WEEKBLA) VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND BIINENLAND Provinciaal Nieuws. 65e Jaargang No 1 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud:, A.J. van den Munekhof, Venray. Tel. 512 Giro 150052 K 2446 P 1100/1 PEEL EN MAAS UITGAVE DRÜKSRIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 8 Jan. 1944 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. MEN DENKT EN SPREEKT OVER INVASIE. Meer nog dan op de toch verre van onbelangrijke gebeurtenissen aan de fronten te land, ter zee en in de lucht, concentreert zich thans, bij 't begin van 't nieuwe jaar, de wereld belangstelling op de redevoeringen en proclamaties van de leidende staatslieden en op politieke en mili taire beschouwingen in de bladen. In het brandpunt der algemeene belangstelling staat ongetwijfeld de veelbesproken en thans als nabijzijnd aangekondigde inval der Anglo-Ame- rikanen in Europa. Zoowel in Amerika als in Engeland wordt intusschen gewaarschuwd tegen ongemotiveerd optimisme en tegen misleidende voorstellingen en ver wachtingen, waarbij de term „inva sie-avontuur" wordt gebruikt. De New-Yorksche correspondent van de „Razon" wijst er op, dat pers en radio-propaganda den indruk wil len wekken, dat in zeer nabije toe komst een landing in Europa zal plaats vinden. Dit is, zoo schrijft hij, misleidend. Eerst moeten de plannen geheel worden uitgewerkt en de troe- penafdeelingen worden samengesteld en moeten hoogere officieren naar Engeland reizen. Ook moet men be denken, dat sedert meer dan hon derd winters het weer in het Kanaal nooit langer dan vierdagen mooi is geweest en dat operaties bij storm en nevel uiterst gevaarlijk zijn. Ook zou het eventueele gebruik van de Duitsche geheime wapens de plannen der geallieerden aanmerkelijk kunnen storen. Tenslotte is het alom bekend, dat Duitschland sedert drie jaar zijn kust versterkingen uitbreidt. Het Duitsche rijk beschikt schijnbaar over 300 meerendeels in den strijd gestaalde divisies. Haar bewapening is goed en liaar moreel in tegenstelling tot alle beweringen der propaganda uitste kend. Dit alles moet men bedenker, alvorens men aan het invasie-avon tuur begint. Ook Britsche bladen waarschuwen tegen lichtvaardig optimisme. De soldaten weten, aldus de Times, dat zeer ernstige uren en vooral het hoog tepunt van den oorlog voor de deur staat. Ook de burgers mogen niet ten offer vallen aan de gevaarlijke verleiding, dat de eindoverwinning der geallieerden, zoo goed als ver worven is. Met de vorming van een tweede front, aldus een ander En gelsch blad, begint feitely'k de oorlog voor de geallieerden pas; niemand mag zich derhalve inbeelden, dat men gemakkelijk succes zal hebben Wat de Duitsch-Japansche kracht betreft zegt het Amerikaansche bureau voor oorlogsvoorlichting volgens den Britschen berichtendienst in een, dat er geen teekenen zijn, dat het Duitsch land of Japan zou ontbreken aan oor logsmateriaal of moreel om den oor log nog lang voort te zetten. Duitsch land aldus het rapport, bezit een machtig luchtwapen en zijn positie ten aanzien van de productie van steenkolen, rubber, petroleum en vliegtuigbenzine van hooge kwaliteit is zeer bevredigend. Het Duitsche volk krijgt genoeg te eten en de laatste oogst was de beste sedert 1939. Japan heeft slechts een twin tigste verloren van het gebied dat het een jaar geleden bezat. Het heeft geen gebrek aan menschenmateriaal en bezit genoeg grondstoffen om den strijd lang voort te zetten. Belangrijk is ook wat dezer dagen de Völk. Beobachter schreef over Zuid-Italiü als waarschuwend voor beeld. Het blad schrijft, dat de bewoners van Zuid-Italie, diezicheenige maan- den geleden lieten wijsmaken, dat juist de vijand hun vrijheid, vrede en een toereikend bestaan zou ver zekeren, vreeselijke beproevingen moeten ondergaan. Twisten, die op een burgoorlog gaan lijken, bolsje- wistischeinfiltratie, honger,' ellende en allerlerernederingen zijn het lot der Zuid-alianen, zooals zij het lot zijn vanlle volken die in dezelfde positie ziden komen verkeeren, of zij nu voans het Anglo-Amerikaan- sche progmma .Europa een tweede Indië", bandeld zouden worden of zonder ee omweg over de plutocra tische hccerzweep direct den bolsje wistische knoet zouden voelen. In plaats vaZuid-ltalië voor een inval met de wenen te beschermen, heeft Badoglio ie deur voor den vjjand geopend i daarmede alleen bereikt, dat het nd inderdaad tot slagveld gewordenis en oorlogslasten heeft te drage die onvergelijkelijk veel zwaarderjjn dan de kosten van ver dediging m het schiereiland. Stalin, ,ldus vervolgt het blad, heeft in iet experiment van Ba doglio werom een welkome aan leiding tcinmenging in Zuid-Italiö gezien e zich snel in de Middel- landsche Zee-commissie gedrongen. Sindsdier?rijpt het communisme in dit gebie-snel om zich heen, be gunstigd loor de wanhopige stem ming deritter ontgoochelde bevol king, die) lijden heeft onder de be kende vschijnselen eener Anglo- Amerikaasche bezetting. Ten ovscaan van dit voorbeeld, zoo beslui de V. B., is er voor het avondlanc slechts één leuzeOver winnen, 3 zelfbeschikking behou den, het ;cht om naar eigen aard te leven iet alle middelen verdedi gen. Wade strijdtooneelen betreft, de belaitjjkste worsteling speelt zich thai ongetwijfeld af in den zuidelijke) sector van het Oostfront, waar de olsjewisten enorme troc penmachti en materiaal in 't veld brengen egeen verliezen schuwen, om te koen tot een strategische doorbraakwat hun intuss;hen, on danks al offers, nog steeds niet is gelukt. I bedoeling der rooden schijnt o.:. te zijn, de rechtstreek- sche verb.ding tusschen de Noorde lijkeen Zdelijke flank te verbreken. IINTERHULP. Van 8-10 Januari wordt n.l. weer een groot straatcollecte gehouden, die in hetjelieele land gevoerd wordt onder hel motto „Zing en deel Uw geluk". Earby wordt gecollecteerd met zangbndeltjes. Gekitci met melkbonneu De Heliondsche politie is een knoeierij iet melkbonnen op het spoor gekmen, waarin een groot aantal pennen betrokken bleek te zijn. De tvte hoofddaders de melk venters G.'.d. R. en A. van S., maak ten er eenewoonte van iederendag bjj collegaenters melkbonnen op te koopen. Eze bonnen werden naar Rotterdam gebracht en daar duur verhandeld Tot nu te is tegen twaalf venters proces-verbal opgemaakt, terwijl de twee hoofschuldigen in arrest zijn gesteld. Politiman mishandeld. Toen Maanagmiddag de opperwacht meester vatK. op het politiebureau te Helmondden wegens frauduleuze slachtingen gearresteerden L. H. uit Beverwijk i de cel wilde opsluiten, werd hij dor den arrestant onver hoeds aangvallen, waarbij hij dus danige venondingen bekwam, dat de politiema in ernstigen toestand in het ziekahuis moest worden op genomen. E> arrestant wist te ont komen, doa kon later worden ge grepen. Juweelenlieven veroordeeld. De Maastrelitsche rechtbank heeft uitspraak gdaan in de zaak tegen den arbeiderH.uit Brunssum enden woonwagenbewoner Th. L. uit Am- stenrade. Behalve aan enkele dief stallen in Amstenrade, Beek, Spau- beek en Ulestraten, hadden zij zich ook schuldig gemaakt aan een in braak in het rentmeestershuis van het kasteel te Amstenrade, waar ze een koffer en een taseh met juweelen van groote waarde hadden gestolen. De twee mannen werden veroor deeld H. tot 3 jaar en L. tot 3'/j jaar gevangenisstraf. Moord te Hilversum. Maandagavond is de 71 jarige me vrouw N. van Campen in haar woning aan de Steinlaan te Hilversum dood gevonden. Zjj was om het leven ge bracht door het inslaan van den schedel. De moord werd ontdekt door iemand met wien zij een afspraak had gemaakt en die op herhaald bellen en ook na telefoneeren geen gehoor kreeg. Mevrouw van C. was goed gesitueerd, zoodat men voor de motieven van den moord in deze richting zoekt. Boete van f5000 bevestigd Yoor een cartonnetje ijs, dat hoogstens 127« cent mocht kosten, berekende de ijswinkelier E. Bridda, Steenstraat 15 te Arnhem, 75 cent, terwijl kleinere porties naar verhou dinn eveneens veel duurder waren. Deze prysovertreding strafte de Inspecteur voor de Prjjsbeheersching met een boete van f 5000, welk von nis in hooger beroep werd bevestigd: f 500 proceskosten komen hierbij voor B's rekening. Vroegtijdige bestelling van drukwerken is gewensclit Door de bijzondere tijdsomstandig heden is het noodzakelyk, dat druk kers, alvorens opdrachten te kunnen uitvoeren, een aantal formaliteiten vervullen, hetgeen uiteraard tijd vergt. Toch komt het herhaaldelijk voor, dat drukwerkverbruikers rustig hun haastorders bestellen als of er geen enkele bijzonder formaliteit behoeft te worden vervuld, terwijl zjj het drukwerk liefst nog denzelfden dag willen hebben. Dit is natuurlijk niet mogelijk. Er wordt daarom een ernstig beroep gedaan op iederen drukwerkverbrui ker om bestellingen aanzienlijk tjjdi ger to doen dan men eertijds gewend was. Voor de vrouwen. Dekens wascht v. bij gebrek aan zeep met zout: op 10 1. water 2 kop jes gewoon zout. Eerst de dekens buiten voorzichtig uitkloppen. Dan een half uur in de pekel weeken. Spoelen in schoon water, daarna kletsnat te drogen hangen (dus niet wringen). Onder het drogen af en toe voorzichtig kloppen, Zijn ze droog dan aan weerskanten met stevige schuier afborstelen. Vooral niet in de zon drogen. Netelroos. Zoo noemt men de huid uitslag, welke door hevige jeuk en door het ontstaan van verheven plek ken wordt gekenmerkt. Ook „gal bulten" zijn een vorm van netelroos. Heel vaak kan netelroos optreden na het eten van bepaalde spijzen waar men „niet tegen kan". Soms is de oorzaak niet te vinden en treedt de ziekte als een soort epidemie op; ze duurt dan eenige dagen. De jonk kan kwellend zijn. Droog houden en poederen is op den duur nog het beste. (L. F. C. Mees, arts). Bericht aan abonné's! In de maand Januari zal onze abonnö's in Venray en Oostrum een kwitantie aangeboden worden over het laatste kwartaal 1943 en het eerste kwartaal 1944. In 't vervolg zal dus 't abonnementsgeld van Peel en Maas" 3 maanden vooruit betaald moeten worden. DE ADMINISTRATIE. Door vallend stuk schoorsteen getroffen. Dinsdagmiddag is de 33-jarige mej. II. van H. uit de Dr. Nolensstraat te Tilburg, toen zu bji de familie A. aan liet Noorderpark op een binnenplaatsje matten aan het kloppen was. door een vallend stuk schoorsteen getrof fen. De vrouw werd vrijwel onmid dellijk gedood. ZONDAGSDIENST. ZONDAG 8 JAN. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gc vallen wenden tot Dr. YERCAUTEREN. G.oote straat 11 Telefoon 335 BEKENDMAKING. De Burgemeester van Venray, ter waarneming van de taak van Burge meester en Wethouders, brengt tor openbare kennis, dat hij, ter waar neming van de taak van den Raad, op 20 December 1943 besloten heeft: Aan het Bestuur der Vereeniging tot Oprichting en Instandhouding van de R.K. Bijzondere Lagere SchoolSt. Antonius" te Veulen—Venray, een bedrag beschikbaar te stellen, benoo- digd voor het aanschaffen van leer middelen in verband mei de inrich ting van het 7de en 8e leerjaar aan die school. Venray, 28 December 1943. De Burgemeester. A. H. M. JANSSEN Do Secretaris VAN HAAR^N Priesterjubilea in 1944. 50 jaar priester A. C. K. Esser, geb. te Venray, rustend, te Princenhage; 40 jaar priester G. Gerards, pastoor te Oirlo. Minderbroeders. 25 jaar priester O. Janssen, leeraar Gymnasium Venray, E. Brüning, ass. te Woerden. 25 jaar professie E. Sloots, lector, Gymnasium te Venray. Pater Gaudentius Bootsma. f In het ziekenhuis te Weert overleed in den ouderdom van 60 jaren de Eerw. Pater Gaudentius Bootsma. De overledene trad voor 39 jaren in het klooster en werd voor 31 jaar tot priester gewijd. Gedurende de laatste jaren was de overledene steeds sukkelend. Hjj was in Venray in 't klooster der Minderbroeders en werd in verband met zijn gezondheidstoe stand overgeplaatst naar Weert, waar zijn opneming in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. De begrafenis had Maandag plaats op het kloosterkerkhof te Weert, Diamanten Huwelijksfeest. Zooals wjj reeds eerder meldde, hoopt het echtpaar Jacob Lucassen en Theedora Baltussen op Zaterdag 29 Jan. a.s. den dag te herdenken, waarop zij voor 60 jaren in den echt werden verbonden. De buurtbewoners hebben, in over leg met het diamanten-bruidspaar, besloten, dezen dag tot een groot feest te maken, in elk geval ervan tomaken wat er thans van te maken valt. Jacob Lucassen, die in Venray en omstreken een algemeene achting geniet als flink en degelijk hoefsmid, heeft de laatste jaren niets meer aan het vak gedaan, doch vele zullen kunnen getuigen, dat hij een hoefsmid was, zooals erin zijn tijd,uren in den omtrek geen was te vinden. Vrouw Lucassen, zooals zij in Ven ray algemeen bekend is, stond altijd klaar om anderen te helpen, ondanks haar groot huishouden, was zij steeds bereid anderen hulp te bieden, in veel families zelfs nog als baakster. Ja beidon mogen met genoegen terug zien op een zeer werkzaam leven. De tjjd is slecht, toch hopen de

Peel en Maas | 1944 | | pagina 1