Katholieke Volkspartij WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vroede vaderen vergaderden VERGADERING Opvoedkundige problemen méten het mi... Algemeen Overzicht BEL bij Brand Zaterdag 9 Maart 1946 No. 10 Zeven en Zestigste Jaargang Druk en Uitgave Firmavvan den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1.00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart bij vooruitbet. Losse nos. lOcl Op Woensdag 28 Febr. j.l. was de Baad in openbare sitting bijeen en de Voorzitter opende op gebruikelijke wijze de vergadering met gebed.' De Voorzitter hield vervolgens een korte toespraak, waarin hij de helden herdacht, die gevallen zijn in den slag van de Javazee. De notulen der openbare verga dering van 13 Dec. werden onveran derd goedgekeurd. Punt 2 der agenda was de verkie zing van een derde wethouder. Met algemeene stemmen werd de heer W. Peeters, hiervoor gekozen. Punt 3. Het ingekomen stuk van de G.O.I.W.N. afd. Venray, dat zeer gaarne zou zien, dat het gemeen tebestuur er op aan zou dringen, dat in Venray films van goed gehalte gedraaid worden, werd voor kennis geving aangenomen, nadat de Voor zitter had medegedeeld, dat een en ander reeds door B. en W. met den heer Kleuskens van het Luxor-Theater besproken was en deze reeds zyn medewerking in deze had toegezegd. De Boerenbond van Merselo richtte zich met een schrijven tot den Raad, waarin een dringend beroep gedaan wordt, om le. de Vredepeel te ontginnen en te verkavelen; 2e. de vrijkomende boschgronden voor ontginning te bestemmen; 3e. deze gronden te verkoopen. B. en W. verklaarde, dat over de Vredepeel reeds lang met de Cultuur technische dienst besprekingen zijn gevoerd sn binnenkort een aanneem baar plan tegemoet kan worden ge zien. Staatsboschbekeer zal gevraagd worden welke plannen men heeft met de vrijgekomen boschgronden. Voor de andere nog woestliggende gronden zal nagegaan worden in hoe verre zij voor ontginning in aanmer king komen en hoe dit 't snelst kan gebeuren. Wat de verkoop aan gaat, dit zal door Ged. Staten nooit worden toegestaan. Deze punten werden nogal zwaar besproken, maar 't einde was ook hier, dat dit schrijven voor kennis-' geving werd aangenomen. (Volgende week zullen wy een uitgebreid relaas geven over de „Vre depeel" en de bespreking ervan.) Het voorstel van B. en W. om de kermissen te Oostrum, Merselo en Ysselsteyn met een dag uit te brei den, werd door den Raad aangeno men. De weg, loopende in 't verlengde van de Zwartwaterweg langs de Giesevennen tot aan weg no. 18 werd op deze vergadering de bestemming van openbare weg gegeven. B. en W. kregen bevoegdheid om artikel 5 der Bioscoopverordening en artikel 141 der Alg. Politieverordening buiten werking te stellen, daar an ders met de Ned. Bioscoopbond een conflict dreigt en de bioscoop wordt gesloten. De Raad keurde eveneens goed het voorstel van B. en W. om van J. Aerts een terrein te huren aan de Mr. Ch. Ruysstraat, voor 't plaat sen van noodwoningen. De huur be- diaagt f 120 per jaar voor de eerste 5 jaren. Een wyzigïng in de gemeentebe groting 1944 werd zonder stemming goedgekeurd. Voor de gemeentebegroting 1946 met de bybehoorende begrootingen van gemeentewerken, gasbedrijf en exploitatie van noodwoningen, werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren Creemers, Reintjes en Verbeek. Voor de gemeenterekening en die van het gasbedrijf over 1943, werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Claessens, Emonts en Beterams. Voor de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur werd dezelfde commissie aangewezen als voor de gemeentebegroting 1946. Bij de rondvraag vroeg de heer Nelissen, of het niet mogelijk zou zyn, dat in de kerkdorpen vaste brandploegen kwamen, zooals vroeger by den Luchtbeschermingsdienst. Een en- ander zal worden onder zocht. De heer Vermeulen vroeg, of de gemeente-arbeiders, die bij luchtalarm enz. steeds present waren, nu ook eens wat uitbetaald krijgen. De opdrachtgevei zal eerst gevon den moeten worden, voordat men iets kan besluiten. De heer Wismans vroeg of er wat gedaan was om electrisch licht te kry'gen in Ysselsteyn. Toen bleek, dat er op de eerste plaats geen materiaal is en op de tweede plaats, dat de kosten f 35000 zullen bedragen tegen f 8000 voor den oorlog en dat door deze hooge kosten de zaak niet rendabel te ma ken is. De heer Wismans meende, dat als Ysselsteyn bydroeg in de kosten der gasfabriek, Venray gerust kan bijdra gen voor electriciteit in Ysselsteyn, waarbij hij door den heer Vermeulen gesteund werd. De Voorzitter merkte op, dat men beter wachten kan tot die prys wat gedaald is, want om nu f 35000 uit te gaan geven voor iets wat over enkele jaren f 8000 kost, dat is toch wel niet juist. Nadat diverse heeren diverse wegen nog eens onder de loupe genomen hadden, welke wegen noodig op de urgentielflst moesten komen en de heer Beterams de bescherming van de jeugd nog eens onder de aandacht van den Raad gebracht had, dankte de nieuwe wethouder voor het in hem gestelde vertrouwen en beloofde naar best vermogen zyn krachten te zullen geven. De Voorzitter sloot hierna de ver gadering met gebed. Zij, die nog niet door de propagandisten bezocht zijn, kunnen zich nog als lid opgeven by de volgende adressen ANT. JEUKEN, Hofstraat 2a JAC. FONCK, Hofstraat 6 FR. JANSSEN,'Stationsweg 24b: G. GEüRTS, Buitenweg 4 G. HOVENS, Maasheescheweg 4W. PETERS, Hoenderstraat 14G. POüWELS, Servatiusweg 10. Lid kunnen worden alle personen vanaf 21 jaar. Begrijpt uw tijd - Stelt uiet uit - W ordt lid Zondag 10 Maart nam. 3 uur voor alle Propagandisten en Bestuursleden der afdeelingen in de heele gemeente Venray in LUNCHROOM VERHEUGEN. Allen present! Angst bij liet kind. Een zeer belangrijk punt, dat zeker wel onze aandacht vraagt bij de be spreking van de opvoedingsproblemen, is de angst. Een veel voorkomend verschynssl, waarover ook heel wat gesproken wordt.. Hierbij valt echter op, dat men veelal niet goed de begrippen „vrees" en „angst" uit elkaar kan houden, terwijl dit toch zeer onder scheiden begrippen zijn. Om van angst by het kind te kunnen spreken, dienen we dus eerst duidelijk te maken, wat we precies onder „angst" moeten verstaan. Angst is een uiting van onzeker heid. Iemand, die angst gevoelt, doet dit ten opzichte van iets, dat hem of haar volkomen onbekend is, terwijl wij daarentegen bij „vrees" weten, wat dit gevoel bij ons opwekt. Zoo heeft iemand, die bang is van een bepaald soort dier of diertje (b.v. zooals vele om niet te zeggen de de meeste vrouwen van muizen), vrees daarvoor en is hier dus van angst -geen sprake. Ik heb eens een jong meisje als antwoord op mijn vraag of ze bang was voor muizen, hooren zeggen„Ik weet niet, juf frouw, of ik er precies bang voor ben, maar iederen keer als ik muizen zie, krijg ik een angstgevoel over me." Hier zou dus het antwoord: „Ik ben bang of ik heb vrees voor muizen" niet op zijn plaats zyn geweest, doch juister ware„Wanneer ik muizen zie, wordt ik steeds angstig." Van angst zouden we een recent voorbeeld kunnen noemen, n.l. uit den oorlogstijd. Een kleuter is steeds rustig naar bed gegaan en nooit hebben de ouders er eenigen last van onder vonden. Nu komen er echter vijan delijke vliegtuigen. De moeder, bang en zenuwachtig, pakt den kleuter haastig uit bed en brengt hem in den kelder. De kleuter begrijpt er niets van, doch door het druk en zenuwachtig gedoe van moeder krijgt hy een onbestemd gevoel van angst. In tegenstelling met vroeger is hij nu vaak onrustig en durft b.v. niet meer alleen in donker te liggen. Voor het kind zelf is de oorzaak onbekend, want het begrypt of beseft niets, ziet enkel de reacties van zyn ouders en daar het in den regel des avonds of des nachts plaats vindt, ontstaat prompt in dien tyd het angstgevoel. Uit dit voorbeeld zien we over duidelijk, dat de grondslag van allen angst is onzekerheid. R. Hoe gaat het in Duitschland Het is een vraag, die eenieder op de lip pen ligt. We zouden een wedervraag willen stellen en wel dezeWaarom zyn wy zoo niet bezorgd dan toch nieuwsgierig naar den „welstand" van de Duitschers? In de politiek zou men spreken vanopen deuren intrappen, want inderdaader zit een beetje venyn in deze vraag. Het is trouwens te begrijpen. Want een volk, dat ons vyf jaren leeggeroofd heeft en dat het dogma predikte, dat alleen de Duitschers het recht hadden er een goed leven van te leiden en er ook naar handelde 1 kunnen we moeilyk bij de wisseling der tijden, maar onmiddellijk weer gelijk stellen met die landen, die als slaaf werden beschouwd. We meenen, dat wij er min of meer recht op hebben weer een beetje te kunnen bijkomen en dat ons derhalve een stukje brood, jeen beetje vet en wat textiel eerder zal worden gegund dan aan degenen, die zovele jaren in weelde gebaad hebben en daarbij de stoutigheid be gingen onze toch reeds schrale keuken te plunderen en onze kleeding voor warme buit te verklaren. Leggen we ons oor te luisteren naar lieden, die beweren op de een of andere manier over de grens te zyn geweest of die er een familielid hebben, dan incasseren we sterk ge kleurde verhalen. Het is er bar slecht, zegt menhet is er nog niet zo kwaad zeggen anderen. Vleesch en spek en brood genoeg. Misschien jokken ze niet. Want het ligt er maar aan waar ze hun licht opge stoken hebben. Duitschland is nog altijd groot en er zyn stedelingen en plattelanders. Nu hebben we een betrouwbare reportage van een Nederlandschen journalist voor ons liggen en die licht den sluier op van den nood en de weelde, waarin op het ogenblik het Duitsche volk in de groote steden voor zoover die nog bestaan verkeert. Wat de textiel betreft, zegt hij, behoeven we niet naar Duitsch land te gaan, doch een prettiger indruk maken de levensmiddelen- zaken. Zy zyn tamelijk wel voorzien met die artikelen, welke op den bon worden verstrekt: brood,boter,worst, peulvruchten, koffiesurrogaat, vleesch enz. De rantsoenen liggen óver het algemeen lager dan in Nederland, uitgezonderd voor vleesch, dat in aanmerkelijk hooger kwantum Avordt verstrekt dan by ons. Deze maand hoopt men in de Britsche zóne het broodrantsoen op 400 gram per dag te brengen. Boter en vet blijven echter schaarsch. Wanneer men dat zo leest, krygt men den indruk, dat het er in Duitschland nog zoo heel slecht niet is. Men moet niet vergeten, flat zy daar geen honger gekend hebben, zooals wy dien ondervonden hebben. Zij hebben zich in die vyf jaren lustig „aan" kunnen eten en nu profiteren ze dankbaar van de vele duizenden stuks vee, die ze in de wilde dagen en ook daarvoor by ons en in de andere bezette lan den gestolen hebben. Zy ontvangen nu de premie van hun plunderingen op groote schaal. Toen wy die dieverijen aanschouw den, zeiden we tot elkaardat bren gen ze wel een keer mót rente terug Maar ze hebben, buiten hun blind fanatisme om, toch een betere kyk gehad op de na-oorlogsche opvattin gen dan wij We geven de bezetters de schuld, die vreemd zyn van de oorlogsche toestanden en verhoudingenMaar kyken we eens in ons eigen land. In de vyf jaren gingen onze edele land verraders, de N.S.B.'ers en alles wat daartegen aan leunde, voor. Ze kregen zelts hoogere rantsoenen, we hoeven geen voorbeelden meer aan te halen. Maar nu krijgen de kinderen van N.S.B.'ers, dank zy het feit, dat ze de letter E op hun stamkaart hebben, voorrang by de verstrekking van schoenen en textiel. Voorrang zelfs by de kinderen in do getroffen bieden. Die letter E kon men ver dienen als men dienst nam bij de S.S., het N.S.K.K. en de Kriegsmarine. Tiet waren menschen met een voor- uitzienden blik Zetten we nog groote oogen wan neer we hooren, dat de Duitschers in Duitschland net zooveel brood krijgen en véél meer vleesch dan wy M. en N. BINNENLAND Wy, do R.-Katholieken gaan den Vastentyd weer in en het is gebrui kelijk, dat deze wordt voorafgegaan door de lezing in de Kerken van een Vastenbrief van het gezamenlijk Ne- derlandseh Episcopaat, welke meestal vermaningen inhoudt ten aanzien van de houding der geloovigen tegenover bepaalde actueele maatschappelijke en (of) godsdienstige problemen. Dezen keer was de Vastenbrief gewijd aan vraagstukkon welke met de politieke en sociale organisatie van hetNeder- landsche volk verband houden. Er was vooraf reeds groote belangstel ling voor het door de R.K. Kerk in te nemen standpunt ten opzichte van de structueele wijzigingen, wel ke zich in het politieko leven bezig zyn te voltrekken. Het bleek thans, dat de Neder- landsche bisschoppen voor deze wij zigingen groote interesse hebben, maar voorshands de uiteindelijke resultaten er van willen afwachten. Inmiddels wekken zy op tot menwerking, waar dat mogelijk blij kt, met N.V.V. en dergelijke organisaties. Wat de politieke vereenigingen be treft, handhaven de bisschoppen het verbod voor R.-Katholieken om lid te zyn van organisaties mot marxistische grondslagen en dat verbod blijft van kracht ten aanzien van socialistische vereenigingen, welke deze grond slagen nog handhaven. Daarnaast werd gewaarschuwd voor z.g. neutra liteit welke in de practyk onbestaan baar is. De creatie, vorige week Donderdag, van Mgr. Dn de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, tot kardinaal, is niet alleen voor do Domstad, maar voor heel Nederland van groote beteekenis geweest. De deelname aan de plech tigheden van de hoogste wereldlijke autoriteiten in den lande en de belang stelling, welke uit alle kringen van het volk tot uiting kwam, toonenaan, hoezeer deze Nederlandsche Kardinaal een figuur is in de Nederlandsche maatschappij. Hy wordt dan ook aller wegen erkend als iemand, die een groot aandeel heeft gehad in de or ganisatie en in de leiding van het verzet tegen den overweldiger en ook als iemand, die de groote waarden wil trachten te beschermen en te be houden, welke door den drang tot samenwerking van allerlei bevol kingsgroepen in den oorlog zyn ver- Binnenkort is het wetsontwerp te verwachten betreffende het consumen tenkrediet. Gedurende de oorlog zyn wy niet in staat geweest noodzake lijke kleeding, dekking, huisraad enz. aan te schaffen. 3y zeer velen is het thans zeer noodzakelijk geworden, dat te dien aanzien voorzieningen worden getroffen. Inmiddels zyn ech ter de prijzen zeer sterk gestegen en groote groepen van do bevolking, die geringe inkomsten hebben, zyn niet in staat het opgeraakte te vervangen door nieuwe. Hulp is dus noodzake lijk. De regeering heeft zich bereid verklaard by te springen door de ver leening van credieten. Zij, die geld noodig hebben om huisraad, dekking, schoeisel, kl6eding enz. te koopen zullen bij den Staat een bedrag kun nen opnemen, dat daarna bij gedoel ten moet worden terugbetaald. Er was sprake van, dat gedurende een aantal weken een gedeelte van het loon zou worden ingehouden. Tevens is indertyd gedacht aan een soort- spaarregeling, hierin bestaande, dat reeds gedurende een aantal weken een gedeelte van het loon kon wor den ingehouden alvorens men tot den aankoop van de noodige goederen zou kunnen over gaan. Het thans aangekondigde wetsont werp zal deze geheele materie regelen. 392 (Politie) of 518 (Sirene) Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Alléén voor spoedgevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Medicijnen afhalen vóór 12 uur en van 2-3 uur. VASTENAVOND 1946. Het waren lange gezichten, die Vrijdag en Zaterdag de lucht in keken, waar de wolken laag overdreven en sneeuw ieder oogenblik te wachten stond. Maar toen Zondagmiddag om 11 minuten over twee, de Prins de trappen van het Raadhuis opklom, keek zolfs een heel waterig zonnetje naar dit begin van de Vastenavond feesten. Het gemeentebestuur van Venray, het volledig vastenavond comité en subcommissies, alsmede de Raad van Elf, wachten in de Raads zaal de Prins en zijn gevolg op. Direct na zyn binnenkomst nam de Vorst van de Raad van Elf, het woord. Speciaal de heer Burgemeester, bracht hy dank voor zyn bereid willige medewerking voor het vasten avondfeest. Daarna hing hy de Prins de mantel om, zette hem de steek °P en gaf hem de narrenstaf, alle attributen van zyn. koningschap. Dan nam de Prins zelf het woord en drong aan op een goede en fatsoenlyke'viering van de Carnaval Vervolgens liet hy een weldadige lintjes-regen neerdalen over de hoof den' van den Vorst, de heer Burge meester, de heer Jan Janssen, voor zitter van het Piölhazen-comitó en de Raad van Eli zelf. De Raad van Elf liet dan voor do eerste maal in het openbaar het Vastelao vend lied horen, waarmee alle aanwezigen in stemden. Hiermee fcwas de olïicieele installatie afgelopen en de Vorst toondo aan het talrijk publiek buiten, voor de eerste maal sinds zes jaren, zyn nieuwe Prins Sjeng I, die ook hier weer aandrong op een behoor lijke viering van de Carnaval. De heer burgemeester legde iu een korte toespraak ook sterk de nadruk hierop. Daarna trok alles, met de muziek voorop, naar hotel de Gouden Leeuw, waar de Prins een druk be zochte receptie hield en het Venrays- mannenkoor hem een serenade bracht. 's Maandags trok om ongeveer een uur de optocht uit. Een fleurige stoet van dwazen en gekken, waarop het talryk publiek zich de ogen uitkeek. Dat in deze tijden met een zo groot gebrek aan allerlei materiaal zoiets klaar gespeeld werd, is het wel het beste bewijs, dat Venray zyn Vasten avond niet wil missen. De stoet die uit meer zestig wa gens en groepen bestond, trok door het gehele dorp en biacht de echte feeststemming er in. Na afloop begon het dansen, tot half elf en in alle tenten heerste een opgewekte en vroolyke stemming en ook hier viel weer op hoeveel moeite er gedaan was, om ook in deze tyden van textiolschaarste, nog met een be hoorlijk Carnaval8-costuum voor den dag te komen. Het is onnodig to zeggen, dat de Prins en zyn gevolg by zyn bezoek aan tenten en café's, hartelijk en gul onthaald werd. Dinsdagmiddag trok de gecostu- meerde voetbalwedstrijd veel publiek, dat weer eens hartelijk heeft kunnen lachen. En weer was het druk in café's en danstenten. Ook op de kerkdorpen is do vasten avond goed gevierd en overal heerste een echte blydo en vrolijke stem ming. Al met al heeft het comité, de de Raad van Elf, de Prins en zyn gevolg, eer van hun werk gehad. Vastenavond 1946 is voor 100 pet. geslaagd. CONCERT HARMONIE Traditiegetrouw, heeft ook dit jaar do Harmonie met Vastenavond haar concert gegeven, ditmaal met mede werking van de Toneelvereeniging Hioob. De verwachtingen waren hoog gespannen, immers, reeds verschil lende jaren hebben wy onze Harmonie niet meer gehoord en, dat, wat zy meegemaakt heeft in de oorlogsjaren was nu juist niet bevorderlijk voor haar peil. Onder leiding van de nieuwe Direc teur speelde dan de Harmonie een viertal stukken en bewees daarmede overduidelijk, dat zy niet by de pak ken heeft neergezeten, maar door hard werken haar vooroorlogs peil weer heeft bereikt, wy wensen de heer Janssen verder veel succes, een goed begin is er „Betje regeert", een spel van Bakker onder 'regie van den heer v. Opbergen, vulde het tweede doel van den avond. Een stuk, dat aan verschillende spelers hoge eisen stelde, waaraan zij echter allen voldeden. De toneelclub Hioob heeft hiermee weer een gelukkige keus gedaan en dat het publiek dit apprecieerde bewees het hartelijk en verdiend applaus. YOEDSELBUREAÜ VENRAY Paterslaan 20. Tel. 416. Geopond van 9 tot 12 uur. Zaterdags gesloten. Taxatie rumlrce. Maandag 18 Maart weer gelegenheid tot 't laten taxeeeren van rundvee. Minstens een weok voor den datum moet men dit opgeven aan het Bureau, waar een aanmeldings formulier wordt en een verklaring moet geteekend worden, dat men 't vee minstens 3 maanden in eigendom wil houden. Taxatie paarden. Ook de taxatie van paarden zal weer beginnen. De juiste datums zullen nader worden bekend gemaakt. Messen. Die een mes bestelde kan dit afhalen a f2 per stuk. De PI. Bureanliouder A. CREEMERS. Rijksvoedsclbureau OIRLO Consumptie-nat-«l Appel en. Landbouwers, welke nog aardap pelen wenschon to leveren voor Noord of Zuid-Limburg, gelieve dit deze week op te geven. Vermoedelijk kan direct geleverd worden. Teeltvcrgnnning vroege aardappelen Tot uiterlijk 10 Maart kunnen teelt vergunningen, met of zonder nateelt voor vroege aardappelen en uien wor den aangevraagd. Yrjj. Klein akkergereedschappen zyn alle vry. Taxatiemarkten rundvee. Met in gang van 18 Maart beginnen wederom de taxatiemarkten te Venray. De Bureauhouder: H. EMONTS. GEVONDEN: portemonnaie m. inli. Pelzers, Hiept; portemonnaie m. inh. Verhoyen, Ak- kerweg 8. Venray's Mannenkoor. Op de jaarvergadering van Venray's Mannenkoor werden de nieuwe sta tuten vastgesteld. Er bleek algemeen drang te bestaan om meer naar bui ten te treden. Om hieraan te voldoen werd in het artikel, dat 't doel der vereeniging omschrijft, een alinea opgenomen: Opluistering van kerke lijke en wereldlijke feesten. Waar noodig of gewenscht zal het Mannenkoor zyn volle medewerking veileenen. Zondag 31 Maart (Halfvas ten) wordt in de feestzaal van St. Servatius een muzikale uitvoering gegeven en ter attractie wordt door het bekende „Duo Arnoldy" uit Am sterdam een vrolijk humoristisch pro gramma geboden. Nieuwe leden kunnen zich nog ten alle tyden aanmelden by het bestuur of Donderdag 's avonds op de repe titie. Vergadering Propagandisten. Propagandisten en bestuursleden der afdeelingen van de Katholieke Volkspartij in de geheele gemeente Venray worden uitgenoodigd tot het bijwonen van een vergadering opa.s. Zondag 3 uur in Lunchroom Verheu gen, Groote straat. Het doel van deze vergadering is het uiteenzetten van de belangen der Katholieke Volkspartij; bespreking van de verkiezingsactie. Het is onnoodig om U nog aan te sporen tot bijwoning. Laat allen dus aanwezig zyn. Het zijn Uw eigen be langen, die nu op 't spel staan TAXATIE OORLOGSSCHADE Zooals men reeds weet, wordt voor de definitieve rogoling van do oorlogs schade een taxatierapport verlangd, aan de hand waarvan later het te vergoeden bedrag, c.q. de rijksbijdrage zal worden vastgostold. Deze taxatie s worden verricht door het Centraal Adviesbureau voor Restauratiewerken „C.A.R.", en koinon ten lastovanhet Ryk. Daar het nu gebleken is, dat een uit den dienst van dit bureau ontslagen taxatom, zich thans bezig houdt met hot verrichten van taxalie's, lijkt het ons nuttig, allen erop te wy'zen, dat do door dezo persoon ver richte taxatie's geheel ten laste komen van den opdrachtgever. Boven dien heeft het taxeeren van door den oorlog beschadigde perceolen weinig nut meer, daar de termyn, waarop de schade by de Schade-Enquête- Commissie moest worden ingediend 1 Maart j.l. gesloten is. Alle taxateurs, die by de C.A.R. in dienst zyn, zyn van een legiti matiebewijs met het stempel C.A.R. Venray met handteekening voor zien, zoodat het eenieder mogelijk is na te gaan voor welko instantie de taxatie verricht wordt. Tevens zy hierbij ©top l dat door het C.A.R. geen particuliere opdrachten aanvaard kunnen worden. Inlichtingen van welken aard ook, worden noch aan heeren aannemers, noch aan particulieren verstrekt. Ks. HAARLEM HELPT VENRAY Het is alweer ruim een half jaar geleden, dat het eerste transport uit Haarlem, vol goede gaven naar Venray kwam rollen. Venray was immers Haarlems petekind geworden en sinds dien hebben de peetouders niet stil gezeten. Telkens hoort men weer, dat Haarlem het een of ander ge schonken heeft. Zo ontvingen in de afgelopen maand het personeel der beide drukkerijen alhiorK ieder een mooie gift van hun collega's in Haar lem. De rijwielhandelaren ontvingen eon gift in natura en hot was een lust om al dio vooroorlogse onder delen uitgestald te zien liggen, on nodig te zeggen, dat deze goede gaven vol dankbaarheid werden geaccepteerd. Maar de Haarlemse kranten weten waarschijnlijk niet goed meer wat ze met de foto's uit verwoest Venray moeten doen. Zo zagen wy in het Haarlemse Dagblad „De Patriot" van 25 Febr. oen foto van de verwoesto Venrayse kerk met het onderschrift, „Bombardemont Rotterdam een ver gissing". Dat het Amsterdamse Dag blad, de Kroniek en '.Stad en Land iets dergelijks uit halen, kan nog vergeven worden, maar, dat onze peetouders zo doen, is niet leuk... ONZE CAND1 DATEN. Alphabetische lyst van de voor- loopige candidaten voor de Tweede Kamer der Staton-Generaal, gesteld in den Kring Limburg der Katholieke Volkspartij J. H. Adriaens te Weert; C. van Brummans te Weert; M. P. J. M. Oorboy to Sittard; li. W. J. IliUMon to Heerlen; Dr. Ir. Droessen te Roermond; M. A. B. Erens te Buggenum; Dr. H. A. Gribnau te Roermond; J. W. Ha mers te Munster-Geleen; N. J. Hens- gons to Heerlen! Mr. R.G.A. liöppener te Roermond; Mr. K.J.P. Janssen do Lfmpens to Wylre; J. J. Jongen to Schaesberg; H. Jongen to Heerlen; J. A. Koops te Vonlo; J. H. Maenen te Heerlen; L.G.II.J. van Meerendonck te Horst; J.M. Peeters te Roosteren; Dr. M. H. van Rooy te Sittard; Jhr. Mr. G.A.M.J. Ruys de Beerenbrouck te Bom; Ir. H.H.J. Ruyten to Roermond; J.H.J. Sangen te Hoensbroek; Mr. L. R. Schreinemaeher te Maastricht; Drs. H.H. Schure te Maastricht; Mr. Dr. J. B. Sens te Heerlen; Mr. S.H.P. Smeets te Weert; Mr. Dr. P.W.P. Speetjens te Venlo; J. G. Vennegoor te Maas tricht; Ph. A. H. H. Verheggen te Buggenum. Groslijstverkiezingen We herinneren eraan, dat de Gros lijstverkiezingen aan de TwoedeKamer en Provinciale Staten niet op één dag zullen plaats hebben. De Tweede Kamer-verkiezingen zullen 17 Maart a.s. en de verkiezingen voor Provin ciale Staten op 31 Maart a.s. gehouden worden. Straatweg Venlo-Horst De Commander van The British Military Mission to the Netherlands Governement heeft medegedeeld, dat volgens mededoeling van het hoofd kwartier British Army of the Rhine op 31 Maart a.s. het 177e Vehicle Park gesloten zal wordon en op dien dag de afsluiting van den straatweg Horst-Venlo zal worden opgeheven. WERKGEMEENSCHAP LIMBURG Noord-Limburg is óók Limburg Verschenen is weer een „Mede- deelingenblad" van do Werkgemeen schap Limburg. Ditmaal is een lyst opgenomen van leden van het Dage- lyksch bestuur en van het algemeen bestuur. En misschion beschuldigt men ons van iets verkeerds als wy opmerken, dat van de 55 functiona rissen er 47 uit midden- en vooral uit Zuid-Limburg komen en slechts 8 uit het Noorden van ons gewest. Geen der „Noordelingen" heeft zitting in de sociale, economisso, cultureele of algemeeno sectie. Venray en Venlo, plaatsen, die den duursten pry's wel licht voor Limburgs vrijheid betaal den, hebben geen vertegenwoordigers in het algemeen bestuur terwyl er uit Maastricht, Heerlen en Roermond elk zes menschen in hot bestuur zitten. En toch is Noord-Limburg óók Limburg, toch scharen wy ons ook blij achter Vader Bisschop, toch zin gen wy ook van harte: „Limburg, dierbaar oord!" Er zijn veel sympathieke geluiden in dit „Mededeelingenblad" en een der meest prettige is hot verslag van een bespreking mot Brabantia Nostra. Het Meded. blad schrijft naar aan leiding van deze conferentie „Veel hebben wy geleerd dien dag: van Brabants willen en Brabants moei-

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1