rnnL JUJLM ivihho ut VAREN. DAT IS LEVEN! l-J H H 1-H l\| |\/I f\ i\ Advertenties 12 ct. per WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN mentsprys: voor Venray BUITENLAND Provinciaal Nieuws* Officieele Landbouw- mededeelingen Huisslachtingsvarkens. _l— Zaterdag 1 April 1944 en aanbod betrekkingen UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKIIOF, GROOTESTRAAT 2S VENRAY °ct perk waTt^l^80 NEERLANDS TOEKOMST LIGT OP DE BAREN HET ZEEGAT UIT - WE GAAN WEER VAREN. Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarinestaat open vooriederen Nederlander van 17-45 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door do Mavine-annahmestelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24 Utrecht; de Marinemeldestellen in Groningen, Harlingen, Steenwyk, Ede, Breda en Bergen Zoom: de Hafenkommandanturen in Amsterdam, IJmui- den, Rotterdam en Vlissingen; de SS-Meldestellen in Den Haag, Amster dam, Alkmaar, Groningen, Enschede en Heerlen, zoowel als bij alle Weermachts- en Ortskommandanturen in Nederland. 65e Jaargang No 13 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 DE ONTWIKKELING AAN HET Z.O.-FRONT De aandacht van vrijwel de gelieele wereld zal zich wat de oorlogshande lingen betreft wel richten op de ge- gebeurtenissen in den Z.O. hoek van Europa, want wat zich daar afspeelt, aldus meldt een A.N.P.-correspondent uit Berlyn, gaat ongetwijfeld in be- teekenis ver uit boven de gevechten, die aan het groote Sovjet-Russische offensief tegen den zuidelijken vleu gel van het Duitsche front zijn voor afgegaan. Het roode leger schijnt thans alles op alles te zetten om de Duitsche legergroep Zuid beslissend te verslaan. De krachtsinspanning, die het zich daartoe getroost, is ge weldig en de overmacht, waarover het beschikt, volgens Dnitsche ver klaringen, op sommige punten over weldigend. Drie legers stormen zon der ophouden op de Duitsche stellin gen in en laten de verdedigers in dezen waarlijk gigantischen strijd geen oogenblik tot rust komen. Niet alleen de omvang van den strijd verleent dezen meer dan ge wone beteekenis, doch ook het feit, dat hy thans tot de grenzen van het grondgebied der met Duitschland ge allieerde staten is genaderd, hetgeen uiteraard in deze landen niet zonder invloed is gebleven. Als eerste heeft Hongarije zich reeds moeten aanpas sen aan de situatie die door het aan zijn grenzen- dreigende gevaar is ont staan en het lijkt waarschijnlijk dat ook in Roemenië nieuwe maatrege len zullen worden genomen. Men kan zeggen, dat het militaire verloop ook in politiek opzicht zijn invloed zal doen gelden. Berlijnsche kringen ver wachten er in elk geval een ver sterking van de banden met de ver bonden Zuid-Oost-Europeesehe staten van. Uit de Duitsche berichten blijkt, dat het front nog steeds in beweging is en de ernst van den toestand wordt dan ook in militaire kringen alhier niet verheeld. Het critiekste punt van het front is op het oogenblik wel daar, waar het tweede Sovjet-Russische Oekrai- neleger in Zuidelijke richting tot voorbij Bali (Bieltzy) is opgerukt en thans aan de spoorlijn naar de Roe- meensche stad Jassy staat. Het is thans de Proeth genaderd, de rivier, die tot 22 Juni 1941 de grens van Roemenië vormde en vanwaar des tijds het Duitsche offensief tegen de Sovjet-Unie is begonnen. Voor Roe menië beteekent dit, dat de vijand thans aan zyn poorten scaat. De snelheid, waarmede maarschalk Koniew's troepen naar het Zuiden oprukken, vormt een gevaar voor de Duitsche en Roemeensche troepen, die nog aan den benedenloop van de Boeg stand houden. Deze zijn op den Westelijken oever van de Boeg teruggetrokken. Zij hebben zich tot dusver met succes kunnen weren tegen pogingen van strijdkrachten van het derde Oekrai- nische leger onder maarschalk Mali- nofsky, na overschrijding van de Boeg in Zuidelijke richting door te stooten naar Odessa om zoodoende den verdedigers aan de monding van deze rivier in den rug te kunnen komen. (Nikolajew is inmiddels door de Duitschers ontruimd). Een grooter gevaar voor hen vormt wellicht de Sovjet-Russische opmarsch in de richting van Jassy, waardoor, indien hij niet tot staan wordt ge bracht, de Duitsche troepen ten Oos ten van de Proeth, willen zij niet worden afgesneden, gedwongen zou den zijn terug te trekken. Op den Westelijken vleugel opereert de Sovjet-Russische maarschalk Sjoe- kow met zijn eerste Oekrainische leger. De colonne, die in de richting van Lemberg oprukte, wordt bij Bro- dy tegengehouden, een andere colon ne is ten Noordwesten van Kowel tot staan gebracht. Dat de strijd hier hard gaat is buiten twijfel en kan blijken uit de legerberichten, die o.m. melding ma ken van het ingrijpen van Duitsche formaties slagvliegtuigen, die tal rijke tanks en een groot aantal ge motoriseerde en bespannen voertuigen vernietigden. In 1800 vluchten wer den 202 vijandelijke tanks vernield. Ten Zuiden van Proskoerof, ten noordwesten .van Tsjernowitz, bij Tarnopol en in het gebied van Brody woedt de afweerslag met onvermin derde hevigheid voort. De ontwikkeling van den strijd aan 't Zuidelijke front zal voorloopig de belangstelling blijven opeischen, te meer waar door den somberen indruk die Churchill's rede heeft gewekt, het thema van de invasie heeft ge wekt, het thema van de invasie wat op den achtergrond zou kunnen ra ken, ofschoon juist een schrijver in de Volkische Beobachter er op wijst dat een invasie binnen afzienbaren tijd tamelijk zeker geacht moet wor den, omdat de Anglo-Amerikanqn een beslissing willen en moeten for- ceeren. De komende weken kunnen wellicht van beslissende beteekenis worden. Sombere Cliurchil-rede In een radio-rede tot het Britsche volk begon Churchill met te zeggen, dat de geallieerden „een lar.ge en vreeselyke marsch" moeten afleggen. Over de verhoudingen van den s' rijd in Oost-Azië en Europa verklaarde Churchill, dat men er rekening mee mag houden, dat de Amerikaansche broeders met den laatsten vezel van hun kracht tot het einde zullen strij den. Reeds thans hebben zekere minis ters opdracht tot het ontwerpen van plannen voor na den oorlog. Hij kon echter niet garandeeren, dat alles volmaakt zal zijn. Aan het slot van zijn radiorede sprak Churchill over „het uur der steeds dichter bij komende gevechts handelingen", weshalve niet van een demobilisatie gesproken kan worden. Ook hierbij wees hij op „het schitte rende leger der Yer. Staten", dat ge reed staat, resp. binnenstroomt. Hij beweerde, dat behalve dit leger, ook Britsche troepen in overeenkomstige getale gereed staan. Ten slotte ver dedigde Churchill zich tegen het ver wijt vaak loos alarm te hebben ge slagen. In dit verband gaf hij de mo gelijkheid toe, dat Engeland zelf „het voorwerp zou kunnen worden van een nieuwen vorm van aanvallen van den kant van den vijand." Omtrent den strijd tegen Britsch- Indië gaf hij toe, dat het Indische nationale leger en de Japanners reeds in den rug van het Britsche front zijn gekomen. Na den oorlog zullen in Engeland hervormingen worden doorgevoerd op het gebied van de algemeene gezond heidsverzorging, de staatsverzekering en onderwijs en opvoeding. Churchill prees Stalin ten hoogste, aangezien „zijn volmachten hem in staat stellen millioenen in beweging te brengen en de leiding van den oorlog zoo te voeren, dat zij voor Sovjet-Rusland en zijn bondgenooten van groot voordeel is". In dit ver band verklaarde de Britsche premier, „dat Sovjet-Rusland de moeilijkheden van amphibische operaties van groo- ten omvang niet volledig kon begrij pen". De Britsche en Amerikaansche taak is, zoo zeide hij, moeilijk en ge heel verschillend van die der bolsje wieken, ongeacht de bewondering voor de militaire successen van het Sovjet-Russische volk. In Duitsche kringen noemt men de heele rede een poging tot kalmeering der openbare meening in Engeland. Voorts, dat Amerika een bijzondere aderlating zal moeten ondergaan in Oost-Azië en in Europa en dat in Duitschland reeds alle sociale maat regelen waren doorgevoerd, welke nu voor Engeland na den oorlog worden aangekondigd. voor de Provincie Limburg Paardenmarkten. Voor het 2e kwartaal 1944 zijn de volgende paardenmarkten voor Ven ray vastgesteld27 April, 25 Mei, 29 Juni. De aandacht wordt erop gevestigd dat aan houders van speciale toewij zingen de eerste twee maanden geen toestemming kan worden gegeven om biggen in te leggen. Ook mogen geen biggen bij de fokkers worden besproken. Aanvragen nieuwe toe wijzingen kunnen echter na 1 April bij de P.B.H. geschieden. De beslis sing of toewijzing al dan niet kan plaats hebben, kan eerst over een paar maanden worden medegedeeld. Teelt oliehoudende zaden oogst 1941. Zij die hun verplichte teelt winter- oliezaad voor oogst 1944 niet of niet volledig zjjn nagekomen, moeten voor de niet nagekomen teelt van winter- oliegewas voor oogst 1944 een ander half zoo groote oppervlakte met een oliehoudend zomergewas verbouwen. Mislukt oliegewas. Alvorens een mislukt oliegewas om te ploegen, dient daartoe eerst toestemming van den PI. Bureau houder gevraagd te worden. Voor de mislukte oppervlakte moet dan een gelijke oppervlakte met een oliehoudend zomergewas verbouwd worden. Alleen de Productiecommis saris kan in zeer bijzondere gevallen toestemming verleenen tot het telen van een ander gewas. Zwarte liaYer voor zaaizaad doeleinden. Namens het Bedrijfschap voor Zaai zaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw maakt de Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg bekend, dat door telers en erkende handelaren in zaaigranen niet te velde goedgekeurde zwarte haver bjj telers kan worden aangekocht. Voor de aankoop van zwarte haver uit P.A.V.A. voorraden kunnen de handelaren in zaaigranen zich ook wenden tot het A.V.A. Afd. Peul vruchten en Zaden, Bezuidenhout 15 's-Gravenhage. Aardappelen in plaats van oliegewas Voor oogst 1943 bestond gelegen heid om in plaats van eon oliehou dend gewas extra aardappelen te telen. Dit is thans voor oogst 1944 niet toegestaan. Alleen in zeer bij zondere gevallen kan zulks door den Prod. Commissaris worden toegestaan indien dit thans ten spoedigste wordt aangevraagd. Ontheffing teeltplicht oliegewas Voor de door den Prod. Commis saris of het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten verleende ont heffingen voor de teelt van winter- oliegewas moet voor oogst 1944 een gelijke oppervlakte zomeroliegewas verbouwd worden, tenzij door den Prod. Commissaris een ander product is toegestaan. Controle op nitzaai oliegewas Spoedig zal een scherpe controle worden ingesteld op den uitzaai van oliehoudende winter en/of zomer gewassen. Degene, die hun verplich ting nog niet nagekomen zijn, dienen alsnog zorg te dragen, dat zy aan hun verplichting tot het telen van olie houdende gewassen voldoen door het uitzaaien van een oliehoudende zomergewas. De P.V.C. v. Limburg. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 2 APRIL Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan m<_n zich voor hulp in dringende g<_ vallen wenden tot Dr. YERCAUTEREN. Groote straat 11 Telefoon 335 Man dood langs den weg gevonden. Maandagmorgen werd zekere W. v. L. langs den weg Oostrum—Geijs- teren dood gevonden. Dr. Hoyng en de marechaussees waren spoedig ter plaatse. Van L. leed reeds geruimen tijd aan vallende ziekte. Hij was woonachtig te Geysteren, ongehuwd en 46 jaar oud. Half varken gestolen Ten nadeele van den caféhouder R. D., aan den Stationsweg werd een

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1