GOED GEVOED 9 „Neerlandia" KINDERMEEL vervoer van rijwielen voorzien van naam en adres -T Oud -Interlock BINNENLAND slechts fietsen aangenomen indien Voor STOOMEN en VERVhN naar P. J. Volleberg, Merseloscheweg 7 EBBERINK Marktstr. 5 EBBERINK DISTRIBUTIE-NIEUWS Gooi uw oude Zelfbinder Nederlandsche Spoorwegen Van 15 Mei af worden voor het Houten labels zoolang de voorraad strekt^j^^ a 5 cent aan de loketten verkrijgbaar. Fabriek te Helmond. Agentschap Venray, Telefoon 394- Het van ouds bekende adres. ROUWGOEDEREN in 2 x 24 uur. DOOR VAN GEMENGDE BLOEM LAAT UW VEE BETER GROEIEN. HooiUVeru H. 8ma, lioreiiizsciaao Oo, ixLOLiiugen, Waar niet verkrijgbaar, vervoege men zich by Douven, Boxmeer. Laat ons Uw repareeren of er nieuw Ondergoed van maken. niet weg.... Wy maken er U weer een mooie KNOOP- DAS van. Marktstr. 5 Suiker op voorschot. Er zullen binnenkort achtereen volgens twee voorschot-bonnen wor den aangewezen, elk recht gevende op den aankoop van een pond suiker, zoodat iedere verbruiker de beschik king krqgt over één kilo suiker, doch het is de bedoeling, dat éénmaal in de maand September en éénmaal in de maand October van dit jaar de normale veertiendaagsche bonaanwij zing achterwege zal blijven. Kaasprijzen. Van 14 Mei 1944 af moet alle kaas, welke niet van het opschrift „bele gen N.Z." is voorzien en ongeacht de kleur der daarop aangebrachte'kaas- merken, als jonge kaas worden be schouwd en verhandeld tegen de voor jonge kaas geldende prijzen. Na 13 Mei 1944 mag alleen de kaas, waarop het opschrift „belegen N.Z." voorkomt, tegen de hoogere, voor belegen kaas geldende prijzen worden verhandeld. Verwerking van amateurtabak Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, missen de berichten, welke dezer dagen in sommige bladen wer den gepubliceerd over de mogelijkheid dat amateurtabak van den komenden oogst tot sigaren of sigaretten zou kunnen worden verwerkt, vooralsnog iederen grond. Binnenkort zal op deze aangelegenheid nader worden inge gaan. De eerste brandstoffenbonnen. Gedurende het tijdvak 1 Mei tm 30 November geeft elk der bonnen „29 BV, 39 BV, 31 BV en 32 BV van de nieuwe kaart voor vaste brandstoffen „T 405" recht op hetkoopen van één eenheid vaste brandstoffen met uit- dering van fabrieksturf. Teneinde de gezinnen tijdig in staat te stellen dit gedeelte van hun winterrantsoen te ontvangen, is het noodzakelijk, dat de thans aangewezen vier bonnen zoo spoedig mogelijk door het publiek bij den leverancier, bjj wien men als klant staat ingeschreven, worden ingeleverd. Brandstoffen v. kookdoeleinden Van 1 Mei tm 30 Juni geeft de bon „21 KF" van de bonkaart „U 405" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De verbruikers zul len met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen één maand moe ten toekomen, daar het in de bedoe ling ligt op 1 Juni, een tweeden bon van de kaart „U 405" aan te wijzen. Daar de op kookbonnen beschikbaar gestelde brandstoffen in dringende behoefte moeten voorzien, is den han del met klem verzocht op deze bon nen met voorrang te leveren. Inlevering van eieren Op 15 April j.l. is de eerste termijn voor het leveren van eieren door pluimveehouders zonder voedertoe wijzing verstreken. Het bedrijfschap voor pluimvee en eieren zal thans nog niet overgaan tot invordering van de verschuldigde bedragen wegens niet geleverde eieren. Pluimvee houders, die per 15 April niet ten minste 7 eieren per dier hebben ge leverd, worden ditmaal in de gele genheid gesteld de in de eerste periode te weinig geleverde eieren in de tweede periode bij te leveren. Aan het einde van de tweede periode (15 Mei e.k.) moeten echter tenminste 18 eieren per dier zijn geleverd. By nalatigen zal onmiddellijk kunnen worden overgegaan tot invordering van f 1.— per niet geleverd ei. In dien aan het einde der geheele leve ringsperiode niet volledig aan den aanslag tot levering van eieren is voldaan moet tevens het pluimvee ter beschikking van het bedrijfschap worden gesteld. De handel in schapen en lammeren. Met ingang van 1 Mei worden de vrye schapenmarkten weer open gesteld, alsdan mogen schapen en lammeren weer vervoerd woiden, mits a. het vervoer wordt gedekt door een geleidebiljet, b. de schapen van een registratiemerk en de lam meren van een tatoueermerk zijn voorzien., c. de dieren ziin ingeschre ven in een Schapenboekje 1944. Voor stamboekschapen en door het stamboek geregistreerde lammeren geldt het vanwege het stamboek aan gebrachte merk by den handel van stamboeklid naar stamboeklid. Voor het verkrijgen van geleidebiljetten voor schapen of lammeren dienen steeds aankoopvergunningen, welke worden afgegeven door den plaatse- lijken bureauhouder, te worden over gelegd, behalve voor vervoer naar een markt. Voor terugvervoer van een markt naar het bedrijf waar zij van daan zijn gekomen, of voor vervoer naar een markt. Voor terugvervoer van een markt naar het bedrijf waar zjj vandaan zyn gekomen, of voor vervoer naar het bedrijf van een han delaar in het bezit van een zakboekj'ê voor den schapenhandelaar. Aankoop vergunningen kunnen worden uitge reikt: 1. voor schapen aan degenen, die in het bezit zijn van een bedryfs- maximum: 2. voor lammeren aan degenen, die in het bezit zijn van be- dryfsmaximum voor schapen, alsmede aan hen, die in een der beide voor gaande jaren gewoon waren een of meer lammeren (bijv. voor huisslach- tirg) in voorraad en voorhanden te houden. Teelt van voedingsgewassen op braakliggende gronden. In de huidige tijdsomstandigheden vormen de groenten een belangrijk bestanddeel van onze voeding. Het spreekt dus vanzelf dat alle pogingen in het werk worden gesteld om zoo veel mogelijk in-die behoefte te voor zien. Men zal wellicht de vraag stel len hoe het nu staat met de groote gemeenten, waar immers ongeveer 40 pet. van de Nederlandsche bevol king woont en waar een bijzondere vorm van groen ten teelt dus van groote beteekenis moet zyn. Hierop kan worden geantwoord, dat het juist de groote steden zyn, welke by dezen verbouw van groenten 't meest gewicht in de schaal leggen. Dat b.v. een stad als Amsterdam kan bogen op wel zeer tot verheugenis stemmende oogsten, blykt uit onder staande cijfers, weergevende de op pervlakten der in 1943 beteelde, braakliggende gronden van deze ge meente en de opbrengst der afzon derlijke producten- aardappelen 40 ha 576.500 kg peulvruchten 28 ha 33.100 kg groenten en koolz. 18 ha 894.000 kg granen 165 ha 292.700 kg Voor Rotterdam zyn deze cijfers resp. 1.850.000 kg aardappelen (100 ha), 21.000 kg peulvruchten (40 ha), 710.000 kg groenten (oppervlakte niet nauwkeurig bekend) en granen 21000 kg. (10 ha) terwijl 's-Gravenhage het volgende beeld geeft (oppervlakten niet bekend): 759.000 kg aardappelen 78.000 kg. peulvruchten, 217.000 kg groenten en 10.000 kg. granen. Bestrijding van koolvliegen. De bestrgding kan geschieden met koolkragen, bestaande uit dunne schijf jes asphaltpapier, die spoedig na het planten vlak tegen den grond om de plant worden aangebracht. Ook be staat er nog een bestrijdingsmiddel dat men zelf kan bereiden. Men mengt 20 deelen kalkmergel met 1 deel carbolineum en strooit dit na de uitplanting in kleine hoe veelheden op den grond rondom den stengelvoet der koolplanten. Jeugd tand verzorging. Erg lang behoeft er niet over ge sproken te worden; we weten het allen van onszelf of van onze naaste familieleden de toestand van onze tanden en kiezen is erg slecht. We kunnen hier gerust spreken van een volksziekte. Eén voorbeeld slechts uit honderden die wy voor het grijpen hebben. Op een school hadden de kinderen van de eerste klas tezanïen 102 blijvende kiezen. Hiervan moesten er 101 behandeld worden Hoe dat gekomen is, wel daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, zooals b.v. het gebruik van te fy'n en al te lang gekookt eten, snoepjes, ijsjes, schoon peuteren van ons gebit met een speld, niet of ver keerd poetsen, enz. enz. Belangrijker evenwel dan deze fou ten vast te stellen, is de vraag: Hoe komen we tot verbetering? Dit kan alleen door maatregelen te treffen. Hoe eerder daarmede begonnen wordt, hoe beter. Bovendien geldt ook hier: voorkomen is beter dan genezen. Daarom heeft de Nederlandsche Zyn gezin komt niets te kort. Reeds lang was hij van plan zich als vrijwilliger te melden, maar wat zou er van zyn gezin terecht komen als hij weg zou zijn? Daar heeft hij eerst eens naar geïnformeerd en zie - dat viel geweldig mee. Zijn gezin komt niets te kort, daar wordt in ieder opzicht, nu en later voor gezorgd, zoowel wat salaris, levensmiddelen, brandstof, .enz. betreft. Toen trok hij de stoute schoenen aan. Doe het ook! Vul eerst onder staande bon in, U ontvangt dan nadere inlichtingen. lft' NAAM- ADRES WOONPLAATS - verzoekt toezending eener brochure over de Waffen ff Uitknippen en inzenden aan f Ersatz-kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5, Den Haag. Volksdienst ook de tandverzorging voor de Nederlandsche jeugd ter hand genomen. Nachtjager. We hebben 'ternauwernood onze moede oogen geloken of het gebrom begipt. „Daar heb je ze weer" zegt myn vrouw. Het is ons lijfinsect... onze lijfmug. Hij maakt zich op en vangt zijn tournee aan. Ik heb het over onze Ijjfmug, want het is mogelijk, dat er in ons huis meer tweevleugelige insecten zyn, maar dan moet er één rampzalige onder hen zijn, die al zy n verwenschte rasgenooten in groote, brutaliteit, on beschaamdheid en bloeddorst over treft. Ik wil van een mug geen olifant maken of van „énne sch..t ènnen doonderslag", zooals myn grootvader placht te zeggen, maar deze mug is een ondier, een vampier. Mogelijk, dat het een wyfje is, maar dit denk beeld te opperen in het byzjjn van myn vrouw, stuit my dermate tegen de borst, dat ik dit gehate schepsel, ondanks v. Dale en Koenen, manne- lyk wil maken. Wy slapen dus nauw, na een dag die zyn verdrietjes, zyn plaagjes en zyn genoegentjes wel zal gehad heb ben gelyk iedere andere dag, maar in elk geval in een vermoeidheid eindigde, of de huismug begint zijn martelingen, zijn slachterstaak. Mijn vrouw slaat met de handen naar den onzichtbaren vijand, ik maai met beide armen door de lucht en het gebrom sterft weg. Heel even... Daar is hy al weer... Een hernieuwde at taque- Het diertje wekt bij ons den indruk, alsof het de proporties van een goed gevoede vleermuis heeft. Hy wandelt over onze gezichten met de zwaarte van een vetten kever. Hy sart je, hy hoont je. Nu en dan haalt hij luid ruchtig den neus op, lacht binnens monds en maakt andere geluiden, die onzen weerzin slechts doen groeien. Een fyn-proever of kieskeurige is dit beest allerminst, want wat er voor lekkers, voedzaams of althans smaak aan mijn bloed kan zyn, alleen de hemel en dit insect weten het! Gelukkig... ditmaal zullen wij toch byna slapen... Neen, het is weer mis. Daar is hy. Hij zit op myn neustop en denkt op deze nieuw veroverde stelling na. Men geloove het of niet, maar men kan deze mug hooren na denken. Hij is een strateeg. Hy stip pelt nu, naar men mag aannemen de te volgen route uit. Daar steekt hy zyn bajonet in mijn wang. Ik sla woedend naar hem. Mis! Hy stygtop en klimt op myn vrouws wenkbrauw. Gelukkig... Ieder doet het zijne.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4