BINNENLAND Burgerl. Stand Venray DISTRIBUTE KRINGVE Rijden vuilniswagen enz. De Gemeente wenscht gedurende drie dagen per week de beschikking te hebben over een paard met voer man voor het ryden van den vuilnis wagen van gemeentereiniging en eventueel andere voorkomende werk zaamheden. Nadere inlichtingen worden desverlangd verstrekt op het kantoor van Gemeentewerken. Offertes in gesloten enveloppe te bezorgen bij den Burgemeester of ten gemeentehuize vóór Vrijdag 19 Mei a.s. des voorm. 11 uur. Venray, 12 Mei 1944. Het Gemeentebestuur v. Venray. Overnamemarkten. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg te Roermond, deelt ons mede dat in verband met Hemelvaartsdag en Pinksteren de overname van rund vee en kalveren in deze gemeente zal plaats hebben op Woensdag 31 Mei a.s.; niet echter op 29 Mei a.s. Na dien datum worden de markten weer op de gebruikelijke dagen ge houden. De Burgemeester vanVenray, A. H. M. JANSSEN. GEVONDEN een portemonnaie met inhoud, is bij Tandarts Kruytzer; een zilveren arm band is bij J. Aerts, Veldstraat 3. VALK-REVUE. Alvorens de training van de Valk kan beginnen, resten er nog enkele Zondagen, welke benut zullen wor den om nog een paar wedstrijden te spelen. Wegens de hooge onkosten aan een training verbonden, zullen die wedstrijden gespeeld worden voor het trainingsfonds, dat zal worden gesticht om de finantieele draag kracht der vereeniging daarin te verlichten. Als eerste tegenstander komt morgen de Sportvereeniging S.C.E. uit Nijmegen, terwijl a s. Zon dag Swalmen naar Venray komt. De Valken kunnen hun krachten dan meten, zoowel tegen het zuide- deljjk, als tegen het meer noordelijk derde klasse spel en .indien beiden volledig uitkomen, geven wij de Valk met veel kans voor een overwin ning. Als het traningsfonds echter een zetje in de goede richting krijgt, zal zulks voor hen een rede moeten zyn, om hun beste krachten te geven. OVERLOON. Zondag toog SSS I naar Uden, speelde de tweede pro motiewedstrijd en verloor tegen Udi met 6—1. SSS speelde slecht. Nu is de kans nog niet verkeken, maar dan moeten de nog resteerende thuis wedstrijden gewonnen worden. Door jachtopziener Keijzers een specialist in vossen vangen werd in het tijdvak van 1 April tot heden niet minder dan 18 vogsen onschadelijk gemaakt, 4 oude en 14 jonge. Voor onze kippenhouders een heele geruststelling. Pastoor P. G. van Dooren f Na een vrij lange ongesteldheid, werd de zeereerw. heer P. G. van Dooren, pastoor te Broekhuizen, op genomen in het St Jans-Ziekenhuis te Weert', waar hij, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, Woensdag kwam te over laden. Pastoor van Dooren werd geboren te Helden op 1 Juni 1886. Hy mocht reeds op 24-jarigen leeftijd, in 1910 de H. Priesterwijding ontvangen. Sedert eenige jaren was de overledene werkzaam als pastoor te Broekhuizen. Het stoffelijk overschot van den beminden herder, wordt overgebracht naar zyn laatste standplaats Broek huizen, alwaar de plechtige begrafenis plaats had. Clandestien graan achterhaald De Economische Dienst der mare chaussee is in samenwerking met ambtenaren van de voedselvoorzie ning te Echt een clandestienen han del in graan met bestemming voor Belgiö op het spoor gekomen. Dank zy tydig ingrijpen konden meerdere partyen graan voor onze voedselvoor ziening behouden blijven. De hoofd dader in deze zaak de koopman G. B. uit Stevensweert, die reeds eerder voor gelijke feiten met den Eeono- mischen Rechter kennis maakte, is aangehouden en in het Huis van Be waring te Roermond opgesloten. Tewerk gestelde vaste land arbeiders. Sommige boeren, wier arbeiders op last van den burgemeester tijde lijk zyn tewerkgesteld by het op werpen van dijken in de inundatie- gebieden ter bescherming van de landbouwproductie, vragen zich af, of zy hun vaste arbeiders op week loon werkzaam, moeten doorbetalen. Van de zyde van den gemachtigde voor den arbeid wordt hierop geant woord, dat zulks niet verplicht is. Wanneer deze arbeiders een behoor lijke vergoeding voor bovengenoemde werkzaamheden ontvangen, zal erin het algemeen ook geen aanleiding toe bestaan het normale loon door te betalen. Worden de arbeiders echter slechts enkele dagen aan het bedryf van hun werkgever onttrok ken, dan zal men het loon in onder ling overleg naar verhouding dienen te regelen. Zoo zal een arbeider, die bijv. drie dagen elders werkzaam moet zijn, van zyn boer nog drie dagen loon, berekend naar het week loon, moeten ontvangen, ongeacht het bedrag dat hij in die drie dagen verdiend heeft. Het spreekt vanzelf, dat deze ar beiders bij hun boer terugkeeren, ook al omdat hy hun geen ontslagbewijs heeft uitgereikt. Vijf scheermesjes in den loop van Mei. In den loop van Mei zullen verder 5 scheermesjes beschikbaar worden gesteld voor iederen mannelijken in gezetene, die in het bezit is van een tabakskaart. In verband met de evacuaties se dert de vorige distributieperiode is het niet mogelijk, zooals aanvankelijk de bedoeling was, aan de belangheb benden op basis van hun inschrijving voor de eerste distributieperiode, voor de tweede maal scheermesjes te doen afleveren. Er wordt daarom thans de volgende nieuwe regeling getroffen: Elke belanghebbende dient een nog door het centraal distributiekantoor bekend te maken bon van de tabaks- kaart tusschen 15 en 20 Mei a.s. in te leveren by zyn leverancier (detail list). Het is daarbij niet noodigS oude scheermesjes in te leveren, zooals de vorige maal het geval was. De leve rancier (detaillist) geeft voor in ont vangst genomen bonnen een ont vangstbewijs. Zoodra de detaillist op de door hem ontvangen bonnen zal zyn bevoorraad, kan de belangheb bende tegen inlevering van zijn ont vangstbewijs het hem toekomende aantal scheermesjes in ontvangst nemen. Detaillisten, die nog over voor raad beschikken, mogen direct tot aflevering overgaan en behoeven in dat geval uiteraard geen ontvangst bewijs voor de ingeleverde tabaks bonnen af te geven. Twee doodvonnissen voltrohken Het bureau Wehrmachtsbefehls- haberin den Niederlanden deelt mede: De 24-jarige Gerard Prank Smits uit Hulsberg (Limburg), werd by een huiszoeking in het bezit van een vuurwapen aangetroffen, dat hy op een gegeven oogenblik tegen de Duitsche bezettende macht gebruiken wilde. Hij is ais saboteur ter dood veroordeeld. De 23-jarige Dirk Plagmeyer, uit Sassenheim, had tezamen met andere Nederlanders opdracht een militair object te bewaken. Hij verliet zijn post en beschadigde een onderdeel van het aan zijn bescherming toe vertrouwde militaire object. Hij deed dit met de bedoeling, daardoor zijn geringschatting voor de Duitsche be zettende macht tot uitdrukking te brengen. Plagmeyer werd als sabo teur eveneens ter dood veroordeeld. Het vonnis over Smits en Plag meyer is met den kogel ten uitvoer gelégd. Meubelhandel met voorraad Nadat de Arnhemsche politie ter oore was gekomen, dat de meubel handelaar B. aan den Sonsbeeksingel aldaar vrijwel geen artikelen meer afleverde aan personen, die een ver gunning bii hem ingeleverd hadden en de betreffende artikelen na gerui- men tyd wachten nog steeds niet door de klanten waren ontvangen, werd door den economisclien dienst een onderzoek ingesteld in den win kel en de opslagplaatsen van B. Het resultaat was verbazingwekkend. Zel den werd door politieambtenaren een dergelijke groote voorraad van de meest begeerenswaardige artikelen aangetroffen. De opslagplaatsen wa ren vol van de thans zeer schaarsehe of niet meer te verkrijgen materialen. Het heeft eenige weken geduurd voordat een althans betrekkelijk over zicht van de aanwezige voorraden kon worden verkregen. Een 40-tal wagen ladingen werd vertransporteerd. Ruim 1000 stuks kleinmeubelen, 20 wiegen, 15 babywaschkasten, 4 com plete ameublementen, ruim 900 spie gels, ongeveer 1350 matten, 300 lam- pekappen, een groote party lederen en regenjassen, ruim 40 rijwielen, alsmede een groote hoeveelheid be- kleedingsstof, fournituren, traproeden, zeilen, matrassen enz. werden in be slag genomen en zullen op normale wijze in den handel worden gebracht. Ongetwijfeld zal dezen meubelhan delaar, die door deze schandelijke opeenhooping van de meest noodza kelijke gebruiksvoorwerpen de ge meenschap op een dergelijke manier te kort heeft gedaan, bovendien nog een flinke boete te wachten staan daar bij het ingestelde onderzoek bovendien nog is gebleken, dat door hem wel en bovendien nog tegen zeer hooge prijzen zonder de vereischte vergunningen werd afgeleverd, wan neer er levensmiddelen tegenover werden gezet. Doodelijk ougeval op station te Zwolle. De 22-jarige slagersknecht G. J. Hollegien uit Heino geraakte dezer dagen tusschen de buffers van twee spoorwagons bekneld, toen hij op het stationsemplacement te Zwolle bezig was met het inladen van kalveren en nog tusschen de wagens door trachtte te loopen, terwijl er mede gerangeerd werd. H. werd met een ingedrukte borstkas naar het zieken huis vervoerd, waar hy aan de ge volgen van het ongeval overleden is. Dief sprong in het water en verdronk. Woensdagmorgen om 4 uur zagen eenige leden van de Landwacht op de Jacob van Lennepkade te Amster dam een man loopen die twee zak ken met goederen vervoerde. De man trachtte, door in het water te springen aan zyn aanhouding te ont komen. Toen men hem na korten tyd op het droge had gebracht, bleek hy overleden te zijn. Daar de verdronkene geen papieren by zich had, kon zyn identiteit nóg niet worden vastgesteld. De goederen, welke zich in de gonjezakken bevonden (levende ko nijnen, rijwielbanden, laarzen enz.), bleken uit tuinhuisjes van perceelen in de Kanaalstraat aldaar te zyn ont vreemd. Via een leegstaand beneden huis had de dief zich toegang ver schaft. Rafliogroeten yoor Nederlanders in liet Oosten. De dienst perszaken van het Ne- derlandsch Oost Instituut meldt: Reeds geruimen'tyd wordt door de afdeeling voorlichting van het Ne- derlandsch Oost Instituut ten be hoeve van de Nederlanders in het Oosten een radioprogramma verzorgd, dat door de Reichsrundfunk in Berlijn via den Donauzender (golflengte 325.4 meter) wordt uitgezonden. De uitzen ding, waarin nieuws en mededeelin- gen uit het vaderland worden gege ven, geschiedt iederen Zondagavond van 21—21,15 uur in het kader van het programma „De stem van het rijk voor Nederlanders in Duitsch- land en de bezette gebieden." Door deze programma's is het 't Nederlandsch Oost-Instituut gelukt een band te leggen tusschen de Ne derlanders in den vreemde, met name vooral in het Oosten en in het va derland. Deze band zal in de toe komst nog worden door 't uitzenden van groeten van familieleden. In samenwerking met den Neder- landschen Omroep zal nl, a.s. Zater dag 13 Mei een begin worden ge maakt met het opnemen van groeten van landgenooten, wier man, vader of verloofde door bemiddeling der Nederlandsche Oost Compagnie in het Oosten is ingezet Deze groeten zullen in het Zondagavondprogramma wor den uitgezonden. De dienst radio van het Neder landsch Oost Instituut zal daartoe iedere week een aantal familieleden van in hot Oosten ingezette Neder landers uitnoodigen om in Hilversum hun groeten te komen uitspreken. De een werkt, (le ander doet niets... In een artikel van den. Arbeids frontleider Woudenberg in 't Yolk schreef deze na een opsomming van de lasten en moeilijkheden als uit vloeisel van den oorlog: Velerlei zyn de sociale ongerech tigheden. De een werkt van den vroe gen morgen tot den laten avond er. de ander doet practisch niets en ver gaart groote winsten in den zwarten handel. Wy kunnen het daar roerend mee eens zijn. Het wemelt in de huidige maat schappij van ongerechtigheden. Een van de ergste vormen van sociale wanverhoudingen zit hierin, dat het goede en ordelyke deel van ons volk werkt en zwoegt aan zyn dagelyksclien plicht, over 't alge meen tegen een belooning, die weinig of niets uitreikt boven die van voor den oorlog. Een ander deel van ons volk, aan den zoom der samenleving, voert wei nig of niets uit, alle tekorten aan arbeidskrachten op schier elk terrein ten spijt. Dat gewone werk in landbouw of industrie tegen een normale beloo ning is hun te dom. Zy hebben zich geheel of zoo goed als geheel aan het arbeidsproces onttrokken, scharrelen wat in den zwarten handel en ver garen zich met een alle moraal tar tende woeker schatten geld, waarmee zy goeden sier maken. Schrille tegenstelling: de serieuze werker slooft zich uit tegen een voor deze tijden te schrale belooning en anderen maken zich niet moe, doch worden ryk door te parasiteeren op de gezonde levenssappen der in nood verkeerende maatschappij. En deze „steunpilaren der samen leving" deze er maar op los-levende grootste egoisten van alle ty'den, zien met een meewarig glimlachje neer op de ernstige werkers, die woeker nog altyd zonde en eerlijke arbeid en rechtvaardigheid geboden Gods achten Wanneer wordt die tegenstelling toch eens met wortel en tak uitge roeid en wanneer wordt ook om de ontzettende geestelijke èn moreele gevolgen van de zwarte pest het duivelfeche gedrocht van den zwarten handel de doodsteek toegebracht RECEPTEN. Pap van gemengd meel. Een mooie gladde pap kunt u bereiden, wanneer u in de pan, waarin u de pap wilt koken eerst het gemengde meel doet en dit voorzichtig met weinig melk aanmengt. Dan langzaam de overige melk er bij gieten en dit mengsel onder voortdurend roeren aan de kook brengen. Even laten doorkoken 'en dan meteen opdienen. Er zal dan van klontjes geen sprake zijn. Aangiften van 5 tm. 11 Mei GEBOREN Theodora A.G.M. Thomassen, Gr.str. Aldegonda H.M. Weys, Castenray Maria H. L. Friesen, Oirlo Wilhelmina A.P.M.Siebers, Hoebertw. Marinus C. Hendriks, Hiept Maria A. M. Geurts, Weverslo Hubertus P.A.M. vd Zanden, Merselo Jacobus M.J. Meyerink, Stationsweg Agatha J.C.M. Janssen, Henseniuspl. Jacoba J. M. Dircks, Oirlo Martinus G.L.M. Janssen, Veulen Johannes J.W.M. Peeters, Merselo Maria Th. J. Heidens, Overbroek Henricus J.J.M. Janssen, Gasstraat ONDERTROUWD Marinus H. Hendriks, 22 jaar, fa brieksarbeider en Gertruffa P. Jans sen, 17 jaar, beiden te Venray. Gerardus L. Janssen, 23 jaren, opperman en Johanna M. Schwach- höfer, 25 jaar, beiden te Venray. Herman H. Dinghs, 23 jaren, land bouwer en Jacoba G. Vullings, 29 jaren, beiden te Venray Leonardus H. Zegers, 33 jaren, land bouwer en Petronella A. Jenneskens 28 jaren, beiden te Venray Peter J. H. Litjens, 29 jaren, land bouwer en Antonia' E. Direks, 29 jaren, beiden te yenray GEHUWD Johannes Vejldt, en Emilia Snflfs. te Venray. Peter Kuypej 30 Meerlo en MariDeri Venray. OVERLEDEN Willem van }ek, Leonardus Keels, genoot van M. jiser, Joannes Jansh, 2i 1 patiënt St. erva 1 patiënt St. nna. tijdvak 14 tn 2( Na-ui treikingbon te Venray opiMe u. en van 14-lu. gers en van 1517 i verzorgers. Te DRS 10—13 u. voorMfve 14—15 u. voor Et-ze Uitreiking boiaari Te HORST p 1 verzorgers ingehre\ selbureau Hors'wa; voor zelfverzorgsge 9.30 10 u. nnme 10—11 u. nrs. 5 t.r nrs. 241 t.m. 26 13 t.m. 280, 14-lfu. i 15—16 u. nrs. 3 t. Te HORST ojl6 1 zorgers ingeschven bureau Horst, tvaa voor zelfverzorgsge 9.30—10 u, nrs.il t. nrs. 341 t.m. 3611 t.m. 380, 13-14i. n 14—15 u. ars 4(t.n nrs. 421 t.m. 44 Te HORST oJ7 1 zorgers ingeschven bureau Horst, vaa voor zelfverzorgs ge 9.30—10 u. nrs. 1 t 461 t.m. 480, 1112 500, 13 14 u. nr501 u. nrs. 521 t.i 54 541 t.m. 560. Te AMERICj op zelfverzorgers vi Ar ven bij het leds waarvan het "afeje gers genummer.s v nrs 161 t.m. 19(10. 191 en hooger. Te GRIENDTSEE veen op 19 Mevai alle zelfverzorgs voor niet-zelfvenrgi Zeep yuile arüd. lieren zeep vuiltrb «n kolensjouws to Meerlo, Wanssui ei de gewone kanbru Afhalen der tem Te Wanssum ol5 Te Meerlo op 1 W Te Broekhuizepp Te Venray op7 voor de letterfA Mei van 14—l'u. N t.m. Z. Te Horst op 1M voor de letterA Mei van 14 15 v t.m. Z. DISTRIBTI BONI! Wijzigi? in verband meblu dag 18 MeiTeVi dag 19 Mei voc?$ Overloon. Na-uitreiking oi Maandag 15 ld zorgers van den el Woensdag 17 'ei verzorgers van di RIJKS-YOES Leunscheweg 15 Inrentarissii In verband nt plaats hebbende?' ventarisatie, verie" registreerden belcfc schema op te mre: of nog uit te ai gewassen. Een en ander on tarisatie een zov mogelijk verloop;e

Peel en Maas | 1944 | | pagina 2