PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws. 65e Jaargang No 19 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munekhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 13 Mei 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm. Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. EEN GESTABILISEERD OOSTFRONT. Het zal aan de geschiedenis voor behouden blijven, om de oorzaken of beweegredenen vast te stellen en te onthullen van de groote terugtocht bewegingen van de Duitsche en ver bonden legers in 't Oosten in 1943/ 44. Voor het groote publiek is dit vooralsnog een volkomen gesloten boek. Hoe dit ook zij, na een terugtocht over groote afstanden en na felle gevechten, waarbij het den bolsje wisten na Stalingrad nergens meer gelukte, om groote Duitsche een heden te vernietigen of in te sluiten is vrij plotseling een zekere stabili teit aan 't Oostfront ingetreden. Deze stabilisatie was verrassend voor die buitenlandsche waarnemers in de Duitsche hoofdstad, die in de op windende militaire gebeurtenissen van den laatsten tyd de inleiding meenden te kunnen zien van een omwenteling in den totalen mili tairen toestand. Verrassend ook voor den gemid delden Duitscher, die met begrippen als „planmassiger Rückzug" en „sys tematische Frontverkürzing" al even vertrouwd is geraakt als indertijd met de overwinningsberichten uit de eerste oorlogsjaren. Wat is er aan het Oostelijk front gebeurd als het niet de modder is, die de Sovjet-Russische aanvallen remt? Het is nauwelijks aan te ne men, dat ravitailleeringsmoeilykhe- den in het verwoeste land den aan valler voor onoplosbare problemen stellen. Als in den laatsten tijd het Duitsche luchtwapen al maar meer aanvallen onderneemt op spoorweg stations, die voor de ravitailleering van den tegenstander van belang zyn, dan is dit een gevolg van de met succes bekroonde inspanning van het Russische spoorwegwezen om de verwoeste trajecten in den kortst mogelijken tijd te herstellen. Het front is verschoven naar den Oostrand van de Karpathen, naar den •Dnjestr en naar den Proeth. En daar mee heeft het de kernposities der Duitschers bereikt, die onvoorwaar delijk worden gehouden, In deze gebieden voegen zich het Roemeensche en Hongaarsche leger bjj de inmiddels zeer compact opge stelde Duitsche strijdkrachten. En de gesteldheid van het terrein schenkt den verdedigers goede kansen. Een ander voordeel van de nieuwe frontsituatie voor de Duitsche en verbonden legers is 't feit, van de veel kortere ravitailleeringslijnen. Daarbij komt het besef voor de legers dat zjj eigen grond verdedigen. Zoo schfjnt de tijd van het terug trekken volgens plan ten einde te zijn. Echter: hoe denken de bolsjewis- tisten hierover Zullen zij hun of fensief pogen voort te zetten en een uitputtend stormloopen beginnen te gen de barricade, die hier de Kar pathen vormen Inmiddels hebben zij door het ver loop der Duitsche tegenacties aan den Noordelijken vleugel van het Z.O.-front de voor een breeden aanval noodzakelijke uitgangsbases ingeboet. Een nieuwe actie in het Zuiden stuit vroeg of laat op geografische moei lijkheden. Tusschen het front en de olievel den van Roemenië ligt de engte van Galatz. Een zeer hinderlijke rivier- poort, die vooralsnog noch door het gebergte in het Noorden, noch via de Zwarte Zee in het Zuiden kan worden ontloopen. De Sovjet-Unie staat voor een der belangrijkste be sluiten in haar oorlogvoering. En de vraag van de beantwoording waar van alles afhangt, is, of de voortzet ting van den aanval in zijn onge twijfeld moeilijkste stadium nog aan de Sovjettroepen alleen kan worden toevertrouwd. Misschien pleit dit er ook wel voor, dat de geallieerden den hoofd aanval van hun te vormen tweede front naar den Balkan richten. Een Berlijnsche correspondent con stateert na deze frontomwenteling Duitschland wacht af. Het betreurt de terreinverliezen van de laatste weken, doch acht die lichter te dra gen, omdat ze de verdedigingsmoge lijkheden aanzienlijk hebben uitge breid. Omtrent den Duitschen afweer tegen de poging tot vorming van een tweede front heeft een oorlogsver slaggever van het D.N.B., een en ander meegedeeld over den laatsten inspectietocht van generaal Rommel langs de vlakke kust in 't Zuiden van den Atlantikwal. Hier lokt het strand den landenden vijand meer dan de steile kust in het Noorden. Daarom moesten de voor zorgsmaatregelen dubbel zoo groot zijn, vooral in het gebied van de havens, die voor den landenden vijand buitengewoon gewichtig zijn in ver band met zijn aanvoer. Anderzijds echter veroorlooft een vlakke kust ook den aanleg van diepgelegde hin dernissen van geheel verschillend karakter. Tot dat doel is juist in het geïnspecteerde gebied in de afgeloo- pen weken alles voltooid. Veldmaarschalk Rommel, aldus ver volgt de verslaggever, gebruikt tot aan het uur ter verdere volmaking der versterkingen. De Atlantikwal, aldus verklaarde Rommel na zijn inspectiereis, zal elke landingspoging tot een bloedig avontuur voor den aanvaller doen worden. In zijn verdere verklaringen wees de veldmaarschalk op de onbuigzame dapperheid van den Duitschen soldaat, die in den materiaalslag niet ineenzinkt maar gelouterd en sterker wordt omdat hij vecht in een diepgeworteld geloof aan het Rijk. Rommel zeide, dat hijzelf slechts één taak kende: door tech nische middelen en door de analyse der materiaalslagen de taak van den Duitschen soldaat te verlichten, die zich aan zee- en landfront met suc ces tegen den vijand heeft te ver zetten. Ook in de dichtste bomtapij- ten is bij doelbewust handelen afweer alsmede tegenaanval nog mogelijk. Techniek en geest der leiding moe ten zich vereenigen om de dapper heid van den Duitschen soldaat in den komenden beslissenden strijd te helpen. De Duitsche soldaat, aldus Rommel, kent zijn duidelijke ge vechtsopdracht. Hij heeft oude be proefde en daarnaast ook nieuwe wapenen in handen en is vastbeslo ten tot den uitersten tegenstand. De botsing met het Duitsche kustfront zal voor den vijand vreeselijK wor den. „Waarom vechten wij Deze vraag beantwoordt ,de Duitsche Rijks- perschef Dr. Dietrich in de eerste uitgave van een Duitschen soldaten krant. Het antwoord komt in groote trek ken hierop neerWij Duitschers strijden in dezen oorlog, die ons is opgedrongen, voor ons leven, voor het leven van onze volken, voor het leven van onze kinderen. Wij verde digen in dezen strijd onze persoon lijke vrijheid, ons sociaal bestaan, onze cultuur en alles wat onze ci vilisatie heeft verworven. In één woordwij strijden voor alles wat het menschelijke leven waard maakt te worden geleefd. Iedere Duitscher is er zich van bewust dat den over levenden een slavenbestaan wacht, dat erger is dan de dood, indien Duitschland in deze worsteling het onderspit delft. In den spiegel der wereldgeschie denis hebbende gebeurtenissen vaak een ander gezicht dan wat de toe schouwer in het heden er met zijn begrensden blik van waarneemt. Wij vechten niet slechts voor onszelf in dezen gigantischen strijd, doch zijn hier de arm van het lot en de uit voerders van een zending, die ge weldiger is dan de meesten zich kunnen voorstellen. Duitschland strijdt tegen de machten der reactie, aldus dr. Dietrich, voor een nieuwe en betere wereld. Stroopakken gevaarlijk in schuilplaatsen De hoofdinspecteur voor de Be scherming van de bevolking tegen luchtaanvallen vestigt de aandacht op het volgende: 1. Het gebruik van stroopakken (balen geperst stroo) voor het inrichten van schuilplaatsen zonder meer is levensgevaarlijk. 2. Stapelingen van stroopakken ver- toonen dermate geringen weerstand tegen luchtdruk en luchtzuiging, dat elke veiligheid tusschen deze stape lingen illusoir is. Ze worden plat tegen elkaar gedrukt. 3. Stapelingen van stroopakken, welke binnenshuis voor het samenstellen van z.g. scherf- vrije ruimten worden toegepast, ver- hoogen het brandgevaar aanzienlijk. 4. Betere beveiliging tegen scherven van in de nabijheid explodeerende bommen wordt nauwelijks verkregen. 5. Engelsche staafbrandbommen door boren b.v. een dubbele rij stroopak ken volledig. Wat wel kan: 1. Tegen onderlinge verschuiving verankerde stroopakken kunnen als binnenbekleeding van met voldoenden grond overdekte scherfvrije schuilplaatsen gebruikt worden. 2. Toepassingsvoorbeelden van met eenvoudige middelen te construeeren schuilgelegenheden voor zelfbescherming worden binnenkort den plaatselijk luchtbeschennings- leiders toegezonden, tot wie ieder zich om inlichtingen kan wenden. Dief van veldpost terecht gesteld Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede De 21-jarige Albertus Mulder, ge boren te Soesterberg, was bij den Bahnpostdienst in het rayon van het Luftgaupostamt Amsterdam werk zaam. Hij heeft daarvan gebruik gemaakt, om op groote schaal veld postpakketten en veldpostbrieven te ontvreemden. Behalve op tabakswaren had hij vooral voorzien op contant geld. Op deze wijze maakte hij in den loop van den tijd bijna 25.000 R.M. buit, die hij op enkele honder den R.M. na doorbracht met vrouwen van lichte zeden en in ander licht vaardig gezelschap. De misdadiger, die bijzonder wordt gekarakteriseerd door de verwerpe lijke motieven van zijn handelwijze, is wegens voortgezetten diefstal met gebruikmaking van de door den oorlog veroorzaakte buitengewone omstan digheden als oorlogsmisdadiger door het Feldkriegsgericht ter dood ver oordeeld. Het vonnis is voltrokken. Voorloopig geen verkoop van inmaakglazen Het verkoopen en afleveren van inmaakglazen door détaillisten is tot nader order verboden. Ze weten het wel Ambtenaren van den Opsporings dienst Prijsbeheersching controleeren ook de administraties van kloosters en andere groote instellingen, om zoodoende te kunnen vaststellen, of de leveranciers geen misbruik maken van eventueele onkunde en onwetend heid met de prijsvoorschriften in die instellingen. Bij zoo'n onderzoek in een klooster in Limburg kwam een factuur voor den dag van een hooi leverancier, die, inplaats van f 53.50 per 1000 kg., wat toen geoorloofd was, meer dan het dubbele had gefactu reerd. Deze 'leverancier, landbouwer L. v. Sintfiet, Kerkstraat 8 te Borg haren, hierover ter verantwoording geroepen, verklaarde: Het is my be kend, dat ik dit hooi niet duurder mocht verkoopen dan f 53.50 per 1000 By onze vrijwilligers. Met verlof naar huis. (SS P.K. Kristorforitseh O/H Ps) Flinke kerels voor den strijd tegen het bolsjewisme Keuringen Waffen SS, SS-wacht- bataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en Germaansche SS in Nederland. Het SS-Ersatz-commando deelt mede Op de volgende data zullen de keu ringen plaats hebben voor boven staande formaties: 15 Mei, 8 13 u, Amsterdam, Dam 4; 16 Mei, 8—12 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 16 Mei, 15—17 uur, Amersfoort, SS- Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met bet rekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmid delen, kolen, etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aanmeldingsplichtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Gratis-reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; en eveneens by het SS-Ersatzkom- mando, Korre Vijverberg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarine; Marine- Annahmestelle West Utrecht Plompe- torengracht 24. kg. Speculeerende op de onwetend heid van de kloosterzusters had hy opzettelijk een veel hoogeren prijs laten betalen. De Inspecteur voor de Prijsbeheer sching te 's-Bosch legde hem een boete van f 350,— op. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 14 MEI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. YERCAUTEREN. Groote straat 11 Telefoon 335 YSSELSTEYN.Mej. D.te Ysselsteyn had het ongeluk van de trap te val len. In zorgwekkennden toestand werd zy gevonden. Doktershulp was spoedig aanwezig, welke een hals wervelbreuk, een polsbreuk en een zware, verwonding aan 't hoofd con stateerde. Zij is overgebracht naar het St. Elisabeth Ziekenhuis alhier.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1