PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND 65e Jaargang No 24 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAT Zaterdag 17 Juni 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. NAAR GR00TEN VELDSLAG IN FRANKRIJK Vorige week Dinsdag, den eersten dag vari de invasie der Anglo-Ameri- kanen in Noord-Frankrijk, had de belangstelling van heel de wereld voor dit sensationeel gebeuren veel weg van een springvloed: de golven van belangstelling en sensatie klots ten tot ongekende hoogte op. De ebbe trad echter spoedig in en over 't algemeen staan we nu alweer voor een vlakken spiegel. Zonder beeld spraak: de groote massa van het publiek had zich van het verloop van een invasie een beeld als van een bliksem-actie gevormd; de Anglo- Amerikanen zouden landen, een paar dagen in den schuilkelder en de nachtmerrie van de bezetting was achter den rug! Vandaar die sensationeele belang stelling voor de eerste invasiebeiich- ten. Maar bij dat soort profeten-waar nemers van het wereldgebeuren, zakte de belangstelling al na een paar dagen en de meesten van hen interesseeren de berichten omtrent de invasie nu al maar heel matig meer. De gebeurtenissen in N.-Afrika en Italië hadden hun deze waanvoorstel ling kunnen besparen, want ook daar beantwoordde de ontwikkeling niet aan het werischbeeld van wedden schappen-verliezende voorspellers, die als inzet hadden een spoedigen afloop van den oorlog. Een paar data voor herinnering November 1942 landden de gealli eerden in Noord-Afrika. Juli 1943 zette de aanval op Sici lië in. Sept. 1943 landden zij bjj Salerno. Mei 1944 trokken zij het prijsge geven Rome binnen. Of wij daarmee zeggen willen, dat de invasie in West-Europa ook weer een proces van jaren wordt Geenszins, daarvoor zijn de omstan digheden te zeer gewijzigd en hebben beide machten zich te zeer ingesteld, om dit jaar den beslissenden slag te leveren, die ons naar het einde van den oorlog moet voeren. Keeren we nu naar het invasie uitgangspunt terug. Op 24 April men lette op den datum werd van deskundige mi litaire zijde een beschouwing gegeven over het thema eener invasie. Daarin heette het o.m.: De geallieerden zullen alles op alles moeten zetten voor een frontalen aanval op het hart van het Atlan tisch bolwerk tusschen Cherbourg en Duinkerken. Daar liggen, zoo ging deze beschou wing verder, dicht onder de Engel- sche kust de groote havens, waar zij niet buiten kunnen. Daarachter ligt een terrein, dat bij uitstek geschikt is voor den grooten slag tegen de Duitsche strijdkrachten, waarvan zij zelf wel niet zullen aannemen, dat zij dit of zoo kunnen vermijden. En bovenal; daar ligt de strategisch kortste weg naar het uiteinde van den eigenlijken Westwall, die op den Rijn is gebaseerd en ten Noorden van dit punt, waar deze rivier ons land binnenstroomt, overgaat in een systeem van versterkingen, dat oïn geografische rodenen een heel wat minder geduchte hindernis vormt dan „de Siegfriedlijn" om de En- gelsche benaming te gebruiken tusschen Emmerich en Bazel. Volgens deze beschouwing moet de invasie-inval zich dus uiteindelijk richten naarhet Noordelijk einde van den Westwal, in de richting Em merik. Dit even ter orienteering. Intusschen staat de invasie pas in haar ontwikkelingsstadium. Wjj drukken op de achterpagina van dit blad een kaartje af van het gebied, waarin zich thans de strijd afspeelt en raden den lezer aan, dit te bewaren, daar men hierop nog wel eenigen tijd de krygsgebeurte- nissen zal kunnen volgen. De invasie aldus de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben biedt den toestand van een beeld, dat een gelijkwaardige plaats inneemt in de rij van verras singen, die deze tweede wereldoorlog tot dusver bood. De Duitsche leiding heeft, steunend op den Atlantischen wal, bereikt dat gene wat als een absolute voorwaarde voor 't succesvolle doorstaan van de eerste phase, nl. de phase van het zuiver verdedigen, moet worden be schouwd. Zij heeft bereikt, dat de vijand zonder noemenswaardige mo gelijkheden om zich te ontplooien meer troepen en materiaal in den strijd moest werpen dan door hem ook maar by benadering kan zijn aangenomen. Zij heeft de eerste phase van de invasie voor Eisenhower ge plaatst onder dusdanige belastende voorteekenen, dat men reeds thans met recht kan vragen, of een derge lijk gebruik van krachten reeds tydens de voorronde niet zijn invloed zal doen gelden op de andere operaties, waarvan die aan de kust van Nor- mandië maar een onderdeel is. De vraag, die eenieder bezighoudt is deze: Waar en wanneer zal de be slissende slag geleverd worden? De oorlogscorrespondent Wolfgang Körber zendt het DNB een beschou wing, 'waarin hij schrijft, dat het eerste stadium der invasie een om vang heeft aangenomen, die reeds thans te kennen geeft, dat in Frank rijk de hardste worsteling van dezen oorlog, doch vooral de meest beslis sende, tot ontwikkeling zal komen. Deze beslissing zal in laatste in stantie niet aan de kust zelf, onder het vuur van overmachtige vijande lijke vloten vallen, maar diep het land in tydens een grooten veldslag. Körber wyst vervolgens op de ge slaagde functie als golfbreker van den Atlantischen muur en op de groote verliezen, die den aanvaller zijn toegebracht, waardoor hij ge dwongen was meedoogenloos men- schen en materiaal in den strijd te werpen, zoodat het concentratiegebied in Zuid-Engeland met als voornaamste vertrekhavens Portsmouth, Sout hampton, Poole en Weymouth thans zoo goed als leeggeloopen is. Het kenmerkendste element van den invasieslag is het geweldige gebruik van luchtstrijdkrachten, die als „vliegende artillerie" met het trommelvuur der bommen en boord- wapens het terrein voor den storm loop der landtroepen moeten voor bereiden. De luchtmacht, waarvan de En- gelschen en Amerikanen gebruik maken, is de meest omvangrijke luchtstrijdkracht, die ooit in een strjjd gebruikt werd. Desondanks is hun een beslissende verstoring van den Duitschen aanvoer van troepen en materiaal niet gelukt. Voortgaande maakt Korber er melding van, dat op verschillende brandpunten van den slag Duitsche valschermjagers verbitterden strijd leveren met den vjjanl. De stryd, dien de Duitsche troe pen in Normandië te leveren heb ben, zoo besluit de oorlogscorres pondent, zal de verbitterdste wor steling van dezen oorlog worden. Reeds thans draagt hij de kenteeke- nen der historische beslissingen. De Engelschen en Amerikanen zijn den slag ingegaan met een waarlijk gigantisch gebruik van menschenen materiaal. Zij hebben het beste ma teriaal van twee wereldrijken opge stapeld om het in den grooten strijd te werpen, waarin zy de beslissing hopen te bevechten. Tegenover hen staat de Duitsche soldaat njet zijn vertrouwen in de overwinning en met voortreffelijke wapens uitgerust. Tan het Oostelijk front wordt gemeld, dat de Duitsche luchtverkenning op verscheidene punten aanzienlijke troepenconcen traties van de bolsjewisten heeft waargenomen en welaan den be nedenloop van den Dnjestr, tusschen Brody en Tarnopol en by Gomel. Den voornaamsten stoot van het Sovjet-zomeroffensief zal men nog altjjd in het Zuiden moeten ver wachten, waar, in weerwil van het uiteenslaan der bolsjewistische strijdkrachten ten Noorden van Jas sy, nog talrijke pantser- en gemoto riseerde formaties staan, om over den beneden-Dnjestr in Zuidweste Ujke richting, en uit het gebied van Brody-Tarnopol naar Lemberg aan te vallen. Uitreiking toeslagkaarten. By de uitreiking van do nieuwe bonkaarten en toeslagkaarten 8ste periode '44 van 11 Juni tot en met 8 Juli 1944 reiken de distributie diensten ook toeslagkaarten L 408 uit. Bedoelde toeslagkaarten hebben een geldigheidsduur van 9 Juli tot 30 Sept. a.s. By de uitreiking vag deze toeslagkaarten wordt bon R Oo van de toeslagkaart L 405 ingeno men. Tevens wordt in het vakje 408c van de tweede distributiestamkaart een diagonaal kruis geplaatst. 9 doodvonnissen voltrokken. Naar de Höhere SS, und Polizei- führer „Nordwest" bekend maakt, heeft het Polizeistandgericht in Am sterdam de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. Den beeldhouwer Gerrit v. d. Veen, uit Amsterdam, geb. 26.11.1902 2. Den onderwijzer Paul Guermon- prez, geb. 28.12.1908, zonder vaste woonplaats. 3. Den beeldhouwer Johan Limpers uit Amsterdam, geb. 2.8.1915. 4. Den danser Karei Pekelharing, geb. 6.4.1909, zonder vaste woonplaats. Nog zijnterdood veroordeeld: Joeke Andrae te Ferwerd, 25 jaar, Heinrich Mülbauer, 27 jaar, Theodor van Niel, Sipke Tiestra,40 jaar en Jan Ludwig 30 jaren. Zij waren allen in 't bezit van verboden wapenen. Wederopbouw te Nijmegen. Naar men verneemt is toestem ming verkregen tot het bouwen van 33 semi-permanente winkelhuisjes en een restaurant op het Mariënburg- plein te Nijmegen. Deze winkelhuisjes zijn voornamelijk bestemd voor de vestiging van noodzakelijk geachte middenstandsbedryven. Uitstappen „via alle deuren" De Nederlandsche Spoorwegen heb ben besloten aan het gedrang by de treinen een einde te maken, door een nieuwe bepaling te creëeeren, die aldus lezen wij op het mededeelingen- bord op het Centraal Station te Ut recht inhoudt, dat men eerst dan een trein mag betreden, wanneer alle reizigers, die den trein willen ver laten, „via alle deuren" zijn uitge stapt. De bestrijding van onkruiden. In korten tijd kunnen allerlei on kruiden de groenten en aardappelen van uw tuin overwoekeren. Jonge, teere gewassen worden er door ver drongen en verstikt. Bovendien ont trekken nog extra plantenvoedsel aan den grond en zy kunnen ook oorzaak zijn van de aanwezigheid van onge dierte en aantasting door ziekten. Om al dit kwaad te voorkomen, behoort uw moestuin geregeld te worden geschoffeld en gewied. Hoe grondiger uw tuin van onkruiden ge zuiverd blijft, des te beter kunnen zich de aardappelen, bladgroenten, peulvruchten, knolgewassen en andere producten ontwikkelen en des te ruimer kan de opbrengst er van zyn. Daarom behoort de onkruidbestry- ding wel tot de belangrijkste tuin- werkzaamheden. De gewassen, welke oprijen staan, worden geschoffeld of geharkt. Men dit by voorkeur bij droog, zonnig weer. De afgeschoftelde onkruiden worden dan het snelst onschadelijk. Men zorge er voor, dat deboonen en aardappelen volkomen zuiver van onkruiden zyn, anders loopt men ge vaar, dat deze in Juni het geheele veld gaan bedekken. Want later kan men ze niet meer schoffelen. Ook uit het oogpunt van instand houding van de losheid van den bovengrond verdiend geregeld aanbe veling. De lucht kan daardoor beter Rij onze vrijwilligers. Nauwkeurig worden de bewegin gen van een vyand vastgesteld. (SS P.K. Kristoferitsch O/H Ps) in den grond doordringen. By gewassen zooals mais, die een uitgebreid wortelstelsel dicht onder de oppervlakte vormen, moet men des zomers niet te dicht om den stam en ook niet te diep schoffelen. Wor telen en andere gewassen, -welke breedwerpig of dicht op rijen worden gezaaid, worden gewied als het on kruid nog klein is. Nimmor wachte men totdat het reeds groot is ge worden. Kweekgewassen worden met den wortelstok uit den grond getrok ken en vernietigd. Stelt dit werk niet uit; doet het zoo spoedig mogelijk. De opbrengst van uw tuin is er mede gebaat. DE HOOIOOGST NADERT. De hooioogst staat weer voor de deur, vroeger een van de drukste perioden van het seizoen. Het gebeurt helaas maar al te vaak, dat 't hooi niet goed wordt gewonnen ei. dat daardoor de voederwaarde maar be trekkelijk gering is. Dat is jammer, want het kan zoo anders zyn. Goed hooi is 'n waardevol product voor het vee. Daarom moet de opzet by de hooiwinning niet zijn eey zoo groot mogelijke massa buikvulling te winnen, maar liever wat minder massa, doch deze dan ook met een hoog gehalte aan verteerbaar eiwit achtige stoffen. Daar moeten wy bij den hooioogst wel degelijk op letten. De melkproductie van het vee in den winter wordt sterk beinvloed door het eiwitgehalte van het hooi, vooral wanneer het hooi een voornaam aan deel van het rantsoen vormt. Tijdstip van maaien. Om nu hooi te winnen met een hoog eiwitgehalte, moet men de sa menstelling van 't gras weten in de verschillende groeiperioden. Uitvoe rige onderzoekingen zyn in den loop der jaren hierover verricht. Wanneer men het gras maait kort voor den bloei, kan men bij een goede behan deling hooi winnen met een gehalte van 11 a 12 procent ruweiwit. Wan neer men maait op het tijdstip, dat de hoofdmassa in bloei staat, heeft het daarvan verkregen hooi een ruw- eiwitgehalte van ongeveer 90 procent. Maait men nog later, dan daalt het eiwitgehalte nog meer. Als wjj dit weten, dan is ie keuze van het tijdstip van maaien betrek kelijk eenvoudig. Gaat het vooral om een hoogwaardig product, dan maaien wjj kort voor den bloei. Is ook de massa van beteekenis, dan kunnen wy iets later maaien, wanneer het gras in bloei staat. Wy kunnen dan toch ook nog een prodiuff winnen met een redelijk goed eiwitgehalte en krygen tevens wat meer massa. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 18 JUNI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men "fcich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon tëi

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1