PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws* AMERIKANEN DRINGEN SNEL OP IN I1ET WESTEN. Yon Brauchitsch achter (len Führer. IN HET VERLEDEN LIGT HET HEDEN IN 'T NU WAT WORDEN ZAL Fermentecren van amateurs- tabak GOED VOORGAAN, DOET GOED VOLGEN ZONDAGSDIENST. Dr. VERCAUTEREN. Zilveren Ambtsjubileum Geslaagd Plechtige Eerste II. Mis Hooge ouderdom. VALK-REVUE. 85e Jaargang No 34 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 2C Ang. 1344 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod-betrekkingen 8 ct. per 3 mm. Abonne mentsprijs: Venray 70 ct buiten Venray 80 ct. per 3 md., losse numm. 6 ct. Het oorlogsbeeld in het Westen is in korten tijd wel heel grondig ver anderd. Behalve degenen, die zoo doorkneed zijn in de krijgskunde, dat zij al sinds jaar en dag elke nieuwe ontwikkeling „hebben zien aanko men", 4al eenieder moeten toegeven, dat de Anglo-Amerikanen aan het Westfront, sinds 2 Augustus een op vallend snel en onmiskenbaar groot succes, in den aanval hebben weten te boeken. Begin Augustus traden we aan dit front heel duidelijk een tweede fase in. Van 6 Juni tot 2 Aug. was de periode der invasie en tot den laatst genoemden datum beperkte het resul taat van den aanvaller zich tot de vorming van een bruggenhoofd van beperkte breedte en niet dieper dan de reikwijdte van het zware scheeps geschut. Maarschalk Rommel hield de aan vallers, ondanks een blijkbaar enor- men aanvoer van troepen en zwaar materiaal, van Avranches tot Caen in een ijzeren gordel omvat. Op 2 Aug. braken de Amerikaan- sche tankformaties door dezen ijzeren ring heen en joegen hun kolonnes zoo snel naar West en Oost achter het Duitsche front in het Fransche achterland, dat de invasie-actie uit groeide tot een werkelijk tweede front. De Amerikaansche kolonnes dron gen geheel het schiereiland Bretagne binnen, waar alleen de versterkte kustplaatsen en havens tegenstand bleven bieden.'Een tankformatie drong naar het Zuiden en gaf 't aanzien aan een Loire-front, een andere stiet naar het Oosten, In de richting van Parijs en forceerde beneden de Fran sche hoofdstad een overgang over de Seine Dit alles is geschied in een nauwe lijks denkbaar geacht snel tempo, wat elke waarnemer van het oor logsgebeuren moet erkennen en ook van Duitsche zijde niet wordt ge- lochend. De Duitsche legerberichten en mi litaire beschouwingen, alsmede het feit van de koortsachtige opvoering van de oorlogsinspanningen van heel hét Duitsche volk spreken omtrent de erkenning van den ernstigen toe stand een duidelijke taal.. Daarbij voegden zich nog twee feiten: in 't Zuiden van Frankrijk kwam een nieuwe invasie, waar reeds nu een levendig strijdbeeld is ontstaan en verder kwamen de Duit sche legers aan 't oorspronkelijke invasiefront door een Amerikaansche tangbeweging bij Argantan in een gevaarlijke situatie. Deze moeilijk heid is inmiddels.goeddeels bezworen maar een blik op de kaart toont, dat bij de huidige grillige frontbewegin gen dergelijke insluitingen opnieuw kunnen dreigen. Dus: snelle en opmerkelijkeAmeri- kaansch-Britsche successen in 'tWes-, ten en nieuwe stormloopen aan de fronten in Italië en in 't Oosten. Daarop past de thans veel gehoor de leeken-conclusie, dat de oorlog binnen een paar weken is afgeloo- pen. Daarbij zal in de eerste plaats de gedachte een rol spelen gebruik te maken van den huidigen stand der wederzjjdsche krachten en middelen in eigen voordeel, aleer daarin een belangrijke wijziging ten onzen gunlfto kan intreden. Een mogelijkheid, waar mee zij volgens alles wat wjj weten, ernstig rekening houden. Doch ook andere redenen zijn daarbij ongetwij feld van belangrijk gewicht, redenen, welke, hoewel zjj voorloopig zuiver militair werken, toch een sterken politieken invloed niet ontberen. Niet voor niets zijn de Amerikanen in feite de dragers van het vergaande doeleinden nastrevende offensief, dat met den doorbraak van Avranches begon. Wellicht geleid door het ge voel, dat het nu de tijd is de mate- looze aanspraken op politieken in vloed door militaire successen te steunen. Niet in de laatste plaats met het oog op de tegenwoordige bondgenooten, die zeer wel als vyan den van morgen kunnen gelden. Luitenant-generaal Dittmar, de mili taire spreker van denGroot-Duitschen Omroep, wijdde Dinsdag zijn front beschouwing goeddeels aan de ont wikkeling aan 't Westfront, welke het Duitsche volk nieuwe zware zor gen geeft. Hij behandelde de moeilijke situatie, ontstaan door den doorbraak der Amerikanen bij Avranches en de tangbeweging bij 'Aigentan. Deze grootscheepsche omsingelingsbewe ging bleef ondanks zware verliezen vooi de Amerikanen in de groote lijn zonder uiteindelijk resultaat Dittmar vervolgt dan: Doch ei zullen nog buitengewone gevechtsprestatie's van onze troepen en een zeer koelbloedige leiding noo dig zjjn, om do Duitsche formaties ook door den eerstkomenden moei lijken tijd heen te brenged. Reeds teekent zich naast de nauwere directe omsingeling van het noorden en zuiden uit, van welke onze formaties zich wisten te bevrijden, een tweede belangrijk verder grijpende tang beweging af, die bjj Mantes en Ver non den vijand reeds op den ooste- lijken oever van den beneden Seine ongeveer halverwege Rouaan en Parijs heeft gebracht. Het gebruik van luchtlandingstroepen en sterke gemotoriseerde en pantserformaties in -dit gebied duidt er op in welken omvang onze westelijke tegenstander er hier naar streeft een beslissing te forceeren. Na gesproken te hebben over de invasie in Zuid-Frankrijk, zegt Ditt mar o.m.: Het is geen grootspraak wanneer wij het front in het Oosten als voor beeld nemen van de wijze waarop de Duitsche leiding zelfs een bui tengewoon ernstigen toestand mees ter wist te worden. Dat do tijd van zeer harden afweer ook daar nog geenszins voorbij is, weten wij. Juist in deze dagen, nu de Sovjets in het gebied van Dnjestr en Seret tot een nieuw groot offensief zijn overge gaan het derde in den loop van dezen zomer ia hun aanvallen, welke op een beslissing aanstuurden eerst in den centralen sector en dan het gebied van Lemberg-Kowel wordt ons duidelijk, dat nog steeds belangrijke deelen der Sovjet krachten tot dusver niet betrokken zijn geweest bij de gevechten van dezen zomer, doch de totale gebeur tenissen in het Oosten toonen toch een toenemend evenwicht van de krachtsverhoudingen, waarop in de zen vorm eenige weken geleden nog niet gehoopt kon worden. Richten wij nog eenmaal den blik naar het Westen. De strijd welke daar op het oogenblik ontbrand is, dreigt veel van alles twijfelachtig te maken, wat wij sedert den zege vierenden zomerveldtocht van 1940 als essentieel onderdeel der grond slagen van onze militaire machts positie mochten beschouwen. Wel licht zijn wij gedwongen ook hier de oorlogvoering op een nieuwe, smallere basis te plaatsen. Wij moe ten ook deze consequentie vastbe raden onder het oog zien. In de „Völkische Beobacliter" geeft generaal-veldmaarschalk Yon Brau chitsch, voormalig opperbevelhebber van het Duitsche leger, een beschou wing over de uitwerking van den aanslag, op den Führer, over de nauwe samenwerking van leger en SS, over den ernst van den toestand en over de onvermoeide mogelijkheden op de eindoverwinning, wanneer het heele volk zich op alle terreinen tot het uiterste geeft, enkel en alleen voor den oorlog. Bilderdjjk Ook thans weor strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. O/'H P.m. Zooals bekend, is er in Nederland weer heel wat tabak uitgezeten van overheidswege zal wederom worden gezorgd, dat de gelegenheid bestaat, het geteelde product deskundig te laten behandelen. Al is het zeer ver- Cornelis Tromp 9.9.1629 29.5.1691 Zoon van M. H. Tromp.Kapitein in 1650. Schout-bij-nacht in 1653, na den slag bij Livorno. Later luitenant admiraal van Holland en West- Friesland. O/H P.m. Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriogsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17—45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwil ligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Bin nenweg 98—100, bij alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij do de Nebenstelle der Waffen-SS. Alle gewcnschte inlichtingen, zoowel voor dlenstnam'e bij de Marino als bij de Walton SS, worden aan bo vengenoemde adressen verstrekt. leidolijk de tabak zoo versch van de en familie-omstandigheden is liet de plant te gebruiken, in het belang «'an uitdrukkelijke!! wensch vandenjubi- de gezondheid moet ernstig worden aangeraden dit niet te doen, doch de tabak eerst te laten fermenteereri. Ook hetzelf behandelen in weck- ketelsq- tussclien broeiend gras of met andere fermenteerhulpmiddelen moet sterk worden afgeraden. Het verdient daarom aanbeveling gebruik te ma ken van de van overheidswege ge troffen regeling. De nieuw ontworpen regeling maakt hot tevens mogelijk, dit jaar den oogst geheel of gedeeltelijk tot sigaretten te laten verwerken en wel tot 650 stuks per kilogram ingezonden wind- droge tabak. Wie kerftabak, dus shag-, rook- of pi'uimtabak, wenscht terug te ont vangen, dient zich te melden vóór 31 Augustus 1944 bij het bureau voor de kerftabakindustrie, afd. amateurs tabak, Rokin 93, Amsterdam. Voor sigaretten dient men zich vóór den zelfden datum te melden bij de vak groep sigarettenindustrie, Johannes Vermeerstraat 29, Amstordam, in beide gevallen onder opgavo van den fermenteur, aan wien men de voor keur geeft. De namen en adressen van de aangewezen fermenteurs, zoo wel van die voor kerftabak als van die voor sigarettentabak, heeft men onlangs in een officieele mededeeling kunnen lezen. ZONDAG 27 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Goote straat 11 Telefoon 335 Op 1 September e.k. herdenkt de Geneesheer-Directeur van „St Anna". H. J. Schim van der Loeff, den dag! dat hij 25 jaar geleden als Zoodanig in functie trad. In verband mettijds laris dezen dag geheel ongemerkt te laten voorbijgaan en van gelukwen- schen vorschoond te blijven. Te Utrecht slaagde voor het diploma „Vakbekwaamheid Eehan- gersbedrijf" de heer Piot Jacobs, Lang straat. Op het te Devonter voor de vak groep Makelaardij gehouden examen, slaagde als makelaar en taxateur onze dorpsgenoot de heer Thelosen. Onze vroegere dorpsgenoot de Eorw. Pater Jacq. Beterams Gzn., van do Orde der Cisterciënsers zal morgen Zondag om 10 u. in de Parochiekerk zijner geboorteplaats zijne plechtige Eerste H. Mis opdragen. Mej. Anna Gertruda Rongen, wed. van Johannes Maas, te Bergen, heeft, op 18 Augustus j.l. den leeftijd van 91 jaren bereikt. Zij is geboren te Venray 18 Aug. 1853 en is de oudste inwoonster onzer parochie. Voor go- noemden leeftijd is zij nog een bij zonder kras mensch. Dat de openingswedstrijden nu juist een daverende indruk hebben ge geven, neen het tegendeel viel ons op, alhoewel 't tempo goed was hot verband in de ploeg was zoek.Zeker het ontbreken van den spil was een handicap, maar plaatsen en positie kiezen kan veol beter. Het tweede bracht hot er nog veel slechter af, en werd kansloos door LVfe ingemaakt. En nu morgen tegen misschien nog sterkere tegenstanders wat zal dan do reactie zijn? Zullen' en opstelling, en het begrip, dat elk' een zich van het begin tot het einde geheel moej geven, andere resultaten te wachten zjjn Wü wachten nog even af alvorens onze opinie te geven wat betreft de kracht dor Valken De wedstrijd de Valk I-Togelsche Herten wordt gespeeld na afioonvan Servatius I—E.V.V.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1