PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUTENLAND Provinciaal Nieuws* NIETTE INVASIE IN ZUD-FRANKRIJK De voedselpositie in Duitschland. HOE HET NIET MOET. Oorlog of vacantie ZONDAGSDIENST. Dr. E. F. HOYNG Geslaagd. 65e Jaargang No 33 Verantwoordjjk voor den geheelf inhoud: A.J. van detfunckhof, Venray. Tel 512 Giro 150652 K 26 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKIIOF, GROOTESTRAAT 2S VENRAY Zaterdag 1!) Aug. 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: Venray 70 ct buiten Venray 80 ct per 3 md., losse numm. 6 ct Schokkel nieuws van de oorlogs terreinen 'liegt dagelijks door den aether derereld rond. Er was reeds spanning rond de gebeurtenissen in Frankrykm aan het Oostfront, doch deze is Dg sterk toegenomen door nieuwe hdingen in Zuid-Frankrijk en door ei rood offensief tegen Let land en ost-Pruisen. Hoewe uit Anglo-Amerikaansche voorbere ingen in het gebied van de MiddellaSsche Zee een invasie in Zuid-Frakrijk al dagen lang verwacht werd, aat deze inval toch in het brandput van de algemeene belang stelling. Het Bitsche legerbericht van Dins dag zein- het volgende van: Nada de vijand de laatste dagen zijn luAtaanvallen op verdedigings- werkei en verkeersinstallaties in het Zuid-Fknsche kustgebied aanzienlijk verstékt had, landde hij in de vroege ochtenuren van Dinsdag in het ge bied Tulo'n-Cannes. Onze kustverde- digingis in gevechten met de vijan delykt landingstroepen gewikkeld. Nadr werd over het verloop van den sfjid tusschen Cannes en Toulon door fet D.N.B. gemeld: - Narerschillende dagen van zware luchtanvallen op het gebied van Marsille-Toulon-Nizza, die in den nach van Maandag op Dinsdag zeer hevij werden, kwam de Britsch- Ameikaansche landingsvloot, die de laatse dagen by Corsica was waar- genai'en, dichter bij de kust van ZuiöFrankrijk. Afleidingsmanoeuvres zooas het laten vallen van levens- groce poppen boven Marseille, moes ten le voorgenomen landingsplaaten canDufleeren. In de oclitendscheme- rini van Dinsdag gingen bij Bormes, oosely'k van Toulon, de eerste, vrij zwikke, vijandelijke strijdkrachten aai land. n het gebied van Cannes nader- dei ongeveer 100 transportvliegtuigen mit zweefvliegtuigen de kust. Zij noesten blijkbaar versterkingen aan varen voor de landingscommando's. Terzelfdertijd gingen tusschen Can- n® en Nizza, onder de bescherming vtn sterke formaties bommenwerpers en zwaar vuur van het vijandelijke scheepsgeschut andere troepen aan land. Kort daarop werden in het gebied van St. Raphael Britsch- Amerikaansche valschermjagers, ter sterkte van een bataljon, neergelaten. Duitsche bewakingstroepen gingen terstond tot tegenaanvallen over. Een landingspoging noordwestelijk van Port Dramont strandde op het vuur van Duitsche batterijen. Op talrijke punten in den kust- sector tusschen Cannes en Nizza zijn zware gevechten gaande. Het zwaartepunt van den strijd ligt tusschen St. Raphael en Kaap Car- marat. Deze kuststrook heeft een lengte van ongeveer 25 K.M. en ligt onge veer midden tusschen Nizza en Toulon. Van een samenhangende actie op breed front kan nog niet gesproken worden. Veeleer lijkt het, dat de vijand er vooreerst naar streeft de golf van St. Tropez en het vliegveld by St. Raphael in handen te krijgen, teneinde hier versterkingen door de lucht en over zee aan land te bren gen en te concentreeren. Er zullen nog wel eenige dagen verloopen, alvorens we eenigszins een beeld kunnen vormen van den toestand aan dit nieuwe invasiefront. Van het Oostfront wordt ge meld, dat de oorlog hier in een nieuwe fase is gekomen. Geheel gemechaniseerde Sovjet- legers hebben het offensief tegen Letland en Oost-Pruisen ontketend. Het zwaartepunt van de gevechten lag bjj Bialystok, waar de Duitschers de stad Osowiets hebben prijsgegeven en ten zuidwesten van Pskow,waar het roode leger met tien divisies opereert. In de "Wilhelmstrasse wordt ver wacht, dat vooral de strijd om Oost- Pruisen zeer hevig zal wordeu. De Duitsche afweerkracht is, dank zjj de aanvoer van vele reserves en van nieuw oorlogsmateriaal, aanzienlijk toegenomen. Het is niet uitgesloten, dat in de komende dagen op de grens van Oost-Pruisen een dei- grootste krachtproeven in den land oorlog afgelegd zal worden. De Duitsche Rijksminister dr. Goebbels heeft in Berlijn de voor een werkbespreking aanwezige boeren leiders ontvangen. In zijn toespraak behandelde dr. Goebbels nog eens de gebeurtenissen van 20 Juli. Deze dag is in zekeren zin geworden tot een signaal voor de totale en onvoor waardelijke oorlogsinspanningen van ons geheele volk. Voorts sprak de minister over de voelbare verliezen aan gebied, die Duitschland in de afgeloopen twee jaar heeft moeten aanvaarden en die vanzelfsprekend ook van invloed zijn op de voedselvoorziening, Duitschland kan nu niet meer uit een overvloed putten, doch moet veeleer al zijn vlijt en zijn geheele organisatietalent in den strijd werpen om de gestelde taak te vervullen. Voor den Duit- schen boer beteekent dit den eisch naar een nog intensievere grondbe werking dan tot dusver. De eerzucht van de Duitsche boeren moet er»op gericht zjjn er voor te strijden, dat het front en het werkende vaderland nooit en onder geen omstandigheden het dageljjksche brood missen. Sprekende over de krachtsinspan ningen voor de totale oorlogsvoering, verklaarde dr. Goebbels, dat Duitsch land gedwongen is- in de komende weken en maanden van het Duitsche volk grdote offers te vergen. Ik, als Rjjksgevolmachtigde voor de totale oorlogsinspanningen ben vastbesloten om voor het oplossen van deze taak van de mij ter beschikking staande volmachten een dienovereenkomstig gebruik te maken. Thans wordt in het Duitsche 0 volk maar één stem gehoord, zoo verklaarde dr. Goebbels tenslottg, n.l. alles te doen en te gebruiken om dezep oorlog snel en zegevierend te beëindigen. Goed 25 jaar geleden op 23 Juni 1919 dreunden saluutschoten over Parijs: de vrede van Versailles was geteekend, die een einde heette te maken aan den gruwelijken oorlog. "Wij bladerden dezer dagen in onze verzameling van krantenartikelen van dien tijd. Het is interessant en leer zaam, om de sfeer van die dagen nog eens te proeven en daarom halen we hier enkele persstemmen aan. Verschillende bladen wijzen op de verwachtingen, welke van Wilson's komst naar Europa Werden gekoes terd en die geenszins verwezenlijkt werden. Een blad zegt hieromtrent: „Toen "Wilson voet aan wal zette op Fransch grondgebied, dacht het volk, dat hij de groote gedachten die hij in zy'n Boodschappen had ver kondigd, en in zyn 14 punten nader had aangeduid, getrouw blijven zou. Het hoopte, -flat de Amerikaansclie president tegenover de imperialis tische begeerten het veto der recht vaardigheid en eer plaatsen zou. De desillusie is volkomen. Na eenige weken van inspanning en strijd, waarin hij alleen door de so cialistische meening werd gesteund, liet president "Wilson, die overrom peld werd, het" imperialisme begaan. Van het edele program, dat hij de wereld had voorgesteld, is niets ver wezenlijkt: het recht der volken, waarvan hy' zoo hoog had opgegeven is evenzeer als in 1815 door 't slijk gesleurd en miskend. De volkenbond, zooals hy uit de beraadslagingen der conferentie te voorschijn zal treden, is een bespotting; do inter nationale veiligheid, die hjj voor al toos wilde bevestigen, bestaat min der dan ooit en Clemenceau zege viert met recht wanneer hy verkon digt, dat de gevaren van den oorlog morgen meer dan gisteren de wereld bedreigen. Indien dit waar mocht zijn, zou het vergoten bloed van al die milli- oenen vergeefsch zijn geweest. „V I" voor den start. Uit goede dekking wordt een VI naar de plaats, waar zij wordt afgeschoten, gerold. De start geschiedt door middel van samengeperste lucht. Met behulp van een stuurmethode voor langen af stand treft de V 1 het bestemde doel. Do gelijkmatige hooge snelheid, die door göen vijandelijken jager wordt bereikt, krijgt de V 1 door raket aandrijving. Dit eerste Duitsche vergeldingswapen is een voortroffelyk product der Duitsche luchtbewapening. (P.K. Lysiak Transo/Eeropr. Ps) Het protest van Smuts is een ver maning aan het geweten der wereld, een waarschuwing, dat de wereld niet op haat, wraak en straf kan worden, opgebouwd. "Wil de wereld genezen van de gruwelijk geslagen wonden; dan moet het verdrag gewijzigd worden. Deze vrede is slecht voor de over wonnenen, voor de overwinnaars en voor de geheele wereld. Hij mist volkomen datgene, wat den oorlog voerenden een vriendschappelijke samenleving moet terug geven. Dit vredeswerk ongedaan te maken moet de belangrijkste daad van den men- sclielijken geest in de toekomst wor den. Ook de overwinnaars zullen eenmaal gruwen van hetgeen op de vrede van Versailles volgen zal." En hier nog een andere persstem „De vrede is geteekend. Övgral klinken juichkreten op er. vol trots gaat de Franschman in gedachten een halve eeuw terug, toen de Spiegelzaal te Versailles ook getuige was van het sluiten van een vredestractaateen tractaat, dat het wereldrijk in het leven riep, het welk thans als een tweede Carthago tot machteloosheid werd gebracht. De menschlieid juicht, dat aan het bloedvergieten een einde is gekomen en de weg tot verzoening der vol keren weer is opengesteld. Het groote middel daartoe zal de Volkenbond zijn. Mogen zij, die de toepassing van dit middel in handen hebben, daarbij van de verheven gedachte door drongen zyn, die Paus Benedictus XV in zijn onsterfelijke vredesbood schap regeeringen en volken voor oogen heeft gehouden. Opbouwen en herstellen moet nu de leuze zyn. Een volslagen breken met den wel begrijpelyken, maar geheel onchriste- lyken haat. die de volkeren op zoo droeve wjjze van elkander heeft vervreemd. Alleen de christelijke liefde kan de wonden heelen die de wereldbrand heeft geslagen. Gove God, dat de regeeringen en parlementen die liefde als richtsnoer zullen hbuden by hun daden, opdat de uitvoering en toe passing van het ontegenzeggelijk harde vredesverdrag, tot geen re vanche-oorlogen zal leiden en de Volkenbond in werkelijkheid d<?r wereld tot zegen zal strekken. o— Wij kunnen met deze persstemmen volstaan. Zjj zyn voldoende om aan te toonen, dat men in 1919 reeds duidelijk inzag, dat de kiem voor een nieuwe menschenslachting was gelegd. En het eenig juiste geneesmiddel werd ook duidelijk aangegeven breken met den onchristelyken haat en ten troon zetten de ware christe lijke liefde. De vrede van 1919 is een voorbeeld geweest, hoe het niet moét. Mogen de machthebbers der we reld er hun voordeel mee- doen, wanneer thans eindelijk een punt gezet zal worden achter deze vreese- lyksto wereldworsteling. Onder den titel: Oorlog of vacantie publiceert de „Haagsche Courant" een hoofdartikel, waarvan wy heLslot hier overnemen: In Duitschland spreekt men thans van een nieuwe gezindheid tot den arbeid. Er is een faze van den oorlog aangebroken, die geen halve maat regelen meer kont. Daarovor heeft Hans Schwarz van Berk het in „Das Iteich". Hy schrijft o.m.: „Als mannen vrouwen en kinderen Leningrad hebben verdedigd, doordat zy tydens de beschieting in de fa brieken doorwerkten, dan zullen wij niet met vacantie gaan als de vijand voor de poorten van Oost-Pruisen ligt; als in de Engelsclie havens vrouwen, als hulpkrachten van de marine bij de inschepingen van de invasietroepen en hun voortdurende aanvulling helpen en in de Vereenigde Staten 18 millioen vrouwen in de wapenindustrie werken, zullen ook millioenen van onze vrouwen geen uitvluchten meer aan kunnen voeren, die zich tot dusver verre van den arbeid voor den oorlog hébben ge houden, hoewel zij althans uren van den dag daarvoor hadden kunnen vrijmaken." Dit is één stem uit ve'.e van een strijdend volk. De oorlog is geworden één reusachtig arbeidsproces. Er zyn bij ons nog velen, die daar niets van •begrijpen. Het begrip zal hun moeten worden bijgebracht. Oorlog of vacantie? Het is óórlog ZONDAG 20 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Patersstraat 22 Tolefoon 432 Mcrcurins-diploma Voor het diploma machineschryver. slaagden: de dames A. Jacobs, C. Jacobs en A. Driessen, en de heoren J. Kustors en K. Oudenhoven. Voor het diploma Stenografie: do heeren J. Kusters, M. Verblakt, C. Korken, K. Oudenhoven, M.Baltissen, P. Kersten en Sybers, 'en de dames K. Rosenthal en A. Jacobs. Op het te ptrecht gehouden examen gezel meubelmaker slaagden: P. Goumans, Venray; voor gezel tim-

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1