BINNENLAND GEVONDEN witte rozenkrans, Overloonscheweg 21; parelm. rozenkrans in étui, Groote Straat 28; portemonnaie m. inhoud v. Leuken, Leunscheweg 13; laag bruin kinderschoentje, maat 24, P. Evers, Hoenderstr. 11; laag zwart kinderschoentje en sleutel van hangslot, Marechausseekazerne. SERYAT1US-0M ROEP De athletiekwedstryden waren een succes. Goed weer, veel toeschouwers, een behoorlijk aantal deelnemers en zeer goede sport. Bijzonder de loop nummers waren zeer spannend. 15 Aug.: opening van het voetbal seizoen. Serv. II won met 1—0 van Steyl II en Serv. I verloor verdiend van Steyl I. Serv. III nam deel aan de serie-wedstrijden bij D.'.S. te Oirlo en verloor met 2—1 van Meerlo. 20 Aug.: Junioren-tournooi. Hieraan namen deel Serv. met 2 elftallen, Tegelse Herten met 2 elftallen, Tiglia en VVV. Er was van een goede sport te genieten. VVV., Tegelse Herten en Serv. I werden de eerste winnaars. VVV. en Tegelse Herten wonnen tenslotte de uitgeloofde bekers. Serv. I speelde uit tegen Heel I en won met 7—0. Serv. II won van Te- gelen II met 5—4. Serv. III nam deel aan de serie in Blitterswijk en verloor met 1—0 van BW. I. Voor Zondag a.s. weer eyn heel programma. Serv. I en III spelen EVV. I en II. EVV. is een forsche ploeg, enthousiast werkend van 't begin tot het eind. De centervoor is wel hun beste speler en spil Gou- mans zal danig moeten* oppassen of meerdere malen zal hjj door de ver dediging gaan. EVV. II speelt een voor wedstrijd tegen Serv. Ill en II gaat naar Venlo om Quick Boys te ontmoeten. Zondag 3 Sept. begint de compe titie. Serv. I ontvangt dan Montag- nards en II moet naar Baarlo. L.V.S. Leunen. Dinsdag 15 begon L.V.S. het voet balseizoen met een wedstrijd tegen F.C.V. uit Venlo. Dat de training de jongens goed gedaan heeft bleek wel, daar F.C.V. een 4—1 nederlaag te slikken kreeg. Zondag j.l. waren het eerste en tweede elftal te gast bij de Valk. Het eerste speelde tegen de Valk 2, het tweede tegen de Valk 3. Beide elf tallen wisten de overwinning te be halen, in mooi gespeelde wedstrijden Zondag 27 Augustus gaan het eerste en tweede elftal naar Venlo, naar F.C.V. Het eerste speelt daar tegen F.C.V. 2, het tweede tegen F.C.V. 3. Wij vertrekken trein 9.46 uit Oostrum. Spelers en supporters worden ver zocht op tyd aan de trein te zijn. Voor de komende competitie-vrije Zondagen zijn nog enkele wedstrijden vastgesteld voor alle drie de elftallen. De Hoofdinspectie voor de Luchtbescherming vraagt: Hebt U brandbluschmiddelen klaarstaan? In Uw trappenhuis of bij de trap, (water, zand, een laddertje, of een trapje, een vuurzweop, een hark of een schop en zoo mogelijk een emmer- pomp). Doodelijk ongeluk. Vrijdag kwam het D/i-jarig kind van H. Henckens te Overloon, al spelend "tusschen twee passeerende paarden terecht en heeft daarbij eenige trappon opgeloopen. In zorg wekkende toestand is de kleine naar het ziekenhuis te Venray overge bracht, alwaar het na enkele uren overleed. Hooge gasten. Een interessant schouwspel trok Dinsdagavond te Roermond de aan dacht van passanten. Een aantal ooievaars had zich genesteld op een schoorsteen van een fabriek aan de Willem II Singel. In totaal hadden 12 van deze eerbiedwaardige en ander zijds zeer gerespecteerde steltloopers de stad Roermond in de vliegroute opgenomen. Do volkshumor kwam natuurlijk dadelijk in actie. De komst van do drieling enkele maanden ge leden ligt nog versch in het geheu gen. Men acht het niet onwaarschijn lijk dat het aanleggon van zooveel ooievaars ineens, gunstige perspec tieven opent, voor Roermonds in wonerstal. Wat overigeps de natuur lijk-historische verklaring van deze verrassende opmarsch van ooievaars naar hier betreft, de dieren zijn on getwijfeld in Zuid-Frankrijk door het oorlogsgeweld uit hun evenwicht ge bracht en tot hun blijde vertassing hebben ze gemerkt, dat het hier minstens zoo warm is als in het zoele Zuiden. Twee (loodelijke ongevallen op de Staatsmijnen. Dinsdag werd bij een ontsporing tijdens rangeer-werkzaamlieden op de Staatsmijn Hendrik de 37-jarige rangeerder J. H. Dieteren, uit Schin- nen, zoo ernstig gewond, dat hij een uur later overleed. Hij was gehuwd en had vier kinderen, allen beneden zestien jaar. 's Nachts om half drie bemerkte men, dat de handlanger.' J. S. Bis- schops,iuit Wylre, werkzaam op de wasschei'ij van de Staatsmijn Emma, niet op zijn werk aanwezig was. Bij onderzoek bleek, dat hij zich in een naast de wasschery liggend' böuw- werjt had begeven en daar door een gat in den*vloer op een. 14 meter lager liggenden vloer was gevallen. Het slachtoffer bleek aaneen schedel breuk te zijn overleden. Dit slacht offer was eveneens gehuwd en vader van acht kinderen. Korte berichten. Het aantal slachtoffers te Maas tricht als gevolg van den Anglo- Amerikaanschen luchtaanval is ge stegen tot 81 dooden, 72 zwaar ge wonden en meer dan 200 licht ge worden. Er moet rekening mee worden gehouden, da't nog een aantal zwaargewonden zal bezwijken. Te Zeist is een crisis-controle ambtenaar bij de uitoefening van zijn functie door een tot nu toe onbeken den man van achteren aangevallen en jjret een schot in den rugdoodelijk getroffen. De regeling voor amateiys- tabak oogst 1944. A. Verschillen met 1943. Bij vergelijking met de regeling voor amateurstabak in 1943 treffen eenige belangrijke verschillen a. thans is een centrale aanmel ding ingevoerd b. thans bestaat de mogelijkheid sigaretten te laten fabriceeren C. bi) gezamenlijk inzenden moet. de tabak van iederen amateur af zonderlijk worden verpakt. It. Aanmelding. 1. Vóór 30 September moot iedere "amateur, die zijn tabak wil laten fermentoeren en verder bewerken, zich schriftelijk aanmelden. Is hij op dien datum niet ingeschreven, dan wordt zijn tabak van dezen oogst onder geen beding meer in bewer king genomen. 1 2. Wenscht men shag-, rook- of pruimtabak terug te ontvangen, dan melde men zich aan bij het Bureau voor de Kerftabakindustrie, Afd. Amateurstabak, Rokin 93, A'dam. 3. Wenscht men sigaretten terug te ontvangen, dan melde men zich aan bij de Vakgroep Sigaretten industrie, Johannes Vermeerstraat 29 Amsterdam. 4. De aanmelding kan door middel van een briefkaart geschieden. 5. De aanmelding móet inhouden naam, voorletters, adres en woon plaats van den amateur en de naam van den fermenteur-kerver of fer- menteur-sigarettenfabrikant, waaraan de amateur de voorkeur geeft. 6. Indien een amateur zoowel kerftabak als sigaretten wenscht te ontvangen, moet hij zich voor beide bewerkingen aanmelden. C. Keuze van fermenteur. De adressen van de aangewezen fermenteur-kervers zijn reeds in een onzer vorige nummers geplaatst. Bij de keuze van een fermenteur- kerver en/of fermentour-sigaretten- fabrikant dient de amateur diengene te kiezen, welke het dichtst bü zijn woonplaats is gevestigd, teneinde het risico bij het vervoer te beperken. Voor Venray en omgeving zijn dit dus Andreas Kreykamp's Tabaks- bedrijven, Steyl-Tegelen, fermenteur en kerver N.V. tot fabricatie van tabak en sigaretten Crescent Cie., Eindhoven, fermenteur en sigaretten- fabrikant. Men geve zijn keuze uitsluitend op bij de aanmelding .en trede niet in correspondentie met fermenteurs of sigarettenfabrikanten, voordat men een circulaire ontvangt, waarin ver meld is, hoe men dient te handelen bü het opzenden van de tabak. D. Inzending. 1. Inzending van de tabak mag in drie gedeelten geschiedende laatste tabak dient vóór 31 Januari 1945 te zyn ingezonden. Elk der zendingen mag niet lichter zyn dan 1 kg. 2. Het verschuldigde registratie- geld moet zyn voldaan vóór men de tabak inzendt. 3. Het gezamenlijk inzenden van tabak kan in het vervolg alleen ge schieden, indien de tabak van iede ren amateur afzonderlyk is verpakt en voorzien van zyn naam en adres. Deze maatregel moest worden geno men, omdat in het afgeloopen jaar vele onregelmatigheden op dit gebied zyn geconstateerd. Om dezelfde reden* is ook bepaald, dat personen, die den amateur be hulpzaam zyn by het inzenden van de tabak, in geenerlei vorm méér in rekening mogen brengen dan de werkelijk betaalde vrachtkosten, tot een maximum van de wettelijk toe gestane lasten. E. Bewerking. 1. Aan een wensch, welke in de afgeloopen jaren vele malen werd geuit is thans tegemoet gekomen en wel door de mogelykheid te openen van amateurstabak sigaretten te laten vervaardigen. Twee sigaretten- fabrikanten hebben zich hiervoor beschikbaar gesteld. De tabak wordt indien men sigaretten wenscht te ontvangen by de fabriek gefer menteerd. 2. Na de bewerking ontvangt men de tabak naar gelang van zijn keuze gekorven of in den vorm van sigaretten terug, onder rem bours, tegen berekening van de vastgestelde kosten, welke binnen kort zullen worden bekendgemaakt. 3. Aan shag- en rooktabak ont vangt men 72 pet-., aan pruimtabak 80 pet. terug van het gewicht van de ingezonden tabak, zooals dit by ontvangst door den fermenteur- kerver werd geconstateerd. Van 1 kilogram tabak zullen 650 sigaretten worden geleverd. 4. Tabak verliest aan gewicht bij het fermenteeren en kerven; daar door ontvangt men minder terug dan men heeft ingeleverd. By de fabricage van sigaretten wordt een grooter deel niet teruggeleverd. Deze niet-teruggeleverde tabak wordt ter beschikking gesteld van de Neder- landsche tabaksindustrie. Het ver schil in gewicht wordt, omgerekend tegen den vastgestelden prys voor inlandscne tabak, in mindering go- bracht van de fabricagekosten dei- sigaretten. 5. De geheele regeling is er op berekend het belang van den ama teurteler zoo goed mogelijk te die nen. Door deskundige bewerking van de met zorg geteelde tabak wordt een goed rook baar product verkre gen, terwyl zelf fermenteeren in vrijwel alle gevallen leidt tot gron dig verknoeien van de tabak. Het fermenteeren komt in hooge mate de kwaliteit van de tabakten goede- 6. Niet alleen dient het fermen teeren goed te geschieden in het be lang van de kwaliteit van de tabak, doch vooral de gezondheid is er mede gediend. In den laatsten tyd is het maar al te veel voorgekomen dat vaak ernstige ziekteverschijnse len optraden, waarvan de oorzaak kon worden gezocht in het rooken van ongefermenteerde of slecht ge fermenteerde tabak. F. Voorlichting en toezicht. De Tuinbouwvoorlichtingsdienst geeft den aangewezen fermenteurs de noodige voorlichting en aanwyzingen en houdt steeds toezicht op het ver loep van het fermentageproces. Dit is voor den amateur de garantie, dat zyn product op de juiste wijze wordt behandeld en dat hem tabak van goede kwaliteit wordt terugge leverd. Yau elk pakje een plakje. Controleurs van de C.C.D. hebben vastgesteld, dat er winkeliers zyn, die het publiek be- nadeelen door uit pakjes boter voor de aflevering een beetje boter te nemen. Zoo werd onlangs by een winkelier te Rotterdam een partij van 44 pakjes van 1/4 kg. boter aange troffen, die stuk voor stuk 7—10 gram te licht waren. By huiszoeking werd 1 kg. boteraangetroffen, die verkregen was door van elk pakje een plakje boter af te nemen. De winkelier bekende dit reeds langen tyd zoo te doen. Het publiek zy op zyn hoede! Men kan de controle steunen door zelf de gekochte pakjes te wegen en van belangryke onder wichten de C.C.D. op de hoogte te stellen. Wie vond de eau-de-cologne uit? De eau-de-cologne of het „water van Keulen" komt inderdaad uit deze j Duitsche stad. Hier woonde in het begin der 18de eeuw een zekere Giovanni Maria Farina, een Italiaan van afkomst, die hier eenparfumerie zaak dreef en hier de bereiding van het verfrissehende geurige water uit vond. Al spoedig verkreeg de uitvinder al meer bekendheid door de Fransche oorlogen waardoor hier veel Fransche officieren kwamen. Dezen brachten Farina's odeurs ook in de Parysclie salons. "Wanneer de uitvinder in 1766sterft, is zijn naam gevestigd. In zyn testa ment stond zyn neef als opvolger vormeld, die dus tevens kwam in het bezit van het geheim der bereiding van de eau-de-cologne. DE HONDSDAGEN. Inzake den aanvangsdatum dei- Hondsdagen is men nog lang niet tot overeenstemming gekomen en nog steeds zijn de meeningen hier omtrent verdeeld. Éenerzyds beweert men, dat deze valt op 19 Juli, anderzyds op 20,21 25 of 26 Juli, terwyl men 24 Aug. als einddatum beschouwt. De naam voor deze tropische peri ode is ontleend aan het feit, dat de Hondster of Sirius, by het op- en ondergaan van de zon zichtbaar is. Van medische zijde werd aangera den in deze vaak heete dagen, rustig te leven, kalm den arbeid te ver richten, niet overmatig te eten of te drinken. De beroemde Griekselie geneesheer Hippocrates gaf reeds in bovenstaan- den zin zijn raadgevingen. Deze go- leerde beweerde, dat men juist in dezen tijd blootstond voor galziekten! De oude Romeinen offerden hun goden een hond, teneinde gevrijwaard te zyn voor de vreeselyke hondsdol heid, die volgens hun meening in dezen tijd veel zou voorkomen. Ook zou men in den tyd der Hondsdagen sterk blootstaan aan zonnesteek. In onze dagen plaatst het oude volksgeloof zelfs het huwelijk onder den invloed der Hondsdagen en wordt algemeen aangeraden de toekomstige wederhelft niet in deze dagen ten altaar te leiden, om van een ideaal, twistvry huwelijk verzekerd te zyn. Onlusten in geheel Roemenië. Koning Michael van Roemenie heeft in een oproep het Roemeensche leger bevolen den strijd tegen de bolsjewisten te staken. De staatschef van Roemenië, maarschalk Anto- neseu, is uitgeschakeld. Een dooi den koning in het leven geroepen zoogenaamde democratische regeering^ heeft aan Moskou de uitlevering van hét land aangeboden. In geheel het land zün daarop onlusten uitge broken. Met of zonder Parijs.... De Brusseler Zeitung schryft: De onverantwoordelijke kortzichtigheid staart thans naar Parys, dat den Duitschers moet worden ontnomen. Parijs is de groote hoop van de af- wachters, die natuurlijk al lang meer met de Amerikanen dan met de Britten sympathiseeren. Parijs is sedert dagen het wachtwoord van de vijandelijke propaganda, die op zulk een aanmatigende wyze triom feert, alsof zy ons met Parys een oorlogsdoel ontnemen. "Wij nebben geen aanleiding om het thema Parijs stilzwygend vdorbij te gaan. Wy hebben zonder Parijs den oorlog van 1870 gewonnen, wij hebben zonder Parys den oorlog van 1914/1918 yer- loren* wy zullen dezen oorlog met of zonder Parys winnen. DISTRIBUTIE-DIENST, VENRAY tydvak 27 Aug. t/m 2 Sept. 1944. Uitreiking bonkaarten 10e p. Te VENRAY op 28 Aug. voor de niet-zelfverzorgérs der gemeente Ven ray: 8.30—9.30 u. letter A, 9.30—10.30 u. letters B en C, 10.30-11.30 u. let ters D en E, 11.30—12.45 u. letters F en G, 14—15 u. letters H en I, 15-16 u. letter J, 16- 17 u. letters K en L. Te VENRAY op 29 Aug. voor de niet-zelfverzorgers der gemeente Ven ray: 8.30—9.30 u. letters M en N, 9.30-10.30 u. letters O en P, 10.30- 11:30 u. letters Q en R, 11.30—12.45 u. letters S en T, 14 15 u. letters U en V, 15—16 u. letters W en Y, 16-17 u. letter Z. Te WANSSUM op 28 Aug. voorde gemeente "Wanssum en Geijsteren: 9.30—10 u. 471 tm 490, 10—11.30 u. 491 tm 506 en hooger, 11.30 12 u. voor niet-zelfverzorgers. Te MEERLO op 28 Aug. voor de

Peel en Maas | 1944 | | pagina 2