STEEDS VERSCH m m m „Neerlandia" KOFFIESURROGAAT Drs. F. A. BRANDSMA Bloem- Tuin- en Landb.zaden VERVEN en STOMEN E. v. d. HEUVEL Voor STOOMENien VERVENJnaar P. J. Volfeberg, Merseloscheweg 7 DOOR SNELLEN OMZET IN EIGEN WINKELS DE KOFFIE- EN THEEZAAK Kantoor VENRAY Grootestraat 15 JOS. KEYZERS - Eeuwige Lente. ^Wbhdcnaïslotm Mui mui onaJt kmtn! Officieele Landbouw- mededeelingen Fabriek te Helmond. Agentschap: Venray, Telefoon 394' Het van ouds bekende adres. ROUWGOEDEREN in 2 x 24 uur. ACCOUNTANTSKANTOOR Spreekuren: DONDERDAGS NA HALF ELF VOORMID. Verkrijgbaar alle soorten Hoofdvert.H. Smit, Lorentzstraat 9b, Groningen, Waar niet verkrijgbaar, vervoege men zich bij Douven, Boxjneer. ATTENTIE! Het beste adres voor van alle voork. kleedingstukken, Rouwgoederen binnen 24 uur. STOOMVERYERIJ en CHEM. WASSCHERIJ Let op 't juiste adres: Marktstraat 2a Telef. 408. voor de Provincie Limburg Contractteelt landbouv zaden oogst 1944. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat contracttelers van klaver, spur rie, serradella, lupinen en wikken voor zaadwinning oogst 1944 verplicht zijn, hun teeltcontract per omgaande registratie op te zenden (voor zoover dit niet is geschied) aan het Hoofd bedrijfschap voor Akkerbouwproduc ten, Afd. Algemeene Landbouw- aangelegenheden, Plein 4 's-Graven- hage. Na registratie zal het teelt contract met de daarbij vereischte teeltvergunning aan de telers worden geretourneerd. Telers welke hij con trole met in het bezit van een teelt vergunning zijn, stellen zich aan ver volging bloot. Op de contracten moet het bureaunummer en organisatie nummer zijn vermeld. Contracten, welke onvolledig of na 15 Mei op het Hoofdbedrijfschap binnenkomen wor den niet meer in behandeling geno men. Verder worden belanghebbenden erop gewezen, dat de teelt van klaver voor zaadwinning oogst 1944 uitslui tend op contract met een daartoe bevoegde handelaar of coöperatie mag plaats vinden. De namen en adressen van de handelaren of coöperaties zul- op aanvrage worden verstrekt. Reffistratieboekjes 1944 voor den tuinbouw. Ieder, die in het bezit is van een tuinbouwteeltvergunning A en/of K, alsmede een bijzondere tuinbouw teeltvergunning 1944 is verplicht van zyn teelt 1944, contractteelt uitge zonderd, aanteekening te houden in een daartoe strekkend Registratie boekje. Deze boekjes (formulieren) worden een dezer dagen aan alle vergunninghouders toegezonden en moeten zorgvuldig worden bijgehou den en tot 1 Januari 1946 worden bewaard. Dit voorschrift komt dus hier op neer, dat alle tuinders en boeren, die een gewone of bijzondere tuinbouwteeltvergunning hebben en verplicht zjjn over een veiling te leveren, dit registratieboekje nauw keurig moeten invullen en gedurende den loop van het jaar bijhouden. Hij, die vóór 15 Mei a.s. geen boekje heeft ontvangen is verplicht onverwijld een boekje aan te vragen bij den Provincialen Voedselcommissaris voor Limburg, afd. Tuinbouw te Roermond. De P.Y.O. voor Limburg. Paardenhandel. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat alle aan koopvergunningen voor paarden, af gegeven vóór 1 Januari 1944, vanaf heden als vervallen moeten worden beschouwd. De Prov. Voedslcommissaris voor Limburg maakt op verzoek van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw producten bekend, dat le. De telers van lupinen, serradella wikken, spurrie voor zaad, die daar voor nog geen aanvraagformulier aan genoemd Hoofdbedrijfschap hebben ingezonden, alsnog direct bij den PI. Bureauhouder een aanvraagformulier kunnen invullen en aan genoemd Hoofdbedrijfschap dienen in te zenden. 2e. De teelt van de overige land- bouwzaden, zooals alle klaver- en grassoorten, koolrapen, herfstknollen, mergkool voederbieten, suikerbieten en wortelen, verboden is wanneer daarvoor geen teeltcontract met een erkenden handelaar is of alsnog direct wordt afgesloten. 3e. Van alle landbouwzaden te sa men 5 are voor eigen bedrijf zonder vergunning geteeld mag worden. Ongeluk met de mijnwerkers bussen. De ondernemer S. uit Montfort die by het ernstig autobusongeval dat in den nacht van Zaterdag op Zondag op den Maastrichterweg onder Herten heeft plaats gehad, zwaar werd ge wond, is in het St Laurentiuszieken- huis te Roermond overleden. De toe stand van den zoon van S. die een der bussen bestuurde is nog ernstig, terwijl diverse andere ernstig gewon den op het oogenblik nog in het zie kenhuis worden verpleegd. Soldeeren met kunsthars. Een uitkomst voor huisvrouwen Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad heeft in het begin van het jaar gewaarschuwd tegen repa rateurs, die in pannen nieuwe bodems zetten, waarbij zij gebruik maakten van zink, zinklegeeiang of zelfs ver zinkt ijzer, afkomstig van oude dak goten, badkuipen enz. Dit zinken materiaal levert n.l. groot gevaar op voor de gezondheid, terwijl het bo vendien spoedig gaten vertoont, om dat het ondeugdelijk is. Ook nieuwe bodems van geel koper zijn, indien onvertind, voor de gezondheid min der gewenscht, omdat daardoor vita- mine-c aan het voedsel wordt ont trokken. Het is begrijpelijk, dat men in technische kringen gezocht heeftnaar middelen om tot een hetere oplossing van het vooral voor de huisvrouw penibele vraagstuk te geraken. Het soldeeren van kapotte pannen of potten duurt als regel weken, soms maanden of kan soms in het geheel niet geschieden wegens gebrek aan grondstoffen. Aluminium pannen zelfs in 't geheel niet worden gesoldeerd. Het mag dan ook tot verheugenis van de huisvrouw stemmen, dat een Zwolsche firma thans een nieuw middel heeft gevonden, waardoor kleine soldeerwerkjes op eenvoudige en toch uitstekende wijze kunnen worden uitgevoerd. Geruimen tijd ge leden werd reeds in het laboratorium van deze firma ontdekt, dat kunsthars het gewone soldeeren en lasschen van kleine karweitjes kan vervangen, in dien de hars op bepaalde manier werd aangewend. Daarop voortbouwende, slaagde men er in een kunstharst- soort te vervaardigen, welke voor dit doel uitstekend bleek te voldoen. De ontdekking werd echter geruimen tijd niet toegepast, daar het maken van dit „oorlogssoldeer" niet op den weg lag van de firma, waarvan hier sprake is. Nu echter de huisvrouw hoe langer hoe meer klaagt over haar pannen, die nog best zouden kunnen worden gebruikt, indien er geen gaten in voorkwamen, werd tenslotte besloten het artikel in den handel te brengen. Hoe te gebruiken. Dit scado-soldeer, zooals het werd genoemd, kan zonder bout, soldeer- lamp en soldeerwater en ook zonder tin worden behandeld. Het is een vloeibare pasta, welke met behulp van een mesje' op de te repareeren plaats kan worden aangebracht. Deze plaats moet eerst worden schoonge maakt. Is de pasta erop uitgestreken dan moet het gedurende één nacht aan de lucht worden blootgesteld om te drogen, waarna verwarming op kachel of gascomfoor zoo lang dient te geschieden, tot het aangebrachte soldeer niet meer met den nagel kan worden ingekrast. De pannen kunnen daarna weer gewoon worden gebruikt voor stoven en koken. Zjjn er grootere gaten te soldeeren dan dient men enkele lagen van het soldeer over elkaar heen aan te brengen. Iedere laag moet echter een uur of drie drogen. Zeer groote gaten moeten eerst bedekt worden meteen stukje blik of gaas; de soldeerpasta moet n.l. houvast hebben. Het is bestand tegen hardhandige behandeling. Water, dat in een ge soldeerde pan lang had gekookt, bleek bij analyse onveranderd van kleuren smaak te zijn. Ook azijn en soda twee artikelen die veel in het huis houden worden gebruikt, tasten het soldeer niet aan. Hoewel de meeste huisvrouwen het repareeren van kapotte potten en pannen aan loodgieters zullen over laten, kunnen zij, die 't zelf willen doen, er gerust aan beginnen, indien zij van dit nieuwe soldeermiddel ge bruik maken. Reeds is in de practjjk gebleken, dat degene, die de voor schriften opvolgt, de reparatie tot een goed einde brengt. Het zaaien van boonen. Tegen nachtvorsten zijn depasont- kiemde slaboonen, snij boonen en bruine boonen niet bestand. Vandaar, dat men ze niet al te vroeg moet zaaien. De zaaitijd is omstreeks half Mei. Evenals alle peulvruchten vragen deze boonen een goed losgewerkten grond en een plaats in de volle zon. Stamslaboonen en stamsr.ijboonen zaait men op rjjen, die ongeveer 50 Op den verjaardag van den Führer had te 's Hertogenbosch de beëedi- ging plaats van een contingent van den Landstorm in Nederland. Tijdens de plechtige eedsaflegging op den Führer. (C.N.F./J. Zeylemaker Pax s) cm uit elkaar liggen. Op de rijen legt men op een onderlingen afstand van 45 cm. telkens 3 boonen op een diepte van 3 a 4 cm in den grond. In plaats van 3 bijeen mag men op 15 cm ook wel telkens éen boon apart leggen. De stamslaboonen en stamsnjjboo- nen mogen ook nog wel in Juni wor den gezaaid. Wanneer men ze in die maand nogmaals gaat zaaien, dan wordt aldus de oogst van versche boonen tot in September verlengd. Bruine boonen kunnen op dezelfde afstanden worden gezaaid als de bovenvermelde stamslaboonen en stamsnijboonen. Tot einde Mei kan men de bruine boonen nog wel zaaien. Doch het moet niet later gebeuren. Daar stoksnjjboonen erg gevoelig zjjn voor het weer en niet zoo'n hooge opbrengst geven, verdienen pronkboonen de voorkeur. Mits niet te groot geplukt zjin deze boonen niet veel minder malsch dan de snij boonen. Van stokslaboonen en stoksnjjboo- nen legt men 3 a 4 stuks rondom iederen stok, van pronkboonen 2. Waar de boonen niet tot ontkie ming zijn gekomen, dienen spoedig daarna nog anderen te worden ge zaaid of geplant. Van bruine boonen heeft men per 10 ui2 100 gram zaad noodig, van stamslaboonen en stamsnijboonen 75 gram, van stoksla- en stoksnijboonen 50 gram en van pronkboonen 75 gram. De laatst verm'elde kan men ook wel langs schuttingen of muren gaan teelen. DE MEIMAAND. Daar is de schoone Meimaand weer, Die aangename tijd, De maand vol bloesempracht en geur Door jong en oud verbeid. De Meimaand is de schoonste maand, Gewis, van gansch het jaar. Hier ontsluit de roos haar knop, Ginds zwelt de korenaar, De koekoek laat haar blijden roep Over de velden hooren, De leeuwerik stijgt 't luchtruim in By het eerste morgengloren. Het vog'lenkoor in boom en struik, Het dart'lend vee der wei, Roepen ons als 't ware toe: Verheugt U, het is Mei 1 Doch voor het katholieke hart, Vol trouw en kindermin, Heeft deze schoone maand van Mei Een hooger, dieper zin. Het is de maand, die aan Maria, Ons aller Moeder is gewijd. Komt, toont vooral in deze maand, Dat gij Haar kinderen zyt. Een bloempje voor Haar beeltenis, Een kaarsje aan Haar voet, En meer dan ooit in deze maand, Een hart'lijk „Weesgegroet" 1 Dierbaar Oostrum! waar reeds eeuwen Jezus' Moeder werd vereerd, En door uw ouders smeekgebeden, Menig onheil werd geweerd, Bidt ook gjj in deze maand, Eens vurig, dag aan dag, Opdat de schoone Vredeszon, Weer spoedig schijnen mag. P. de Vroege.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4