DE GRUYTER 1 LrrtTïïïfTl iSS 8 R. K. Handels avondschool. BINNENLAND Geef uw HoedlH.H.Landbouwers A.W. Hermans Weet U, chauffeurs NIEUWE CURSUS Associatie voor Practijkexamen Boekhoudeh. Aangifte vóór 1 Sept. a.s. Frambozen of rum, P. COOPMANS HUWELIJK. STRIJBOSCH DUSARIT RHIZOPON Begin van het schooljaar 15 Sept. a.s. DE opleiding voor het Middenstands diploma. Nieuwe cursus voor Machine-schrijven. Inlichtingen en aanmelding voor .8 September by J. VAN HEYSTER, Directeur, Eindstr. 3 J. DERKSEN, Patersstraat P. JANSSEN, Stationsweg H. HOUBA, Wanssum «Vlllllllllllllllllll/ Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 |oar kon ge- plaatst worden als CHAUFFEUR bij N.S.K K.-Tram- porteenheden. Zij, die niet kunnen autorijden ontvongen een OPLEIDING TOT CHAUFFEUR. Gedurende dezen opleidingstijd wordt het volledige loon enz. lp;;* uitbetoald Dienstnemers zijn vrijgesteld van arbeidsinzet. ||P| Belastingvrij loon, zakgeld, kindertoeslag, vrije kleeding, lig- 9in9. verpleging en sociale verzekering. De gezinnen worden ?-■ bijgestaan door overal in den lande aangestelde verbinding** mannen. Zij, die reeds in het buitenlana zijn tewerkgesteld. komen niet in aanmerking.b -i:»i Inlichtingen en aanmelding biji 111% N.S.K.K.-ERSATZDIENSTSTEUE - LANGE VIJVERBERG 10. Den Haag - Telefoon 183410 - App. 2671 .éKS. GERLAG, JANSSEN. ananas, amandel, mocca, citroen, vanille, U kunt Uw de Gruyter's pudding precies naar Uw smaak kiezen. Een bijzonder fees telijke tractatie bereid met kristal-suiker. nog 'n kans om er bovenop te komen. Langstraat. 2 EenzameOntken het niet, Uw verlangen gaat uit naar een oprechte le venskameraad Welnu, van welken sty,r,d, geloof'of leef tijd gij ook zyt, laat ons Uw stille wensch tot wer kelijkheid maken. Ons doel, is Uw geluk. Onze .werk wijze aangenaam, discreet. Onze grondslag idealistisch, dus matige kosten. Wendt U dus allen tot Nederland's eenige Trot. Christelijke Huwelijksbenriddelings kan toor „Excelsior", Kamper singel 48 rood, Haarlem. Geopend van 2 tot 5. Zon dags niet. FOTOGRAAF Wy kunnen uit yoorraad leveren aan regeeringsprys: Origineelo Hamburger 'en Lembkes koolzaad, Lucerne Klaverzaad. Verder voor a.s. herfstOrig. en le nabouw Winterrogge, Wintertarwe en Wintergerst. Zendt Uwe bestelbon in aan Fa. H. C. H. Scliobbers Granen en Zaden. BLERICK Telefoon 3685. Fruittelers en Landbouwers, bestel zoo spoedig mogelijk voor inkuilen van groenvoer. voor bespuiting tegen val. Aanbevelend, Langstraat 60c. 2 Handteokeningstempels vanaf f5.— Datumstempels f 2.50, BLERICK Antoniuslaan 57 j Naamstempels vanaf f 1.50 Overal aan huis te ontbieden J. HOFMAN, Tienray Rantsoeuverlaging gas en electriciteit. Het is noodzakelyk gebleken op bet gas- en electriciteitsverbruik dras tisch te bezuinigen. De thans geldende rantsoenen voor huishoudelijk gebruik zullen met ingang van heden met ongeveer 15 pet. worden verlaagd. Voor de verbruikers, die nog naar verhouding over liooge rantsoenen beschikken, zal de verlaging belang rijk meer dan 15 pet. bedragen: hier over zal hun door het betrokken gas- of eleetriciteitshedrijf afzonderlijk mededeeling worden gedaan. In afwachting van de hun door het betrokken gas- en/of eleetriciteits hedrijf toe te kennen definitieve rantsoenen, zijn alle particuliere ver bruikers verplicht de hun van heden af toekomende rantsoenen zelf vast te stellen. Het heeft geen zin zich te dezer zake met de betrokken gas- en elee trieiteitsbedryven of rechtstreeks met het Rykskolenbureau in verbinding te stellen. Veertien dootlen door luchtaanvallen. In den loop van Maandag vielen in verschillende deelen van ons land Anglo-Amerikaansche vliegers op nieuw personentreinen, auto's en voetgangers met boordwapens aan. Ten gevolge daarvan waren er onder de Nederlandsche burgerbevolking weder 14 dooden, 29 zwaar- en meer dan 60 lichtgewonden. Zeep vervangende wasch- middelen. Voortaan zalmen zeepvervangende waschmiddelen uitsluitend onder af gifte van een daarvoor aangewezen bon kunnen verkrijgen. In verband hiermede is het koopen, in ontvangst nemen, verkoopen, en afleveren van zeepvervangende waschmiddelen met ingang van Maandag j.l. verboden. Om voor dit artikel in aanmerking te komen, moet men bon „algemeen 211" voor of op Zaterdag 2 Septem ber a.s. bij zjjn leverancier inleveren. Omtrent het tijdstip, waarop men de zeepvervangende waschmiddelen zal kunnen verkrijgen, zullen nog mededeelingen worden gedaan. Inlichtingen gevraagd. Te Venlo is ontvreemd een witte accordeon, merk Höhner, pianoclavier met 120 bassen en blauwe accordeon koffer met riem. Hij die omtrent dezen diefstal inlichtingen kan ver strekken, wordt verzocht zich hier omtrent met de recherche te Venlo in verbinding te stellen. Geheimhouding indiengowenscht verzekerd. Verdronken. Maandagavond is ter hoogte van de. Witte Steen in de Maas verdronken de zoon van don landbouwer Rutton uit de Looi te Gennep. De Z-S-procedure. Er wordt aan herinnerd, dat de termijn voor het indienen van de formulieren betreffende de Z.S.-proee- dure on het aanvragen van vrijstel lingen op 31 Augustus afloopt voor de bouwindustrie, het bosch-en hout bedrijf, de bedrijfsgroep wegvervoer en voor de hier te lande gevestigde of kantoor houdende, doch haar be drijf geheel of gedeeltelijk in Ned. Indië, Suriname of Curasao uitoefe nende ondernemingen. Kinderverlamming. In Groningen en Drente, vooral in de gemeente Emmen, komen momen teel vele gevallen van kinderverlam ming voor. Niet minder dan 53 ge vallen werden tot heden geconsta teerd. Onder verschijnselen van dy senterie zijn in één gezin te Amers foort vier kinderen overleden. De kin deren haddon de laatste dagen veel ongewasschen en onrijp fruit gegeten De Hoofd-inspectie voor de Luchtbescherming vraagt dat als U geen pa pieren zakkei»voor zand meer, kunt krijgen, U 6 a 7 kranten kunt uitspreiden, en na vul ling met zand U een z.g. zandbal kunt maken door de punten van de kran ten bij elkaar te binden Schuilloopgraven die gevaarlijk zijn. Door den Hoofdinspecteur voor de Bescherming van de Bevolking tegen luchtaanvallen werd reeds eenige malen gewezen op het groote gevaar, dat aan loopgiaven, afgedekt met stroo-pakken is verbonden. Niet alleen bieden de stroopakken onvoldoende beveiliging tegen bom scherven en projectielen va:i het boordgesehut der vliegtuigen, doch bovendien is het gevaar voor brand door de gemakkelijk ontvlambare af dekking groot. Met nadruk moge ik er dus op wijzen: dat een op deze wijze samen gestelde schuilgelegenlieid geen be veiliging biedt, doch groot gevaar oplevert voor de betrokken personen. Zoek daarom nooit dekking ineen dergelijke schuilgelegenheid. Een tweede gevaar schuilt inhet spelen van kinderen in deze loop graven. Eenige dagen geleden speelde een 4-jarig kind in een dergelijke schuil gelegenheid in een gemeente in Noo^d- Brabant en niettegenstaande de vele waarschuwingen, welke reeds aan ouders en opvoeders werden gericht om maatregelen te nemen, dat kin deren zich niet in het bezit van lucifers kunnen stellen, heeft dit kind spelenderwijze het stroo kunnen aansteken en is 'daarna uit angst de loopgraaf verder in gevlucht, waar het .tenslotte geheel verkoold werd gevonden. Er kan niet voldoende de nadruk op worden gelegd, dat het in het belang van u zelf en uw huisgenoo- ten is, om voordat u een schuilgele genheid gaat maken, eerst overleg te plegen met den Commandant van den Luchtbeschermingsdienst in uwe gemeente. Handel in schapen en lammeren Thans kunnen wederom, tegen in levering van geldige aankoopyergun- ningen, welke aan daarvoor Li aan merking komende personen worden uitgereikt door den P.B.H., geleide- biljetten voor schapen pn lammeren in ontvangst worden genomen. Dien tengevolge kunnen ook de vrye mark ten weer doorgang vinden. Aan er kende schapenhandelaren kunnen op vertoon van hun zakboekje voor den schapenhandelaar geleidebiljetten wor den afgegeven zonder inlevering van aankoopvergunningen, behalve wan neer het vervoer betreft naar de be drijven van schaponh ouders. De bepa ling, dat het verkoopen van rarn- lammeren alleen istoegestaan, indien voor deze dieren een (nieuw) contract wordt afgesloten, blijft van kracht. Ooilammeren kunnen naar verkiezing eveneens op contract worden ver kocht. Alleen schapen en lammeren, voorzien van een registratiemerk, mogen worden vervoerd. Bij den han del van stamboeklid naar stamboek lid geldt voor stamboekschapen en door het stamboek geregistreerde lammeren het vanwege het stamboek aangebrachte merk. Het ligt in de bedoeling per 3 December a.s. hej uitreiken van geleidebiljetten te staken. Arbeidsvoorwaarden dorsch- bedrijf in Limburg. De Gemachtigde voor den Arbeid heeft, blijkens do Staatscourant van 24 dezer, een regeling van arbeids voorwaarden in het* Dorschbediiji uitgevaardigd, die voor het gedeelte van de provincie Limburg de volgen de loonregeling bevat Aan vaste en seizoenarbeiders wordt 'n vast loon van f26,50 per weekon aan losse arbeiders een vast loon van 4.75 per dag betaald. Voor machi nisten wordt het vaste loon met 2.50 per week verhoogd. Overuren worden met 60 ct. per uur betaald. Voor de instekers kan, op de vast gestelde loonen een toeslag worden gegeven van ten hoogsto f 2.50 per week, indien dit tot dusverre gebrul- kelijk was, of indien zij regelmatig den machinist bij diens werkzaam, heden als zoodanig behulpzaam zyn- De arbeiders worden, voor wat het loon betreft, onderscheiden in: vol wassen arbeiders, (21 jaar en oik^i) jeugdige arbeiders (17 tm 2fi jaar en Wat°verder de loonen betreft, dient te worden opgemerkt, dat 't tijdloon on volwassen arbeiders van toepassing is. Het tijdloon voor jeugdige arbei ders bedraagt op 20-, resp. 19-, 18- en 17-jarigen leeftijd 95, resp. 8o, o en 60'pet, van het tijdloon voor volwas sen arbeiders. Het loon voor leerlin gen wordt in °nderUnS °v?rle?Ja£'t gesteld, met dien verstande, dat dit loon in geen geval het loon van een 17jarigen mag te boven gaan. De nieuwe regeling is van toepas sing op alle ondernemingen ofbedry. ven, die tegen eenigerlei vergoeding land- of tuinbouwproducten dorscher. met gebruikmaking van stoom- of motorische kracht. De arbeiders wor- j den, voor wat de dienstbetrekking betreft, onderscheiden in 3 groepen: Vaste arbeiders zyn zy, die zijn aan genomen voor den tijd van 1 jaar. Seizoenarbeiders zyn arbeiders, aan genomen voor een dorschseizoen. Losse arbeiders zijn zy, die aangeno men wofden voor bepaalden tijd van tenminste 1 dag, korter dan een dorschseizoen of voor onbepaalden tijd. De werkgever dient met zyn ar beiders, behalve mot de losse, schril'-! telijke arbeidsovereenkomsten aan te gaan. Weert de derde gemeente van Limburg. De grootste uitgestrektheid in Lim- burg heeft de gemeente Venray, met 14625 hectaren, daarop volgt Bergen 1 •niet 12454 h.a. en dan komt Weert met 9913 h.a. Een veertig jaren ge leden, was dat alles in lioofdzuak dennenbosschen, heidevelden, zand verstuivingen, moerassen en vennen en bouwland. Weide_kende men toeni bier niet. Dit laatste loopt thans naar de 800 hectarenSëdertdien heeft t de ontginning van gerooide bosschen, van hëide en moerassen j een hooge vlucht genomen. Vele honderden hectaren werden herschapen in cultuurgrond, waarop fraaie, modern ingerichte boerderijen gebouwd werden. De kunstmest heeft hier haar kracht getoond. De uit breiding der bevolking in de onmid dellijke omgeving van,Weert was zoo groot, dat vyf flinke parochies ge sticht moesten worden. De oppervlakte van de gemeente Weert is voor de cultuur als volgt verdeeld bebouwde eigendommen, kom der gemeente, erven, tuinen, begraafplaatsen, parken enz. 520 hec taren- kanalen, beken, waterlossin gen 970 hectaren; spoorwegen 27 hectaren; wegen en dyken 459 heet.; woeste gronden, als moeras en ven nen 138 heet., als heide 792 heet., en als zandverstuivingen 159 heet,., bosschen als hakhout 226 heet., op gaand loofhout 96 heet.; dennenbos schen 1230 heet., en tenslotte gron den als tuingrond 15 heet., als blij vend grasland 759 heet. en als de hoofdzaak bouwland 4522 heet. De oogst van bruiue boonen Wanneer de boonen volgroeid zyn, de meeste scheeden geel zijn gewor den en het loover gaat afsterven, is de tijd weer aangebroken om de struiken uit den grond te trekken en te gaan drogen. Gewoonlijk is dit omstreeks het begin van September, soms ook faat eerder, doch ook wel een paar weken later. De hoofdzaak ïs, dat deze boonen goed in zon en wind worden gedroogd. Nadat de boonenstruiken uit den grond zijn getrokken, bindt men ze in bossen van 3 a 4 met een touwtje om de wortels te samen en hangt ze daarna te drogen. Men kan ze op hangen aan een schutting, een hek, een muur of aan een yzerdraad, dat tusschen twee in den grond geslagen paaltjes is gespannen. Ook pleegt men de boonenstruiken wel te droo- gen te hangen aan boonstokken, die horizontaal tusschen andere zijn be vestigd. Wanneer het in deze periode zonnig en droog weer bly'ft, dan kun nen de boonen op deze wjjze na eenige weken volkomen droog zijn geworden en dan naar binnen worden gebracht. Doch ons klimaat is wisselvallig. Het kan ook gebeuren, dat het in September zeer veel blijft regenen. De boonen blijven dan nat en gaan ten slotte rotten of verschimmelen in de scheeden. Daarom is het eigenlijk veiliger de struiken op te hangen ondereen open afdak of in een kippenhok, waar ze niet kunnen nat regenen, doch wel droog waaien. Voor zoover noodig, kunnen de scheeden voor nadroging binnenshuis in het najaar ook nog wel eenigen ty'd by de warme kachel worden gelegd, want de boonen moeten ten slotte volkomen droog worden, zoo droog, dat ze rammelen. Daarna kun nen ze worden gedopt en in afwach ting van het gebruik als wintervoor raad op een droge, donkere plaats worden bewaard. Nimmer beware men de boonen op een vochtige plaats, omdat ze daar gaan schimmelen en muf worden.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4