BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen voor de Provincie Limburg Erkenning opslaghouders oogst 1944. Het Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten afd. Limburg maakt bekenddat aanvragen voor erkenning als opslaghouder voor gra nen, zaden en peulvruchten vóór 20 Mei a.s. dienen ingediend te worden by bovenvermeld Bureau Landbouw- huis Roermond. Aan-en verkoop van sclioofstroo Het Bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder maakt overeenkomstig artikel 10a der Strooverordening 1943 bekend, dat verboden is het koopen, ontvangen, verkoopen en afleveren van sehoofstroo, voorzoover dit schoof- stroo is geproduceerd in één der ge meenten in Limburg waarin blijkens publicaties dd. 5 November, 16 De cember en 17 December j.l. het persen van voor sehoofstroo geschikt rogge- bossenstroo niet is toegestaan. Dit verbod geldt niet, voorzoover het sehoofstroo niet is toegestaan. Dit verbod geldt niet, voorzoover het sehoofstroo wordt gekocht en ont vangen door een stroohulzenfa'orikant of door een erkend landhandelaar, die het zijnerzijds aan een stroohulzen- fabrikant doorlevert of die het bezorgt aan een door de Handelmy. v/h IC. Smit te Groningen aan te wijzen op slagplaats. Verkoop, aflevering, aankoop en ontvangst van sehoofstroo, dat niet bestemd is voor de stroohulzenpro- ductie is derhalve in evenbedoelde gemeente niet toegestaan, behalve indien daartoe door den Bureauhou der een vergunning voor den verkoop is afgegeven, omdat de betrokken partij voor de stroohulzenfabricaga ongeschikt is. Nadere inlichtingen hierover worden verschaft door het Bureau van de Voedselcommissaris of door de Bureauhouder. Ter bevestiging van vroegere pu blicaties wordt medegedeeld, dat dit verbod betreft de Limburgsche ge meenten: Baexem, Beegden, Beesel Reuver, Belfeld, Broekhuizen, Echt, Grathem, Grubbenvorst, Haelen, Heel Herten, Helden, Hej'thuizen, Horn Horst, Hunsel, Ittervoort, Kessel, Linne, Maasbraclit, Meerlo, Melick- Herkenbosch, Meyeï, Nederweert, Neer Neeritter, St Odilienberg, Posterholt, Roggel, Sevenum, Stramproy, Tegelen, Thorn, Venray, Vlodrop, Wanssum, Weert en Wessem. Inneming van granen, zaden en Peulvruchten oogst 1944 Voor oogst 1944 zal een belangrijke wijziging worden gebracht in het systeem van inneming van de vol gende producten: Groep 1. Oliehoudende zaden. Groep 2. Tarwe, rogge, erwten. Groep 3. Gerst, haver, veldboonen. Groep 4. Stamboonen. Door de plaatselijke functionarissen in de districten zullen de bedrijven voor elk gewas in klassen worden ingedeeld. Hierbij wordt rekening ge houden met de bodemkwaliteit, ver houding tusschen kadastrale en ge meten maat, stand der gewassen enz. Wanneer later is vastgesteld hoe hoog in een bepaald gebied de nor male opbrengsten dit jaar zullen lig gen, zal voor de klasse, waarin de normale bedrijven worden geplaatst een hoeveelheid in kilogrammen worden bepaald, die gemakkelijk zal kunnen worden opgebracht. Voor de hoogere en lagere klassen zullen deze hoeveelheden per klasse 100 kg lager of hooger worden ge steld. Nadat de klassificatie aan den teler is bekend gemaakt, zal deze na ver gelijking met de bedryven uit zijn district door inzage van de aanslag- lysten by de PI. Bureauhouders, hier tegen in beroep kunnen komen. De herklassificatie kan worden ge vraagd van de gewassen van groep 1 en/of van die van groepen 2, 3 en 4 samen. De kosten hieraan verbonden zyn' f 10 per H.A. of gedeelten van een H.A., beteeld met gewassen uit de groepen, waarvoor het beroep is aangevraagd. Dit bedrag wordt ge restitueerd indien de teler in het ge lijk wordt gesteld. Wanneer het bedryf meer opbrengt dan de vastgestelde minimum hoe veelheden zal de teler van dit meer dere de helft mogen behouden en onder bepaalde voorwaarden mogen gebruiken. Voor de gewassen van groep 1 geldt de bepaling, dat de ge- heele gedorschte hoeveelheid moet worden ingeleverd. Voor de helft van het boven het minimum hoeveelheden krijgt teler bonnen voor geraffineerde spijsolie terug. Als een teler by een bepaald product niet aan zyn ver plichting kan voldoen, zal hy van een ander product uit dezelfde groep het ontbrekende kwantum tot ten hoogste 20 pet. by mogen leveren. De gewas sen van groep 2, 3 en 4 mogen met toestemming van den 'P-B.H. ook onderling worden geruild eveneens voor ten hoogste 20 pet. By deze laatste verwisseling staat 100 kg. product van groep 2 gelijk met 125 kg van groep 3 en 80 kg. van groep 4. Is de productie op een bepaald be dryf te laag, dan bestaat er mogelyk- heid voor den teler het ontbrekende te laten leveren door andere verbou wers, indien deze hun mééropbrengst daartoe willen afstaan. Daar men (zij het deels in beperkte mate) een product door een ander mag vervangen, is het dus noodig, dat men bij de beoordeeling der klas sen zyn geheele bedryf beziet, al vorens eventueel beroep aan te teeke nen tegen de klassificatie van een bepaald gewas. Het in te leveren product moet marktschoon en droog zyn. Even- tueele onreinheden worden derhalve in mindering gebracht, evenals vocht vanaf 18 pet. (De kosten van schoonen en droogen worden den teler zooals gebruikelijk in rekening gebracht.) Wanneer een teler uiteindelijk niet ten volle aan zyn verplichtingen vol doet worden hem automatisch en zonder vorm van proces verschillende gunsten onthouden. De voornaamste zyn: 1. De vergunning tot huisslachting wordt niet uitgereikt (Deze vergun ning wordt in het algemeen pas af gegeven, nadat de boer aanzijn leve ringsplicht heeft voldaan.) 2. Het houden van kippen wordt verboden. 3. Alle premiën worden ingehouden 4. Al de producten moeten geheel worden ingeleverd, dus ook de nog aanwezige hoeveelheden voor zelf- verzorging, telerspremie of van andere toewijzingen. Onverminderd de inhouding dezer gunsten zal de in gebreke gestelde teler voor den Tuchtrechter hebben te bewijzen dat hij, door oorzaken buiten zyn schuld, de hem opgelegde hoeveelheid niet heeft kunnen leveren. De teler, die niet aan zyn verplich tingen heeft voldaan en by wien ge durende het seizoen een overtreding is geconstateerd, die direct of indirect in verband staat met de inlevering van oogstproducten, vervalt boven dien automatisch in den plicht tot betaling van een zeer hooge schade loosstelling, waartegen beroep niet mogelijk is. De sub 1 t/m 4 genoemde maat regelen zullen eveneens worden toe gepast op die telers, waarvan wordt vastgesteld, dat de op de aanstaande Mei-inventarisatie van akkerbouw producten vermelde oppervlakten,be teeld met de diverse gewassen, on juist blijken te zijn. Eventueele schade aan gewassen na klassificatie, door liagelmolest e.d. dient door den teler binnen 24 uur schriftelijk ter kennis te zyn gebracht aan den PI. Bureauhouder: De P.V.C. voor Limburg. ERNSTIGE WAARSCHUWING AAN LANDBOUWERS - ZWARTHANDELAARS! In eenige in de afgeldbpen week gehouden zittingen heeft de Inspec teur voor de Prysbeheersching te 's-Hertogenbosch scherp stelling ge nomen tegen de boeren, die zich bezig houden met het verkoopen van eieren en boter tegen nog steeds stijgende woekerprijzen. Deze stellingname liet de Inspecteur vergezeld gaan van eenige zeer voorbeeldige boeten, ter wijl hy voorts liet weten, dat hy van nu af geen pardon meer zou hebben met die boeren, die zich nog aan dergelijke woekerpractyken zou den bezondigen en gepakt worden. De zwaarste straffen zouden in de toekomst worden opgelegd en hy zou ook niet lang aarzelen als de hooge geldboeten niet helpen, in over leg met de betrokken andere autori teiten tot uitzetting uit de boerderij over te gaan. Aan de geldzucht van de boeren moet nu maar eens paal en perk worden gesteld. Om U eenig beeld te geven van de normen, die de Inspecteur aanlegt by de bepaling van zyn boeten, laat ik hieronder eenige voorbeelden van de deze week opgelegde straffen volgen. Een boer, die 4 eieren had ver kocht kreeg f 75 boete, voor 10 eieren f 100 boete, voor 15 eieren f 250 boete. Een boer, die boter en eieren had verkocht kreeg f 400 boete. Bij de vaststelling van die boeten werd na tuurlijk rekening gehouden met de prijzen die voor de eieren en de boter waren gerekend. In de bovengenoem de gevallen varieerden de pryzen der eieren van f 0,75 tot f 1.15 per stuk, terwijl de pryzen voor de boter f 54 per kg en hooger bedroeg. Deze woekerpractyken van de boe ren nemen dergelyke vormen aan, dat er in het belang van het algemeen resoluut een einde aan dient te wor den gemaakt en de meest ernstige straffen zullen worden opgelegd, eventueel in overleg met de andere autoriteiten om zoodoende dit kwaad met wortel en tak te kunnen uit roeien. Opvallend is het, dat landbouwers, die zich voor zulke a-sociale vergrij- moeten verantwoorden, zich voor den Inspecteur zoo nietig en verongelijkt voelen. De meeste meenen, dat zy bij verkoop van eieren tegen een gul den en duurder, de mensehen nog een dienst bewijzen. Om een voor beeld te geven van die mentaliteit onder de boeren het volgende: Op een boérdery, annex vermeer- deringsbedryf vervoegde zich iemand om voor zyn gezin eenige eieren te koopen. Na veel bezwaren was de boerin bereid eieren te verkoopen. Zy kwdm aandragen met in totaal twee eieren en vroeg daarvoor f 2. Toen de kooper daar heel terecht aanmerking op maakte, graaide zy hem woedend de eieren weer uit de hand en voegde hem toe, dat het toch wel erg ondankbaar was om haar hulpvaardigheid op een derge lijke manier te beloonen. Een ander voorbeeld is nog, dat een oud boerinnetje zich op weg begaf naar het gerechtsgebouw, waar zij zich voor den verkoop van eieren moest verantwoorden. Zy was krom van ouderdom, maar voelde zich toch nog geroepen op haar leeftijd eieren voor f 1,15 per stuk te verkoopen. Tegen een ander maakte zy de op merking, dat het toch wel erg was, dat zy zich voor een paar eitjes moest komen verantwoorden en zy had ze bovendien nog niet eens zoo duur ver kocht, maar f 1,15 per stuk. Een andere boerin kreeg van den Inspecteur een boete van eenige dui zenden guldens, omdat zij zich lan goren tijd had ingelaten met het ver koopen van eieren en boter. Eieren voor f 1,10 per stuk en boter voor f 27 tot f 30 per pond. By het ver nemen van de boete begon zy te huilen. Zij had er niet bij nagedacht, dat het verkeerd was en een zoo hooge boete kon zij toch niet betalen. Deze en dergelyke gedachten komen echter steeds als het kwaad is ge schied maar niet vóór dat de eieren en boter worden verkocht. Uit het bovenstaande zal men eenigen kyk krijgen op de meer dan ongezonde mentaliteit by onze boe ren, zoo U die al niet uit eigen er varing hebt. De Inspecteur voor de Prysbeheersching, stelt het zeer op prijs, in dit blad een zeer ernstige waarschuwing aan de landbouwers te richten, en vertrouwt, dat de boven genoemde straffen, er dan mede toe zullen bydragen, dat de boeren zich een meer socialere houding zullen aanmeten. Speciaal voor de Katholieke boeren willen wij dan nog verwijzen nacr de woorden van het Nederlandsch Episcopaat van 24 Februari 1943, welke als volgt luidden. „Wij denken hierbij bepaaldelijk aan den verkoop van goederen, welke in de noodzakelijke levensbehoeften moeten voorzien en die ook tot dat doel worden aangekocht. Als Herders Uwer zielen weten Wij Ons verplicht om alle woekerwinsten op levens middelen en andere noodzakelijke levensbehoeften te brandmerken als een misdaad, die behalve, dat ze de volksgezondheid aantast ook den Christelijken geest ondermijnt. In plaats van de lasten en nooden des tjjds door hebzucht en woeker te Hg wist geert raad met zich zelf.k Vroeger was hij „een sloome duikelaar", die met zichzelf geen raad wist. Dikwijls keek hij met jaloersche blikken naar die flinke kerels in de Waffen ff. Toen deed hij de groote stap van zijn leven en meldde zich als vrijwilliger. Nu had hij een doel in zijn leven, zijn lamlendig heid was verdwenen. Doe als hrj. Meldt U voor één der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dag bladen bekend worden gemaakt. U krijgt daar alle inlichtingen, t NAAM Angvc WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochoft over de Waffen ff. Uitknippen en inzenden aan jl Hrsatz-kommando Niederlande. V Korte Vijverberg 5, Den Haag. verzwaren, moeten wij nu ieder onder eigen last gebukt gaat, het woord van den Apostel vervullen: „Draagt elkanders lasten, zoo zult gy de wet van Christus volbrengen." Helpt el- kander dus. Welke mogelijkheden Waar komt een aanmelding voor het Langemarck-Studium practisch op neer Het toelatingsexamen vindt plaats in eenz.g. schiftingskamp. Hier wordt de heele man beoordeeld. Niet de bolleboos in wiskunde heeft de beste kans, doch hij, die naast zyn wis kundigen aanleg ook toont, dat hy een kerel van stavast is, die het als mensch waard is, dat hij tot verdepe studie in staat wordt gesteld. Zy, die worden opgenomen, worden volgens hun prestaties ingedeeld in twee groepen. De besten ontvangen een H.B.S.- opleiding en studeeren daarna aan een universiteit of hoogeschool. De studierichting blyft geheel ter keuze van den candidaat. De eigenlijke H.B.S.-opleiding duurt ongeveer ander half tot twee jaar, naar gelang van de vroeger genoten schoolopleiding of het prestatievermogen. Zy, die zich meer tot een artistiek beroep voelen aangetrokken, ontvangen een voor bereidende opleiding van een half tot een jaar en vertrekken dan naar een academie voor beeldende kunsten of b.v. naar een conservatorium. Ten slotte ontvangen diegenen, die bij een helder verstand toch meer op de praetyk van hun beroep zyn ingesteld, eveneens een vooropleiding van een half tot een jaar en studeeren dan verder aan een M.T.S., een middel bare landbouwschool, een zeevaart school of aan een andere middelbare vakschool. Jongelui van 16 tot 24 jaar, die meenen vooreen dergelykekostelooze opleiding geschikt te zijn, kunnen in lichtingen aanvragen bij het Lange marck-Studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag. Dit geldt eveneens voor hen, die in Duitschland werkzaam zyn. Alle uitgestalde waren moeten worden geprijsd. Blijkens de Staatscourant van 11 Mei is bepaald, dat prijsaanduiding voorgeschreven is voor alle artikelen die zoodanig voor den verkoop zijn uitgestald, dat zy van den openbaren weg af zichtbaar zijn. Dit geldt ook voor die artikelen, die niet voor den verkoop, doch om andere redenen op dezelfde wyze zyn uitgestald, wan neer in het betrokken bedrijf gelijke of soortgelijke goederen voor den verkoop aanwezig zyn. De prijsaan duiding moet duidelijk zichtbaar en goed leesbaar zijn.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4