PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BINNENLAND Uitzonderingstoestand voor het geval van een invasie. Een decreet van den Rijkscommissaris. 65e Jaargang No 20 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 20 Mei 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. In het verordeningenblad van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is een decreet van den Rijkscommissaris opgeno men (no. 15/1944, verschenen 13 Mei 1944), waarin voor het bezette Ne- derlandsche gebied de uitzonderingstoestand wordt aangekondigd voor het geval dat de militaire situatie in West-Europa bijzondere maatrege len vereischt. In dit geval zal op verzoek van den weermachtbevelheb ber in Nederland, door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied de uitzonderingstoestand worden afgekondigd. De bevolking zal hiervan door aanplakking en eventueel door een bekendmaking in de pers, door middel van den radio-omroep of door een andere wjjze van bekendmaking, op de hoogte worden gebracht. Het decreet houdt een reeks van bepalingen in, die gelden voor den duur van den uitzonderingstoestand. In artikel 2 van het decreet wordt o.a. het volgende bepaald 1) Hjj, die zich met den vijand inlaat, de kracht van het Groot-Duit- sche Rijk en zijn bondgenooten benadeelt dan wel de uitvoering van een militaire opdracht verhindert, wordt gestraft met den dood. 2) Ieder verzet tegen maatregelen van de bezettende macht, iedere verstoring van de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidspro ces, ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood. 3) Poging en deelneming zijn op gelijke tooide strafbare feit. wijze strafbaar als het vol- 4) Indien de doodstraf in uitzonderingsgevallen, waarin bijzondere in den persoon van den beklaagde gelegen verzachtende omstandigheden bestaan, bovenmatig is te achten, dan wordt gestraft met levenslange gevangenisstraf of met gevangenisstraf voor den tijd van niet minder dan 10 jaren. In alle gevallen kan naast de vrijheidsstraf of de dood straf een geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. 5) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheits- polizei blijft onaangetast. Artikel 3 van het decreet bepaalt het volgende (1) Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een andere overheidsinstantie, een openbaren dienst of bedrijf, een openbare instelling, inrichting of bureau alsmede van een niet-open- bare instelling of inrichting of van een niet-openbaar bedrijf, waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog belangrijke opdrachten moeten worden uitgevoerd, iedere arts en apotheker, iedere vroedvrouw en iedere dierenarts moeten de werkzaamheden, die hun beroep of hun dienstbetrekking medebrengen, volgens de hiervoor gel dende bepalingen, in het bijzonder volgens de bijzondere beschikkingen van de bezettende macht, verder uitoefenen en, indien deze door over macht zy'n onderbroken, dezelve terstond na opheffing van de belem meringen hervatten. (2) Hij, die de werkzaamheden, die ziin dienstbetrekking of beroep medebrengen, in strijd met de bepalingen van het eerste lid niet of niet naar behooren uitoefent, dan wel in geval van onderbreking door over macht, deze niet hervat, woydt gestraft met den dood. De in de artikelen 2 en 3 van het decreet genoemde strafbare feiten worden op grond van de tot dusver geldende processueele voorschriften berecht, d.w.z. met toepassing van de thans geldende competentie-bepa lingen door de Duitsche civiele gerechten, de krijgsraden en de SS- en politiegerechten en eventueel door de militaire standgerechten. Met betrekking tot. de werkzaamheid van de Nederlandsche overheids instanties en bedrijven enz. bevat het decreet in art. 6 de volgende be palingen: 1) Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen, bu reaux, inrichtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter voeren de aanwijzingen uit, die door militaire instanties of militaire commandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. 2) Dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen. Gedurende den uitzonderingstoestand zijn in artikel 7 de commissaris- generaal voor Besuur en Justitie als algemeen plaatsvervanger van den Rijkscommissaris en de hoogere SS- en Politieleider en commissaris- generaal voor de openbare veiligheid als plaatsvervanger van den Rijks commissaris voor politiezaken aangewezen. Beiden treffen de maatregelen, die ter uitvoering van militaire opdrachten voor het civiele ressort nood zakelijk zijn. De bevoegdheden, die de beide plaatsvervangers van den Rijkscommis saris voor den duur van den uitzonderingstoestand bezitten, worden in artikel 8 van het decreet als volgt geregeld: 1) Bij de uitoefening wan de hun volgens artikel 7 toekomende be voegdheden kunnen de aldaar genoemde plaatsvervangers van den Rijks commissaris binnen den kring hunner bevoegdheid rechts- en bestuurs- voorschriften uitvaardigen, alsmede aan alle Duitsche en Nederlandsche overheidsinstanties, met inbegrip van de gerechten, aan alle diensten, instellingen, dienstbureaux, inrichtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter aanwijzingen geven. Voor de gerechten geldt dit, voor zoover in andere voorschriften niet anders is bepaald, niet ten aanzien van de rechterlijke werkzaamheid. Eveneens kunnen aan artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen aanwijzingen worden gegeven. 2) De door de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris uitgevaar digde rechtsvoorschriften worden in het verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied afgekondigd, voor zoover niet om bijzondere redenen een afkondiging door middel van aanplakking, door den radio- omroep, door de pers of op andere wijze noodzakelijk is. Geschiedt de afkondiging van rechtsvoorschriften op verschillende wijze, dan treden de voorschriften in werking op het tijdstip van de vroegste afkondiging. In overeenstemming met de in artikel 8 aangegeven volmachten van de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris kunnen ook de gevolmach tigden van den Rijkscommissaris aan de in artikel 8 genoemde instanties en personen voor het gebied van hun provincie, resp. voor hun stad aanwijzingen geven en voorloopige beschikkingen uitvaardigen. HET ZEEGAT UIT, WANT DAAR ALLEEN WORDT HOLLAND GROOT GELIJK VOORHEEN! Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht: alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende ff -Meldestellen in Nederland. RenteMjsclirijviug Rijks postspaarbank. De rentebijschrijving op de spaar bankboekjes van de Rijkspostspaar bank zal geleidelijk weer voortgang kunnen hebben. Daartoe kunnen de boekjes, die uitgegeven zijn in de maanden Januari, Februari en Maart van heden af dadelijk worden opge zonden aan de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. Over de andere boekjes volgt te zijner tijd nader bericht. GERRUIK TAN TELEFOON. Herhaaldelijk is gebleken, dat de nog aangesloten telefoonabonné's in de districten, waarin de niet noodza kelijke telefoonaansluitingen buiten gebruik zy'n gesteld, in de meening verkeeren hun aansluiting ter be schikking van derden te kunnen stellen.Deze meening is onjuist. Aan geslotenen, die hun aansluiting be houden hebben op grond van de be staande richtlijnen, mogen deze slechts gebruiken voor hun eigen telefonisch verkeer. Het is ten streng ste verboden de aansluiting ter be schikking te stellen van een ander of berichten voor derden aan te nemen. Dit verbod geldt niet: a. Wanneer de spreker tot de bezettende macht behoort; b. Wanneer het berichten gelnt, die"overgebracht worden voor bureaux of leden van de bezettende macht; 3. Wanneer het berichten geldt waarvan de overbrenging voor de bezettende macht van gewicht is; d. Wanneer een noodtoestand heerscht (berichtgeving aan de politie of brand weer, oproepen van een geneesheer enz.) In deze gevallen is het veeleer de plicht van eiken aangeslotene het gebruik van zijn toestel toe te staan. By vergrijp tegen de vorenstaande bepalingen wordt de aansluiting van den abonné onmiddellijk afgesloten en opgeheven, afgezien van de nog verder toe te passen maatregelen. Yerlof opnieuw uitgesteld. Der General-bevollmachtigtefür den Arbeitseinsatz Gauleiter Sauckel, heeft naar de Berlynsche correspon dent van „Het Volk" meldt, in ver band met het r.aderen van den be- slissenden slag om Europa, het bij verordening van 2 Maart 1944 inge stelde verbod tot het gaan met ver lof voorloopig verlengd. Ook de arbeiders, die reeds een plaats in de verloftreinen hadden bemachtigd, zullen dus voorlobpig hun verlof opnieuw moeten uitstellen. Roofoverval te Sittard. In den avond van 3 Maart is aan het begin van een hollen weg by de Napoleonsbaan te Sittard een brutale roofoverval gepleegd door twee ge maskerde personen, die den loopjon gen H. I. Freulings, in dienst by de Unie te Sittard, beroofden van een tasch met geld en vele levensmid delen-bonnen. De Sittardsche recherche zag haar ingespannen opsporingswerk beloond metde aanhouding van twee jongelui den 19-jarigen loopjongen L. C. v. E. uit Heerlen en den 20-jarigen bank werker G. J. Sch. uit Geleen. Ze bekenden vrij spoedig en ston den Maandag voor de Maastrichtsche Rechtbank terecht. De eisch tegen ieder der verdach ten was twee jaar gevangenisstraf, eventueel door te brengen in een jeugdgevangenis. De electricien M. H. v. E. uit Ge leen, die op 9 Maart de door zy'n broer en diens kameraad geroofde bonnen in Amsterdam te gelde had gemaakt, terwijl hij wist, dat ze af komstig waren van den roofoverval op den Unie-loopjongen, hoorde we gens opzettelijke heling acht maan den eischen. Vrouw Th. A. A. M. G. te Geleen, die van v. E. 4 boterbonnen had aan genomen, terwyl ze wist, dat ze van misdrijf afkomstig waren, stond hier na terecht: ze bekende dit; ook gaf ze toe een deel van het geld der ver kochte bonnen voor v. E. verborgen te hebben en het papiergeld te heb ben verbrand, toen de politie haar op het spoor kwam. Tegen haarwas de eisch drie maanden. Nog eenige wenken over maïs. Geeft <?e maïs een plek in de volle zonHoe meer zon, des te beter de ontwikkeling van de stengels, bla deren en zaden. Zaait of plant ze dus nimmer in de schaduw. De ge- schikste zaaitijd ligt tusschen einde April en half Mei. In plaats van te zaaien kan men de maïs ook in den tuin uitplanten. Evenals het zaaien wordt dit door velen te vroeg gedaan en door velen te laat. De béste tjjd voor het uit planten der maïsplanten is ongeveer van 15 tot 25 Mei. Reeds van den beginne af vormt een maïsplant dicht onder de opper vlakte een uitgebreid wortelstelsel. Dit is noodzakelijk voor haar verdere ontwikkeling in den zomer. Daarom moet de groei zoo weinig mogelijk storing in de verplanting ondervin den. Een eerste vereischte is daar voor, dat de wortels by de verplan ting niet beschadigd worden. Daarom verdient de verplanting met de wor telkluit van in potjes geteelde maïs planten aanbeveling. Zooals men weet, worden voor de verplanting ook zeer veel de gewone maïsplanten zonder wortelkluit ge bruikt. Men behandele deze zoo voor-

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1