PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND ÏPr Provinciaal Nieuws. DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH. 65e jaargang No 30 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Murickhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKIIOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 20 Juli 1044 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: Venray 70 ct buiten Venray 80 ct per 3 md., losse numm.6 ct. DE SLAG AAN HET OOSTFRONT. De operaties aan het Oostfront hebben zich getuige ook de groote aandacht, die het Weermachtsberickt aan de operaties telkens schenkt ontwikkeld tot den allergrootsten slag van dezen oorlog. Met ongekend geweld stooten de bolsjewisten tegen en in de Duitsche linies, aldus een beschouwing van het A.N.P. Warschau is ongetwijfeld op het I oogenblik het eerste en voornaamste doel van de bolsjewistische operaties, welke zich vooral ten Zuid-Oosten van de stad uitermate snel ontwik kelen en voor het centrum van het gouvernement-generaal een toenemend gevaar gaan beteekenen. Hun tweede doel is klaarblijkelijk met de pantsermassa's dwars door het vroegere Poolsche gebied te stoo ten, de Weichsellinie te bereiken en deze, zoo mogelijk te overschrijden. Dit blijkt uit de stootrichting van hun offensief, welke in tegenstelling tot vroeger niet meer Zuidwaarts maar Westwaarts gaat. In het gebied van het gouvernement-generaal schij nen de bolsjewisten hun grooten slag te willen slaan en de Duitsche legers te willen vernietigen. In perscom mentaren stelt men vast, dat de vij and het veroverland niet zoo maar krijgt. Het is echter duidelijk, zoo zegt men, dat ook de grootste daj^ perheid van een leger op den duur een overmacht niet kan tegenhou deri. Hieruit volgt, dat men thans niet ipeer genoegen kan nemen met het spaarzaam versterken der linies, maar dat" grootere en verstrekkende tegenmaatregelen genomen moeten worden en ook genomen zullen wor den. Zy zullen, schrijft de Völkischer Beobachter bestaan in een sterke concentratie van reserves ver achter het front. Waar de linies van deze reserves zullen liggen, zal afhangen van den tijd, welke men noodig heeft om hen op te stellen en van de schatting van de resteerende offensieve kracht van den vijand. De voorbereidingen hier toe zijn begonnen. In den kring van den generalen staf moent men temogen vaststellen dat de Duitsche leiding erin geslaagd is den opmarsch der snelle Russischq legers in het Noorden van het Oos telijke front metrichting Estland, Letland, Lithauen én Oost-Pruisen op te vangen en het gevaar voor deze gebieden althans voorloopig te keeren. Een andere aanwijzing voor de juistheid dezer conclusie meent men te vinden in de verplaatsing van het zwaartepunt der offensieven van het Noorden naar het midden en naa» het gebied van Lenrberg, Lublin en Lukow, een verschuiving waartoe de Russen door den sterker wordenden Duitschen tegenstand gedwongen waren. v De sterkte der Duitsche troepen in het Noorden heeft de bolsjewisten bij hun verderen opmarsch. in de richting van Oosfc^Pruisen en de Bal tische landen verrast, zoo verklaart men en men ziet hierin een van de redenen, die de aanvallers tot ver plaatsing van het zwaartepunt heeft bewogen. TerwyT ook aan het Noordelijke front gedurende de laatste tien dagen belangrijke veranderingen hebben plaats gevonden, duurt de slag in het midden van het front met steeds stijgende hevigheid voort. De Duitsche legerleiding probeert nog steeds, zpo- als uit de legerberichten blijkt, door bewegelijken tegenstand en plaatse: Hike tegenaanvallen den bolsjewis- tischen stormloop tot staan te bren gen en de vijandelijke troepen af te matten. Men neemt aan, dat met het terug trekken der troepen en het aanvoe ren der reserves ook in het centrum een verstijving der linies zal worden verkregen. In verband met de ontwikkeling in het Oosten zijn de verklaringen van den woordvoerder van het Aus- wariige Amt te Berlijn niet on-in- teressant. Spreker verklaarde, dat de buitenlandsche politiek van Duitsch- land steeds actief is ge'weest en dat zij het ook in de toekomst zal blij ven. Men moet echter steeds voor oogen houden, dat de opperste wet, volgens welke de Duitsche regeering handelt, een militair axioma is. Zij gaat uit van het standpunt, dat Duitschland zuiver militair gezien, den oorlog zal winnen. Slechts van dit standpunt gezien, kan men op het oogenblik de buitenlandsche po litiek van het Rijk aan een beschou wing onderwerpen en begrijpen. Van het Westfront valt te melden, dat de geallieerden in Normandië weer tot den verwachten aanval zijn overgegaan. De strijdgebieden liggen ten Noord-Westen van St. Lo en ten Zuid-Westen van Carentan, terwijl in het gebied van Caen, na zeer sterke voorbereiding door artillerie en lucht macht, zich zware gevechten ontwik kelen, die^in hevigheid nog toenemen. In Italië ondernam de vijand tal rijke aanvallen in het gebied van Pjsa en rukte ten Oosten en Noord- Oosten van Poggibonsi op in de rich ting van Florence, waar de Duitsche troepen zich in Noordelijke richting distancieerden. Polen, om welke staat Engeland in den oorlog ging, heeft een schjjn- regeering onder voogdij v<m Moskou gekregen. Deze regeering dient zich aan als „nationaal comité" en heeft in een manifest haar programma punten vastgesteld, die o.m. zijn: de „verdrijving der landverraders van September 1939", opheffing van het grootbezit, herstel van de joden in hun rechten en „wraakoefeningjegens de Duitschers en de landverraders." Voorts wordt een uitbreiding van de Poolsche grens tót aan de Oder, de inlijving van bjjlangrijke kust gebieden van Oost-Pruisen en Silezië geëischt. Op vragen betreffende de ont wikkeling van de betrekkingen tus- schen Duitschland en Turkije is Dins dag door den woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn medegedeeld, dat geen maatregelen aan den dag zijn geko men, die een nieuw licht werpen op de Duitsch-Turksche verhouding. Totale gebruik van arbeids krachten voor den oorlog. Decrceet van den Führer. Het geheele openbare leven moet in ieder opzicht aangepast worden aan de eischen van de totale oorlogvoering. De Führer heeft op 25 Juli 1944 voor het gebied van het groot Duit sche Rijk en dienovereenkomstig voor de daarbij aangesloten en be zette gebieden een decreet uitgevaar digd over het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, welks essentieele bepalingen als volgt luiden De oorlogstoestand dwingt tot een volledige uitbuiting van alle krach ten voor weermacht en bewapening. Derhalve verorden ik: 1. De voorzitter van den minister raad voor de Rijksverdediging, Rijks maarschalk Goering, moet 't geheele openbare leven in ieder opzicht aan passen aan de eischen van de totale oorlogvoering. Ter uitvoering van deze taak stelt hü mij een „Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeids krachten" voor. Deze moet er in het bijzonder zorg voor dragen, dat allo openbare verrichtingen aangepast zijn aan de doelstellingen van den totalen oorlog en geen krachten onttrekken aan weermacht en be wapening. Hij moet het geheele staatsappa raat, met inbegrip van Rjjksspoor- wegen, Rijkspost en alle openbare instellingen, inrichtingen en bedrij ven nagaan, met het doel om door een absoluut rationeel gebruik 7an menschen en middelen, doqr stop zetting of beperking van voor den oorlog minder belangrijke taken en door vereenvoudiging der organisa tie en de procedure het maximum aan krachten voor weermacht en bewapening vrij te maken. Ter bereiking van deze doelstel lingen kan hy van de hoogste Rijks autoriteiten inlichtingen eischen en hun instructies verstrekken. De op grond daarvan door de bevoegde hoogste Rijksautoriteiten uit te vaar digen rechtsvoorschriften en princi- pieele bestuursverordeningen, worden uitgevaardigd in overeenstemming met den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij, den leider der partij kanselarij" en den algemeen gevol machtigde voor het Rijksbestuur. 2. De leider der partijkanselarij zal de door mij verordende maatre gelen krachtdadig ondersteunen door het optreden der partij op grond van de hem verleende volmachten. Op grond van dit decreet heeft de Führer, op voorstel van den voor zitter van den ministerraad voor de Rijksverdediging Rijksmaarschalk Góering, Rijksminister dr. Göbbels benoemd tot „Riiksgtevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeids krachten voor den oorlog." Voor Moeder en Kind Heden Zaterdag 29 dezer wordt in het geheele land een collecte gehou den ter. bate van het werk voor moeder en kind. Het zal U bekend zijn, wat alzoo vqor moeder en kind wordt gedaan. Wij behoeven slechts te herinneren aan de uitzending van kinderen naar tehuizen en pleegouders in bin#en Ie Engelsche oorlog 1652 1654, 2e Engelsche oorlog 1665—1667, 3e Engelsche oorlog 1672 1674, 4e Engelsche oorlog 1780—1784en ook nu weer denzelfdenomand, Neerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyterzij gingen ons voor, zü stierven als heldenIVIJ STRIJDEN DOOR :Z|!N| - 1 Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander vaft 17—45 jaar en kan geschieden bij d.e Marine- annahmestelle-West, Zweigstelle Niedèrlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen- en Ortskommandanturen eti bij de ver schillende Nebenstellen der Waffen SS, alwaar teveng alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. en buitenland; het inzetten van ge zinshulpen; de uitzending van moeders naar moedertehuizen; de stationshul pen; den algemeenen bijstand; kraam- verzorging; jeugtandzoxg; houding; - gymnastiek voor kinderen, enz. Mond- en klauwzeer. In Blitterswijk heeft de gevreesde ziekte van mond- en klauwzeer onder het vee zich voorgedaan, waarvan zelfs een aangifte is' gedaan van een noodslachting. l)e najaarsronde van Venlo. Naar men verneemt zal de tweede ronde van Venlo in dit seizoen op Zondag 17 September a.s. verreden worden. In verband met bijzondere omstandigheden zal het Leutherberg- cireuit vermoedelijk niet gehandhaafd kunnen worden. Men heeft inmiddels het oog laten vallen op de omgeving van het Villapark. Wanneer men van de gelegenheid gebruik maakt om het circuit niet zoo lang te maken, zoodat het publiek de renners vaker ziet, zal deze Ronde als boeiend Kijk spel voor de wielersport-enthousiasten niet voor de vorige behoeven onder te doen. Inname inlandsclie scheerwol Het Rijksbureau voor Wol en Lom pen heeft de Nederlandsche Wol federatie belast met de inname van de inlandsche scheerwol, welke zich bevindt in het bezit van schapen houders en andere wolhouders. Alle schapenhouders en andere houders van wol zijn door den Directeur van het Rijksbureau verplicht, alle in hun bezit, zijnde wol, «a ontvangen be- richt, onverwijld aan de Wolfederatie te verkoopen en af te leveren. Zij zijn, voor wat deze transactie betreft, ge-- dispenseerd van de in art. 6 der Wol beschikking 1929 No. 2 neergelegde verbDdp-ir om to vorkoop^n en ai ie leveren. Het verkoopen en afleveren van deze wol, anders dan aan dg federatie, blijft ten strengste verboden. De scha- penhou^ers worden door de Frov. afdeelingen van de Ned. Wolfederatie individueel aangeschreven om hun wol, welke in aantal vliezen ten minste gelijk moet zijn aan het aantal overjarige schapen, dat op 2 April j.l. aanwezig was, op een bepaalden datum, op een bepaalden tijd en op een bepaalde plaats in te leveren. Voorzóover houders van wol voor 15 Nov. geen aanschrijving tot aflevering zouden ontvangen, zijn zij vërplicht de in hun bezit zjjnde wol in de periode van 15 Nov. lm. 15 Dec. af te leveren aan: de Nederlandsche Wolfederatie, p.a. N.V. Tilburgsche Wolwasscherjj, Broekhoven, Tilburg. Schapenhouders, die hun wol naar behooren inleveren, zullen, evenals vorig jaar in aanmerking komen voor een speciale breigarontoewijzing. Het schenden van vliezen, alsmede het achterhouden van wol is verboden en zal ten strengste gestraft worden. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 30 JULI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan rr,en zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG Patersstraat. 22 Telefoon 432 Beugelnieuws Venray Zondag was het een dag voor de beugelliefhebbers,want loen werd ge kampt om den wissdfceker tusschen klasse B van Venray en den N.L.B.B. De Venraysche jongens gaven (je bezoekers geen kans en stuuidin ze met een 10—6 nederlaag naar huis. Zeker, vreemde baan en ongewone ballen, waren wel een handicap voor Venlo. Doch Venray had verdiend te winnen. Dat de spelers het nogal zwaar opnamen, Kon men zien aan enkele spelers, die nogal zenuwachtig waren. Ook van Venlo was het overleg nog by verschillende jongens op den loop. Dit is nog steeds de zwaicke plpk van den B.B.V., dat ze niet ^lfstan-

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1