WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De WEDEROPBOUW in Noord-Limburg Wat er gereed kwam. Strijd om een kap vlakte Algemeen Overzicht BEL bij Brand Zaterdag 30 Maart 1946 No. 13 Druk en Uitgave Firma^van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1.00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart, bij vooruitbet. Losse nos. 10 cV Ir. A. J. de Boef, inspecteur van den dienst voor den wederopbouw in Limburg, heeft voor den regionalen zender Zuid gesproken over herstel en vernieuwing in Limburg.Aan het geen hy mededeelde is het volgende ontleend In Noord-Limburg zün ongeveer 350 noodwoningen en bovendien 400 noodboerderyen klaar. Dat is nog niet zoo veel als we bedenken, dat er alleen in de Districten Venray en Gennep samen al 800 woningen wer den vernield. Gunstiger ligt de figuur b\j de zwaar en de licht beschadigde panden die resp. voor 60 pet. en 90 pet. weer bewoonbaar werden ge maakt. Het meerendeel van deze werkzaamheden bestond uit het aan brengen van voorloopige voorzienin gen, waardoor er getracht is, iedere getroffene gedurende den afgeloopen winter zoo goed mogelijk te bescher men tegen de weersinvloeden. Van al de voorzieningen die tot dusverre aan beschadigde huizen wer den getroffen is ongeveer 25 pet. als definitief herstel te beschouwen. Inmiddels is het bouwplan 1946 bekend gemaakt. Wanneer we dit plan bezien, blijkt, dat er in Noord- Limburg dit .jaar voor 15 millioen guldens6mag worden gebouwd.Maar om dat te kunnen bereiken moet er nog veel gebeuren. In de eerste plaats moeten we hulp krijgen van arbeiders uit andere deelen van het f land. Volgens de berekeningen moet het aanwezige getal arbeiders vier maal zoo groot worden, dat wil zeggen, dat er ongeveer 3000 arbeiders bykomen in Noord- Limburg. Verder moeten in de meeste plaat sen in Noord-Limburg stedebouw- kundige plannen worden gemaakt. Tot een schadebedrag van f 3000, dus voor de lichte schadegevallen is er wel een regeling maar hoeveel zware schadegevallen zijn er niet. Ook die gevallen worden geholpen. Voorloopig nog met een noodoplos sing waarbij ieder het volledige ver schil tussclien Rijksbijdrage en her- stelkosten overbrugd kan krijgen door een geldleening van het Rijk. Deze leening wordt verstrekt onder hypothecair verband en er moet 4 pet. rente en pet. aflossing voor worden betaald. Inmiddels wordt hard ge werkt aan een regeling, die veel gunstiger voorwaarden biedt. By deze nieuwe regeling zal voor ieder af zonderlijk worden nagegaan, welke bijzondere faciliteiten' aan hem kon worden verstrekt. Voor de bouwsom van f 15.000.000 voor Noord-Limburg zal in de eerste plaats moeten worden getracht zoo veel mogelijk beschadigde huizen te herstellen. Venray zal met de licht beschadigde huizen klaar kunnen lcomen. Gennep bijna, maar met de zware herstellingen kan toch nog geen van de bureaux dit jaar al klaar komen. Toch is er ook al op nieuwbouw gerekend in 1946. Weliswaar nog niet veel maar het begin wordt er dan toch mee gemaakt. In Venray 50, in Ber gen 30 en in Venlo 100 huizen om maar enkele getallen te noemen. Bovendien nog een aantal boerderijen. De inspectie van den wederopbouw voor Limburg is gevestigd, Raadhuis Dennenbosch of Boerderijen? Reeds verschilllende malen heb ben wy de vraag, waarheen jonge boeren? en de consequenties, die hieraan vastzitten, in dit blad be handeld. Ook in de laatste Raads vergadering kwam dit weer ter sprake. In het dorpje de Rips, heeft men oplossingen meenen te vinden door de voor boschbouw be stemde gronden, op te eischen als cultuurgrond, een oplossing, die ook in den Raad van Venray, naar voren kwam. Wat voor oogen en haken hieraan vastzitten moge blyken uit onderstaand artikel van de Helmondsche Courant. Ryke Heeren kochten een groot stuk heidegrond en verkochten het weer met de noodige winst. Dit spel herhaalde zich eenige malen, totdat het stuk grond een complex van ettelijke honderden bunders in "handen kwam van koopers, die niet uitsluitend speculatieve oogmerken hadden, doch serieus plannen maak ten om den gekochten grond dienst baar te maken aan de Nederlandsche volksgemeenschap. Zy namen hiertoe een groote maat schappij in den arm en de aspiraties der eigenaren om in definitieve plan nen van bebossching en ontginning. De beste gedeelten van het com plex werden ontgonnen tot bouw- en weiland, terwijl de hoogere gedeelten beboscht werden. Omdat toentertijd (het was tegen het einde van de 19de eeuw) de behoefte aan cultuurgron den nog niet zoo nypend was en ook al omdat ook bosschen weliger groei den op den goeden dan op minder goeden grond, werden ook perceelen in het complex beboscht, die na goede ontginning uitstekend bouw- en wei land op konden leveren. Iedereen prees de heeren eigenaren om hun wy's beleid en geleidelijk ontwikkelde zich het aanvankelijke woesté gebied tot een bezit met internationale re putatie en trok bezoekers van heinde en verre, tot zelfs uit Amerika en Siam. Op de tot bouw- en weiland ont gonnen gronden vestigden zich pacht boeren, terwijl in de bosschen tien tallen arbeiders uit de omgeving een permanente werkgelegenhèid vonden. Op eerstgonoemde categorie van menschen, de pachtboeren dus, ging de eenzaamheid echter op den duur zwaar drukken, geen kerk of school, geen winkel, geen post- of telefoon, kantoor, nee, dat viel niet mee. Maar, ook voor de boscharbeiders beteekende het heel wat, dagelijks van 3 tot 6 uur onderweg te zyn van en naar het werk. Dus namen de heeren eigenaren het initiatief tot de stichting van een dorp met alles wat hierbij behoort. Een prachtige harde weg verbond het dorp met de buurtgemeenten. De eerste bewoners waren de arbeiders met hungezinnen. De gemeente stelde grond beschikbaar voor de stichting van boerderijen. Allen, eigenaren, de cultuur-maat schappij, gemeente en provinciaal bestuur, werkten samen, begeesterd door het ideaal: bestaansmogelijkheid te scheppen voor de bewoners van het nieuwe dorp. Dit is de ingewijde lezer zal het reeds begrepen hebben de wordings geschiedenis van het Peeldorp de Rips. Hoe het dit dorp en haar be woners verder gegaan is, och het op schrift boven dit artikel doet het reeds vermoeden, de harmonieuze samenwerking van eerst heeft plaats moeten maken voor systematische tegenwerking van de zyde diergenen, die den eersten stoot gaven tot het ontstaan van het dorp waar de in zichten van de eigenaren niet langer stroken met het belang van het dorp en misschien met het algemeen be lang. Wat is namelyk het geval. De bevolkingsaanwas in De Rips is niet langer evenredig aan de beschik bare oppervlakte cultuurgrond. Er heerscht landhonger op De Rips. Het aantal kinderen is daar groot, waartegenover staat, dat de opper vlakte cultuurgiond naar verhouding te weinig is. Deze verschijnselen waren en zijn den eigenaren en hun adviseurs be kend, maar zy reageerden in het ver leden heel flauwtjes door kleine stukjes grond vry te geven voor uit breiding van boerderijen. Slechts een gunstige uitzondering: de Coöperatieve Roermondsche Eier mijn kocht en gaf na ontginning een complex gronden groot circa 160 ha. vry. Dat de eigenaren de betere, met goed groeiend hout bezette, grónden vry gaven voor ontginniug, zou mis schien te veel gevraagd zyn. Nu geviel het echter, dat een complex groot circa 100 ha., door de geallieer den ontboscht werd, gronden van uitstekende hoedanigheid en grenzend aan het dorp. Nu zou het toch wel van goeden wil getuigd hebben, als de eigenaren eigener beweging in overleg getreden zouden hebben met gezaghebbende personen om te ge raken tot ontginning van de ont- boschte gronden. Dit overleg is blijkbaar achterwege gebleven en dit niet alleen, men heeft op herhaalde verzoeken van vertegen woordigers van den N.C.B. positief afwijzend beschikt, zonder o.i steek houdende motieven aan. te kunnen voeren. Namens de belanghebbende boeren heeft het pl. bestuur van den N.C.B. zich verder gewend tot liet hoofd bestuur van den N.C.B. Dit bestuur heeft de aangelegenheid onder de aandacht van Minister Mansholt ge bracht en deze heeft mondeling en schriftelijk te kennen gegeven dat deze zaak zyn aandacht heeft. Een burgemeester uiteen naburige gemeente stelde geschikte gronden disponibel voor bebossching, teneinde te voorkomen, dat de mynhoutvoor- ziening lijden zou onder een oplos sing ten gunste van de bevolking van De Rips. De Cultuur Technische Dienst in den persoon van den Cultuurconsulent ir. Krüger te Tilburg, heeft pogingen aangewend om cultiveering van het complex ontboschte grond te be vorderen. Meerdere vooraanstaande personen op boschbouwgebied hebben zich in het openbaar en in besloten kring uit gelaten ten gunste van aanleg tot bouw- en weiland. Van eigenaarszijde heeft men zich niet onbetuigd gelaten. In plaats van even af te wachten is men tuil speed met den aanplant van Larix begon nen. Waarom? Misschien omdat de planttyd daar was. Misschien echter ook om hierdoor te verijdelen, dat de plaatselijke actie gevolgen zou kun nen hebben. Zoo is er een stryd om een kap- vlakte aan den gang op De Rips, een formeelen pennenooiiog, met als inzet het dagelyksch brood van een groote groep van menschen. Zou hier de oplossing niet te vin den zyn in de instelling van een commissie uit boschbouw- en land bouwdeskundigen, die in onderling overleg uitmaken of het plaatselijk belang al of niet in botsing is met het algemeen belang, of het plaat selijk belang gediend kan worden zonder het algemeen belang te schaden Onze indruk is, dat thans men schen, wier beroep „boschbouwer" is. de liefhebberij die zy hebben in hun vak, veel hebben doen gelden by hun advies aan de eigenaren. Wy gelooven zonder meer niet, dat de eigenaren bereid zyn de verant woording op zich te nemen voor een bepaalden gang van zaken, als zij er van overtuigd zyn, dat met die gang van zaken het algemeen belang niet gediend zou zyn. Met den wensch, dat een weder- zydsch begrip voor eikaars belangen, by de bevolking, by de eigenaren en by de adviseerende instanties Staats- boschbeheer en Ned. Heide Mjj. een in 5 moeilijke bezettingsjaren, ge groeid besluit: te verhinderen, dat verkeerde toestanden van vóór 1940 weer ontstaan zullen, besluiten wy deze beschouwing. BINNENLAND Eere-doctoraat voorZ.Em. Kardinaal de Jong. By de 3l0en verjaardag van de Utrechtse Universiteit werd het eere-doctoraat toegekend aan Z.Em. Kard. de Jong, dr. K. H. E. Grave- meijer en A. van Luyk. Professor Aalberse 75 Jaar. Professor Aalberse, de groote man der sociale wetgeving, immers de Arbeidswet, Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering kwamen onder zyn ministerschap tot stand, werd Woens dag 75 jaar. Doodstraf Toor Berendsen. Het Byz. Gerechtshof te Maastricht heeft de 30-jarige Berendsen, over eenkomstig de eisch van den advo caat-fiscaal, ter dood veroordeeld, maar verleende hem het beroep op cassatie mits binnen 8 dagen. Trekking van de schoen en loterij Het CDK. blykt zich van de voor spellingen weinig te hebben aange trokken en heeft alle slechtgeschoei- de profeten die de nul in hun vaan hadden geschreven, voor de maand April in het ongelijk gesteld. De ge lukkige bezitters van een stamkaart met een op 3 eindigend nummer zyn dus thans ,.de eerste" prijswinnaars. In den vervolge zal op den 25sten van elke maand het nummer voor de uitreiking in de volgende maand kend gemaakt worden. Op nader door de distributiedien sten bekend te maken dagen dienen de rechthebbeenden zich te vervoegen op het distributiekantoor van hun gemeente van inwoning, waarbij zij hun stamkaart moeten overleggen. Het afhalen mag slechts geschieden door de betrokkene, of door het ge zinshoofd of diens echtgenoote. Zy, die na 1 Jan. 1945 geen bon hebben ontvangen voor gewone of beroepsschoenen en wier stamkaart nummer eindigt op het cyfer 3 komen in April in aanmerking voor een schoenenbon. Op nader door de distributie be kend te maken dagen zullen deze bonnen aan betrokkenen of desge- wenscht aan een van hun gezinsleden worden uitgereikt. Zy, die na 1 Jan. 1945 een schoe nenbon ontvangen hebben voor ge wone schoenen of beroepsschoenen, komen in 1946 voor een schoenenbon niet meer in aanmerking. Kinderen van 0—10 maanden ont vangen in geen geval een bon voor schoenen. Zoodra zij den leeftijd van tien maanden bereikt hebben, wordt onafhankelijk van het stamkaartno. een bon uitgereikt. Ook dan is keuze mogelijk. Kinderen geboren op of na 1 Jan. 1945, die den leeftijd van tien maanden bereikt hebbenen nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen kunnen eveneens onmiddellijk onaf hankelijk van hetstamkaartnumirer een schoenenbon ontvangen. Indien iemand op grond van het bovenstaande in aanmerking komt voor een schoenenbon, dan mag hij desgewenscht in plaats van een bon voor zichzelf, een bon voor een van zijn gezinsleded aanvragen. Op zijn eigen stamkaart wordt evenwel de uitreiking genoteerd. ,Het Gréfke" voor de rechters. Graaf Marchant d'Ansembourg, ge machtigde van den Leider in Lim burg en wat voor schoone titels hij nog allemaal dragen mag, zal op 29 April a.s. zich te verantwoorden heb ben voor al het „mooie" door hem bedreven in zijn kwaliteit als Com missaris van Limburg. Het spreekt al boekdeelen, dat het O.M. geen ge tuigen zal oproepen. ..Het Grèfke" schijnt zich danig in de soep gewerkt te hebben. Hem wordt tenlaste gelegd, dat hij tijdens de Duitsche bezetting in Ne derland opzettelijk, toen Nederland met Duitschland in oorlog was, ten nadeele van den Ned. Staat en ten voordeele van den Duitschen vyand welke de nat. soc. gedachte en de bereidheid tot samenwerking met Duitschland wenschte te zien bevor derd, lid zijnde der N.S.B., algemeen gemachtigde van den alg. leider der N.S.3., bovendien raadsheer, later nog hoofdraadsheer en verder lid van den politieken raad der N.S.B., de nat. soc. gedachte en de bereidheid tot samenwerking met Duitschland uit- gedragon heeftin woord en lui. a. zyn functie van commissaris der prov. Limburg, waartoe hy door Seyss lnquart was benoemd, grovelijk heeft misbruikt ten voordeele van den vij and; b. nat.soc. en pro-Duitsch geori- entoerde redevoeringen heeft gehou den; v. verraderlijk aan Duitsche in stanties inlichtingen heeft verstrekt: d. verraderlijk, terwijl hij van don stry'd der kath. geestelijkheid onder leiding van het Episcopaat tegen het nat. socialisme op de hoogte was, afbreuk aan dien strijd heeft gedaan, althans inlichtingen heeft verstrekt. Als O.M. zal fungeeren de adv. fiscaal mr. F. baron van Voorst tot Voorst; mr. R. van Oppen uit Heer len, treedt als verdediger op. NIEUWE TEXTIELKAARTEN In de komende weken zullen de plaatselijke distributiediensten nieu we textielkaarten uitreiken. Er zyn zes soorten kaarten, t.w. een paars- gekleurde textiel kaart voor mannen geboren in 1931 of vroeger (V.A. 605): een paarsgekleurde kaart vooi vrou wen geboren in 1931 of vroeger (V.B. 605); een blauwgekleurde kaart voor jongens geboren in één der jaren 1932 t/m 1941 (V.C. 605); een blauw- gekleurde kaart voor meisjes geboren in éón der jaren 1932 t/m 1941 (V.D. 605); een biauwgekleurde kaart voor kleuters geboren in één der jaren 1942 t/m 1944 (V.E. 605). een blauw gekleurde kaart voor babies geboren in 1945 of later (V.F. 605). Deze kaarten tellen 100 punten en een aantal letter- en cyferbonnen. Einde April zal een aantal punten van deze kaarten worden aangewezen voor het koopen van textielartikelen. Vóór deze officieele aanwijzing door het Centraal Distributiekantoor is het ver boden op deze punten te koopen of te verkoopen. De punten van de textiel-lederkaart (V.A. 510) blijven geldig en hebben dezelfde waarde als de punten van de nieuwe textiel kaarten. De kousen- en sokkenbon A van de oude textielkaart blijft even eens geldig. Met nadruk wordt er op gewezen, dat losse textielpunten niet geldig zyn en door den detailhandel niet mogen worden aangenomen. KUNSTM ESTBON NEN Het Kunstmestdistributiebureau heeft geldig verklaard de stikstof bonnen voorzien van opdruk no. 4; de fosforzuurbonnen voorzien van op druk no. 4 en 5; de kalibonnen voor zien van opdruk no. 4 en 5. Deze bonnen alsmede de stikstof- fosforzuur- en kalibonnen, voorzien van opdruk no. 1, 2 en 3 behouden hun geldigheid tot nader order. De meststoffen, welke noodig zyn om de thans geldig verklaarde stikstof (n) en fosforzuur (P205) bonnen te bono- reeren, zullen binnen niet al te langen tyd overal beschikbaar zyn. Voor de kali (KXO)-bonnen zal dit in verband met den tragen aanvoer op vele plaatsen nog geruimen tyd duren. Waar de kali reeds aanwezig is, kan ze worden afgeleverd, omdat het in verband met het reeds vergevorderde verbruiksseizoen niet verantwoord is de verbruikers, die thans reeds ge holpen kunnen worden, te laten wach ten totdat overal benoodigde kunst meststoffen zyn aangevoerd. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. BEKENDMAKING De ingezetenen van de gemeente Venray worden thans nog een laatste maal in de gelegenheid gesteld om de nu nog aanwezige munitie, gra naten en mijnenvelden op te geven. Dit kan geschieden op het voor malig politiebureau onder het ge meentehuis, eiken dag van 9 12 uur en van 2—5 uur, t/m 6 April 1946. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Tot sub-diaken gewijd In de kerk der Paters Minder broeders te Weert, zal Zyne Hoogw. Exc. Mgr. Dr. J. H. F. Lemmens, Zaterdag 30 Maart het subdiakonaat toedienen aan den Eerw. Frater Isidorus Lemmens, uit Venray. Pater Dr. de Beaulort Pater Dr. de Beaufort,oud Tweede Kamerlid, thans Rector van het Gym nasium I.C. te Venray, is door het bestuur van de St Radboutstichting benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in het volkerenrecht aan de Universiteit te Nymegen. GEVONDEN: Een portemonnaie met inhoud, by J. Vermeulen, Kolk weg 2; Een porte monnaie met ritssluiting, by Moor rees Oostrum C 21; Een heeren pols horloge, by H. Reinders Leunscheweg 7; 1 paar wollen dameshandschoenen zyn op het postkantoor; Eer. boekje Kath. Volksparty, 2 dubbeltjes arm banden en een ijzeren duimstok, deze goederen bevinden zich op de Mare chaussee-kazerne. Verloren: zilveren rozenkrans van Langeweg naar Paterskerk, ter. bez. by H. van Lierop, Langeweg. TELEFOON. In aansluiting van ons bericht van vorige week, dat Zuid-Limburg weer automatisch verbonden is met midden, en Noord-Limburg, delen wy mede dat ook Noord-Limburg het Zuiden, dus Maastricht e.o. automatisch be reiken kan. REPORTAGES. Donderdag j.L, gaf de K.R.O. een heruitzending van het vraaggesprek van een haar verslaggevers met Pater Beda, over de verwoeste groote Kerk. Daar de meeste radio's verdwenen zyn moeten velen tevreden zyn met radiocentrale. Of de P.T.T. voorstan ders zyn van de „Party van den Arbeid", wet6n wy niet, dat A.V.R.O. en V.A.R.A. de voorrang hebben en, dat de K.R.O. de laatste weken heelo- maal nie.t meer aan bod komt, met het gevolg, dat de reportage over Venray grootendeels verloren gir.g voor Venray. Ditzelfde lot zal waar schijnlijk ook de reportage overOver- loon wel beschoren zyn, nu Zaterdag van half 5 tot 5 uur. Niettemin is zy de moeite waard. Maar... het zal wel by wenschen blijven. Waarom gemakkelijk als liet moeilijk kan. In mjn jongensjaren heb ik wel eens gedacht: „Wat gok, dat ze Ven ray zoo ver van het station af ge bouwd hebben". Later hoorde ik, dat er een bepaalde roden voor was ge weest om het station zoo ver van Venray af te bouwen. Nog niet zoo lang geleden hoorde ik, dat er plan nen bestonden om de spoorlijn te verloggen, zoodat het station meer in her centrum zou komen. Zou dit werkelijk mogelijk zijn in Noord- Limburg Je kunt nooit weten. In elk geval hebben we reeds de auto diensten van do Ned. Spoorwegen, welke voor de verbinding met Nij megen al een heele verbetering be- teekenen. (Al lijkt ook dit vervoer nog altijd meer op liften dan op reizen.) Maar we zijn nooit erg ver wend geweest in deze streek. Toen ik dezer dagen mijn koffer weer naar Dupont gesleept had en myn kaartje nam, vroeg ik waarom de Directie van de Spoorwegen deze halte niet in de kom der gemeente had geplaatst. De auto's moeten er immers toch iederen keer doorkomen. Het antwoord luidde: „Ja, dat is ook wel de bedoeling geweest, maar er was geen enkele gelegenheid voor te vinden." Intusschen stond de vracht wagen voor en wy stapten in. Al hobbelend en slingerend zag ik ons kapotte Venray wegglijden en dacht: „Ach, die bushalte is maar een klei nigheidje, wat met overleg wel opge lost had kunnen worden, maar om Venray weer in de belangstelling te plaatsen en wat aantrekkelijker te maken, niet alleen voor de inwoners, maar ook voor vreemdelingen, zou een goede Vereeniging „Venray Voor uit" of Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer" toch geen overbodige weelde zyn. Toch meen ik my te herinneren, dat wy een V.V.V. had den. Neen, niet de voetbalclub. Of werken zy misschien ondergrondsch? Hoe het ook zy, we merken er niets van en dat mag toch niet zoo bly ven. Venray móét vooruit Toen ik de dag daarna weer door en door koud bijna thuis was, draaide ons voertuig by Goumans de hoek om en bracht ons eerst netjes naar Dupont. Een medereiziger die waar schijnlijk myn gedachten raadde zei tegen me„Ach Mynheer, waarom gemakkelijk als het moeilijk kan". Ik knipte een oogje en antwoordde „"We zyn er nogniot, maar we komen ér wel als we maar weer eens een goede actieve V.V.V. in Venray heb ben. H. P. C. Juist voor dit blad gereed kwam, kregen wy van de Nederlandsche Spoorwegen bericht, dat vanaf Mann- dag a.s. de z.g. Spoorbussen, vertrek ken en aankomen bij Hotel de Zwaan, dus niet meer bij Hotel Dupont. OüDERSAVOND Binnenkort zal de plaatselijke jeugd beweging der R.K. Verkenners een oudersavond geven. De opzet is om deze aan te bieden aan ALLE OUDERS die jongens hebben tussen 8 en 17 jaar. Zy wil daardoor de aandacht vestigen op de belangrijkheid van hot jeugdprobleem en praktisch laten zien dat in de Verkennersbeweging dit vraagstuk een zo aantrekkelijk moge lijke oplossing vindt. Inderdaad mag dit vraagstuk de aandacht vragen van ouders, overheid en alle goed willende inwoners, zodat eenieder deze ondersavond mag bezoeken. YORMINGSWEEK jongens vanaf 17 jaar Ook voor de jongensjeugd boven de 17 jaar zal or een belangrijke Vormingsweek gegeven worden van 8 tot 12 April a.s. in de feestzaal van Servatius. Bereids ziin de propagan disten aan het voorbereidende werk bezig, zodat iedere jonge kerel deze week zal kunnen bijwonen. Laat de jeugd zelf begrijpen, welke verant woording zy draagt in deze tyd. Daarom zal ook niemand willen ont breken. PAASCHLOTERIJ „Actie voor God" A.s. Zondag 31 Maart zullen aan de diverse kerkgebouwen lotkaarten uit gereikt worden, waardoor eenieder kan meeloten in deze Paasloterij. Deze gaat uit van de eertijds bestaan de „Actie voor God" welke nu is omgevormd in Landelijk Secretariaat van de Kath. Actie in Nederland. Een zeer gewichtig doel dus. U krijgt de kaarten gratis, maar om mee te kunnen doen moet u deze opsturen, beplakt met het benodigde bedrag in postzegels. Uitvoerige ge gevens vindt U op do lotkaarten vermeld. De trekking is 15 Mei a.s. Vele mooie prijzen zijn volgens de aanplakbiljetten ter beschikking ge steld. Volledigheidshalve kunt u nog af stemmen op de radio (K.R.O.-program) op Zondag 31 Maart om 3.55 uur 398 (Politie) of 518 (Sirene) waar nog eens alles vertold wordt wat u te doen hebt. Katholiek Neder land zal deze Actie voor God zekor sympathiek willen steunen. Wordt Heide weer favoriet By de op 17 Maart gehouden stem ming voor het opmaken van de gros lijsten van de Katholieke Volksparty is gebleken, dat oen groot aantal van do uitgebrachte stemmen ongeldig was. De afdeelingHeide maakto hier op echter een uitzondering en was daarom een favoriet. Men bracht daar alléén geldige stemmen uit. Het is betreurenswaardig, dat do kiezers wel naar de stembureau's gaan met de bedoeling om hun stembiljet goed in te vullen, doch dat zy door misverstand hun gang naar dat bureau tevergeefs maken, omdat hun stombiljet niet raedetelt. "Wy hopen, dat by de Statenver kiezing nog meer kiezers opkomen, hetgeen te verwachten is omdat men van deze candidaten uit eigen pro vincie meer kent en dus. eerder de stem daarop willen uitbrengen. Het is nodig en gewenst, dat een ieder zyn stom uitbrengt, want de stem van Noord-Limburg mag zeker in de Provinciale Scaten klinken en onze moeilijkheden moeten via deze vertegenwoordiging naar andero in stanties doordringen. Eén lid in do Staten voor geheol Noord-Limburg is onvoldoende. Brengt daarom allen Uw stem uit. Wij achten het op grond van bo venstaande van 't grootste belang, dat er geen enkele ongeldige stem wordt uitgebracht en geven U daar- om de nodige inlichtingen: U ontvangt de Ijjst van candidaten, waarop U minstens 4 en hoogstens 8 candidaten mag aanwijzen. Minder dan 4 maakt Uw stembiljet ongel dig. Past dus op De hokjes vóór de namen der can didaten moeten van nummers wor- uen voorzien. U plaatst dus in hot. hokje vóór de namen van do door U te kiezen candidaten de nummors 1, 2, 3 en 4 (zo nodig nog 5, 6, 7 en 8) En niets anders als deze nummers. Nogmaals: minstens 4 en hoogstens acht van een nummer voorzien. Geen nummer overslaan. Komt allen naar de stembus Het is in ons aller belang S.Y.Y.-Omroep. S.V.Y. is verleden Zondag uit haar slof geschoten. Met niet minder dan 8—0 werd Gennep gekraakt en deze uitslag was ten volle verdiend, want S.V.Y. speelde vooral in de eerste helft een technisch goede wedstrijd. Het was nog een goede dag door de 3—2 nederlaag van Sevenum tegen Montagnards. Hierdoor heeft S.V.Vf de leiding genomen op de standenlyst. die er in de kopgroep als volgt uitzief Venray 10 6 4 0 16 29-7 Sevenum 10 7 1 2 15 28-12 Montagnards 7 4 2 1 10 23—14 Hieruit blykt, dat de wedstryd van a.s. Zondag, Montagnards—S.V.V., van zeer groot belang is. Montagnards zal alles in het werk stellen, om revanche te nemen voor de nederlaag, die zy in Venray hebben geleden er. boven dien zullen zij zich tot het uiterste verdedigen, om hun titelkans, die even hoog is als de onze, te behouden. Het zal dus een spannende ontmoe ting worden en wy hopen, dat weer honderden Venravscho supporters hun jongens zullen aanmoedigen. Het tweede elftal klom door de overwinning op Swolgen op naar de derde plaats. Zondag staan zy echter voor Je zware opgaaf, G.F.C. te be kampen. Wanneer onze jongens echter willen voetballen, dan kunnen zy toch minstens één puntje mee naar Venray brengen. Het tweede elftal naar Resia en het zal niet meevallen één puntje te veroveren, maar misschien komt de goede vorm van laatst weer torug. S.V.V. 4 krygt Kronenberg op be zoek en kan revanche nemen voorde nederlaag die zy' daar hebben geleden. Wy wenschen allen veel succes! Kaartjes in voorverkoop voor wed stryd contra Bergen, vanaf 6—7 uur hedenmiddag in café Schellen. OIRLO. Tot Voorzitter van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaöl, afd. Venray, word ge kozen de Heer K. Gommans, alhier. Nederl. Eerste Oorlogs museum. Een K.R.O.-rcportage over Hil versum 1 op 30 Maart a.s. van 16.30—16.45 uur vertelt U er iets naders over. DISTRIBUTIEDIENST KRING VENRAY Week van 31 Maart t/m 6 April Tot 13 April zal de uitreiking plaats hebben van nieuwe inlegvollon GA t m GE 605, textielkaarten VA tm VF 605 en enquêteformulieren vaste brandstoften seizoen '46—'47. Alle stamkaarten en thans in gebruik zynde inlegvellen meebrengen. Kantoor Venray. Maandag 1 April te Merselo van 9.30-12 u. letters A-F en van 13-15.30 u. G-L. Dinsdag 2 April te Merselo van9.30—12 u.M-R en van 13—15.30 u. S—Z. Woensdag 3 April te Heide 9.30—12 u. A-Len 13 15.30 u. M Z. Donderdag 4 April te Ysselsteyn 9.30-12 u. A—Len 13-

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1