WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND ïalia 71 uq I Ueua^aac HET AANZIEN DER WERELD VERANDERT. Kerstboodschap van Z. H. den Paus. 64e Jaargang No 48 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: A.J. van den Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Vrydag 31 Dcc. 1943 Advertenties 12 ct. per 3 mm Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 min Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct., buiten Venray 80 ctper kwartaal. Terwijl de wereld beeft en kraakt onder de vernietigende slagen van een wereldworsteling,, zoo hard en wreed en bloedig als de historie tot nu toe niet aan te wijzen wist, schuift het geslagen en geteisterde mensch- dom als het ware ongemerkt eep nieuwen jaarkring binnen. Het' jaar 1943 verdwijnt met al zijn leed en ellende, met zijn bloedige offers en bittere tranen in de kolken van- den tijd. Voor de vijfde maal tijdens dezen wereldoorlog, die een diepgaande re volutie begeleidt, welk geen land en geen volk onberoerd laat, staan we op den drempel van oud en nieuw. En ook nu nog vermag geen oog in onzen donkeren levenstunnel ook maar een hoopgevend schijnseltje te ontdekken van het licht van den vrede, die eens komen moet, van de nieuwe samenleving, die eens moet worden opgebouwd op de puinhoopen van de ondergaande maatschappij. Laten wij bij- deze jaarwisseling niet lang toeven bij het verleden. Het heeft geen nut oud zeer weer op te diepen en oude wonden opnieuw open te rijten. Alleen in één opzicht kan over weging van het oude nuttig zijn: in 1943 kwam over millioenenmenschen een zee van leed en ellende, welke ons bespaard zijn gebleven. Daarvoor past'ons een dankbede tot God, maar ook een bede om troost en berusting voor onze zwaar geslagen medemen- schen, een woord van meeleven, een daad van hulp door onzen persoon of door een finantieel offer, wanneer wij daartoe in staat zijn. Allen toch zijn onze medemenschen, die wij naar Gods gebod moeten beminnen gelijk ons zelf. En dan: maken wij ook eens de balans op van ons geestelijk, ons persoonlijk leven. Hoe hebben wij God gediend en Zijn geboden en die der H. kerk onderhouden Welke ver diensten hebben wij vergaard voor de Eeuwigheid Een eerlijk gemoed zal zeker te kortkomingen constateeren en dan past ons het voornemen tot ver betering. Zöö kan onze terugblik op Oude jaarsavond onvergankelijke waarde verwerven. Maar verder: den blik moedig vooruit Het bewustzijn, dat de Goddelijke Voorzienigheid het lot der wereld in handen heeft, moet ons met vertrou wen het nieuwe jaar hoopvol tege moet doen treden, wat dit ook voor ons en de onzen in zijn schoot ver borgen moge houden. Moedeloosheid past ook in deze zware tijdeh den geloovigei) Christen- mensch niet, die weetdat hij bij alle leed en lijden bij God een rustpunt vindt voor zijn 'gefolterd hart en door leed verscheurde ziel. Daar zy immer ons vaste steunpunt, om kloekmoedig verder te gaan op onzen zwaren levensweg. o Wij schreven boven artikel: „Zalig Nieuwjaar". Wat ui-ij niet dien alouden Christelijken wensch bedoelen, heb ben wij hiervoor reeds in 't kort uiteengezet. Het gaat bij dien wensch om de zaligheid, ons eeuwig heil dat alle andere zaken zoozeer in belang rijkheid overtreft, dat zij daarbij in 't niet verzinken. In dezen geest wenschen wij bij de intrede van 1944 aan al onze Leze ressen en Lezers een Zalig Nieuwjaar. Wjj spreken dien wensch ook uit tot onzè breede schare medewerkers en correspondenten, die ons in be langrijke mate steunden in onze moei lijke taak, om ondanks de papier- schaarschte ons blad een een frisch karakter te doen behouden en er den geest/ en het leven en streven van het katholieke gewest in te doen ademen. Dank zü ook gebracht aan onze ad verteerders, die hun belang met het onze combineerden, door Peel en Maas als publiciteitsorgaan te benutten. Hun allen een van harte „Zalig Nieuwjaar", dat ons moge brengen een streven der menschheid naar God, opdat de straffende hand van den Schepper van de aarde worde wegge nomen en een duurzame christelijke vrede zijn intrede moge Aoen, gegrond vest op de zuilen vanmaastenliefde en rechtvaardigheid het menschdom ten zegen in geesteliik en stoffelijk opzicht. REDACTIE EN UITGEVER. „Wij maken thans een van die omwentelende gebeurtenissen en ont wikkelingen in de geschiedenis der menschheid door, die een totale ver andering van het aanzien der wereld met zich medebrengen", aldus dr. Göbbels in het jongste nummer van „Das lteich". De minister acht dezen tyd begonnen met den eersten we reldoorlog en verklaart, dat 't einde voorloopig nog niet te overzien is. De oude burgerlijke wereld, zoo schrijft lijj o.a. „is op 1 Augustus 1914 ten onder gegaan en van djt tijdstip af begint een nieuw tijdperk in de geschiedenis der menschheid. Wie durft' te beweren, destijds reeds een, zij het ook maar in grov.e lij nen, idee gehad te hebben over het vermoedelijke verloop van deze ont wikkeling, voor zoover wij haar nn kunn«i overzien. Zij begon met enkele1 revolverscho ten in Serajewo, ging via de mod der- en bloedvelden van het Westen naar de democratische Duitsclie re publiek en den val van bet tsarisme naar het bolsjewistische systeem in Rusland, leidde via werkeloosheid en inflatie tot de nieuwe ordening in Duitschland en leidde vervolgens door de eeuwige vijanden van het Duitsche Rijk tot een tweede con tinenten omvattend gewapend con flict. Tronen en altaren stortten in een. De vaste waarden in het sa menleven der volken geraakten aan het wankelen. Van den grond af werd opnieuw begonnen en intus- scheh verandert weer eens het aan schijn der menschheid." Het- einde is thans nog niet t^e voorspellen; de oorlog is op 't oogen- blik in zijn meest opwindende sta dium en eiken dag worden nieuwe, verrassende momenten aan den oor log toegevoegd. Het is absurd te veronderstellen, dat het bolsjewisme aan het einde van dezen oorlog de heerschappij over ons continent zal verkrijgen, want don zou de geschiedenis haar beteekenis verloren hebben en dan zou Europa terecht de vraag stellen, waartoe het dezen omweg moest maken, daar hetzelfde resultaat in 1918 veel gemakkelijker te*bereiken was geweest. De vijanden van Duitschland zijn teleurgesteld, dat het Duitsche volk nergens ook 'maar net geringste tee- ken vertoont, dat het in een onbe waakt oogenblik zwak zou kunnen worden. Duitschland's vijanden heb- beft daartoe zelf het hunne bijgedra gen. Het heele volk is vastbesloten zijn land in geval va^ nood met hand en tand te verdedigen. De vijand zal verbaasd staan, wan neer hij op zekeren dag den grooten stormloop op Europa begint. Hij zal daarbij stooten op oen volk, dat door al het lijden en door alle gevaren van dezen oorlog moest gaan en, daar het hierdoor niet ten onder ge gaan is, alleen nog harder en sterker geworden is. Nooit was het Duitsche volk zdo eensgezind in het besluit, om dezen oorlog tot de definitieve overwinning' voort te zetten, alk thans. Wat denkt men aan de overzijde van het Kanaai nog door terreur uit NEDERLANDSCHEJONGENS! De Germaansche weersportkampen wachten je- Daar leer je bjj dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Flinke Nederland- sche jongens in den leeftijd van 16 tot 18 jaai kan aan oen kamp deel nemen Meld je nog heden bij een dor onderstaande adressen: Maastricht, Vrijthof 25; Eindhoven, Keizersgracht 9. de lucht te kunnen bereiken? Onze bewapenings-industrie blijft, naar de ervaring bewijst, intact. Deeene stad na de andere en de eene provincie na de andere hebben bewezen, dat brand en vernieling haar ideöele krachten niet verlammen, doch slechts stimuleeren. Hierdoor schijnt dus bewezen te zijn, dat men een tweeduizend jaar oude Europeesche geschiedenis niet op een zoo goed- koope wijzé met fosfor kan vernie tigen. Met andere woorden, de v/jand moet zelf en rechtstreeks op het slagveld verschijnen, om de poging te ondernemen, een beslissing af te dwingen. Wat dat wil zeggen, weten de Engelschen en Amerikanen even goed als wij. Waarom zouden zij anders zoo lang geaarzeld hebben om dezen riskanten gang te onder nemen Niet alleen het Duitsche Rijk, ook Engeland strijd daarbij om het bo staan. Alleen zien wij dit helderder in dan de Engelschen. En dit is reeds een goed deel van de overwin ning. 'Dit jaar stond het Duitsche volk voor een karigen kerstboom. Veel van wat vroeger dit meest Duitsche van alle feesten verfraaide, hebben wij in den loop van dezen oorlog verloren: het geluk dei' kinderen aan het moeJerhart enden vrede van onze steden en dorpen. Des te vas ter echter aldus het slot van het artikel van dr. Göbbels is ons besluit geworden, om dit alles weer terug te halen en veel, wat 't leven van een volk mooi en waard maakt om geleefd te worden, nog boven dien. In het hiervoor kort samengevatte artikel van dr. Göbbels betoogt de minister, dat Duitschland's vijanden middels de luchterreur geen beslis sing in dien strijd kunnen afdwin gen, doch dat zij daartoe rechtstreeks op het slagveld zullen moeten ver schijnen. Dat beteekent: een invasie in West-Europa. Op de enorme moeilijkheden, wel ke daaraan vastzitten, wjjst de Brit- sche journalist en militaire deskun dige -Charles Graves in een artikel in de „Daily Express" waarin hü van alle kanten de zuiver technische tenuitvoerlegging belicht. Wij zullen ook uit dat artikel enkele punten aanhalen. De moeilijkheden zitten niet zoo zeer in het Samentreden'en de op stelling van b.V. 50 divisies, doch veeleer in het ter beschikking heb- beu van de noodzakeiijke transport ruimte. Nog vóór de eigenlijke landing moeten de vijandelijke vliegvelden in de nabijheid van het uitgezochte bruggenhoofd in bezit worden geno men en voor nuttig gebruik weer in werking zijn gesteld. De schrijver betoogt, dat zulk een verovering slechts het resultaat kan zijn ygn een met succes uitgevoerde actie van valschermentroepen van door de lucht gelande troepen en vooral van het resultaat van zich over meerdere dagen uitstrekkende luchtgevechten. Dit resultaat kan echter in zijn critische oogen niet bereikt worden dan ten koste van de vernietiging van ds bestaande verkeersinrichtingen, vliegvelden waterleiding, gas- en electricitoits- werken, bruggen, straten, wegen, werkplaatsen, opslagplaatsen van de levensmiddelen en verreweg het grootste deel van de voor 'defensieve doeleinden te gebruiken bohuizin- gen. Echter: do gelande troepen kunnen al deze inrichtingen niet ontberen en deze moeten dus hersteld worden. Eenieder begriipt welk een enorm werk dit beteekent. De schrijver berekent dan, dat al- alleen 1 millioen officieren en solda ten noodig is om enkel de ravitail leering van 50 divisies te verzekeron. Er is verder o.m. een watertoevoer noodig van 10.000 ton per dag en voor vloeibare brandstoffen der mo torvoertuigen van 50 divisies zijn 100.000 benzineblikken noodig. Dan moet gedacht worden aan 't herstdl van havens, spoorwegen, sig nalen enz. Er moet gezorgd worden- voor generatoren voor het verwekken van krachtstroom en aan kilometers telefoonkabels. Hulp van de bevolking is nauwe lijks te verwachten. Onder de boven geschilderde reeks van voorbereidingen is deze .hetzij eigener beweging mit gerechtvaar digde vrees voor lijfsbehoud gevlucht hetzij weggedreven door de eventueel terugtrekkende vijandelijke troepen, die dan des te grondiger al het achtergeblevene tot' een compleete woestenij kunfien herscheppen. Nuchter geeft de realist Graves verder een opsomming van de mil- lioenen granaten, landmijnen, pant sers, geweren, mitrailleurs en andere wapens, --die zeer voorzichtig verla den moeten worden. In geen geval mogen de schepen gespecialiseerd vei voer hebben. Een. massa transport van gelijksoortig oorlogstuig op eenzelfde schip is funest. De ervaring leert, dat ieder schip van alles wat aan boord dient te hebben, omdat onder de te ver wachten vijandelijke luchtaanvallen het risico voor scheepsverliezen bij zonder groot zal zijn. Een invasie is vóór alles een tech nisch probleem van den eersten rang. Zij bezorgt den Engelschen generalen staf genoeg hoofdbreken, zoo besluit Charles Gravse zijn belangwekkende uiteenzetting in de „Daily Express". Radio Vaticaan heeft Vrijdag een een Kerstboodschap uitgezonden, die de I'aus ter gelegenheid van het Kerst feest tot de wereld heeft* gericht. De Paus zeide in deze Boodschap o.a. het volgende: „Steeds verschrikkelijker vormer heeft de oorlog aangenomen en zonder onderbreking duurt de strijd voort. Het is de verschrikkelijkste oorlog, die ooit gevoerd is en met huivering moeten de volkeren wel zien, waar toe de perfectioneering van de tech nische hulpmiddelen thans heeft ge leid. Slechts Christus alleen kan al deze geesten der verschrikking verdrijven. Derhalve zijn al degenen in dwaling

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1