BINNENLAND GEBED EN BOETE Officieele Landbouw^ mededeelingen 'Op voorschrift van Hunne Hoog waardige Excellenties, den Aartsbis schop en de Bissschoppen van Neder land, is deze week in alle kerken en kapellen een triduum begonnen van gebed en boete en wel van Donder dag 15 Juni tot en met Zondag 18 Juni. Wij meenen: dat ar geen welspre kender aanbeveling voor deze actie van gebed en boete gegeven kan wor den dan zooals deze besloten ligt in het bisschoppelijk schrijven van 10 Moi 1.1. Wij laten daarom een uittreksel uit dezen brief volgen. Na erop gewezen to hebben, dat bij groote rampen het volk op het woord van Pausen en Bisschoppen steeds weer greep naar het reddende middel van gebod en boete, om den belee- digden God te verzoenen, vervolgen de Bisschoppen: „Zou dat nü niet noodig zijn? Is het lijden der menschheid dan nog niet groot genoeg? Zijn de rampen nog niet dicht genoeg by oi» gena derd Telt ook ons volk niet reeds duizenden slachtoffers Duizenden zy'n reeds gevallen, andere duizenden verldren have en haard, nog andere duizenden lijden onder gevangenschap en allen leven wij dagelijks onder de dreiging van dood en verschrikking. Moet Gods straffende hand dan nog harder op ons neerkomen? Zeker, beminde geloovigen, Wij weten en Wij voelen uet als een grooten troost, dat velen bidden eh boete doen. Zij dragen de lasten, welke over hen en ons heele volk zijn gekomen, met christelijke gelatenheid en trachten door boete en verster ving Gods gerechten toorn te stillen. Maar daarnaast zijn er nog zoovelen, die de teekenen des tijds niet ver staan of niet willen begrijpen. Het doet Ons leed, als Wij moeten hooren, dat er nog zoovelen zijn, die in een rampzaligen honger naar geld voortgaan met woekerprijzen te vra gen, en die zich zoodoende blijven schuldig maken aan dat wraakroe pend misdrijf tegen de geestelijke en lichamelijke gezondheid van ons volk. Bet doet Ons leed, als Wij telxens weer vernemen, dat er nog zoovelen zijn, die in een heidenschen geest van zinnelijkheid en genot, zich bloot stellen aan groote gevaren voor bun ziel en zaligheid, bijvoorbeeld door lwt roekelooze bezoek aan de film. Het doet Ons leed, als Wjj verne men, dat de duisternis, die iederen avond als een sombere dreiging over ons komt, door zoovelen misbruikt wordt om zich over te geven aan een veel te vrijen en uiterst gevaarlijken omgang met personen van 't andere geslacht. Het doet Ons bitter leed, als Wij moeten hooren, dat in deze droevige tijden door sommigen dans- en bras partijen worden gehouden. Het doet ons eindelijk bitter leed, als Wij uit bevoegde bron vernemen, dat zoovele huwelijken die toch een band vormen, heilig en onverbreek baar als de eenheid van „Christus en de Kerk", door een schynontbinding worden vernietigd. Laten deze allen goed bedenken, dat ook zij verraad plegen aan hun plicht en aan het ware welzijn van ons volk. Waarlijk, beminde geloovigen, nooit moet een Christen mensch zich schul dig maken aan dit en dergelijk kwaad. Maar \ooral nu moet de ware Chris ten zich tpt God keeren in onophou delijk gebéd en waarachtige boetvaar digheid. Wij, uw Herders, vermanen U allen nog eens ten krachtigste daartoe. „O, als gij Onze stem ver neemt, wilt uw harten dan niet ver harden", maar keert U tot God in gebed en berouwvolle boete. Niemand versmade ons dringend vermaan. Dat zal de beste, ja de eenige waarborg zijn, dat God zich over ons en over ons dierbaar vaderland zal ontfermen en ons wederom in genade en barm hartigheid zal zegenen". Het schrijven eindigt aldus; Een biizonderen vorm van böete schrijven Wij niet voor, maar Wij laten dit over aan ieders persoonlijken ijver. Wel dringen Wij er sterk op aan, dat allen zich in die dagen zul len onthouden van alle openbare ver makelijkheden en dat allen zonder uitzondering, vooral op den Zaterdag een bijzondere, vrijwillige maareehte versterving zullen doen. Als besluit en bekroning van dezen dag legge ieder dit voornemen In Jezus' handen: Méér boete en verster ving. Geen woeker. Geen bezoek aan ongepaste films. Geen braspartijen. Geen gevaarlijke omgang. Geen hu welijksontrouw. Tot zoover de oproep. Ieder Katholiek volge hot vermaan der Bisschoppen: trouw de oefenin gen van het triduum bijwonen, wer kelijke boete doen en de actie bekro nen met een II. Communie tot ver zoening van Gods toorn; opdat God ons weer in genade en barmhartig heid zegene en de wereld den vrede terugschenke. voor de Provincie Limburg Huisslachtingsregelingl944-'45 In verband met het groote aantal aanv.ragen om toewijzing van een varken voor huisslachting vestigen wij de aandacht erop, dat aanvragen van personen, die in 1943/44 geen toewijzing hebben gehad, voorloopig niet in behandeling kunnen worden genomen. Het aantal huisslachtingen zal voor 1944 45 ook aanzienlijk wor den beperkt, zoodat weinig nieuwe aanvragen ingewilligd zullen.kunnen worden. Voor aankoop van biggen komen voorhands slechts in aanmerking, boeren, tuinders en landarbeiders die ook in 1943/'44 een toewijzing hebben gehad. Daarna zullen degenen volgen die in 1939/'40 nog een vaste toefrij zing en tevens in 1943/'44 een spe ciale toewijzing hebben gehad. Alle overige houders van speciale toewij zingen komen voorloopig nog niet voor aankoopvergunning in aanmer king. Het bespreken van biggen is niet geoorloofd. De fokkers zijn verplicht de biggen op "aankoopvergunning af te leveren daar ze anders gevorderd kunnen worden in welk geval slechts f 1.50 per kg. wordt betaald. De P.V.C. voor Limburg. Verkoop van te velde staande gewassen. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat het koopen en verkoopen van te velde staande gewassen verboden is. Ontheffing van dit verbod kan alleen in uitzonderlijke en speciale gevallen verleend worden door het A.Y.A. landbouwhuis Roermond, al waar aanvraagformulieren dienen te worden aangevraagd. Voorwaarde is, dat de kooper zelf reeds teler is van akkerbouwproducten en alle aange kochte producten geheel worden in geleverd, zoodat kooper hierdoor dus niet in aanmerking komt voor teelt premie of zelfverzorgingsregeling. HERZIEN STELSEL VAN INLEVERING van den OOGST. Zwaartepunt der controle verlegd naar de oogsttaxatie. De voedselvoorziening van het Nederlandsche volk rust sedert ge- ruimen tijd op de productie van eigen bodem. Naarmate de tegenwoordige omstandigheden langer duren, krijgt de productie ook van voedingsgewas sen ook met grooter moeilijkheden te kampen. Het is derhalve zaak alle krachten in te spannen om te trach ten de productie zooveel mogelijk op peil te houden. Daarnaast is het van de grootste beteekenis, dat de geteel de akkerbouwproducten ter beschik king komen van de met de zorg voor de voedselvoorziening belaste autori teiten. De oogst kan nog zoo goed zyn, als de aflevering te wensehen overlaat, komen de vruchten van den oogst niet het geheele volk ten De stand van de voedselvoorziening nu maakt het noodzakelijk alle maat regelen te treffen om de aflevering van de voor de voeding belangrijke akkerbouwproducten als granen, aard appelen, oliehoudende zaden en peul vruchten, zoo hoog mógelijk op te voeren. Het is vooral om deze reden, dat het voor den oogst 1944 geko men is tot eep herziening^van het sedert 1939 geldende stelsel van in neming van akkerbouwproducten, welk stelsel niet meer den waarborg biedt, dat de geoogste producten tot het bereikbare maximum worden afgeleverd. Tot nu toe moest de boer zijn oogst afstaan met aftrek van het kwantum dat hij als zelf verzorgingstoeslag mocht behouden. Uiteraard waren tevens hoeveelheden noodig voor zaaizaad en pootgoed. Oogsttaxatie. De te leveren hoeveelheid werd bij dorschcontrole vastgesteld. Het is echter gebleken, dat de dorschcon trole niet meer kon verhinderen, dat op vole bedrijven minder ter beschik king van de organen der voedsel- oorziening werd gesteld dan op grond der gemiddelde oogstresultaten mocht worden verwacht. Daarom is thans het zwaartepunt der controle van het dorschen verlegd naar een taxatie van den oogst. v Voortaan zal de afleveringsplicht voor ieder bedijjf mek behulp van de oogsttaxatie in kilogrammen worden bepaald. Gewassen met een gemid delde opbrengst geven voortaan den inleveringsnorm aan. De tweede voor naamste wijziging is, dat .aan den teler meer belang wordt gegeven om aan de uitvoering der maatregelen zijn algeheele medewerking te ver- leenen. De boer mag namelijk van de genoemde producten van zyn oogst de helft behouden van hetgeen hij meer levert dan zijn aanslag be draagt. Alleen van de olienoudende zaden mag niets op de bedrijven achterblijven, omdat het zelfpersen van oliehoudend zaad verlies van olie geeft Voorde helft van hetgeen meer wordt geleverd dan de verplich te hoeveelheid oliehoudende zaden, ontvangt de teler toewijzingen voor olie. Het voorrecht, dat met dezen maat regel den boer wordt toegekend, moet gezien worden als premie voor goede productie, die behalve den vastge- stelden aanslag, de helft van het meer geproduceerde ter beschikking brengt van de algemeene voorziening. Daar tegenover staat, dat ieder,'die niet aan zijn verplichtingen voldoet, streng wordt aangepakt. Om te be ginnen worden lrem alle gunsten (vergunning tot huisslachting, recht om kippen te houden, zelfverzorgers- behoud en de telerspremies) zonder vorm van proces onthouden. Wordt de aanslag niet geleverd, dan pleegt de teler bovendien een strafbaar feit waarvoor hij zich zal hebben te ver antwoorden'. Zij, die een overtreding hebben begaan, die invloed kan heb ben op den aanslag of oorzaak is. dat aan den leveringsplicht niet kan worden voldaan (onjuiste inventari satie-opgave, clandestien dorschen, frauduleus vervoer enz.) krijgen auto matisch een hooge boete opgelegd, waartegen geen beroep mogelijk is. Beoogen de wijzigingen in het sys teem van inneming der akkerbouw producten welk stelsel in principe niet gewijzigd is, de overheid hand haaft onverzwakt het recht op' den oogst allereerst opvoering van de hoeveelheden, die voor de algemeene voorziening beschikbaar komen, daar naast geeft de herziening de gelegen heid ingeslopen misbruiken en „zwar te" practijken beter te bestrijden. Geeft by verhuizing Uw ailresveranderiug op. Bij verhuizing verzuime niet de adresverandering (met tevens vermel ding van het oude adres) op te geven aan- de administatie van de kranten van de periodieken, waarop men ge abonneerd is. Doet men dit niet of niet tijdig, dan kan vertraging in de bestelling of geheele stopzetting er van het gevolg zjjn. Ook de verzeke ringsmaatschappijen dienen onmid dellijk van de adreswijziging in ken nis te worden gêsteld, onder opgaaf vooral ook van het oude adres, de soort van verzekering (dus levens-, brand-, glas-, oorlogsmolest-, ziekte-, ouderdomsverzekering, enz.) en het polisnummer. Uw eigen belang wordt met een tijdige en juiste vermelding gebaat. Oude distributiestamkaart zorgvuldig bewaren Zooals reeds is bekend gemaakt, zal de tweede distributiestamkaart bjj de uitreiking van distributie bescheiden met ingang van 12 Juni in gebruik worden gesteld. Met den meesten nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de oude distributiestamkaart en de daarbij behoortende vervolginlegvellen zeer zbrgvuldig bewaard dienen te worden. Aangezien o.a. de gegevens van de oude distributiestamkaart nog ge raadpleegd moeten worden bij de verstrekking van schoenenbonnen e.d., wordt ieder in zjjn eigen belang aan geraden het bovenstaande nauwkeu rig op te volgen. Telegrammen met verkapten gelukwenscli Telegrammen met kennelijk ver kapte gelukwenschen zullen voortaan worden geweigerd of gestuit, daar het verboden is voor gelukwenschen gebruik te maken van de Rijks telegraaf. Mussert soldaat der Duitsclie IVeermacht BÜ een invasie in Nederland. Amsterdam, 10 Juni (A.N.P.) In de openbare vergadering van de N.S.B., welke Zaterdagavond in het Concert gebouw te Amsterdam is gehouden, heeft de Leider onder groot enthou siasme van de stampvolle zaal zijn houding bepaald ingeval van een even- tueele invasie van geallieerde legers in Nederland. „Er zijn er", zoo zeide Mussert, „die zich zullen afvragen: En waar zijlt gij, Leider zijn, wanneer de invasie hier in ons land komt Staat uw auto al klaar? Ik kan zeggen, mijn kameraden, ik heb mijn besluit ge nomen. Als de invasie komt, zal ik onder alle omstandigheden inUtrecht zijn. Vanochtend heb ik een nieuwe uni form gekregen, die van vrijwillig sol daat bjj de Duitsche weermacht. Die uniform zal ik aantrekken, zoodra de invasie komt." In' zijn groote rede bracht de Leider verder hulde aan de Nederlandsche treinmachinisten en stokers, die hfi „echte Hollandsche kerels" noemde, die zich door de moeilijke omstandig heden niet laten weerhouden hun plicht te doen. Verder dankte Mus sert de Duitsche weermacht voor het feit, dat zij onze kust in staat van verdedigiflg heeft gebracht. Had zij dit niet gedaan, dan zouien onge twijfeld de legers reeds lang ons land tot oorlogstooneel, hebben gemaakt. Ten slotte wees de Leider op de trouw van'de Nederlandsche nationaal- socialisteri in Mei 1944, toen de drei ging van alle kanten toenam en er tweeduizend leden meer zijn bijge komen dan afgegaan, waarmede de vastberadenheid der nationaal-socia- listen in moeilijke oogenblikken duidelijk is geteekend. Reichsschule Valkenburg Wat zal mijn jongen worden Hij moet vooruit, maar hoe vindt hij den besten weg Waar de beste opleiding? Heeft Uw jongen bijzondere gaven, dan is de weg voor hem gebaand. Is hy gezond naar lichaam en geest, dan kan hij naar de Reichsschule in Valkenburg. Daar vraagt men niet, of zjjn ouders rijk zjjn of arm, daar vraagt men niet naar rang of stand. Flinke jongens krijgen daar de kans van hun leven. Inlichtingen geeft de Reichsschule te Valkenburg.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4