WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN DE VREDEPEEL Toekomst voor onze boeren. Werkgemeenschap Limburg Zaterdag 16 Maart 1946 No. 11 Druk en Uitgave Firma, van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1.00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart bij %-oorultbet. Losse nos. lOct In ons vorig nummer werd reeds een kort woord gewijd aan de Vrede- peel. Thans laten wij onzen verslag gever wat uitgebreider over dit punt aan 't woord. Nadat door den Voor zitter het „Schryven van den Boeren bond Merselo, inzake ontginningVre- depeel" aan de orde is gesteld, zegt de heer Beterams, gaarne eens te vernemen, waar nu eigenlijk de her rie over de Vredepeel vandaan komt. De Voorzitter zegt dan, dat men de Vredepeel beter Twistpeel liad kunnen noemen. Sedert 1530 a 1550 is de gemeente Venray in strijd met de naburige gemeenten in N. Brabant. By een tractaat van 1700 is toen de Vredepaal geplaatst. Maar later heb ben de naburige gomeenten hiermee weer geen genoegen genomen. De heer Beterams vraagt dan of deze kwestie niet opgelost kan wor den, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze kwestie voor ons opgelost is. De anderen zijn het met de vroe ger gegeven oplossing niet eens. Daarenboven is destijds een commis sie benoemd door de regeering, om in deze zaak een bevredigend einde te krijgen voor beide partijen. Toen is de oorlog uitgebroken. Verschillen de leden dier commissie zyn intus- schen ook overleden en zoodoende is dit blijven liggen. Van Brabantsche kant is nog tijdens de bezetting ge tracht, om een oplossing te krijgen. Hier heeft Venray echter steeds af wijzend tegenover gestaan; Brabant had toen reeds een concept-OAereen- komst gereed, maar daar zijn wij nooit op ingegaan. Het betreft dus hier een zeer oude kwestie, die reeds loopt vanaf Keizer Karei V. Hierover zou wel een heel boekwerk te schrij ven zyn. De heer Emonts zou willen pro- beeren, om de gemeente meer vrij heid van handelen te geven, bij ont ginning e-d. De Voorzitter wijst erop, dat de cultuur-technische dienst voor het plan zorgt, verkaveling gronden, we genaanleg e.a. De heer Emonts vindt, dat een en ander zeer remmend werkt. De Voorzitter zegt, dat de tijdsom standigheden in deze ook funest heb ben gewerkt, want wanneer de oorlog er niet tusschen was gekomen, dan was het Peelplan-Zuid reeds geheel klaar geweest, terwijl men daarnaast aan de Vredepeel reeds zou bezig zyn. De exploitatie heeft de gemeente echter volledig in handen. De heer Creemers vraagt dan, of wij gebonden zyn aan de ontginnings voorschriften, of kunnen de boeren ook zelf ontginnen.. Hier zyn van overheidswege, aldus de Voorzitter, bezwaren tegen ge maakt en alsdan wordt ook geen subsidie toegekend. De heer Wismans meent, dat als de losliggende perceelen, vooral langs de wegen, verkocht of verpacht zou den kunnen worden, reeds velen zouden zyn geholpen. Met het opnemen van deze gronden zal bereids een aanvang worden ge maakt, aldus de Voorzitter, doch verkoopen in dezen tijd achthy niet wenschelyk. (Waarom niet? Red.) De heer Wismans zegt dan, dat verpachten al goed was. Verder zou hij, om deze kwestie eens goed te bestudeeren, wel een commissie uit don Raad benoemd willen zien. Hij twijfelt niet aan de goede bedoelin gen van B. en W., maar meent, dat dit toch wel wenschelyk is. De Voorzitter wijst er dan op, dat wanneer er een p'aats vacant is en er wordt er een uit de 10 benoemd, dan zyn er 9 teleurgestelden. Een soortgelijk geval is 't met de uitgifte van grond. Er zijn tientallen aanvra gers, doch er kunnen slechts 'n paar menschen geholpen worden. De heer Wismans Sr. zou dan de aandacht nog willen vestigen op de gronden rechts van den Deurnesche weg aan Kempkensberg. De Voorzitter zegt hierop, dat deze gronden vallen onder het groote plan van de Vredepeel. Het is toch absoluut noodzakelijk, zoo vervolgt de Voorzitter, dat er eerst een plan gemaakt voor verka veling, wegenaanleg e.d.; dar er bijv. gerekend wordt op de vorming van een nieuw dorp, do vorming van een kern. Het gaat toch niet aan om maar toe te laten, dat iemand en meerderen lukraak gaan ontginnen en boerderijen bouwen. De hoor Wismans zou nog eens terug willen komen, op het punt om een commissie in te stellen. Hiertegen heb ik geen enkel be zwaar, aldus de Voorzitter, om deze zaak te bespoedigen. Hierna krygt de heer Wethouder Pubben het woord en spreekt als volgt Het verzoek als voor ons ligt is gedaan door Merselo, doch dit is niet iets, wat alleen in Merselo leeft. Overal is er een drang en groote be hoefte om grond. De zaak is urgent genoeg en ik hoop, dat 't een stimu lans mag zyn vooi de gomeente om de zaak te bespoedigen. Achter Mer selo ligt een oppei vlakte grond van pl.m. 1000 ha. Inderdaad is hier al wat gebeurd nl. door de boschcultuur, die een groot stuk beboscht heeft. Alvorens echter met ontginning te kunnen beginnen, hier onderstreept hy de woorden van den Voorzitter, moet er een plan worden opgemaakt. Er moet een kern ontstaan. Het is dan ook van veel belang, dat men besprekingen dionaangaande heeft geopend met den C.T.D. (Cultuur Technische Dienst). Doch wanneer we straks een plan hebben, aldus de wethouder is het dan wellicht niet veel voordeeliger, dat we zelf gaan ontginnen i.p.v. zooals we voorheen deden met de N.V. Grontmij. Bovendien werkloosheid zooals voor de oorlog, Spreker meent, dat deze de eerste jaren wel niet meer terug zal keeren. Aan cultuurgrond is er verder nog veel meer behoefte dan aan bosschen. Er zyn zeker pl.m. 350 ha. bosch gekapt, die weer herbeplant zullen moeten worden. Er is voor Staats- boschbeheer werk in overvloed. Dat deze gronden weer herbeboscht worden is veel belangrijker, dan dat nieuwe gronden hiervoor bestemd worden. Het is een onloochenbaar feit, dat bosschen absoluut noodzakelijk zyn, maar goede cultuurgrond moet hier toch niet allemaal aan opgeofferd worden. Wat verkoop van gronden betreft hierover zou spreker ook nog willen zeggen dat het door de overheid nog steeds, heel begrijpelijk ook, wordt afgekeurd om gronden te verkoopen. Ook een particulier verkoopt nog geen grond. Van den anderen kant, stelt hij voor, dat dit toch gauw genoeg weer mogelijk zal'zyn; er moet toch ook bezit en eigendom kunnen zyn. De bedryfsschappon, die toch opge bouwd zyn op de leerstellingen van Quadragesimo Anno, ijveren hiervoor toch ook. Hy hoopt dan ook, dat er binnen kort iets mag gebeuren. Hy heeft 't van begin af nu mee gemaakt. Eerst in Ysselsteyn in de jaren 1918—1919, daarna Peelplan Zuid en thans staan we nu voor de derde maal voor het ontginnings probleem van de Peel. Hij hoopt dat thans ook definitief tot het einde zal worden doorgewerkt. De Voorzitter hoopt met Wethoui der Pubben, dat er spoedig begonnen zal kunnen worden. De Cultuurtechnische Dienst meen de, dat nog dit jaar een begin zou kunnen worden gemaakt met uit voering van het plan. De heer Krügers van den C.T.D. meende, dat binnenkort een plan ter tafel gebracht zal kunnen worden. De heer Vermeulen meent, dat de zaak van de Vredepeel urgent genoeg is. De boeren zitten hier om grond te springen. De Cultuurtechnischen Dienst zyn waarschijnlijk geen boeren, daarom betrachten zy weinig spoed. Wanneer wy" weer met Heidemy of Grontmij. in zee gaan dan vervallen wij weer in do toestand van vóór 1940 en hebben wij straks niet tegen N.S.B.ers maar tegen communisten te vechten. Verder moeten ook de loonen van gemeentewege bepaald kunnen worden en niet dat de menschen die aan de ontginning werken, straks met een hongerloontje weer naar huis toe moeten. De Voorzitter zegt zich hiertegen altyd al verzet te hebben. Zooals men hem verteld heeft zal hier echter ook verandering in komen. De heer Peters vraagt dan hierop een kleine toelichting te mogen geven. De werken die de Cultuurtechnische Dienst uitvoert, zyn te verdeelen in civieltechnische en cultuurtechnische werken. Helaas is by de cultuurtechnische werken de Heidemy. nog ingescha keld. Het idee werkverschaffing ie gelukkig weg, maar we zullen er voor moeten waken, dat dit niet meer terugkomt. Een bepaalde maat staf wordt voor cultuurtechnische werken aangehouden. Hiervoor gelden de loonen die gelden voor den land bouw. Het zyn trouwens ook alleen ontginnings- en landbouwwerkzaam- heden Hier wordt thans 62 cent per uur betaald. Jammer dat de Heidemy weer belast wordt met deze werk zaamheden. Hier zit een macht achter die schijnbaar niet te breken is. Ook van de zijde van den raad diant men in deze oon waakzaam oog te hebben. De Voorzitter is het hiermede ge heel eens, maar zegt dat wij overi gens nog niet met de Heidemij. ge werkt hebben. Vei der hoopt hij dat er binnenkort stukken op tafel komen. De heer Emonts zou er op aan willen dringen, dat de gemeente meer invloed krygt en verder ook het particulier initiatief wordt ingescha keld onder deskundige leiding. Nu de Regeering thans do Heidemy. steunt is hiermede weinig te bereiken. De heer Creemers vraagt of het niet mogelijk is van gemeentewege een deskundig ingenieur de zaak te laten bekijken. Onder diens deskundige leiding is het dan misschien mogelijk dat do particuliere ontginningsmethode kan worden toegepast. De Voorzitter zegt hierna, dat het reeds lang in zyn bedoeling ligt, om een bosch- en ontginningsbedryf op te richten. De heer Creemers meent, dat we dan meer van onzijdige voorlichting verzekerd zyn. Do Voorzitter is het hiermee wel eens, doch dan moet een geheel nieuw bedrijf wordon opgebouwd. De hoer Wismans Sr. zegt dat, als we op de plannen van den C.T.D. moeten wachten, we misschien nog jaren zitten te tobben. Spreker zou willen protesteeren by Staatsboscli- beheer, wegens het bebosschen van vele goede geschikte bouw cultuur gronden. Een Commissie uit den Raad zou dit kunnen onderzoeken. De heer Reintjes vindt, dat er heel wat waars zit in 't voorgaande. Wij zullen er voor moeten waken, dat goede cultuurgronden niet voor be- bossching worden bestemd. Hiernaast is ook inderdaad een groot gedeelte grond alléén geschikt voor bosch. 't Zal verder ook zaak zyn, om de exploitatie zoo goedkoop mogelijk te doen zijn. Misschien dat particuliere ontginning wel 't voordeeligst is. Ook moeten we goed onderscheid maken tusschen de twee plannen, nl Peelplan Zuid en 't plan van de Vre depeel. In Peelplan-Zuid is ook nog veel te doen. Ook dit is 'n zaak, die nogmaals bekeken zal moeten worden. Voor een commissie valt dus veel te zeggen. De heer Creemers zegt, dat dit ook een mooi werk zou zijn voor een deskundig ingenieur. Wethouder Pubben zegt, dat er inderdaad veel voor een deskundig ingenieur is, maar volgens hem is do heer Krugers van den C.T.D. deskun dig genoeg ook voor de oude metho de. Zaak is echter dat de gronden zoo spoedig mogelijk aan do boeren worden gegeven aan de minst kost bare prijzen. Dit moet echter met beleid gebeu ren, aldus de Voorzitter en hij vraagt dan, of de heer Wismans Sr. er een voorstel van maakt om een commis sie in te stellen. De heer Wismans Sr. bevestigt dit, gesteund door de heeren Reintjes en Wismans Jr. De Voorzitter zegt, dat 't dus do bedoeling is om 'n commissie van drie te benoemen. De heer Claassons stelt voor om de beide heeren Wismans en Reintjes hiervoor te benoemen. De heer Wismans Jr. is verhinderd om deze benoeming aan te nemen. De heer Wintels, zou een Commis sie instellen en hier een wethouder aan toevoegen. De Voorzitter heeft hier geen be zwaar tegen. De heer Wintels zegt dan, dat do Commissie haar taak moot zyn, om in de kortst mogeljjken tijd tot ont ginning te gerakon. De Voorzitter wijst hierna aan als leden der „Commissie ter bestudee ring van dë mogelijkheden van ont ginning en uitgifte van gronden in de Vredepeel en andere plaatsen" de heeren Wethouder Pubben, Reintjes en Wismans. Hierna wordt het schryven, thans voor kennisgeving aangenomen. Uit vorenstaande blykt, dat de problemen van ontginning en het stichten van nieuwe boerderijen voor onze jonge boeren, de volle aandacht hebben van onze gemeente. Wy hopen, dat eventueele plannen spoedig verwezenlijkt zullen kunnen worden. personen, die anderen laten werken en zelf met kritiek langs den kant van de weg staan. Zelf-aanpakken is ons deviesWy hopen, dat uit iederen rang en stand vele actieve en goede Venrayers, die tevens goede Lim burgers en Nederlanders zyn, zich by ons dagelyksch groeiend ledental zullen aansluiten. Algemeen Secretariaat der Wg. L. Groote Gracht 82 Maastricht. Nieuws uit Venray en omgeving VENRAY MOET ZELF BESLISSEN Naar aanleiding van het artikeltje in ons blad van Zater dag 9 Maart, waarin wy de klacht^ uitspraken, dat het ge troffen Noord-Limburgsche gebied zeer slecht vertegenwoordigd was in het bestuur der We:kgemeenschap Limburg, ontvin gen wy van deze zijde onderstaand schryven. Wjj meenen slechts te moeten opmerken, dat zeer weinigen, ook wy niet, wisten, dat Venray nog een z.g. afdeeling had, wy meenden, dat met het vertrek van den heer v.d. Voort, deze afdeeling, voor goed den geest gegeven had. Een en ander moge dat, ook het begin zyn van een herleven van deze afdeeling, die, hoewel niet dood, toch zonder leven is. Wy van onze kant geven graag onze volle medewerking. Van de 56 leden van ons breed- georiënteerd Algemeen Hoofd-Bestuur komen er negen of bijna een zesde deel uit Noord-Limburg ten Noorden van Venlo, terwijl in dit gebied toch slechts een twaalfde deel der Lim- burgsche bevolking woont (n.l. onge veer 54.000 van de 650.000 inw.) Als men Venlo metBlerick meetelt komt men aan ongeveer 80.000 inw. ofwel een achtste deel der bevolking van Limburg). Hetgeen ontbreekt zyn echter ver tegenwoordigers van Venray en Venlo. Welnu, in beide plaatsen werden per sonen uitgenoodigd voor het Alge meen Bestuur, doch zonder succes. Gevolg van oorlogsdepressie Of andere oorzaken, waarvoor men de hand in eigen boezem moet steken In Venray werden vier, volgens be trouwbare inlichtingen, geschikte per sonen uitgenoodigd; twee hunner excuseerden zich wegens tijdgebrek en van de beide anderen werd geen antwoord ontvangen. Gelukkig is een onzer bestuursleden van Venray (en een ander van Venlo) geboortig, ter- wyl Venray ook een plaatsvervangend bestuurslid telt. Reeds ongeveer een jaar bestaat er te Venray een afdeeling der Wg. Lim burg (een der ruim 40 afdeelingen), doch het bestuur hiervan toont al geruimen tyd weinig teekenen van leven. Wij betreuren dit te meer, daar Venray gedacht was als kern plaats van een der negen districten, waarin de werkgemeenschap Limburg, onze provincie heeft ingedeeld, zoodat tot de taak en bevoegdheid van dit bestuur ook behoorde om afdeelingen in omringende plaatsen op te richten. Thans is in de gemeente Meerlo, Broekhuizen en Grubbenvorst-Lottum een afdeeling in wording, zonder, dat het Venraysclie districtsbestuur er tot nu toe bemoeienis mee heeft gehad. Intusschen gelooven wy' toch wel dat onze oproep en ons streven om alle constructieve krachten van Lim burg tot een hechte eenheid samen te binden, ook in Venray instemming en gehoor zal vinden. Wanneer de toegezonden artikeltjes over de Wg.L. geregeld in het Venraysclie weekblad waren gepubliceerd, zou dit wellicht reeds eerder het. geval zjjn geweest. De Wg. L. telt in Venray reeds ver schillende leden. Wy stellen ons voor om, in overleg met het bestaande bestuur, binntn enkele weken alle Venraysclie leden en aspirant-leden in een vergadering byeen te roepen, waar dan o.a. ook over een eventueele Venraysche vertegenwoordiging in het- Algemeen Ploofdbestuur kan wor den beraadslaagd. Zooals o.m. in het artikel over het getroffen gebied in ons Mededeelingen- blad duidelijk blijkt, voelt de Wg. L. wel degelijk een verplichting en ver antwoording t.o.v. het zwaar getrof fen deel onzer provincie. De activiteit der Wg. L., direct na de bevrijding van Noord-Limburg voor kinderuitzending van Noord, naar Zuid-Limburg, de reclame voor grooter veibruik van versche groente, het aandeel der Wg.L. in uitbreidings- en herverkavelingsplannen rond Gen nep en Ottersum, de publicatie van een uitgebreid en zeer deskundig urgentie-plan voor het Limburgsche boeren- en tuindersbedryf, de sterk op Noord-Limburgsche belangen in gestelde actieve belangstelling der Wg. L. voor eventueele annexatie van Duitsch gebied ofwel emigratie van bevolking naar andere landen, dit alles bewijst, dat de Wg. L. inder daad voor héél Limburg en niet het minste voor het Noordelijk deel daar van op de bres wil staan. De Wg. L. houdt echter niet van Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2—3 uur. Snoeien, afkappen en opscheren van hagen en struikgewassen. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat in het jaar 1946 volgens artikel 47 van het Provinciaal Wegenregle ment van Limburg wederom moet plaats hebben de vierjaarlyksen in korting van heggen en struikgewassen langs de kunstwegen. Volgens dat artikel moeten, te be ginnen met 1894 en telkens het vier de jaar daaropvolgende (laatstelijk in 1942) vóór 1 Juli, de niet jaarlykseh geschoren wordende hagen en struik gewassen staande binnen den afstand van 2 M. van de grens van de pro vinciale wegen, de rijkswegen in beheer en onderhoud by de provincie en andere kunstwegen, afgekapt wor den ter maximum hoogte van 1.50 M. boven den grond waarop ze geplant zyn, met dien verstande, dat op voor meld tydstip geen loten van meer dan een halfjaar oud boven die hoogte mogen uitsteken. Ten aanzien van de jaarlykseh ge schoren wordende hagen en struik gewassen, dienenden tot afsluiting van begraafplaatsen wordt de maxi mum-hoogte bepaald op 2 M. boven den grond, waarop ze geplant zyn. Op hagon sedert minder dan drie jaren geplant en struikgewassen tot een bosch behoorde, zijn de bepalin gen der voorgaande alinea's niet van toepassing. Al do binnen den afstand van 1 M. van de grens der wegen en voetpaden in 't algemeen staande hagen moeten telken jare, aan de wegzijde, ter hoogte van minstens 1.50 m. bóven den grond waarop ze geplant zijn, opgeschoren worden, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zijde slechts hoogstens 0.30 m. hout buiten den stam mag aanwezig zyn. Vóór datzelfde tydstip moeten jaar lijks insgelijks weggeruimd worder. de over do wegen, voetpaden slooten en greppols hangende boomen, strui ken, hagen of takken. Met het oog op het thans voor het inkorten en opscheren dor heggen en struikgewassen geschikte seizoen raden wy belanghebbenden aan, thans reeds aan hunne verplichtingen te dien opzichte te voldoen. Missie-comité. De opbrengst van de Carnaval collecte was f 262.50. Voor 24 en 25 Maart wordt in St. Servaas verwacht het Javaanse dans paar Mevrouw Soegiarti—R. M. Soe- tarjo R. M. Soegeng. Ty'dons deze beide Missie-avonden zal do pas uit China teruggekeerde Venrayso pater Swinkols over zyn ervaringen in China spreken. Medowerking wordt tevens verleen! door 'n Paterskoor en 't Venrayse Jongenskoor. Daar er slechts twee avonden ge geven kunnen worden, wordt do Missievrienden aangeraden zich tijdig van toegangsbewijzen te voorzien. Pater Augustinus Bulters 50 jaar priester Pater Augustinus Bulters, de vica- rius van het Patersklooster, de priester van 74 jaar met zjjn zilverwitte haren, zal op 21 Maart do dag herdenken, dat hij voor 50 jaren in do orde der Minderbroeders trad. Pastoor Bulters, zooals hy algemeen bekend is, is aan die naam gekomen doordat hy van 1913—1918 pastoor is geweest in Amsterdam en van 1918— 1941 pastoor in de diplomatenkerk (de Boschkant) te Den Haag. Gedurende de bezetting werd deze priester met zyn groote ervaring en menschonkennis, gevangen genomen door de Duitschers en in het Oranje hotel te Schevoningen, opgesloten. Na hier 9 dagen gezeten te hebben, werd hjj verbannen naar Venray. En was het niet deze priester, die na de bevrijding het Allerheiligste uit de zwaar verwoeste kerk veilig over bracht naar hot Patersklooster'? Bij de evacuatie vervulde hy ook weer deze droeve plicht en bracht hy het Allerheiligste in veiligheid naar Merselo. Dat hy nog niet over rusten denkt, blijkt wel uit het feit, dat men hem by weer of geen weer, by ty of onty', nog dagelyksch op straat ziet, jong van hart, levendig van geest en een en al vriendelijkheid. Het H. Land, waarover hy reeds 27 jaar voor heel Nederland als commis saris is aangesteld, heeft nog steeds zyn volle aandacht en vooral hot inzamelen van aalmoezen voor dit land is een van zyn voornaamste bezigheden. Op Donderdag 21 Maart zal de Jubilaris om 9 uur een plechtige H. Mis opdragen in de paterskerk en van 11-12 zal gelegenheid zyn om te feliciteeren in de kamer achter het bureau van de wederopbouw. Wy hopen, dat Pastoor Bulters, in even goede gezondheid zyn diamanten- feest mag vieren VOEDSELBUREAU VENRAY» Paterslaan 20. Tel. 416. Geopend van 9 tot 12 uur. Zaterdags gesloten. BEKENDMAKING Slachtselzoen. Wy maken er onze georganiseerden op attent, dat het huisslachtingsseizoen op 1 April a.s. eindigt. Wie dus nog wil slachten moet dit voor genoemde datum doen. Paardcntaxntics. Taxatie van paar den kan geschieden op 20 Maart, 11 April en 9 Mei a.s. te'Venray. Wie een paard wil laten taxeeren moet dit een week voor datum van taxatie op het Bureau opgeven en een Ver klaring teekenen, dat hy het paard drie maanden in eigendom wil houden. Dienst Landbouwherstel. Degenen die een oproep or.tavngen, om te ver schijnen ter registratie voor den Dienst Landbouwherstel, gelieve op tyd op de dagen en uren te ver schijnen, die op de oproeping vermeld zyn, daar anders niet meer wordt ge registreerd en de schade dus niet wordt vergoed door D.L.H. Kleinlandbouwgereedschappen en hoefijzers zijn vrij in Óen handel ver krijgbaar. De PBH van Bureau 6, A. CREEMERS. Rijksvoedselbureau OIRLO IJZEREN KRUIWAGENS. Land bouwers, welke dringend een ijzeren kruiwagen noodig hebben, gelieve dit deze week op te geven. TAXATIEMARKT PAARDEN. Datums voor Venray: 20 Maart, 11 April en 9 Mei. Zy. die een paard via D.L.H. willen laten taxeeren, moeten minstens 8 dagen tevoren hiervan kennisgeven op 't bureau: dit geldt ook voor rundvee. KUIKENBON voor levering brood eieren. Laatste gelegenheid voor het afhalen van oen kuikenbon voor 78 knikens op Maandag 18 Maart op het Bureau. HOEFIJZERS. Met ingang van 1 Maart is de afievering van hoefijzers vry. GEVONDEN: 1 bankbiljet, Ursuline-school; lmo- torhandschoen, Leunschewcg 1 1 paar glacé handschoenen, bij J. van Gerven Kempweg; 2 bankbiljetten, by Schrours, Stationsstraat 19; 1 bril in étui, hy Vroon Oude Oostr.weg; 1 nikkelen sierband, by F. Beerkens, Draalstraat 26; 1 bril, bij Dijkman te Oostrum C 24; 2 paar handschoenen en een portemonnaie by Custers Marktstraat; 1 paar klompen blijven staan in schoenwinkel van Arieans, Grootestraat 6; 1 gouden trouwring, by 'marechaussee te Ysselsteyn; 1 bakkersbroek, by Jenniskens Deürne- scheweg Nachtigaal; 1 portemonnaie met inhoud, 2 paar damoshandschoc- nen, 1 portefeuille met inhoud, 1 handschoen; 1 paar wollen hand schoenen, 1 lederen portemonnaie met inhoud, deze goederen zyn op de marechaussee kazerne te Venray Zilver kettinkje en kruisje Langow. 2 TAXATIE OORLOGSSCHADE Naar aanleiding ons het artikel in „Peel en Maas", van 9 Maart j.l., delen wy het publiek mede, dat in dit art. bedoelde persoon niets uit staande heeft met het Assurantie- on Taxatiekantoor Kruysen-Meestors te Venray, Oostsingel 12. Dit kantoor heeft met hetC.A.K. niets uitstaande. Ks. Rechtzittingen t© Venray Enkelvoudige kamers Tan rechtbanken By algomeenen maatregol van be stuur is bopaald. dat oenige mot name genoemdo rechtbank voor zoo veel betreft de enkelvoudigo kamers buiten de hoofdplaats van het arron dissement terechtzittingen kunnen houden. Voor de roehtbank to 's-Her- togenbosch is in dit verband aange wezen Eindhoven voor de rechtbank te Maastricht, Sittard, Gulpen, Heer len, Beek, Vaals en Boeholtz. Voor de rechtbank te Roermond is aange wezen Venray. BraudstofFenkaart bewaren Voor het verkrijgen van oen nieuwe brandstofienkaart voor het stook- seizoen 1946—1947 zal t.z.t. de oude kaart T 509 of T 505 met den zich daarop bevindenden bon 49 moeten worden overgelegd. Daarom moeten deze brandstollenkaarten zorgvuldig bewaard worden. Retraites te Roermond. Voor meisjes boven 17 jaar van 21 24 Mei; Voor verloofde meisjes van 25—28 Mei; Moederrotraite van 4—7 Juni; Pinksterretraito voor meis jes boven 17 jaar 8—11 Juni. Voor eventueele deelneming geiieve zich voor 23 Maart, op to geven b(j de H.H. Geestelijken of Propagandis ten der Kath. Aktie. Katholieke Volkspartij Op Zaterdag 9 Maart vergaderde te Roermond het adviescollege voor do Provinciale Staten. Voor Horst word geadviseerdPeters en van Kalm- hout, Gennep. Daarna werd door loting de volg orde der candidaten op de stembil jetten vastgesteld. De candidatenlyst zien er dus nu als volgt uit: Voor do Statenkring Horst: 1 Rutten, Broekhuizen; 2 Achten, Horst; 3 Boots, Horst; 4 Peters, Venray; 5 Buyssen, Well; 6 Wijnho ven, Bergen; 7 Sala, Venray; 8 Rut ten, Grubbenvorst9 Sloot, Grubben- vorst; lOStoffelen, Gennep; 11 Wejjs, Siebengewald12 Terpstra, Heyen 13 Martens, Horst14 Keysers, Meerlo; 15 Linders, Bergen16 Peters, Gennep; 17 van Kalmthout, Gennep 18 Emonts Castenray 19 Hofman, Tienray 20 Derksen, Vsnray; 21 Everts, Sevenum; 22 Claessons, Melderslo-Horst23 Janssen, Bergen24 Comelissen, Well; 25 Claessens, Horst. De stemming in de afdelingen voor de definitieve lyst der Provinciale Statenverkiezingen vindt plaats op 31 Maart. Op deze dag zullen de meer dan 80.000 leden in Limburg zelf op de meest democratische wijze de definitieve candidatenlyst vaststellen. Grensgelden grensgangers Hierbij wordt bekend gemaakt, dat grensgangers, die gedurende de be zettingsjaren gedwongen waren in het grensgebied te werken en na hun terugkeer nog Ryksmarken by bankinstellingen inleverden, deze als nog kunnen terugontvangen, volgens de thans geldende regeling. Het be drag dat zal worden terugbetaald zal hoogstens bedragen het bedrag van 1 loonafrekening. Belanghebbenden dienen zich te melden tot het Ge westelijk Arbeidsbureau of bijkantoor van hun woonplaats des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, in ieder geval vóór genoemden datum van 1 April 1946. BEKENDMAKING De PI. Vert.w. v.h. Ned. Beheer- instituut te Venlo, brengt ter kennis dat hy de volgende beheerders heeft benoemd E. Bartels, Marktstraat 8, Venray, over het privó-vermogon van Jan Kerstjens, kapper en winkelier te Oost rum. J. van den Berg. Kard. v. Rossem- straat 2, Venray, over het privó-ver- mogen van W. Martens te Oirlo. Prov. Voedselcomm. Roermond, over het privé-vermogen mede omvattende het landbouwbedrijf van L. Philipsen: J. Maessen, Wed Theunissen, allen te Ysselsteyn; M. Jacobs, Overloonsclie weg en Th. do Kïeth, Heuvelstraat te Venray. Voor liet stemmen hij volmacht leze men de officieele bekendmaking aangeplakt ten Raadhuize alhier. Doodstraf geéiselit. Maandag stond to Roermond terecht het beruchte beostmensch Borendsen; wegens drievoudigen moord, verraad, zware mishandeling en plundering in dienst van den vijand. Eisch: de doodstraf. Prof DrF.Feron '25 jaar priester Dinsdag, vierde de Hoog Eerw. Heer Dr. F. Foron, vicarius van het Lis- dom, kanunnik van het kathedraal kapittel en president van het groot Seminarie, zyn 25 jarig priesterfeest. De Limburgsche gijzelaars van St. Michielsgestel en Haaren kwamen te Maastricht byeen ter vorming van een kring \an vrier.den. Mr. P. Jans sen uit Maastricht is tot voorzitter benoemd. Graaf de Mar» hunt et d'Ansembourg zal 29 April terechtstaan voor het Bijzonder Gerechtshof van Limburg, 15 April moet ir. H. Vos, districts, leider van do N.s.B. te Maastricht- zich verantwoorden. Extra bon van 2 kg aardappelen Het. Centraal Distributiekantoor doelt mede, dat tot en met 16 Maart op bon 027 ..aardappelen" 2 kg. aard appelen verkrijgbaar is.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1