BINNENLAND INGEZONDEN. Voetbalwedstrijden op het Jan Hensenpark. Een ieder kan tegenwoordig na schooltijd en op vrye dagen de jeugd van Venray zien voetballen in het Jan Hensenpark. 'n Park is eigenlijk wel niet meer te zien, maar het heeft nu eenmaal de naam. Van het eens zoo mooi beplante en afgerasterde plantsoen is niets meer over dan een kaal voetbalveld met een enkele treurwilg en een kuil die bjjna gedempt is. De wallen van genoemde kuil zijn geheel uitgegra ven en zullen in het brein van de jeugd waarschijnlijk dienst doen als duibootbases. Wanneer men het Jan Hensenpark met het Mgr. Wijn hoven park ver gelijkt dan slaat men van verbazing de handen ineen. In het laatste is alles schitterend beplant, bloeien zelfs bloemen, een enkele bank noodigt daar tot rusten uit. En dit alles was ook eens in het Jan Hensenpark. Is het nu niet de tijd: dat de onderwijzers straffen uit- deelen aan die vernielers van Ven- ray's schoon, dat de ouders hun kin deren het park verbieden, dat de politie de baldadige jeugd enkele verbalen maakt die de schrik er in houden. Dan zou misschien ook nog eens de mogelijkheid bestaan, dat V.V.V. of het Gemeente-bestuur stap pen doen om het plantsoen weer in zijn vroegere toestand te herstellen. Kortom: aan de vernielzucht van Yenray's jeugd, ook op ander gebied, moet een einde gemaakt worden. Niet goedschiks dan maar kwaad schiks. Vele Venrayers zullen dit met mij eens zijn. D.C. Overvallen op leden van de Landwacht. In den nacht van 20 op 21 Mei '44 zijn te Berkhout zijn bij het opbren gen van personen, de leden van de landwacht: Boeke Braaksma, geb. 8- 4-1900 en Arie Groot, geb. 2-10-1898 door tot dusver onbekend gebleven personen doodgeschoten- Op 1 Juni -44 werden bij de con trole van persoonsbewijzen te West blokker eveneens twee leden van de landwacht doodgeschoten en een ge wond. De vermoorden zijn: Cornelis Molenaar, geb. 10-12-17, fruitkweeker te Blokker en Gerard Renooy, geb 12-6-15, transportarbei der te Zaag. Bij het beantwoorden der schoten werd een der terroristen zwaar gewond. Door zijn kameraden werd hij met een schot in het hoofd gedood. Het betreft hier een inwoner uit Berkhout. Gewond werd het lid van de landwacht H. de Vos. Op 2 Juni werd de landwachter L. Tubergen,geb. 19-8-08 te Amsterdam voor zfjn woning door een onbeken den dader door drie schoten ver wond. Er bestaat geen levensgevaar. 22 doodvonnissen voltrokken. De Höhere SS- und' Polizeifiihrer „Nordwest" maakt bekend: Het Polteeistandgericht 's-Herto- genbosch heeft de volgende Neder landers ter dood veroordeeld 1. Den gemeente-ambtenaar Jan Hageman te Eibergen, geb. 9-5-95; 2. Den fotograaf Hendrik Heinen te Eibergen, geb. 28-11-14; 3.- Den wachtm. derjmarech. Corn. Poulfe te Varsseveld, geb. 5-7-19; 4. Den douanebeambte Gerrit Klei- sen te Zundert, geb. 9-9-17. 5. Denloondorscher Johannes Son deren te Lintvelde, geb. 9-7-12; 6. Den wagenmaker Theodorus Sonderen te Lintvelde, geb. 9-7-13; 7. Den smid Hermanus Mom te Eibergen, geb. 11-4-20; 8. Den manufaeturier Hendrik Krui- zings te Nede, geb. 13-10-21; 9. Den landbouwer Willem Ro- haan te Nede geb. 26-10-21; 10. Den kunstschilder Carel Ver schuur te Wageningen; 11. Den opperwachtm. dermarech. Teunis Wortman te Nede geb. 27-11-11; 12. Den wachtm. der mareeh. Her manus Blauwgeers te Lichtenvoorde, geb. 22-6-18; 13. Den landbouwer Hendrik Wig- gers te Dale, geb. 29-12-86; 14. Den hotelhouder JacobusWest- land te Wageningen; 15. Den bioscoopeigenaar Willem Westland te Wageningen. Al deze veroordeelden behoorden tot of steunden geheime groepen, die in de provincie Gelderland, vooral in den Achterhoek, gevormd zijn om distributiekantoren te overvallen, moordaanslagen op Nederlandsche politié-ambtenaren en andersdenken de Nederlanders uit te voeren, wape nen voor illegale doeleinden te ver schaffen, spionnage te verrichten en den vijand te begunstigen. Voorts heeft het Polizeistandgericht te 's-Hertogenbosch de volgende Ne derlanders ter dood veroordeeld: 1. Den gemeente-ambtenaar Markus Assies te Assen, geb. 26-1-19; 2. Den gemeente-ambtenaar Albert Rozema te Hoogeveen, geb. 29-3-14; 3. Den postbeambte Hendrik Raat uit Hoogeveen, geb. 21-7-20; 4. Den gemeente-ambtenaar Wiep- ke van der Zee te Oosterhesselen, geb. 6-5-18; 5. Den distributie-ambtenaar Mar- tinus Vethte Papendrecht,geb.30-5-20; 6. Den tuinman Albert van der Ziel te Zandeweer, geb. 12-7-22; 7. Den tooneelspeler Henry Ees te Den Haag, geb. 12-7-22; 8. Den verzekeringsagent Christi- aan Diemei te Leiden, geb. 9-5-14; 9. Den meubelmaker Adnaan de Rijks te Gouda, geb. 6-5-21. Deze veroordeelden hebben in aan zienlijke mate verzetsorganisaties gesteund. Zij hebben deels zelf deel genomen aan overvallen op distribu tiekantoren, postkantoren en andere openbare instellingen. Teekenend is een overval op een particuliere bouwondernemidg, waar. bij de loongelden voor Nederlandsche arbeiders zijn geroofd. Een deel dei- daders is in het bezit van wapenen geweest. Tegen 22 veroordeelden is het vonnis voltrokken. Twee veroordeel den zijn voorgedragen voor begena diging. De „botertrein" weer gecontroleerd. Zaterdagmorgen is de z.g. boter trein een bijnaam, welke de trein van Eindhoven, die over Venlo naar Duitschland gaat, heeft gekregen, om dat daarmee zooveel gesmokkeld werd opnieuvv en weer onverwacht gecontroleerd. Wederom werden de reizigers zon der uitzondering gedwongen in een anderen, gereedstaanden trein over te stappen, zoodat hun reis geen be langrijke vertraging ondervond. Wel werden reizigers gevisiteerd en daar bij zjjn 9 kilo boter in beslagge nomen. De wijze waarop in de coupé's en onder de wagons bergplaatsen waren gemaakt, bleken verbluffend; behalve natuurlijk aclVer banken en bekleeding, werd smokkelwaar ge vonden o.a. achter de bordjes met „verboden te rooken"; in de houten wanden waren gleuven uitgehold, waarin pakjes boter waren verbor gen. Zelfs ontdekte men boter onder een dubbelen vloer van den spoor wagen, zoodat de smokkelaars wel ruimschoots den tijd hebben gehad om „hun trein" in te richten. In totaal werd ditmaal 103 pond boter en 4 pond kaas uit dezen trein gehaald. Al deze goederen zijn via den Voedselcommissaris over eenige ziekenhuizen verdeeld. Doodgevallen, Bij het uithalen van een ekster nest viel de 18-jarige Peeters te Hoensbroek uit een boom. De onge lukkige was op slag dood. Verplichte aangifte bij vinden van vliegtuigen en onderdeelen e.d. De Rijkscommissaris heeft blij kens het heden verschenen verorde ningenblad een verordening uit gevaardigd, waarvan artikel 1 aldus luidt: Hij, die vliegtuigen, onderdeelen of apparaten van vliegtuigen dan wel uit vliegtuigen neergeworpen voorwerpen, van welken aard ook, vindt, is verplicht deze onaangeraakt te laten liggen en van de vondst on verwijld aangifte te doen by de dichtstby zynde instantie, van de Duitsche politie of bij de 'dichtstby zijnde Duitsche militaire instantie. De aangifte kan ook geschieden by den dichtstby zynden burgemeester of bij de dichtstby zijnde instantie van Nederlandsche politie of van de marechaussee, deze zenden de aan gifte onverwijld door aan de dichtst- zjjnde in het eerste lid genoemde Duitsche instantie. Artikel 2: Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 1 dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens andere voor schriften een zwaardere straf is ver beurd, gestraft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijftien jaren, gevange nisstraf van ten hoogste vyf jaren of met geldboete tot een onbeperkt bedrag. Naast de vrijheidsstraf kan telkens ook een geldboete worden opgelegd. De bij lid 1 strafbaar gestelde leiten zijn strafbare feiten, als bedoeld in artikel 2 lid 2 der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rech terlijke macht voor strafzaken, zooals deze werd gewijzigd bij verordening no. 50-1943. Deze verordening is in werking getredén op 2 Juni 1944. Verbod ondersteuning van krijgsgevangenen Verordeningenblad no. 8 bevat een verordening van den Rijkscommis saris betreffende het verbod tot on dersteuning van krijgsgevangenen of onderdanen van vijandelijke sta ten. In artikel 1 is bepaald: „Hij, die leden van de voormalige Ne derlandsche weermacht, die zich aan de krijgsgevangenschap hebben ont trokken, dan wel ontvluchte of niet in het bezit van een bewijs van vrij lating of verlof zijnde krijgsgevange nen onderdak verschaft, verbergt of hén op andere wyze. behulpzaam is, wördt, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met tuchthuis straf van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijftien jaren of met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. In ernstige gevallen kan de doodstraf worden 'opgelegd. Op gelijke wyze wordt gestraft hij die op geloofwaardige wijze kennis kry'gt van het feit, dat leden van de weermacht van een met Duitschland oorlogvoerende mogendheid buiten gesloten troepenverband in uniform of in burgerkleeding of dat andere personen, die gedurende den oorlog in strijd met de bestaande voorschrif ten uit het vijandelijke buitenland in het bezette Nederlandsche gebied ziin gekomen, hier verblijf houden en nalaat hiervan onverwijld bjj de dichtstbij zijnde instantie van de politie of de dichtstbij zijnde militaire instantie aangifte te doen. De strafbaar gestelde feiten zijn die, als bedoeld in artikel 2, lid 2 der verordening no. 52/1940 betref fende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze werd ge wijzigd bij verordening no. 50/1943. Deze verordening is in werking getreden op 2 Juni 1944. Rubber-conservenglasringen Ingevolge een besdbikking in de Staatscourant van 1 Juni 1944 is het verkoopen en afleveren van rubber- conservenglasringen met lip aan groot- en kleinhandelaren verboden. Omtrent de voorwaarden, waaronder vergun ningen van dit verkoop- en afleve ringsverbod zullen worden verleend, zullen nadere berichten volgen. Kruidenierswinkel vijf jaar gesloten. De kruidenitrster G- van Leeuwen, Akkerstraat 43 te Tilburg, leverde haar klanten levensmiddelen op bon nen, die nog niet waren bekend ge maakt, waarvoor zjj de distributie kaart in pand nam. "Was de kaart eenmaal afgegeven en deklant geheel aan de willekeurvan de winkelierster overgeleverd, dan begon deze door het berekenen van veel te hooge prijzen flink aan haar te verdienen. De winkel is vijf jaren gesloten en voorts heeft de Bossche inspecteur voor de Prysbeheersching haar tot een boete van f 20.000 veroordeeld en haar ook den kruideniershandel voor den tyd van vijf jaren verboden. Maximum snelheid. Het art. 43ter van het Motor- en Rijwielreglement is in dier voege gewijzigd, dat met ingang van 16 Mei 1944 voor motorrijtuigen en aan hangwagens de volgende maximum snelheden zijn vastgesteld; 30 km per uur, indien één of meer wielen zjjn voorzien van luchtbanden van een grootere maat dan 9.75 x 24 hetzij van luchtbanden van overeenkomstig draagvermogen (hieronder vallen banden, grooter dan de maten 270 x 20 of 40 x 3.5); 35 kyi per uur, indien één of meer wielen zijn voorzien van luchtbanden van de maat 7.50 x 20 of grooter, hetzij van luchtbanden van overeenkomstig draagvermogen (hieronder vallen banden van de maat 32 x 6.5 of grooter): 50 km. per uur, indien het voertuig geen personenauto is en een of meer wie len zijn voorzien van de maat 6.00 x 20 of grooter, hetzij van luchtban- Gedecoreerd Toen hij voor de eerste maal het uniform der Waffen H aanhad, stapte hij trotsch als een pauw door de straten. Hij vertrok naar het front en kwam gedecoreerd terug. Nu was hij niet langer zoo maar een doodgewoon soldaat. Wat was hij trotsch op zijn onder scheiding - en met recht Doe als hij: maak iets van Uw leven! Vul onderstaande bon in. U ontvangt dan nadere in lichtingen. naam- adres WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag. den van overeenkomstig draagver mogen (hieronder vallen banden van de maten 15 x 50, 30 x 5 tt, 160 x 18, 835 x 135 en cd-14 of grooter). De snelheidsbeperking dient op de voor- en achterzijde van het motor rijtuig c.q. op de achterzijde van den aanhangwagen te worden aangegeven in zwarte 6 c.m. hooge cijfers en letters op een rond wit bord met een middellijn van 24 cm. waarop een roode band ter breedte van 3 cm. terwijl zij na 20 Augustus 1944 even eens in het eventueel voor het be trokken voertuig afgegeven inschrjj- vingsbewijs moet zijn aangeteekend. In verband hiermede noodigt de hoofdingenieur van den Rijkswater staat belanghebbenden uit de daar voor in aanmerking komende inschry- vingsbewyzen bjj zijn bureau B.I.M.A. Juliana van Stolberglaan 14 te 's Gra- venhage, in te zenden teneinde van de voorgeschreven aanteekening te worden voorzien. WAARSCHUWING. Voorzichtig met projectielen. Ondanks alle, afschrikwekkende voorbeelden blijven er- nog steeds onvoorzichtigen, die op roekelooze wyze omgaan met gevonden projec tielen. Zoo vond thans te Someren de 21jarige boerenknecht P. tijdens zijn grondwerkzaamheden een verroest projectiel, waarschijnlijk een granaat van een houwitser uit de oorlogs dagen van Mei 1940. P. beproefde zijn krachten op dit projectiel met behulp van een beitel, waarop een ontploffing volgde. De 19jarige V., die in de nabijheid stond, werd op slag gedood. P. werd zwaar gewond aan handen en gelaat, terwijl nog twee andere jongens lichte verwon dingen opliepen. Nadat eerste hulp was verleend, werden de drie gewonden overge bracht naar het ziekenhuis te Hel mond, waar P. een hand moest worden geamputeerd. Zweden verdrong Nederland als rijwielland van de eerste plaats. Uit de jongste statistische cijfers blijkt, dat in verhouding tot het aantal inwoners, Zweden 't grootste aantal rijwielen telt, waardoor dit land thans de eerste plaats in de wereld inneemt als rijwielland, tei- wijl voor den oorlog Nederland en Denemarken de eerste plaats hadden ingenomen. Zweden telt een rijwiel op iedere twee inwoners. De vluchtkoffer. Wat gaat er in den vluchtkoffer? Voor ieder der huisgenooten een stel ondergoed, de familiepapieren, distributiebescheiden, polissen, het spaarbankboekje, geld, sieraden, kostbaarheden, zeep, toiletartikelen, een of meer handdoeken, messen, lepels en vorken.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4