GEURIG-KRPCHTIG w KOFFIESURROGART „Neerlandia" 9 NIEUWE CURSUSSEN. Ér De Gruyter Bloem- Tuin- en Landb.zadeu Handel scorrespondenfie. Handelsschool MERCURIUS STEEDS VERSCH DOOR SNELLEN OMZET DE KOFFIE- EN THEEZAAK V Verkrijgbaar alle soorten JOS. KEYZERS - Eeuwige Lente. WORDT DE GROEI VAN UW VEE DOOR VEELUIZEN GEREMD? EYÉ&CO Voor STOOMEN en VERVEN naar J. Volleberg, Merseloscheweg 7 Officieele Landbouw mededeelingen Begin Mei beginnen onze cursussen voor Nederlandse, Duitse, Engelse en Franse Handelscorrespondentie. Een goed oorrespondent is goud waardStude ren aan Handelsschool Mercurius is een aanbe veling voor Uw sollicitatie. Aangifte dagelijks aan de Handolsschool Mercurius HOENDERSTRAAT 12 VENRAY biedt U 3 grote voordelen 1. Snelle cursussen. 2. Ervaren Leraren. 3. Matig lesgeld „Perfect" vernietigt alle veeluizen. Niet één blijft er over! „Perfect" is een poeder. Daardoor is kou vatten ten gevolge van de behandeling uitgesloten. Per bus f 3.25 (voor 15 stuks vee}. Kortedljk II VUURDINB Hoofdvert.H. Smit, Lorentzstraat 9b, Groningen, Waar niet verkrijgbaar, vervoege men zich by Douven, Boxmeer. Fabriek te Helmond. Agentschap Venray, Telefoon 394- Het van ouds bekende adres. ROUWGOEDEREN in 2 x 24 uur. voor de Provincie Limburg Levering sclioofstroo. Do Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend, dat met in gang van 24 April 1944 de levering van schoofstroo door de telers by de daarvoor aangewezen landhandelaren niet meer behoeft plaats to hebben op de daartoe voor iederen handelaar vastgestelde dag van de week, maar in bet vervolg op iederen werkdag kan plaats hebben. Verder worden do telers er nog eens op gewezen, dat geen ontheffing van de opgelegde leveringsplicht van schoofstroo kan worden verleend, te meer wjjl als uiterste datum van inlevering thans gesteld is óp 1 Oct. 1944. Voor dien datum dienen dus de telers, welke een vordering tot ter beschikkinghouding en levering van schoofstroo hebben ontvangen, aan deze verplichting te hebben voldaan. Pootaardappeleu. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend, dat het ver bod, om goedgekeurde pootaardap- pelen voor andere dan pootdoeleinden af te leveren, is opgeheven. Derhalve kunnen alle onverkochte en onver koopbare restanten goedgekeurde pootaardappelen, ongeacht het ras, de klasse en de sorteering, als ge wone consumptie-aardappelen worden beschouwd en op de voorgeschreven gebruikelijke wijze aan de Y.B.N.A. worden afgeleverd, zoodra zich daar toe de gelegenheid voordoet. Aflevering stroo oogst 1943. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg verzoekt met aandrang de telers, welke nog graanstroo van oogst 1943 'voor aflevering ter be schikking hebben, dit stroo ten spoe digste by de landhandelaren in te leveren. DISTRIBUTIE-NIEUWS Melkrantsoen hersteld Met ingang van de distributie periode, welke 16 April begint, wordt de tydelyke verlaging van het melk en het taptemelkrantsoen ongedaan gemaakt. De rantsoenen worden weer gebracht op het peil van vóór 20 Februari 1944. Voor zoover verbrui kers minder dan l3 4 1. taptemelk (in het westen l1/, 1. taptemelk en 50 gr. walspoeder) per bon ontvingen, moet het ontbrekende alsnog door den melkhandelaar worden verstrekt. Voor zoover in het Westen des lands de voorraad walspoeder in pakjes niet toereikend is, moet eveneens op de thans nog geldende bonnen l3/41 tapte melk worden geleverd. Tenslotte zij er op gewezen, dat op de nieuwe taptemelkbonnen geen walspoeder meer verstrekt zal worden, zoodat de nieuwe bonnen recht geven op 13/4 1. taptemelk. Yleoscli op Maandag Van 10 April tot 30 Mei zijn de slagers gerechtigd, op Maandag en Dinsdag vleesch, vleeschwaren en gerechten, waarin vleesch of vleesch waren zyn verwerkt, te verkoopen en af te leveren. Zeepbonnen De geldigheidsduur van bon alge meen 080, welke recht geeft op het koopen van eenheidstoiletzeep, en van de bonnerr algemeen 081 en reserve C 26, D 26 en E 26, welke recht geven op het koopen van -waschpoeder, zyn verlengd tot en met 13 Mei 1944. Persgas Houders van door de Rijksverkeers inspectie uitgegeven machtigingen voor persgas, wonende in Noord-Bra bant en Limburg, dienen zich met de voor April uitgegeven machtigin gen tot den plaatselijken distributie- dienst te wenden, teneinde deze machtiging tegen bonnen in te wis selen. (Deze nieuwe regeling, die ingaat op 16 April, is in tegenstelling met een vorige bekendmaking, vol gens welke bovenbedoelde houders zich met hun machtigingen voor April slechts konden wenden to£ den distributiedienst, waar een persgas- station gevestigd is.) Voor houders van machtigingon voor persgas in de overige provinciën blyft de regeling gelden, dat zij zich tot den plaatselijken distributiedienst moeten wenden, voor zoover het niet betreft machtigingen voor April. Met deze laatste machtigingen moetende hier bedoelde houders zich wenden tot den distributiedienst, waar e persgasstation gevestigd is. Bijenmarkt te Tilburg. In het Tilburgsche Sportpark werd een belangrijke bijenmarkt gehouden welke door een groot aantal Zuid Nederlandsche bijenhouders bezocht werd. De aanvoer was geringer dan vorig jaar. Dit houdt verband met het feit, dat de imkers er weinig voor voelen te verkoopen, daar zij hun bijenvolken beter zelf kunnen houden. De prijzen waren hoog en de koop lust groot. Alle aangevoerde korven werden verkocht. De sterfte onder de byen was den afgeloopen winter weer vrij aanzienlijk, daar de meeste byenhouders het hun vorig jaar toe gewezen rantsoen suiker te laat hebben ontvangen. Het ijsje kost een dubbeltje In de komende warme dagen zul len velen ongetwijfeld gelokt worden door de koele versnapering, het in ons land zoo populaire ijsje. Dit ijsje zal in het aanstaande seizoen voor ieder bereikbaar zijn daar de prijzen thans zoo gesteld zijn, dat zoowel het snoeplustige publiek als de ijs- b'ereiders hierover niet te klagen hebben. Voor schepijs en verpakt ijs zal niet mee%dan één dubbeltje vóór een coupe geserveerd in een ijssalon of soortgelijke inrichting niet meer dan een kwartje gevraagd mogen worden. Daar deze prijzen voor de ondernemers alleszins loonend geacht kunnen worden, kan voor overtreders van dit prysvoorschrift geen enkele verontschuldiging worden aangevoerd. Voor verdere bijzonderheden leze men de officieele publicatie in de bladen. Ongelukken De Biest te Weert had in binnen twee maal vier en twintig uur twee doodelyke ongelukken te betreuren. Zaterdagnamiddag was het de 25 jarige Maurice Vanderfeesten die by het demonteeren van een projectiel werd gedood en Maandagnamiddag was het, het 17 maanden oud doch tertje van den heer A. van Tuel, al daar, dat in een onbewaakt oogen- blik in een waschtobbe, gevuld met water, gevallen was en daarin het ongeluk had, te verdrinken. - BEKENDMAKING Naar de höhere SS- und Polizei führer „Nordwest" mededeelt heeft het Polizeistandgericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederland sche onderdanen ter dood veroordeeld: 1. Den ambtenaar Willem Lengton, geboren 4 April 1917 in Zwolle, zon der vaste woonplaats 4. Den te.ekenaar Karei Schipper geboren 6 Maart 1919 in Den Haag, woonachtig in Den Haag. 3. Den kantoorbediende Jan Hoberg, geboren 28 September 1925 inOuder- Amstel, woonachtig te Amsterdam. De doodvonnissen zijn na onderzoek der gratiekwestie Dinsdagochtend voltrokken. Verder zyn nog de volgende Neder landsche staatsburgers ter dood ver oordeeld: 1. De marechausseebeambte Hen drik Drogt, geb. 10 Februari 1920 in Dedemsvaart, wonende te Dedems- vaart. 2. Den landarbeider Gerard Jansen, geboren op 13 Februari 1923 in Mep- pel, wonende te Dedemsvaart. 3. Den kantoorbediende Fokke Jagersma, geboren óp 12 September 1920 in Gasselternyeveen, wonende te Meppel. 4. Den autohandelaar Jan Rykmans geboren op 3 Februari 1920 te Steen- wijk, wonende te Meppel. 5 Den boekhouder Gerrit Jan van den Berg, geboren op 29 Mei 1919 in Arnhem, wonende te Arnhem. 6. Den distributieambtenaar Wiepke Timmersma, geboren op 8 December 1896 in Oldehove, wonende te Wehl. 7 Den timmerman Jacob Kraal, geboren op 12 Februari 1914 in Rui- nerwold, wonende te Ruinerwolde. 8. Den politiebeambte Johannes Kippers, geboren op 23 Juni 1899 te Veendam, wonende te Oud-Schoone- beek. Het vonnis is met den kogel vol trokken. Aflevering van batterijen De directeur van het Bureau voor de Metalen-Ver werkende Industrie machtigt hierbij fabrikanten van en handelaren in batterijen om in de twaalfde periode, van 16 April t/m 31 Juli '44, batteryen af te leveren op grond van de door zijn bureau af gegeven repeteerende koopvergunnin gen Hg en Hg '3. In verband hier mede kunnen zy, aan wie batterijen zjjn toegewezen, zich ter verkrijging hiervan in den loop van genoemde periode wederom tot hun leverancier weftden. Afleveringen van batterijen, gedaan op grond van koopvergunnin gen, voorzien van het stempel „spe ciale toewijzing" mogen niet worden herhaald. De Rijkspostspaarbank in Maart 1944 Bij de Rijkspostspaarbank overtrof fen in Maart de inleggingen de terug betalingen. wederom en wel met ruim 16 millioen gulden (vorig jaar 30 mil lioen). De inlèggingen bedroegen de afgeloopen maand ruim 27 millioen gulden (vorig jaar ruim 42 millioen wat een record was); de terugbetalin gen ruim 10 millioen gulden (vorig jaar 12 millioen). Het voordeelig saldo over het eerste kwartaal 1944 be draagt ruim 58 millioen (vorig jaar ruim 50 millioen). Het algemeen saldo-tegoed was ultimo Maart 1944 f 850.974.086 (vorig jaar ruim 594 mil lioen gulden. Kuim 16 millioen gul dén aan renten is op de rekeningen ter directie bijgeschreven. De zwarte handel Drs. Goedhuis heeft in het jongste nummer van „De Waag" nog eens een artikeltje gewijd aan den zwarten handel, in welk epistel hij zich scherp keert tegen alle elementen, die de geordende samenleving verstoren en daarmede het goed functioneeren van het geheele bestuursapparaat beïn vloeden. Misdadig in den hoogsten graad echter zijn die volkvreemde figuren, zoo gaat de schrijver voort, die de voedselvoorziening, het eerste levens recht van het volk, in gevaar brengen en die daardoor een onrust wekken, welke slechts nadeelig kan zyn voor de oorlogvoering. Er vreet een kanker aan ons volk, de kanker van den zwarten handel. De bestrijding echter laat nog altijd zeer veel te wenschen over. Eener- zyds doordat het aan over invloed beschikkende gewetenlooze elemen ten nog steeds mogelijk blijkt te zijn op grootscheepsclie wijze, door fouten in het distributie-systeem, enorme voorraden aan de voedselvoorziening te onttrekken, anderzijds doordat er nog altijd duizenden te vinden zijn, die op grooter of kleiner schaal mee helpen de zwarte voorraden langs tallooze sluipwegen te doen afvloeien. In het verder verloop van zijn ar tikel zegt drs. Goedhuys o.a. nog: In Duitschland staan op vele zwane vergrypen de allerzwaarste straffen, in vele gevallen de doodstraf. Wy doen dat anders. Wy schatten de ge maakte zwarte winst en heffen een boete tot dat bedrag. Wy geven als allerhoogste straf een hechtenis van jaar (of) een boete van 1.000.000 gulden, dan wel egn bedrijfssluiting yan ten hoogste 5 jaar. t Wie echter iets iioort van de om zetten van den zwarten handel, weet, dat de opgelegde boeten vaak be lachelijk zyn. Zij wordei^yan te voren in den prijsomzet gecalculeerd en worden evenals de nadoelen der 1 bedrijfssluiting zoo noodig door een „pool" gedragen. Wat baat het boete-stelsel als ge heel? In enkele gevallen moge het rechtvaardig werken, afschrikwek kend werkt het niet. Het is een handelsrisiCo", niet meer. Hier helpt maar één middel. Strenge straffen tegen den persoon van den misdadi ger. Langer vryheidsberooving, wer ken in Duitschland gedurende langen tijd, de doodstraf in ernstige gevallen. Men kan er zeker van zyn, dat, wan neer de eerste ernstige misdadigers ter dood zijn gebracht, de schrik er reeds in is gevaren. Het is onjuist te meenen, dat dergelijke harde straf fen onrust onder de bevolking zouden wekken. Integendeel, 't volk zelf ver langt daar naar.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4