WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws* HET RISICO HER INVASIE. Lucktterreur boven België en Frankrijk. OORLOG EN MISDAAD. ZONDAGSDIENST. Dr. YERCAUTEREN. Nieuwe reisgids der Ned. Spoorwegen 65e Jaargang No 22 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 3 Juni 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Invasie I Dat begrip beheerscht nog steeds al het denken en doen van een groot deel der menschheid in de kampen van beide strijdende par tijen. En in dat van de landen, die naar menschelijke berekening een goede kans maken, om bij een inval in het Westen strydtooneel te wor den- Dr. Göbbels maakt het risico dei- invasie tot onderwerp van zijn ar tikel in „Das Reich". Wij ontleenen daaraan het volgende: De termijn, die door deAnglo-Ame- rikaansche oorlogsleiding is vastge steld voor de invasie in het Westen van het Europeesche continent komt naderbij. Gelijktijdig echter neemt ook in Engeland en in de Vereenig- de Staten de bezorgdheid toe, die men ten aanzien van dit riskante militaire avontuur gevoelt. Men ziet duidelijk in, vooral na de ervaringen in Italië, dat men niet staat voor een wandeling naar Berlijn. De enor me voorbereidingen, die het Duitsche Rijk heeft getroffen voor eigen ver dediging en voor die van het wereld deel, kunnen ook den vijanden in 't Westen niet verborgen gebleven zijn. Niet voor mets vallen eskaders Brit- scli6 en Amerikaansche bommen werpers bijna eiken dag en bijna iederen nacht de Duitsche verster kingen aan de kust van den Atlan- tischen Oceaan aan. Waarschijnlijk denkt de Anglo- Amerikaansche oorlogsleiding haar troepen de zware proef, die hun nu wacht, eenigszins te verlichten. Wij verraden geen militair geheim, wan neer wij hun mededeelen^ dat deze aanvallen uit de lucht ons weinig zorg en nog minder pjjn bezorgen. Wij hebben er rekening mee gehou den en ons er tijdig op voorbereid. Zij hebben voor den vyand weinig nut en veroorzaken aan onzen kant slechts geringe schade. Het risico echter, dat gepaard zal gaan aan een Engelsch-Amerikaansche invasie in het Westen, blijft hetzelfde. Desondanks moeten Churchill en Roosevelt, zooals de zaken staan, door den zuren appel heenbijten. Zjj hadden zich weliswaar het ver der verloop van den oorlog zoodanig voorgesteld, dat het roode leger door de Duitsche Weermacht en de Duit sche Weermacht door het roode leger zouden doodbloeden eh dat aldus de buit, Europa, den Anglo-Amerikanen om zoo te zeggen zonder strijd in den schoot zou vallen. Doch nu Sta lin zich bij zy'n oorlogvoering zelf standig heeft gemaakt is ook deze naïeve illusie vergaan. Uit dezen oorlog zullen slechts die volken als overwinnaars te voor- schijn komen, die hem thans strijdend doorstaan, niet zij, die hem afwach tend aan zich laten voorbijgaan. Engeland en de Vereenigde Staten moeten aantreden voor hun zwaar- sten gang en wel in een stadium van den oorlog, dat vol gevaren is en waarin een stap naast den weg van het succes direct naar den afgrond kan leiden. Hoe kritieker het oogenblik is, des te riskanter zullen de maatre gelen der militaire en politieke oor logsleiding zy'n. Het is zeer goed mogelijk, dat het oogenblik nadert, waarop een enkel gram de weeg schaal der overwinning definitief naar Duitsche zijde laat doorslaan. Dat weten onze vrienden en dat weten onze vijanden. Vele tot oordeelen bevoegde waar nemers achten de komende vijande lijke invasie in het Westen een kritiek kruispunt in dezen oorlog. Zonder ons onder de proféten te mengen, zijn ook wij van meening, dat een dergelijke actie hot alge- meene beeld van den oorlog in be trekkelijk korten tijd volkomen zou kunnen veranderen, en wel omdat aldus voor de eerste maal het Wes ten weder actief in het verloop van den oorlog zou ingrijpen. Niemand kan met zekerheid voor spellen met welk succes dat zal ge schieden. Men kan slechts uit zekere voorvallen en gebeurtenissen aan andore fronten in Europa, waar Duitsche soldaten strijden tegen Britten en Amerikanen, gevolgtrek kingen "maken. Deze zijn voor den vijand niet bepaald opwekkend. Wij benijden de Amerikanen niet om het risico dat zij moeten aan vaarden bij een groot-opgezette invasie, die waarschijnlijk voor hen alles zal beslissen. Yan de fronten is te melden, dat in Duitsche militaire kringen aan 't Oostfront weldra nieuwe groote gevechtshandelingen worden verwacht. De felle gevechten in enkele sectoren vormen daarvan de vuoiloopers. Ondanks de zware ver liezen der bolsjewisten in den win- terslag verwacht men, dat zij nog maals alles, op alles zullen zetten om te trachten de Duitschers een verpletterende nederlaag toe te brengen en een strategische door braak door het afweerfront te for- ceeren. Men verwacht echter, dat Duitsche voorbereidingen zoodanig zyn, dat men ook in de nieuwe fase van het roode offensief tegen de doorbraak pogingen opgewassen zal zyn. Dé Duitsche afweertactiek van de laatste stadia van den veldtocht zal ge handhaafd blijven. Het rood9 leger zal ook in den aanstaanden veldslag aldus de voorspellingen van de Duitsche militaire deskundigen de terreinwinsten met zeer zware verliezen moeten betalen en de operatieve doelen niet kunnen be reiken. Dinsdag zijn verschillende wijken van Groot-Brussel door de Anglo- Amerikaansche luchtmacht zwaar gebombardeerd. In den loop van Dinsdag is te Antwerpen een reizigerstrein van groote hoogte aangevallen. Denzelfden dag is een voorstad van Reims hevig gebombardeerd. Ook het centrum der stad Rouaan werd in drie opeenvolgende golven uit zeer groote hoogte gebombar deerd. Eenzelfde lot onderging de stad Nantes. Uit Yichy wordt gemeld In de laatste drie dagen is de Anglo- Amerikaansche bomterreur op Zuid- Frankryk in hevigheid toegenomen. In de zeven aangevallen steden zyn tot dusverre ruim 5000 dooden en ruim 6000 gewonden geteld. Dr. Göbbels schreef een artikel in de „Yölk. Beobachter" over de vijan delijke luchterreur. Hij zegt daarin o.m. „Yan geen enkele zyde wordt nog betwist, dat de vijandelijke luchter- reur vrywel uitsluitend gericht is op het breken van het moreel der Duitsche burgerbevolking. De vyand voert oorlog tegen weerloozen, in hoofdzaak tegen vrouwen en kin deren, om daardoor de mannen van ons land tot toegeven te dwingen. Men behoeft slechts in Duitschland of in het bezette gebied een vaak gebombardeerde stad te bezoeken, om onomstootelijk vast te kunnen stel len, dat ons oorlogspotentieel door de vijandelijke luchterreur misschien voor 1 procent wordt getroffen, ter wijl de overige 90 procent op civiele doelen terecht komen. Onze vyanden verhelen hun bedoel ingen ook in het geheel niet meer Reeds in 1930 schreef de Engelsche luchtvaartdeskundige Spaight in zijn boek „Airpower and the Cities" „Legt de groote steden in puin en ge zult den wil tot oorlogvoeren ver nielen". In deze tendentie der Brit- sche oorlogvoering is sindsdien niets veranderd. De „News Cronicle" schreef Naar Oost en West, naar Noord en Zuid Gaat Neerland's jeugd het zeegat uil, Aan roer, geschut en aan machine J Doet zij haar plicht hij de Marine, En strijdt, naast Duitsche kameraden Steeds onoersaagd en vastberaden Voor vrijheid op de wereldzee Talm dus niet langer, maar strijd mee! Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Piompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende -Meldestellen in Nederland. „Wy zyn er voor, elk levend wezen in Duitschland uit te roeien, man, vrouw, 'kind, vogel en insect. Wjj zouden geen grashalm laten groeien." De Amerikaansche publicisten zyn niet minder robuust. Een hunner eerste woordvoerders, Raymond Clap- per, schryft met zichtbaar welbeha gen: „Teireur en brutaliteit zijn de beste zyden van den luchtoorlog." Dr. Göbbels vervolgt» „Wy hebben er tot dusverre van afgezien de laag- hartigste dezer uitlatingen, die in hun geheel eenvoudig een oproep tot moord op vrouwen en kinderen vor men, ter kennis van het Duitsche volk te brengen, daaj wy moesten vreezen, dat het met het oog op dit cynisme tot eigen richting zou over gaan en de uit de neergeschoten vijandelijke vliegtuigen springende piloten met gelijke munt zou betalen. Intusschen echter zyn de Anglo-Ame- rikaansche tereurvliegers er de laatste weken toe overgegaan, de Duitsche burgerbevolking openlijk en zonder het minste respect voor de interna tionale oorlogs wetten aan te vallen, met de boordwapens te beschieten en in koelen bloede te vermoorden. Dit heeft niets meer met oorlog uit staande, dit is eenvoudig moord. De Anglo-Amerikaansche "piloten plaat sen zich door een dergelijke misda dige gevechtsmethode buiten alle internationale oorlogswetten. Zondag j.l. b.v. werden, om slechts een voor beeld van de duizend te nemen, op het platteland in Saksen groepen spelende kinderen met boordwapens beschoten, waardoor een aanzienlijk aantal kinderen werd getroffen. Niemand zal zich erovér verwonde ren, dat zich in zoo een geval van de bevolking een razende woede meester maakt. Slechts met hulp van de gewapende macht kan het leven van neergeschoten piloten gespaard worden. Wie heeft hier gelijk, de moordenaars, die na hun laffe wan daden nog eên humane behandeling van de zyde hunner slachtoffers ver wachten, of de slachtoffers, die zich te weer willen stellen Deze vraag is niet moeilijk te beantwoorden. In elk geval zou het teveel van ons gevergd zyn, als men van ons verlangde, dat wy Duitsche soldaten beschikbaar zouden stellen voor de bescherming van kindermoordenaars, tegen wie de door razende woede aangegrepen ouders zelfverdediging willen toepassen. Als de Engelschen en Amerikanen, zooals zij immers zelf zeggen, ons als lastige stammen van inboorlingen willen beschouwen en behandelen, is het onze zaak, of wy ons dat laten welgevallen. Het lijkt ons nauwelijks nog mogelyk en duldbaar. Duitsche politie en weermacht te gebruiken tegen het Duitsche volk, als dat kin dermoordenaars behandelt, zooals zy verdienen. Ook de Anglo-Amerikaan sche oorlogswillekeur moet ergens haar einde hebben. De piloten kun nen er zich niet op beroepen, dat zij als soldaten op bevel handelen. Geen oorlogswet schryft voor dat een sol daat by een laaghartige misdaad vrij heid van straf verkrijgt, doordat hy zich op zyn superieuren beroept. Onze eeuw heeft weliswaar by den vijand de grenzen tusschen oorlog en mis daad in hooge mate doen verdoezelen, maar het zou teveel van ons verlangd zyn, als men zou verwachten, dat wy ons als slachtoffers zwijgend zouden schikken in deze grondelooze bar- baarschheid.' Dr. Göbbels besluit: „Bij een voort duren van dezen verontwaardiging wekkenden toestand zou de heele wereld er getuige van worden, dat wy middelen weten te vinden, om ons tegen deze misdaden te weer te stellen. Wy zyn dat verschuldigd aan ons volk, dat fatsoenlijk en dapper zyn leven verdedigt en in geen geval verdient, daarvoor te worden ver klaard tot wild voor vijandelijke menschenjacht." ZONDAG 4 JUNI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan rr.en zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Groote straat 11 Telefoon 335 Naar wy vernemen zal per 3 Juli a.s. een nieuwe reisgids der Ned. Spoorwegen verschijnen. Hierin zul len worden opgenomen alle voor dien datum ingevoerde wijzigingen in de dienstregeling van 1 Nov. 1943, als-

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1