WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws* STRIJD IN HET WESTEN WORDT NOG HARDER. Burgerlijk bestuur in België en Noord-Frankrijk. Totale mobilisatie van arbeidsreserves. Harakiri. SLUITINGS CÜR MET EEN UUR VERVROEGD. FIETSENDIEVEN. Onder zand gestikt. Doodelijk mijnongeluk Officieele Landbouw* mededeelingen REGELING INNAME OOGST. ZONDAGSDIENST. Dr. E. F. HOYNG Koolzaad van het veld gestolen Geslaagd. GEYONDEN 65e Jaargang No 29 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ *FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 22 Juli 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: Venray 70 ct buiten Venray 80 ct per 3md., losse numm.6 ct Hoe sterk de bolsjewisten in 't Oosten ook opdiingen en hoezeer de belangstelling van heel de wereld ook naar deze worsteling uitgaat, toch blijven de deskundigen van Duitsche zijde verzekeren, dat in het Westen de beslissing zal vallen. Daapom is van groot belang de uiting van den nieuwen opperbevel hebber in het Westen, Von Kluge, over de worsteling aan het invasie front nu en in de toekomst. In zijn hoofdkwartier verklaarde hij voor de oorlogscorrespondenten, blijkens den verslaggever van het D. N.B. onder meer het volgende: „Wij verwachten de eerstvolgende dagen zware aanvallen van den vij and. Maar wij zullen hem dienover eenkomstig ontvangen en hem slagen toebrengen, waaraan hij zijn heele leven zal denkèn." „De „situatie", zoo ging de maar schalk voort, is ongetwijfeld moeilijk. Maar men kan haar meester worden en wü zullen haar ook meester wor den." In war.me bewoordingen liet de generaal-veldmaarschalk zich voorts uit over zijn ouden, trouwen mede strijder; generaal-veldmaarschalk Rommel. „Het is duidelijk, dat Rom mei en ik niets ongedaan laten, om klaar te komen met onze ouRe Vijan den, de Engelschen en Amerikanen, met wie wij reeds in den eersten wereldoorlog' en in het eerste deel van dezen oorlog gestreden hebben". Von Kluge is een van die opperbe velhebbers, die uit de voorste linie aanvoeren en steeds zeer nauw con tact houden met de in de strijd staande regimenten en compagnieën. Reeds in den Poolschen veldtocht, in den veldtocht in 't Westen en later by de harde afweergevechten in Rus land trad hij aldus op, dat hij dage lijks per vliegtuig of auto naar de voorste linies ging. De voornaamste indruk, dien zijn sterke persoonlijk' heid maakt, is een klaarblijkelijk nooit te schokken spankracht en een bijna jeugdig te noemen' vitaliteit. Zijn verklaringen over het invasie front voortzettende, zeide de veld maarschalk: „Het gaat om een strijd op leven en dood. Wij weten dat en daarom doen soldaten en leiding hun best. De invasie is door ons verwacht en al is de worsteling ook zeer, zeer hard en al zal zy' waarschijnlijk nóg harder worden, wy juichen het toch toe, dat wy thans gelegenheid heb ben ons in ridderlijken strijd met den vijand te meten. Wij hopen, dat het bij een ridderlijken strijd blijft. De methode van den vijand om zich met zijn materieels overmacht met een bijna wetenschappelijk gefundeerde beveiliging tegen alle gebeurtelijk- heden een weg vooruit te banen, stelt de Duitsche leiding niet voor pro blemen, vooral daar te verwachten is, dat de Duitsche bewapening spoe dig een evenwicht der materieele verhoudingen in het leven zal roe pen". De voorspelling van veldmaarsshalk Von Kluge, dat aan 't Westfront de strijd in de eerstvolgende dagen nog harder zal worden, is inmiddels al werkelijkheid geworden. De afweer slag heeft in de gebieden van Caen en St. Lo door versterkingen aan beide zijden de grootste afmeting aangenomen. In Italië nemen de afweergevechten nog steeds in hevigheid top. Hoe taai de Duitsche troepen zich hier ook tegen een groote overmacht aan mgn- schen en materiaal houden, zij moeten toch langzaam naar het Noorden wijken, waarbij elke kilometer moe dig wordt verdedigd en den vijand zware verliezen worden toegebracht. Zoo is ook al wekenlang de situatie aan 't Oostfront, waarbij zoowel in den Zuidelijken als in den Centralen sector verwoed wordt gestreden. Turkije schy'nt thans opnieuw onder sterken druk te staan van de Anglo- Amerikanen en de Sovjet-Unie. Er wordt gesproken van een nauwere samenwerking met de geallieerden, wat neer zou komen op een deel nemen aan den oorlog, het afbreken van "de betrekkingen met Duitschland en het afstaan van lucht- en kudt- steunpunten aan de geallieerden. Sovjet-Rusland streeft naar een uit weg naar de Middellandsche Zee en via deze naarden Atlantischen Oceaan. Tegenover dit alles neemt men van Duitsche zy'de een afwachtende hou ding aan en zal men naar de feiten handelen. President Roosevelt zou voor nemens zjjn, een bezoek aan Rome te brengen. Voorbereidingen voor een ontvangst ten Vaticane zouden reeds getroffen worden. Op Saipan, het zuidelijkste van de Marianeneilanöen onder Japansch -mandaat, is thans de strijd geëindigd; de verdedigers kozen vrijwillig den heldendood. De Japansche 'vloot heeft thans, blijkens een verklaring vandennieu- wen Japanschen minister van marine, admiraal Nomoera, haar opbouw voor dezen oorlog geëindigd en zal zij thans in haar huidigen vorm op deil weg naar de overwinning worden gebruikt. De Finsche premier verklaarde in een radiorede o.m.: Het zich op genade of ongenade aan een ander overgeven, kan nooit en te nimmer door een volk in over weging genomen worden, dat zooals het Finsche in de atmosfeer van de Vrijheid is opgegroeid en voor wie de vrijheid een levensnoodzakelijkheid is. Bij decreet van den Führer van 13 Juli is het tot dusver bestaande militair bestuur in België en Noord- Frankrijk door een burgerlijk be stuur vervangen. Op 18 Juli heeft de huidige mili taire bevelhebber in België en N.- Frankrijk, Generaloberst Von Fal- kenhausen, te Brussel de zaken van het civiele resort overgedragen aan den nieu-vron Rijkscommissaris, gouwleider Grohe, en de zaken van het militaire ressort aan den gene raal der infanterie Grase. De algemeen gevolmachtigde voor den arbeidsinzet, gauwleider Sauckel, heeft vdezer dagen in Thüringen een oorlogsarbeidseonferentie bijeenge roepen van de voorzitters der gouw- arbeidsbureaux, waar beraadslaagd is over een reeks acties voor het gebruik van arbeidskrachten in Duitschland, zoowel als in de be zette gebieden. De bijeenkomst had ten doel een duidelijke afbakening voor 't tweede halve jaar 1944, dat wil zeggen de totale mobilisatie der nog voorhan den arbeidsreserves. De Rijksminis ter voor bewapening en oorlogspro ductie, prof. Speer, was aanwezig. Gauwleider Sauckel riep er toe op, om in ieder geval voorrang te ver- leenen aan de belangen van het Rijk en den oorlog.bij de verdeeling van de beschikbare krachten. De tech nische oorlog eischt het gebruik van alle krachten van lichaam, geest en ziel. Op dèn voorgrond staat thans niet de arbeid op zich zelf, maar de arbeid als prestatie. De stryd op Saipan (Marianen) is geëindigd, het eiland is door d« Amerikanen bezet. Over -den helden dood van het Japansche garnizoen op het eiland, meldt het D.N.B. uit Tokio nog de volgende bijzonder heden Met een drievoudig banzai voor den keizer heeft de opperbevelhebber van het garnizoen op Saipan, vice admiraal Tsjoejimoera, zijn troepen op 7 Juli. aangevoerd voor den laat sten grooten tegenaanval, waaraan zelfs werd deelgenomen door alle gewonden, die nog konden loopen. De zwaargewonden hadden tevoren harakiri gepleegd, hun aantjl be droeg ongeveer 3000. I Overlevenden van den grooten aanval van 7 Juli streden nog vel schillende dagen, gedeeltelijk nog slechts met de eenvoudigste hand wapens, tot ook zy in de pan wer den gehakt. Met ingang van Dinsdag 25 Juli mag men zich na 22 uur niet meer in de open lucht ophouden. Beschikking van den commissa ris-generaal voor de veiligheid over de vervroeging van het sluitingsuur en het tijdstip waar- 'op men zich niet in de open lucht mag ophouden voor de be zette Nederlandsche gebieden Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor de bezette Nederlandsche ge bieden het sluitingsuur vervroegd tot 21 uur en het begin van het tijdstip, waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden, vervroegd tot 22 uur. Verdergaande plaatselijke beschik kingen, die reeds van kracht zyn. worden hierdoor niet beïnvloed. Den Haag, 19 Juli 1944. De commissaris-generaal voor de veiligheid (get.l Rauter SS-Obergruppenführer en General der Polizei. In het Volk schrijft de geestige Tyl een schets, hoe in de deuropening van een winkel zyn fiets werd gejat, terwijl hy zich kweet van zyn plicht tot betaling van een boekje. Na het drama verhaald te hebben, schrijft hij: Lezer, u lacht en dat is niet mooi. Ik schrijf u dit verhaaltje voor een schamel journalistenloon, maar be denkt u wel, dat het is geschreven met bloed en tranen en dat ik sinds .dien dag zienderoogen grijs wordt; Bovendien heb ik geen fiets meer. Ik voel me oud en genept. Ik zal me pas weer jong voelen als ik lees, dat ze fietsendieven ophangen in plaats van ze op mijn kosten na heel veel rechterlijke vieren en vyven ergens in een rijkspension gratis de kost te geven. By het spelen geraakten twee kin deren van J. te Treebeek in een zand kuil,. toen hierbij een instorting plaats vond. Beide kinderen werden bedol ven, een jongetje van drie jaar wist zich te redden, doch een tweejarig zusje bleek na de bevrijding reeds te zijn overleden. Dinsdagmorgen is de 39-jarig? hou wer J. E. Geraedts in de ondergrond- sche perken van staatsmijn Emma onder een instorting geraakt, waarbij hij een sch'edelbasisfractuur opliep en de, dood onmiddellijk intrad. Geraedts was ongehuwd en woonde te Hoens broek. voor de Provincie Limburg Deze is op de volgende punten na, geheel gelyk aan die van oogst '43, Inname op paklinizen. Netto, d.i. zonder gewicht van de zakken, dient in zakken van 75 kg. geleverd te worden. Alleen haver en gemengd gewas worden geleverd in zakken van netto 50 kg. Bij gecon stateerde afwijkingen in 't gewicht der zakken, worden by onderwicht tot 1 halve kg. per zak van alle zak ken 1 halve kg. op het gewicht ge kort en by een onderwicht van 1 halve t,m 1 kg. jvordt 1 kg. per zak over de geheele party gekort. Verplichting tot levering. Ook afvallen van granen en peul vruchten moeten worden ingeleverd, Bij inlevering van producten meteen te hoog vochtgehalte of te veel by menging wordt een bepaald percen tage niet op den aanslag gekort. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat zeer streng en zonder pardon zal worden opgetreden tegen telers, welke aan den hun opgelegde aanslag niet of niet tijdig voldoen. De voedselvoorziening van ons volk eischt by wyze var. spreken dat voor al nu geen korrel verloren gaat. Prijzen. Groene erwten: a plus 18.62 A 18.25 A- 18; B plus 17.75; B 17.50; B- 17.25 C plus 17, C 16.75: C- 16.50; D pry's p. 100 kg. vast te stellen. Ten hoog ste f 13.50. Schokkers: blauw peulen en Wijker Vale: A plus 18.12; A 17.75; A - 17.50 B plus 17.25; B 17; B— 16.75; C plus 16.50; C 16.25; C- 16. Mansholt Hala Capucijners: A plus 21.50; A 21; A- 20.65; B plus 20.35; B 20; B- 19.65; C plus 19.35; C 19.00 C- 18.65. Platte Vale, grauwe erwten lang- stroo: A nlus 32.50; A 31; A— 30; B plus 29; B 28; B- 27; C plus 26; C 25; C- 24. Grauwe erwten 'gruno: A plus 24.50 A 24; A - 23.65; B plus 23.85; B 23; B- 22.65; Cplus 22.35; C22;C- 21.65 Stamboonem Lange Br. A plus 25: A 24.50; A 24.15; C plus 23.85; C 23.50; C- 22.85 C 22.50; C- 22.15. Stroo- of woudboonen, Choc, boonen bonte pronkboonen, zwarte boonen, Wagenaars, boonen. 1 Heinrich Riesen (bruin) 26.50, 25, 25.65, 25.35, 25, 24.65, 24.35, 24, 23.65 Witte boonen, Walch. boonen, N.H. Br. boonen, suikerboonen, soldaatjes, heeren boonen, princesseboonen; Hein rich Riesen (wit), citroenboonen, ko- gelboonen: 29.25, 28.50, 28, 27.50, 27, 26.50, 26, 25.50, 25. Kievietsboonen, Flageolets, W. Pronkboonen Krombekken. 30.25 29.50 29.- 28.50 28.- 27.50 27.- 26.50 26.-. Veldboonen. Waalsche boonen- prijs klasse A 23 B. 22 C 21. Paardeboonen, Wierdeboonen, Schapenboonen, Duivo- boonen. 16.75 16.50 16.35 16.15 16.- 15.65 15.50 15.35 Kool- en raapzaad -21.50 21.— 20.65 20.35 20.- 19.35 1>- 18.65 Blauwmaanzaad 43.— 43.— 41.35 40.65 40.- 39.35 38.65 38.- 37.35 Teeltpremie, welke voor koolzaad f 45.— en voor'blauwmagnzaad f 20.— per 100 kg. bedraagt, staat geheel los van de richtprijs B. De teeltpremie wordt als volgt berekend: Indien de aan den teler uit te be talen prys exclusief bewaarloon doch na aftrek van alle kortingen voor bijmenging, vocht enz. voor koolzaad f 18.65 en voor blauwmaanzaad f 37.35 of meer bedraagt, wordt premie ver goed. Bedraagt genoemde prys minder dan f 18.65 resp. f 37.35 dan wordt de teeltpremie in verhouding lager. Bewaarloonvergoeding bedraagt 3 cent per 100 kg. per week, te rekenen van 3 Sept. 1944 af tót het tijdstip van levering, echter over de weken volgende op die van 18 tot 24 Febr. '45 wordt geen bewaarloon meer uit gekeerd. De P.V.C. v. Limburg. ZONDAG 23 JULI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Patersstraat 22 Telefoon 432 In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in Merselo, Heide en Oostrum op verschillende perceelen koolzaad gestolen. De gedupeerde landbouwers hebben hiervan aangifte gedaan. Inmiddels heeft men reeds enkele personen aangehouden als ver dacht van deze diefstallen. In het Antonius Gasthuis te Hel mond, slaagde onze dorpsgenoote mej. Rie Coopmans, voor Rijksver- pleegsters, diploma A. Overjas,bij G. Swinkels, Veltum L15

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1