GEURIG KRACHTIG KOFFIESURROGAAT VAN NELLE'S KOFFIESURROGAAT J. A. VAHLKAMP Een echt Rubberstempel Bloem- Tuin- en Landb.zaden JOS. KEYZERS - Eeuwige Lente. Officieele Landbouw- mededeelingen BINNENLAND VAN KOFFIESURROGAAT GESPROKEN ACC JÜN fANTSKANTOOR Lid van het Nederlandsch Instituut van Accountants. Belastingconsulent. HELMOND VENRAY Aarle-Rixtelscheweg 10 Leunscheweg 21 Hoofdvert.H. Smit, Lorentzstraat 9b, Groningen, Waar niet verkrijgbaar, vervoege men zich by Douven, Boxmeer. met Uw naam en adres, stempelkussen en stempelinkt voor slechts f4.— Toezending franco indien U ons dit bedrag per giro of postw. overmaakt. Gewenschten tekst duidelijk schrijven s.v.p. ANT. LEM, Stempelfabriek, Arnh.weg 32, AMERSFOORT. Telef. 5396, Giro 71953. Alles op stempelgebied. Verkrijgbaar alle soorten voor de Provincie Limburg Tninboinvteeltyergunningen In de periode van 1 April tot 1 September 1944 kunnen geen aan vragen ter verkrijging van een nieuwe tuinbouwteeltvergunning en over drachten van tuinbouwteeltrecht in behandeling genomen worden, tenzy het algeheele bedryfsoverdrachten (b.v in verband met overlijden) betreft, of waar andere zeer byzondere omstan digheden aanwezig zyn. Aanvragen voor byzondere tuin bouwteeltvergunningen is nog moge lijk tot 1 Mei a.s. In verband hier mede zy nogmaals erop gewezen, dat de bijzondere vergunningen voor de jaren 1942 en 1943 thans zijn ver vallen. De P.Y.C. v. Limburg. INGEZONDEN. Aan het Valkbestuur Het ziet er op het oogenblik lam menadig uit met de Valk en dat, terwyl onze andere Venraysche ploeg een goede kans maakt op promotie naar de tweede klas. Is het niet uw eigen schuld heeren bestuursleden, dat het zoover gekomen is. De Valk heeft de beschikking over goede voetballers. Dit is wel geble ken bij de bekerwedstrijden van het vorig jaar. Waarom niet een harde training gegeven, die op boete ver plichtend was. Dan kwamen de jon gens heuscn wel op. Is het niet treurig, dat' er voor een wedstrijd slechts 3 spelers van het eerste op komen. Dit had anders kunnen zyn. Heel anders. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er thans hier en daar weer stemmen opgaan voor 'n fusie met Servatius. Bezwaren die hier vroeger tegen bestonden werpt men thans over boord en zelfs't z.g. „gekonkel" wil men thans vergeten en vergeven. Inderdaad is er veel voor te zeggen. Als de Valken met „hangende pootjes" hiertoe zouden over willen gaan, dan zou m.i. zeker Servatius wel toe wil len stemmen. Het zou zeker een zware stap zyn, maar is dat beter dan ly- delijk toe te zien hoe ten slotte de eigen club geheel op de flesch gaat. Een mensch zou zich onderdehand gaan schamen lid van de Valk te zyn. Welk een prachtige ploeg zon men dan niet kunnen krijgen van louter Venraysche spelers. Een plaats in de tweede klas was dan zeker en een goede ook. Repliek wordt gaarne tegemoet gezien. Een lid van de Valk. Kan men een bepaald tabaks artikel eiscken De Vakgroep Detailhandel in Tabak Tabaksfabrikaten verzoekt de aan dacht te vestigen op het navolgende: In den regel worden elke 14 dagen 2 bonnen bekend gemaakt voor het koopen van sigaretten, sigaren of tabak naar keuze. Dit wil echter niet zeggen dat het voor iedereen mogelijk zal zyn datgene op zijn bon nen te krijgen wat hjj wenscht. De winkelier is verplicht zyn producten in een telkens opnieuw vastgestelde verhouding van zyn leverancier te accepteeren, zoodat het voor hem on mogelijk is iederen kooper steeds te kunnen leveren, hetgeen hy wenscht. Evenals de winkelier dit moet doen, zal ook het publiek in voorkomende gevallen genoegen moeten nemen met hetgeen op dat moment in voorraad is. Het blyft den winkeliers echter verboden den verkoop van sigaretten afhankelijk te stellen van een gelyk- tijdigen aankoop van tabak of sigaren. Ook is het halveeren van pakjes tabak of shag verboden. Klompendistribntie. Ook in de gemeente Vierlingsbeek is de klompendistributie ingevoerd. Aanw ijzingen voor <le amateurs- teelt in 1944 ter vermijding van gemaakte fouten. In het afgeloopen seizoen zyn er veel tabaksplanten uitgezet die de plaats welke zij innamen niet waard geweest zijn. Wy bedoelen vooral de variëteit die de amateur bestempelt met den naam van Amersfoorter (olifantsooren, boerentabak, N. Rustica Er zy hier op gewezen, dat de om geving van Amersfoort reeds vele jaren een soort tabak verbouwt, welke Hofman genoemd wordt en welke goed voldoet). Een deel dezer N. Rusticazaden of planten werd ver handeld onder de namen Camel, Vir ginia, Havana, Kentucky en andere misleidende aanduidingen. De helft van de teelt heeft teleur gesteld tengevolge van deze slechte soorten. Laat de amateur nu wijzer zijn en voor het komende seizoen zijn piantmateriaal bij een vertrouwd adres koopen of vertrouwd zaad koopen. Een tweede fout van het afgeloo pen seizoen was, dat de plantjes veel te laat werden verkocht. Ik wijs er nog eens op, dat de tabak omstreeks half Mei buiten uitgeplant moet zyn. Van laat uitgezette planten worden alleen de onderste bladeren rijp en geurig, terwijl de massa der bladeren te wenschen overlaat. Sommige handelaren leverden pas tegen eind Juni planten af. Om zoo laat te leveren is het heusch niet meer noodig, dat er onder glas ge zaaid wordt. Zaait men half April op een zaaibed in den vollen grond, dan zijn de plantjes zeker wel in de eerste helft van Juni leverbaar. Dat is ech ter te laat. Zulke planten behoeven dus ook niet duur te zyn- Ook aan woekerprijzen hebben en kelen zich te buiten gegaan. Van een niet verspeend plantje is 1X\ cent werkelijk genoeg, als men bedenkt dat de kweekerdan nog gemakkelijk 10 per raam kan maken. Een ver- speende of in potkluit geleverde plant vraagt meer werk en mag dan ook duurder zijn; zy is ook meer waard, omdat ze gemakkelijker aangroeit. Wanneer er uitsluitend goed zaad gezaaid wordt wordt en als er tijdig geplant wordt, zullen de grootste fouten van het afgeloopen jaar ver meden worden. Nog moge ik wyzen op een paar andere belangrijke zaken. Tabak groeit op vrywel alle gronden doch lichte zandgrond geeft m.i. voor geurige tabak wel de beste resultaten. Het gaat om goed brandende, dunbladige tabak. Hiervoor is het noodig om dicht te planten, niet of slechts weing te toppen, en zuinig te mesten, dus wei nig stikstof, veel patentkali en geen stalmest of beer te gebruiken. Men maakt dus ernstige fouten, in dien men ruim plant, diep insnoeit (topt), zwaar gaat bemesten of vette grond kiest. Wat heeft de amateur aan een hoop tabak, die niet brandt Het gaat vooral om de kwaliteit, terwijl de massa slechts een ondergeschikte rol speelt. Wij willen daarom nog eens wat nader ingaan op de factoren die de brandbaarheid en het rijpen bevor deren. Dit is vooral noodig, omdat sommige amateurs d9 dichte plant afstand wat lastig vonden en het voornemen gemaakt hebben, om het volgende jaar ruimer te planten teneinde het gemakkelijker plukken te bevorderen.' Bij een dichte stand beschaduwen de bladeren elkaar. Hierdoor wordt de bouw der bladeren los en poreus, wat van gunstigen invloed is op de brandbaarheid. Dit wordt nog meer bevorderd, indien het gewas wordt opgesloten in een dichte haag van pronkboonen. Sporadisch zag men om de amateurstabak een boonenheg. Waarom plant de amateur geen boo nenheg om zyn tabak Hy zal er varen hebben, hoe kostbaar een hoekje tabak is. Laat hy het dan toch ook goed beschutten met een heg van pronkboonen, die bovendien nog vele goede snyhoonen en soepboonen op levert. Het ontstaan van dun blad wordt tevens bevorderd, door de bloemen (en later het zaad) te laten staan. Zij vragen stoffen, die aan de bladeren onttrokken worden. Hierdoor rijpt het blad sneller. Men zou dus niets van de plant weg moeten snijden. De beroepsteler snydt echter de bloemen weg, zoodra zij hinderlijk wordeu. Debloemkronen vallen n.l. af en komen dan terecht op de tabaksbladeren, waarin zij bij nat weer rotplekken veroorzaken. Voor kerftabak hindert -dit niet zoo erg, wel voor sigarentabak. De amateur zou dus gevoeglijk alle bloemen en zaad kunnen laten zitten, tenzy by nat weer te veel rot zou optreden. Hij behoeft dus geen haast te maken met het wegsnijden der bloemen, doch hij kan rustig eens aanzien, of er soms naar zijn zin te veel rotting optreedt. Uit een soort gemakzucht hebben de meeste amateurs de bloemen maar laten zitten, zoodat men nu nog de verdroogde zaadstergels ziet staan. Dit onderdeel der teelt hebben zy dus goed verzorgd. Als de bloemen blijven staan vor men zich geen of weinig zjjseheuten (dieven). Ook deze kan de amateur rustig laten staan. Wordt het te erg, dan kunnen de dieven worden weg gebroken, doch 2 a 3 der hoogst ge plaatste zij scheuten late men door groeien. Dit alles geldt voor rooktabak. Pruimtabak stelt geheel andere eischen. De bladeren moeten dik, stevig en vettig zyn, dus juist het tengestelde van rooktabak. Zulke bladeren verkrijgt men, als men de planten een ruime afstand geeft, ze diep insnoeit, zoodra men ziet, dat de bloemknoppen beginnen te komen, alle dieven direct en nauwkeurig weg vangt en flink wat stalmest en kunst mest geeft. Overigens is het niet bepaald noo dig speciaal pruimtabak te telen, omdat de dieven en de bestgoed bladeren bij de teelt van rooktabak ook een zeer geschikte pruimtabak opleveren. Ir. SLITS. OOSTLAND ROEPT Eeuwen geleden trokken Neder- landsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich daar in de steden of bouwden er hoeven voor hun gezin. Steden als Danzig en Mariënwerder laten nog heden de Nederlandsche invloed in hun bouw stijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. Deze jongens en meisjes la,ten de wereld 'zien, dat de oude Nederlandsche on dernemingsgeest nog niet verloren is gegaan. Straks gaan zy zich daar vestigen als Weerboer en als boerin. Eerst bekwamen zy zich echter voor hun taak op de boerderij. Ook jy kunt dat doen. Ook jy kunt boer op je eigen hoeve worden. Jongens en meisjes van 14—15 jaar meldt je aan by den Germaanschen Landdienst Koningslaan 9 Utrecht.

Peel en Maas | 1944 | | pagina 4