PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws* 65e Jaargang No 26 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A J. vitn den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 1 Juli 1944 Advertenties 12 et. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. GREEP NAAR RADICAALSTE MAATREGELEN. Eeir interessante beschouwing over den algemeenen toestand en over de groote gebeurtenissen, welke ons we relddeel in de naaste toekomst te wachten staan, komt uit Berlijn van den A.N.P.-correspondent. Wij achten haar belangrijk genoeg, om ze hier in haar geheel weer te geven. In een bliksemsnel tempo schijnt de wereld de beslissing in dezen oorlog tegemoet te gaan. Drie weken geleden sprak men in Berlijn ook al over invasie, vergel ding, zomeroffensief-West, ^omeroffen- sief-Óost, zomeroffensief Zuid, val van Rome en hernieuwd luchtoffensief. Maar toen wist nog niemand het naadje van de kous, om de dood eenvoudige reden, dat al deze dingen nog geen concrete feiten waren, maar vage, in de toekomst liggende mo gelijkheden, van welke nog niet eens vaststond of zij alle werkelijkheid zouden worden of niet. Drie weken zjjn verstreken en nu is het zoo ver. Rome is gevallen, de slag in Zuid-Italië verplaatst zich naar midden-Italië, de invasie begon met de landing in Noord-West-Frank rijk, vergelding V 1 is er, en over V 2 wordt reeds veel gesproken. Ook het Oostelijke zomeroffensief der bolsjewisten is in vollen omvang be gonnen, volgens sommigen staan 70 tot 80 Russische divisieb in de ge bieden van Witebsk, Pleskaii en Narwa opgesteld. Ook het Russische offensief in Finland is niet uitgeble ven. Men kan thans zeggen, dat het Europeesche continent tusschen 't Trasimeensche meer en Wiborg, tus schen Witebsk en Cherbourg één slagveld geworden is, waar op on barmhartige wijze over het lot van Europa beslist zal worden. Niets en niemand wordt gespaard, 50.000 Fransche burgers kwamen er reeds om bjj de geallieerde landings operaties, het schiereiland Cotentin is één groote puinhoop. In Berlijn, dat ook in deze dagen frontstad is, gaat het leven echter rustig verder. Die rust wordt onge twijfeld gestimuleerd door de koel bloedigheid, de vastberadenheid en de zelfverzekerdheid," waarmede de opperste leiding van het rijk haar maatregelen neemt. Men zal dan ook goed doen, bij alles wat in de komende weken ge beurt en dat zal zeer veel zijn, te bedenken, dat thans alles op alles gezet wordt. Het gaat om Duitschland's en Eu ropa's voortbestaan. Zouden de Duit- schers er niet in slagen om den stormloop hunner vijanden te weer staan, dan zou ook alles verloren zijn. Het eenige oorlogsdoel van Anglo- Amerikanen en Sovjet-Russen is Duitschland's' absolute vernietiging. Met Duitschland zou heel Europa ten onder gaan. Niet alleen 50.000 Fran sehen in Normandie, ipaar heel West en Oost-Europa zouden één groote puinhoop worden, waarover Stalin den knoet zou zwaaien. Daarom zal de opperste Duitsche leiding ook genoodzaakt zijn in de toekomst de radicaalste maatregelen te nemen, die noodig zullen zijn om de overwinning te behalen, maat regelen, die, dat staat nu reeds vast, ten deele zullen bestaan uitmilitaire verrassingen van sensationeelen aard. V. I, was slechts het begin. Europa moet zich blijkens deze beschouwing voorbereid houden op nog heel wat verschrikkingen. Belangrijk nieuws komt verder uit Berlijn omtrent den Finschen afweer- strijd tegen de bolsjewisten en de daarbij te verleenen Duitsche militaire hulp. Daaromtrent wordt gemeld: De Rijksminister van #buitenlandsche zaken, Yon Ribbentrop, heeft een bezoek gebracht- aan de Finsche re geering. Tijdens dit bezoek werden de voor Duitschland en Finland van belang zijnde kwesties en in het bijzonder de door de Finsche regeering naar voren gebrachte wensch naar gewapende hulp besproken. De Duitsche regee ring heeft zich bereid verklaard aan dezen wensch van de Finsche regee ring te voldoen. De besprekingen die tusschen Rijks minister Yon Riffbentrop eenerzijds en president Rity en dtn Finschen minister van buitenlandsche zaken, Ramsay, anderzijds, plaats vonden, werden gedragqn door den geest van wapenbroederschap tusschen de legers en de vriendschap tusschen de beide volken. Volledige overeenstemming der opvattingen van de Rjjksregee- ring werd op alle punten bereikt. Het geheime wapen V 1 wordt thans blijkens- een^bericht uit Berlijn in sterker mate gebruikt tegen Lon den en Zuid-Engefond. De intensi- veering van 't gebruik berust op de tot dusver gewonnen ervaringen. Zoo heeft men de trefzekerheid van het nieuwe wapen aanzienlijk kunnen verbeteren door verbetering van de baan, welke het proipctiel aflegt. Daartoe behoort ook deautomatische controle, die op een strook papier de baan van- de vliegende bom nauw keurig registreert, met opgave van de snelheid en de hoogte. Ook waai en wanneer het projectiel in het doel explodeert, kan van de controle-in richting worden afgelezen. Eenzelfden steun ondervindt het ge bruik van 't Duitsche geheime wapen door de z.g. „vliegende control". Spe ciale vliegtuigen der Duitsche lucht macht nemen op de verschillende luchtstations de baan en snelheid waar en geven voortdurend draad- looze berichten over de resultaten van hun waarnemihgen. Na vorenstaande 'beschouwingen en mededeelingen kunnen we omtrent het nieuws van de fronten kort zijn. Aan 't invasiefront vormt de ver overing van Cherbourg; nog 't. mar kantste pnnt. Hit de nadere berich ten blijkt, met welk een heldhaftig heid de Duitsche troepen van alle wapenen hier langer dan verwacht werd stand hebben gehouden tegen een veelvoudige overmacht aan men- schen en materiaal en welk een enorme verliezen de aanvallers hier hebben geleden, ook nadat de stad reeds goed deels in hun bezit was. Verder wordt aan 't invasiefront o.m. gevochten in 't gebied van Tilly, westelijk van het heftig omstreden Caen. In Italië woedt de strijd in alle hevigheid verder, terwyl aan 't Oost front de brandpunten liggen tdsschen Witebsk en Bobroeïsk. Aan 't Finsche front groeit de af weerkracht der heldhaftige verdedi gers en vermoedelijk zal zich hier spoedig de invloed der Duitsche mili taire hulp tot gelding brengen. Van 't geheime Duitsche wapen Y 1 werd Woensdag gemeld, dat het thans ook Noord-Engeland bestrijkt. Kinderuren bij kappers De vakgroep „Kappersbedrijven" heeft voor het geheele land een bin dende regeling getroffen, waarin is bepaald, dat kappers gedurende ten minste 3 uren per week voorrang moeten geven aan personen beneden 15 jaren, die een knipbehandeling wenschen. Tenzij deze uren door de plaatselijke of streekorganisatie van de vakgroep voor één of meer ge meenten zijn vastgesteld, is de kap per verplicht deze uren met inacht neming van de belangen zijner jeug dige cliënteele zelf te kiezen en daaraan door het ophangen van een biljet op de toegangsdeur of in de etalage, alsmede in'de arbeidsruimte bekendheid te geven. Sigaren in beslag genomen. Ambtenaren van den C.C.D. hebben op het postkantoor te Bussum eenige steekproeven genomen, waarbij post pakketten, welke er naar het oordeel der ambtenaren verdacht uitzagen, naar het politiebureau werden mee genomen en geopend in tegenwoor digheid der geadresseerden. In een In bet verleden 1 Ligt liet lieden, 1 In 't nn wat worden zal. (Bilderdjjkj Jhr. Pieter van der Does 1562 1599. In 1588 vice-admiraal. Ex peditie naar Spanje met een vloot van 73 schepen en 8000 koppen. Landing op Canarische eilanden met verovering van Allegona. O H P.m. Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. O H P.m. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en. meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine, Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17—45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandantureh en bij de Nebenstellen der Waffen S.S., alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. dezer pakketten, bestemd voor een Naaiüensch ingezetene,bevond^ji zich niet minder dan 2000 vooroorlogsche sigaren van een bekend merk, afge zonden'door een sigarenfabriek. Deze zending, in den zwarten handel een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 8000.— a f 10.000.— werd in beslag genomen. Onder de molen-wielten Te Lieshout is het 8-jarig zoontje van de familie S., dat te dicht langs een molen liep, door een der wieken gegrepen. Het knaapje is aan de zware verwondingen overleden. Het is verboden kersen te eten in boomgaarden. Gezien de vele aanvragen van scholen, e.d., die het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit bereiken om toe stemming te verleenen tot het mo gen eten van kersen in boomgaarden, maakt het bedrijfschap bekend, dat het met het oog op een zoo billijk mogelijke verdeeling van de.beschik bare hoeveelheden fruit geen uitzon deringen op den algemeenen regel kan toestaan. Tevens vestigt het bedrijfschap nog eensde aandacht op -het bestaande voorschrift, waarbij het in het alge meen aan telers verboden is het door hen geteelde fruit te Verkoopen en af te leveren anders dan over een veiling, onder welk verbod begrepen is de verkoop op het bedrijf van hen teler. Overtreders stellen zich aan strenge straffen bloot; de controle dienst is voornemens op eventueele overtredingen streng te letten. Elf dooden door ketel- ontploffing. Een groote ramp heeft Maandag Dordrecht getroffen. In de gebouwen van de kalkfabriek, had een ontplof fing plaats, waarvan de gevolgen ver schrikkelijk waren. Van een persketel was een deksel afgesloten, waardoor de geheele ketel met enorme kracht van zijn funda ment werd gerukt, Het gevaarte schoot, door de fabrieksmuren, in de daarvoor gelegen huizen van het Yier- molenhof, daarna door eenige huizen aan de Lijnbaan, schoof over deze straat en verwoestte aan den over kant nog een huis. Vijf panden wer den totaal vornield en twee gedeel telijk. Onder de puinhoopen lagen talrijke slachtoffers. In de fabriek zelf werden vier man op slag gedood, terwijl uit de resten der woonhuizen zeven bewoners levenloos werden te voorschijn ge bracht. Vier zwaar gewonden en drie- licht gewonden werden naar de zie kenhuizen vervoerd, terwy'l nog negen personen minder ernstig worden ge wond. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 2 JULI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 tiur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. H. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 OIRLO. Te Yonlo slaagde voor eind diploma H.B.S. de heer W. Rongen te Oirlo. Brutale roofoverval. In den nacht van Zaterdag op Zon dag drongen een viertal gemaskerde personen de woning binnen van den landbouwer V. te Oirlo. Zjj sloten het echtpaar in een vertrek op en roofden letterlijk alles, wat er aan levens middelen en kleeding te vinden was. Geld werd niet vermist. De roovers waren per auto gearriveerd en ver trokken hiermee, nadat alles netjes was ingeladen. De marechaussees, met behulp van een politiehond stelden een uitgebreid onderzoek in naar deze brutale roovers. Y ALK-REVUE. Nu de voorbereiding voor het ko mend seizoen in volle gang is en reeds enkele trainingslessen tot het verleden belmoren, kunnen wij met vreugde constateeren, dat het animo der spelers constant blijft. Zulks is natuurlijk een allereerste vereischte, zoowel vcor trainer als spelers, om voor de toekomst nuttig en opbou wend werk te kunnen verrichten. De trainer, welko voor een geljpel jaar aan de Valk „verbonden is, heeft daardoor een mogelijkheid om de

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1