te bevechten. De heren gingen door en wonnen ver- diond met 2 3 van Carry-On I. A.s. Zondag gaat de hele H.C.V. naar Vaals om deel te nemen aan een tournooi waaraan de sterkste Zuid-Limburgse ploegen deelnemen. Zowel dames als heren moeten daar de eer van Nood-Limburg hoog houden en zullen proberen de „Drie- landen-punt-wimpel" mee naar huis te brengen. De heren spelen boven dien nog in Vaals hun laatste com petitie-wedstrijd H.G.V.-Carry-On. Wy doen by deze nog 'n beroep op diegenen die nog 'n hockeystick in 'n vergeten hoekje hebben liggen, dit even op te geven bij J. Schaoffers, Paterstraat *30, daar er in de H.C.V! 'n nijpend gebrek bestaat aan deug delijk hockey-materiaal. VOEDSELBUREAU VENRAY Paterslaan 20. Tel. 416. Geopend van 9 tot 12 uur. Zaterdags gesloten. Evacnatlevergoeding vee. Veehouders, die in het tyd vak van 1 September 1944 tot 1 Mei 1945 vee hebben opgestald gehad van geëva cueerde veehouders kunnen hiervoor by den P.B.H.-evacuatievergoeding aan vragen. Ook indien de vergoeding onderling reeds geregeld mocht zijn, dienen de aanvragen toch te worden ingediend. In dit geval kan de restitutie aan den kwartiernemer worden over wogen. Voor de indiening dezer aan vragen zullen zitdagen gehouden worden als volgt: te Merselo in zaal II. Arts: op Maandag 29 April a.s. van 9—12 uur letters A F en van 13 17 uur letters G—J. Dinsdag 30 April a.s. van 9—12 uur letters K—O en van 13—17 uur letters P—R. Woensdag 1 Mei van 9—12 uur letters S—Z. te Venray-Smakt in café van Jos. Nellen: op Woensdag 1 Mei v. 14 17 uur voor de letters A—Z. te Venray-lleide in café Litjens: op Donderdag 2 Mei van 9—12 uur lettere A—L en 13—17 uur M—Z. te Ysselsteyn in café II. v. Asten op Vrijdag 3 Mei 9—12 uur voor de letters A—L, van 13-17 uur M Z. te Vcnray-Dorp op het Voedsel- bureau op Maandag 6 Mei a.s. van 9—12 uur letters A-L, van 13-17 •uur letters M-Z. Rekeningen voor Veeartsenykun- dige diensten en geleverde medicijnen kunnen op voornoemde zitdagen wor den ingediend en ztillén door Land- bouw-Herstel betaald worden, mits aan de volgende eischen is voldaan 1. De kwaal waarvoor do hulp van den Dierenarts is ingeroepen, moet kennelijk hot gevolg zijn van oorlogs handelingen (granaatscherven, schot wonden, enz.) of van de evacuatie. 2. Dit dient door den Dierenarts nadrukkelijk op do nota vermeld te zyn; ook dient het oormerk nr. en/of nr. identiteitskaart op de nota aan gegeven te zyn. Paardentuig. Boerenbedrijven, welke dringend paardentuig noodig hebben kunnen op de gewone kantooruren een aanvraagformulier indienen, mits een verklaring van den zadelmaker is bijgevoegd, dat het aangevraagde tuigwerk door den zadelmaker zal worden afgeleverd binnen één maand nadat hy dit formulier, voorzien van de daarop te stellen goedkeuring van de Directie v. d. Voedselvoorziening „Bureau Grondstoffen" heeft terug ontvangen. Opening Oorlogsmuseum Ovcrloon op 20 Mei De officiééls plechtige openingsdag van het Oorlogsmuseum teOverloon, is vastgesteld op 26 Mei a.s. Dat er zeer groote belangstelling bestaat voor dit prachtige work, be wijst de belangstelling van Engelsche militaire zijde. Diverse hooge" Engel sche officieren zullen bij dit gebeuren tegenwoordig zyn, terwyl eon Engel sche militaire kapel deze plechtigheid mede zal opluisteren. Ook van Nederlandsche zyde ont breekt het geenszins aan belangstel ling. De bekende militaire muziek kapel van de Gezagstroepen N. B.. Oost to Don Bosch, komt onder leiding van kapelmeester W. Verhoef, mede de muzikale illustratie verzorgen. Tevens zal ter plechtigheid worden uitgenoodigd de Distrits Bevelhebber N.-Br.-Oost der Gezagstroepen. Majoor Antoni te Den Bosch. 1-Iet ligt verder in de bedoeling ter gelegenheid van dit gebeuren, groote feestelijkheden van verschil- lendende aard te organiseeren. De lichting 1945 In een schrijven van den Minister van Oorlog aan de burgemeesters geeft de Minister aanwijzingen om trent de inlijving van de tot gewoon dienstplichtigen bestemde personen van de lichting 1945. Öeze inlijving is thans voor de landwacht vastgesteld op 2, 7, 8 en 15 Mei a.s. en voor de zeemacht op 7. 14. 21 en 28 Mei en 4 Juni. De Minister merkt in zyn brief op, dat slechts uit een zeer klein getal gemeenten dienstplichtigen van de lichting 1945 worden bestemd voor de zeemacht. Na-inlevering buiten omloop gesteld papiergeld Het Ministerie van Financiën ves- tigd er de aandacht op, dat de moge lijkheid tot na-inlevering van buiten omloop gesteld papiergeld nog slechts open staat tot en met 15 Mei a.s. De daarvoor bestemde en bij do kantoren van de Nederlandsche bank a f 0.50 verkrijgbaar gestelde formulieren wor den na dien datum niet meer afge geven. De na-inlevering wordt dus op 15 Mei a.s. onherroepelijk gesloten. 9 liet geluks schoenennummer! Personen, die na 1 Januari 1945 geen bon voor beroeps of gewone schoenen hebben ontvangen, en wier stamkaartnummer op het cyfer 9 eindigt, komen in Mei in aanmerking voor een sr.hoenenbon. De plaatselijke distributiediensten zullen nader be- kond maken, op welke dagen de bonnen kunnen worden afgehaald. Men moet hierbij de tweede distri- butiestanikaart met bybehoorend in legvel overleggen. Bon A, B, C, D of E 614 zal van het inlegvel worden verwijderd. Ron 08 voor sclioeureperatie Het C.D.K. deelt mede, dat bon 08 der lederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leden en/of rubberzolen materiaal. Bon „08 leder" blijft geldig en kan in combinatie met do reeds aange wezen en nog aan te wijzen bonnen worden gebruikt. Nog steeds mijnen Zaterdag j.l. had te Overloon nabij de kom van het dorp wederom een mijnongeval plaats. A. Verstraaten reed met de auto op een tankmijn. De gevolgen waren ontzettend, het achtersie gedeelte van de wagen werd aan stukkon gereten. Achter op de wagen zat het dochtertje van A. Keyzerszij werd er af geslingerd en bekwam lichto verwondingen, maar moest toch worden overgebracht naar het ziekenhuis. AVerstraaten kwam met de schrik vrij, wel was hy' zeer door den schrik bevangen. Dit is nu de 2e maal dat Verstraaten op een mijn reed. Het perceel, waar thans het ongeluk ge beurde, is voor enkele maanden ge leden door de Ilollandsche SS afge zocht. Men ziet wel hoe veilig het is, als zij een terrein hebben afge zocht. Diamanten kloostcrfeest. Zondag 5 Mei hoopt doEerw. Zus ter Coleta haar diamanten klooster- feest te vjeren. Als 17-jarig meisje trad ze in net klooster der Zusters Ureulinen alhier en haar verblijf is immer daar geweest, totdat de eva cuatie daar een einde aan maakte. Zy vertoeft thans in het Ursulinen- klooster te Maastricht. Zooals bekend, zal in do komende week van 28 April—5 Mei a.s. een nationale inzameling plaats hebben ten bate van de „Stichting 1940-'45". Gaarne voldoen wy' aan liet verzoek, deze inzameling in de gunst van onze ingezetenen aan te bevelon. Immers, wanneer wy nagaan, wolke do doel stelling van deze stichting is, dan kan het niet anders, of zij moet de volle sympathie van een ieder weg dragen. Wat is dan dit doel Dat kan in één zin omschreven worden n.l. als volgt „Doel der Stichting 1940—1945 is het lenigen van zedelijke maatschap pelijke en stoffelijke nooden van per sonen of groepen van personen, die tydens de Duitsche bezetting door daad of houding tot het binnenlands verzet hebben bijgedragen, alsmede van hun gezinnon of nabestaanden". IDit doel tracht de Stichting nu o.a. te bereiken door voorziening in do kosten van levensonderhoud, het ver- leenen van rechtskundigen bijstand, het bemiddelen bij het verkrijgen van 1 een passende werkkring, opname van zieken en rustbehoevenden in zieken- j huizen en herstellingsoorden, j Ilot behoeft wol geen betoog, dat, wil dit doel verwezenlijkt worden, er geld, veel geld noodig is. Wanneer wij bodonken, dat in liet jaar 1945 ongeveer 4000 gezinnen geholpen wer den, waarvoor ongeveer f 700.000 por maand noodig was, dat begrijpt ieder onzer, dat naast do Rijksbijdrage, welke de Stichting geniet, nog enorme bedragen noodig zyn om hulp in de vereischte mate to bieden, daar, waar deze zoo hard van noode is. In de komende week wordt dan ook een beroep gedaan op de bekende milddadigheid van het Nederlandsche Volk. Laten wy toonen, dat wy niet alleen met woorden, doch ook mot dè daad weten te oeren de groote offers, die de vorzetsslachtoffois wisten te brengen óók voor ons, vóór do Vrij heid van ons Vadorland. Zy en hunne nabestaanden hebben recht op den dank van het Nederlandsch Volk. Aan ons de dure plicht dezen dank te toonen, o.a. door het zware lot van de nabestaanden dezer holden te hel pen verlichten. Aan ons is het niet te beschamen de bede door Jan Cam- pert, een der „achttien dooden" neer gelegd in de volgende ontroerende versregels „Gedenkt, die deze woorden loest my'n makkers in den nood en die hen nastaan 't allermeest in hunnen rampspoed groot, zooals ook wy hebben gedacht aan eigen land en volk, er komt een dag na elke nacht voorbij trekt ied're wolk". -Ik zie hoe 't eerste morgenlicht door 't hooge venstor draalt my'n God, maak my 't sterven licht en zoo ik heb gefaald, gelijk een elk wel falen kan, schenk mij dan U gena opdat ik heenga als een man, als ik voor de loopen sla". Inwoners van Venray, de holden uit het Verzet doen een beroep op U. Laat dit beroep niet tevorgoefsch zyn. God moge U rijkelijk loonen. Venray, 25 April 1946. Pastoor-Deken. W. BERDEN De Burgemeester, A. H. M. JANSSEN 51S (Sirene) 392 (Politie) of 380 (C'onidt. Brandweer) NIEUWE BONNEN Voor do 2e helft van de 5e periode (28 April t.m. 11 Mei 1946) Bonkaarten KA, KB, KC «04 214 t.e.m. 219 algem. 800 gr. brood 213 algem. 400 gr. suiker 212 algem. 125 gr. margarine 211 algem. 125 gr. boter 210 algem. 200 gr. kaas 209 algem. 200 gr. bloom B41 reserve 1600 gr. brood C41 resorve 800 gr. brood B42 roserve 2 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 604 115, 116, 117 Vlees 100 gr. vlees 111 Aardappelen 2 kg. aardappelen A28 Melk 2 liter melk B28 en C28 Molk 3l/i liter melk Bonkaarten KI), KE 604 714 en 715 algem. 800 gr. brood I 713 algem. 500 gr. suiker 712 algem. 125 gr. margarine j 711 algem. 250 gr. boter 1710 algem. 100 gr. kaas 709 algem. 200 gr. bloem D40, D41 reserve 400 gram brood j E40 reserve 500 gr. rijst of kinderm. Bonkaarten LI), LE 604 615, 616, 617 vIoob 100 gr. vlees 611 Aardappelen 1 kg. aardappelen D28 E2S Melk 6 liter melk Tnbakskaarten enz. T25 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V25 100 gr. choc, of suikerwerken X25 2 rantsoenen tabaksartikelen (geon importsigaretten) Voor de week van 5 tot en met 11 Mei zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, boter, magarine, jam, 'hoe, tabak, versnaperingen en waspoedor.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1