BINNENLAND Officieele Landbouw- mededeelingen Vliegen, ongenoode gasten op Uw tafel! Veronderstel eens, dat iemand een rondedans ging doen op een mest hoop, om direct daarna deze voorstel ling te herhalen op uw etensbord. Ik hoop, dat u by deze vergelijking niet misselijk wordt. U zoudt den onge- nooden gast waarschijnlijk met be kwamen spoed de deur uit werken. En uw bord zou grondig gereingd moeten zijn, voordat u er weer van at. Iets dergelijks gebeurt herhaalde lijk. Vliegen, die zich enkele oogen- blikken tevoren heerlijk vermaakten op alles wat maar vies en vuil kan zijn, wandelen over uw bord en over uw handen, bevuilen uw meubilair en vormen echte haarden van be smetting in uw onmiddellijke om geving. En u verjaagt ze, blaast ze weg en denkt niet meer aan het ge vaar, dat iedere vlieg voor de ge zondheid kan opleveren. Het aantal soorten vliegen is bij zonder groot. Er bestaan 10.000 ver schillende soorten, waarvan er alleen in ons land al een goede 3400 voor komen. Daaronder zyn er vele, die nuttigen arbeid verrichten. Er zijn er, die in de natuur eenvoudig niet ge mist kunnen worden, omdat anders het evenwicht zou worden verstoord. Maar daar staan honderden andere soorten tegenover, die mensch en dier de grootste schade toebrengen; zooals de tsetse-vlieg, die in tropische gewesten de gevreesde slaapziekte veroorzaakt en de horzels, die run deren tot dolwordende kunnen pijni gen. De vlieg als huisdier. Het meest hebben wo echter te maken met de gewone huis-, tuin- of keukenvlieg, de musea domestica, die in het komende seizoen weer on gevraagd misbruik zal gaan maken van onze gastvrijheid. Dit insect komt zoowel voor in de koude stre ken van het Noorden als in warmere gebieden en we kennen het allemaal als buitengewoon brutaal, lastig, en gewend om alles te bevuilen. Deze dieren vermenigvuldigen zich met een verbazingwekkende snelheid. Ongeveer tien dagen na de geboorte legt het inmiddels bevruchte wijfje reeds haar eieren, meestal in hoopjes van zeventig tot tachtig by elkaar. Dat 4 is voor haar maar een kwar tiertje werk. En dit herhaalt zich om de veertien dagen, totdat er in totaal vijf- of zeshonderd eieren zijn gelegd, liefst in uitwerpselen en afvalstoffen. Het proces van ei tot vlieg duurt on geveer een dag of tien, bij koud weer langer (tot 13 weken) by warm weer korter (5l/a dag), Men kan hieruit zelf opmaken, hoe vlug deze insecten zich vooral in den zomer vermeer deren. Met duizenden tegelijk worden ze op het menschdom losgelaten; en slechts weingen vermoeden, welk een gevaar hierin kan schuilen. Een andere in onze woningen dik wijls voorkomende soort is de blauwe bromvlieg. Weliswaar zien we haar minder vaak, maar ook zy kan veel schade veroorzaken. Beide vliegen leggen hun eitjes in rottende stoffen en afvalproducten, maar ook in voe dingsmiddelen. Reeds na hoogstens na 24 uur kruipen de maden te voor schijn. Hun uitwerpselen zijn zeer bederfwekkend. De vlieg: verwekker van ziekten Men meent dikwyls, dat het met het besmettingsgevaar door vliegen niet zoo'n vaart zal loopen. Maar het is een onloochenbaar feit, dat tal van „onverklaarbare" gevallen van inge- wandss^oring. wormen, dysenterie, diarrhee, huidziekten en zweren door vliegen worden overgebracht. En hoe kan het ook anders In de natuur zyn vliegen de groote op ruimers van rottende organische stof. In hoofdzaak wordt dit opruimings- werk door de maden verricht. Som mige soorten voelen zich aangetrok ken tot dierlijke overblijfsels, andere hebben een voorkeur voor mest. Hoe dikwijls stijgt 's zomers niet een heele zwerm vliegen voor uw fiets op Ze werden gestoord in hun rustig genieten van cadavers en mest- hoopen. En vandaar vliegen ze regel recht onze huizen binnen om hun slurf in onze melk en andere dran ken schoon te spoelen. Bovendien brengen zy tusschen de haren en in het spijsverteringskanaal een heele collectie bacteriën mede. Niet alleen door aanraking of door de uitwerp selen der vliegen kunnen deze op het menschelyke voedsel terecht komen. Maar de vliegen hebben bovendien nog de gewoonte voor het vreten spijsverteringssappen over 't voedsel te sproeien of tijdens den maaltijd den inhoud van het darmkanaal te loozen. Een korrel suiker wordt b.v. eerst opgelost door een druppeltje vocht, alvorens de vlieg het tot zich neemt. Daarom verdelgen. Tegenover deze belagers van de volksgezondheid past slechts één antwoord: verdelgenDooden, tot de laatste toe. Wjj mogen niet toelaten, dat ons eigen voedsel, maar ook het brood van onze kinderen, vergiftigd en bevuild wordt door zwermen bae- teriëndragers. Nog veel te weinig zijn de ernst en de omvang van dit kwaad tot het menschdom doorge drongen. Weldra zullen weer duizen den en duizenden vliegen hun intre de doen in de huizen der menschen. De eersten zyn al gearriveerd. Zorg, dat uw woning gevrijwaard blijft. Thans is het de meest geschikte tijd om dit ongedierte te vernietigen. Eén vlieg, die in het voorjaar is gedood, beteekent honderd vliegen minder in den zomer. Zorg daarom, dat zoo weinig mogely'k vliegen uw woning binnendringen en vervolg hardnekkig iedere vlieg, die er in slagen mocht, toch naar binnen te komen. MISPLAATST EERBEWIJS Radio Oranje meldde in de uitzen ding van Vrijdag 5 Mei 1944: „Vandaag heeft Z. IC. H. Prins Bernhard 't Nederlandsche vlie- gerskruis uitgereikt aan vlieger- commander Robert Jameson, die den aanval leidde op het huis in Den Haag. De minister van oorlog, van Lidt de Jeude, heeft o.a. ge zegd, dat commander Jameson een belang>-yke en gevaarlijke missie heeft uitgevoerd boven bezet Neder- landsch gebied en hiermede een grooten dienst heeft bewezen aan de Nederlandsche nationale zaak. Prins Bernhard speldde vervol gens het eerekruis op de borst van d#n Engelschen vlieger met de woorden: Niemand van ons zal het vliegerkruis meer verdiend hebben dan u. De Engelsche vlieger werd voor deze belangrijke operatie reeds onderscheiden met het Engelsche Distinguished order." Deze mededeeling betrefc den aan val van Engelsche vliegtuigen op een gebouw in Den Haag van het Nederl. bestuur, welke plaats vond op 11 April j.l. Volgens een Engelsche radio-uit zending op 4 Mei te 13 uur werd opzettelijk niet het uur van de mid dagpauze, wanneer er veel menschen op straat zouden zyn, daarvoor uitge kozen, hetgeen tot gevolg had, dat in het gebouw 62 Nederlandsche waaronder 26 vrouwen en meisjes gedood en 23 zwaar gewond werden. Het maakt een eenigszins eigen- aardigen indruk, dat men in Engeland de Duitschebezettingsmacht voorzoo naïef houdt, dat zy niet lang veilig heidsmaatregelen getroffen zou heb ben voor documenten, die voor haar van belang zyn. Het oordeel van deze heldendaad kan rustig overgelaten worden aan de nabestaanden van de slachtoffers van den elfden April. „Met een gevoel van opluchting", aldus teekent de L.K. o.m. hierbij aan, „zal ons volk vernemen, dat de piloot, die deze „heldendaad" heeft verricht, geen Nederlander, maar een Engelschman is. Men vreesde hier te lande, dat deze gruwelijke moordpar tij de daad zou zyn geweest van een Nederlandsche vlieger, die onder den invloed van vreemde ophitsers zich tegen zyn volk zou hebben gekeerd. Dat is gelukkig niet het geval. Het was maar een Engelschman..." Nog kansen voor onderduikers In een dezer dagen in Steenwyk gehouden openbare vergadering heeft Max Blokzyl nogmaals de „onderdui kerskwestie" ter sprake gebracht, al dus een bericht in „Het Volk". Hy bracht daarbjj onder de aandacht, dat de maatregelen, dat onderduikers, die geen ernstige feiten te hunnen laste hebben, zich nu nog straffeloos voor arbeid kunnen melden, niet van eeu wigdurende aard is. In dit verband kondigde hy aan, dat zeer binnen kort maatregelen van zoodanige strek king te wachten zijn, dat degenen, die van deze gelegenheid tot vrijwil lige aanmelding geen gebruik maak ten, dit nog eens ten zeerste zullen betreuren. Boeren en tuinders naar liet Oosten vertrokken. Dinsdagavond is opnieuw een aan tal boeren en tuinders naar het Oos ten vertrokken. Ditmaal waren het veertig mar., allen Nederlanders, die reeds hun plicht in het Oosten ver vulden. Dit is in korten tyd het derde coni^ngent, dat naar de land bouwgebieden in Oost-Europa is ver trokken. De Nederlandsche boeren en tuin ders zullen worden ingezet op bedrij ven van 100 tot 400 H.A., dicht bij elkander gelegen, zoodat daar dus een Nederlandsch landbouwcentrum kan ontstaan. De Nederlandsche Oost-Compagnie heeft een z.g. Betreuungs-kommando uitgezonden, dat belast is met de behartiging van de belangen dezer Nederlanders. Nuttige wenken. Yet haar Wasschen in water, waaraan een weinig soda is toege voegd. Versche kropsla wordt pikanter, wanneer u er een ui en een winter wortel doorheen raspt. Zijn ouders zijn goed verzorgd Dat is een geruststelling, nu hij weet, dat er voor zijn ouders gezorgd wordt. Hij had al lang gepopeld om dienst te nemen als vrijwilliger, maar wat zou er van zijn ouders worden, als hij weg is? Toen heeft hij eerst eens geïnformeerd. Dat viel geweldig mee, zoodat hij met een gerust hart vertrok. Doe als hij en vul onderstaan de bon in. U ontvangt dan nadere inlichtingen. NAAM ADRES WOONPLAATS Als waschmiddel voor fyne witte wol gebruike men borax. Wie am monia wil nemen, gebruike daarvan niet meer dan een halven eetlepel per 10 1. water. Anders wordt de wol geel op den duur. Sous-bras niet meer verkrijgbaar? Mogely'k heeft u een oude badmuts. Knip daaruit twee stukjes gummi in het model van een sous-bras en naai ze elk tusschen twee lapjes katoen van dezelfden vorm. WORTELEN. Wortelen verlangen een voedza- men, fijn verkruimelden, vochthou- denden grond. In schrale en steeds uitdrogende gronden wordt het ge woonlijk een mislukking. Men houde hiermede wel rekening. Zomerwortelen kunnen van het vroege voorjaar af tot half Juli wor den gezaaid. Indien men in die peri ode maandelijks een hoekje grond gaat bezaaien, kan men den geheelen zomer over wortelen beschikken uit eigen tuin. Veel ruimte hebben ze niet noodig; een bed van 2 a 3 m2 is voor velen reeds voldoende. Van de zomerwortelen is het ras „Amsterdamsche Bak" wel de meest geteelde. Ook kan men voor zo- merteelt wel het ras „Nantes" ge bruiken. Wil men zomerwortelen gaan verbouwen, dan zaait men deze omstreeks de maand" Mei. Yan deze wortelen verdienende „Flakkeesche" wel de meeste aanbeveling. Per 10 m2 heeft men voor winter wortelen 10 gram zaad noodig en voor zomerwortelen 15 gram. Om het zaad gelijkmatiger te kunnen uitstrooien pleegt men het voor het zaaien met wat zand te vermengen. Gewoonlijk worden wortelen breed- werpig op een bed uitgezaaid, doch *het gaat ook zeer goed op rijen, die plm. 15 cm. uit elkaar liggen. Na het zaaien wordt het zaad licht on- dergeharkt en vervolgens de aarde met de achterzyde van een schop of spade geklopt. Naderhand worden de zomerwortelen op 4 a 5 cm. uitge dund en de winterwortelen op 6 cm. Men verzuime bovendien niet om door tijdig te wieden de onkruiden te verwijderen. Want indien deze te groot worden, dan wordt het voor de nog jonge worteltjes een hopeloos geval. voor de Provincie Limburg Bestrijding runderhorzel. De bestrijding van de runderhorzel is volgens het runderhorzelbesluit verplichtend gesteld. Op markten, keuringen enz. mogen geen dieren met wormenbuiten worden aange voerd. Evenmin op de overname- markten van slacht- en gebruiksvee verzoekt toezending eener brochure over de Waffen ff Uitknippen en inzenden aan Ersatz-koromando Niederlande, Korte Vijverberg 5. Den Haag. van het B.V.V. Onthorzeling moet voor de aanvoer hebben plaats gehad daar anders procesverbaal wordt op gemaakt en het betreffende dier ge weigerd wordt. Wijziging rundreemarkten. In verband met Hemelvaartsdag en Pinksteren zullen de volgende omzettingen ten aanzien van de over name van rundvee en kalveren nood zakelijk zyn. Roermond op Woensdag 17 Mei in plaats van Donderdag 18 Mei, Val kenburg op Dinsdag 30 Mei en Ven- ray op Woensdag 31 Mei in plaats van Maandag 29 Mei. Op alle overige plaatsen vindt de overname op de gebruikelijke dagen plaats. De P. V. C. v. Limburg. Veevoeder dekstieren. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend, dat gedu rende het zomerseizoen van 1944 ten behoeve van bepaalde dekstieren van fokvereenigingen etc. een voeder toe wy zing zal worden beschikbaar gesteld. Belanghebbenden, die meenen hier voor in aanmerking te komen, dienen zich voor nadere bijzonderheden te wenden tot den P.B.H. van hun dis trict. Betaling afgekeurde poot- aardappelen. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend, dat door het Bedrijfschap voor aardappelen een regeling is getroffen, waarbij aan telers, wier aardappelen thans, we gens daarin voorkomende ouderdoms gebreken, voor consumptie worden afgekeurd en waarbij vaststaat, dat zy alle zorg aan de bewaring van de aardappelen hebben besteed, die re delijkerwijze van hen verwacht mocht worden, toch de consumptieprijs zal worden uitbetaald. Deze regeling geldt echter niet voor: a. partijen, welke nog aanwe zig zijn in specifiekepoterssorteering b.v. 28/35, 35/45 e.d. b. voorgekiemde pootaardappelen, (welke bestemd waren voor uitpoot op eigen belryf.)' c. alle by handelaren nog voor radige pootaardappelen. Zy, die hun aardappelen ondoel matig hebben bewaard, zullen bij afkeuring voor consumptie vanzelf sprekend slechts den veevoederprjjs ontvangen. Telers worden by dezen nogmaals op hun verplichting gewe zen om van partijen aardappelen, waarvan zy vreezen, dat deze niet langer houdbaar zyn, opgave te\ver- strekken aan het Bureau van den P.V.C. Landbouwhuis te Roermond.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4