ItUjZ 7%, J DIT RILES OP UW gebeurt niets! rsjwielvervoer BINNENLAND Norka vlugkokende roggevlokken, een graanproduct dat U smaakt! Officieele Landbouw- mededeelingen Zoudt U het durven zeggen? Neen, immers! Sluit daarom zonder verwijl een molestongcval- lenverzekering tegen lichamelijk letsel. MOLEST^*** Kant A'dam, Keizersgr 399 Tel. 31534-30315 I Vraag uw winkelier. Zie de practische recepten op het pak Quaker Oats - Graaifpro.ducten N.y. NEDERL^NDSCHE SPOORWEGEN Tijdelijke beperking van het Er wordt aan herinnerd, dat het vervoer van rijwielen met treinen naar keuze van den rei ziger over afstanden van meer dan 40 'km, van 29 Juni t/m 2 Sept. 1944 wordt gestaakt. Men is verplicht bij verzending per spoor zijn rijwiel duidelijk en doel matig van naam en adres te voorzien. Ie Jam in glas of bekers 2e Kunsihoning verpakt 3e Keukenstroop in flesschen 4e Appelstroop in bekers 5e Boterhamstrooisel Boterhamstrooisel en Kunsthoning zijn beperkt voorradig. Besteed daarom hiervoor slechts een .deel van Uw bonnen. Wij kunnen dan^allen gerieven «►■JHrllklJjrfc EIGEN WINKELS MET RUIME KEUS voor de Provincie Limburg De Frov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat telers die thans nog geen ken nisgeving van het classiflcatiecyfer van koolzaad hebben ontvangen, zich onverwijld tot hun Bureauhouder moeten wenden. Inlevering Koolzaad Do Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend dat: bij do inlevering van koolzaad er rekening mede dient gehouden te worden, dat bij de vaststelling van de hoeveelheid, welke-op den aan slag afgeboekt wordt, het percentage boven 14 pet. vochtgehalte van het zaad en boven 1 pet. van dorschafval onkruidzaden, granen enz. niet in mindering wordt gebracht op den aanslag. Levert alle koolzaad in: Nu de koolzaadoogst in volle gang is, zij er nog eens ïmdrukkelijk op gewezen, dat het van het grootste belang is, dat allo koolzaad wordt ingleverd. Voor de vetvoorziening van ons volk is dit een dringende eiscli. Hét is echter ook voor den teler van belang, dat ijij alle geoogste koolzaad volledig en zoo spoedig mogelijk in levert. Immers, ingevolge de thans geldende -voorschriften ontvangt de teler behalve de telerspremio over de totaal geleverde hoeveelheid, kool zaad een extra olietoewijzing lot een hoeveelheid, overeenkomende met de helft der olie, die bereid kan worden uit de koolzaad die hoven den mini mum aanslag geleverd wordt. Per 100 kg. koolzaad die hoven den aan slag geleverd zal worden, zal den teler een toewijzing worden verstrekt van 20 kg. koolzaadolie, dan wel 20 kg spijsvet of 25 kg. margarine. Le vering geschiedt reeds korte tijd na aflevering der koolzaad. Het is dus voor de boeren niet alleen van het grootste belang, dat zij voldoen aan hun aanslag, daar zij anders verschil lende onaangename gevolgen onder vinden, (intrekking huisslachting, zeer hooge boete, geen zelfverzorging enz.) maar het is tevens voor hen van belang ook boven den aanslag zooveel mogelijk koolzaad te leveren. Zij zijn daartoe verplicht maar daarnaast krijgen zij zonder eenig risico toch de beschikking over een olietoewijzing die in den vorm van olie, spijsvet of margarine betrokken kan worden Koolzaadtelers, helpt dus allen mede, de vetvoorziening veilig te stellen waarmee tevens Uw eigen belang gediend wordt. Zaadteelt roode en witte klaver Voor het herstel van met zout water geïnundeerde gebieden zal het t.z.t. van groot belang zijn te kunnen beschikken over klaverzaad, Èet is daarom van belang de productie van dit artikel zooveel mogelijk to ver grooten. Naast die, welke voor zaad- oogst zijn aangelegd, liggen in ons land nog vele velden ronde klaver bestemd voor groenvoeder of hooi winning. Ook deze kunnen dienen voor de winning van klaverzaad "Wanneer men de tweede snede laat doorgroeien, kan deze een behoorlijken oogst klaverzaad leveren. Onbekend heid met de bewerking behoeft de telers niet af te schrikken. Er is be trekkelijk weinig meer werk aan dan aan het winnen van klaverhooi. Men behoeft het gewas slechts rijp te laten worden. Op ruiters zetten is wel noodzakelijk. Het dorschen ge schiedt normaal. Er'zullen handelaren worden aangewezen, die desgewenscht de aredorschte klaver verder bewerken. Als schadevergoeding voor het groen voeder, dat men op deze manier derft en do mindere kwaliteit hooi, die men verkrijgt, zal aan de telers een temeefkoming worden'gegeven in den vorm van een premie van f2.— per ka. Deze premie geldt ook voor witte klaver. De prijs voor geschoond zaad komt daardoor voor het gewone roode en witte klaverzaad op f 3,85 resp f-4,15 per kg. ingeleverd schoon zaad Aanmelding moot geschieden voor 10 Juli '44 hij het Bedrijfschap voor zaai zaad en pootgoed, Plein-4, 's Graven hage, met opgave van naam, woon plaats en organisatienummer van den teler, alsmede de oppervlakte roode of witte, klaver, welke hp voor zaad winning wil bestemmen. Telers, die een contract hebben afgesloten met een* handelaar, behoeven zich niet opnieuw te melden, daar deze opper vlakten reeds geregistreerd zün. Deze contracten worden door het bureau Ontruiming overgenomen. Sluiting ran tabakszaken Do tabaksdetaillislen, wiervoprloo- pig sluitingsbevel inmiddels door de bocoegdo instanties niet is ingetrok ken, mocttn dit voorloopigsluitings bevel als definitief beschouwen. Bij gevolg moeten do verplichtingen, waaraan volgens dit sluitingsbevel binnen een teimpn van twee weken na ontvangst van het definitieve be richt van sluiting moet worden vol daan, binnen veertien dagen na heden worden nagekomen. Degenen, die in verband met de sluiting van hun hedryf of bedrjifsgedeelte voor steun verlening in aanmerking -wenschen te komen, kunnen zich onder overleg ging van het voorloopige sluitings bevel hiervoorwendéntot de Regionale Pinancieele Commissie, in welker ressort hun bedrijf is gevestigd. Om trent de vestigingsplaats dezer com missies kunnen de kamers van koop handel inlichtingen verstrekken. Aanstelling van vrouwelijke arbeidskrachten. De secretaris-generaal van het Departement van- sociale zaken heeft zijn besluit, krachtens hetwelkvron ■welijke werknemers, die sedert 1 Juli 1943 niet in het arbeidsproces waren opnenomen, konden worden aange steld zonder tusschenkomst van het gewestelijk arbeidsbureau, ingetrok ken. Derhalve is thans voor de aan stelling van alle vrouwelijl?e arbeids krachten weder toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau vereiseht Uitkeering bij overlijden. Bij overlijden van een rechtstreeks of indirect verplicht verzekerde kee- ren de algemeene ziekenfondsen een overlijdensgeld uit, dat f 50'bedraagfc. indien de overledene 2 jaar of ouder is, terwijl bij overlijden beneden dien leeftijd een uitkeering van f30 wordt verstrekt. Het recht op deze uitkee ring vervalt, indien het verzoek daar toe niet binnen drie maanden na het overlijden bij het ziekenfonds wordt gedaan. Van. 1 September a.s. af zal aan den termijn van drie maanden strikt de hand worden gehouden. Te laat ingediende verzoeken zullen van dit tijdstip af niet meer door de zieken fondsen in behandeling kunnen wor den genomen. Mochten er thans nog belangheb benden zijn, die den termijn hebben laten verstrijken, dan verdient het aanbeveling, dat- dezen zich alsnog zoo spoedig mogelijk met hei betrok ken ziekenfonds in verbinding stellen Beperking treinenloop Van onbevoegde en niet-juist onder richte zijde zpn aan de pers mede deelingen gedaan over binnenkort in te voeren ingrijpende beperkingen in het reizigersverkeer der Ned. Spoor wegen. Weliswaar worden bezuinigings maatregelen in overweging genomen die- eenige beperking in het aantal reizigerstreinen zullen kunnen bren gen, maar daarbij zal ernstig reke ning worden gehouden met het zaken verkeer en het verdere noodzakelijke reizigersverkeer. Zooais in dergelijke •gevallen steeds is geschied, zal dit t.z.t. tijdig aan het publiek ter kennis worden gebracht. Ni en wo wisselbonuen. Van 9 Juli a.s. af zullen de distri butiodiensten in plaats van de thans gadgbnre wissclbonnen voor de arti kelen brood, boter, kaas, meJk.tnjite melk en vleoscli dat zijn dus'de bonnen met opdruk: brood 1 4. boter 1 50, kaas 1 '4, melk 1/7. taptemelk J '7, en vleeseh 1 '4 wisselbonnon "van nieuw model uitreiken. De thans in omloop zijnde wissel bonnen behouden hun .geldigheid tot en met 5 Augustus a.s. Na dien da tum zijn zij niet meer geldig. Hotels restaurants en dergelijke instellingen kunnen oude wisselbonnen van 7 tot en met 19 Augustus 'a.s. voor het laatst bij de plaatselijke distributie diensten inleveren particulieren, die niet in de gelegenheid zijn geweest de zich in hun bezit bevindende oude wisselbonnen voor 6 Augustus as., in een restaurant enz. te gebruiken kunnen 'deze uiterlijk119 Augustus a.s. bij de plaatselijke distributie diensten tegen nieuwe wissel- of rant soenbonnen ruilen. Bovendien zullen particulieren, wanneer zij dit wenschen, in den vervolge de genummerde bonnen en rantsoenbonnen van bovengenoemde artikelen bij de plaatselijke distributie diensten kunnen ruilen tegen de de: betreffende wisselbonnen. Geldige bonkaarten. De aandacht van het publiek wordt cr op gevestigd, dat uitsluitend, die bonkaarten „voedingsmiddelen 8e periode 1944" geldig zijn, die aan den aehteikant voorzien zijn van een rasterwerkopdruk (zgn. guilloclie- opdruk) in blauw en bruin. Bonnen van genoemde kaArt, welke aan de achterzijde dezen opdruk niet ver- toonen, zijn niet geldig; détaillisten dienen deze bonnen dus niet aan te nemen. HET MES ERIN Wij lezen in „Het Volk": Vijf jaren geléden kwam erbij mijn ouders een mannetje aan de deur, dat voor een dubbeltje in de week om de andere dag al het koperwerk van de voordeur blinkend poetste. Tegen woordig komt dat mannetje nog wel eens. Hij draagt nu een keurig fonkel nieuw pak, rookt dure sigaretten en sprak laatst tot mijn vader: „Ik heb vroeger zoo vaak een saffie van u opgestoken, neemt er nu- eens eentje van mij". Vader kreeg een... voor- oorlogsche Abdullah. Dat manneke is in de zwarte han del gegaan. Wie eens lekker vleeseh wil eten, komt hij hem voor de bon nen. Wie een costuum noodig heeft, komt bij hem voor een lap stof. Wie van eieren wil smullen, bij hem is het adres. Volgens zijn eigen opgave verdient hij tha s ongeveer vier mille per maand. Dat is zijn eigen opgave... tegen ons, in een vertrouwelijk oogenblik als hii lichtelijk beneveld is dóór idem zooveel clandestiene borreltjes. Zijh opgave aan de belas tingen zal een tikje anders zijn. Wy hadden vroeger ook een kaas handelaartje. Zoo'n kh ine scharrelaar, weet u wel? Menschen zooals je er in de crisisjaren zooveel had, men- schen met een bakfiets waarin twaalf, dertien kazen lagen die hij, vet ons jes en ponden,- verkocht, tegen een schrale winst. Dat kaashandelaartje ben ik dezer dagen nog eensHegen het lijf geloopen. Hij zit in de buurt van het station in een onzer grootste steden en heeft daar een restaurant. Geen groote zaak ach neen, het is een verbouwd klein café. Maar de menu's zijn goed en bonnen behoef je er niet te geven. Kip en konijn,biefstuk en eieren, kabeljauw en forel, alles kun je er eten. Nou ja, je betaalt er gauw f 40 per couvert, maar dan heb je ook werkelijk een overvloedig maal. Er zijn arbeidersgezinnen, die van dat geld anderhalve, twee weken moeten leven. Het kaashandelaartje raakt geen kaas meer aan. Stel je voor! Moeter nog eens een stukje kaas geserveerd worden bij de clandestiene borrel, dan dóet zijnbroer, die aan f300 per week komt, want 't minimum van 'n fooi is toch nog steeds 10 pet. en als je dus vroeger voor een diner f 2 af rekende op laat ons zeggen f 2.25 betaal je dus voor 'n couvert van f 40 minstens f 44. Nietwaar ZJakenzjjn zaken. In gemoede. Wat moeter met deze lieden gebeuren wanneer de oorlog voorbij is Behouden zij hun zeil jachten en huizen, bontmantels en schilderijen, waarin zij nu. al hun •„zwevende koopkracht" steken? Dat waro toch 'n schandaalDeze men- schcn .hebben schatten verdiend aan .de nood van anderen. Terwijl de zwoe gende tramconducteur met enkele tionijes per week naar huis ging en daal van juist kon leven, terwijl de huisschilder tégen de gevel hing te sappelen voor f 31.50 per week, ter wijl do kleino ambtenaar f 150 in de maand ontving, zaten dezemenschen in kroegen en dure restaurants, ver brasten honderden en verdienden duizenden, guldens. Mogen deze ge- wetenlooze speculateürs op de nood van andéren ook na den oorlog pro fijt blijven trekken van hun, enorme verdiensten? Het mes moet hierin. Hard en on verbiddelijk. En hoe eer hoe liever. Wij misgunnen niemand een redelijk inkomen, integendeel. Ruim veertig jaar heeft ons blad gestreden voor lotsverbetering van de werkers. Maar dan ook voor -de werkers en niet voor de „handige jongens", de profi teurs van anderer nood. Het mes er in. En spoedig Onder melkwagen gedood. Maandagmorgen is te Voerendaal een meisje van 15 jaar van een melk wagen gevallen en overreden. Hetkind overleed bijna onmiddellijk.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4