PEEL MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws» DE SITUATIE IN ZUID- OOST-EUROPA. Voor Duitschers ter kennis neming. WANNEER MOETEN DE WINKELS GEOPEND ZIJN? ZONDAGSDIENST. Dr. H. BLOEMEN Benoeming. Passie-avond 31 Maart. 65e Jaargang No 14 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 8 April 194 4 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Al moet de oorlog aan de fronten worden uitgevochten, dat neemt niet weg, dat politieke gebeurtenissen van grooten invloed kunnen zijn op het verloop ervan en het is niet onbe kend, dat de geallieerden alle krach ten samenspannen om uit politieke gebeurtenissen hun voordeel te trek ken. Zoo wbrdt momenteel zeker gespeculeerd op mogelijkheden, die zich in Zuid-Oost-Europa kunnen voordoen, zoo zelfs, dat een Engelsch blad hiertegen een waarschuwende stem heeft laten hooren omtrent het optimisme aangaande het .afvallen van Duitschlands kleinere bondge- nooten. De schrijver is van meening dat juist de kleine staten aar. de zijde van Duitschland zullen verder strijden. De Magyaansche boeren, zoo ver klaart de schrijver in dat blad, heb ben nooit iets voor het communisme gevoeld. Zij waren het, die destijds zich in de eerste plaats tegen Bela Khun verzetten en een einde maak ten aan zjjn bolsjewistische revolu tie. Het is te verwachten, dat de Hongaren den Duitschers ook verder gewapende hulp zullen verleenen om den opmarsch der bolsjewisten tegen te houden. Dat kan men trouwens wel aflei den uit de verklaring van de nieuwe Hongaarsche regeering, waarin o.m. wordt gezegd: „Aan het Oostelijke fronten worden beslissende gevechten geleverd, waar van de afloop het lot van Europa en zoodoende van Europa voor eeuwen zal bepalen. Het is een levensbelang van de Hongaarsche natie, dat deze strijd met de overwinning op het bolsjewisme eindigt, omdat anders ons nationale bestaan in 't uiterste ge vaar zou komen te verkeeren. De Hongaarsche natie kan, tegen over dit doodelyke gevaar, alleen met eigen krachten niet standhouden. Het bolsjewisme te verslaan en zoodoende de definitieve ondergang van Europa en van ons eigen land te voorkomen, daartoe is alleen onze machtige bond genoot, de Führer van het Groot- Duitsche Rijk, Adolf Hitler, in staat. Ten aanzien van Bulgarije bestaat al evenmin eenigen twijfel. Daarvan hebben de onlangs afgelegde offi- cieele verklaringen openlijk en en- dubbelzinnig blijk gegeven. De Ame- rikaansche luchtaanvallen op Boeda pest moeten blijkbaar, evenals de bombardementen op Sofia, dienen om de geallieerde politiek kracht bij te zetten. Over de"positie van Turkije behoe ven .we na het politieke echec niet veel meer te vertellen dan dat zoo wel het Turksche volk als de regee ring geen wijziging gebracht hebben in hun standpunt, uit den oorlog te blijven en de neutraliteit te hand haven, terwijl ook Slowakije, getuige de verklaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, zich schrap zet nu de bolsjewisten voor zijn poorten staan. De situatie aan het Oostfront zou den we kort kunnen samenvatten als volgt In het Noorden kennen we den stellingoorlog en is het den bolsjewisten niet gelukt verder te komen dan de verdedigingslijn Narwa-Pleskau-Newel-Witebsk, en dat het Zuiden voortdurend in be weging bleef. De gevechten in het Zuiden wor den door twee factoren bepaald, ten eerste door den voor en na krachti- gen offensieven wil der bolsjewisten, ten tweede door de verdere uitwij kingsbewegingen der Duitschers en door de Duitsche tegenmanoeuvres die op bepaalde brandpunten buiten gewone intensiteit vertoonen. De Sovjets streven aan het Zuide lijke front drie gevechtsdoelen na Lemberg, Jassy en Odessa. In het centrum bieden vooral de Roemeen- sehe troepen sterken tegenstand. Op het oogenblik woeden hier sneeuwstormen, terwijl de geheele Zuidelijke sector van het Oostelijke front in het teeken van een nieuwe vorstperiode staat. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere ss en politieleider maakt bekend Ingevolge de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige duitschers verplicht zich bij het voor hun woon plaats bevoegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal rijksduitschers tengevolge van on bekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verordening niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, om zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmachtigde van den rijkscommis saris voor de provincie hunner woonplaats by vestiging uit het bui tenland, bij verhuizing binnen Neder land en bij vertrek naar het buiten land schriftelijk of mondelijk aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsche volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten- duitschers en voor volksduitschers uit de oostgebieden. De verplichting tot aanmelding be staat ook voor het geval, dat per sonen ter vervulling van hun dienst plicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bjj minderjarigen is de wettelijke vertegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de „ortsgruppen der n s d a p". SS-Obergr uppenfuehrer en general de polizei, get. RAUTER. Controleur gedood. De Bossche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den 31jarigen landbouwer W. v.d. B. wonende te Cuyk en thans gedeti neerd, die op 3 Sept. vorig jaar, toen op het erf van zijn vader, onder toe zicht van den controleur P. Hendriks werd gedorscht, dezen controleur met een hooivork heeft gedood. De Rechtbank heeft v.d. B. wegens ?w*ar0 mishandeling den dood tenge volge hebbend, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaren en zes maanden met aftrek van het voorarrest. Van de zijde der huisvrouwen komt dikwyls de klacht, dat winkels niet geopend zijn op de tijdstippen, dat men redelijkerwijze mag verwachten, dat de winkels wél geopend zijn. Indien de huisvrouw, die in dezen tijd toch al een meer dan drukke taak heeft, voor een gesloten zaak komt, wijt zy haar vergeefschen tocht aan de bestaande overheidsmaatrege len op dit gebied. Het is mogelijk, dat zij gelijk heeft, doch er bestaat ook kans, dat de winkelier öf omdat hjj niet goed op de hoogte is van de betreffende voorschriften öf omdat hij niet goed op de hoogte is van de betreffende voorschriften öf omdat Wederom zjjn honderden Nederlandsche vrijwilligers dezer dagen van uit den Haag naar het Oostelijk front vertrokken. De vrijwilligers on derweg naar het station. (C.N.F./Meijer Pax s) het opvolgen daarvan hem minder gelegen komt, zijn winkel sluit op tijdstippen, dat dit verboden is. Teneinde zoowel de klanten als de winkeliers nog eens in te lichten wat hun te wachten en te doen staat en zij hun dagtaak daarnaar kunnen regelen, laten wij hieronder nog eens de voor het zomerseizoen geldende regeling inzake de verplichting tot openstelling van winkels volgen. Men zal hieruit zien, dat in deze regeling er wel degelijk rekening mee gehouden is, dat de winkels in het algemeen op9n moeten zjjn op die tijdstippen, dat men verwachten kan dat zij open moeten zjjn. In het zomerseizoen, d.w.z. van 1 Maart tot 1 November geldt het volgende: a. levensmiddelenzaken, dus bak kers-, kruideniers-, melk-, groente-, aardappelen- en fruit-, slagers- en vleesehwarenwinkels moeten op alle werkdagen van 9 tot 18 uur open zijn: b. alle overige winkels, eenige hier niet ter zake doende uitzonderingen daargelaten, moeten op Maandag van 13 tot 18 uur en op andere werk dagen van 9 tot 18 uur open zijn. De verplichte openstelling geldt in het zomerseizoen niet voor Goeden Vrijdag, Tweeden Paaschdag, Hemel vaartsdag, Tweeden Pinksterdag, dus algemeen Christelijke feestdagen. Ondanks de hierboven omschreven verplichting tot openstelling kan het toch voorkomen, dat het geoorloofd is, dat een winkel is gesloten. Dit kan, indien aan den winkelier ont heffing van de verplichting tot open stelling is verleend of indien een verplichte sluiting is voorgeschreven- Ontheffing van de verplichting tot openstelling kan door den burge meester worden verleend: wegens va- cantie van winkelier of winkelperso neel voor ten hoogste twaalf werk dagen per jaar: in bijzondere gevallen van kortstondigen aard (ziekte sterf geval); in gevallen, dat openstelling voor den betrokken winkelier bijzon dere bezwaren zou meebrengen (in het winterseizoen b.v. verduistering); voor bepaalde dagen op grond van godsdienstige overwegingen; aan ver schillende categoriën van winkels voor een halven werkdag per week, vallend vóór of na 13 uur, echter niet Zaterdag, ten einde het den winkeliers gemakkelijker te maken hun leveranciers te bezoeken, hun distibutie-administratie bij te houden enz. Verplichte sluiting kan bij gemeen telijke verordening voor bepaalde groepen van winkels, vooreen ander tijdvak dan den Maandagmorgen, ge durende een halven werkdag per week worden voorgeschreven, in verband met de ingevolge de Arbeidswet op winkeliers-werkgevers rustende ver plichting om hun personeel gedurende een halven werkdag per week vrij te geven. Winkels, waarvoor zulk een verordening is vastgesteld, moeten dan in het zomerseizoen echter 's Maandags van 9 tot 13 uur voor het publiek geopend zjjn, voor zoover de verplichting hiertoe niet reeds uit anderen hoofde bestond. Behoudens do uitzonderingen op grond van ontheffing en verplichte sluiting moet de regeling inzake de verplichte openstelling steeds worden nageleefd. Voor zoover de uitzonde ringen groepen van winkels gelden, keeren zy iedere week terug en kan men er zich dus gemakkelijk van op de hoogte stellen. De politie heeft tot taak op de juiste naleving van de voorschriften toe te zien. ZONDAG 9 APRIL Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan m^n zich voor hulp in dringende gt vallen wenden tot Stationsstraat 9 Telefoon 465 Onze dorpsgenoot de Heer Ant. Zwitserlood, werkzaam aan de R. K. Jongensschool te Leunen, is benoemd tot Engelsch-leeraar aan de R. K. Hoogere Burgerscholen te Heerlen en Rolduc. 40-jarig jubileum. Op 12 April a.s. hoopt de Heer P. Ewals, algemeen bekend onder den naam van „Pètje de Ruper" zijn 40- jarig „Ruperschap" te herdenken. Bij verschillende notarissen en ontelbare verkoopingen was hjj steeds trouw op zijn post. Hoewel de laatste jaren deze zaak weinig floreerde, is hij nog niet van plan met pensioen te gaan. Ook wijlen zjjn vader heeft een zelf den staat van dienst gehad. Tevens herdenkt hij dien dag het feit, dat hij voor 40 jaren bij wjjlen den Heer Jan Poels in dienst trad en ook tot nu toe by deze familie werkzaam bleef. Door het bestuur van de Derde Orde werd 'n Passie-avond belegd in de Aula van het Gymnasium. In een machtig declamatorium beeldde Pater Herman Hagen O.F.M. voor 'n veeltallig en aandachtig ge hoor het Liiden van Onzen Heer Jezus Christus uit. Het D.O.-Gemengd Koor verleende 'n zeer harmonieuze medewerking door 'n achttal zangnummers uit te voeren, n.I. 3 Koralen van Joh. S. Bacli, op tekst van Pater Herman Hagen, „Vere Languores" van Fr. Nekes, „O Hoofd vol Bloed en Won den" van Bach, „Tenebrae factae sunt" van Hayden, het beroemde Largo van Haendel en 't Pelgrims koor van Wagner. Behoudens een enkele zwakke passage van de Alten (1ste koraal) was het een zeer geslaagde uitvoe-

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1