rijwielvervoer 9 „Neerlandïa" KOFFIEenKOFFI De Gruyt BINNENLAND Drs. F. A. BRANDSMA Kantoor VENRAY Grootestraat 15 Voor STOOMEN eo VERVÈN naar P. J. Volleberg, Merseloscheweg 7 Kousen* reparatie Officieele Landbouw- mededeelingen NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Tijdelijke beperking van het Er wordt aan herinnerd, dat het vervoer van rijwielen met treinen naar keuze van den rei ziger over afstanden van meer dan 40 km, van 29 Juni t/m 2 Sept. 1944 wordt gestaakt. Men is verplicht bij verzending per spoor zijn rijwiel duidelijk en doel matig van naam en adres te voorzien. ACCOUNTANTSKANTOOR Spreekuren: DONDERDAGS NA HALF ELF VOORMID Fabriek te Helmond. Agentschap^ Venray, Telefoon 394- #Het van ouds bekende adres. ROUWGOEDEREN in 2 x 24 uur. Huishoudster of Dienstbode gevraagd zelfstandig kunnende wer ken. Hulp aanwezig. Mevr. Leers, Kerkstraat »53, Brunssum (L.) 3 Net R.K. Meisje 16—20 jaar gevraagd in ge zin met 1 kind, voor dag en nacht. L. Dohmen Biesaard, Stalbergweg 8, Vonlo. inlichtingen by M. Jacobs, Schildersbedrijf, E 17, Oirlo. TE KOOP Duitsclie Her der, oud 7 weken, en een partij Blauw Weener ko nijnen. P. J. van Asten, I 39 Ysselsteyn. v WIE RUILT drie kussen- sloopen tegen een twee persoons wollen deken W. Wijnhoven, Veldstraat 5 TE KOOP 2 ooilammeren bij G. Wismans, Ysselsteyn I 89. TE KOOP 6 zware big gen bij H. van Rijswijck, I 26a, Veulen. 9 ladders ophalen 0 nfeuwe voeten aanzetten. EBBERINK Marktstr. 5 Rubberstempels, Lakstempels in alle modellen, prima af werking, vanaf f 1.50 p. st, J. Hofman, Tienray Telf. 23. 3 Ook voor zelfverzor- gers is BALKENBRIJ 'n uitkomst. Bakt Balkenbry en U spaart Uw spek. Verkrijgbaar bij SLAGERIJ 'GOUMANS 25 ct. per pond en 4 Bloembonnen. TE KOOP een scheute- lingvarken bij M. Arts— Jenniskens, Verrietshoeve, Ysselsteyn. Dag-Crême, Nacht-Crême, Goud-Crème, Mat-Crême. V anishing-Crême alles in potjes, dus zonder tube. Hofnian's Kapsalons TIENRAY 3 was niet altijd hetzelfde. Er was koffie en er was De Gruyter's koffie. Vroeger koffie - thans surrogaat. Toevoeging van 'n weinig oudeTwetsche kojfiestroop maakt het koffiesurrogaat nog geuriger en krachtiger. Vraag dus bij hel besteden van Uw koffiesurrogaat- bon ook wat kolfiestroop, zonder bon. Er is voldoende voor elk gezin. DE KOFFIE- EN THEJEZAAK DISTRIBUTIENIECWS Voorschot van 500 gram stroop Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be. kend, dat binnenkort, met handha ving van 't normale rantsoen, een voorschflt van 500 gram stroop per persoon ter beschikking van het pu bliek gesteld zal" worden. De consu ment moet er rekening mede houden, dat het, evenals zulks by het be schikbaar gestelde suikervoorschot het geval is, ook voor stroop in de bedoeling ligt, het voorschot op het jam (stroop)-rantsoen in mindering te brengen. Het betreft dus zoowel bij de suiker als by de stroop in feite een beperkte bevoorrading van het pu bliek voor de eerstkomende maanden niet een onmiddellijk te consumeeien extra-rantsoen. De aandacht zij er tevens op ge vestigd, dat de voorschotbon uit sluitend "recht zal geven op stroop en niet op eenig ander artikel, dat op den normalen bon verkregen kan worden. Verwarming van ruimten voor bijzondere doeleiuden Van 24 Juni tot- en met 30 April geeft elk van de bonnen „brandstof fen één eenheid le periode", „brand stoffen éen eenheid 2e periode", „brandstoffen één eenheid 3e periode" en „brandstoffen één eenheid 4e periode" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uit- zonderinc van fabrieksturf. Bedoelde bonnen, uRvaarvan de ondergrond in paarse kleur is uitgevoerd, komen voor op 'de bonkaart W 406, welke kaart de distributiediensten voor het stookseizoen 1944—1945 in_ één of meer exemplaren zullen uitreiken aan kleinverbruikers van de groepen B, C en D, alsmede aan particuliere ver bruikers, in verband met verwarming van ruimten voor bijzondere doel einden. Geldigheidsduur rantsoen bonnen en rantsoenkaartjes. Zooals reeds is bekend gemaakt, reiken dè distributiediensten sedert 11 Juni jl. rantsoenbonnen en rant soenkaartjes uit, welke voorzien zijn van den opdruk 30-9-44. Yan 11 Juni j.L af werden geen rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes met opdruk „8-7-'44" meer afgegeven, al blyven de thans in omloop zijnde met dien opdruk geldig tot 8 Juli. a.s. Na dien datum zijn deze bonnen evenwel on herroepelijk ongeldig en mogen zij onder geen voorwaarde meer door detaillisteïi, enz. worden aangenomen. Noch de distributiediensten noch het centraal distributiekantoor zullen in eenig geval tot vergoeding van ver- loopen rantsoenbonnen overgaan. Brieven aan distributiedrensten of aan het centraal distributiekantoor over dit onderwerp zullen niet worden beantwoord. K voor de Provincie Limlmrg Inleveringspliclit eieren De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat de periode van inlevering van eieren door pluimveehouders zonder voedertoewijzing wordt gesloten op 8 Juli a.s.; levering na dien datum kan niet meer meetellen voor de verplichte inlevering. Indien de leve ringsplicht dan niet volledig is nage komen, zal zonder meer worden over gegaan tot invordering van fl.— per niet-geleverd ei. Tevens zullen nalatige pluimveehouders hun pluimvee ter beschikking van het Bedrijfschap moeten stellen. De door de verzamelaars afgetee- kende leveringskaarten moeten uiter lijk 15 Juli e.k. bij den Bureauhouder zijn ingeleverd. Daarna zullen recht hebbenden een nieuwe vergunning tot het houden van pluimvee ont vangen. Taxatiemarkten paarden Voor het 3e kwartaal 1944 zyn de navolgende paardentaxatiemarkten vastgesteld: 3 Juli te Valkenburg; 6 Juli te Venlo; 13 Juli te "Weert; 17 Juli te Valkenburg; 20 Juli te Roer mond; 25 Juli te Sittard; 27 Juli te Venray; 7 Aug. te Valkenburg; 10 Aug. te Venlo; 17 Aug. te Weert; 21 Aug. te Valkenburg; 24 Aug. te Roer mond; 29 Aug. te Sittard: 31 Aug. te Venray; 4 Sept. te Valkenburg; 7 Sept. te Venlo: 14 Sept. te Venray; 18 Sept. te Valkenburg; 21 Sept.' te Weert; 26 Sept. te Sittard en 28 Sept. te Roermond. Persen of binden rail koolzaadstroo. Dit jaar zal ook weer geen pers draad noch bindtouw beschikbaar gesteld worden voor het persen of binden van koolzaadstroo e.d. Alleen voor stroo van granen en peulvruch ten zal persdraad of touw beschikbaar komen. Benzine voor aardappel spuiten Dit jaar zal geen behzine beschik baar zjjn voor bespuiten van aard appelen tegen d6 aardappelen tegen de aardappelziekte. Voor bespuitingen tegen de coloradokever dient men zich te wenden tot den Plantenziekten- kundigen Dienst of diens assistenten. De R.'V.C. v. Limburg. Drieling in Roermond Zondag werd in het gezin Lechner- Brouns te Roermond een drieling geboren. Het gezin telt thans 9 kinderen. Aan de gevolgen overleden Dinsdag is in het ziekenhuis te Maastricht, de 33 jarige W. A. J. Nederveen, aldaar overleden-. De heer Nederveen werd bij de ontploffing in de wasscherij en ververij Nederveen op Maandag 5 Juni ernstig gewond en is thans aan de toen opgeloopen verwondingen bezweken. Doodelijk cfngeval op de staatsmijn Emma. Zaterdag is de 44-jarige handlanger J. v. Doorn op de bovengrondsche werken van de Staatsmijn Emma by het maken van een gang voor een schuilkelder, onder plotseling afval lend zand bedolven geraakt. Toen hg, na 'dhgeveer een kwartier werken, kon worden bevrijd, gaf hy geen tee kenen van leven meer. Kunstmatige ademhaling en toediening van zuur stof mochten niet meer baten. v. D. was gehuwd, had vier kin deren en was woonachtig te Hoens- broek. Vijftigduizend hectaren gras land zal worden gescheurd. De voedselvoorziening is tot dus verre, dank zij de soms ingrijpende en ondanks de vaak niet prettige maatregelen naar omstandigheden goed gegaan. Teneinde te verhinderen dat tengevolge van inundatiemaat regelen als wel door langzamen ach teruitgang van de bodemvruchtbaar heid de voedselvoorziening achteruit gaat, moet, hoeveel opofferingen het pok moge kosten, gebruik worden gemaakt van bestaande bodemreser ves en een meer rationeele productie worden toegepast. Het is noodig, dat ten behoeve van 't oogstjaar 1945 50.000 ha. grasland wordt gescheurd. Eensdeels wordt dan gebruik gemaakt van opgespaar de plantenvoedende stoffen, ander deels zal door vermijding van dier lijke producten het rendement van de producten grooter worden. Het is een algemeen bekend feit, dat gescheurde graslanden flinke oogsten kunnen geven zonder bemes ting te ontvangen. Minder bekend is, dat het voedingsrendement van direct voor menschelijke .consumptie ge schikte akkerbouwproducten twee a dfiemaal zoo groot is als van dier lijke producten, welke uit voornoem de producten zyn ontstaan als ze door de maag van de koe zyn ge gaan. In tijden van groote schaarste is -omzetting van plantaardige pro ducten in dierlijke producten dan ook niet in dien omvang toe te staan als in normale tijden. Deze 50.000 hectaren zullen over de verschillende provinciën worden verdeeld. Een gedeelte hiervan, wel licht ongeveer de helft en voor de klei- en zavelgronden een grooter deel, zal voor,10 Augustus a.s. ge ploegd moeten zijn en voor 20 Aug. a.s. met koolzaad ingezaaid moeten worden. Deze oppervlakte koolzaad zal niet in mindering komen van de verplich ting, welke eèrstdaags voor koolzaad- verbouw oogst '45 geldend zal worden gemaakt. Als eerste eisch zal worden gesteld dat het land zich goed leent voor akkerbouw. Overwogen wordt een scheurpremie te verstrekken van f 500 per ha. als boven de gewone verplichting op dit gescheurde grasland koolzaad wordt verbouwd. Aan een bedrag van f 400 wordt gedacht, als op dit gescheurde grasland extra aardappelen worden geteeld, terwijl voor granen, peul-' vruchten en andere gewassen met uitzondering van groenvoedergewas- sen, f 300 zal worden voorgesteld. Distributie yan inmaakglazen In verband met de aangekondigde distributie van inmaakglazer. kan liet publiek in de periode van 28 Juni tot' en met 7 Juli '44 onbruikbaar ge- •worden rubber inmaakglasringen in-, leveren by die detaillisten, welke in het bezit zijn van officieele inschrij-l vingsregisters. Men dient zich tot zyn vasten leverancier te wenden. Inle vering van nog "bruikbare ringen is verboden. Slachtoffers van oorlogsgeweld, zie- ken met speciaal dieet op dokters-1 verklaring, volkstuinders, die na 1 October 1943 een volkstuin in bewer king hebben genomen, en zij, die na.; 1 October '43 zyn gehuwd, kunnen zich indien tenminste zeer bijzondere redenen voor het betrekken van in maakglazen aanwezig zijn en voor zoover zij geen onbruikbare rubber- ringen kunnen inleveren, rechtstreeks in verbinding stellen met het Ryks-j bureau voor Glas, Keramiek en Hout- j producten, Hooftskade 1, 's-Graven-l hage. Zy, die zich reeds tot de fabri- j kanten van inmaakglazen hebben gewend, behoeven geen nieuw ver- j zoek in te dienen. Z.g. grootverbruikers (ziekeninrich- tingen, rusthuizen, kloosters, opvoe dingsgestichten, pensions etc.) dienen zich voorshands niet tot den handel 1 te wenden. Voor hen is een aparte regeling getroffen. Er zal nog worden bekend gemaakt, wanneer de handelaren tot aflevering van inmaakglazen en nieuwe rubber ringen mogen overgaan. Twee kinderen overleden door gasverstikking Maandag waren de driejarige T. M. en de v drie-jarige R. van D. alleen achtergelaten in een woning te Gro ningen. Toen de grootmoeder om tien uur thuis kwam en naar dekinderen, die in bed lagen, wilde kijken, nam zij een sterke gaslucht in de kamer waar. Het kraantje van het gas-' comfoor bleek open te staan. Aange nomen moet worden, dat een van de kinderen uit bed is gekropen en spelenderwijs het kraantje heeft ge opend. Plant nw groenteplanten niet te laat. Gedurende het zomerseizoen kun nen nog allerlei groenteplanten wor den geplant. Daardoor kunnen de leeg geworden hoekjes in de moestuinen op voortreffelijke wijze worden benut, doch voor ieder gewas houde men rekening met de planttyden. Het is niet overbodig, daarop de aandacht te vestigen, want al te dikwijls ge beurt het' nog, dat er roode of witte kool, mais, tomaten, koolrapen enz. worden geplant op een tijdstip, dat: de plantty d reeds geheel is verstreken. Tomaten en mais moeten niet later dan uiterlijk de eerste helft van Juni worden geplant; roode kool, Witte kool en spruitkool niet later dan einde Juni; koolrapen kan men nog wel tot half' Juni planten; boerenkool en andijvie tot begin Augustus. Indien men einde Juni of begin Juli nog mais en tomaten plant, dan zullen de vruchten niet meer ryp wo|rden. En wanneer half Juli nog roode- en witte kool worden geplant, dan kunnen deze inderdaad nog wei veel blad vormen, doch van werke lijke kooien is geen sprake meer. "Wie einde Augustus of begin September nog andijvie gaat planten, zal de plantjes misschien nog tot groei krij gen, doch de opbrengst zal niet noe menswaard zijn. Dergelijke mislukkingen zijn des te meer te betreuren, omdat die hoekjes grond door een tijdige beplanting of door keuze van een andere groente beter hadden Kunnen worden benut. Ongetwijfeld zijn deze fouten een ge volg.van onkunde. Moge dit voor hen, die niet over de noodige ervaring beschikken, een reden te meer zijn om omtrent de juist'e planttyden een deskundige té raadplegen of zich door het lezen van een goede handleiding op de hoogte te stellen. Bovendien rust ook op de leveran ciers van groenteplanken de plicht om de aandacht op de juiste plant tyden te vestigen. Indien in den handel bepaalde groenteplanten worden aangeboden op! een tijdstip, dat na aanplanting geen redelijke oogst meer te verwachten is, dan wordt de onkundige tuin-' amateur daarvan de dupe.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4