J BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen Het doet ons bitter leed... In een Herderlijk schrijven van het Nederlandsch Episcopaat wordt de vinger gelegd op de vele wonden van ons geestelijk en zedelijk leven in deze tijden, waarin Gods gerechte toorn zwaar op het menschdom drukt. Zie hier enkele kwalen van onzen tjjd scherp aangeduid: Het doet Ons leed, als Wij moeten hooren, dat er nog zoovelen zjjn, die in een rampzaligen honger naar geld voortgaan met woekerprijzen te vra gen, en die zich zoodoende blijven schuldig maken aan dat wraakroe pend misdrijf tegen de geestelijke en lichamelijke gezondheid van ons volk. Het doet Ons leed, als Wy telkens weer vernemen, dat er nog zoovelen zijn, die in een heidenschen geest van zinnelijkheid en genot, zich bloot stellen aan groote gevaren voor hun ziel en zaligheid, bijvoorbeeld aan de film. Het doet Ons leed, als Wij ver nemen, dat de duisternis, die iederen avond als een sombere dreiging over ons komt, door zoovelen misbruikt wordt om zich over te geven aan een veel te vrijen en uiterst gevaarlijken omgang met personen van 't andere geslacht. Het doet Ons bitter leed, als Wij moeten hooren dat in deze droevige tijden door sommigen dans- en bras partijen worden gehouden. Het doet Ons eindelyk bitter leed, als Wy uit bevoegde bron vernemen, dat zoo vele huwelijken, die toch een band vormen, heilig en onverbreekbaar als de eenheid van „Christus en de Kerk", door 'n schynontbinding worden ver nietigd. Laten deze allen goed beden ken, dat ook zij verraad plegen aan het ware welzijn van ons volk. voor de Provincie Limburg De handel in nuchtere kalveren. De handel in nuchtere kalveren, zoowel mannelijke als vrouwelijke, met een gewicht van ten hoogste 60 kg. is voortaan toegestaan, zonder tusschenkomst van de taxatiemarkt- Wel moet het gewicht van deze dieren worden overgeschreven van de leveringsplicht van den verkooper op die van den kooper. Alvorens verkoop plaats heeft, moeten de verkochte kalveren daar om eerst gewogen worden. Evenals voorheen is by aankoop van kalveren een aankoopvergunning noodig, afge geven door het Bureau van deP.V.C. te Roermond. De P.B.H.'s kunnen nadere inlich tingen verstrekken over de gang van zaken by weging en overschrijving der leveringsplicht. De P.Y.C. voor Limburg. Koppeling yeelevering aan melklevering. Zooals men weet, wordt by het vaststellen van den definitieven aan slag in de veelevering voor het jaar 1944 rekening gehouden met de ge middeld per koe afgeleverde hoeveel heid melkvet in het tijdvak van 13 Juni 1943 tot 10 Juni 1944. Tevens wordt rekening gehouden met het toegestane verbruik in eigen gezin, voor arbeiders van wie bonnen worden ingehouden en hetgeen in toegestane burenplicht is afgeleverd, alsmede met de hoeveelheid, welke door zelfkazers en zelfkarners met vergunning van het bedrijfschap voor zuivel is verwerkt. Zoodra het laatste kwartaal, dus van 13 Maart tot 10 Juni, is afgesloten, zullen aan de hand van de gemiddelden voor het landbouwgebied resp. het district de normen worden vastgesteld, waarby de normale aanslag van 120 kg. per rund boven 1 jaar wordt opgelegd. Voor veehouders, die beduidend be neden den gemiddelden noim blijven, zal de aanslag dienovereenkomstig verzwaard worden, waarmee een ver deeling in een aantal klassen is ge maakt. Voor hen, die beduidend boven den gemiddelden norm blijven, zal daartegenover de aanslag dienover eenkomstig verlicht worden. Deze verhoogde resp. verlaagde aanslag zal worden gelegd op het aantal melk en kalfkoeien, dat by de December- inventarisatie voorhanden was, ter wijl op het jongvee boven 1 jaar steeds een aanslag van 120 kg. zal rusten. Slechts indien kan worden aange toond, dat door bijzondere bedrijfs omstandigheden b.v. veeziekte de geleverde hoeveelheid melkvet belangrijk onder den gemiddelden norm blijft, zal hiermede rekening kunnen worden gehouden by het vaststellen van denverzwaarden aan slag. De veehouder dient echter ter stond wanneer zich een zoodanige ongunstige omstandigheid voordoet, welke de melkproductie in sterke mate nadeelig beinvloedt, hiervan aan den plaatselyken bureauhouder ken nis te geven. De veehouders worden nogmaals uitdrukkelijk gewezen op het belang van een goede melkle vering, aangezien bij niet voldoende levering, een beduidende teruggang van den betrokken veestapel hiervan het gevolg zal kunnen zijn. De kop peling van de veelevering aan de melklevering zal ook na 10 Juni 1944 gehandhaafd blijven. Een bijzonder rantsoen vette kaas. Het ligt in de bedoeling gedurende de periode van 11 tot en met 24 Juni a.s. een bijzonder rantsoen van 100 gram vette kaas beschikbaar te stel len. Om voor dit bijzonder rantsoen in aanmerking te komen, moet men den bon „Algemeen 131" vóór of op Zaterdag 27 Mei a.s. by den leveran cier, van wien men gewoonlijk kaas betrekt, inleveren, desgewenscht tégen ontvangstbewijs. In het tijdvak van 11 tot en met 24 Juni a.s. zullen de handelaren op deze bonnen 100 gram vette kaas per bon afleveren. Afleve ring vóór 11 Juni a.s. is niet geoor loofd. Voedingssuiker. Nu voortaan voor kinderen van 0 en 1 jaar op den kinderbon uitslui tend kindermeel en voedingssuiker (het laatste ook als keuze-artikel op den beschuitbon) verkrijgbaar zijn, dient men te weten, dat dit product slechts in beperkte mate en dan nog in speciale zaken voor kindervoeding, te koop is. Voedingssuiker is name lijk een specifiek voedsel voor zieke en zwakke kleine kinderen en minder geschikt voor normale consumptie doeleinden. Het is geen suiker in den huishoudelyken zin van het woord, zooals velen schynen te meenen. Voedingssuiker bestaat uit zetmeel van aardappelen of graan, omgezet tot koolhydraatverbindingen. Het pro duct wordt gebruikt om stoornissen bij de spijsvertering van zuigelingen en kleine kinderen, ontstaan door overmatige gisting, te voorkomen of te verminderen. Petroleum voor kookdoeleind. Van 25 Mei tot en met 18 Juni a.s. geeft elk der bonnen „25" en „26" van de bonkaart U 403 voor kook- doeleinden recht op het koopen van 1 liter petroleum. Vaste brandstoffen voor winter 1944—1945. Huisbrandverbruikers uit de groe pen B, C of D, die om een of andere reden hun aanvraag voor hun brand- stoff'enrantsoen voor 1944—1945 niet hebben kunnen indienen, dienen zich van heden af terstond tot de distri butiediensten te wenden. Om misverstanden te voorkomen, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat onder B-, C- en D-ver- bruikers worden verstaan: 1. Verbruikers, die een gebouw of perceel in gebruik hebben, waar van niet tevens een gedeelte dient voor bewoning. 2. Verbruikers, die een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan wél een gedeelte voor bewoning dient, doch van welk gebouw of perceel de totale inhoud, bestemd voor de uitoefening van beroep, be- dryf of dienst, grooter is dan de to tale inhoud van de voor bewoning bestemde ruimte. De ingevulde formulieren MD 393- 02 dienen zoo spoedig mogelyk bjj de distributiediensten te worden inge leverd. Doodelijk mijnongeluk. Dinsdagmorgen is de 48jarige stut ter J. M. Dohmen in de ondergrond- sche werken van de Staatsmyn te Terwinselen verongelukt. De man was 48 jaar oud, gehuwd en vader van 7 kinderen. Hij woonde op de Heerlerbaan. Doodvonnissen voltrokken. Officieel wordt bekend gemaakt: Het Duitsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied heeft de communisten Johan Hissink, Jo hannes Hoogendoorn en Jan van der Zwaag wegens sabotage ter dood veroordeeld. Hissink en van der Zwaag zjjn jarenlang opgetreden als com munistische functionarissen en heb ben in aanzienlijken omvang com munistische pamfletten verspreid. De veroordeelde Hoogendoorn heeft als drukker deze pamfletten vervaar digd. Het vonnis is voltrokken. De beklaagde Jan Zeeuw uit Velsen is by vonnis van het Duitsche Ober- gericht als saboteur ter dood ver oordeeld. Hy heeft illegale ophitsen- dp communistische geschriften ver spreid en deelgenomen aan verschei dene daden van sabotage tegen in richtingen der Duitsche weermacht. Het vonnis is voltrokken. De beklaagden: Isaak Hendrik Rup- pert, "Willem Jorritsma, Gerrit Jozef Roukens, Wouter Jaspers, Petrus Gerardus Snellemans en Abraham de Kriek, allen te Rotterdam, zijn als saboteurs door 't Duitsche Oberge richt ter dood veroordeeld. Zij heb ben opruiende communistische pam fletten vervaardigd en verspreid en contributies geïnd voor de illegale C.P.N. Het vonnis is voltrokken. Veel te liooge prijzen voor tweedehandsch goederen. Reeds in Juni 1942 werd een prijs regeling voor gebruikte goederen bekend gemaakt, waarin werd be paald, dat voor deze goederen maxi maal .75 pet. van de nieuwe waarde mag worden gevraagd. Dit geldt dus voor die goederen, die in gebruiks waarde practisch niet voor nieuwe onderdoen. Is de toestand echter minder goed, dan dient ook de prijs in evenredigheid te worden ver laagd. Wanneer men thans de pryzen be ziet, die voor tweedehandsch g< deren in tal van zaken worden ge vraagd, wanneer men ziet, hoe op veilingen de pryzen omhoogspringen dan beseft men, dat ingrijpen thans dringend noodzakelijk is. Dit zal dan binnenkort ook rigoreus geschieden. Den handelaren wordt in hun eigen belang aangeraden, de prijzen van hun goederen te herzien. Tevens moge eraan herinnerd worden, dat alle uitgestalde goederen met ingang van 25 Mei j.l. op voor'het publiek duidelyk zichtbare wijze geprysd moeten zjjn. EEN EN ANDER OVER HER BERGEN en UITHANG BORDEN. Al eeuwen en eeuwen geleden be stonden er eenvoudige herbergen voor arme reizigers en groote hotels voor de meer gegoede stand. Die oude hotels waren erg „modern". Wat maar tot gemak en genoegen kon dienen, kon men er vinden. En in den ouden tyd was het reizen erg vermoeiend. Met paard en wagen moesten dikwijls groote afstanden worden afgelegd over de slechtste wegen, die maar te denken waren. Men wilde dan ook gaarne echt uit rusten in een hotel, want meestal was men stijf en ziek na een langen tocht. Er werd in de oudheid al veel gereisd en het zou ons zeker niet meevallen, als wy op dezelfde ma nier moesten reizen als de oude Romeinen en Grieken. Om de aandacht van de reizigers direct op een hotel of herberg te vestigen, liet de waard meestal een uithangbord maken, waarop door de een of andere figuur de naam van het hotel werd duidelyk gemaakt. Verschillende uithangborden zijp echte kunstwerken en zyn door groote schilders en bekende smeden gemaakt. Aan sommige uithangbor den is een heele geschiedenis ver bonden. In een oud dagblad komen eenige opschriften van uithangbor den uit den goeden ouden tyd voor, waarvan we hier eenigen noemen. Bezoekers van uitspanningen of herbergen waren den kastelein wel kom, maar hy had voor wat er ver teerd werd, ook gaarne geld. Daar om liet een eigenaar van een herberg aan een der balken van zyn koffie huis een plankje bevestigen waarop geschilderd was: „Raadt eens wat hier achter staat?" Ieder was nieuwsgierig en wilde het weten. Aan de keerzijde kon men lezen: „Betaal eer gij myn huis verlaat". Een andere herberg had aan den muur een uithangbord bevestigd waarop vermeld stond: „Hier tapt men 't nat al uit 't vat En dat al, zonder schromen, Wie 't vechten haat en't borgen laat, Mag gerust hier binnen komen," Een kroeg was voorzien met een bord boveh den ingang, waarop een anker prykte, daaronder las men: „Tn het Anker onze Hoop, Is sterke drank te koop". Te Arnhem had een cafétje, on middellijk by den Ryn gelegen, een „uithangbord" met: „Houd een oog in 't zeil." Daaronder zag men een schip met zeil aan een mast, waarin een oog. Aan den rijksstraatweg van Apel doorn naar Arnhem, een eindje van de weg af gelegen, trof men voor heen een huisje aan. Een eind voor het huis, was op een plank geschil derd: „Logement voor den Ryzende man Logies 20 sent per nacht Met een warm Bet." In een dorp in Noord-Brabant had men een barbier, die tevens bier verkocht. Om nu het publiek zulks duidelyk te maken, gaf hy dat te kennen op een stuk carton voor zyn raam: „Beyersch, Pilsener en Barbier." In een steeg te Deventer woonde voorheen een vrouw, die voor de menschen de wasch mangelde, tevens plukte zij voor de klanten kippen. Zy maakte dit aldus bekend: „Hier mangelt en plukt men kippen" Evenzoo handelde een veerman, de man zette de menschen over de ri vier, maar men kon in net veerhuis tevens iets gebruiken, als men er wachten moest. De vindingrijke man liet zulks weten, door op de buiten- deur te vermelden: „Hier zet men koffie en over". In een dorp in Noord-Brabant kon men weleer een uithangbord aantref fen, waarop was geschilderd de ge schiedenis van „Absalon" hangende met zyn lange haren in de hoornen. Daaronder stond met groote letters: „Absalon hing in de boome en hier verkoopt men melk jandome" In eey volksbuurt te Rotterdam kon men voor reclame, boven de deur van een onooglijk broodbakkerjjtje lezen: x „Kaïn sloeg zijn broeder dood en hier verkoopt men wittebrood" In diezelfde stad stond vroeger een danshuis in de Zandstraat, geheeten: „Het paard in de Wieg". Boven den ingang van het gebouwtje zag men een fraai gebeeldhouwd paard op den rug in de wieg liggen, met vier pooten in de hoogte. Wat staan hem de streepen goed! Trotsefi' als een pauw stapte hij door de straten, toen hij een jaar geleden voor de eerste maal het uniform aanhad. Nu liep hij nóAst zijn schoenen. Geen wonder, met zilveren streepen was hij teruggekomen. Onderofficier, straks officier— - Wat een perspectieven ope nen zich! Volg zijn voorbeeld. Vul eerst onderstaande bon In, U ontvangt dan nadere inlich tingen. NAAM ADRES. WOONPLAATS - verzoekt toezending eener brochure over de Waffen ff. Uitknippen en io"n<Je» I Ersatz-kommando NiederUnde. W Korte Vijverberg 5. Den Haag^^

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4