MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Provinciaal Nieuws. Officieele Landbouw- mededeelingen ZONDAGSDIENST. GRONDONDERZOEK «se Jaargang No 10 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A..T. van dan Munckhof, Venray, Tel. 512 Giro .150652 K 2446 P 1100/1 PEEL UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN 1)EN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag tl Maart 1944 Advertenties 12 ct. per mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 et. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ctper kwartaal. NADERRNDE RESL1 SS EN DE FASE. De felle luchtslag boven Noord* DuRs.hland van Maandag en in het algemeen de steeds in kracht toe nemende luehtoperaties, versterken de meening van hen, die verwachten, dat we een fase in dezen oorlog ziin ingetreden, die van beslissenden in vloed kan zjjn op het verloop ervan. Uit redevoeringen, artikelen en verklaringen van Duitsehe staatslie den en vooraanstaande militaire per soonlijkheden blijkt eens te meer, dat men in offlcieelo kringen vaneen snol naderende beslissende phase in den oorlog overtuigd is. alhoewel dit natuurlijk nog niot wil zoggen, dat daarmede ook de oorlog ten einde zal zijn. Met allen nadruk wordt de laatste dagen bijvoorbeeld weer gewezen op de krachtsverhouding in het lucht ruim, vooral in verband met 't feit,, dat dit strijdtooneel bij eon eventu- eele invasie een uiterst belangrijke rol zal spelen. Tegelijkertijd worden ook de toe komstproblemen en plannen op dit gebiod nader besproken of aangeduid. Rijksmaarschalk Göring heeft op dit thema gewezen in zijn dagorder ter gelegonheid van den dag dór Duit sehe luchtmacht en wijst daarin op de eersto plaats op het iiui dergroo- te beslissing en memoreert verder de dappere houding der burgerbevolking tijdens de Aiiglo-Amerikaansehe lucht aanvallen. Deze houding der bevol king heeft de Duitsehe luchtmacht SLECHTS AAN DE FRONTEN wordt over het lot van ons vaderland be slist Slechts aan de fronten, ja, daar alleen ligt de beslissing. Een dor belangrijkste fronten is ongetwijfeld de zee, sinds eeuwen het terrein, waar de Nederlander zich 't beste thuis voelt en waar ons volk zijn grootste triomfen vierde. Volk van Nederland, keert u niet af van de zee, laat anderen U den weg naar de zee niet versperren Bedenkt, dat dé zeevaart de stuwen de hartslag van ons Volk is en zeer zeker gezegd mag werden: „ZONDER ZEEVAART HEEFT NEDERLAND GEEN TOEKOMST MEER" Strijdt dorhalve mee voor Europa's vrijheid ter zee, en meldt U als vrij williger bjj de Kriegsmarine Aanmelding staat open voor iedefén Nederlander van 17—45 jaar. Inlieh tingen worden verstrekt door de Ma rinoannahmestelle West für Germ. Freiwillige, Plombetorengracht 24, Utrecht, het Ss-ersatzcommando Nie- derlande, Don Haag, Korte Vijverborg 5. Nebestellen: Amsterdam: Dam 4, Alkmaar: Langestraat 5. Groningen: Heerestraat 46, Enschede: Henge.Iosche straat 30 en Heerlen: Sarolestraat 25 en door alle Hafer.- en Ortskoraman- danturen in Nederland. groote verplichtingen opgelegd. Zij zal dan ook antwoorden met nieuwe krachten en nieuwe wapens. In de talrijke commentaren en ar tikelen, die de Duitsehe pers de laat ste dagen brengt, wordt vooral ge wezen op de steeds stijgende activiteit der Duitsehe luchtmacht. Een kracht meeting is ontstaan, welke haar hoog tepunt nog niet, bereikt heeft. Eerst in de toekomst zal blijken welke be slissende rol de luchtmacht bij de komende operaties zal spelen. Ook dr. Góbbols heeft weer een artikel gewijd aan den luchtoorlogen zegt daarin, dat er geen woord over verspild behoeft te worden, dat do door den vijand ondernomen lucht- terreur tegen de bevolking van ons vaderland een ernstige aangelegen heid is. Maar telkens wanneer de massale Duitsehe eskaders jachtvliegtuigen den vijand zware verliezen toebren gen, vraagt men zich te Londen en Washington mét verbazing af, waar deze geweldige hoeveelheden jagers vandaan komen. Hetzelfde vraagt men zich af van onze productie van tanks, kanonnen en munitie. De vij and heeft onze oorlogeindustrie niet alléén volstrekt niet in haar kern getroffen: hij heeft niet eens kunnen verhinderen, dat het jaarprogramma voor wapens en munitie voor 100 pet is uitgevoerd en ton deele zelfs in verheugenden omvang overtroffen. Onze wapenproductie kan in een voor den oorlog beslissend orgaan niet meer ernstig getroffen worden. Wü Duitschers, aldus dr. Oöbbels zjjn nooit in onze geschiedenis zoo eensgezind geweest als thans. Wat villen de Engelsohen en Amerikanen met de voortzetting van de bommen- terreur bereikenHun verliezen ne men van week tot week toe; Het moet 't Kngelsche volk lang zaam duidelijk worden, dat wij be ginnen krachtig terug te slaan. De Britsche regeering heeft welis waar na onze eerste hevige lucht aanvallen op Londen geen middel onbeproefd gelaten om de uitwerking daarvan te betwisten of zelfs belache lijk te maken, maar een zoo cynisch leugenachtige borichten-politiek kan altijd slechts een bepaalden tijd ge handhaafd worden, omdat reeds de eigen openbare meening daartegen protesteert. Nu moet de Britsche re geering open kaart spelen en de hard heid van de Duitsehe slagen toe geven. Wat zeggen de Engelsehen ervan, dat dit nog niet de eigenlijke vergelding, doch slechts het voorspel tot de vergelding is? Wanneer de oorlog eenmaal weer tweezijdig zal zijn en dat zal in afzienbaren tijd het geval zijn - dan krijgt hij daar mee een geheel ander aanzien. Duitsehland heeft de laatste vijf maanden op het gebied van den lucht oorlog den achterstand ingehaald, al dus de Rijksminister. Wij zjjn niet meer weerloos en zullen het m de naaste en verdere toekomst nog veel minder zijn. Wij zullen nieuwe slagen in ontvangst moeten nemen, dat weten wij. Maar dan branden niet alleen Duitsehe doch ook Engelsehe steden. Wij weten wat de luchtoorlog is en zouden hem derhalve gaarne aan de wereld bespaard hebben. Maar Churchill en zijn handlangers hebben het anders gewild. Dus moeten wy ons te weer stellen. Wij doen dat met koel fanatisme en gloei enden iiaat. Er is geen kwestie, waarin het Duitsehe volk eensgezinder zou kun nen zjjn dan in deze. Aan het Oostfront is de betrekke lijke rust, die in den Zuidelijken sec tor heersclite, weer verbroken. Een nieuwe bolsjewistische golf rolt tc-gen het Duitsehe afweerfronr. Met het zwaartepunt der in een vooruitsprin gend deel van den zuidelijken front sector geconcentreerde talrijke infan terie-, pantser- en artillerie-formaties, probeert de vijand naar't-zuiden door te stooten en hier door de Duitsehe versperringszone heen te breken. Daar volgens de geheele vorming van het Neergeschoten terrein-bommenwerper. Met nooit verslappende activi teit worden door de Duitsehe luoiit. verdedigingsstrijd krach ten de aan vallen van vyandeliiko bommenwerpers op liet Rijksgobied afgeslagen. Deze Amerikaansche terreurbommenwerper van het type „Boeing For- tresss'", werd door de Duitsehe jagers tydons den luchtslag tor een noodlanding op Nederlandsch grondgebied gedwongen. (P.K. Lt. Seuffert St/P s) front een dergelijke operatie verwacht moest worden, is de Duitsehe leiding door de bolsjewistische offensieve golf in het geheel niet verrast. De sinds dagen woedende gevech ten dragen een zeer zwaar karakter, daar van beide zijden van allo wa pensoorten volledig gebruik wordt gemaakt. De bolsjewistische strijd krachten, die Zondag in het gebied van Svenigorodka eveneens met uiterste krachtsinspanning tot den stryd zyn overgegaan, mooten niet alleen de hier opgestelde Duitsehe formaties binden, doch hobben blijk baar ook tot opdracht, tezamen met de andere op Tarnopoi afstuivende Sovjet-afdeelingen door te dringen en den van hot oosten naar het 'wasten loopenden bank van den wig naar jiet zuiden te openen. Do groo- ter wordende actie bij Kriwoi-Rog behoort kennelijk tot het gezamen lijke plan, het zuidelijke front uit den stellingoorlog over te brengen in den beweeglijken oorlog. Niettemin houden de Duitsehe troepen stand en brengen zij don vyand aanzienlijke verliezen toe. Hier en daar is de vijand doorge broken, waarmede strydtooneelen ontstaan zijn van bijzonder hevig op en neer gaande gevechten. De slag om den autoweg Smolensk-^Oreja is eveneens weer herleefd. Door tal rijke tanks ondersteund, hobben de bolsjewieken hun doorbraakpogingen voortgezet, doch de Duitsehe afweer heeft die pogingen op bloedige wijze doen mislukken. Ten Zuidoosten van Witebsk ver hinderden Duitsehe wapens van alle formatie-s een succes van de aan stormende bolsjewieken. De gevech ten in den sector Narwa duren voort. Met steun van Duitsehe formaties slagvliegers en na het afweren van vijandelijke luchteenheden is het ge lukt met succes in de gevechten der eigen troepen in te grijpen- De verhoogde activitoit der Sovjets wordt gekenmerkt als een nieuwe phase in het groote aanvalsplan. voor de Provincie Limburg Prijsregeling voor rundvee. Van 6 Maart a.s. af zijn taxatie- markten voor runderen ingesteld zoo- dad liet koopen en verkoopen van van boer tot boer en op de vrije markten niet meer mogelijk is. Dit geldt ook voor stieren en kalveren. Slechts de handel van stamboek fokker tot stamboekfokker is vrij. Van genoemde datum af moet iedere veehouder door levering van vee uit oigen veestapel aan zijn le- veringsplichf voldoen. Over het algemeen zal slachtvee geleverd moeten worden doch door levering van gebruiksvee kan ook aan de aanslag worden voldaan. Bij levering van gebruiksvee moet by den P.B.H. een aanbledingsformulier worden aangevraagd. Levering van slachtvee en gebruiksvee moet via oen erkende handelaar geschieden op de bestaande overnarnemarkten van slachtvee. Aankoopvergunningen voor rundvee. Alle nog loopende aankoopvergun ningen zijn thans vervallen. Aan vraagformulieren voor betrekken van rundvee zoowel mafmelyk als vrou welijk kunnen thans bij de B.B.H. worden aangevraagd. Of op de aan vrage een aankoopvergnnning kan worden verstrekt wordt zoo spoedig mogelijk aan de aanvragers mede gedeeld. Vooreen aankoopvergunning komen slechts in aanmerking: a. die voldoende melk geleverd hebben: b. die geen achterstand in de ver plichte rundveelovering heeft; c. die minder dieren aanhoudt dan het hem verstrekte bedrijfsmaximum; d. die, byzondero gevallen welke t.z.t. bekend zullen worden gemaakt, genogen is binnen 14 dagen, nadat men in liet bezit van het rund is gekomen, éen of meer runderen met een totaal gewicht gelijk aan dat van het betrokken rund aan slachtvee terug te leveren. Aankoop van rundvee is slechts mogelijk door tusschenkomstvan een erkende handelaar. Uitvoerige inlich tingen kunneD bij den pi. bureau houder worden ingewonnen. De l'.V.C. voor Limburg. ZONDAG 12 MAART Te rekeuen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. YERCAUTEREN. G.oote straat 11 Telefoon 335 Examen Maehineschrijveu Op hot te Yonlo gehouden examen slaagden j.l. Zaterdag voor het diplo ma Typist(e), de dames Hanna v.d. Bekerom-te Horst: do Bouten, Merselosche weg; Ria Duin dam, idem: Nelly Hoedemaeckers. Stationsweg: Jacqueline Jeuvissen, Langstraat; Truus l'ouwols, Hofstraat en Hanna Wijnhoven te Wanssum. alsmede dhr. Theo van Opbergen, Hofstraat. In onze gemeente zal binnenkort begonnen worden met regionaal grond onderzoek. Onze landbouwers verwij zen wij naar achterstaand artikeltje hierover. VALKREVIE. Na een late winterpauze begint 'de Valk morgén aan do restantjes

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1