PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws» 65e Jaargang No 16 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 22 April 1944 Advertenties 12 et. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. DUITSCH OFFENSIEF AANGEKONDIGD. Het belangrijkste, dat naar onze meening thans te zeggen is omtient de ontzagwekkende wereldworsteling, die nu naar haar hoogtepunt loopt, hebben wjj in het kort samengevat: Duitschland 'zal tot het offensief overgaan op het psychologisch oogenblik; het beschikt over vol doende militaire en materieele reserves, om tegen de vijandelijke overmacht de weegschaal te doen doorslaan tot het forceeren van de eindoverwinning. Dit is de korte samenvatting van een artikel in de officieuze „Völkischer Beobaehter", het leidende blad der nationaal-socialistische beweging in Duitschland. Bij het lezen van deze beschouwing: kemt stellig bij velen de vraag op Dus een beslissend Duitsch offen sief, ondanks de ernstige tegen slagen in 't Zuiden van het Oost front, waar zich dit voorjaar de gebeurtenissen stellig niet in den Duitschen geest hebben ontwik keld De reserves aan militaire en ma terieele krachten, waarover men nu voor het eerst openlijk spreekt, schij nen bij deze plannen een groote rol te spelen. Ook Dr. Göbbels doet in zijn jong ste artikel in „Das Reich" over de verschrikkingen van den luchtoorlog doorschemeren, dat Duitschland te eeniger tijd krachtig zat terugslaan. Na erop gewezen te hebben, dat de lnchtterreur een deugd heeft doen geboren worden in hetDuitsche volk nl. de deugd der solidariteit van allen, den gemeenschapsgeest van heel het volk, zegt de minister, dat de vijand hiervan niets begrijpt. Hij vervolgt dan woordelijk: Hun ontbreekt hiervoor ieder be vattingsvermogen en elk begrip. Zij voeren den luchtoorlog uitslui tend om terroristische redenen en bedoelingen. En men kan hun in het geheel niet aan het verstand brengen, dat hy' nooit of te nim mer tot het door hen gewenschte doel zal leiden. Zij zullen derhalve ook niet kunnen inzien, dat zjj daardoor ons volk eerder aaneen- lasschen, dan dat zy het tot ver deeldheid brengen. Zy moeten door drastischer middelen overtuigd worden, dat de luchtoorlog voor hen op den duur materieel noch moreel een loonende kwestie is. Dat staat thans pas voor een ge deelte op de agenda. Maar het zal niet lang meer duren of de bewijzen voor deze stelling, welke we gedwongen zijn op den vijand toe te passen, zullen veel over tuigender zijn. v Vooral het Britsche volk zal dan moeten toonen, dat het ook in het vijfde oorlogsjaar dezelfde standvas tigheid bezit als het üuitsche. Wij hebben het zwaarste deel van deze wyze van oorlogvoering achter ons, Engeland heeft dit deel nog voor den boeg. Ook hieruit valt duidelijk te be luisteren dat Duitschland zich op maakt om krachtig terug te slaan. Er staan de wereld dus stellig nog grootsche gebeurtenissen te wachten. Daaronder moeten we ook rekenen een invasie in West-Europa. Luitenant-generaal VonDitcmar.de meest gezaghebbende Duitsche com mentator dezer dagen, zei vorige week: persoonlijk geloof ik, dat het tweede front een feit zal worden, omdat Engeland en Amerika er' in hun machtstrijd met de Sovjet-Unie niet buiten kunnen. Daar zit zonder twijfel de kern van de kwestie der invasie: een ge allieerde zege zonder invasie zou zoo danig een uitsluitend roode overwin ning zy'n, dat Engeland en Amerika daarna de Sovjet-Unie minstens zoo erg zouden vreezen als thans Duitsch land en zijn bondgenooten. Daarom wordt de invasie in West- Europa voor de geallieerden een nood zakelijk kwaad. Naar de overtuiging van vriénd en vijand zou deze onder neming enorme verliezen kosten aan menschen en materiaal. En het land, dat de invasie treft, kan met zyn volk wel vrij volledig worden afgeboeki Van de fronten valt te melden, dat de strijd op de Krim de vesting Se- bastopoi nadert, om welkerbezit nog een lange strijd kan gevoerd worden tot binding van roode strijdkrachten. Zoowel hier als aan den benedenloop den Dnjestr werden den vy'and zeer zware verliezen toegebracht. Verjaardag van Adolf Hitler. De Rijksmaarschalk heeft als in rang oudste officier van de Duitsche weermacht Donderdag 20 April, op den verjaardag van den Führer, de volgende dagorder uitgevaardigd: „Soldaten van de weermachtIn onwankelbare trouw gedenken wij heden onzen vurig geliefden Führer en veldheer op zy'n verjaardag. Meer dan ooit willen wij juist in deze be slissende ty'den verkondigen, dat wij, onzen soldateneed getrouw, altijd slechts volgens de bevelen van den Führer zullen leven. Het lot van het Duitsche volk ligt alleen in onze handen. Onze gelofte, dat wij de wa pens niet eerder zullen laten rusten dan wanneer wij de toekomst van het Ryk beschermd hebben, alsmede ons tot het uiterste besloten, altijd parate optreden, moeten ons geschenk aan den Führer zijn. De Voorzienig heid moge ons den man, dien wij met de volle geestdrift van onze geloovige harten in goede en harde jaren volgen, nog lang behouden. De weg van den Führer heette alty'd slechts Duitschland, voor welks eer vrijheid ons geen offer en geen ont bering te groot moet zijn. Hoe ern stiger het uur, des te sterker vervult ons het fanatieke vertrouwen, ge steund op de onoverwinnelijkheid van onze kracht, dat wy ons hooge doel zullen bereiken. In dankbaar heid en eindelo'oze liefde groeten wij onzen Führer. Leve Adolf Hitler." By onze vrijwilligers. In de voorste linies wordt het IJzeren Ivftiis uitgereikt aan SS-pantsergrenadiers voor het vernietigen van een groot aantal vijandelijke pantsers. (S* P. K. Ohlemacher Ö/H Ps) De opbouw van Nijmegen. De werkzaamheden tot opruiming der puinhoopen in Nijmegen vorderen langzaam maar zeker. Er is langs de ruïnes een rails voor een motor treintje aangelegd, waarmede het puin dwars door de oude stad direct naar de "Waal vervoerd kan worden. Ook is er een begin gemaakt met den herbouw van de geteisterde St. Canisiuskerk in de Molenstraat tot noodkerk. Het puin is uit de kerk verwijderd. Tevens is een begin ge maakt met de restauratie van het priesterkoor, dat grotendeels ge spaard was gebleven en waarvan het hoofdaltaar weer zal kunnen worden opgebouwd. Het ligt in de bedoeling, de muren der zijbeuken tot de hoogte van de spitsbogen der kerkramen af te breken, op de muren de gespaard gebleven dakspanten te laten zakken en een nieuw dak daarover op te trekken. De kerk zal dan natuurlijk eenige meters lager zyn en tot ongeveer twee derden van de oorspronkelijke grootte worden teruggebracht. Hoe het ook zy, Nijmegen krijgt binnen afzienbaren tijd in het hartje der oude stad wederreen van haar oudste kerken in primitieven maar toch bruikbarei. toestand terug. Een der grootste parochies der ge teisterde stad komt dan weer onder eigen dak en zal zich niet langer behoeven te behelpen in noodzalen. Straffeloosheid voor onderduikers Max Blokzijl heeft, zooals hij Zater dagavond op een vergadering in de Redoutezaal te Maastricht meedeelde, in den laatst.en tijd een drujtke brief wisseling gevoerd met onderduikers. Hij had daarbij den indruk, dat velen van hen misleid zy'n en nu in een toestand zyn verward, waaruit ze gaarne bevry'd zouden worden. On der die omstandigheden en onder voorwaarde dat ze bereid zouden zijn zich voor een of ander nuttig doel van positieven aard beschikbaar te stellen, kon Max Blokzijl aan deze onderduikers de verzekering geven, dat ze straffeloos in-de openbaarhëid by het Nederlandsche volk konden terugkeeren. Hy had van de betref fende instanties instemming voor deze garantie gekregen. Luchtaanval op Den Haag Yan den Anglo-Amerikaanschen luchtaanval op Dinsdag 11 April op een stadsdeel van den Haag, waar zich talrijke Nederlandsche dienst gebouwen bevinden, is het aantal dooden gestegen tot 62, waarvan 26 vrouwen. In ziekenhuizen bevinden zich nog 23 zwaargewonden. Meer dan duizend pakjes boter gestolen. Dezer dagen is een inbraak gepleegd in een pakhuis in de binnenstad, te Utrecht. Nieirminder dan 962 pakjes margarine en 206 pakjes vet waren in het pakhuis opgeslagen, welke na de inbraak alle bleken te zijn ver dwenen. Wenken voor het gebruik van groenteplanten Zeer groote groenteplanten worden 4n de gedaante van kool-, kropsla-, uien-, tuinboonen-, andijvie-, knol selderij-, tomaten-, mais- en koolrapen- planten in don tuinbouwhandel ge kocht en in de moestuinen of op de volkstuinen uitgeplant. Daartegen is geenerlei bezwaar. Doch het is wenschelijk om rekening te houden met de volgende aanwijzingen: 1. Overtuigt u te voren van de ge bruikelijke planttyden van de be^ treffende gewassen. Want nog al te dikwyls gebeurt het, dat men som mige gewassen iri onkunde reeds veel te vroeg of nog veel te laat in 't seizoen gaat planten. Niet zelden leidt dit tot algeheele misluk king. 2. Gebruikt uitsluitend frissche, normaal ontwikkelde planten met gezonde wortels. Planten met zieke wortels zy'n waardeloos. 3. Plant de groentplanten bij voor keur bij regenachtig weer of betrok ken lucht en in geval van zonnehitte des avonds. 4. Neemt by het planten de gebrui kelyke afstanden voor ieder groente gewas in acht. Daar nog vele on ervaren tuinamateurs hun voedings gewassen veel te dicht plegen te zetten, is het niet overbodig om hierop de aandacht te vestigdh. 5. Laat de wortels vóór het uit- planten niet in zon en wind uit drogen. 6. Verzuimt bij droog weer niet'om de planten na het uitplanten nog eens goed aan te gieten. Voor zoover het noodig blijkt, wordt dit gieten nog eens herhaald. Indien de grond, waarin zal wor den geplant, zeer droog is, dan is het raadzaam om deze reed# vóór het planten goed nat te maken. Niet be gieten, maar vele emmers water er opgooien. Na eenige uren wanneer het water goed in den grond is ge zakt, is deze grond dan ook geschikt om te beplanten. Raadpleeg in gevallen van twy'fel een deskundige of een goede handleidingover groente teelt. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 23 APRIL Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. YERCALTEREN. Groote straat 11 Telefoon 335 A. H. Martensf Onder algemeene deelneming had Dinsdag alhier de plechtige begrafenis plaats van den Heer A. H. Martens, in leven aannemer alhier. De overledene was jaren lang kerk meester van onze Parochiekerk, lid van de St. Vintiusvereeniging en oud-Voorzitter van den R. K. Bond van Bouwpatroons afd. Venray. Hij was een bouwer van groot formaat. Vele groote werken: als kerken, kloosters, ziekenhuizen, enz., kwamen onder zy'n deskundige leiding tot stand. Ily was vanaf de oprichting voor zitter vam den Nederlandschsche R.K. Bond van Bouwpatroons der afd. Venray en omstreken thans eere voorzitter, en was steeds -bereid de belangen van zyn collega's voor te staan. Hij ruste in vrede. Hoofd der school benoemd Tot hoofd der R. K. Lagere School te Merselo is benoemd de heer van de Venne in de vacature ontstaan door het overljjden van den heer Eyssen. Het nieuwe Hoofd is reeds jaren als onderwyzer aan deze school verbonden. 25 jaar koster Maandag j.l. was het 25 jaar gele-

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1