WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN CARNAVAL 1946 OPVOEDKUNDIGE PROBLEMEN BEL bij Brand Zaterdag 19 Januari 1946 No. 3 Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Venray Telefoon 512 Giro 150652 LEN MAAS Advertentieprijs 10 ct p. 3 m.m. minimum fl 1,00 A bonnementsprijs voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20p.kwart bij vooruitbet. Losse nos. 10 ct HET PROBLEEM DER ONTSPANNING. Een van de meest actie's op de afgeloopen jaren van trieste, dorre, zenuwbrekende knech ting, is de welhaast ongebreidelde zucht om los te zjjn, om los te komen van alles, wat ons maar eenigszins banden oplegt. In bepaald opzicht spreken wij van een crisis van het gezag, er is immers geen eenheid en vertrouwen meer in hen, die het volk leiding moeten geven. Een treurige uitingsvorm vandeze mentaliteit, waardoor bijna ons geheele volk is aangetast, is de verregaande corruptie en onverschilligheid op alle terreinen van geestelijk en maatschappelijk leven. Men zoek', en roept allerwege om leiding en wanneer deze soms gegeven wordt, komen er honderden tegen in opstand, die het beter menen te weten. Het is'een tragische para dox, dat, terwijl men in de ambtelijke wereld om 'n sterke hand schreeuwt, er tegelijkertijd op onze bureaux on-; telbare kleine despoten, Hitlers in 't klein, zetelen. Wij willen los zijn, zelf handelen Maar ook in andere opzichten, riep de bevrijding na de jarenlange grauw heid van verduisterd leven en ge dwongen afwachten, reacties in ons te weeg, waarvan niemand ooit de. felheid had durven vermoeden, n.l. de ongebreidelde zucht naar ontspan ning, los wil men zijn van iedere band. men wil vergeten, men wil inhalen wat de vijf rampzalige jaren ons hierin onthouden hebben. En nu roepen helverlichte reclames ons op naar cabaret, revue, dans tooneel en film en men stormt er op af, al is het maar om eens weg te komen uit die benauwende sfeer van de dagelijksche duizende materieels zorgen. Wij willen vergeten, dat wij een volk van armen zijn geworden! In de bezetting droomden wij van een Nederland, dat, wellicht materieel finaal kapot gemokerd, echter gees telijk gesterkt en gelouterd, door al het lijden, inderdaad zou herrijzen. Helaas persoonlijk moge een klein deel van ons volk, getroffen door de diepe zin van het onmensehei jjke leed, zichzelf geestelijk verrijkt heb ben, een groot deel verloor echter iedere zelfcontrole en stortte zich in een roes van oppervlakkige genot zucht, alsof daar de redding zou liggen. Eon fatale vergissing en verschrik- kelijk zelfbedrog. 1-Iet is volkomen begrijpelijk, dat daar ook onze kleine geruïneerde Venraysche gemeenschap, niet geheel aan deze overstelpende vloedgolf kon ontkomen, de Parochie-actie als leus koos: geen brood en spelen, maar bidt en werkt. Dit is goed zoo en het meerendee.l onzer Venrayers begrijpt de zin dezer actie. Met dit al moeten wjj echter als realiteit erkennen, dat ontspanning werkelijk noodig is en zelfs gezonde invloed heeft, welke overweging, ge zien het bovenstaande, dit probleem, des te moeilyker maakt. Wil men tegen een gevaar ten strijde trekken, dan overwinnen wij dit niet door louter verbieden, maar onze actie moet positie! werken, moet iets goeds daarvoor in de plaats stellen. Aller eerst is dus noodig, bij alle ontspan ning, hetzij dans, revue, tooneel of film, een goede leiding, gegeven door menschen, die zich hun groote ver antwoordelijkheid bewust zfin. Zoo kunnen wjj b.v. vol waardeering spreken over onze Venraysche revue avonden, de uitvoering van harmonie en mannenkoor, Kerstoratorium en zoo meer. Ook in onze kerkdorpen is op dit gebied prachtig gewerkt. Hier was goede leiding, hier was dus gezonde ontspanning. Met deze overwegingen richten wjj ons nu op de komende feestdagen, die - men moge er overigens nog zoo afzijdig tegenover staan reeds in geheel Limburg de gemoederen in beweging houden: het Carnavalsfeest. Het moge waar zfin, dat ons huidig Carnavalsfeest, vervreemd tis van zjjft eigenlijke oorsprong, de viering van dit begin van de Vasten door de geloovige mensch, de werkelijkheid is nu eenmaal zoo, dat Carnaval met zijn folkloristische schoonheid, on danks sommige uitwassen, een stuk romantiek is van vroegere tjjden, romantiek waaraan onze tjjd van koele zakelijke berekening, zoo doodarm is. In de diepe zin is Carnaval toch een echt Zuidelijk volksfeest, dat waar achtig schoon kan zijn. Binnen enkele weken staan wij in onze Limburgsche steden en dorpen, voor dit typisch volks-festijn, met zijn bonte kleur van optochten en pot- sierige maskarades. Wie nu, zoo hier en daar in Venray, zjjn oor te luisteren legt, zal het met ons eens zyn, dat wjj ook niet stil kunnen zitten. En nu kan men by voorbaat wel beweren, dat hier onze puinhoopen en noodvvoningen geen passende omgéving zyn voor een dergelijk volksfeest. Afgezien van de vraag, of dat juist is, mogen wij er dan wel op wijzen, dat reeds thans vrachtwagens besproken zijn om tal rijke feestlustige Venrayers naar eiders te transporteeren, waar Car naval wel gevierd zal worden. En zijn wij dan van onze- veranwoorde- lijkheid af door een eenvoudig neen? Mogen wij het op onze verantwoor ding nemen, dat Venray leeg stroomt als hief Carnaval in alle stilte zal voorbijgaan Wie draagt de verantwoording, dat, onze jongens onmeisjes, ja mannen en vrouwen in den vreeinde feest vieren, zonder de heilzame remmende invloed der eigen omgeving? Maar ook naast deze min of meer moreele overwegingen, zullen wij in dat geval niet een prachtkans voorbij laten gaan om onze getroffen Ven raysche gemeenschap finantieel een flinke ruggesteun te bezorgen, door het talrijk bezoek wat van elders hier dan te verwachten is? Wy staan dus eigenlijk gezegd voor de noodzakelijkheid, dat gezorgd moet worden voor een goedé leiding, die op gepaste wijze, in overleg met alle autoriteiten met Carnaval een echt volksfeest zal organiseeren. Persoon lijk zien wij hier vooral een taak weggelegd voor de leiders der diverse buurtvereenigingen en de organisa toren der vroegere volksfeesten. Spe ciaal zouden de buurtvereenigingen zich toe kunnen leggen op de orga nisatie van een waarlijk fleurrijke optocht. Och, laten wij ons volk weer eens de unieke gelegenheid geven op or- gineele wijze bepaalde gevoelens tot uiting te brengen, gevoelens, waar van ieder by tjjd en wjjl tegenwoor dig vol van is. Het doet ons men schen soms zoo goed, als wy al onze wenschen en klachten eens op een gepeperde manier naar buiten kun nen uiten. Wy hebben toch die heer lijke gave der vrijheid weer terug om op eerlijke en faire wijze alles naar voren te brengen wat op ons zwaai beladen hart drukt. Kan dit beter dan in een optocht, waaraan geheel Venray in groepen deelneemt Mogen wij dan niet eens tesamen elkaar flink de zwakke plek ken toonen van ons aller opbouw werk Leiders van buurtvereenigingen en gij anderen, die U in het verleden immer verantwoordelijk voelde voor Uw medemenschen, ik kan mjj niet indenken, dat onze Overheid absoluut afwijzend tegen een goed geleid Car navalsfeest zal staan. Men beseffe echter wel, dat met praten, kankeren en afwachten er niets gebeurd. Men kan nu eenmaal niet verwachten, dat de Overheid zelf de eerste stappen zet, want Carnaval is toch een feest van het volk. Uit ons Venrays volk zal zelf het initiatief moeten komen. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Mjjn conclusie mag daarom zijnVenrayers aan U de eer, te toonen, dat gjj op een ge zonde manier deze eerste Carnaval in vrijheid wilt en kunt vieren. Wie komt tot de daad en offert eenige weken' van zyn vrije tyd op vdor een werk, dat Venray, mits onder goede leiding, ten zege zal zyn. „OUTSIDER" II. Moeilijkheden by den kleuter. Vorige week behandelde ik in het kort de verschillende vormen, waar onder de koppigheid zich voordoet. Gezien de groote verscheidenheid, is het te begrijpen, dat er niet voor elk een bijzondere gedragslijn of stel regels om verbetering te brengen, zijn aan te geven. Eenige algemeene regels gaf ik reeds eerder aan. (Peel en Maas van 15 December) Nog een heel belangrijk punt in het algemeen is de gewenning. Hier onder wordt verstaan het kind reeds van de ge boorte af regelmaat te leeren, eerst in de voeding, later in het eten, slapen, spelen, snoepen enz. Dus het kind gewennen aan een bepaalde orde en daarvan niet dan in uitzonderings gevallen afwijken. Verder het kind steeds laten voelen, dat hel niet alles hebben kan, wat het wil, dat het nog maar een kind is en niet gelijk staat met den opvoeder of andere vol wassenen. En hiermee wil ik van de koppig heid afstappen en overgaan tot de jaloezie bjj het kind. Jaloershejd is. eveneons eene moeilijkheid, waar mede men voor en na te kampen krygt by de opvoeding van kinderen. Zy komt veelal voor uit twijfel van het kind omtrent zyn verhouding tegenover de omgeving. De eigen zelfstandigheid gaat zich vormen, het eigen „ikje" wil zich doen gelden en handhaven en nu kunnen botsingen met vader, moeder, broertjes of zus jes niet uitblijven. Er ontstaat on zekerheid en deze kan zich o.m. uiten in jaloersheid. B.v. het kind voelt zich verdrongen van de eerste plaats bij vader of moeder door de komst van een nieuw zusje of broertje, tiet merkt heel goed, dat het niet meer nummer één is én dat de aandacht van vader en moeder nu verdeeld is tusschen hem (haar) en-het nieuwe kind. De jaloesie kan zich uiten op 3 wijzen: 1ste in een drang om zelf weer „baby" te zijn, „baby" te spelen2de door het nieuwe broertje of zusje op een of andere mar.ier kwaad te doen (ik ken een voorbeeld, dat het oudere zusje het nieuwe broertje voortdurend trachtte te knij pen en zelfs iri de teentjes beet; 3de in het wegkwijnen van verlangen naar liefde en koestering, welke het ontberen moet of: althans meent nu te moeten ontberen. De beste wijze om de jaloesie te overwinnen is, te zorgen voor aanvul ling van de liefde, welke 't kind meent missen. Eens extra aanhalen, knuf felen of eens iets extra's geven, kan in dit geval geen kwaad. Laten voelen dus, dat hij (of zy) wel degelijk óók nog meetelt. Verder moet men het kind leeren, van het voorwerp van zyn afgunst te gaan houden. Laat Uw kleuter eens meehelpen, als baby een luier aankrijgt of in het badje moet. De liefde groeit, waar hulp gevraagd wordt en zoo mag kleuter baby helpen samen met moeder en leert zoo van dit nieuwe kleine wezentje houden, dat zijn hulp noodig heeft, want in zijn kleuteroogen helpt hij al fiink en kan baby hem niet missen. De ouders moeten er ook en vooral op letten, zelf geen aanleiding tot jaloesie te geven door een van hun kinderen extra vóór te trekken: want hiervan is vrijwel steeds het gevolg, dat de andere kinderen voor dat be voorrecht broertje of zusje geen liefde meer voelen, doch nijd en afgunst. En niet zelden zal dit de grondslag Kunnen worden zelfs voor „Mat" op lateren leeftijd. Groote zorg en waak zaamheid reed's van de eerste jarèn af, is hier dus ten zeerste geboden. R. BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN. Onze Bisschop, Mgr. Lemmens. waarschuwde Zondag in zyn Herder lijke brief zeer ernstig tegen de ge varen die schuilen m de dansclubs voor de gehuwden, welke hier en daar ook in ons Limburg schijnen op te komen. Tevens werd voorgeschreven, dat morgen Zondag een algemeene Bid dag zal worden gehouden voor de redding van Java. overleden getroffene zich een fortuin aan rijksbijdragen zou vergaren. De uitbetaling van een rijksbijdrage die op f 100 of meer is vastgesteld, geschiedt niet in contanten, maar door overschrijving op het toegeken de spaarbankboekje van de Nederl. Middenstandsbank N.V. Het tegoed, dat 2 2/4 pet. rente bedraagt, kan slechts opgenomen worden om de aanschaffing van ander huisraad te betalen. Hierbij moeten twee gevallen worden onderscheiden. Als de aanschaffing geschiedde voor de uitreiking van het spaarboekje, mogen na verkregen toestemming van de schade-enquetecommissie de belanghebbenden het reeds uitgegeven bedrag opnemen. By aanschaffingen, na de uitreiking van het spaarboekje moet de winke lier een koopbriefje teekenen, zooals den belanghebbenden by 't spaarboek je wordt, verstrekt. Het geteekende koopbriefje wordt daarna door den kooper ingeleverd bij de Middenstands- bank, die het bestede bedrag afschrijft van het spaarboekje en het per giro aan den winkelier overmaakt. Bij de uitbetaling zal tenslotte met de belangen van de huurverkoopers en pandhouders vkn verloren gegane goederen, evenals met- de belangen van de scliuldeischers, aan wie ver loren gegane goederen tot zekerheid van de schuld waren overgedragen, rekening worden gehouden. WAAR BLIJFT ONZE BOTER. Het Tweede Kamerlid, dr. W. Droesen stelde de volgende vragen betreffende de distributie van boter aan den Minister van Landbouw, Visschery en Voedselvoorziening. 1. Is het waar, dat een aanzien lijk gedeelte van de in de eerstko mende maanden beschikbare boter aan andere categorieën dan jeugdige kinderen en zieken zal worden ge distribueerd, o.a. aan personen, die (zeer) zwaren arbeid verrichten 2. Zoo ja, moet daaruit worden afgeleid, dat de Minister van oordeel is, dat de bótef, die na de verzorging van kinderen en zieken resteert, niet allereerst aan de veehouders-melkpro ducenten ten goede moet komen 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, waarom is dan daarvan geen melding gemaakt, in de officieuze publicaties omtrent onze slechte boterpositie, die beoogden het voor de veehouders aannemelijk te maken, dat zij tydely'k van hun recht op dit product van hun arbeid af stand moeten doen. Hierop antwoordde de Minister: Het is onjuist, dat belangrijke hoe veelheden boter aan andere catego rieën dan jeugdige kinderen worden verstrekt. Hotels ontvangen reeds gedurende geruimen tyd alleen margarine, ter- wyl de toeslagen voor personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid ver richten, in den vorm van vet of mar garine verstrekt worden. Volwassenen ontvangen slechts nu en dan 125 gram boter f vermoedelijk driemaal 125 gram in de periode van November tot midden Maart.) Hiernaast wordt tevens boter ver strekt aan zieken en een klein kwan tum aan de arbeiders van zuivelfa brieken. De rest wordt geheel ge bruikt voor kinderen tot en met den leeftijd van 4 jaar. OORLOGSSCHADE AAN HUISRAAD. In de Staatscourant is verschenen de Regeling Oorlogsschade aan Huis raad. Voor elk stuk verloren gegaan huisraad, wordt in het algemeen ver goed de aankoopprijs verminderd met een redelijk bedrag vóór afschrijving. Mocht de op deze wjjze berekende vergoeding evenwel beneden de ver koopwaarde blijven, dan wordt deze verkoopwaarde aangehouden. Ander zijds worden by herstelbaar bescha digde goederen de lierstelkosten ver goed. Verder bindt de regeling de bijdra ge, die het Rijk per gezin zal ver strekken aan een maximum, dat ver band houdt met de huurwaarde van de woning. Zoo zal bjj een huur waarde van f 500 per jaar in kleinere steden ten hoogste f 4550 en op het platteland ten hoogste f 6000 worden toegekend. Het maximum wordt echter voor elk inwonend gezinslid beneden 6 jaar verhoogd met f 75- en voor ieder ander inwonend ge zinslid met f 125. Ten behoeve van evacué's,, wier goederen waren opgeslagen, jonge menschen, wier huwelijksuitzet ver loren ging, kortom ten behoeve van al degenen, die huisraad hebben ver loren, dat niet meer of nog niet in een bepaalde woning tot een huis houding diende, zyn daarby de noo- dige waarborgen geschapen. Omdat de rijksbijdrage voorts alleen bestemd is om een getroffen gezin weer op de been te helpen, moest daar, waar geheele gezinnen zyn uit geroeid of uitgestorven, de vererving van de bijdragen worden beperkt, teneinde te vermeden, dat deze of gene verre bloedverwant van een gemaakt en de ge-evacueerden doen goed thans reeds ermede rekening te houden, dat deze gelden van hen zullen wórden teruggevorderd, resp. van het nog te ontvangen salaris, wachtgeld etc. zullen worden inge houden. Oorlogsgetroffenen. Huurwaarde vergoeding. In de gemeenten, welke gëvacueerd zijn f geweest, vindt thans plaats of zal binnenkort plaats vinden - de uitbetaling der hüurwaardevergoeding voor de door de evacué's verlaten woningen. De uitbetaling van deze, door het Dictr. Bur. v. d. Verzorging v. Oor logsslachtoffers vastgestelde bedragen geschiedt door de gemeenten aan de eigenaars. Bij totaal verwoeste pan den vindt geen huurwaardevergoeding plaats. Belanghebbendeh kunnen zich terzake wenden tot de Schade- Enquete-Commissie. Was het pand reeds voor de ver woesting door den evacué ontruimd, dan vindt huurwaardevergoeding plaats over het tijdvak gelegen tus schen den dag der ontruiming en die der verwoesting. By gedeeltelijk ver woeste panden wordt alleen huur waardevergoeding voor het niet vei-' woeste gedeelte verleend. Hulpverleening aan bedrijfs inrichtingen Voor bedrijfsinrichtingen, waar onder ook winkels e.d. vallen, geldt een afzonderlijke regeling der huur waardevergoeding, waarbij ter vast stelling der huurwaarde de Kamers van Koophandel en Fabrieken mede worden ingeschakeld. Naast deze huurwaardevergoeding kunnen ge- evacueerde bedrijfsinrichtingen ook voor andere vergoedingen, zooals transportkosten, opslagkosten, inrich tingskosten in aanmerking komen. Zulks geldt eveneens voor door oor logsgeweld getroffen ondernemingen. Huurwaardevergoeding vindt daar bij evenwel geen toepassing, zolang de- eigenaar uit andere hoofde schade vergoeding voor de door oorlogsgeweld getroffen bedrijfsinrichting ontvahgt of kan verkrijgen. Aan ondernemingen, die op grond van uit de evacuatie voortvloeiende bjjztmdere omstandigheden tijdelijk niet of niet voldoende rendabel kun nen worden geëxploiteerd, kan een bydrage in de verschuldigde huur of in de op de bedrijfsinrichting rustende vaste lasten worden verleend. De aanvragen tot het verkrijgen dei- genoemde vergoedingen kunnen by de Kamers van Koophandel ingediend worden met uitzondering van die inzake huurwaardevergoeding, welke bjj het D.B.V.O. moeten geschieden Verrekening evacuatie- vergoedingen Ten behoeve van de evacué's zijn in de gemeenten waar zy werden ondergebracht, evacuatievergoedingen, in den vorm van vergoedingen by het voeren van een eigen huishou ding, inkwartieringsgelden en zakgel den uitbetaald. Het spreekt. vanzelf, dat degenen onder de evacué's, welke over het tijdvak van evacuatie in komsten in den voi^m van salaris, persioen, wachtgeld or anderszins hebben genoten, of zullen genieten de te hunnen behoeve betaalde evacuatiegelden geheel of gedeeltelijk dienen terug te betalen. Zy zouden immers, indien zy niet geëvacueerd waren geweest, kosten van h9t nood zakelijke levensonderhoud hebben be kostigd. Nu zyn in vele gevallen, vooral bij de grootere gezinnen, de inkwartie ringsvergoedingen, die aan de kwar tiersgevers voor de huisvesting en voeding der evacué's werden verstrekt hooger dan de normale kosten voor levensonderhoud en huisvesting van niet-ge-evacueerden, zoodat het onbil lijk zou zyn van de evacué's, het ge heele bedrag der te hunnen behoeve betaalde inkwartieringsvergoedingen, terug te vorderen. Er wordt dan ook slechts evacuatievergoeding terr.g„. vorderd tot maximaal hetbedrag.dat aan de evacué's zou zyn uitgekeerd aan evacuatie-vergoeding, indien zy in eigen huisvescing en voeding had den voorzien, welk bedrag aanmer kelijk lager ligt dar. de inkwartier- ingsvergoeding. Met de terugvordering der evacu atievergoedingen is reeds een begin VLIEGD1EN8T Maastricht-Amsterdam Naar G. v. L. verneemt bestaat het plan om den vliegdienst Amsterdam- Maastricht, die thans tweemaal per dag heen en weer wordt gevlogen, met ingang van 1 Februari a.s. weder om uit te breiden. Er zou dan drie maal daags heen en weer gevlogen worden. Salarissen Rijkspersoneel Er worden met ingang van 1 Sept. 1945 voor het meerderjarig burgerlijk rijks- en onderwijzend personeel twee toelagen ingevoerd, nl. eon tijdelijke overbruggingstoelage van f240.—per jaar voor gehuwden en van f 120.— 'per jaar voor. ongehuwden. Voorts een garantietoelage, met dien ver stande, dat het m i nim u m ambtelijk inkomen van gehuwden in een eerste klas 'stamplaats f 1800.-, in een tweede klas standplaats f 1675, in de lagere standplaatsen f 1550.— per jaar bedraagt. Voor ongehuwden bedragen de inkomens resp. f1400.— f 1325.— en f 1250. De vroegere kindertoelage van f 200 per kind per jaar zal van 1 Februari 1946 af weer onbeperkt gelden, in die gevallen waarvoor dit het geval was voor 1 Mei 1945. nationale werk de nieuwe pastoor in dezelfde geest zal kunnen "voort zetten. Timmerfabriek afgebrand. Zaterdagmorgen circa 6 uur is brand ontstaan in de timmerfabriek van den heer Joh. Verhoeven aan de Wilhelminastraat alhier. Het geheele gebouw met alle machineriön benevens de houtvoor- raad en gereedschappen gingen ver loren. De brandweer was direct ter plaatse, nadat de sirene brand had gemeld, doch kon weinig meer uit richten, daar het perceel toen bjjna was uitgebrand. Geldigheidsduur der sclioeneubounen beperkt. Maatregelen worden getroffen om binnenkort tot de uitgifte van een nieuwe typo schoenenbon over te gaan. Deze bon zal slechts een be perkte geldigheidsduur hebben. In verband hiermede zullen de thans aan het publiek uitgereikte schoenen bonnen, welke tot dusverre onbe perkt geldig waren, binnen afzien- baren tijd ongeldig verklaard worden. Het publiek, voor zoover nog niet in het bezit van schoenenbonnen, welke nog niet gehonoreerd werden, wordt hierom geadviseerd, zoo spoe dig mogeljjk liet daarop vermelde schoeisel te koopen of indien geen passend schoeisel in voorraad is, do bon op de voorschreven wyze by een sehoenhsndelaar in te leuren, ten einde teleurstellingen te voor komen, daar omwisseling van oude schoenenbonnen tegen nieuwe niet mogelyk zal zyn. Nieuws uit Venray en omgeving Tc volgen werkwijze bij nieuwbouw 1. belanghebbende zoekt architect welke toegelaten is door het College van Algemeene Commis sarissen 2. de architect stelt zich in verbin ding met supervisor voor richt lijnen bjj het maken der plannon 3. de architect maakt schetsontwerp, dit bespreken met supervisor: daarna kostenbegrooting maken en financieele aangelegenheden 'bespreken met Wederopbouw 4. definitief plan gaat naar Bouw en Woningtoezicht, mat de ge bruikelijke formulieren voor Bouwaanvrage en Materiaaltoe- wy'zing. Hierbij, tevens in te sluiten de noodige berekeningen enz. 5. Gemeentewerken bezorgt het plan. bjj den supervisor 6. van den supervisor gaat het plan naar Wederopbouw voor toewij zing materialen 7. na materiaaltoewijzing bezorgt Wederopbouw het plair by de Gemeente voor Bouwvergunning; 8. de belanghebbende wordt#verwit tigd dat plan kan worden afge haald. N.B. Teekeningen in viervoud. Voor werken beneden f 3000,— A.G.M. 178. Voor werken boven f 3000.— A.G.M. 205-206 Gemeentewerken, Venray Te volgen werkwijze bij definitief herstel. 1. eigenaar zoekt aannemer en/of architect 2. aannemer en/of architect neemt herstel op, met kostenberekening: 3. de financieele regeling bespreken met Wederopbouw; 4. plan indienen by Gemeentewer ken, afd. Bouw- en Woningtoe zicht,- met gebruikelijke formu lieren voor Bouwaanvrage en Materiaaltoewijzing. Hierbij tevens in te sluiten eventueel noodige berekeningen enz. 5. Gemeentewerken bezorgt het plan by de supervisor; 6. van den supervisor gaat het plan naar Wederopbouw voor toewij zing materiaal; 7. na materiaaltoewijzing bezorgt Wederopbouw het plan by de Gemeente voor Bouwvergunning; 8. de belanghebbende wordt verwit tigd. dat plan kan worden afge haald. N.B. Teekeningen in viervoud. Voor werken beneden f 3000.- A.G.M. 178 Voor werken boven f 3000.— A.G.M. 205 - 206 Gemeentewerken, Venray BENOEMING. Zijne Ex. Mgr. Dr. Lemmens, heeft tot pastoor van Geijsteren, benoemd, den Zeer Eenv. Heer" J. H. N. van Wijngaarden, kapl. hier te plaatse. Sinds 1936- heeft Vonray in kapl. van Wijngaarden, een jjverig priester gehad, die vooral door zyn missie-jjver uitblonk. Aar. het Seminarie, was reeds zyn groote ijver bekend, zoo werd de 'missie-vereniging op het seminarie, mede door hem in nieuwe banen geleid. De adoptie van het Chineesche missiegebied Tsingtao, was mede zjjn werk. De missiegenootschappen, von den by hem altijd zyn allereerste steun. Is het wonder, dat hjj zich nu mag begeven naar die plaats aan den rand van Venray, waar de eerste en grootste missionaris, St. Willebrord, zijn werk heeft ingezet tot kerste ning van deze streek, in wiens i'.)2 (Politie) of 518 (Sirene) De Burgemeester van VENRAY brengt het navolgende ter openbare kennis: Teneinde hier en daar ge rezen misverstanden inzake de toe passing der regelingen omtrent ver goeding door het G.B.V.O. van meu beltransporten van evacué's uit den weg te ruimen, worden hieronder in het kort aangegeven de gevallen, waarin de kosten van meubeltrans port by terugkeer van geëvacueerde» en daarmede geljjk te stellen perso nen voor rekening van het G.B.V.O. worden genomen. Hierbij dient te worden onderscheiden tusschen: .a. de kosten van meubeltransport voor evacué's, die terugkeren naar of binfien een gemeente, voor welke het algemeen of een plaatselijke vesti- gings- en verhuisverbod geldt; b. de kosten van meubeltransport voor evacué's, die terugkeeren naar of binnen een gemeente, niet vallende onder a. of die zich blijvend op een andere plaats dan hun oorspronke lijke woonplaats vestigen. Het geval genoemd onder a, wordt geregeld in punt 15 van de „Voor lopige regeling van de terugkeer van ge-evacueerden en daarmede gelyk te stellen personen", welke bjj circnlaire van 10 Juli 1945 aan de Burgemees ter werd toegezonden. Dit punt luidt; „Voor net verkrijgen van meubel transport wordt gebruik gemaakt van een strook, bestemd voor de Regeling Centrale Meubeltransport (R.C.M.), welke aan de vestigings- of verhuis vergunning is vastgehecht en welke door den aanvrager aan den verhui zer dan wel aan het (bjj)kantoor van de R.C.M. wordt afgegeven. Op deze strook tekent het P.B.V.O. resp. de gemeente aan te wiens laste de kos ten van meubeltransport komen. In geval van terugkeer komen deze kosten niet voor rekening van den aanvrager. Deze circulaire wordt ge acht op 1 Aug. 1945 inwerking te zyn getreden. Vanaf 1 Aug. '45 worden derhalve de kosten van meubelvervoer van évacuö's die terugkeeren naar oen gemeente, voor welke een vestigings- en verhuisverbod geldt, slechts dar. voor rekening van het CDVO geno men, indien voor dit vervoer een „mededeeling aan de R.C.M." (is tran sportbon) wordt overgelegd, waarop is aangegeven, dat de kosten van meubeltransport ten laste van het C.B.V.O. komen. Bevoegd tot het af geven van deze transportbon is bjj vestiging het P.B.V.O. waaronder de gemeente van vestiging ressorteert en bji verhuizing binnen de gemeente: de burgemeester. Het geval genoemd onder b, wordt geregeld in circulaire van 3 Nov.'45, no. 5481, aan de burgemeesters. Deze circulaire is 10 Nov. '45 in werking getreden. Vanaf 10 Nov. '45 worden derhalve de kosten van meubel- vervoer van évacué's, die terugkoeren naar een gemeente, voor welke géén vestigings- en verhuisverbod geldt, of die zonder terug te keeren zich blij vend vestigen, slechts dan voor rekening van het C.B.V.O. genomen, indien voor dit vervoer een „mede deeling aan de R.C.M." (transportbon) wordt overgelegd, waarop is aange geven, dat de kosten van meubel transport ten laste van het C.B.V.O. komen. Bevoegd tot het afgeven van deze transportbon is bjj vestiging: het P.B.V.O. waaronder de gemeente van vertrek ressorteert en bjj verhuizing binnen de gemeente: de burgemeester. De wijze van betaling van deze kosten is geregeld in art. 4 van hot „Reglement Vergoedingen Terugkeer" d.d. 3 Sept. '45, hetwelk luidt: „De kosten van vervoer van goederen worden vergoed tot de bedragen der werkeljjk gedane uitgaven voor zoover deze de wettoljjk toegestane prjjzen niet te boven gaan.

Peel en Maas | 1946 | | pagina 1