WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN KLEINE GEMEENTE MET GROTE MOED Opvoedkundige problemen BEL bij Brand Zaterdag 9 Februari 1916 No. 6 Zeven en Zestigste jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1,00 Abonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 p. kwart bij vooruitbct. Losse nos. 10 ct Persconferentie's en zo al meer WAAR BLIJFT GIJ, VENRAY? Ik moet U eerlijk bekennen, lezer dat ik lichtelijk verbaasd was, toen er van de gemeente Vierlmgsbeek, een vriendelijke uitnodiging binnen kwam ter bijwoning ener perscon ferentie aldaar en wel gedurende twee dagen, verbaasd, omdat een pers conferentie in deze contereien nu zelden of nooit voorkomt, (het is dik wijls zelfs zo, dat men de pers er maar liefst helemaal buiten houdt) en omdat het Vierlingsbeek was en niet Venray, dat deze bijeenkomst belegde, verbaasd nog omdat Venray, zelfs absoluut niet 'de minste moeite deed om de grote pers, die nu toch eenmaal in de buurt was, ook de toestand hier ter plaatse eens uit te leggen, maar er zijn zo meer vragen geweest daarover straks. Yierliugsbeek. Ja lezer, de grote pers waser,zelis Amerika en Engeland, in het kleine raadszaaltje van Vierlingsbeek en aan tafel in hotel „de "Wilde Man" en is het onnoodig té zeggen, dat alles daar keurig in orde was. Door de Heer Secretaris van Vier lingsbeek, werd aan de Heren van de pers, de toestand der gemeente, uitgelegd. Het leed, van oorlog, evacuatie, beroving en plundering, bombardement en beschieting werd in schrille kleuren getekend. "Wy hebben 't zelf van naby meegemaakt en ons eigen leed, doet dat van anderen vergeten. Maar de gemeente Vierlingsbeek, verloor 1/3 gedeelte van haar gebouwen, 1/3 werd zwaar beschadigd en de rest lichter, 2/3 van de inboedels was verdwenen, van de 664 paarden verdwenen er 400, van de 3100 stuks rundvee 2400, van de 5000 Varkens 4600. De schade aan gebouwen is zes millioen, aan inboe dels twee en een half millioen, aan veestapel en pluimvee ruim twee millioen. En de grote vraag die4telkens en telkens opgeworpen werdwie moet dat betalen? Vooral de heer Thonen, die sprak over de Sociale toestand van de gemeente, beklem toonde dit zeer dringend. De stem ming in het getroffen gebied is niet goed, en het kan niet anders, want velen zien een zeer donkere toekomst tegemoet met de nu bestaande schade regeling. Vervolgens behandelde de heer Arts, hoofd "Wederopbouw Boxmeer, ver schillende vragen aangaande nood- woningbouw, herstel en kostenbeta- ling, wat door de aanwezige heren ten zeerste op prys werd gesteld, ge tuige de vele vragen. Tot slot van deze zeer geslaagde namiddag werd een bezoek gebracht aan verschillende noodwoningen als mede aan de noodkerk te Vortum. En dan ging het gezelschap de wo ningen opzoeken die hun voor de nacht gastvrijheid zouden geven. Dat hier nog eens een aparte perscon ferentie gehouden is, alleen onofficieel zal een ieder wel duidelijk zyn. Oorlogsmuseum teOverloon De Tweede dag was gewyd aan Overloon, in het bijzonder aan het oorlogsmuseum. Reeds de vorige dag gaf de heer van Daal, een kort over zicht over het doel van liet oorlogs museum. Dit museum, dat een ver zameling wil zyn van allerlei wapen en oorlogstuig, tevens van allerlei voorwerpen, afkomstig van en betrek king hebbend op een oorlogstijdperk, bijeengebracht op het voornaamste toneel der gevechten, zal wetenschap pelijk—historisch worden ingericht, terwijl tevens de nadruk zal gelegd worden op het afschrikwekkende, dit vooral voor de jeugd. Waarom moet dat oorlogsmuseum in Overloon komen, was de vraag die dan opge worpen werdHet antwoord was, dat Overloon in de dipe weken die het front was, een der grootste slagvelden van de gehele westelijke veldtocht is geworden.Het bleek een der poorten te zijn tot de Siegfried-linie en de Ryn, daarenboven was Overloon e.o. een der uitgestrekste mijnenvelden tussen Caen en Bremen. Het grootste artillerie bombardement in de weste lijke veldtocht en, procentsgewys is Overloon de meest verwoeste plaats in Nederland, en zodoende wel zeer sterk de oorlog gekend heeft en dus als het ware hiervan een levende spiegel geworden is. Verder stelt men ten doel, door middel van de exploi tatie van het oorlogsmuseum 'het vreemdelingenverkeer te bevorderen. De journalisten bezochten het fraai aangelegde museum, waarin de drei gende Par.ter-, de Churchil- en Sher- manntank, een plaats gevonden heb ben. De beruchte granaatwerper, „de koffiemolen", al dat oorlogstuig wat ons menig benauwd kwartiertje be zorgd heeft, staat daar opgesteld, ter wijl achter op „de kleffen", een door architect Keizer, ontworpen gebouw staat, geheel uit hout der kapot ge schoten bessen, dat, uit de foto's bleek, het kleinere oorlogstuig en de documentatie van de oorlog zal bevatten. Na het diner in een noodwoning, was het afscheidsuur geslagen en de heren van de grote pers zyn alle zeer voldaan naar huis gegaan, na her haald verzekerd te hebben, dat zij noch de gemeente Vierlingsbeek, noch het oorlogsmuseum in Overloon ver geten zullen, wat men ondertussen reeds in de pers heeft kunnen mer ken en waarvan de resultaten nog lang merkbaar zullen zyn, wat wij de gemeente Vierlingsbeek, in de stich ting oorlogsmuseum, Overloon van harte toewensen. Trouwens, wy wil len ons (liep respect ook nog uitspreken, vooral voor de mannen die het initiatief genomen hebben om in het verwoeste Overloon. zonder woningen, van alles beroofd. twee maanden fronthei en eva cuatie, een oorlogsmuseum op te richten, iets wat nog nooit in Neder land ondernomen is en die dat initiatief niet alleen op papier hebben gezet, maar ook ondanks ontzaggelijke moeilijkheden werkelijkheid gemaakt, die het eigen ik achteruit hebben gezet voor het algemeen welzyn. Wy hopen, en verwachten dan ook, dat de regeering genoemd initiatief zal bly'ven steunen als tot nu toe en mocht zy t.z.t besluiten tot stichting van een landely'k oorlogsmuseum, Overloon de nodige aandacht zal trekken. Venray, waar blijft gij Deze vraag werd ons verschillende malen gesteld, niet uit sarcasme of iets dergelijks, maar in de oprechte bedoeling om het initiatief van Over loon ook ten nutte van Venray te maken, en wy' moesten het antwoord schuldig bljjven. Wanneer men bedenkt, dat zulk een initiatief feitelijk toch evengoed, ja zelfs nog beter door de geschikte personen, vanuit Venray zou kunnen ontstaan, onder minder moeilijke om standigheden als in Overloon, dan is het toch beschamend, het is alsof Venray, hiervoor niet in staat is, zelfs een eenvoudig oorlogsmonu ment voor onze gesneuvelde bevrijders kan hier niet by elkaar gebracht worden. Vroeger maakte men en terecht, reclame voor Venray, in den vreemde voor het kasteel van Geijsteren, maar dit is niet meer, wel is er een nieuw oorlogsmuseum en wanneer men zich Dixmuiden e.d. in België kan herin neren, dan weet men ook wat dit be duiden wil! Beseft men hier wel welk een unieke kans Venrajr ge boden wordt? Ja, dan wordt het de allerhoogste tyd, dat „Venray Vooruit", weer eens verschijnt en in samenwerking met Overloon, deze unieke kans aangrijpt om Venray in het Noorden de nodige bekendheid te geven, evenals de Haarlem-actie deze gaf, maar die good will", moet gesteund worden. )an zal van een volgende perscon ferentie, Venray tevens zyn vruchten plukken. De zieke kleuter. De zieke kleuter neemt ook een plaats in bij de moeilijkheden, welke zich voordoen in de opvoeding van onze kinderen. Welke teekenen wijzen erop, dat ons kind ziek is? In het algemeen kunnen we dit zeggenAls het kind hongerig is, zeurt, niet spoelt en bovendien niet wil eten, is het ziek of er is een ziekte op komst, in dat geval moeten we niet te lang wachten met den dokter te raadplegen. Men kan heel gemakkelijk echter zichzelf en de kleuter suggereeren, dat het kind ziek is door vragen als: „Heb je pijn in je buikje" of .Is ons manneke ziek By zooveel belangstelling zal de kleuter het misschien wel interessant vinden om zich ziek te houden, vooral als hij merkt, dat het aangename ge volgen met zich meebrengt, want hy staat nu ineens in het middelpunt aller belangstelling en wordt danig verwend. Dit kweekt by liet. kind een heel verkeerd idéé aan van ziek zijn, want in zyn oog is het wel prettig om ziek te zyn. Op welke manieren kan een kind zooal ziek zyn a. Het kind kan werkelijk ziek zyn en komt nu vanzelfsprekend wat meer op den voorgrond. Wordt het al wat beter, dan bestaat er kans, al naar gelang het kind meer of minder verwend wordt, dat het de ziekte gaat „koesteren, m.a.w. dat het gaat genieten van zyn ziek zyn. b. Het kind wordt ziek en krygt een overdreven verzorging, zoo zelfs, dat als gevolg van de verwennerij z.g. repressies kunnen optreden, d.w.z. een terugvallen op een lagere trap van ontwikkeling. Ik gaf hiervan reeds een voorbeeld by de behande ling van het jaloersche kind, dat wy by analogie ook hier kunnen toepas sen. Een kind is lang eenigst kind geweest en toen heeft een tweede kindje, in zyn oog althans, de eerste plaats gaan innemen. De kleuter wordt ziek en nu gaan de zorgen van moeder weer meer naar hem uit. Hierin kan het kind dan een middel gaan zien om de aandacht en zorgen van moeder weer meer op zich te vestigen en de kans bestaat, dat het kind zich ziek gaat houden om aldus weer de vroegere belangstelling te trekken, welke het meent te missen sedert de komst van het kleine broertje of zusje. c. Het kind wendt, meer of min der bewust, ziekte voor (ziekte simulatie). Veelal is ook dit bedoeld als middel om de belangstelling meer op zich te vestigen. Toch moet men van den beginne af dit goed trachten te onderkennen en indien werkelijk blijkt, dat het simulatie is, er krach tig tegen ingaan. Want anders kan het gereedeliik moeilijkheden mee brengen, als het kind schoolgaande geworden is. Het kan er dan heel gemakkelijk toe komen om het vroe ger gelukte spelletje te herhalen en zich nu „ziek te houden" om op die manier de school te kunnen ver- zuimqn. R. DE TROUWE TOREN van de PAREL VAN DE PEEL Eeuwen stond jjj als een rots. Venray's trotse toren, Eeuwen was jij Vinger Gods, Niemand kon jouw trouw verstoren, Venray's grote toren. Eeuwen heb jy getrotseerd, Venray's trotse toren, Eeuwen heb je ons geleerd, Dat wy God alleen behoren, Venray's grote toren. Eeuwen riep jouw sterke stem, Venray's oude leraar Eeuwen klonk jouw klank met klem Voor den Christen zoo verstaanbaar, Venray's oude leraar. Eeuwen wachter in de Peel, Venray, was je toren, Eeuwen stormwind was zyn deel, Maar niets kon zyn wacht verstoren. Venray, wat een toren Godsdiensthaat en bruut geweld Sloegen Venray's toren, Beiden hebben hem geveld, Niemand zal zyn stem nog horen.... Venray heeft geen toren... Kunnen wii óók bruut geweld Zooals Venray's toren Tot de dood weerstaan als held, Trouw, door niemand te verstoren? Denk aan Venray's toren. DE SPEURDER. 392 (Politie) of 518 (Sirene) BINNENLAND De N.C.B. beeft eisclien. Vorige week Vrydag hield de Kring Cuyk van den N.C.B, een algemeene vergadering te Wanroy. De voorstellen van de algemeene vergadering waren de volgende 1. Eischen, dat de uitbetaling van achterstallige gelden voor geleverde producten binnen 3 weken geschiedt: 2. Rijwielbanden voor de boeren: 3. Uitbetalingen niet op geblok keerde rekening; 4. Is het juist dat in onze provin cie minder steenkolen komen dan in de andere? 5. Over vermogensaanwasbelasting voor de boeren; 6. Kinderbyslag en ouderdoms- regeling ook voor de boeren; 7. Geen successierechtverhooging in rechte lyn; 8. Financieele steun voor het her stel van pakhuizen met inventaris in de getroffen gebieden door de andere afdeelingen; 9. Vereenvoudiging of afschaffing van Loon-, Verevenings- en Omzet belasting 10. Varkenspryzen f 1.75 per kg levend gewicht; 11. Verlaging contributie voor 1946; 12. Billyker tarieven voor adver tenties in het Bondsorgaan 13. Afschaffing van heffing op kunstmest 14. Spoedige uitbetaling voor nood- slachtingen 15. Prikkeldraad en heiningpalen voor afrastering; 16. Vrijstelling van militairen dienst voor den landbouw; 17. Bestrijding van mond- en klauw zeer; 18. Uitbetaling van evacuatiegelden voor vee, niet alleen de stallers, maar ook aan de voederleveranciers. Slagers hebben gricTen. Slagers uit gansch Nederland zyn by elkaar gekomen om de ook elders naar vqren gekomen grieven te be spreken, die zii hebben ten aanzien van de vleeschdistributie en andere overheidsmaatregelen. De voornaamste klacht was wel, dat vleeschwarenfabrieken koeien krijgen toegewezen, terwijl de slagers slechts vleesch in blik krijgen. Een telegram werd verzonden aan den minister van Landbouw, waarin met klem, werd verzocht den slagers denalleenverkoop te geven van vleesch vleesch waren en vet, zoolang het vleeschrantsoen minder is dan 2 ons per week. Ook de andere wenschen werden onder de aandacht van den minister gebracht. Meer schoenen dan bonnen Fabrikanten, winkeliers en agenten in schoenen Zyn Dinsdag op een con- tactbeurs te Amsterdam bijeen ge weest en hebben daar verkondigd, „dat de fabrikanten thans' groote voorraden schoenen bezitten, terwijl daarentegen de winkeliers een tekort aan bonnen hebben, zoodat de voorraden niet gedistribueerd kunnen worden." Aan den Minister van Handel en Ny verheid is dan ook een telegram gezonden, waarin op verhoogde en regelmatige uitgifte van schoenen bonnen wordt aangedrongen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR.^VERCAUTEREN Alléén voor spoedgevallen. „De Piëlliaas". Do functies van de Vastenavond club zijn als volgt verdeeld Bestuur: Jan Janssen, Voorzitter; A. Jeuken, Vice-VoorzitterL. Wintels SecretarisM. Gommans, Secretaris Hendriks, Penningmeester. Eere-Comité: Burgemeester A.H.M Janssen Voorzitter; Dr. Sala, Dr. Jans- sn, Jacq. Fonck, Ant. Poels. Pers en PropagandaW-. van de Munckhof, Hendriks, P. Janssen, P. Gooren, J. van Heyster. Comité van ToezichtHochstenbach Comité van optochtTh. Wintels, van Dyk, Jansen Oostrum. Naus, Driessen. Aon alle Piëlhaze. Zó as ge ien de avvertensie ien ïel en Maas kunt zien, wurt de Vastelaovend dit jaor wer ien 't groët gevierd. De kemissie duut en dringend beroep op ow, um ow al lerminst as lid óp te gó-ve van de Piëlhaas" en ok um de verschillen de kemissies owe steun te verliëne. Ien 1939 is er enne oproep gewist vur en Vastelaoves liedje. Dit jaor vraogt de kemissie ok wer um en Vastelaovesliedje te make, ut liefst op en bekend marswieske. Vur de dichters bewaart de sjuri6 en groote verrassing. Ok is ut plan um dit jaor wei- enne Vastelaoves-krant nut te géve. Dorvur kunde allemaol stukskes en bakke iensture. Mer dan zo gaaw meugelik, ien alle geval vur de ver- tiende Fibberewarie. Kiek mer is ien de avvertensie. BEKENDMAKING. Keuring voor (leu dienstplicht Alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1945 zyn verzonden. Zyn er in 1925 geboren mannelyke personen, die hier te lande, wonen of geacht worden te wonen en een dergelijke oproeping of een bericht van niet-ïnschriiving niet hebben ontvangen, dan moeten zy zich vóór 10 Febr. a.s. ter gemeente-secretarie aanmelden. Venray, 4 Februari 1946. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN Eerste H. Mis. Eerste Paaschdag hoopt onze dorps genoot, de.Eerw. Heer Jac. Verstralen, fn zijn geboorteplaats zyne plechtige eerste H. Mis op te dragen. Missie-comité Venray Bereidwillig afgestaan door de N.V. City-film te Den Haag, kregen we de beschikking van 'n tweetal speelfilms. De Heer Kleuskens, directeur Luxor- Theater, stelde ons kosteloos zyn inrichting ter beschikking, zoodat wij op Dinsdag 12 en Woensdag 13 Febr., Dinsdag 26 en Woensdag 27 Febr. a.s. deze weer aan onze Missievrien den kunnen aanbieden. Zondag 10 Febr. a.s. zal weer een gecombineerde vergadering gehouden worden met de Kerkdorpen, ter be spreking van een op te voeren open luchtspel. De netto-opbrengst van de twee laatstgehouden opvoeringen was: Leunen f 200.68; Hioob f 325. Voorbeelden ter navolging! Nieuwe ToneelTereniging. Oostrum is een gemengde toneel vereniging ryk geworden, welke de naam draagt van „de Vlasbloem". Alle verenigingen zyn hierin ver tegenwoordigd en het ligt in de be doeling, dat „de Vlasbloem" in de toekomst alle uitvoeringen in Oostrum zal verzorgen. Ondanks het vergevorderde seizoen zal toch nog een toneeluitvoering ;even worden. In studie is genomen een revue, waarvan de inhoud een terugblik is op de belevenissen van Oostrum's inwoners in de voorbye oorlogsjaren. Deze Oostrumse Revue ,Rats d'r nève" zal opgevoerd wor den op 23, 24 en zo nodig 25 Febr. a.s. in de feestzaal van het Juvenaat te Oostrnm. Wy komen hierop nader terug. R.K. Arbeidersbeweging* Na veel moeite is het de R.K. Ar beidersbeweging gelukt om op 11 Febr. a.s. de bekende „Venlospelers" naar Venray te krygen. Deze zullen voor het voetlicht brengen ..de Vreem deling", een meesterwerk van den bekende schrijver Antoon Coolen. Het is een toneelspel van het Peel leven en werd reeds in verschillende grote steden o.a. Groningen en Leeuwarden met zeer veel succes opgevoerd. Door contracten elders kan dit toneelwerk slechts één avond te Venray worden gegeven. Voorziet U dus tydig van plaats- kaarten. Deze zullen U door leden van „Credo Pugno" worden aange boden. De netto-opbrengst van dezen avond komt ten bate van de Missie. Zie advertentie volgende week. VOEDSELBl REAU VENRAY. Paterslaan 20. Tel. 416. Geopend van 9 tot 12 uur. Zaterdags gesloten. Taxatieiuarkten. Tot nader order zullen in Limburg geen taxatiemark- ten voor paarden voor dienst Land- bonwherstel meer worden gehouden. Aardappelen. Nadrukkelijk wordt er nogmaals op gewezen, dat het vervoederen van aardappelen zonder veevoederverklaring verboden is. Ver klaringen aanvragen gew. kantooruren Kunstmest. Allen, die bericht ont vingen voor 't afhalen van kunstmest zegels worden verzocht deze op on derst. dagen en plaatsen af te halen tegen betaling van'tretrebutiebedrag op de aanschr. kaart vermeld: Dorp Dinsdag en Woensdag a.s. van 9—12 op 't Bureau. Heide Dinsdag a.s. van 10—12 in café Litjens. Ysselsteyn Dinsdag van 1—5 by G* Fleurkens. Merselo Woensdag a.s. van 0—12 en 1—3 in Cafë Arts. Smakt Woensdag a.s. van 4—5 in café Nellen. De kaartjes meebrengen, anders geen zegels. Gras- en klaverzaden. Op vermelde zitdagen kan men aanvragen een mengsel voor 't inzaaien van vernield weiland. De prijs is niet bekend. Per H.A. 4 kg. witte klaver en 37 kg graszaad. Er is zaad aanwezig voor een groote oppervlakte. Slechts een gedeelte van by vorige gelegenheden aangevraagde hoeveel heden zyn geleverd. De verdere af levering vindt niet meer plaats. Het OIRLO. De heer J. Kurvers alhier is aangesteld by de Ned. Spoorwegen. VEULENZaterdag 17 en Zondag 18 Februari a.s., zal door de tooneel- vereeniging „D.ÓE.T." een uitvoering gegeven worden ten bate van het Veulensche Kerkfonds. Opgevoerd wordt liet Indo-drama in drie bedryven „De Halfbloed", door J. Carpentior en de dolle klucht in één bedryf „De Dodenrit". Extra-treinen voor den Stillen Omgang Op de Zondagen 10 en 17 Maart a.s. zal wederom de Stille Omgang plaats vinden. Op de vergadering van hot gezel schap van den omgang kon thans de verheugende mededeeling worden ge daan, dat de Ned. Spoorwegen bereid gevonden zyn 28 extra-'reinen te doen loopen STATENKIESKBING HORST. De R.K. Statenkieskring Horst kwam Zaterdag voor de eerste maal byeen na de bevrijding, by welke ge legenheid de voorzitter, de heer Rutten, met een kort woord wees op het verleden en de jeugd opriep om met kracht te strijden aan een pro gramma var. herstel en vernieuwing, zoowel in materieelen als in geeste lijken zin. Pater Dr. Voesten belichtte de grondslagen voor de noodzakelijk heid van een zelfstandige politieke organisatie voor de katholieken. De Katholieke Volsparty wil een heid, wil samenwerking in ons volk. maar wil ook zich zelf bly'ven. Met een krachtige opwekking aan de af gevaardigden om actief deel te nemen aan den opbouw van het staatkundig leven, besloot Dr. Voesten zyn op- ekkend enthousiast woord. De bestuursverkiezing had iot re sultaat, dat gekozen werden J. L. Boots, HorstH Emons, Castenray Enckevoort, Sevenmn; H. Coops, Gennep; P. Weys, Siebengewald-J. Daemon, Well, W. Linders, Bergen; v.d. Sterren, Oirloen Hovens, Venray. Tot voorzitter werd gekozen J. L. Boots, Horst. Katholieke Limb. Middenstand In de Centrale Raadsvergadering der LimburgscheKath. middenstands- vereenigingen werd voorzitter J. A. Koops, uit Venlo herkozen. Het dioce sane bestuur bestaat verder uit de thans nog noodig is. GEVONDEN 1 bruine dameshandschoen, R.Ver- blakt Oostrum D 32, M. Verstegen, Beekweg 16. S.Y.V.-Omroep Nadat de vorst enkele Zondagen is noodig aan te vragen voor wat heeren J. Derksen uit Venray, J. Joosten uit Weert, J. Kneepkens uit Tegelen, J. Reynen uit Helden, L. van Stokkum uit Heerlen, H. Gregoire uit Maastricht en P.J. Odekerken uit leren riem, by - Thorn. Besloten werd o.a. in Zuid- Limburg een by-bureau te vestigen. Leveling mestvarkens Het bedrijfschap voor vee en vleesch deelt mede, dat in verband ir.et de spelbreker was geweest, maakte de1 5- regen het j.l. Zondag, onmogelijk om 21JartZ?'imb' behoorlijk te voetballen. 21 Januari 1946 tot nader Het eerste elftal kwam uit tegen 15?™^ vtrafvarke,ls fer vo1" Gennep, maar by de rust oordeelde Jf? L1®'tevermg de scheidsrechter't verstandig om de ^,aanko°P^urefH wedstryd te staken. Venray had toen it?, «2 u» aan?? n u een 9_o- voorsnrone ieen le%end gewicht van tenminste Het tweede speelde de wedstrijd J2r&,V^n25nnl?.g<fmt7?^rd® gen Witteliorst geheei uit en vt wenden. Ook varkens lichter dan 40 tegen loor met 6—1. Het was jammer, dat wind en regen de stoute plannen van ""künntn onze jongens in de war stuurde. 1 - Het derde elftal speelde zeer ver dienstelijk door gelijk te spelen tegen worden aaangeboden, echter niet op contract. Voor nadere bijzonderheden en de regeling der teleur liezen. Zondag a.s. door van Kronenberg te ver komt Boxmeer op be- Door hoog water geen kolen. Door den hooogen waterstand der zoek. Deze ploeg is eeri gevaarlijk Maas die by dft weer nog wol/al tegenstander voor Venray. In Boxmeer blyV6'n duren of nog erger worden gelyk gespeeld, ondanks een kunnen de schepen, die kolen willen brug te Venlo werd groote veldmeerderheid, maar wij „aan halen de" hopen, dat onze jongens het morgen niet passee'ren. beter zullen doen. Jongens, maakt het j Ee£ gr00te 1# schepen wach,_ en op andere plaatsen wacht men... op resultaat, Boxmeer behaald, on- ning. Willen wij aanspraak maken op de kampioenstitel, dan moeten we Het Zuiden verlicht Holland. Zondag winnen. Het tweede gaat naar D.I.S. in Oirlo. Thuis werd tegen deze ploeg 2—2 gelijk gespeeld; dus een span nende stryd is daar te verwachten. Wij vertrouwen er echter op, dat zy de puntjes mee naar huis brengen. Het vierde elftal speelt thuis tegen Merselona en zullen de nederlaag van Zondag proberen goed te maken. HC.V.-Nieuws. Na een gedwongen rustperiode van twee volle maanden krygen de onge duldig geworden hockyers morgen eindelijk de kans, de polsen weer los te slaan. Zoowol de dames als de heeren krygen Heerlen 3 op bezoek. In Heerlen verloren de heeren met een zwaar gehavende ploeg eervol. Ook de dames konden het niet tot een overwinning brengen ondanks een veldoverwicht. Morgen krygen beide elftallen de de kans op een volledige revanche. Het zit er in, en we rekenen er op. De dames spelen om 1 uur op het Jerusalem-terrein. De heeren om half drie aan de Leunscheweg. Hengelsport. Ne oen gedwongen rust van IV, jaar zal de beugelclub van de Heyde, Donderdag, wederom een wed strijd spelen en wel tegen het sterke D.O.S. uit Baarlo. LEUNEN. Te Nijmegen slaagde als typiste Mej. M. van Mey'el, alhier. MERSELO. Op 24 en 25 Febr. zal Kunst door oefening" met medewer king van de Fanfare haar twede win- teruitvoering geven. Opgevoerd wordt het blijspel „Zuur en zoet.". Uit het jaarverslag van de Prov. Electriciteits-My blykt, dat de oor logsschade wordt geraamd op onge- veer 3.850.000. De hoogspanningslijnen Lutterade- Roermond Eindhoven en Roermond- Blerick werden zwaar beschadigd. De Duitschers dwongen de P.L.E.M om de lyn van Bressoux naar St. Pieter te repareeren, wyl de P.L.E.M. geweigerd had stroom voor de grot ten in Valkenburg en St. Pieter te leveren, waar de Duitschers fabrieks- installaties hadden ingericht. Op 17 Sept. '44 konden Maastricht en omgeving via deze lyn van stroom worden voorzien. Voor het herstel der lynen Lutte- rade-Roermond-Blerik moest liet koper van een der circuits worden afgenomen. In Luik werden vele ver nielde masten gerepareerd. De kop- pellyn Roermond-Eindhoven werd hersteld en weer in bedryf genomen. De directie hoopt binnenkort via de lyn naar Bressoux en deaftakking naar Lutterade stroom tot in Zuid- Holland te kunnen brongen. Het 10.000 Volt kabelnet was door oorlogshandelingen op 251 plaatsen vernield; het telefoonnet op 150. De schakelstatiors Roermond en Blitterswyck waren geheel vernield. 21 transformatoren-inrichtingen waren geheel vernield, 83 zwaar beschadigd. 160 licht, 85 transformatoren waren geheel of gedeeltelijk defect. Van 1080 K.M. netten waren er 250 vernield en 408 zwaar beschadigd met veelal wegvoering van de steun- masten. Van Belgen. Engelschen en Ameri kanen mocht men veel hulp ont vangen.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1