PINKSTEREN. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws. Varen, varen, over de baren Varen, varen, over de zee! Ter eere van het H. Hart 65e Jaargang No 21 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 27 Mei 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ct per kwartaal. Kom, Heil'ge Geest, Op 't Pinksterfeest In onze harten dalen, Ontsteekt het vuur Nu in dit uur, Met Uwe liefdestralen. O, Hemelbron, Ik bid U, kom De droev'ge harten laven. Onnoemlijk groot Is thans de nood, O, Gever aller gaven. Hier knielt een kind, Dat U bemint En smeekt in zijn gebeden: Geeft Hemelheer, Mijn ouders weer, Er wordt zooveel geleden. Ginds zucht een vrouw In zware rouw Terwijl haar tranen vlieden, Waar' dat ons lot O, groote God, Nochtans Uw wil geschiede. Het oorlogswee In dorp en stee, Verbreekt de hechtste banden. De moeder zucht En is beducht Om hare liefdespanden. O, Vredevorst, De menschheid dorst Naar welvaart en naar vrede. Zie op ons neer O, Hemelheer, Verhoor thans onze bede. P. DE VROEGE. Groote acties, maar.... „gaat U voor" Het eindelijk ontketende offensief van de Anglo-Amerikanen in Zuid- Italië, de enorme voorbereidingen van de Sovjet-Russen aan het Oost front en de voltooiing van de toe bereidselen in Engeland voor een in val in Europa, doen veronderstellen, dat de generale staven van Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie streven naar een gelijktijdige ontketening van de groote operaties op alle fronten. Te Berlijn hecht men geloof aan de beweringen van neutrale correspon denten, dat de geallieerden voor on oplosbare moeilijkheden staan. Beide partijen, n.l. Engeland en Amerika eenerzijds en de Sovjet-Unie anderzijds zouden nog druk confe- reeren wie van de twee den eersten stap moet zetten. Zooals bekend, heeft Moskou, met verwijzing naar de groote offers, die de Sovjet-Unie in dezen oorlog reeds gebracht heeft, met klem aangedrongen op de vor ming van een tweede front in het Westen, dat de operaties van het roode leger in het Oosten moet ver gemakkelijken. Uit den zwaien druk, dien Moskou op zijn Westersche bona- genooten uitoefent, meent men te Berlijn de conclusie te mogen trek ken, dat Stalin dit jaar de zwaarste lasten op de schouders van zijn bondgenooten wil afwentelen. Het Britsch-Amerikaansehe opperbevel echter zou gaarne zien, dat het zwaartepunt van dezen oorlog voor- loopig in het Oosten bleef liggen. Men verwacht te Londen en Washington, dat de Duitschers in dat geval ge dwongen zouden worden tot het overbrengen van troepen van het Westen naar het Oosten. Wanneer deze bewegingen voltooid zijn, zou de invasie komen. Deze houding wordt bepaald door den wensch de eigen offers, ten koste van het toch reeds zoo zwaar getroffen menschenreser- voir in 't Oosten, klein te houden. Volgens deze lezing kan de invasie, al of niet gepaard met offensieven in Zuid- en Oost-Europa, ieder oogenblik verwacht worden, maar er is alleen een vertraging ingetreden door de wederzijdsche beleefde uitnoodigingen en verzoeken: „Gaat U voor, neen na U"... In Italië wordt thans fel ge streden op het lieele Zuidelijke front van 25 K.M. Het Duitsche opperbevel moest hier en daar het front terug nemen en achterwaartsche stellin gen betrekken. De grootste diepte der achterwaartsche bewegingen be liep circa 25 K.M. Volgens Duitsche berichten zijn de verliezen der geallieerden groot. De aanvaller moet uit zeer ongunstige stellingen zijn aanvallen opbouwen, want de Duitschers hebben zich vastgezet in stellingen, die liooger liggen dan die der geallieerden. Bovendien moet de aanvaller op een smal terrein vele manschappen sa menbrengen, zoodat de Duitsche af- weerwapenen vreeselijke verwoes tingen kunnen aanrichten. Ook vanuit het bruggenhoofd van Nettuno zijn de geallieerden tot' het offensief overgegaan. Aan 't Oostfront blijven de bolsjewisten bij herhaling aanvallen aan den beneden-Dnjestr, in het voorterrein der Karpathen, ten Z.O. van Witebsk en ten Westen van Newel. Zij werden telkens met zware verliezen afgeslagen. De verwachting is gewettigd, dat het groote offensief der bolsjewisten ontketend zal worden in 't Zuiden, aan de Dnjestr-monding, met aflei- dingsaanvallen op een of meer pun ten van 't Oostelijk front. De Volkenbond zal na een ge allieerde overwinning in een of anderen vorm weer herrijzen. Dat zeide de Zuid-Afrikaansche premier Smuts in een rede over vraagstuk ken van den tijd na den oorlog. VERSAILLES. Vorige week was het 25 jaar ge leden, dat Z. H. Paus Benedictus XV vergeefs aandrong op verzachting der vredesbepalingen van Versailles. Z. H. de Paus vroeg correcties van dezen geweldvrede, in naam van het Christendom, op den grondslag van gerechtigheid en liefde. Die elementen ontbraken in het vredesverdrag, dat een einde maakte aan den vorigen oorlog; die vrede was in feite slechts een wapenstil stand, een verdrag, gebouwd op haat en onrecht dat de kiemen van de huidige wereldworsteling reeds in zich droeg. In de Engelsche pers kwam men dan ook reeds vóór de onderteeke- ning van dit tractaat tot de erken ning en dit is wel kenmerkend dat de Duitsche vertegenwoordigers het alleen zouden kunnen teekenen zooals de „Times" het op 24 Juni 1919 uitdrukte „zwichtend voor een overstelpende macht en zonder hun opvattingen prijs te geven over de ongehoorde onrechtvaardigheid van de vredesvoorwaarden. En het Engelsche arb9idersorgaan, de „Daily Herald" uitte zich in ge lijken geest. Dat er zelfs onder de onderteeke naren van het verdrag lieden waren, die ernstige bezwaren tegen tal van bepalingen opperden, bewijst de pro testnota van generaal Smuts. Des niettemin heeft deze gemeend te moeten teekenen. Hij verklaarde: „Ik heb het verdrag onderteekend, niet omdat ik het een bevredigend docu ment acht, maar omdat het een ge biedende noodzakelijkheid is den oor log te beëindigen. Ik voel, dat wy in het verdrag den werkeljjken vrede niet bereikt hebben, waar de volken naar uitzagen. Er zijn territoriale regelingen, welke, naar mlin oordeel, herziening vereischten. Er zijn waarborgen in neergelegd, welke wij allen hopen, dat spoedig in disharmonie met den nieuwen vredevollen aard van den ongewapenden staat van onze vroe gere vijanden zullen worden bevon GEEN BETERE MARINEKLANT DAN KEES OF PIET UIT NEDERLAND. Indiensttreding bij de Knegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlandei tusschen 17-45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskomman danturen en de verschillende -Meldestellen in Nederland. den. Daar zijn de bestraffingen, welke haar schaduwen vooruitwerpen en over de meeste waarvan een kalme geest nu zou prefereeren de spons te halen. Daar zijn de vastgestelde schadeloosstellingen, welke niet kun nen worden betaald, zonder ernstige schade te berokkenen aan de indus- trieele herleving van Europa en welke het in het belang van allen zal zijn dragelijker en gematigder te maken." De onvermijdelijke catastrofe is niet uitgebleven; we zitten er nu met de heele wereld midden in. En efe machtigen der wereld tim meren al weer aan een nieuw vre- desgedrocht, waarbij Versailles nog maar kinderspel zou zijn... Wat zou beteekenen, dat de wereld ook nu geen vrede, maar slechts een wapen stilstand zou krijgen! „Zalig zijn de zuiveren van harte, want ze zullen kinderen Gods ge noemd worden". Toen Jezus deze zaligprijzing uit sprak, mocht Hij aan zijn eigen Hart denken, want zijn Hart was zuiver, omdat niet de minste vlek op zijn Goddelyk Hart kleefde of ooit kleven zou. Als wy zeggen, dat wjj geen zonde hebben en onschuldig zyn, zijn wjj leugenaars, zegt de Evangelist Jo annes. En inderdaad, wij hebben allemaal onze fouten, onze zwakhe den, onze zonden. De grootste hei ligen vonden in hun ziel kleine vlekken of smetten, waarover zij rouwden. Alleen Maria niet. Maria's Hart was vlekkeloos. Maar Maria was vlekkeloos door Gods genade Jezus was het van nature. Dit wordt ons aangeduid in de Litanie van het H. Hart, De Litanie begint met te wy zen op den Goddelijken oorsprong van Jezus' H. Hart: Hart van Jezus in den schoot der Moedermaagd door den H. Geest gevormden Hart van Jezus met het Woord Gods d.w.z. met den tweeden persoon der H. Drievuldigheid zelfstandig vereenigd. Denkt eens na gevormd door den H. Geest en met de Godheid zelf standig vereenigd, moet Jezus' Hart Goddelyk zuiver zyn, oneindig zui ver. Vandaar de onmiddellijk volgende aanroepingHart van Jezus, onein dig in Majesteit. De glans, die uit straalt van Jezus' H. Hart is een Goddelijke glans en die glans straalt en schittert in de oogen der heilige Kerk zoo klaar, zoo levendig en overvloedig, dat zii het H. Hart toe roept Hart van Jezus, oneindig in Majesteit. Gi) weet, dat God in de zuivere harten woont en de Litanie jubelt voort: Hart van Jezus, tempel van God en woontente van den Aller hoogste. 't Is een en al bewondering en lofspraak en verheerlijking van Jezus' zuiver Hart. Ontferm U, staat achter iedere aanroeping. Dit smeek gebed konV ons vanzelf op de lippen als wy aan de volmaakte, de Godde lijke zuiverheid en de Goddelijke Majesteit denken van Jezus' H. Hart. Want onze harten zlin niet zuiver; ze zjjn besmeurd. God weet het, met zonden van liefdeloosheid en ongod- vruchtigheid, van hoovaardli en van eigenzinnigheid, van zinnelijkheid en onkuischheid misschien. Onze harten zyn besmeurd met allerlei opkomen de verkeerde gedachten en begeerten en verlangens. De devotie tot'het H. Hart van Jezus ontstond in de 17e eeuw. De wereld doorleefde toen een tijd van verslapping van het geloof: de kerken stonden leeg: in alle kringen was de zedeloosheid doorgedrongen en godvruchtige oude gewoonten werden verdrongen door allerlei mis. bruiken. Christus werd onteerd, het vuur der liefde scheen op aarde te dooven. Beantwoordt ook onze tyd niet opvallend aan de kenschetsing van de 17de eeuw? Grijpen we daarom ook nu naar de devotie tot het H. Hart als hèt mid del by uitstek tegen alle kwalen van onzen tyd. Laat ons in deze Juni-maand de genade voor de wereld afsmeeken, opdat de vrede wederkeere, Jezus' Ryk kome en er weldra zy één schaapstal en één Herder ZONDAGSDIENST. ZONDAG 28 MEI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. H. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 Groote (lag van gebed en boete In een Zondag voorgelezen Herder lijk schrijven van het Ned. Episco paat wordt met nadruk gesproken over de noodzakelijkheid van gebed

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1