WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND zondagsdienst. <ontrole;ziektewet. Cöo Jaargang No 9 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Mu nek hof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 24-16 P 1100 1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 4 Maart 1944 Advertenties 12 et. per 3 mm Vraag eti aanbod 10 ct. per 3 nun Vraag on aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. DITTSCII LAND'S KRAHT GROEIT. Te Berlijn, zijn tor herdenking van den oprichtingsdag der partij de Reichsleiter, Gauleiter en Verbande- lïihrer der N.3.D.A.P. in vergadering bijeen geweest. Reichsleiter rijksminister dr. Göb- bels gaf een algemeen overzicht van hot politieke en militaire gebeuren. Deze oorlog, zoo zeidohij,is een strijd •om ons nationale bestaan en een conflict tusschen twee wereldbeschou wingen in de geschiedenis. Als leider van de interministerieole commissie voor de luchtoorlogschade wijdde dr. Göbbels speciale aandacht aan de vraagstukken van de burger lijke luchtverdediging. Hij legde er de nadruk op, dat de houding van de burgerbevolking en de prestaties der partij in den luchtoorlog eender roemrijkste hoofdstukken van dezen oorlog vormen. ~De steeds sterker wordende Duit sche afweer en in de hevigheid toe nemende Duitsche luchtaanvallen op Engeland bewijzen de groeiende kracht van Duitschland. Ook op andere belangrijke terreinen van politieke en militaire oorlogvoe ring ziin er alle kansen, dat Duitsch land binnen afzienbaren tijd de wet van het handelen weer volledig tot zich trekt. Wij staan thans voor de taak, al dus dr. 'Göbbels, ons innerlijk: te wa penen voor de laatste en beslissende fase van dezen oorlog en ons materi eel, moreel en geestelijk daarop voor te bereiden. 15Wij oude Reichs- en Gauleiter, heb ben aan de zij do van den Föbrer reeds zoo vaak grooto historische ontwikkelingen medegemaakt, dat wij nauwkeurig weten, dat na crisis steeds het verlossende uur komt. Daarvan zijn wij ook thans allen vast overtuigd. Andere sprekers belichtten ver schillende aspecten van het openbare leven: den arbeid der partij in den luchtoorlog tot verheffing van de moreele kracht van het volk; het werk der partij voor de boerenbevol king; de prestaties van het Duitsche arbeidsfront voor wapenen, uitrusting en oorlogsproductie en den arbeid op ;t gebied van woningbouw on hulp- huisvesting. Over de militaire positie sprak de chef .van den staf oer weermachts leiding, General-Oberst Jodl. Zijn uit eenzetting. die in details geenszins de moeilijkheden miskende, waarvoor de Duitsche oorlogvoering in het af- geloopon jaar heeft gestaan, en die zij in weerwil van alle plannen en bedoelingen van den vijand heeft overwonnen, werd besloten met een blik in de tóokomst. waaruit een groot vertrouwen in het Duitsche volk en zijn Fiihror sprak. Reichs-organisations-leiter dr. Ley besloot de eerste reeks voordrachten met woorden, gewijd aan den Führer en aan de idee als voortdurende krachtbron dor beweging. Hij schil derde den Führer, zooals deze van dag tot dag en van uur tot uur voor zijn taak gereed staat, als ecu lich tend voorbeeld voor eiken nationaal- socialist en eiken Duitscher. Aan het Oostfront bly ven de zware bovjetaanvallen zonder resultaat, al thans strategische doorbraken of ver nietiging van belangrijke legeronder doelen hebben de roode troepen tot nu toe nergens kunnen bereiken. Vooral tijdens het winteroffensief speelt de weersgesteldheid met 't oog op den toestand van wat men hier „wegen" pleegt te noemen, een be langrijke rol. Gemeld wordt nu dat aan 't Oostfront de winter vroeger ten einde loopt dan gewoonlijk. In Duitsche militaire kringen verklaart men, dat deze weersomstandigheden stellig een rol spelen by de Duitsche overwegingen tot reebttrokking van het front, en wel in dien zin. dat nog vóór het begin van de modderperiode do gunstigste stellingen kunnen wor den besrokken. Italië's oorlogsbalans is openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat de ver liezen van volk en weermacht na die van Duitschland de zwaarste zijn die in dezen oorlog eenig volk te dragen had. Wij geven hier enkele cijfers. Tot- Juli 1943 verloor't leger 50.000 man aan gesneuvelden en 203.000 vermisten; bij de marine waren deze cijfers 37061 en 20.000 en bij de lucht macht 6000 man. In totaal raakten 500.000 Italianen in gevangenschap. Van de burgerbevolking werden circa 100.000 personen godood. meestvrou- wen en kinderen. De marine verloor 342 vaartuigen, waaronder 84 duik boot-en. De koopvaardijvloot van 3'/a millioen ton ging goeddeels verloren. Talrijke steden werden totaal ver woest. Door bomaanvallen werd een schade aangericht van ver ovor de 100 milliard lire. De vijand verloor door ingrijpen van Italië: 1.474.000 koopvaardijscheepsruimte en 160 oor logsschepen met 365.418 ton. Boven Europa en N. Afrika worden 3258 vliegtuigen neergeschoten. Door torpodovliegtuigen en bombardemen ten der luchtmacht worden nog 886 000 ton koopvaardij seheepsroimte vernietigd. De vijand vorloor verder nog 20 kruisers, 3 hulpkruisere, 2 torpedojagers, 7 duikbooten en nog ecnige andero Vaartuigen. In 't- overzicht wordt er ten slotte nog op gewezen, dat op 't moment van de staatsgreep'mot 'n bowape- ningsprogramma begonnen was, waar door Italië een nog niet bereikte mi litaire kracht zou hebben gekregen. Talrijke generaals en admiraals ont brak het dan ook niet aan wapens, doch aan moed. Hot koningshuis en zijn medeplichtigon dachten zich door verraad te kunnen redden, doch zij hebben Italië tevergeefs in een groot slagveld veranderd. De historische waarheid is, dat in 1943 rtalië over de mogelijkheid tot verderen tegen stand beschikte. Thans is in de plaat-s van wan hopige berusting de vastbesloten wil tot den strijd gekomen. Italië staat thans voor de vraag: ,,zijn of niet zijn, opkomst of ondergang". Er kan slechts een krachtig eensgozjnd en onafhankelijk Italië zijn of een Italië, dat door den vijand tot kolonie is verlaagd. Invasie der Amerikanen in Japan 'i Een oorlogscorrespondent op een Japansche basis aan het Noordelijke front meldt Een officier van den Japanschen generalen staf heeft de verzekering gegeven, dat Japans ver dedigingswerken in hot Noorden ge reed zijn om aan eiken vjjandeliiken aanval het hoofd te biedon.De officier voorspelde, dat een poging van den vijand om Japan uit het Noorden aan te vallen, hem zware-verliezen zou berokkonen. Voorts onthulde de officier, dat de Japansche vesting werken aan hot- Noordelijke front onlangs weer met nieuwe wapens zijn versterkt. Tot deze modedeelingen kwam de officier in verband met verkennings vluchten. welke Amerikaansche vlie gers drie dagen ac-htereon sinds 4 Februari hebben ondernomen rond om Tsjisjima. Zijn opmerkingen waren bedoeld als een waarschuwing aan het Amerikaansche opperbevel, welks vörmetelijbe operaties in het Zuidwestelijke,centraleen Zuidelijke gebied van den Stillen Oceaan den strijdkrachten der V. S. ontstellende verliezen aan menschen en mate riaal hebbon veroorzaakt. De jongste verkenningsvluchten over Tsjisjima, aldus de stafofficier, schijnen een aanduiding te zijn, dat het vijandelijke opperbevel een in vasie van Japan uit het Noorden beoogt. Het is evenwel zeker, dat de vijandelijke vliegers, die aanval len op het noordelijke Tsjisjima zouden .ondernemen, hun graf inde koude wateren van liet Noorden zouden tegemoet gaan. Te Nijmegen vond Zaterdag de begrafenis plaats van ongeveer 500 slachtoffers van den Anglo-Aroerikaansehon terreuraanval op Nijmegen. Overzicht tijdens de plechtigheid op de begraafplaats. tC.N.F./Brusse Fax ->) Personen die in het buitenland werken. In verband met de uitreiking van de tweede distributie stamkaart wordt o.a. de aandacht gevestigd op het volgende Personen die hun gangbare distri butiestamkaart en hun distributiobe- schoiden bij den distributiedionst in bewaring hebben gegevon. wegens verbluf in het buit-onland, opneming in een kamp e.a. behoeven aan een oproeping voor het afhalen van een tweede distributiestamknart geen ge volg to gevon. Zoodra de betrokkene zich bü den distributiedionst goraold heeft, ten einde ziin distributiebescheiden of bonnen voor den duur van zijn ver blijf te ontvangen zal gelegenheid worden gegevon de tweede distribu- tiestamkaart in ontvangst- te nemen. Van hen. die slechts met verlof hier te lande vertoeven, wordt de tweede distributiestamkaart met bijbehorend inlegvel uiteraard terstond wederom in bewaring genomen tegen afgifte van een gezegeld ontvangstbewijs, hetwelk overgelegd moet worden bij de eorstvolgende uitreiking van bon nen wegens verlof of bij liet, verkrij gen van de distributiebescheiden bij 'dofinitieven terugkeer uit Duitsch land. Indien dit gezegeld ontvangstbewijs dan niet kan worden overgolegd, kun nen voor betrokkenen ernstige moei lijkheden ontstaan. Geen tweede en derde meisjes. Terwijl sommige gezinnen dringond om huishoudelijke hulp verlegen zit ten, komen er nog altijd gezinnen voor: waar tweede en derde meisjes werkzaam zijn. In vorband hiermede kan worden medegedeeld, dal het Rijksarbeidsbureau dit ontoelaatbaar acht. Derhalve volgen de gewestelijke arbeidsbureau x thans den ste'regel, dat in principe geen vergunning voor de aanstelling van tweede en derde meisjes wordt verleend. Alleen bij zeer hooge uitzondering, wanneer dit werkelijk noodig is, zal toestemming worden gegeven tot het aanstellen van een tweede meisje. Hierbij z\i er aan herinnerd, dat voor de aanstel ling van huishoudelijk personeel de vergunning van het gewestelijk ar beidsbureau is vereiseht. ZONDAG 5 MAART Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in. dringende gv vallen wenden tot Dr. H. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 Men schrijft van bevoegde zijde: Het ziekterisico beweegt zicli nog steeds in opgaande lijn. De oorzaak hiervan kan zeker vorband houden mot de tijdsomstandigheden. Toch zijn er verschijnselen, die erop wpzen dat ook andere invloeden zich doen gelden. Met name laat de medewer king van hen, die wegens ziekte arbeidsongeschikt worden, soms veel te wenschon over. Nu het huisperso neel ook onder Ziektowot valt, is dit laatste verschijnsel nog toegenomen. In een groot aantal gevallen geeft iemand, die ziok wordt, niet binnen 24 uur kennis aan de organen, die mot do uitkeoring belast, zijn. Ook voldoen tal van patiënten niet aan don oproep van den controle-arts of blijken by diens bezook niet thuis te zijn. Aan het voorschrift te huis of te bed te blijvon. wordt niet altijd voldaan, waardoor de controle be moeilijkt. of wel geheel onmogelijk wordt. Ook komt hot voor, dat men het werk niet aanvangt op den door den controle-arts aangewezen dag, maar soms dagen later, zonder dat het orgaan wordt ingelicht waarom het werk niet is horvat, zoodat ook daardoor de controle wordt tegen gewerkt. Daarom hebbon de Federatie van Bodrijfsvereenigingen en de Vereeni- ging van Raden van Arbeid besloten 1 over te gaan tot. verscherping van do controlo en in de gevallen, waarin door niet-medowerking van den be- trokkono geen controle heeft kunnen plaats vinden, goheel of gedeeltelijk geen ziekengeld uit te keeren. -Ook zal in de gevallen, waarin ach teraf blijkt, dat door toedoen van den verzekerde ten onrechte ziekengeld is genoten, worden overwogen een strafrechtelijke vervolging uit te lok ken. Wat kreeg u op uw koleubon Ongetwijfeld zullen velen slechts door uiterst zuinig stoken met hun kolen rond kunnen komen. Practiseh onmogelijk wordt dit echter, als men nog minder ontvangt dan de hoeveel heid waar men recht op heeft. Toch bleek na een onderzoek, dat door ambtenaren van de prijsbeheersching werd ingesteld, dat verscheidene kolenhandelaren het met de juiste maten en gewichten niet zoo nauw namon on tekorten van 15 tot 20 pet. werden herhaaldelijk vastgosteld. Wel werd steeds het volle bedrag in re kening gebracht. In eenige gevallen zelfs nog meer. Bedenkt men. dat deze tekorten vaak grootor zijn dan één maand- rantsoen, dan begrijpt men tevens, dat do gemachtigde voor de prijzen deze kolendiefstallen tot de ernstige prijsovertredingen rekent en deze zwaar zal straffen. Tevens is de con trole op dezen tak van handel in de laatste maanden aanzienlijk ver scherpt..

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1