WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND Provinciaal Nieuws* 65e Jaargang No 4 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 29 Jan. 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. HET POOLSCHE DRAMA Ondanks den feilen strijd aan het Oostfront, waar vooral in de midden- en noordelijke sectoren verwoed ge vochten wordt met als inzet van de roode troepen het forceeren van een strategische doorbraak: ondanks een nieuw front in Italië door een lan ding achter de Duitsche linies en ondanks den feilen luchtoorlog, die als het ware dag en nacht onafge broken doorgaat, ligt toch nog het zwaartepunt van de publieke belang stelling op politiek en diplomatiek terrein. Zij concentreert zich rond het Poolsche drama. Onze lezers kennen uit vroegere beschouwingen het ver loop van deze geschiedenis. Wij zul len daarom alleen de latere berichten omtrent de ontwikkeling van dit conflict kort samenvatten. De Poolsche uitgeweken regeering te Londen zal weldra volkomen af geboekt zijn. Engeland heeft van haar geëischt, dat zjj voortaan geen stand punt meer publiceert ten aanzien van de Poolsch-Russische grenskwestie. Amerika zou bemiddelen, maar te Washington neemt men aar., dat Stalin het aanbod van Hull van de hand zal wijzen op motief, dat de uitgeweken regeering te Londen niet de gerechtigde vertegenwoordigster van het Poolsche volk is. Een ander belangrijk bericht komt uit Genève: Volgens eon bericht uit Boedapes* organiseeren de Polen te Moskou onder leiding van Wassillewska een nationaal bevrijdings-corrifté, naar 't voorbeeld van De Gaulle. Deze com missie zal zeer waarschijnlijk dooi de Sovjet-regeering als eenige Pool sche regeering erkend worden. En uit Washington wordt gemeld, dat President Roosevelt zijn ambas sadeur bij de Poolsche uitgeweken regeering in Londen Anthony Biddle heeft teruggeroepen. Daarmede, aldus de Berliner Lo- kal-anzeiger, komt Reosevelt tege moet aan Stalin, daar hjj in zijn des- betreffenden brief aan Biddle ver klaard heeft, dat het verstandig is, thans de militaire aangelegenheid op den voorgrond te plaatsen. Den po- litieken kant van de kwestie regelt 't bolsjewisme zelf. Zooals wij vroeger als eens opge merkt hebben: er zal spoedig genoeg een nieuwe Poolsche „regeering" ge vormd zijn, die met Moskou meegaat met betrekking tot de grensregeling en die de bolsjewiseering van het land niet in den weg staat. Stappen we hiermede van de Pool sche kwestie af, dan is de overgang naar het thema van den dreigenden bolsjewistischen invloed in geheel Europa maar een pasje. Jacques Au- bert wijdt aan dit thema in de Cou rier de Genève een artikel, waarin hij o.m. zegt: Met het overschrijden van de oude Poolsche grens bevinden de Sovjet- legers zich halverwege tusschen Leningrad en Lichtenstein. Het ligt niet in de macht der Anglo-Ameri- kanen,'om een bolsjewiseering van Europa tegen te gaan. „Deze afstand werd", aldus ver volgt hij, „ondanks den Duitschen tegenstand, in minder dan een jaar afgelegd. Het is niet van belang, of intusschen de Internationale door een ander lied is vervangon, of de Komintern al dan niet werd ontbon den en de metropoliet Sergius tot patriarch aller Russen werd ver klaard. Indien aan den opmarsch der Russische legers geen hindernis wordt in den weg gelegd, zal dit alles Rusland er niet van weerhou den aan een groot deel van ons con tingent zijn wil te dicteeren. Want overal treffen de Sovjets oude en trouwe vrienden aan de communis ten. Zij vormen hun voorhoede Laval, de Fransche minister president, wiens politiek immer ge richt is geweest op een Duitsch- Fransche samenwerking, hooft in een rede verklaard, dat hij een Duitsche overwinning een Euro- peësrhe noodzakelijkheid acht. An ders zou ook Frankrijk ten onder gaan aan het doodelykste gevaar, dat het ooit hééft bedreigd, nl. het bolsjewisme. Het lot. van Frankrijk is ten nauwste verbonden met dat \an geheel Europa. Noch een over winning van het Angelsaksische materialistische kapitalisme, noch van de bolsjewistische barbaarsch- heid zouden het voortbestaan van het Fransche volk en rijk garan deeren. Op Spanje wordt door de ge allieerden een zware druk uitge oefend tot wijziging van zijn houding tegenover de as. Herinneid zij aan de aanmerkingen van Engeland op het meestrijden van Spaansche vrij willigers in 't oosten. In de Britsche pers wordt nu een beslister toon tegen Spanje geëischt en men spreekt reeds van het blokkeeren van tank- en graanschepen voor Spanje. Zweden gaat overleg plegen omtrent een nauwere samenwerking met de Sovjet-Unie. Ook wordt ge sproken over uitbreiding van de Zweedsch-Russisehe handelsbetrek kingen. Verkoopweigering. Het Prijsvonningsbesluit bepaalt in art. 3, dat het- achterhouden van goederen, die voor den verkoop be stemd zijn, teneinde voor andere of latere leveringen hoogeve prijzen te verkrijgen dan die, welke ten tilde van het achterhouden, wettelijk ge oorloofd zijn, verboden is. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat het achterhouden van goedoren in het algemeen is aan te merken als in strijd te zijn met bovengenoemd ar tikel. Een veroordeeling op dien grond is dus steeds mogelijk, indien de verdachte niet in staat is met be wijzen te staven, dat de verkoop weigering niet is geschied om achter gehouden goederen'later tegen hoogere prijzen te kunnen verkoopen. Levert de (tapte)melkbonnen tijdig in. Ie velband met 't bericht inzake het verstrekken van taptemelkpoeder op bonnen in 't Westen des lands, wordt het publiek in herinnering gebracht, dat het noodzakelijk is, teneinde een vlotte voorziening te kunnen waarborgen, dat de consumenten hun melkbonnen bij hun melkleveranciers inleveren, zoodra de desbetreffende bonnen bekend zijn gemaakt. De t.aptemelkbonnen zijn evenals de bon non voor gestandaardiseerde melk z.g. bestelbonnen, waarop de melk leveranciers bevoorraad worden. Men stelle dus de melkbonnen voor de geheele 14-daagsche periode ter stond na bekendmaking aan de melk leveranciers ter hand. Deze zullen dan gedurende die periode in staat zjjn de hoeveelheden, waarop de con sumenten recht hebben, regelmatig te leveren. Mond- en klauwzeer Op den stal van den heer J. Men nen te Roggel, is onder enkele run deren mond- en klauwzeer geconsta teerd. De bijenstand gaat ten onder. In het algemeen hoort men de im kers klagen dat reeds veel van hun volken (opzetters) zijn verloren ge gaan. Dit is vooral toe te schrijven aan den slappen winter. Het zachte weer houdt de bijen niet voldoende bij elkaar en er wordt hiervoor ook geen suiker verstrekt. Er zijn imkers die meer dan de helft van hun vol ken hebben verspeeld. Voor de hou ders van boomgaarden kan dit ook een schadepost beteekenen. Maar do oorlog gaat verder... Dankbaarheid en trots over de prestaties van onze soldaten ver vult iedere zuster. De veldtocht in het oosten zal geon zuster vergeten. „Uit de mededeelingen van een General-oberin van het D.R.K.) Maar do oorlog gaat verder. En de hulp der zusters blijft noodig. Ook jouw hulp, meisje uit Holland, wordt gevraagd. Meld je daarom bij het SS- Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Alsnog Kerstrantsoen in aansluiting op vroegere publi caties wordt thans medegedeeld, dat ook de onderstaande categoriën per sonen alsnog voor het nret Kerstmis beschikbaar gestelde extra-rantsoen raapolie, stroop en versnaperingen in aanmerking komen. Deze personen zullen, voor zoover zij omstreeks Kerst mis gedurende een week of langer hier te lande vertoefden, twee bon nen voor een half rantsoen margarine, één bon voor een rantsoen jam en één bon voor een rantsoen versnape ringen ontvangen. Zij zelf of hun naaste familieleden moeten zich hier toe vóór 6 Febr. by den plaatselijken distributiediénst melden. Bedoelde categorieën personen zijn de volgende: Ie. Weekgrensgangers, voor zoover zy hun distributiebescheiden vóór of op 28 October j.l. bij den distributie- dienst hebbeu ingeleverd en derhalve niet in het bezit waren van de voor- inleveringsbonnen algemeen 706, al gemeen 707 en algemeen 708. 2e. Nederlanders, die in het Oosten (Rusland, Polen enz.) werkzaam zijn, voor zij hun distributiebescheiden vóór of op 28 October j.l. hebben in geleverd. Bovendien moeten deze per sonen of hun familieleden eén ver klaring van de N.V. Ned. Oostbouw te 's-Gravenhage of een „Marschbefel" of soortgelijk bewijsstuk overleggen, waaruit blijkt, dat zij omstreeks Kerstmis tenminste een week hier te lande verbleven. 3e. Jongens en meisjes van den Gennaanschen Landdienst, voor zoo ver zy hun distributiebescheiden vóór of op 28 October j.l. hebben ingele- vetó. Deze of hun familieleden moeten een verklaring van het stafkwartier van den Nat. Jeugdstorm, afd. Land dienst, overleggen, waaruit blykt, dat zy omstreeks Kerstmis een week of langer hier te lande verblijf hielden. Beschonken man doodt twee mensclien. Een man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, heeft in Den Ham te Kerkrade twee menschen gedood en verscheidene ge wond. Een rechercheur heeft hem tenslotte neergeschoten. In de Hammynstraat was de man binnengedrongen in de woning van een vrouw, die hy verscheidene steek wonden toebracht, ondanks hevig bloedverlies wist de vrouw te vluch ten, maar de man achtervolgde haar. Hy stuitte daarbij op zijn broer en diens vriend, die de vrouw te hulp wilden komen. De broer kreeg dertien steekwonden, de vriend werd even eens gewond. Daarna rende de dader naar een molen, waar een vrouw heen was gegaan om de politie te waarschuwen. Hy verwondde ook deze en het dienstmeisje. De mole naar zelf wist te vluchten. De man ging terug naar de Hammynstraat, verwondde onderweg nog enkele men schen, drong binnen in de woning van zijn broer, wiens vrouw nit, het raam sprong en begaf zich later naar het ziekenhuis, waarheen zijn slacht offers reeds overgebracht waren. Daar ontmoette hij een rechercheur, dien hij eveneens te lyf wilde gaan. Nadat de rechercheur den man tevergeefs gesommeerd had de han den omhoog te steken, loste hij twee schoten, waarvan een den man in het hoofd trof. Hij is later overleden, evenals de eerstaangevallen vrouw en de broer van den dader. Een Duitsche machinegeweer-troep onder bescherming van zware pant- wagens m het strijdgebied van Newel op tegen een door Sovjet-troepen be zette hoogte. P.K. Markwardt/Franso/Eur. P.s. Hoefschroeven en stiften. Door de Bedrijfsgroep metalenver- werkende ambachten te Utrecht wor den thans nieuwe toewijzingen voor hoefschroeven en -stiften aan do hoefsmeden uitgegeven. Paardenhou- ders worden er aan herinnerd, dat de distributie^van hoefschroeven, stiften uitsluitend ,'n handen van de smeden is gelegd, die de in hun komende schroeven en stiften onder hun klan ten moeten verdoelen, daarbij reke ning houdende met de werkzaam heden van de paarden en de plaat- - selyke omstandigheden. Er moet op gerekend worden, dat gedurende dit winterseizoen verder geen toewijzing meer aan de smeden beschikbaar zal worden gesteld, zoodat de smeden zich zullen moeten beperken tot uit gifte van hoefschroeven en -stiften, wanneer de weersomstandigheden dit noodzakelijk maken. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat paardenhou- ders verlangen, dat hun paarden door loopend op scherp staan, hetgeen in verband met de beperkte voorraden ontoelaatbaar moet worden geacht. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 30 JAN. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gc vallen wenden tot Dr. VERCAETEREN. G.oote straat 11 Telefoon 335 Zilveren Jubileum Op Vrydag 11 Februari a.s. hoopt de Eerw. Zuster Hildegondis, Overste van het St. Joseph-Gesticht alhier, haar zilveren kloosterfeest te vieren. Jubileum. Op 1 Februari a.s. hoopt onze vroegere dorpsgenoo't de heer N. H. J. Krispijn, thans wonende Tulpen- straat 24 Breda, den dag te herden ken waarop hy vóór 40 jaren bij de Belastingen in dienst trad. SERVATHS-OMROEP. Servatius II heeft haar volle kans op het kampioenschap behouden door van S.V.B. 2 met- 4-3 te winnen, 't Was een goede en spannende wed strijd. Serv. begon met de sterke wind in den rug- Serv. nam 'r veelte licht op en zoodoende werd slechts 2 0 voor de rust- Na de rust was 't binnen 5 min. reeds gelijk, 't Zag er donker uit voor Serv. Nu werd eerst gewerkt, 't Werd 3—2 voor Serv. Doch 4 min. voor tijd maakte S.V.B. weer/gelijk. Direct vanaf de aftrap een doorbraak en zoowaar 2 min. voor het eindo maakte de linksbuiten er 4 3 van. Proficiat Boys. De stand van Serv. II en S.V.B. 2 is nu: Servatius 2 13 10 2 1 53 17 22 S.V.B. 2 10 8 1 1 43-11 17

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1